Keuringsverbod aan laars gelapt Zeeuwse kinderopvang ligt maandag plat de jeugdagent Vers op zonda?! Benauwd moment voor ooievaar Nederlands jacht zat tjokvol hasj KQUMar .VACATURES 4 WEKEN VOOR 15,- Veel bedrijven laten sollicitanten ondanks wettelijke afspraken onderzoeken Paars botst over verkeersbeleid Liberalen willen verder met Kohl Voetbal taboe bij de Stones Onderzoek stremfraude afgerond Engeland bij laatste zestien 21 en 23 Hoe eng is de Zeelandbrug? Libanezen vrij p0]itje herontdekt Vleesfabriek in Delft afgebrand JA, ik wil: 19' 12 Veel buien Perioden met regen, mogelijk later in de middag onweer, 's Avonds overwegend droog. In de nacht weer buien. 241e jaargang no. 152 zaterdag 27 juni 1998 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Spuesens in Axel, D. A. darijs in Goes, Meeüs in Vlissingen. door Sylvia Marmelstein UTRECHT - Veel bedrij ven sturen sollicitanten nog steeds naar een medi sche keuring. Daarmee overtreden ze de Wet op de Medische Keuringen die dat sinds begin dit jaar verbiedt. Akzo Nobel, Esso en Aldi zijn bedrijven die op de zwarte lijst van de bond staan. „Super marktketen Aldi is de bru taalste wetsovertreder", zegt Paul Ulenbelt, beleidsmede werker van FNV Bondgenoten. Sollicitanten bij de vestiging in Drachten krijgen plotseling een vragenformulier onder hun neus geduwd. „Absoluut verbo den", stelt Ulenbelt. De woord voerster van Aldi weigert ieder commentaar. Esso Nederland maakt het vol gens Ulenbelt ook bont. De di rectie heeft de OR eerst voorge steld alle operationele en onderhoudfuncties te onder werpen aan een aanstellings keuring. Omdat de OR dwars ligt, is een tijdelijke aanpak voorgesteld: kandidaten wordt gevraagd vrijwillig een aanstel lingskeuring te ondergaan. Ulenbelt: „Iedere sollicitant kan op zijn klompen aanvoelen dat hij niet wordt aangenomen als hij dat weigert. Leugen In een interne mededeling schrijft bedrijfsarts Cees Bouw man echter dat de voorzitters van de OR akkoord zijn gegaan met die 'vrijwillige' keuringen. Volgens kaderleden van de FNV is dat een leugen. Ook sugge reert de arts dat er met de Arbeidsinspectie overeenstem ming is bereikt over hoe aan stellingskeuringen kunnen worden gehouden. De arbeids inspectie kan zich echter niet herinneren daarover ooit con tact te hebben gehad met Esso. De maatschappij geeft ronduit toe dat het bedrijf sollicitanten DEN HAAG - De maximum snelheid op alle provinciale we gen en binnen de bebouwde kom moet terug naar 60 en 30 kilo meter per uur. Deze eis hebben PvdA en D66 op tafel gelegd tij dens de formatie. De VVD ver zet zich fel tegen zo'n maatregel. De liberalen willen hooguit op specifieke plaatsen binnen de bebouwde kom terug naar 30 ki lometer, zoals in de buurt van scholen. Wat betreft de snelheid op de provinciale wegen, wenst de WD geen concessie te doen. Eerder deze week werden de drie partijen het er wel over eens dat op autosnelwegen in de Randstad overdag niet harder mag worden gereden dan 100 kilometer. Dat zou behalve schelen in de files ook goed zijn voor het milieu. Omdat de WD vindt dat minder files de meeste milieuwinst opleveren, eist de partij dat Paars-2 enkele mil jarden extra uittrekt voor nieu we wegen. PvdA en D66 willen dit niet. Het akkoord over het rekeningrijden, dat de WD eer der met enig moeite slikte, staat wat de liberalen betreft op losse schroeven als de twee blijven weigeren. GPD LEIPZIG - De liberale FDP wil ook na de Duitse parlements verkiezingen van 27 september doorregeren met de CDU/CSU van bondskanselier Kohl. De FDP besloot dat op het ver kiezingscongres dat gisteren in Leipzig begon. DPA een 'vrijwillige' keuring heeft voorgelegd. „Het kon niet an ders", zegt woordvoerder Bob van der Zwan. Volgens de nieu we wet moeten we samen met de OR beslissen voor welke func ties we bepaalde keuringen mo gen uitvoeren. Die gesprekken zijn nog niet afgerond, terwijl we wel met vacatures zaten voor 15 proces-operators. Voor dat werk is het belangrijk om te keuren omdat ze soms op hoge torens moeten werken. Dus heb ben we sollicitanten voor de keus gesteld: of zich vrijwillig laten keuren, of wachten op de beslissing van de OR. Ze kozen voor gekeurd worden." Chemieconcern Akzo Nobel pakt het creatiever aan. Bij de vestiging in Deventer bedacht personeelszaken dat alle nieu welingen zich voortaan moeten aanmelden bij de voorheen vrij willige bedrijfsbrandweer. Daaraan zit namelijk een zware medische keuring verbonden. Shell