Raadslid verhoord na stemfraude Zeeuwind betreurt gebrek aan animo voor windenergie Dierenasiels lopen weer snel vol Klanten en personeel ZWN zuchten eensgezind over verdwijnen service Zeven oproepkaarten zouden ondertekend in brievenbus zijn gegooid ZekaTel houdt omroep weg bij concert ten bate van eigen Delta TV zeeuwse almanak Kamp II DINSDAG 9.00 UUR UITVERKOOP DELSCHER Celstraf voor steunfraude Politie vindt opnieuw hennepkwekerij in Sint- M aartensd ij k I PZC zeeland H zaterdag 27 juni 1998 door Rinus Antonisse GOES - De vereniging Zeeuwind kampt met fikse te genwind bij het uitvoeren van nieuwe windenergie-projecten. Plannen ontmoeten meer en meer bezwaren, ook uit de hoek van de natuurbescherming, die voor horizonvervuiling vreest. Volgens Zeeuwind wordt de ontwikkeling van meer wind energie wel door iedereen toege juicht, zolang het maar niet in de eigen achtertuin gebeurt. De negatieve opstelling tegen over de komst van meer wind molens in Zeeland betekent in elk geval dat er in de provincie in het jaar 2000 zeker geen 250 megawatt aan windvermogen staat, ondanks het feit dat het provinciaal bestuur zich hiertoe heeft verplicht. Veel plannen Er is anno 1998 niet veel meer dan veertig megawatt gereali seerd. Er zijn wel veel plannen in ontwikkeling, maar de uit voering ervan verloopt zeer moeizaam. Met grote vertraging heeft het provinciaal bestuur een windenergieplan gepresen teerd. Daarin staan plaatsen waar twaalf grote windparken kunnen komen, gezamenlijk goed voor bijna tweehonderd megawatt. Het bestuur van Zeeuwind - een vereniging met twaalfhonderd leden - betwij felt zeer of dit plan ook zal wor den uitgevoerd. Gelet op de ontwikkelingen maakt Zeeuwind zich zorgen over de aanvaarding van wind energie. ,,De ruimte die aan de ontwikkeling van windenergie wordt gegeven lijkt eerder af dan toe te nemen. Ook onder vindt Zeeuwind steeds meer te genwerking bij de realisatie van haar windprojecten." Veel ge meentebesturen reageren afwij zend als er een plan voor de bouw van windmolens wordt ingediend. Belangrijkste argu ment is, net als bij de natuurbe scherming, de vrees voor hori- zonvervuüing. Beeldvorming Zeeuwind moet veel tijd stop pen in overleg met gemeenten en andere organisaties. Op een en kele positieve uitkomst na, le vert dat tot nu toe weinig op De vereniging gaat proberen door 'een uiterste inspanning' de on gunstige beeldvorming over windenergie om te buigen. Men sen hebben vaak verkeerde op vattingen. De huidige eigentijd se molens hoeven zeker niet meer storend te zijn op vele plaatsen die geschikt zijn voor windenergie, meent Zeeuwind „Er is op technisch gebied een positieve ontwikkeling ge weest, die helaas nog niet vol doende is doorgedrongen tot de beslissers over het scheppen van de planologische voorwaarden voor deze vorm van duurzame energie." Het bestuur van Zeeuwind vindt dat de Zeeuwse gemeenten en de natuur- en landschapsorganisaties ('die immers gebaat zijn bij een schoon milieu') in deze hun ver antwoording moeten nemen. discussie Donderdag 2 juli houdt Zeeuwind een openbare leden vergadering in de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg. Na het huishoudelijk deel begint om 20.45 uur een discussie over de stelling: gaat windenergie in Zeeland ten koste van het land schap of kan de opwekking van schone stroom door middel van windturbines bestaan naast een mooi landschap? Daai'over praten gedeputeerde G. J. van Zwieten, ir. G. M. van der Slikke, inspecteur Natuur monumenten en mr. R. Zonne- vylle, secretaris van Het Zeeuw se Landschap. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Delta TV, het commerciële tv-kanaal van Ze kaTel MultiCommunicatie, heeft de uitzendrechten ge claimd en gekregen van de ope ning van het Straatfestival in Vlissingen. Omroep Zeeland, die het gezamenlijke concert van het Zeeuws Orkest, Blof en Toots Thielemans op donderdag 2 juli live en integraal op de ra dio wilde uitzenden, vist daar door achter het net. De omroep mag alleen opnamen maken voor een nieuwsonderwerp van maximaal vier minuten. ZekaTel MultiCommunicatie, een dochter van Delta Nutsbe drijven, is hoofdsponsor van het concert op het Schelde-terrem. In ruil daarvoor mag Delta TV het conceit integraal opnemen om het op een later tijdstip te