Nieuwe fotoprogramma's lijken sterk op elkaar Adobe en Corel Close II you steunt Nederlands elftal Dolfijn op Internet wetenschap en techniek 45 Nieuwe plug-in biedt grote mogelijkheden Bad Day-man opgespoord Aardige site TU Eindhoven puzzel postzegels MALTA zaterdag 27 juni 1998 De twee grootste en beste fotobewerkingsprogramma's zijn Adobe Photoshop en Corel Photopaint. Beide programma's hebben recent bijna gelijktijdig de nieuwste versies gelanceerd. Zowel Photoshop als Pho topaint zijn programma's die op professioneel niveau gebruikt kunnen worden, hoewel de profes sionele gebruikers zoals ontwerp bureaus voor het overgrote meren deel (90 procent volgens Adobe zelf) gebruik maken van Photo shop. Beide programma's zijn sterk met elkaar te vergelijken en bieden in grote lijnen dezelfde mo gelijkheden voor ongeveer dezelf de prijs. In de nieuwste Photoshop (versie vijf) is er voor het eerst de moge lijkheid om een tekst die op een fo to is gezet heeft te bewerken. Voorheen was een tekst die een maal op een foto was gezet één met de foto en dus als tekst niet meer bewerkbaar. Taal- en typfouten konden tot nu toe niet meer gecor rigeerd worden. Adobe Photoshop 5.0 sluit nu nog beter aan op het tekenprogramma Adobe Illustrator 7 waardoor het gemakkelijk is om tekeningen in Photoshop te importeren. Het do cument naar het gewenste pro gramma-icoon slepen is voldoen de. Herstellen Verder biedt Photoshop 5.0 de langverwachte optie op meerdere bewerkingen te herstellen (multi ple undo's). Lang was het niet mo gelijk om meer dan één bewerking te corrigeren; alleen de laatste be werking kon met control Z of Ap peltje Z ongedaan gemaakt wor den. In Photoshop 5 is er voor het eerst wel de mogelijkheid om meerdere bewerkingen 'geleden' een fout te herstellen.Hoewel Pho toshop zichzelf met de laatstge noemde optie op de borst slaat, Corel nieuwste fotobewerkings programma Photopaint 8 biedt dezelfde mogelijkheid ook en zelfs op een eenvoudiger wijze. Beide programma's werken met lagen. Een in Photoshop of Pho topaint bewerkte foto bestaat uit meerdere lagen die onafhankelijk van elkaar bewerkt kunnen wor den maar toch samen één plaatje vormen. Door het gebruik van de lagen is de luxe om meerdere be werkingen ongedaan te maken niet erg belangrijk meer, je kunt ook de laag met de fout weggooien Daarnaast zijn de programma's van zowel Adobe als Corel in de laatste versies 'webready' wat in houdt dat er de mogelijkheid bestaat om foto's geschikt voor In ternet te maken en om ze op Inter net te zetten. De verschillen tussen beide pro gramma's zitten meer in het ge bruiksgemak. Adobe Photoshop maakte van ooi'sprong veel van haar prógramma's voor Macin tosh computers; een merk dat ge bruiksgemak hoog in het vaandel heeft. Hoewel Adobe nu ook pro gramma's voor PC's levert, is de Adobe Photoshop 5.0. eenvoud gebleven. De icoontjes die Photoshop gebruikt zijn toch nét iets logischer gekozen dan die van concurrent Photopaint. De in houd van de menubalken is duide lijker en door het ontbreken van een wirwar van taakbalken als in Photopaint is er - heel belangrijk - meer ruimte voor waar het eigen lijk om gaat: de foto. Slimmer Photopaint daarentegen is weer nét ietsje slimmer geweest met het vergrootglasgereedschap. Met de linkermuisknop zoom je in, met de rechter zoom je uit. In Photoshop zoomt de gebruiker ook in met de rechtermuisknop, maar voor het uitzoomen moet de alt-toets inge drukt worden. Photoshop is iets meer toetsenbord-georiënteerd: een overblijfsel uit de tijd dat Pho toshop slechts voor Macintosh be schikbaar was dat vanwege de herkenbaarheid is gehandhaafd (Apple Macintosh computers wer ken niet met meerdere muisknop pen. Al met al - de verschillende filters meegerekend - doen beide pro gramma's niet voor elkaar onder en zal het meer een kwestie van wennen zijn dan echt een verschil in kwaliteit. Guido van der Heijden http://www.adobe.com http://www. corel. com Corel Photopaint 8.0 Macromedia, de maker van Shockwave, een plug-in die geavanceer de mogelijkheden biedt op Internet, heeft een nieuwe versie van Shockwave gelanceerd: Shockwave Flash. De zeer unieke site die het publiek kennis laat maken met de nieuwe plug-in geeft een indruk hoe Internet er in de toekomst mogelijk uit kan zien. Op de site, die eigenlijk een groot spel is, moet de bezoeker op zoek gaan naar en geheime code om een magisch rijk van de ondergang te redden. Gaandeweg ontdekt de 'speler' steeds meer handige mogelijkheden van Flash. Zo biedt Flash de tot nu toe ongekende luxe om in en uit te zoomen op Internetpagina 'sDat een Internet met Flash heel anders wordt wordt op de -ook nog eens- bijzonder mooi vormgegeven site duidelijk. De Flash plug-in is vanzelfsprekend (voor mac en PC) op de pagina zelf binnen te halen. Dat gaat snel omdat het maar een klein (173k) bestand is. In de toekomst zal Flash een standaard onderdeel van Netscape zijn. http://joshua.micronet.it/utenti/yenz/ Op Internet circuleert al enige tijd een komisch filmpje met de titel 'Bad Day' waarin te zien is hoe een kwade kantoormedewerker ge frustreerd zijn computer een doodsklap en een doodsschop verkoopt. Op het eerste gezicht lijkt het filmpje opgenomen met een bewakingsca mera in een kantooromgeving, maar naar nu blijkt maakt het filmpje onderdeel uit van een reclamecampagne. De WaÜ Street Journal heeft achterhaald dat de man in kwestie de 35-jarige Vinny Licciardi is, me dewerker van een beveiligingsbedrijf Benoit Rigaut heeft het filmpje uitgebreid geanalyseerd en een aantal verbazingwekkende ontdekkingen gedaan. Op zijn site is het filmpje ook op verschillende manieren te bekijken, onder meer als animated gif. http:llwww.insidedenver.com/yourmoney/0609ioack4.shtml The Wintel bad day conspiracy, http://wiowcn.cem.ch/~rigaut/badday.html Hoewel de eindexamenleerlingen allang hun keuzes voor voortgezet te opleidingen gemaakt moeten hebben, heeft de Technische Uni versiteit (TU) Eindhoven onlans een website geopend voor VWO'ers. Toch is het ook voor andere scholieren en studenten van de TU zélf inte ressant om er een kijkje te nemen, want de pagina's vallen op door een opvallende lay-out, interviews met foto's en een aantal aardige links naar andere sites. De naam van de site -creativeminds- verwijst naar de inhoud van de uni- vestiaire opleiding Technische Bedrijfskunde. Het pretendeert een praktijkgerichte studie te zijn die techniek met creativiteit combineert. De uitnodigende en vaak leuke site -er zijn veel interactieve truukjes in verwerkt- geeft een gedegen vooxiichting over alles wat de TU aan (toe komstige) studenten te bieden heeft. Naast inhoudelijke informatie over de studie zelf komt ook het studentenleven aan bod. http://www. tue. nl/creativeminds Cryptogram Horizontaal:6. Opvallende botjes (14); 9. Zoon van een succesvol persoon? (13); 10. Afwachtend besproken (12); 12. Vliegende schrijver (10); 13. Opna mevan een injectie (4); 14. Verblijfplaats van rovers en vogels (4); 15. De tij den van toegang (6); 16.Schoolvis(3);18. Reddende feeks (10); 20. Hapje (8). Verticaal:1. Onecht verhaal? (17); 2. Streng jurist (12); 3. Fonds voor de noodlijdende glasteelt (17); 4. Recente poëzie (4); 5. In deze staat kan men een kleurling weer vorderen (9); 7. Drijvende vliegtuigen (6); 8. Heilige uit Spanje (4); 11. De omschrijvingen van een cryptogram? (11); 17. Mini-oli fant (3); 19. Voor het raam in België (4). Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per briefkaart - aan: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats.De PZC stelt de vol gende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW-bon van 50,-. Twee de, derde en vierde prijs een VW- bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. De sleutelwoorden van het kruis woordraadsel van vorige week zijn Advertentie en Verkoper. De prijswinnaar van de VW-bon van 50,- is G. Cappon, Lange Noordweg 7 te 's Heerenhoek. De VW-bonnen van 25,-gaan naar J. Kroon, Irislaan 40-a te Vlissingen;R.J. Hollestelle-de Voogd, Vierstraat 13 te Yerseke en H. van Maele, Stuvesande 504 te Terneuzen. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. De populaire, en gedeeltelijk Zeeuwse, meidengroep Close II you presenteert zich op haar ei gen Internetsite als aanhanger van het Nederlands Elftal. "De dames van Close II You wensen het Nederlands Elftal het allerbeste op het WK in Frankrijk." staat op de frontpage van hun site te lezen en linksboven wappert de mascot te van het WK met de Nederlandse driekleur. Helaas is deze Internet pagina sinds begin deze week ach terhaald. Zangeres Sacha Konikx is sinds vorige week Woensdag uit de band gestapt/gezet, maar ze prijkt nog wel volop zwoel kijkend op de welkomstpagina. De pagina zelf is mager van opzet, de hint naar Oranje lijkt mets meer dan een soort van populari- teitsoffensief om aanhangers te winnen. Daaraan heeft de groep, volgens eigen zeggen overigens ©iy@È!IS EI T@t!J geen gebrek. In haar biografie op de site zegt Marscha van de Bex-g, nadat zij eerst heeft uitgelegd dat ze heel populair bij jongens in de disco is,: "Dronken lui die ook nog eens over Close II You beginnen, wimpel ik af. Dan zeg ik dat mijn tweelingzus in Close II You zit. En dat ze nét via de achterdeur naar buiten is gegaan." De meiden moeten het mannelijk publiek van hun schouders slaan dus. Ook de levensbeschrijvingen van de ove rige groepsleden zijn opsommin gen van hun populariteit en uitgaansbelevenissen en dat is jammer Een beetje diepgang had hier niet misstaan: hoe denken ze over het vak; wat waren de groot ste successen of blunders. Van de (ex)bandleden zijn overigens wel veel foto's te zien, die helaas wei nig van elkaar verschillen. Vergeleken met andere sites van popgroepen is die van Close II you te mager en simpel. Geluidsfrag menten zouden er niet op mis staan, want het gaat tenslotte om de muziek. Deze sounds zouden de songteksten kunnen begeleiden. Wel een leuke vondst is de moge lijkheid om de frontpage als screensaver te downloaden, maar het geheel is te smal van opzet om echt eruit te springen. Ben Oerlemans http://www.xs4all.nl/~pbw/ De Zeeuwse vereniging voor onderwaterport Dolfijn heeft een leuke site op Internet. Belang stellenden voor alles wat met dui ken verband houdt, kunnen goed terecht op deze overzichtelijke pa gina's. De openingssite is goed en over zichtelijk geïllustreerd en bevat een aantal omschrijvingen van Zeeuwse watersportgebieden met diverse duikmogelijkheden. Er wordt aangegeven welke ervaring de watertoerist nodig heeft om daar zijn sport te beoefenen. Verder is er de mogelijkheid om door te linken naar informatie over kosten van de duiksport, eve nementen van de vereniging en de opleidingen/trainingen die vanuit Dolfijn worden gehouden. Een agenda wordt voorturend bijge houden en het geheel is weergege ven in heldere en uitnodigende kleuren Ben Oerlemans http://www.zeelandnet.nl/zvvodol- fijn/ In menig huis hangt een werk van hem, Maurits Comelis Escher, Nederlands populairste graficus en misschien wel de meest gere produceerde kunstenaar ter we reld. In menig boekenkast prijkt ook wel een roman, een gedichten bundel of een novelle van hem, Si mon Vestdijk, een dichter-schrij- ver van uitzonderlijke klasse. Beide