daarentegen snapt de pro blemen rondom de keuringswet niet. „Wij hebben aanstellings keuringen al veel langer afge schaft, omdat ze geen voorspel lende waarde hebben. Iemand die bijvoorbeeld suikerziekte heeft kan best bij ons werken", aldus een woordvoerder. GPD AMSTERDAM - Publiek bij het Rolling Stones-concert maan dag in de Amsterdam Arena wordt gecontroleerd op radio's. De Stones willen geen gejuich om Nederland-Joegoslavië. .Er wordt geen scherm opgesteld. GPD Het onderzoek naar verkiezingsfraude in de gemeente Sluis- Aardenburg heeft uitgewezen dat er in negen gevallen vals ondertekende oproepkaarten zijn ingeleverd. Daarvan zijn er zeven ingeleverd door een raadslid: hij zegt dat de kaarten ondertekend en wel in zijn brievenbus zijn 1 O gedeponeerd. Bij het WK voetbal in Frankrijk plaatste Engeland zich gis teravond als zestiende en laatste ploeg voor de tweede ronde. De ploeg van Glenn Hoddle won met 2-0 van concurrent Colombia. Win naar van groep G werd Roemenië, dat moeizaam een gelijkspel afdwong te gen Tunesië: 1 -1Roemenië treft dins dag Kroatië, waarvan Argentinië (winnaar van groep H) eerder op de FRANCE OQ dagwon: 2-1. Op dezelfde dag moet Engeland het opnemen tegen de Ar gentijnen. De Zeelandbrugfobie bestaat echt. Er zijn automobilisten die hartkloppingen en klamme handen krijgen als ze alleen maar aan de brug tussen Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland denken. Te lang, te smal en vooral ook te hoog boven het water. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23; reporta ge: 25, 26, 27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 39; tafel en trend: 41; auto motor fiets:43; wetenschap en techniek: 45 SCHEVENINGEN - Een gigantisch eendekuiken lijkt op het punt te staan een ooievaar te verschalken, maar de schijn be driegt. Beide vogels zitten stevig vast aan vliegerkabels. De 21ste editie van het jaarlijkse vliegerfeest van Scheveningen is giste ren begonnen. Het evenement duurt het hele weekeinde. foto Toussaint Kluiters/ANP METULLA - Israël heeft giste ren tien Libanese gevangenen vrijgelaten in ruil voor de stoffe lijk overschotten van drie Israë lische soldaten. In het kader van de ruil liet het Zuid-Libanese Leger (SLA), een door Israël betaalde militie in de veiligheidszone in Zuid- Libanon, 50 mensen vrij. RTR door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De acties in de welzijnssector leggen maandag een groot deel van de kinderop vang in Zeeland lam. In totaal 36 kinderdagverblijven en peu terspeelzalen voeren die dag ac tie. Ook het maatschappelijk werk in Zeeuws-Vlaanderen DELFT - Een grote, langdurige brand heeft gisteravond de vleeswarenfabriek Zandvliet in Delft in de as gelegd. De productiehal is verloren ge gaan. De schade loopt in de mil joenen guldens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brand brak rond half vier uit. Het vuur ontstond in een afzuigkap boven de ketels waarin worsten worden ge kookt. De vijftig brandweerlie den hadden de grootste moeite om de brand, die veel rook ver oorzaakte, te bedwingen. Uit eindelijk lukte dit pas nadat ze het dak met een kraan hadden gesloopt. ANP staakt op de locaties Hulst, Oostburg en Terneuzen. De acties zijn gericht tegen het uitblijven van een nieuwe CAO voor het welzijnswerk. De on derhandelingen daarover zitten al enige tijd muurvast. Op 8 juni werd al een landelijke stakings dag gehouden, waaraan voor Zeeland alleen de Stichting Kinderopvang Middelburg deelnam. Sindsdien wordt per regio actie gevoerd. Maandag is het de beurt aan Zuid-Neder land. De vakbond AbvaKabo verwacht dat uit de zuidelijke provincies ongeveer 1200 actie voerders - onder meer met een extra actietrein vanuit Vlissin gen - afreizen naar de manifes tatie in de Brabanthallen in Den Bosch. Eerder leek de Zeeuwse deelna me aan de actiedag beperkt te blijven tot ludieke acties op en kele locaties. Nu blijkt dat er toch op grote schaal wordt ge staakt. Alleen op Schouwen- Duiveland en Tholen gaat de kinderopvang normaal door. Regiobestuurder J. van Dongen van de AbvaKabo schat dat 'een paar honderd' Zeeuwse werk nemers zich hebben aangeslo ten bij de actie. „Dat is voor Zeeland heel fors." Advertentie Bij niet alle deelnemende stich tingen wordt op elke locatie ge staakt. Soms blijven enkele vestigingen open als 'noodvoor ziening'. Bovendien legt in een aantal gevallen op de stakings locaties slechts een deel van het personeel het werk neer, zodat de opvang dankzij