Roa kan weinig fout meer doen Wat doet die man uit Niger hier? PZC Joegoslavië blijft jagen op erkenning Jamaica met zege op Japan naar huis sport zaterdag 27 juni 1998 23 'Zendapparatuur' blijkt ketting Ramirez twee duels geschorst Amokachi speelt wellicht niet Cameraploeg DSF overvallen Duitse bond deelt T-shirts uit Ezel 'Stoitsjkov' vermoord Blessures Argentinië behoudt ongeslagen status FRAIMCE98 Nieuwe kousen De Belgen zijn veel te schijterig PARIJS - Het leek zo spannend, spionage bijna. De werkelijk heid was van een ontluisterende simpelheid. De Zuid-Afri kaanse voetballer Pierre Issa onderhield tijdens de wedstrijd tegen Saudi-Arabië helemaal geen radiocontact met de bank, Niks verboden elektronica. Het lijntje was van goud en hangt altijd om z'n nek. Het opspringende halskettinkje met daar aan een paar grote parels zorgde gisteren voor enige opschud ding bij het WK. Een fotograaf dacht een heuse primeur aan het licht te hebben gebracht. Op zijn plaat leek het net alsof Issa een gehoorapparaatje in het rechteroor droeg. En niet omdat hij doof is aan een kant. Issa stond zo natuurlijk in con tact met trainer Philippe TYoussier, was de gedachte. De FIFA reageerde onaangenaam verrast op die 'ontdekking' en wilde een verklaring van de Zuid-Afrikaansebond, want dergelijke hulpmiddelen zijn verboden en onsportief. De onderzoeks commissie was snel klaar met het onderzoek. Conclusie: 'zendapparatuur' van de juwelier. Discussie gesloten. DPA PARIJS - De Mexicaanse middenvelder Jesus Ramirez is voor twee duels geschorst. Hij kreeg donderdag in de wedstrijd te gen Nederland rood wegens mekkeren tegen de arbiter na een afgekeurd doelpunt. Ramirez zit daardoor maandag in het duel in de achtste finales met Duitsland op de tribune. Hij mist ook de kwartfinale, als Mexico die haalt. RTR ELICOURT-STE-MARGUERITE - De kans dat Daniel Amokachi in het vervolg van de WK voetbal nog voor Nigeria in actie komt, is uiterst klein. Dat is het oordeel van de teamartsen die de knieblessure van de aanvaller hebben on derzocht. De 25-jarige Amokachi liep de blessure op tijdens de training voorde eerste wedstrijd van Nigeria in Frankrijk, tegen Spanje. Tegen Bulgarije speelde de spits van de Turkse club Besiktas wel mee, ruim een uur. In de warming-up voor het treffen met Paraguay, verergerde de blessure waardoor Amokachi opnieuw aan de kant bleef staan. RTR NICE - Een cameraploeg van de Duitse sportzender DSF is donderdagnacht na de WK-wedstrijd tegen Iran (2-0) op weg van Montpellier naar Nice overvallen. De dader, van wie nog geen spoor is gevonden, kaapte de gehuurde reportagewagen. De waarde van de apparatuur is bijna twee ton. „We stonden bij een tankstation", zei cameraman Müller. „Ik was binnen om te betalen, toen het gebeurde. Plotseling stopte een auto. Iemand stapte uit en bedreigde m'n collega met een knuppel. De man stapte achter het stuur en reed weg." SID PARIJS - De Duitse voetbalbond deelt maandag voor het duel Duitsland-Mexico 20.000 T-shirts uit met daarop de tekst Duitse fans tegen geweld. De FIFA moet het initiatief nog goedkeuren. De Duitse bond wil een positief signaal geven naar aanleiding van de rellen van zondag rond het groepsduel met Joegoslavië. Bij de ongeregeldheden sloegen Duitse sup porters een Franse agent in coma. DPA SOFIA - Hristo Stoitsjkov is niet meer De ezel, vernoemd naar de Bulgaarse stervoetballer, overleefde de uitschakeling van het nationale elftal niet. De eigenaar van het dier was woensdag tijdens de ontluisterende wedstrijd (6-1 verlies) te gen Spanje zo boos dat hij Hristo nog voor het laatste fluitsig naal dood schoot. ANP Joegoslavië, maandagavond in Toulouse tegenstander van het Nederlands elftal in de achtste f inales van het WK, mis te twee Europese voetbalkampioenschappen en één WK als gevolg van de oorlog. De daaruit voortvloeiende sancties trof fen de sporters uit de Balkan hard. Na het vredesakkoord in Daytona is Joegoslavië terug, maar de politieke en sportieve erkenning blijven uit. Dit tot woede van Zeljko Petrovic (32), oud-speler van PSVennu een gewaarde Joegoslavische inter national. door Mark Caldenhoven TOULOUSE - Zijn ogen spu wen vuur. Als het woord erken ning valt, is Zeljko Petrovic niet meer te stuiten. Joegoslavië, zo denkt de halve Nederlander, vecht tegen duistere machten, maar zal de strijd nimmer opge ven. Al was het alleen om de er kenning van het land als sport- natie. „Wij moeten al sinds de uitsluiting voor het EK'92 in Zweden vechten tegen de FIFA en de UEFA. Klootzakken zijn het. Het is niet van mijn manier om zulke woorden te gebruiken, maar ik kan niet anders. Ze ge ven mijn gevoel weer." Zeljko Petrovic (32) zeilt zijn hele leven al over de woelige golven van zijn emotie. Hij leeft en spreekt met het hart. Vooral met de steeds weer oprechte en dan weer gespeelde verbazing en het bij vlagen komische ge bruik van de Nederlandse taal stal de Montenegrijn vele har ten. En niet alleen bij FC Den Bosch. RKC en PSV. Op de vleugels van het leven vliegt Zeljko Petrovic van avon tuur naar avontuur. Sinds een half jaar speelt hij voor 'heel veel geld' bij Urawa Red Dia monds, in de Japanse J-League. Eind augustus' krijgt Petrovic een dubbel nationaliteit, als hij in Den Bosch ook een Neder lands paspoort mag ophalen. „Ik heb er zo lang gewoond, ik voel me bij jullie betrokken. Maar ik blijf lekker in Japan." Vóór Nederland en Japan komt evenwel Joegoslavië, althans de huidige federatie die uit Mon tenegro en Servië bestaat. Aan de internationale roep om een hernieuwde sportboycot ergert Petrovic zich 'kapot'. Als het echter aan Bill Clinton, Helmut Kohl of Hans van Mierlo had ge legen, was Joegoslavië ondanks de opheffing van de sportboycot na het vredesakkoord van Day tona nooit voor het WK in Frankrijk uitgenodigd. De etni sche zuiveringen onder leiding van president Slobodan Milose vic in de voornamelijk door Al banezen bewoonde Zuid-Servi sche provincie Kosovo zijn voor veel wereldleiders aanleiding voor pittige sancties. Petrovic begrijpt er niets van. „Waar be moeien ze zich mee. Eén dag voor het WK wilde Duitsland ons vanwege de situatie in Kos ovo nog met het eerste de beste vliegtuig terugsturen. Net als destijds voor het EK in Zweden. Iedereen is tegen ons. Maar wij, de sporters, hebben toch niets met politiek te maken." Joego slavië heeft zijn buik ervan vol. „Laten we sport en politiek als jeblieft gescheiden houden. Joe goslavië heeft het de afgelopen jaren al moeilijk genoeg gehad met de FIFA en de UEFA. Je merkt aan alles dat ze tegen ons zijn." Klootzakken zijn het. De scheidsrechters hebben alleen nog maar tegen ons gefloten. Het kan toch geen toeval zijn dat wij alleen maar scheids rechters krijgen uit kleine lan den. Daar spreekt totaal geen erkenning uit." „Wij moeten altijd opboksen te gen de grote landen. Het is toch triest dat Kameroen wordt uit geschakeld door een arbiter. Ik heb mijn twijfels over de op rechtheid van de FIFA. Wij heb ben tegen de Verenigde Staten wel honderd vrije trappen tegen gekregen, 't Was