kunstenaars, beiden Fries, beiden honderd jaar geleden ge boren, worden 7 juli postaal her dacht op twee aansprekende zegels van 80 cent, die aan elkaar zitten en samen een culturele tweeluik vox-men. De zegels zijn in vellen van 100 stuks opgenomen en van beide zijn 4,5 miljoen stuks aangemaakt. De Escherzegel laat een zwart-wit foto zien waarop Escher (Leeu warden, 17 juni 1898/Hilversum, 27 maart 1972) getuige is van de onthulling van de wandschilde ring Metamorphose in het post kantoor aan het Kerkplein in Den Haag. Het kunstwerk is 48 meter lang en 1,2 meter hoog en toont di verse diersoorten, die op de hem zo kenmerkende wijze in elkaar overvloeien. De andere zegel verbeeldt een her kenbaar portret van Vestdijk (Harlingen, 17 oktober 1898/Utrecht, 23 maart 1971), dat is gemonteerd over een pagina uit zijn essay Fantoches. Evenals de vorige week besproken zegel '200 jaar Koninklijke Biblio theek' zijn ook deze zegels ont worpen door Felix Janssens. Hij heeft het boek als bindend ele ment tussen de drie ontwepen ge bruikt. Bij de KB-zegel als object van een rijke, nationale verzame ling, bij de Escher- en Vestdijkze gels als linker- en rechterpagina van een boek. In het vel gedrukt krijgt men zo de indruk van een opengeslagen boek. Mijn bewering (rubriek 3D mei) dat bij de beschrijving van de Zee- land/Rijkswaterstaat-zegel (uitg. 9 juni) door PTT Post een gek fout je was gemaakt heeft nogal wat Zeelandkenners naar de pen doen grijpen. PTT schreef: de zegel toont een dijk met een natuur landschap bij het Zeeuwe Koude- kerke en de Oosterschelde, gezien vanaf de Pompetoren. Ik schreef toen dat er wel een Koudekerke op Walcheren ligt, maar dat je van daar niet de Oosterschelde kunt zien, omdat Noord-Beveland daar nog tussenligt; wel staat op Schouwen-Duiveland een Plom- petoren. Een lezer liet me weten: Koude kerke ligt inderdaad op Walche ren. Maar bij de Plompetoren is de Koudekerksche inlaag. Deze in laag is globaal tussen paal 20 en 30 gelegen. Dit keer is de PTT dus niet fout. Een lezeres schreef: geen gekke fout van PTT Post, maar een grote gekke fout van uw medewerker. Het betreft hier Koudekerke op het toenmalige eiland Schouwen, een dorp dat in de 15e en 16e eeuw door overstromingen uiteindelijk is verzwolgen (zie encyclopedie van Zeeland II, blz. 199). De toren van de kerk bleef staan en heet De Plompetoren. Zo zie je maar. Bij PTT Post weten ze dit echter ook nog steeds niet, want op het PTT-mapje dat 9 juni verscheen (nr. 190) staat een keer 'de Oosterschelde met Plompeto ren bij het Zeeuwse Koudekerke' en een keer 'blik op het landschap vanaf de Plompetoren in het Zeeuwse Koudekerke'. Wel heeft men dus Pompetoren in Plompe toren veranderd. Duitsland heeft 10 juni zijn jaar lijkse serie Für die Jugend in om loop gebracht. Deze keer zijn het figuurtjes uit tekenfilms die op treden, zoals Maya de Bij en het Zandmannetje. Waarden: 2 x 100 50 pf., 2x110 50 pf. en 1 x 220 80 pfennig. Verder werd op 10 juni een llOpf.- zegel (kruis met mensenmenigte) gewijd aan 150 jaar Duitse Katho liekendag. Malta heeft tot nu toe dit jaar vier emissies uitgebracht. Achtereen volgens verschenen: 26 februari; Maltezer kunstschatten, kleder drachtententoonstelling in Vallet ta en 200e sterfdag van de Franse schilder Antoine De Favray (1706-1798), 2 x 6c en 2 x 16 c. Op 28 maart, einde heerschappij Johanniter Orde (sinds 1522) 200 jaar geleden, twee paren, 2 x 6c. en 2 x 16c., met onder andere Napole on; 22 april, Europazegels, festi vals/feesten, 16c. en 35 c. en 27 mei, internationaal Jaar van de Oceaan, 2c., 6c., 16c. en 27c., met onder andere diepzeeduikers en portret Jacques Cousteau (1910- 1997). Hero Wit Maita ss

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45