Oproer enorme publiekstrekker Koopjesjagen: sport of noodzaak Huurders klagen over groenbeheer op S-Duiveland PZC zeeland zaterdag 27 juni 1998 s 1 5 LTO wil maatwerk veehouderij Middelburgse tweede in Toptoets Zeelandbrug twee nachten dicht Matige oogst appels en peren Beeld voor afscheid pastoor Herhaling Zierikzees toneelproject ondanks succes twijfelachtig Orgelconcert Arie J. Keijzer Ziekenhuis Wroclaw krijgt binnenkort elektrocardiograaf Tentoonstelling in Zierikzeese Museumhaven Boekenmarkt in Zierikzee Zomerserie concerten GOES - Bestaande intensieve veehouderijbedrijven moeten kunnen uitbreiden als dat noodzakelijk is om te kunnen blij ven bestaan. Of die noodzaak aanwezig is kan per geval be oordeeld worden door een commissie van deskundigen. Die suggestie doet landbouworganisatie LTO Zeeland in een be zwaarschrift tegen de voorgestelde herziening van het streek plan. waarin de mogelijkheden voor intensieve veehouderij sterk worden beperkt. De provincie wil een uitbreiding van twintig procent toestaan voor bestaande bedrijven beneden de duizend vierkante meter. De commissie zou zich ook moe ten buigen over de omvang van een neventak voor bedrijven. De provincie wil die omvang in bepaalde gebieden beperken tot 1600 vierkante meter. LTO vindt die norm 'te beknellend', omdat die voorbij gaat 'aan de verschillende oppervlaktebe hoeften in de diverse sectoren om een rendabele neventak te kunnen opzetten'. DELFT - De 12-jarige Eline de Graaf uit Middelburg is twee de geworden in de Toptoets 1998. De Toptoets. een initiatief van Stichting Cognitief Talent in Delft, is een kennistest voor uitblinkende leerlingen uit het basisonderwijs. Zij kregen de opdracht in een uur de Troonrede voor het nieuwe paarse ka binet te schrijven. Ook moesten zij een doos ontwerpen waar in zoveel mogelijk ijsjes kunnen en die ook precies in een vrieskist en op een pallet past. Winnaar van de toets, waaraan 27 leerlingen deelnamen, werd Tom Booms (12) uit IJssel- stein. Hij ontving de Hugo de Groottrofee en een studiebeurs van 4100 gulden. In de jury zaten VS-deskundige Maarten van Rossem, TU-hoogleraar Paul de Ruwe en Tweede-Ka merlid Marjet van Zuijlen. VLISSINGEN - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 6 op dinsdag 7 juli en in de nacht van dinsdag 7 op woensdag 8 juli gestremd voor het gemotoriseerd verkeer. Bij de Zee landbrug en de toeleidingswegen worden informatieborden geplaatst en een omrij route aangegeven via de Stormvloed kering. Ambulances kunnen in bijzondere situaties nog wel passeren. Reden van de stremming zijn werkzaamheden aan de laagwerker van de Zeelandbrug. De laagwerker is nodig voor het onderhoud van de brug. Ook moeten rij-ijzers (over gangen tussen brugdelen) worden vernieuwd. KAPELLE - De kring Zeeland/West-Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie verwacht een zeer matig jaar voor de oogst van appels en peren. De verwachting is dat de appeloogst uitkomt op 75 tot 100 procent van een normaal oogstjaar. Met name het ras Schone van Boskoop (goudrenet ten) zorgt met een verwachting van 40 procent voor een lager gemiddelde. Voor de perenoogst liggen de prognoses tussen de 40 en 95 procent van een normaal oogstjaar. Vooral de jonge aanplant (met bomen jonger dan zeven, acht jaar) vertonen een zeer matige tot slechte zetting. Bij de oudere bomen is de situatie wat beter. De schade door de zware hagelbuien van vorige maand is in de