Wisconsin betuttelt werklozen niet langer Kakkerlakkenbestrij der welkome moordenaar PZC reportage zaterdag 27 juni 1998 33 Bijstand radicaal hervormd Moskou van ongedierte vergeven is het maximaal toegestane percentage. In combinatie met een toeslag naar prestatie schept dit op de werkvloer een resultaat gerichte cultuur die bij overheidsinstel lingen nogal eens gemist wordt. Schrik De klant is hier koning. Werkzoekenden hoeven niet langer dan een kwartier op hun beurt te wachten en in beginsel is er voor elke vraag een bruikbaar antwoord. Ook daarom zijn alle relevante instellin gen samengebracht onder één dak. Van het kastje naar de muur is er niet bij. Het Job Center van Kênosha is de belicha ming van de één-loket-gedachte. Twee jaar geleden zette president Clinton tot schrik van een fiks deel van de Demo cratische achterban zijn handtekening onder een federale wet die de belangrijk ste kenmerken van Wisconsins hervor mingsprogramma voor de bijstand ver taalt naar nationaal niveau. Simpel de hand ophouden, is er nu niet meer bij in de VS. Gewerkt zal er worden. Dat gaat des noods stapsgewijs: van een baan bij de so ciale dienst (papier prikken, parken schoonmaken en dergelijke) naar een werkervaringsplaats, om van daaruit door te stromen naar een gesubsidieerde baan. Het ultieme doel is het verkrijgen van ongesubsidieerd werk. Een volwaar dige baan biedt de beste kans op ontsnap ping uit de armoede. Werkloze inwoners van Wisconsin kun nen gedurende hun leven maximaal vijf jaar financiële ondersteuning verwach ten van de overheid. Een ieder die het ver tikt actief deel te nemen aan het verplich te programma dat de werkzoekende moet klaarstomen voor een baan, verliest zijn uitkering. Dit geldt ook voor alleenstaan de bijstandsmoeders met kinderen ouder dan twaalf weken. Het dwingt hen tot werken. Seymour Adler van het Departe ment voor Welzijn in Kenosha heeft daar moeite mee (,,De band tussen moeder en kind is zo belangrijk"), maar hij ziet de zin van de aangescherpte wetgeving wel in. ,,Dit land kent vele alleenstaande moe ders die hard werken om hun kinderen te onderhouden. Het is niet rechtvaardig als hun belastingcenten naar bijstandsmoe ders vloeien die lekker thuis bij de kinde ren blijven zitten." „De mensen die bij ons langskomen heb ben één gemeenschappelijk kenmerk", zegt Jankowski. „Ze hebben een buiten gewoon lage dunk van zichzelf. Het eerste wat wij met hen doen is hun zelfvertrou wen opkrikken. Ze hebben het geloof in eigen kunnen nodig om een werkgever te gemoet te treden. Een andere prioriteit van ons is vaststellen wat iemand kan en wil. Ze kunnen niet allemaal hartchirurg worden, dat is duidelijk. Maar in plaats van stil te staan bij de mislukkingen, zoe ken wij naar hetgeen iemand met enige begeleiding zou kunnen bereiken." Training Wie bij het Job Center aanklopt, wordt dezelfde dag aangemeld voor het W-2 programma. Uiterlijk zeven dagen latei- participeert de werkzoekende in een trai ning die hem of haar 40 tot 42 uur van de week aan het Job Center kluistert. „Wij bootsen hier zoveel mogelij k een reguliere werkweek na", zegt Jankowski. „Het draagt bij aan.de creatie van het juiste ar beidsethos. De mensen worden geacht op tijd te verschijnen voor de alfabetise ringscursus, de basiseducatie, het ge sprek met de bemiddelaar, et cetera." Werklozen hebben een flinke stok achter de deur. Komt iemand slechts 25 procent van de tijd opdagen, dan betekent dat au tomatisch dat zijn of haar uitkering met 75 procent wordt gekort. „Ongeveer 20 procent van onze cliënten heeft een nega tieve impuls nodig om aangespoord te worden", meent Jankowski. De klant mag dan koning zijn, uitzonderingssituaties zijn een zeldzaamheid geworden in Wis consin. Chronische gezondheidsproble men, lichamelijke of mentale gebreken, een drugs- of alcoholverslaving, niets weerhoudt de staat ervan om zijn werklo zen op enigerlei wijze aan het werk te zet ten. Of in de woorden van gouverneur Thompson: „De bijstand is geschiedenis. John