kunnen zenden. Omroep Zee land, die vrijdag een verzoek deed voor integrale uitzending via de radio, kreeg daardoor nul op rekest, 'ter bescherming van de investering die ZekaTel heeft gedaan', aldus organisator K. Overdam van het Straatfesti val. „Zonder die bijdrage zou het concert nooit gerealiseerd zijn." Niet raar Directeur en hoofdredacteur F. Feij van Omroep Zeeland vindt die deal op zich 'niet zo raar'. „Overdam heeft gelijk dat hij afspraken maakt over de uit zendrechten. Hij wil het concert mogelijk maken dh kan daarbij zijn eigen gang gaan." Boven dien speelt een rol dat Delta TV voor het geluid nauw samen werkt met Blofs eigen platen maatschappij EMI, die opna men voor een cd maakt. Hellend vlak Aan de andere kant vindt Feij het 'merkwaardig' dat ZekaTel het concert sponsort en tegelij kertijd de uitzendrechten voor Delta TV verwerft. „Dat was volgens mij niet de bedoeling van Delta TV en je kunt je afvra gen of een afgeleide van een nutsbedrijf geld zou moeten ge ven om zoiets te kunnen uitzen den." Feij voorziet een hellend vlak. „Wat is de volgende stap? De Delta Profronde die exclu sief wordt geclaimd?" Statenlid M. J. Wiersma (Delta Anders) heeft gisteren Gedepu teerde Staten direct vragen ge steld over de kwestie. Hij spreekt van een 'ongewenste vermenging van belangen' bij Delta TV en vindt dat 'de positie van de publieke omroep op een ernstige manier wordt aange tast'. Ook is hij van mening dat de rol die Delta Nutsbedrijven speelt niet past bij een nutsbe drijf. Directeur D. Renkema van Ze kaTel zegt de commotie niet te begrijpen. „We hebben ervoor betaald en als Omroep Zeeland het wil uitzenden, kunnen ze de rechten bij mij kopen. Zo zit de wereld tegenwoordig in elkaar." Renkema beschouwd de uitzen ding als een goede manier om Delta TV en daarmee ZekaTel extra onder de aandacht te brengen. Ze zijn weer terug, die schoolkinderen die afgelo pen week kampeerden in Re- tranchement. De laatste oph- tend ging het weliswaar wat langzaam toen ze moesten in pakken, maar toch... ze kwa- men maar een paar boten later in Vlissingen aan dan verwacht. Tot opluchting van wat wachtende ouders bleken ze zelfs geheel intact te zijn, op wat muggenbulten en schrammen na. Enkele kinderen had echter een wat vreemde streperige kleur her en der over gezicht, armen en benen. „Ja, dat komt, we gingen naar het voetballen kijken en Rolf heeft de halve klas ge schminkt met vlaggen, wim pels en voetballen. Maar al leen het rood, wit en blauw ging eraf, het oranje niet!" Dat is dus mazzel dat Oranje naar de volgende ronde door gaat, want anders moest het dubbel slijten... Brasserie de DRVKKERY en Ear Eye Muziek de DRVK KERY Winkel n Woord Beeld &Geluid Brasserie presenteren een optreden van Luis de Sousa en Evelien Satink, leden van de Portugese Muziekgroep "Mo" in de binnentuin van de DRVKKERY vanmiddag van 15-00 - 17.00 uur Boekhandel Fanoy biedt aan uit de acne: Reisdroom en leesavontuur 2 Siiwelpockets voor ƒ25,00 Turning Point World Cup 98 CD ROM van 99,95 voor 79,00 Ook in de DRVKKERY: het Kaartenkabinet Kantoor boekhandel de Ruiter en... I Alles is te koop in... Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes In het Goese dierenasiel De Tussenhaven moeten vier katten in deze drukke tijd één hok delen. door Mieke van der Jagt GOES - Het loopt stilaan tegen de vakan tie en ja, hoor; het is weer zo ver. De die renasiels raken weer vol. Plotseling zijn veel meer kinderen dan anders allergisch voor huisdieren, kunnen honden niet meer alleen zijn en raken beesten op duis tere wijze verzeild in bossen, in mandjes op de stoep van het dierenasiel of vastge bonden aan een of andere boom. Ieder jaar blijkt een groep mensen niet de verantwoordelijkheid te willen nemen die ze zijn aangegaan toen ze een huisdier aanschaften. Dit jaar valt de zomervakantie extreem laat, waardoor de jaarlijkse overtollig heid aan huisdieren ook wat later op gang komt. Niettemin heeft het dierenasiel de Tussenhaven in Goes al plaatsgebrek en ook het Vlissingse asiel raakt behoorlijk vol. Marijke de Nooijer van het dierenasiel in Vlissingen: „Deze week troffen we nog een hond aan, vastgebonden aan het hek van foto Dirk-Jan Gjeltema het asiel. Zulke mensen zijn niet eens be reid om te betalen voor de afstand die ze