cijfers buiten beschouwing gelaten. OOSTBURG - Emeritus-pastoor en boomstronkkunstenaar Omèr Gielliet uit Breskens heeft een beeld gemaakt ter gele genheid van het vertrek van zijn Oostburgse collega R. Schou teten. Het beeld wordt zondag tijdens de eucharistieviering onthuld. Het werk van Gielliet toont een priester die het op neemt voor zijn medemens, gesymboliseerd doordat de één de ander op z'n schouder draagt. Schouteten moet zijn moet pa rochies verlaten na een conflict met het kerkbestuur-. door Peter van den Belt ZIERIKZEE - Over belangstel ling heeft het Oproer van Zie- rikzee niet te klagen. De vierde en laatste opvoering, die van i vanavond, is al ruim een week uitverkocht en de VW had ze ker nog wel duizend kaarten kunnen verkopen. Toch staat het nog lang niet vast dat de openluchtvoorstellingen vol gend jaar een vervolg krijgen. j Vooraf was het uitgangspunt dat het Oproer van Zierikzee I een jaarlijks terugkerend spek- takelstuk zou worden, mits er voldoende belangstelling zou zijn bij publiek, de Zierikzeese middenstand, sponsors en sub sidiegevers. „De intentie is er om het nog een keer te doen", zegt Theo Rigter, toerismeamb- tenaar bij de gemeente Schou- wen-Duiveland. Volgens regis seur Cees Möhlmann is de kans op een herhaling groot. „Maar we moeten het Oproer niet hele maal uitmelken. Ik denk dat we om de twee jaar iets anders moe ten doen." Op het gemeentehuis in Zierik zee heerst echter twijfel. Be langrijk is of er voor volgend BROUWERSHAVEN - Organist Arie J. Keijzer opent woensdag 1 juli de serie van vijf orgelcon certen in de Grote of Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven. Keijzer brengt een programma met werken van Sorge, J. S. Bach en Krebs. Van eigen hand speelt Keijzer de Hendrikus Hermanus Hess-suite. Het con cert wordt afgesloten met een staaltje van de vermaarde im provisatiekunst waardoor de concertgever bekend is gewor den. Hij improviseert op een ter plekke op te geven thema. Keijzer treedt de laatste jaren steeds meer op de voorgrond als componist. Hij componeerde in opdracht van de gemeente Rot terdam het omvangrijke werk 'Ab urbe condita' voor groot koor, orkest en solisten. Voorts schreef hij vier symfonieën, par tita's en vele andere werken. Het concert in Brouwershaven begint om 20.00 uur. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het T. Marciniak-Ziekenhuis in het Pool se Wroclaw ontvangt binnenkort uit Nederland een tweedimensionale elektrocardiograaf met Doppler- kleursysteem. Dit uitgebreide diagnostische apparaat wordt voor meer dan de helft bekostigd uit de opbrengst van de acties die eind vorig jaar in de gemeente Schou- wen-Duiveland gevoerd zijn. De gemeente Breda schenkt het resterende bedrag dat nodig is voor de aan schaf. Tijdens de overstromingen in Polen vorig jaar, hebben de kelders van het T. Marciniak-Ziekenhuis onderge staan. Juist daar stonden veel diagnostische apparaten die door het water, deels onherstelbaar, beschadigdzijn. Het ziekenhuis, met vijfhonderd bedden en negenhon derd medewerkers, staat in een armlastige wijk en kan die dure apparaten niet zelf bekostigen. Met de komst van de tweedimensionale elektrocardiograaf kan het ziekenhuis onder meer elektrocardiogrammen, grafie ken van de hartslag, maken. Het Doppler-kleursysteem. maakt bloedstromen zichtbaar waardoor het bijvoor beeld eenvoudiger is lekkende hartkleppen op te spo ren. Na de watersnood werd vorig j aar