schandalig." Oranje De woede en frustratie onder de Joegoslaven is groot. Liever praat Zeljko Petrovic ook over voetbal, over de confrontatie met Oranje in het bijzonder. „Ik ben een klein beetje Nederlan der, maar voel me Joegoslaaf." Dan, strijdvaardig: „Joegosla vië wil in Frankrijk voorkomen dat de hele wereld feest viert als we worden uitgeschakeld." GPD NANTES - De selectie van Joe goslavië kampt met lichamelijk ongemak. Twee belangrijke spelers, Pedrag Mijatovic en Dragan Stojkovic, zijn tegen de Verenigde Staten geblesseerd geraakt. Mijatovic heeft een knieblessure. Stojkovic heeft last van de achillespees. Beiden krijgen rust. AFP van onze sportredactie LYON - Van de landen die in dit WK voetbal niets te zoeken had den, was Jamaica de eerst ge noemde. De 'Reggae Boys' vlo gen er inderdaad in de eerste ronde uit. Maar niet zonder eer, niet zonder overwinning. In het derde groepsduel van H kreeg Japan met 2-1 klop. De winnende coach Simoes was in alle staten van gelukzalig heid. „Deze zege betekent voor voor de Jamaicaanse cultuur. Het volk is getoond dat behalve individuele topsporters ook teams van Jamaica grote resul taten kunnen behalen. Beide teams streden alleen nog voor prestige, want ze verloren zowel van Kroatië als Argenti nië. Jamaica, eenmaal trefzeker te gen Kroatië, was het handigst in het maken van doelpunten. In de 16e minuut vond Goodison het net bij de eerste tegenaan val. De Oostenrijkse scheids rechter Benkö keurde het doel punt af wegens aanvallen van doelman Kawaguchi. Vijf minuten voor rust nam Ja maica toch de leiding door Whitmore. Met een laag en hard schot schoot hij ook 0-2 in. Pas in de slotfase ontwikkelde Ja pan gevaarlijke acties. Nara- hashi raakte paal in de 57e mi nuut. Jo kreeg hierna een niet te missen kans, toch trapte hij naast. Na een dubbele wissel in de 59e minuut zette Japan alles op de eretreffer. De bevrijding van de hatelijke nul kwam in de 75e mi nuut door Nakayama. De Ja panse coach Okada Okada zin speelde op terugtrekking na het falen. Hij zal dan de vij fde coach zijn die na het WK opstapt. Japan - Jamaica 1-2 (0-1). 40. Whit more 0-1, 54. Whitmore 0-2, 75. Na kayama 1-2. Scheidsrechter Benkö (Oos). Toeschouwers: 44.000. Gele kaart: Yamaguchi (Jap), Malcolm, Dawes (Jam) Japan: Kawaguchi; Narahashi, Iha- ra, Omura (59. Hiranoen Akita; So ma, Nanami (79. Ono), Nakata en Yamaguchi; Jo (59. Lopes) en Na kayama. Jamaica:Lawrence; Goodison, Gar dener, Sinclair en Malcolm; Lowe, Simpson, Whitmore en Dawes; Gay- le (SO. Burton) en Hall (71. Boijd). ANP door Mark Caldenhoven het WK nog geen treffer heeft geïncasseerd, richten de luizen in de pels hun pi j len op de vedet ten van Argentinië, Gabriel Ba- tistuta, Oriel Ortega en Diego Simeone. Vergeefs. De sterren zijn moe, al is het niet voor het eerst dat ze persvoorlichters, een legertje tolken en de inter nationale pers in verwarring achterlaten. Ook Roa speelt het spel met ver ve. Senor Roa? Nee, ook Carlos heeft geen zin. „Nada, nada." Toch zou je denken dat de alles behalve populaire doelverdedi- ger er veel aan is gelegen even in de schijnwerpers plaats te kun nen nemen. Want zelfs in de rijk gevulde spelersoverzichten in de databank van het WK staat de 29-jarige Roa als één van de weinigen nog droog. Geen ci taatje, hoe plichtmatig ook, is hem ontlokt. Carlos Roa is een laatbloeier. Gisteren speelde de 1.89 meter lange en 87 kilo zware doelman van Real Mallorca, dat hem in 1996 voor vier miljoen gulden kocht van Racing Club uit Bue nos