doen. Hoe dichter de vakantie nadert, hoe moeilijker het wordt. Voor de afstands- dieren zullen we wel weer een wachtlijst moeten instellen. Dat geldt ook voor de pensiongasten. Gelukkig kunnen we de dieren meestal wat later in het seizoen wel weer onderbrengen. Oudere katten zitten hier meestal het langst, omdat we ook vaak veel jongen binnenkrijgen. Maar we hoeven gelukkig geen gezonde dieren te laten inslapen." (Advertentie) Deurloo woontextiel/zonwering zoekt een parttime verkoopster Schriftelijke sollicitatie met uitgebreid cv richten aan: A. Deurloo, Havenplein 3, 4301 JD Zierikzee door Marcel Modde SLUIS - De politie heeft het on derzoek naar de verkiezings fraude in de gemeente Sluis- Aardenburg afgerond. Naspeu ringen hebben aan het licht ge bracht dat er in totaal in negen gevallen valsheid in geschrifte is gepleegd met oproepkaarten voor de gemeenteraadsverkie zingen van 4 maart dit jaar. i Daarbij zijn drie verdachten be- 1 trokken. Twee van hen hebben bekend te hebben gesjoemeld met handtekeningen. De ander, een raadslid voor de fractie WD/Gemeentebelangen in de gemeente Sluis-Aardenburg, houdt vol dat de kaarten onder tekend in zijn brievenbus zijn j gegooid, waarna hij ze heeft af- MIDDELBURG - Een 49-jarige Vlissinger is gisteren in Middel burg bij verstek voor uitke ringsfraude veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Hij kreeg de maximale straf vanwege de hoogte van het fraudebedrag: 85.000 gulden. Hij kreeg van 1993 tot en met 1997 een RWW-uitkering, maar verzweeg neveninkomsten en j het samenwonen met een vrouw. gegeven bij het stembureau. De officier van justitie bekijkt nog of er voldoende grond is om over te gaan tot strafrechtelijke ver- volging. De zaak kwam aan rollen toen twee inwoonsters van Sluis bij de politie aangifte deden van misbruik van hun oproepkaart. Toen zij op 4 maart hun stem wilden uitbrengen, bleek dat beide kaarten al bij volmacht waren gebruikt, zonder dat zij daarvoor toestemming hadden gegeven. Een enquête van de politie onder 875 volmachtge vers heeft aangetoond dat er in totaal met negen oproepen is ge knoeid. In zeven gevallen leidde het spoor naar een kandidaat raadslid. Hij werd aangehouden en voor de duur van drie dagen in verzekering gesteld. De kaar ten, die nooit bij de geadresseer den zijn aangekomen, werden volgens de verklaring van de verdachte ondertekend en wel in zijn brievenbus gedeponeerd. Hij ontkent de persoonlijke op roep te hebben voorzien van een valse handtekening. De kaarten zijn voor een vergelijkend schriftonderzoek opgestuurd naar het gerechtelijk laborato rium. De uitslag laat volgens politiewoordvoerder J. van. Mourik nog enkele maanden op zich wachten. Hoe het kon ge beuren dat de geadresseerden de oproep zelf nooit hebben ont vangen, is uit het onderzoek niet duidelijk geworden. In het geval van de twee overige kaarten kwam de politie uit bij een andere inwoner van de ge meente Sluis-Aardenburg. Hij heeft bekend de oproepen uit het huisvuil te hebben gehaald, waarna hij ze liet ondertekenen door een kennis. Zijn compaan heeft tegenover de politie toege geven de valse handtekeningen te hebben gezet. Krachtens de kieswet maken de fraudeurs kans op maximaal zes jaar gevangenisstraf of een for se geldboete. Burgemeester C. van Liere ziet vooralsnog geen reden tot het nemen van maat regelen, ook niet omdat de man van de zeven kaarten inmiddels is geïnstalleerd als raadslid. „Dat geval moet eerst nog nader worden onderzocht door het ge rechtelijk laboratorium. Dus daar valt op dit moment nog weinig over te zeggen. De zaak is in handen van de officier van justitie. Wij wachten verder eerst maar eens af wat er komen gaat." Fractievoorzitter F. van Dongen en wethouder G. van Daele van WD/Gemeentebelangen in Sluis-Aardenburg waren gis teravond niet voor commentaar bereikbaar. Behalve de aangetoonde frau degevallen, bracht de enquête tevens aan het licht dat 32 vol machten waren geronseldIn to taal retourneerden 758 van de 875 mensen het vragenformu lier van de politie. van onze regioredactie THOLEN - De dichte loodsen van het Bedrijfsverzamelge bouw in Sint-Maartensdijk blijken uitstekend geschikt voor illegale activiteiten. Nadat de politie daar woensdag een professionele hennepkwekerij oprolde, werd donderdag