de eilandelij ke Stich ting Actie Wroclaw opgelicht. Doel van de stichting was geld in te zamelen voor de noodlijdende Poolse stad. Dankzij een benefietconcert, een kerken- en bedrij venactie en een fotoportrettenactie wist de stich ting ongeveer zesduizend gulden bij elkaar te krijgen. „Het bedrag was wel iets minder dan we gehoopt had den", vertelt Sander den Haan, penningmeester van wat nu is geworden Stichting Actie Wroclaw-in-liqui- datie. „Maar dankzij een genereus gebaar van de ge meente Schouwen-Duiveland, die voor elke inwoner een gulden neertelde, konden we toch circa 36.000 aan de gemeente Breda overhandigen." De stichting koos er voor het geld aan Breda te overhandigen omdat die stad al sinds de Tweede Wereldoorlog een stedenband met Wroclaw heeft. „De coördinator Stedenband heeft een beter inzicht hoe het bedrag kan worden besteed dan wij, die toch relatief buitenstaanders zijn", meent Den Haan. „Dat bestedingsdoel is nu gevonden in het dia gnostische apparaat." jaar opnieuw honderdduizend gulden kan worden opgediept uit allerlei potjes. Wethouder C.W. Veerhoek heeft zich daar het afgelopen jaar al flink voor moeten inspannen. „De begro ting wordt gehaald, maar of we ook geld overhouden, weet ik niet. Veel instanties gaven aan dat de subsidie eenmalig was." Ondernemers Bij de wethouder bestaat bovendien onbegrip over de houding van de Zierikzeese on dernemers. „Het is mij niet op gevallen dat de stad uitblonk van oproeractiviteiten. Ook in de etalages is weinig gedaan. Bovendien vind ik het merk waardig dat de bezoekers in de pauze van de voorstelling vrij wel nergens een drankj e kunnen krijgen; naar mijn idee speelt de horeca veel te weinig in op de mogelijkheden die het Oproer biedt." Het Oproer kende een onzekere start. Voorafgaand aan de eerste voorstelling werd Zierikzee be stookt met hevige stortbuien. Het schminken van de spelers en het aantrekken van de kos tuums werd, met de blik gericht op de dreigende wolken, zo lang mogelijk uitgesteld. Dat het duel Nederland-België op het WK-voetbal in Frankrijk gelijk zou vallen met de tweede uit voering hadden veel bezoekers zich niet gerealiseerd. Veel kaarten werden de dagen ervoor bij de VW omgeruild voor de derde of vierde voorstelling. Daarna overtrof de vraag ruim schoots het aanbod. In totaal zijn 3500 kaarten verkocht. Re gisseur Möhlmann: „Van ver schillende kanten is verzocht om extra-voorstellingen te ge ven, maar dat gaat echt niet." Bij de VW was de toenemende belangstelling het best te mer ken. „Veel mensen die de eerste voorstelling hebben gezien, zijn ook een tweede keer gegaan. Sommigen kochten meteen kaartjes voor alle vier de zater dagen", ondervond Carien Ver- schure van het kantoor in Zie rikzee. „Na twee voorstellingen kon je goed merken dat de mond-tot-mondreclame zijn werk had gedaan. We worden nog steeds overstelpt met tele foontjes. Maar we moeten al een week nee verkopen." De reeks van vier uitvoeringen wordt vanavond voor de spelers afgesloten met een feestelijke bijeenkomst in theater Mondra- gon. Theo Rigter wordt er bij voorbaat al weemoedig van. ,Het is voorlopig de laatste keer, en je weet nooit of het weer te rug komt." Het Oproer van Zierikzee: uitverkocht. foto Pieter Honhoff Sommige mensen rijden er kilometers voor om, anderen hebben nauwelijks oog voor speciale aanbie dingen. foto Pieter Honhoff ZIERIKZEE - In het ruim van de klipper Mijn Genoegen in de Zierikzeese