Bulgarije boent en bouwt driftig Toerist uit het westen de nieuwe doelgroep Sofia een stad voor doorbijters 45 §Ey©gB m Ym 'W ,:v Jf zaterdag 27 juni 1998 vrije tijd Radka Pelivanova 'gevangen' in haar moestuin tussen de ho- De stranden bij Nessebar zijn ruim, aan de hotels wordt hard gewerkt, tels langs de Zwarte Zee. ende vakantiecomplex 'hun' grond bijna had opgeslokt, daar konden zij ook wei nig aan doen. Ivan (71) en Radka (67) vinden het best zo. Veel contact met de toeristen hebben ze niet, zeggen ze goedgemutst. „Boven dien", zegt Ivan, „is het hier alleen in de zomer druk. Buiten die periode zie je vrij wel geen mensen." Die indruk wordt bij een rondgang door het complex beves tigd. Het is eind mei, maar er zijn meer werklieden dan vroege zonzoekers. Die moeten het ongemak van de opgebroken wegen, trottoirs in wording en het geklop van de timmerlieden maar voor lief ne men. „Het is niet anders", zegt directeur Tasho Jelev van Slantchev Briag veront schuldigend. ,,Er moet zoveel gebeuren. We hadden graag eerder willen beginnen, maar het slechte voorjaarsweer gooide roet in het eten." Hij somt op waarin zoal is geïnvesteerd: de waterafvoer, zowel in als buiten de hotels en appartementen. De badkamers, de inrichting van de kamers. De wegen en voetpaden. De barretjes en strandtenten. Overal tv's - kabel! - ook met het oog op WK-voetbal. En, hij meldt het niet zonder trots, het telefoonnetwerk wordt van deze tijd. Krakende lijnen en weigerende telefoontoestellen zijn bin nenkort verleden tijd. Een mega-investe- ring, zeker voor Bulgaarse begrippen, waarop door de Wereldbank met klem was aangedrongen. Het besef dat er iets moest gebeuren was er misschien al wel wat eerder, maar het opkalefateren van de hotels en apparte menten heeft lang op zich laten wachten. Te lang, geeft ook Jelev ruiterlijk toe. „Toeristen wachten niet tot je je zaken be ter voor elkaar hebt, uit een soort mede dogen. Die zoeken gewoon andere plaat sen. Zon en zee genoeg, ook in de buurt". Hij doelt met name op het nabije Turkije. Omwenteling Wat Bulgarije danig parten speelde was de omwenteling in 1989. Aan de commu nistische alleenheerschappij kwam net als in de andere Oostbloklanden in één klap een einde. En niemand die er ook maar een beetje op voorbereid was. „Wij leefden een beetje buiten de realiteit. De toeristen kwamen toch wel. Het was mis schien wat ouderwets hier, maar de mooie stranden, het aangename klimaat en de lage prijzen vergoedden veel. Uit het hele oostblok kwamen ze hier en uit West-Eu ropa wisten vooral de Duitsers onze stranden te vinden". Onze oosterburen komen nog steeds - ze zijn goed voor de helft van het totale aan tal bezoekers, op ruime afstand gevolgd door de Russen -, maar met name de 'broe dervolken' lieten het na de omwenteling lelijk afweten. De overgang van staats- naar markteconomie eiste ook daar een flinke tol. Een reis naar Bulgarije werd plots te duur. En voor het aanboren van nieuwe markten en het plegen van de in vesteringen bleek geen geld meer in de staatskas. In plaats van vooruit, hobbelde het toerisme achteruit. Van de grote vakantiecomplexen aan de Bulgaarse Zwarte Zee-kust is Slantchev Briag niet alleen het grootst, het is ook het meest 'achtergebleven' Waar in het noor delijk kustgebied boven de havenstad Varna Albena. Zlatni Piasaci (Gouden- strand) en het relatief kleine Sunny Day - De nationale luchthaven vormt de eerste schok. Wie Bulgarije via Sofia Airport bin nenkomt wrijft zich eerst een paar keer goed in de ogen. Is dit het? Ja, dit is het. Klein, armetierig, amateuristisch. Alleen het houtsnijwerk aan een wand in de cen trale hal - Bulgarije op schaal - valt in positieve zin op. Ook de snelweg naar Sofia, waar inmiddels bij na een kwart van de ruim acht miljoen Bulgaren ivoont, belooft weinig goeds. Het asfalt ligt er geteisterd bij. Gevaarlijk grote en diepe gaten. Links en rechts treurige, haveloze hoogbouw. De gigantische, geschilderde reclames op de kopse kanten vormen een aangename verras sing. Zoals Sofia die bij een nadere beschouwing wel meer blijkt te hebben. Sofia is een stad voor doorbijters, misschien wel voor een vreemd soort liefhebbers. De stad bezit, hoewel de geschiedenis duizenden jaren terug gaat, geen pittoresk oud centrum. Chaos is troef, de straten lijken ondanks het tegenwoordig grote verkeersaanbod veel te ruim van opzet. Nieuwbouwwijken als Dianabad doen monstru