ont dekt dat in een andere loods alles gereed stond voor het op zetten van een soortgelijke on derneming. Afgelopen woensdag ontdekte de politie al in vier loodsen acht- Elke vijf minuten dient zich een klant aan bij Riet Deurloo aan het ZWN-loket. foto Pieter Honhoff (Advertentie) duizend hennepplanten, een professionele drogerij en een in- pakkerij. De politie kwam op het spoor van de kwekerij door een melding over oververhitte elektriciteitskabels. Een 39-ja- rige inwoner van Gouderak werd aangehouden. Bij een buurtonderzoek werd de politie gewezen op een verdach te situatie in een andere loods in het verzamelgebouw. Daar was een ruimte in gereedheid ge bracht om hennepplanten te kweken. Tijdens het onderzoek daar meldde een getuige de poli tie dat inzittenden van een be stelauto in de omgeving zich verdacht gedroegen. In het voertuig trof de politie een flink aantal dozen met totaal 3600 hennepplantjes. De twee.inzittenden, Rotter dammers van 35 en 47 jaar, zijn aangehouden. De politie ver moedt dat zij op weg waren om de plantjes naar de kwekerij te brengen. De politie heeft nog geen aanwijzingen dat de zaken met elkaar te maken hebben, maar sluit dat niet uit. ANP (Advertentie) door Ali Pankow ZIERIKZEE - De ZWN weg uit Zierikzee. De sluiting van de lo ketten leidt tot sombere gezich ten; bij personeel én reizigers. Waar moet de man die in alle vroegte met de trein naar Am sterdam wil straks zijn trein kaartje kopen? Waar vindt de huilende brugpieper die haar jaarkaart is verloren straks nog een troostend woord? En het jochie dat zo van Txvix en Snic kers houdt - ook hij vindt bin nenkort aan de Grachtweg een gesloten deur. Ooit werd daar, aan die Grachtweg, service ge boden. Na 1 oktober is dat voor bij. De ZWN vertrekt. Het is de zoveelste voorziening die Schouwen-Duiveland ontvalt. In het begin van de jaren zeven tig vestigde de ZWN haar hoofdkantoor in Zierikzee. In die jaren wist de busonderne ming nog wat dienstbetoon was. Er was een wachtlokaal waar broodjes, koffie en limonade verkrijgbaar waren. Voor de rei zigers met wat meer tijd en geld was er zelfs, op de bovenverdie ping, een restaurant. 'De Poor ter' heette dat. Het eten was er goed en het uitzicht mooi. Aan het loket kon je, zelfs op zon- en feestdagen, bijna altijd terecht. Dat behoort allemaal tot de din gen die voorbij zijn gegaan. Want tsja, niet rendabel genoeg. Moedeloos Riet Deurloo (51) is er beetje moedeloos van geworden. Zij zit al tweeëntwintig jaar achter het loket in Zierikzee en heeft de service in de loop der tijd alleen maar zien verminderen. Er hangt een geladen sfeer in haar hokje. „Het openbaar vervoer gaat helemaal naar de klote", mort chauffeur Wim de Greve uit Goes. Waarom zou in Zierik zee géén loket open kunnen blij ven? „Nu moeten wij straks in de bus al die kaartjes gaan verko pen en informatie geven. Daar hebben we helemaal geen tijd voor", zegt hij bozig. Nu nog is het druk aan het Z,WN-loket. Vrijwel elke vijf minuten dient zich een klant aan. Het jochie dat zo van Twix en Snickers houdt zegt dat hij het 'hartstikke rot' vindt dat het loket straks wordt gesloten. En als daar actie tegen wordt ge voerd - hij wil best best wat na men van vriendjes noemen die óók tegen zijn. Efficiency Ook Rover, de vereniging voor reizigers van openbaar vervoer, treurt. Woordvoerster Matty Lootens zegt op bewolkte toon dat het 'menselijk aspect' in het vervoers wereldje geheel teloor dreigt te gaan. Efficiency is het modewoord. Maar lang niet alle reizigers kunnen overweg met kille kaartjesautomaten; zij pref eren een vriendelijke loket- tiste - zo iemand als Riet bij— vooi-beeld. In Boskoop - het hoofdkantoor van de ZWN - is de beslissing echter genomen: voor dat soort franje is geen geld meer. Rover legt zich er gelaten bij neer. Mat ty Lootens: „Wij kunnen ons er niet als een Don Quichot tegen blijven verzetten." ZWN-roosterplanner Peter An- demach schokschoudert: „Heel de wereld is nou eenmaal anders geworden. In ons vervoersge bied hebben we geen enkele pu blieksvoorziening meer. We zijn een commerciële organisatie. Voor al die dingen als loketten en openbare toiletten is geen geld meer, onder het motto: rei zigers moeten niet te veel zei ken." (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 53