Museumhaven is deze zomer weer een tentoon stelling te bezichtigen. Het the ma luidt deze keer 'De Zierik zeese mosselvisserij van 1912 tot heden'. Aan de hand van foto's, kaarten, teksten, modellen, videopresen taties en overzichten wordt aan boord een beeld geschetst van de opkomst en dë bloei van de Zierikzeese mosselvisserij De historische klipper Mijn Ge noegen ligt afgemeerd aan de steiger van de museumhaven in Zierikzee. De expositie is tussen 1 juli en 31 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. In het vooronder van de veer boot Zuidvliet is in deze periode een kleine tentoonstelling inge richt over de Zeeuwse veerdien sten. Directeur L. Lucas van het Pro ductschap Vis in Yerseke ver richt woensdag om 11.00 uur de officiële opening op de Mijn Ge noegen. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Bij Albert Heijn de koffie ha len omdat het daar drie pak ken halen, twee betalen is. Ver volgens naar de Edah omdat daar de zoute pinda's in de aan bieding zijn en daarna snel voor sluitingstijd naar de A&P want morgen zijn de kortingsbonnen voor de zure bommen niet meer geldig. Wie denkt op deze manier 'op de kleintjes letten' heeft het mooi mis. Uit prijspeilingen van de Consumentenbond is gebleken dat zogenaamde koopjesjagers helemaal niet goedkoper uit zijn. Het kwartje korting op de shampoo wordt gewoon verre kend bij het blikje kattenvoer. Het blijkt ook nog eens dat door al die verschillende acties de shoppers met een tas vol bood schappen thuiskomen die ze ei genlijk helemaal niet nodig hebben, want wat heb je aan zu re bommen als je ze toch bijna nooit éët. Verstandige mensen halen hun boodschappen bij een super markt die altijd lage prijzen re kent en niet meedoet aan zo'n tij delij k lage-pri j zen-festijn. Mevrouw J. Dekker uit Sint- Laurens koopt wat ze nodig heeft.. Schoenen, kleding of le vensmiddelen, ze heeft haar vaste winkels. Die heeft de bijna zeventigjarige uitgekozen 'op gemak en niet op prijs'. „Ik ga hier naar de buurtwinkel en koop koffie, thee, suiker, vlees waren. Ik kan er bijna alle le vensmiddelen krijgen. Natuur lijk is het wel duurder dan de Konmar, maar die is in Middel burg en daar heb ik weer par keerproblemen. Ik durf niet door die nauwe doorgang." „Albert Heijn is geloof ik wel een dure winkel. Maar nog maals ik let daar niet op. Ik ga wel weer naar de Jumbo. Maar dat is omdat onze buurtwinkel geen magere melk heeft en de Jumbo wel." Jonge jenever J. Somers vindt dat koopjes jacht de moeite loont. De Vlis- singer vierde gisteren zijn 65e verjaardag. „Als een fles jonge jenever van hetzelfde merk, hier in de Walstraat goedkoper is dan in de Scheldestraat, of bij de Miro, dan rij ik terug naar de Walstraat. Als we naar familie in Goes gaan, dan rijden we al tijd langs Maros Vleeshallen in Goes. Daar heb je veel aanbie dingen. We kopen dan vlees in voor enkele weken. Dat is echt winstgevend." Sommige mensen hebben het koopjesjagen tot een ware sport verheven, zoals de Temeuzense P. de Later: „Ik heb alle prijzen in mijn hoofd. Als ik dan ergens anders kom en ik zie dat het daar goedkoper is, dan ligt het bij mij heel vlug in de kar. Profi teren waar je profiteren kan, zeg ik altijd maar." De Later gelooft niet dat hij op deze manier ei genlijk niet goedkoper uit is. „Als we in België gaan winkelen neem ik altijd mijn rekenmachi ne mee en reken maar dat ik dan minder geld kwij t ben Mevrouw M. L. Posthuma