Wanders In Nederland is een gevecht om de privatisering van de sociale zekerheid aan de gang. De sociale partners, werkgevers en werknemers, willen daarbij verder gaan dan het kabinet. Als uitkeringen verstrekt worden door commerciële bedrijven wordt de sociale zekerheid goedkoper en vinden werklozen sneller een baan, is de gedachte. Daarbij wordt steevast de Amerikaanse staat Wisconsin als bewijs opgevoerd, waar de bijstand is geprivatiseerd. Correspondent John Wanders ging er een kijkje nemen. „De tijd dat werklozen in de watten worden gelegd is hier definitief voorbij." In Kenosha, halverwege Milwaukee en Chicago, zijn de littekens van de reces siejaren goed zichtbaar. Ooit was eender de van de werkende bevolking van dit stadje in het middenwesten van de VS in dienst van de automobielindustrie. Tien jaar geleden keerde Chrysler als laatste grote lokale werkgever het arme Kenosha de rug toe.Iedereen hier werd erdoor ge troffen", vertelt Larry Jankowski. Het stadje, grenzend aan het grote meer Lake Michigan, holde zienderogen achteruit. Jankowski is directeur van een bedrijf dat zich door het bestuur van Kenosha liet in huren om het plaatselijke Job Center te managen. Het 'Kenosha County Job Cen ter' is de verzamelnaam voor alles wat in deze regio in de staat Wisconsin te maken heeft met het ontbreken, het zoeken en het verkrijgen van werk. Ondergebracht in een verlaten winkelcentrum vind je er zij aan zij de Amerikaanse tegenvoeters van de sociale dienst, het arbeidsbureau, het uitzendbureau en het centrum voor edu catieve en sociale vorming. Het gebouw en zijn parkeerplaats ogen vreselijk droef maar eenmaal binnen valt snel op hoe open en klantvriendelijk het er is. „Wij hebben de traditionele infrastruc tuur bewust achter ons gelaten", stelt Jankowski, doelend op vervlogen tijden van benauwde, overvolle wachtruimtes, geünifoi-meerde veiligheidsbeambten, dubbeldik plexiglas tussen behandelend ambtenaar en cliënt, benauwde spreek kamers waar de ambtenaar zijn hand dichtbij de alarmknop houdt voor het waarschijnlijke geval dat de uitkerings trekker tegenover hem door het lint zal gaan.Jankowski en zijn mensen hebben geleerd dat het ook anders kan. Dat zelfs zij die weinig geluk hebben in het leven vrijwel zonder uitzondering kalm en be leefd blijven zolang ze althans respectvol worden bejegend. Geweer Voor een handvol lastige klanten van het Job Center in Kenosha geldt nog altij d dat er voorafgaand aan hun komst een paar onopvallende veiligheidsmaatregelen .worden getroffen, bekent Jankowski. „Een van hen heeft hier een tijdje op de parkeerplaats gewoond, met in de koffer bak van zijn auto een dubbelloops geweer. Maar weet u wat hij zei toen ik hem sprak? 'Dit is de enige plaats op aarde waar met belangstelling naar mijn vragen wordt geluisterd, de enige plaats waar niet on middellijk gezegd wordt wat ik moet doen'. Begrijpt u? Wij zeggen niet wat ie mand moet doen, wij vragen wat iemand wil doen en denken vervolgens mee over een oplossing. Het betekent ook dat je moet kunnen onderscheiden wanneer ie mand langskomt voor een baan en wan neer iemand langskomt omdat hij honger heeft", zegt Laura Busch, coördinator bij In de Amerikaanse staat Wisconsin worden werklozen via een radicaal programma begeleid bij het zoeken naar een nieuwe baan. foto Scott Olson Goodwill Industrieseen van de bedrij ven die participeren in het Job Center. Wat niet wil zeggen dat het Job Center van Kenosha een liefdadigheidsinstelling is. De staat Wisconsin vervult in de VS een pioniersrol inzake hervorming van de bij stand en gaat daar prat op onder het veel zeggende motto 'Wie kan werken, moet werken'. „De dagen dat de staat cheques uitschreef voor mensen die niets uitvoer den zijn voorbij", sprak de Republikeinse gouverneur Tommy Thompson van Wis consin op 25 april 1996, de dag waarop zijn baanbrekende programma 'Wiscon sin Werkt' - kortweg aangeduid als 'W-2- tot wet werd verheven. W-2 vervangt de oude bijstandswet (AFDC) die in de eerste