Covra mag opslaggebouw bouwen iBIngo voor Hogeschool Nieuwe zagerij Ben Doelder Axel PZC Lunchcafé Stadhuis begrip in Goes Vlaamse loodsen beloven regering een hete zomer Nieuwe wagen voor meten verontreiniging Drie genomineerden voor Gelukstrofee van Zierikzee Aktief Brabants-Zeeuwse werkgevers bepleiten komst technocentra zeeland 17 Opluchting na ondertekenen vergunning door minister Wijers ondernemend zeeland Zeeuws-Vlaams houtbedrijf kan na reeks van investeringen weer uit de voeten in detail zaterdag 27 juni 1998 e-joor Rinus Antonisse n- DEN HAAG - De Centrale Or- enganisatie Voor Radioactief Af- kwal (COVRA) in Borssele heeft -eien vergunning gekregen voor He bouw van een opslaggebouw /oor hoog radioactief afval. De- nissionair minister Wijers van economische Zaken zette vrij- lag zijn handtekening onder de ergunning, die niet alleen be- rekking heeft op de nieuwe op- lagloods, maar ook een aantal wijzigingen voor de huidige op- it ilag en verwerking van laag en niddel radioactief afval bevat. )ok mag Covra tijdelijk hoog adioactieve splijtstofstaven uit le onderzoeksreactoren in Pet en en Delft gaan opslaan, tot de ii lunker voor hoogradioactief loor Guido van der Heijden fLISSINGEN - Zeven avond- tudenten van de afdeling elek- rotechniek van de Hogeschool Jeeland hebben een bingo com- mterprogramma ontwikkeld, let programma doet bijna alles odat een presentator zo goed ils overbodig is. )e studenten hebben het pro- [ramma geschreven met het oog ip de organisatoren van bingo- ivonden. Het programma kan ot duizend verschillende bin- [o-kaarten afdrukken en de iresentator kan drie beurten ■an tevoren zien dat er een win- laar zit aan te komen omdat de- elfde computer ook de num- i ners willekeurig kiest. Vat het programma bijzonder naakt is dat op een eenvoudige nanier televisies aan de compu- er gekoppeld kunnen worden vaar de nummers groot op te ien zijn. Slechthorende bingo- pelers hoeven dus geen man ner meer te missen. Omdat het irogramma weet welke num- ners er op de geprinte lingokaarten staan en welke lummers er zijn getrokken kan le presentator direct zien of een peler die 'Bingo!roept werke- afval klaar is. Dat gebeurt in speciale containers, die volgens Covra veilig zijn. Bij de Covra is met opluchting en blijdschap op het verlenen van de vergunning gereageerd. Er werd lang op gewacht en er trad almaar vertraging op. Dat had onder meer te maken met het feit dat bezwaarmakers te gen de vergunning vorig jaar nog door de Raad van State in het gelijk werden gesteld. Daar door moest de hele procedure voor de vergunningverlening overgedaan worden. Er was na gelaten om het ministerie van Verkeer en Waterstaat en dat van Landbouw, Visserij en Na tuurbeheer te betrekken bij de procedure. Die fout is nu her steld. Het gebouw voor hoog radioac tief afval moet in 2001 klaar zijn, omdat dan de eerste opge werkte splijtstofelementen uit de Cogéma-fabriek in het Fran se Cap La Hague naar Borssele terugkomen. Er is inmiddels zo veel vertraging opgetreden, dat de opslagfaciliteiten op zijn vroegst in 2003 in gebruik geno men kunnen worden en dan moet alles verder meezitten. Wat er gaat gebeuren om de pe riode 2001-2003 te overbrug gen, is niet duidelijk. Daar wordt nog nader overleg over gevoerd. Tijdelijk opslaan, zo als met de containers uit Petten en Delft, is niet mogelijk. Waar schijnlijk wordt Cogéma ge vraagd het afval wat langer te bewaren. Volgens directeur dr. H. D. K. Codée van Covra kan de nu ver leende vergunning andermaal bij de Raad van State aange vochten worden en hij verwacht dat er wel personen en/of orga nisaties zijn die dat ook zullen doen. „Maar ik hoop dat we nu toch zeker uiterlijk oktober/no vember over een rechtsgeldige vergunning zullen beschikken. Dan kunnen we begin volgend jaar met grote vaart de bouw starten." Codée zegt dat er in middels wel zoveel mogelijk voorbereid is. „We kunnen ech ter niet verder gaan dan papier werk." Hij toont zich 'ontzet tend opgelucht' over