Aires, pas zijn tiende inter land. En er zullen, gezien zijn perfecte Tour de France tot nu toe, nog wel een aantal volgen. Maar o wee, zie je Roa al denken. Inrukken Wie faalt, moet inrukken. Het is de werkwijze van Daniel Passa- rella. De bondscoach van Ar gentinië verbruikte tijdens de Zuid-Amerikaanse WK-kwali- ficatiereeks maar liefst 46 spe lers, van wie zes doel verdedi gers. Roa kan erover meepraten, Danny Blind, ex-captain van Oranje, proeft te veel amateurisme bij WK BORDEAUX - Onbekend maakt onbemind. Van het bon te, rijk getalenteerde Argentijn se elftal past Carlos Roa perfect in het Zuid-Amerikaanse ge dachtegoed: een doelman is ie mand die vroeger niet goed kon voetballen. Niets minder en ze ker niets meer. Ook in Argenti nië geldt een keeper als een noodverband onder de lat. Roa heeft er mee leren omgaan. Dat Carlos Roa na Argentinië- Kroatië (1-0) met rust wordt ge laten, verwondert allerminst. Hoewel hij als enige keeper op VITTEL - De Kroatische voet ballers speelden gisteren op nieuwe kousen. De exemplaren die ze van de Bulgaarse bond hadden gekregen voldoen niet. Vooral Igor Stimac klaagde over blaren op de hielen, veroorzaakt door de slechte kwaliteit van de kousen. De Bulgaarse bond heeft de spelers toestemming gegeven een ander soort sokken te gebruiken. DPA PARIJS - De Belgische bonds coach Georges Leekens had zich vooraf ingedekt tegen uitscha keling. ,,Als je niet genoeg kwa liteit hebt in je elftal, moet je dat compenseren door heel hard te werken. Wij missen dingen voor het hoogste niveau, dus moeten de spelers alles geven. Soms is dat niet genoeg." Het was niet genoeg donderdag in Parijs. De Belgische selectie reisde gisteren naar huis. „Deze ploeg hoorde ook niet op het WK thuis", aldus 'België-deskundi- ge' Aad de Mos uit Den Haag. „Dit was een aanfluiting", be kende Rotterdammer Johan Boskamp die al 25 jaar bij de zuiderburen buurt. „Het gaat al vijf, zes jaar niet goed met het Belgische voet bal", aldus Boskamp. „Onze goede spelers voetballen over de grens, we krijgen er derde garni tuur buitenlanders voor terug. De competitie wordt steeds zwakker. Daarnaast begeleiden we onze talenten niet goed, staan we stil op het tactische vlak. Met Duitsland was België het enige land dat nog met een ouderwetse vijf-mans-verdedi- ging speelde. Maar dat is ook de schuld van ons, clubtrainers. We zijn gewoon te schijterig." „Leekens komt uit de tijd dat het voorkomen van doelpunten nog belangrijker was dan het maken ervan", vindt De Mos. „Toen hij het in januari '97 van Van Moer overnam, was België bijna kansloos voor het WK. Leekens had toen niets te verhe zen. slechter kon niet. Daarom durfde hij toen wat aanvallen der te spelen. Als het was mis lukt had-ie gewoon zijn voor ganger de schuld kunnen geven." Nilis en Scifo kregen van bonds coach Leekens en de Belgische pers zo'n beetje de schuld van de snelle uitschakeling. Boskamp: „Hier krijgen de kanjers altijd maar kritiek en worden de wa terdragers beschermd. Leekens wisselde Scifo omdat hij te veel achter de bal moest aanlopen. Dat is dan niet de fout van Scifo, maar van zijn medespelers." PSV'er Luc Nilis overweegt te stoppen met de nationale ploeg. „Deze week neem ik belangrijke beslissingen", liet hij weten. „Wat mijn club voor volgend seizoen betreft, heb ik mijn be slissing al genomen, maar ik wacht om die bekend te maken. Bondscoach George Leekens heeft inmiddels aangekondigd door te gaan tot en met het EK in 2000, in Nederland en België. Leekens: „We gaan nu bouwen aan