helft van deze eeuw werd ingevoerd door de Democrati sche president Franklin Roosevelt en die volgens Republikeinse ciïtici als Thomp son generaties van werklozen in de wat ten heeft gelegd en tot een leven van luizi ge lamlendigheid heeft veroordeeld. Kenosha had in de late jaren tachtig de hoogste werkloosheid (meer dan tien pro cent) van de staat. Het werkloosheidsper centage schommelt nu onder de drie pro cent. Natuurlijk is vooral de gezonde Amerikaanse economie oorzaak van die ontwikkeling. Maar de statistieken tonen aan dat de kentering ten goede voorafging aan de hoogconjunctuur. In Wisconsins hoofdstad Madison zijn ze er dan ook van overtuigd dat de heivorming van de bij stand vruchten afwerpt. Naast het begrip zelfredzaamheid zijn de sleutelwoorden van de hervormingsope ratie 'privatisering' en 'decentralisatie'. Het contract met een duur van 27 maan den dat Jankowski sloot met Kenosha County staat hem - en andere particuliere bedrijven die een rol spelen in de Job.Cen- ters van Wisconsin - toe winst te maken op het werklozenbestand van de staat. Hoe sneller de werklozen uit de bijstand wor den geholpen, hoe meer federaal geld er overblijft voor ondernemers als Larry Jankowski. Een winst van zeven procent Manager Larry Jankowski (midden) van het Job Center in Kenosha (Wisconsin), ge flankeerd door Seymour Adler, directeur van het departement voor welzijn (r) en Laura Busch, coördinator van een van de bedrijven die deelnemen in het Job Center. foto John Wanders Kakkerlakken behoren tot de insec tenorde Dictyoptera. De platte, meestal bruine, soms rode insecten eten voornamelijk afval en houden van vieze, warme plekken. Ze verspreiden een on aangename geur door afscheiding uit de rugklier. Die geur wordt op voedsel over gedragen, dat dan direct kan worden weggegooid. Ook kunnen ze ziektekie men verspreiden. Er zijn zo'n 3500 soor ten kakkerlakken. In Rusland komen vrijwel alleen de Amerikaanse (Peripla- neta americana) en de Duitse (Blatella germanica) voor. Maar dan wel zeer mas saal. Nog altijd wordt gedebatteerd over de vraag hoe dit van origine tropische beestje in het koude Rusland is beland. Een van de theorieën is dat ze zo'n twee eeuwen geleden zijn meegekomen met de troepen van Napoleon. Maar bewezen is dat nooit. Svetlana, een aardige vrouw van mid den dertig, trekt haar witte jas aan en zet een gasmasker op. „Een makkie. Dat zouden meermensen moeten doen, maar ja, het geld." Svetlana is kakkerlakken- doder of exterminator, zoals het met een mooi woord heet, in de Russische hoofd stad. Samen met honderden collega's le veren deze gemaskerde moordenaars een uitzichtloze strijd tegen de tientallen miljoenen tarakanni (kakkerlakken) die de flats van arm en rijk, schoon en vuil, teisteren. Voor de kakkerlakkenbestrijder blijft geen deur gesloten. Hij komt op bezoek bij ministers, bankiers, de armen en de alcoholisten, als er maar wordt betaald. Ook bij ons komt eens per jaar de gifspui- tende dienst op bezoek. Kakkerlakken zien we weliswaar zelden of nooit, maar voorkomen is beter dan genezen. De man die vorig jaar de klus klaarde, is ermee opgehouden. „Vanwege mijn gezond heid. Ik kreeg te veel rotzooi binnen. Pro blemen met mijn longen en mijn lever. Het verdiende prima, maar mijn gezond heid is toch belangrijker." Mooie verhalen Het was dezelfde man die, toen hij zijn moordwerktuig had klaargezet, het gif tige mengsel had geprepareerd en zijn masker opzette, zei: „U kunt rustig blij ven werken." En dat met een serieus ge zicht. Maar hij had wel mooie verhalen. Zo vertelde hij over een oude vrouw die hem had laten opdraven. Toen hij haar smerige van de kakkerlakken vergeven flatje betrad, bleek dat ze niet de kakker lakken wilde laten uitroeien, maar haai man. Een ander sterk verhaal was dat hij bij een dametje kwam dat een heel onsa menhangend verhaal ophing. Het kwam er op neer dat ze steeds twee kakkerlak ken in huis had gehad, maar dat die hun vriendjes hadden uitgenodigd en nu was het hele huis vergeven