eus aan. Er is weinig tot geen variatie in de hoog bouw en wat zich daartussen bevindt is op zijn mildst geformuleerd een rommeltje. De charme schuilt in de vervreemdende mix van historische gebouwen en panden die nadrukke lijk verwijzen naar het nog zo recente commu nistische verleden. Zoals de betonkolossen die als een fort ogen. De vijfpuntige rode ster is ge heel uit het straatbeeld verdwenen. Groteske beelden vormen de stille getuigen van de oude hang naar ontzagwekkende verbeeldingsdrift. Sofia is een stad ivaar een grauwsluier overheen ligt, maar die nu toch nijvere pogingen doet om die af te werpen. Geholpen door het kapitaal van grote Westerse bedrijfsketens heeft de stad ook enige kleur gekregen, zij het veelal in de vorm van overbekende lichtreclames. Ander zijds, een Audi-dealer naast een nog oriëntaalse groentenboer, het heeft wel wat. Of deze twee werelden nog lang naast elkaar zullen bestaan is natuurlijk de vraag. De daden drang van de nieuwlichters in Bulgarije ver raadt ook een kapitalistische denkwijze en dan is er doorgaans geen plaats voor sentiment. Ten slotte is ervan de Turkse invloeden - de Bulga ren hebben eeuwen gezucht onder het Otto maanse juk - behoudens enkele moskeeën ook weinig meer terug te vinden. Zo lang is het nu ook weer niet geleden dat de Slavische broeders uit Rusland een einde maakten aan die over heersing. De twee oorlogen die daarvoor nodig waren hebben de banden tusseri Russen en Bidgaren wel aanzienlijk versterkt en het heeft ook een monumentaal pand opgeleverd: de Alexander Nevski-kerk. Een schitterend neo-Byzantijns bouwwerk, dat in 1912 is neergezet ter nage dachtenis aan de naar schatting 200.000 Russi sche soldaten die sneuvelden voor de onafhan kelijkheid van Bulgarije. Wie in het centrum belandt kan het niet missen. In de directe omge ving zijn meer memorabele panden te vinden, maar het zal niet meevallen om hetgeen beziens waardig is in één dag te aanschouwen. Wie er een beetje greep op toil krijgen dient daarvoor de tijd te nemen. Echt mooi is Sofia niet, wel boei end. Boeiend omdat ivat op het oog zo'n onsamen hangend geheel lijkt op den duur een tamelijk logische mix wordt. De ergernis over de rotzooi op straat, de slechte trottoirs, de vele schurftige zwerfhonden en de gore uitlaatgassen van de nog immer ruim vertegenwoordigde Wartburgs, Lada's en Trabantjes ebt van lieverlee weg. Ja, krijgt zelfs een vreemd soort aantrekkings kracht. Er ontstaat ruimte voor het gevoel dat deze stad, zo lang opgesloten in het beklemmende Oost blok, wanhopig aansluiting zoekt bij de moder ne tijd. Een worsteling die sympathie opwekt. Het loont zeer de moeite om de stad ook nog eens van een andere kant te bekijken. Hoog boven So fia uit torent Vistosha, ruim 2200 meter boven zeeniveau. Iti de winter een toevluchtsoord voor de stedelingen om al skiënd even aan hun dage lijkse beslommeringen te ontsnappen. Het uitzicht is adembenemend en de stad krijgt er bovendien een veel lieflijker aanzien door. Ten minste, als de altijd aanwezige smogdeken niet al te dik is. vroeger exclusief voor leden van De Partij - al aardig wat hebben gedaan aan kwali- teitsverbetering, begint het in Slantchev nu pas echt. Privatisering Dat geldt ook voor de privatisering. Aan het eind van dit toeristische seizoen moe ten 29 'eenheden' (hotels/appartementen) zijn verkocht, zo'n dertig procent van de totale bedden-capaciteit. De toerist merkt daar in de regel weinig van. Die verkoop betekent echter wel dat de nieu we eigenaar(s) zich verplichten om een concreet plan op tafel te leggen wat ze aan hun complex gaan opknappen. Dat is niet vrijblijvend, het moet binnen drie jaar worden gerealiseerd. Bang dat de inhaalslag te laat komt is Je lev niet. „Het is alleen jammer dat we van de staat, die tenslotte ook het geld krijgt van de verkoop, niet wat meer financiële ondersteuning voor promotie krijgen. Als je dat vergelijkt met Turkije! Imago is zó belangrijk in het toerisme. En zeker als je zoals wij wilt laten zien dat er heel veel dingen ten goede veranderen." Pareltje De concurrentie met Albena en Zlatni Piasaci noemt Jelev alleen maar gezond, in geen geval bedreigend. „Bovendien hebben wij een groot pluspunt: Nesse- bar." Het schiereilandje ligt op fietsaf- stand van Zonnestrand en is een van de pareltjes aan de Zwarte Zee. Oud, schil derachtig, int iem. En ook in Nessebar is te zien dat de Bulgaren beginnen