een goed elftal voor het EK. ANP/GPD al zwijgt hij liever. Hij maakte op weg naar Frankrijk maar twee duels mee. Hij presteerde perfect in de eerste wedstrijd (Bolivia, 3-1), maakte een fout in de tweede (Ecuador, 0-2) en moest vervolgens plaatsnemen in de lange rij wachtenden. Sinds Roa weer aan de beurt is, heeft Passarella geen klagen. Hoewel hij tegen Japan, Jamai ca en gisteren tegen Kroatië nauwelijks op de proef werd ge steld, maakte Carlos Roa een degelijke indruk, gelijk de speelstijl van Argentinië. Door een wonderschone treffer van Hector Pineda schudde de titel- pretendent het zwakke en onge ïnspireerde Kroatië simpel van zich af. Zonder puntenverlies liggen de Gauchos bij het begin van het knock-out systeem pri ma op koers. Daar waren geen woorden voor nodig. Carlos Roa kan voorlopig weinig fout meer doen. Argentinië - Kroatië 1-0 (1-0). 36. Pineda 1-0. Scheidsrechter: Said Belqola (Mar). Toeschouwers: 33.000. Gele kaart: Ortega, Ayala, Vivas (Arg), Bilic, Boban, Soldo, Jami (Kro). Argentinië: Roa; Ayala, Vivas, Paz en Zanetti (68. Simeone); Almeyda, Pineda, Ortega (53. Lopez) en Ver- on; Gallardo (81. Berti) en Batistua. Kroatië: Ladic; Bilic, Soldo, Simic en Maric (46. Vlaovic); Prosinecki (68. Stimac), Boban, Asanovic en Jami; Stanic en Suker. GPD door Gijsbert Spierenburg JU AN LES PINS - Gelukkig, hartelijk heid bestaat nog. Er is in Frankrijk nog een voetballer tot een rendez-vous te verleiden, zónder de ijzeren censuur van een persvoorlichter en zónder dat er een som geld aan te pas moet komen. Bovendien gelden er geen restricties. Het vraaggesprek met Danny Blind eindigt pas als het kampvuur al is ge doofd en de avond diep in de nacht is verzonken. In het Garden Beach Hotel in Juan les Pins spreekt, vanaf een ligstoel op het strand, tot ons de huidige aanvoerder van Ajax en de voormalige captain van Oranje, een 36-jarige vader van drie kinderen en 42-voudig oud-internatio nal. „Ja, en ik ben ook nog eens veertig keer reserve geweest." Wie goed luis tert, hoort een bondscoach-in-wor ding. „Ik hoop dat men het mij niet kwaüjk neemt dat ik niet alle wedstrijden van het wereldkampioenschap zie. Nor maal wel, nu niet. Ik ben hier op vakan tie met mijn gezin en ik maak een keuze uit het aanbod. Dat is in de eerste ronde niet groot geweest. De meeste wedstrij den vond ik oninteressant. Het spijt me voor Platini, maar ik zeg waar het op staat." „Een verrassing heeft zich nauwelijks voorgedaan. In de meeste poules gaan de twee favorieten door. Het toernooi begint in wezen met de achtste finales. Het knock-outsysteem heeft zo z'n charme, maar ik ben er geen voorstan der van. Het zou in het belang van de kwaliteit van de finale en de latere we reldkampioen zijn, indien ook na de eerste ronde in pouleverband zou wor den verder gespeeld." „In het huidige systeem valt, vanaf de tweede ronde, de beslissing in één wed strijd. Het toeval of een scheidsrechter lijke dwaling is van te grote invloed op kwalificatie. Daardoor gebeurt het dat niet altijd de beste vier teams zich uit eindelijk plaatsen bij de laatste vier." „Op het WK van 1990 in Italië werd Brazilië met 1-0 uitgeschakeld door Argentinië. De Brazilianen domineer den, de Argentijnen kwamen niet eens over de middenlijn. Brazilië schoot vijf keer op paal en lat en Argentinië scoor de één keer, vijf minuten voor tijd via een counter door Caniggia. Daarom prefereer ik de poulesystemen, zoals die tijdens de toernooien in 1974 en 1978 werden gehanteerd." Witte vlekken „Het knock-outsysteem