de beslissing uit Den Haag, die aanvankelijk al in januari 1998 verwacht werd. Codée: „Geluk kig is de kogel nu door de kerk. Het duurde maar en het duurde maar. Met die onzekerheid te moeten leven is heel vervelend. lijk prijs heeft. Het probleem van de 'valse Bingo' of de 'valse Kien' wordt dus uitgesloten. Ook zal het minder vaak voor komen dat twee spelers tegelijk een volle kaart hebben omdat de cijfercombinaties op de kaarten sterk van elkaar verschillen. Het programma print de kaar ten, kiest de nummers, contro leert of een geroepen Bingo wel klopt, kortom het enige dat de presentator moet doen is het noemen van de gevallen cijfers. Niet lang meer, want de studen ten zijn bezig aan een voice-si mulation mogelijkheid. Bin nenkort kan het programma dan ook de cijfers hardop uit spreken en de bingomaster zal niet langer nodig zijn. Wat er met het bingo-program ma gaat gebeuren is nog niet he lemaal duidelijk. Eerst zullen studenten van de afdeling Ho ger Economisch Onderwijs een marktonderzoek doen om te kij - ken of er vraag bestaat naar een dergelijk programma. Volgens begeleidend docent Cees de Schipper zouden de kansen daarvoor dan het beste zijn in Zeeuws-Vlaanderen, Brabant en Vlaanderen omdat daar het meest bingo gespeeld wordt. foto Ruben Oreel Gedeputeerde Dek stelt de nieuwe apparatuur en de nieuwe meetwagen in gebruik. door Richard Hoving MIDDELBURG - Met de uitstoot van een wolkje confetti heeft gedeputeerde A M. Dek (CDA, milieu) gisteren de nieuwe wa gen van de provincie Zeeland voor het me ten van luchtverontreiniging in gebruik genomen. De oude meetwagen was na bij na twintig jaar nodig aan vervanging toe. Met de apparatuur in de wagen verrichten medewerkers van de afdeling Mi lieuhandhaving twee dagen per week me tingen in schoorstenen en afgaskanalen van bedrijven. Met behulp van verschil lende instrumenten kan vervolgens wor den bepaald of de uitstoot van rookgassen en andere luchtverontreinigendegassen overeenkomt met de norm die in de afge geven milieuvergunning staat vermeld. Met het aanschaffen van de wagen en de apparatuur is ongeveer een half miljoen gemoeid. Volgens Dek een forse investering die een voudig te rechtvaardigen is. „Al het leven begint met lucht. De kwaliteit van lucht kan dus niet genoeg in de gaten worden gehouden." door René Hoonhorst AXEL - Met de officiële ope ning van de nieuwe houtzagerij door de Axelse burgemeester W. de Graaf sluit het bedrijf Den Doelder Hout BV een pe riode van grote investeringen af. De nieuwe zagerij, de mo dernisering van de palletfa- briek en de installatie van een aantal computergestuurde machines kostten het bedrijf de afgelopen jaren zo'n vier miljoen gulden. De jubilerende directeur J. den Doelder - hij nam het oude fa miliebedrijf 12,5 jaar geleden over - had zijn personeel dan ook al gezegd dat hij het 'voor lopig wat kalmer aan gaat doen met nieuwe investeringen'. „Maar ik heb dat al heel wat keren eerder geroepen en het is nog nooit gelukt", zei Den Doelder tijdens het officiële gedeelte dat voorafging aan een groot jubileumfestijn. Vertrouwen De directeur gaf met die woor den maar aan dat het vertrou wen in de toekomst onvermin derd groot blijft. Door de noodzaak tot moderniseren en automatiseren moesten enige jaren geleden zes mensen af vloeien. Intussen zijn echter al weer acht mensen in dienst ge nomen en momenteel heeft Den Doelder Hout 43 perso neelsleden. Of er verdere personeelsgroei in zit, durfde Den Doelder niet te voorspellen. De markt voor pallets, houten emballage en zagerijproducten fluctueert met de economische vooruit zichten en omdat de marges klein zijn, is totale zekerheid niet te geven. De nieuwe zage rij heeft afgelopen jaar goed gedraaid. Er werd 90.000 ton rondhout gezaagd. Daarnaast werd 15.000 ton afvalhout en 5000 ton zaagsel geprodu ceerd. Afvalhout is een term die nu de lading niet meer dekt, omdat de gezaagde bomen eerst worden 'ontschorst'. Doordat er geen schors in het resthout zit, kan