te begrij pen waar de toerist anno 1998 voor komt. Het wemelt er van de kleine eettentjes (vis!) en restaurants. Gelukkig wordt daarbij de eigen identiteit niet direct overboord gegooid en alles 'gleich' in het Duits vertaald. Zlatni Piasaci en Albena moeten het meer op eigen kracht doen, al is de naburige stad Varna zeker de moeite waard en zijn er ook noordelijker enkele aardige 'uit wijkplaatsen'. Maar de complexen ogen verzorgder en de mooie ligging aan het strand, met het groene achterland in de directe nabijheid, vormt een grote troef. Ook hier geldt evenwel dat er nog een hoop werk aan de winkel is. Verleden Mariella Popova, contracting manager van Zlatni Piasaci, is typisch een dame .van de nieuwe lichting. Ze gaat als prille dertiger niet gebukt onder het rode verle den en denkt vooral vooruit. En prak tisch. „We hebben veel tijd verspild, he laas. Maar het heeft geen zin daarom te blijven treuren." De omslag in het denken is volgens haar gelukkig eindelijk gekomen, al gaan veel dingen nog te langzaam. De nadruk moet liggen op kwaliteit, niet op kwantiteit. „Niet méér bedden, maar betere bedden. Het moet in alle opzichten schoon zijn. Diversiteit is ook heel wezenlijk. Duitsers zijn en blijven van harte welkom, maar ze zijn nu oververtegenwoordigd. We zullen onze service moeten opvoeren, andere ac tiviteiten moeten ontwikkelen, meer aan entertainment moeten doen." Hoopgevend noemt ze het dat 1997, on danks de politieke problemen niet eens echt een slecht jaar was. „Drie procent minder dan 1996, dat viel reuze mee. Er kwamen zelfs meer mensen uit de Scandi navische landen en Rusland. Het aantal Nederlanders vormde echter een diepte punt." Ze pakt er een staatje bij, dat begint in 1988. Bijna achtduizend Hollanders to gen toen naar Goudenstrand. In het jaar van de omwenteling was dat nog maar de helft en dat zakte verder weg naar 1394 mensen vorig jaar. Mariella Popova zucht eens diep. „Nederlanders zijn kennelijk heel gevoelig voor dit soort zaken. Maar ik wanhoop niet. Zon, zee en strand zullen altijd trekken. Zelfs in Bulgarije". En ze lacht aanstekelijk. Jos Pak De Alexander Nevski-kerk in Sofia, gebouwd uit eerbetoon aan 200.000 gesneuvelde Russen. In 1989 kwam in Bulgarije niet alleen een einde aan de communistische heerschappij. Ook het toerisme stortte in. De gasten uit andere Oostbloklanden kwamen niet meer. En verwende toeristen uit het Westen moesten niks hebben van die 'ouderwetse' accommodaties. Inmiddels wordt er driftig gebouwd en geboend. En de telefoon werkt ook, zonder kraken. Een levende ansichtkaart presenteert zich zomaar aan het oog. Pal achter hotel Gramada scharrelt een bejaard stel door een flinke moestuin. Gegroefde ge zichten die een hard en zorgelijk leven verraden. Verdwaald lijken ze, Ivan Peli- vanov en zijn vrouw Radka, daar in het enorme vakantieoord Slantchev Briag, aan de Bulgaarse rivièra. Maar dat blijkt allerminst het geval. Glunderend verkla ren ze zich nader, onderwijl een sigaretje rokend. 'Wilt u onze Rakija ook even proeven?'. Zo'n aanbod kun je, hoewel de dag nog jong is, niet weigeren. Het snoep- mandje gaat en passant ook nog even rond. Vier j aar geleden kregen ze deze lap grond van vijfhonderd vierkante meter. Ooit was het land eigendom van Ivans vader. Dat was voordat de communisten de macht kregen, eind Tweede Wereldoor log. Het stond allemaal keurig op papier en zo kon het gebeuren dat ze in 1994 - vijf jaar na de omwenteling in Bulgarije - zo maar de beschikking kregen over een fijne lap vruchtbare grond. Dat het in Slant chev Briag (Zonnestrand) lag, was hen om het even. Het was tenslotte altijd eigen dom geweest van de familie en dat het in de jaren zestig en zeventig almaar uitdij- me Schoonmaakartikelen als uitdaging voor studenten design en vormgeving Speeltoestellen en veiligheidseisen Overzicht van de hypotheken Trends in mineraalwater, steeds meer smaken op tafel Tassenmuseum: van hedendaagse poezentas tot eeuwenoud reuktasje De voetbalpot is een gerecht van gesmoord rundvlees De Daihatsu Sirion is stil en compact Nieuwe dieselmotoren in Mercedes A-klasse zuinig en schoon Honda Deauville houdt zich goed bij slecht weer De laatste versies van fotobewerkingsprogramma's ontlopen elkaar niet veel Zeeuwse meidengroep Close II you steunt Oranje op Internet Dolfijn bundelt Zeeuws duiknieuws op Internet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37