is mooi vanwe ge het dramatische karakter. Maar ik vind dat op het wereldkampioenschap voetbal, toch het grootste professionele sportevenement ter wereld, geen plaats mag zijn voor de olympische gedachte. Wat doet een man uit Niger, Lucien Bouchardeau, hier als scheidsrechter Danny Blind op het strand van Juan les-Pins: „Argentinië de nieuwe wereldkam pioen. Die Argentijnen hebben de juiste teamspirit." foto Jaap de Boer tijdens Italié-Chili? Een man met erva ring op dit niveau geeft Italië in de laat ste minuut natuurlijk nooit die straf schop." „De FIFA hanteert de formule dat zo veel mogelijk scheidsrechters uit zo veel mogelijk landen op het WK aanwe zig moeten zijn. Nee, zeg ik. De top van de wereld moet hier fluiten. Want de kansen cn de risico's moeten worden beperkt en het niveau bewaakt. De FIFA wil de witte vlekken op de voet balwereldkaart uitwissen, maar met scheidsrechters is het een ander ver haal. Men kan mij niet wijsmaken dat een man uit Niger qua raffinement, ma nipulatie en uitgekooktheid opgewas sen is tegen de praktijken van de mo derne profvoetballers." „Manipulatie? Ik sluit niets uit. Maar ik weet wel dat het gemakkelijker is om een uitwedstrijd in Noorwegen te win nen dan bijvoorbeeld een wedstrijd in Colombia, of in een ander land waar corruptie deel uitmaakt van de cultuur. Dat gebeurt en de FIFA is groot genoeg om wedstrijden waarin het erom gaat, in handen van goede scheidsrechters te geven. Kijk, Kameroen zal door zo'n man uit Niger geen wereldkampioen worden, maar een goede ploeg kan er wel over struikelen." „Brazilië? Oh nee, voor mij wordt Ar gentinië de nieuwe wereldkampioen. Die Argentijnen hebben de juiste team spirit, het zijn uitgesproken toemooi- voetballers en ze hebben Batistuta. Wie wereldkampioen wil worden, moet een speler hebben die op zo'n toernooi zes a zeven doelpunten maakt. Zoals Rossi in 1982, Maradona in 1986 en Romario in 1994. Heb je zo'n speler niet, dan moet het collectief wel zo verschrikkelijk goed zijn." F rommeldoelpunt „In het Nederlands elftal kan Berg kamp het. Kluivert kan het. Maar dan moet wel alles kloppen. Het gaat erom, wie prikt in die 0-0 wedstrijd dat ene frommeldoelpunt erin, zoals Kluivert voor Ajax in de Champions League-fi nale in '95 in Wenen. Onvermijdelijk speel je op zo'n toernooi een keer een slechte wedstrijd, maar die moet je dan wel winnen. Nooit speel je zeven goede wedstrijden tijdens het WK." „Van Nederland wordt weer veel ver wacht, zoals altijd. Het verwachtings patroon is hoog. De resultaten moeten goed zijn en het voetbal ook nog eens aantrekkelijk. En als de tegenstander er twee keer tussenuit knijpt, zijn we al in paniek. Bij Nederland zit een wed strijd nooit op slot. omdat we altijd wil len aanvallen en initiatief blijven ne men. We moeten dat blijven doen. Want we zijn er groot mee geworden." „De spelersgroep van Nederland is na het mislukte EK in Engeland twee jaar verder en zo te zien ook twee jaar meer volwassen geworden. In het proces naar succes moet men zo'n toernooi als dat in '96 een keer hebben meegemaakt. We hadden toen een elftal met een aantal spelers dat op heel jonge leeftijd al tot de top van Europa was doorgedrongen met alle aandacht van dien en ja, dan lopen de dingen wel eens zoals ze lopen. Het is gebeurd en het is een wijze les ge weest. Laten we het daar maar op hou den. Au revoir." GPD Doelman Carlos Roa kust ploeggenoot Claudio Lopez na de zege op Kroatië. foto Lynne Sladky/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23