zeventig pro cent van het resthout naar de papierindustrie en met het res terende deel is de spaanplaat industrie nog blij. Ook het zaagsel kan voor de spaan plaatproductie worden ge bruikt. Zelfs de 4000 ton boomschors die uit de ont- schorsingsmachines komt, gaat niet naar de vuilnishoop. De schors wordt gebruikt als bodem verbetera ar in de cham pagnestreek. Den Doelder: „Als de champagne straks smaakt, weet u waaraan het ligt." Kortweg Engeland is de naam van de vakantiebeurs die South East Engeland Tourist Board voor de derde maal houdt, ditmaal in Metropolis Business Communication Centre in Antwerpen. Negen tig exposanten, attracties, ho tels, bed-and-breakfast's, ver voerders uit Kent, Sussex en Surrey en touristboards uit de rest van het Verenigd Konink rijk presenteren zich zaterdag 10 oktober tussen 10 en 17.30 uur. Aan de beurs is voor bezoe kers ook een gidstour door Antwerpen gekoppeld, handeling in Nederland en België en heeft ook een vesti ging in Middelburg. De PNEM/ MEGA Groep is ook actief in afvalverwerking en beschikt onder meer over overslag stations, stortplaatsen, compostfabrieken en recy clings diensten en heeft een meerderheidsbelang in afval verbrandingsinstallatie Moer dijk. De bedrijven verwachten groot voordeel op operationeel De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededeling en kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingenof via fax 0118-470102. niveau van de samenwerking. De inkoop van PNEM/MEGA versterkt het eigen vermogen van Van Gansewinkel Groep. Erik's Intersport is de Nieuwe Burg in Middelburg overgesto ken. De speciaalzaak in sport artikelen is heropend in het voormalig pand van boekhan del Fanoy. In de nieuwe, veel grotere omgeving is de collectie alle ruimte gegeven in opstel ling. Jeanette van Stee opent za terdag 11 juli een nieuwe, ex clusieve schoenenzaak aan de Herenstraat in Middelburg: Zoey, uitgesproken als de En gelse voornaam Zoë. De winkel is gespecialiseerd in schoenen met aparte vormgeving en ma terialen. Van Stee koopt haar schoenen in kleine series in bij Nederlandse ontwerpers en bij producenten in Spanje en Ita lië. Maison Distinguée herenmo de in Sluis is de enige Zeeuwse zaak tussen de vier winnaars in de Beste Presentatiewedstrijd voor de merken Royal Cotton en Elmior Shirts. De shirtver- kopers van de winnende zaken worden gefêteerd tijdens een avond in Sho wbizzcity in Aals meer. De winnaars bleken de shirts effectief en origineel te presenteren zodat het zowel de verkoopsnelheid als de sfeer in de winkel ten goede kwam, vond de jury, waarin onder meer vakblad Textielvisie en reclamebureau Het Stormt! zitting hadden. Roos en Rob Spelier van het in de vleeshal van het Goese stadhuis gevestigde Lunchcafé. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt GOES - Er is van alles veranderd maar toch eigenlijk niets. Het Lunchcafé Stad huis in Goes bestaat 25 jaar, maar alles is herkenbaar gebleven: Het meubilair, de indeling, het goede bakje koffie, veel soor ten taart. De kaart is alleen aanzienlijk uitgebreid want het publiek is eraan ge wend geraakt om ontspannen te lunchen. Roos Spelier, die 25 jaar geleden met haai man Piet de sprong in het diepe waagde, is, tei-ugkijkend, tevreden over de aanpak van destij ds.,Toen bleek dat in de vleeshal van het stadhuis horeca mocht worden ge vestigd, waren er vei-schillende kandida ten. Wij hadden de bakkerij in de Korte Kerkstraatnu Van OpdorpHet accent lag toen, vanzelfsprekend, op koffie met ge bak. De eerste drie jaar hadden we de bak kerij er nog bijmaar dat werd veel te druk. Nog steeds verkopen we alleen taart van Van Opdorp want die stelt dezelfde kwali teitseisen als wij." Dat de gemeente indertijd als eis stelde dat een binnenhuisarchitect de plannen zou maken, ziet Roos Spelier ook als een goede zet. „Op de grond lag gewoon klei en het moest helemaal worden opgebouwd. Dat is goed gebeurd, simpel maar doelmatig en het bevalt nog steeds. In het begin was