van de kakkerlak ken. Onze 'held': „Als ik u goed begrijp, wilt u dat ik ze allemaal uitroei, behalve die twee. Nou, dat komt voor elkaar." Ook wist hij te vertellen over een collega die zijn klanten gewoon bedondert. „Hij vraagt altijd of er standaardgif moet worden gebruikt of speciale chemica liën. Natuurlijk zeggen ze dan dat ze dat bijzondere spul willen, maar het is pre cies hetzelfde. Het zit alleen in een ande re fles. Maar ja, ons volk gelooft nu een keer alles. Vaak vragen ze dan ook nog of het tegen rupsen en bladluizen werkt. Uiteraard zegt hij dan 'ja' en dan kopen ze nog een paar liter voor hun datsja. Zo verdient hij soms honderd gulden per dag extra." Onbegonnen werk Svetlana is te serieus voor dit soort ver halen. „Ik werkte als voedings-expert in een fabriek, maar die draaide niet best meer. Salaris zagen we zelden. Toen ben ik drie jaar geleden hiermee begonnen. Het betaalt prima, maar volgend jaar houd ik op. Ik kan aan de slag in een che misch laboratorium." Svetlana is in dienst van een semi-particulier bedrijf, waarvan er negen zijn in Moskou. Maar hoeveel van de 123,50 gulden die de beurt van flat en kantoor kost, naar de gemeente gaat, blijft haar geheim. Ze doet hoofdzakelijk flats van mensen die het kunnen betalen. „De chemicaliën die ik gebruik, kosten tweehonderd gul den per liter, maar ze zijn zeer goed en na een half uurtje is een flat weer bewoon baar. We geven ook een garantie van een half jaar." In studentenflats zien ze haar niet meer: „In de eerste plaats kunnen ze niet betalen en in de tweede plaats is het onbegonnen werk. Spuit je daar, dan hoor je binnen een kwartier duizenden kakkei-lakken naar beneden vallen. Er ligt dan een compleet lijkentapijt." Lena (28) woont in zo'n obzjezjittii (gemeen schappelijke flat). „Het is een ramp. Als we 's avonds thuiskomen doen we de deur op een kiertje, licht aan, deur dicht en dan hoor je ze wegrennen. In onze kamer zitten er duizenden." Soms leggen stu denten, die vaak rond moeten komen van een beurs van een gulden of vijftig per maand, botje bij botje om zelf met che micaliën hun bewegende muren te lijf te gaan. Maar daar lijden ze meestal zelf meer onder dan de kakkerlakken. In de 'kommunalkis', gemeenschappelijke flats in grote oude gebouwen, is de kak kerlak vaste klant. Vaak delen vier, vijf gezinnen een keuken, een wc en een bad kamer. Ook al zijn de bewoners nog zo schoon, de kakkerlak weet zijn weg wel te vinden. Veel van die oude gebouwen hebben een gemeenschappelijke vuil- stortkoker, vaak in de keuken, en er lo pen allerlei onduidelijke buizen, waarin het voor de kakkerlak uitstekend toeven is. Dina woont met haar twee kinderen in zo'n 'kommunalki': „We beleven net weer een invasie. Op de begane grond is een modem kantoor gekomen. Alles be tegeld en zo en de kakkerlakken die daar in de oude muren zaten, zijn nu naar ons verhuisd. Het is een ramp." De kakker- lakkendienst is haar te duur. Dina: „Eerst hebben we zelf gespoten, maar dat hielp niet. Nu hebben we doosjes neergezet. Daarin zit gif dat ze meene men en volgens de beschrijving besmet ten ze daarmee de hele kolonie. Wie weet werkt dat." Alexander Slobodin van het gemeente lijke Sanitair Station Twee heeft zijn twijfels: „Kakkerlakken zijn binnen de kortste keren resistent tegen bepaalde chemicaliën." Wetenschappers in Rus land zeggen wel eens ironisch dat de kak kerlak zelfs een mondiale kernoorlog zal overleven. En de kakkerlakkenbestrij ders zijn er van overtuigd dat zij werk hebben tot het einde der tijden. Maar ze erkennen ook dat er één probaat middel is. Kakkerlakken kunnen namelijk niet tegen de kou. En wie hartje winter, bij dertig graden onder nul, al zijn ramen openzet, heeft de exterminator niet no dig. Maar welke Moskoviet is daartoe be reid? Hans Hoogendijk Kakkerlakkendoder Svetlana levert een uitzichtloze strijd tegen de tientallen mil joenen kakkerlakken die de flats in Moskou teisteren. foto Hans Hoogendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33