uit Ellemeet let zeer zeker op de aanbiedingen in de krantenad vertenties „Wanneer ik toch in Zierikzee ben, dan loop ik de Al- bert Heijn wel binnen voor de aanbiedingen." Mevrouw L. Schilperoort uit Bruinisse houdt de aanbiedin gen in de gaten, maar loopt evenmin speciaal voor de koop jes naar de winkel. „Er zijn hier twee supermarkten. De ene dag ga ik naar de ene, de andere dag naar de andere. Dan blijf ik van zelf op de hoogte." Mevrouw Meijboom uit Noord- gouwe heeft geen extra aan dacht voor koopjes. „Ik ga meestal naar dezelfde winkel. Wanneer de prijs van een pro duct me niet aanstaat, koop ik het gewoon niet." Bonuskaar ten vindt ze echter wel makke lijk. „Vooral de Air Mileskaart vind ik fantastisch." A Edel uit Zierikzee gelooft niet dat de aanbiedingen veel profijt opleveren. „Meestal is het een extra aankoop. Ik loop de ver schillende supermarkten ook niet binnen vanweg de aanbie dingen. Wel omdat ze in de ene winkel producten verkopen die de ander niet heeft." Net als bij na iedereen maakt ze gebruik van de verschillende voordeel- kaaiden. „Maar er zijn er inmid dels veel te veel. Ze puilen mijn portemonnee uit. De bonus kaart heb ik genomen om van het gezeur bij de kassa af te zijn. Maar zonder mijn naam op te geven. Ik houd niet van al die re gistraties." Voor de gezinsboodschappen voor een hele week gaat Martien de Bruijne elke vrijdagmiddag naar Albert Heijn. Dat is hij al jaren zo gewend. ..Het zal best zo zijn dat Albert Heijn duurder is maar ze hebben hier alles en ik weet de weg. Als er aanbiedin gen zijn, koop ik ze wel op voor raad, ook als het niet op mijn lijstje staat, en in de schappen- kies ik best vaak voor het goed koopste merk als ik weet dat het goed is. De prijs bepaalt bij mij wel een enkele keer de keuze tussen vers of diepvries. Dat ge beurt in de winkel, want folders en advertenties pluis ik nooit na. De boodschappen zijn mijn afdeling, andere dingen doet de rest van het gezin. Bij ons thuis heerst overigens de opvatting dat ik het goedkoopst bood schappen kan doen. Ik doe na melijk geen impulsaankopen. Mijn vrouw en de kinderen doen dat wel en dan zit je met spullen die je niet nodig hebt." Catrien de Jonge uit Heinken- zand jaagt niet echt op koopjes. „Ik kom voor veel boodschap pen bij de Aldi in Goes. Daar ken ik de producten en daar zijn de prijzen altijd laag. Koffie, suiker, boter, chocola, koek en sommige diepvriesproducten haal ik nooit ergens anders. Voor doordeweekse boodschap pen: brood en vlees, ga ik naai de winkels in de buurt. Ik heb weieens in het krantje van de Aldi wat gezien in de aanbie ding, wat ik wilde hebben. Maar toen ik vrijdags kwam, dat is mijn vaste boodschappendag, was het al uitverkocht. Om nu op woensdagochtend op de stoep te gaan liggen, dat gaat me te ver." Bijstandsuitkering De Goese Annerita Karmans. jaagt wel. „Ik moet wel, ik heb een bijstandsuitkering. De goedkope winkels: Aldi, Jan Bruins en de Basismarkt zitten standaard in mijn fietsroute. Ik ben heel prijsbewust en ik pluis de krantjes na. Dat is de enige manier waarop je je nog wat luxe kunt veroorloven. Bij de drogist heb ik weieens in een rij gestaan van honderd mensen om een geurtje wat voor eenvij f- de van de prijs werd verkocht. Daar geef ik niks om. Die andere honderd man trouwens ook niet. Best gezellig was datIk schaam me er echt niet voor dat ik alles altijd voor de laagste prijs wil hebben. Als ik te veel betaalde, dan