het even schrikken voor de klanten want die waren niet gewend aan een bar te zitten. Het vei-hoogde gedeelte, waar stoelen aan de bar staan en waar hetpersoneel wat die per staat om op dezelfde ooghoogte te blij ven, is nu een echt ontmoetingspunt. Al koffiedrinkend hebben veel mensen daar vriendschappen gesloten; zelfs voor huwe lijken is er de 'kiem gelegd." Nog het meest tevreden is Roos Spelier over het feit dat iedereen in het Lunchcafé komt. Jong en oud, rijp en groen. „We hebben ook bewust altijd ruimte gemaakt voor rolstoelers." De menukaart wisselt iedere maand. In middels staat nummer 295, jaargang 25 op de tafels. Rob Spelier, die sinds het overlij den van zijn vader de leiding heeft in het bedrijf, legt uit waarom het Lunchcafé sneller moet wisselen. „In een duur restaurant, waar mensen toch minder gaan eten, kun je wel een zomer- en een winterkaart heben maar bij ons komen sommigen een paar keer in de week. Dan raak je de kaart sneller beu. Bovendien kunnen we zo mooi aansluiten op wat het seizoen biedt." Om het jubileum te vieren is het voltallige personeel, dertig man sterk, inmiddels een weekeinde wezen feesten in een kasteel in Voor de klanten heeft Rob Spelier kraslo ten laten maken, waarmee je een kortings bedrag op je volgende bezoek kan ki-assen. Ook is het terras verbouwd tot een intieme binnentuin. De volgende 25 jaar wil Rob Spelier met zijn vrouw Mariska de lijnen volgen die zijn ouders hebben uitgezet. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Vlaamse vereniging van zee- en kust- loodsen heeft geen vertrouwen in de plannen van de Vlaamse regering met de loodsdienst. Voorzitter R Buyssens van de vereniging belooft de regering 'een hete zomer', als zij haar voorstellen voor privatisering en modernisering van de loods dienst onverkort doorzet. De loodsenorganisaties zijp nauwelijks betrokken geweest bij besprekingen over de toe komst van het Vlaamse loods wezen. Dat steekt hen, maar het ergste vindt Buyssens dat de re gering zich niets heeft aange trokken van kritiek die de lood sen eerder hebben laten horen. „De Vlaamse regering heeft be sloten een algemene loods in te voeren, die schepen recht streeks van zee naar Antwerpen en het Kanaal Gent-Temeuzen (en omgekeerd) brengt", ver klaart Buyssens. „Nu wordt dat Beëdiging negen militairen voor Nationale Reserve VLISSINGEN - Negen militai ren uit Zeeland worden zater dag 4 juli in de Marinekazerne in Vlissingen beëdigd. Vanaf dan behoren zij tot de Na tionale Reserve (Natres). Dat is een korps waarin militairen een functie bij de landmacht combi neren met een andere baan. De militairen zijn: P.W.J. Beeke en L.D. Schrijver uit Kapelle; W.R. Bijsterbosch uit Terneu- zen; J.M.A Flikweert en J.J. Meijer uit Sint Maartensdijk; W.F.A Herman uit Axel; M. van den Kooij uit Rilland; AS. No bels uit Goes en L. Offermans uit 's-Gravenpolder. De beëdiging begint om 11.00 uur met het intreden van de vaandel wacht. De officiële ceremonie wordt opgeluisterd door een optreden van het Drumfanfare Nationale Reserve. De beëdiging is voor iedereen toegankelijk. door twee soorten loodsen ge daan, zee- en rivierloodsen. Een algemene loods is voor ons on bespreekbaar." Te lang Buyssens wijst erop dat het tra ject zee-Antwerpen veel te lang is om met één loods te doen. „En loodsen kunnen niet genoeg er varing opdoen, omdat zij maan delijks weinig van zulke lange reizen zullen maken." Hij vraagt zich ook af of de voor gestelde modernisering wel be sparingen zal opleveren. „Je krijgt verschillende systemen naast elkaar: het klassieke lood sen aan boord en loodsen op af stand, vanaf de wal. Bovendien moeten loodsen vaker met heli kopters aan boord worden ge bracht. En er komen snelle ten ders. Dat zijn allemaal extra kostenposten." „En wie zullen uiteindelijk, in 2003, de aandeelhouders van een geprivatiseerd loodswezen worden? De havens zijn alleen geïnteresseerd in zo laag moge lijke tarieven. Voor scheepsagenten en rederijen geldt hetzelfde. Bovendien: het is niet eens bekend hoeveel het loodswezen precies kost. Zo zijn de pensioenen waarschijnlijk niet meegenomen. Daarvoor zijn geen fondsen opgebouwd. Die betaalt de overheid nu di rect." Gemoderniseerd Volgens Buyssens kan het loods wezen beter 'binnen-ambtelijk' gemoderniseerd worden, als overheidsdienst. „Het is feite lijk toch een schande dat men zegt 'wij kunnen het niet aan, dan geven wij het maar weg'. Wij zullen in elk geval onze huid duur verkopen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Muziekvereni ging Kunst en Eer, Het Oproer van Zierikzee en de Lions Club Schouwen-Duivefand zijn ge nomineerd voor de Gelukstro fee, een wisselbeker voor de in stelling, persoon of bedrijf, dat Zierikzee het afgelopen jaar het beste heeft gepromoot. Zierikzee Aktief, het samen werkingsverband tussen VW en ZOC, heeft vorig jaar deze trofee ingesteld. Ria Geluk kreeg de prijs als eerste wegens haar inzet voor de algemene promotie van Zierikzee. De drie genomineerden voor dit jaar zijn aangewezen door de deelnemers aan de mei-actie van Zierikzee Aktief. Klanten konden op een bon invullen wie in hun ogen voor de prijs in aan merking zou komen. Uit de drie genomineerden kiest het bestuur van Zierikzee Ak tief de uiteindelijke winnaar. De bekendmaking van de win naar en de uitreiking van de Ge lukstrofee gebeurt op dinsdag 7 juli om 15.30 uur in de Vier schaar van het stadhuis van Zie rikzee. Muziekvereniging Kunst en Eer is genomineerd vanwege de vlekkeloze organi satie van het DrumaFestival, de mensen van het Oproer van Zie rikzee vanwege de geweldige impact die dit evenement naar buiten toe heeft gehad en de Lions Club vanwege het initia tief tot invoering van de ZeeCu, een speciale munt die ter gele genheid van 750 jaar stadsrech ten in Zierikzee werd geslagen. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) wil dat er in Zeeland en Noord-Brabant vier zogenaam de Technocentra worden opge richt. Deze centra zijn in het bijzonder bedoeld om de aan sluiting van het technisch be roepsonderwijs op de arbeids markt te verbeteren. Het belang van de industrie in de twee zui delijke provincies rechtvaar digt volgens de BZW de komst van meerdere Technocentra in deze regio. In Zuid-Nederland is een groei end tekort aan technisch ge schoold personeel. Aangezien ontwikkelingen zich in de tech niek in een snel tempo voor doen, blijkt het bovendien steeds lastiger om goed tech nisch onder-wijs in stand te hou den, stelt de BZW. De vereniging acht het daarom van belang dat de onderwijsinstellingen en het bedrijfsleven samenwerken om een betere aansluiting van het onderwijs op de arbeidsmarkt te bewerkstelligen. Technocentra kunnen hierbij een goede rol spelen, meent de BZW. Die centra dienen speciaal ge richt te zijn op de technische be roepen en overige beroepen met toegepaste technologie. Uit gangspunt is dat de Technocen tra onderdeel zijn van de Regio nale Opleidingscentra. de ROC's. Bedoeling is dat er sa menwerkingsverbanden tot stand komen tussen de ROC's en eventuele andere partijen in de regio. Landelijk wil het rijk zes tien centra in het leven roepen. Hiervan claimt de BZW er dus vier voor Brabant en Zeeland. Dat vindt de vereniging een lo gische claim, omdat Zuid-Ne derland gemeten naar het aan tal werknemers op de totale bevolking de grootste industrië le regio van het land is. Bij na een kwart van de werkgelegenheid in de twee provincies behoort tot de industriële sector. De in dustrie is er bovendien modern en kennis-intensief. Voorts is er in Zuid-Nederland sprake van een enorm tekort aan technisch geschoold personeel, betoogt de BZW. Onlangs nog is in het ma nifest Investeren in Zuid-Ne derland loont, aangegeven dat ervan de rijksoverheid extra in spanningen worden gevraagd om het technisch onder-wijs te stimuleren. Ook in het manifest staat dat van het rijk steun wordt verwacht bij de opzet van meerdere Technocentra in Zuid-Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17