de inzet van invalkrachten toch doorgaat. In andere vestigingen zijn ludieke acties mogelijk. Er wordt gestaakt in Biggeker- ke ('t Zanduus), Clinge (Bijen nest), Goes (Abeltje, Ibbeltje, Jip en Janneke, Pippeloentje, Wiplala), Graauw (Wildebras), Hulst (Speelhoek, Robbedoes), Middelburg (De Wigwam, Kin- derbolwerk, Kinderdijk, Mei kever, De Zandkrumels, Kieke boe, Meneer Koekepeer), Nieuw Namen (Zonnestraaltje), Oost- kapelle (De Grote Beer, De Klei ne Beer), Oost-Souburg (De Paddestoel, Het Baken), Sint Jansteen (Wiemelhoek), Ter- neuzen (Knuffelhonk, Wip Wap) en Vlissingen (Berend Botje, Lotje en Lieselotje, Otje, De Be- lagertjes, De Hummeltjes, De Keetschoppertjes, Ukkies). Floddertje in Goes en ZieZoo in Wissenkerke houden een ludie ke actie in de vorm van een 'ver wendag', waar meer personeel dan normaal de kinderen extra in de watten legt. Spaanse politiemannen inspecteren de hasj uit het Nederlandse jacht. foto Jaro Munoz/EFE van onze redactie buitenland CADIZ - De vier opvarenden van het zeiljacht Guerrero die woensdag door de Nederlandse marine zijn gered, zijn door de Spaanse politie opgepakt we gens drugssmokkel. Het schip van de drie Nederlan- DA BABYWEKEN Op bank of giro. Bij aankoop van 2 voordeelpakken Pampers. Ook bij DA DAttance en STIP. Advertentie De Konmar in Middelburg is elke zondag open van 12.00- 17.00 uur! MIDDELBURG: Pottenbakkerssingel. ders en een Belg bleek bijna te zijn gezonken doordat het te zwaar met hasj was beladen. De vier opvarenden van het ne gentien meter lange jacht raak ten 150 zeemijl uit de Zuid- Spaanse kust in nood. De be manning van de HMS De Ruyter ving hun noodsignaal op, waar na het Nederlandse marinefre gat Tjerk Hiddes de vier oppak te en het schip naar de haven van Cadiz sleepte. De Tjerk Hiddes nam voor de Spaanse kust deel aan een internationale oefening. De moeilijkheden waarin het zeiljacht verkeerde wekte het wantrouwen van de autoriteiten. Na onderzoek bleek dat de bemanning twaalf ton hasj aan boord had. De poli tie wag verbaasd dat zo'n grote lading in een negentien meter lang schip kon. De smokkelaars wilden de hasj per schip van Marokko naar Ne derland overbrengen. De lading heeft een straatwaarde van 130 miljoen gulden. DPAJAFP/EFE door Marco Krijnsen DEN HAAG - De jeugdagent komt terug. Een belangrijk deel van de 25 Nederlandse politie korpsen wil op deze manier de jeugdcriminaliteit beter be strijden. Tevens zullen basis- en middelbare scholen door de po litie worden geadopteerd. Dit blijkt uit een inventarisatie van de projecten die de verschil lende politiekorpsen hebben in gediend bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. In het na jaarvan 1997 stelde dit departe ment tot eind 1999 25 miljoen gulden extra beschikbaar voor die politiekorpsen, die gericht de jeugdcriminaliteit beter wil len gaan bestrijden. Woensdag moeten de korpsen hun voor stellen hebben ingediend. De terugkeer van de jeugdagent is opvallend omdat bij de reor ganisatie van de politie ruim vijf jaar geleden de meeste afdelin gen jeugd- en zedenzaken wer den opgeheven. Jeugdzorg zou een taak worden voor elke poli tieman of - vrouw. De korpsen die hun specialisme niet opga ven, kwamen daarnaast aan het bestrijden van jeugdcriminali teit nauwelijks toe vanwege de enorme toename van het aantal zedendelicten. Nu er 25 miljoen gulden extra is te verdelen, gaat de politie zich weer meer speci fiek bezig houden met jongeren. De aanpak richt zich vooral op preventie. De agent moet uit de auto komen en contact leggen met jongeren. Op basisscholen gaat de politie lesgeven en praatjes maken met leerkrach ten en ouders. Datzelfde geldt voor middelbare scholen, waar de agent onderwefpen als alco hol, drugs, gokken en geweld bespreekbaar moet maken. De jeugdagent zal steeds vaker zijn te vinden op plekken waar veel jongeren samenkomen. Het (Advertentie) (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! korps Brabant Noord bijvoor beeld wil met het geld 14 nieuwe politiemensen aantrekken en heeft voor hen de term 'doe- zicht' bedacht (in plaats van toezicht). De specialisten moe ten regelen dat jeugd op rond- hangplekken bezig is met 'leuke en zinnige dingen'. Ook zal de politie zich meer laten zien in het uitgaansleven. Niet alleen om beginnende brandjes te blussen, maar vooral om jonge ren beter te leren kennen. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Straat: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1