zou ik me pas schamen." door Peter van den Belt ZIERIKZEE - Woningbouw vereniging Beter Wonen heeft bij de gemeente Schouwen- Duiveland aangedrongen op een beter groenbeheer. De cor poratie heeft dat gedaan naar aanleiding van klachten van haar huurders. Het niet toepassen van bestrij dingsmiddelen is volgens Beter- Wonendirecteur Ph. H. van Doorne de oorzaak van de on vrede. „Veel mensen zijn tegen het gebruik van gif, maar in de eigen situatie wil men dat nog niet accepteren. Dan zien ze het als nalatig onderhoud van de gemeente. Via voorlichting en overleg met bewonersorganisa ties hopen we meer begrip te kweken. Tegelijkertijd geven we de klachten wel door aan de gemeente. Wanneer wij dat niet doen, voldoen we niet aan de verwachting van de huurders." Wethouder G. J. van de Velde- De Wilde (van onder meer open- ZIERIKZEE - De Zeeuwse stichting Steun aan Israël houdt zaterdag 11 juli in Zierikzee een markt van tweedehands boe ken. Dat gebeurt van 10.00 tot 15.00 uur onder de Beuze aan het Ha venplein. De opbrengst is be stemd voor de ontginning van de Negev-woestijn. De steun aan het project vindt plaats in samenwerking met het Joods Nationaal Fonds in Amsterdam. ZIERIKZEE - Organist Klaas Jan Mulder uit Kampen geeft woensdag 8 juli het eerste con cert in de zomerserie in de Nieu we Kerk in Zierikzee. Mulder speelt werken van Bach,: Han del, Cocker, Andriessen en een koraalfinalc van eigen hand. Het orgelconcert begint om 20.00 uur; kaarten zijn vanaf 19.30 uur verkrijgbaar in de Nieuwe Kerk. Het volgende concert in deze zomerserie wordt op dinsdagmiddag 14 juli om 16.00 uur verzorgd door Mathieu Meijs uit Middelburg. bare werken en milieu) reageert enigszins verbaasd: „Het laat ste jaar is het aantal klachten juist aanzienlijk verminderd. En wanneer we ze binnenkrij gen, stappen we er direct op af." De gemeente Schouwen-Duive land heeft enige tijd het groen onderhouden zonder gebruik van de gifspuit. De gemeente is daar sinds het begin van dit jaar enigszins op teruggekomen. Gemeentemedewerker J. J. Doeswijk: „De ervaring heeft uitgewezen dat bij gifvrij groen onderhoud de bewoners zélf bestrijdingsmiddelen gaan ge bruiken. We weten dan niet wel ke middelen dat zijn. Dat kan tot gevaarlijke situaties lijden. Voor het milieu is het misschien een stapje terug, maar wij zijn van een hoop gedonder af. De gemeente Schouwen-Duive land heeft overigens een groen- beheerplan in voorbereiding. De zes voormalige gemeenten gingen allemaal op een andere wijze te werk. In de toekomst moet er een beleid komen voor heel het eiland. Momenteel wordt er een inventarisatie ge maakt van al het groen. Per strook moet er een onderhouds plan komen. Voor het eind van het jaar moet het beheerplan klaar zijn. (Advertentie) ANTIEKVEILING Kijkdag: 3 juli vanaf 14-21 uur Veiling: 4 juli vanaf 13.30 uur Hotel Arneville, Buitenruststr. 22, Middelburg Div. verzamelingen: munten, tin, 2 coulissentafels, 2 rozenburg vazen, een art deco ameublement, meubelen A'damse school, kristal VEILINGHUIS B. WITTE VLASMARKT 11, M'BURG Tel./fax: 0118-614105 Advertentie Met onze Lucent Technologies ISDN-telefooncentrales BeM Labs benut u de voordelen van ISDN optimaal fc Centrales van 2 tot 128 toestellen. - Onze centrales bellen efficiënt en J aanzienlijk goedkoper. Bel voor een adviesafspraak. Nog geen ISDN? Wij zetten u gratis over. n_. LEWESTRAAT 43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 55