Zeeuwsch Genootschap gespleten Zeeland luidt de noodklok over stikstofvervuiling Vissersverleden ruimer onder dak Kluisjesdief hoort tien maanden eisen Burgemeester noemt sirenes ondermaats zeeuwse almanak Drankverbod Provincie wil CVI via dwangsom aanpakken voor vervuilde grond Bestuursleden weg na conflict over financiën Huize 's Hertogenbosch Met vingers in zaagmachine Te snel gereden Libertel Voordeelminuten: de voordeligste minuten van Nederland. Natuurlijk valt het in ze te prijzen. De verbetenheid waarmee de politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen jacht maakt op 'drankrijders' wekt alom bewondering. Dat de dienders daardoor wat minder zicht hebben op de handel in drugs in hun werk gebied... ach, neem het ze eens kwalijk... Je moet nu eenmaal je priori teiten stellen. En die liggen dus bij de strijd tegen alcohol in het verkeer Prachtig, petje af, hulde. Toch maakte zich enige verwarring van ons meester toen wij dezer dagen werden geconfronteerd met een krajitenbericht over de tijdelijke huisvesting van die nijvere agenten. In afwach ting van het gereedkomen van het nieuwe politiebureau hebben ze tijdelijk elders on derdak gevonden. Waar? In het voormalige be drijfspand van een groothan del in dranken. PZC zeeland vrijdag 26 juni 1998 door Adri Klinkenberg DEN HAAG/THOLEN - Niet eerder dan in september zal de Raad van State zich kunnen buigen over de noodkreet van Gedeputeerde Staten van Zee land dat het oppervlaktewater in vrijwel de gehele provincie ernstig is vervuild met stikstof die afkomstig is uit drijfmest. GS vroegen gisteren rechter mr. JBerg om een voorlopig oordeel maar die wilde er niet aan. „Dit is een zaak met veel consequen ties, ook voor de andere provin cies in Nederland", zei hij. Het provinciebestuur heeft de hele provincie tot ernstig ver ontreinigd gebied verklaard. Gezien de vaak forse overschrij dingen van de streefwaarden voor stikstof in het water kan er vrijwel nergens een veebedrijf bij. Fox-meel willen GS dat de vestiging van veebedrijven wordt voorafgegaan door een Milieu Effect Rapportage. Daarmee kunnen intensieve be drijven niet worden tegenge gaan. maar wel worden de gevolgen van het uitlij den van de mest zichtbaar gemaakt. Dan kan besloten worden tot toe kennen of weigeren van een ver gunning. Voor de rechtszaak van gisteren gi-eep het provin ciebestuur een geval aan uit Tholen. In een eerdei-e uitspi-aak droeg de Raad van State de ge meente Tholen op aan veehou der R Fase uit Sint Annaland een milieuvei-gunning te verle nen. Het provinciebestuur wil dat de Raad van State deze uit spi-aak herziet. Een beslissing op dit verzoek gaat dus een aan tal maanden duren. B en w van Tholen hebben in middels gehoor gegeven aan de uitspraak van de Raad van Sta te en aan Fase een ontwerp ver gunning verleend. Rechter Berg knikte instemmend toen hij hoorde dat Tholen gevolg heeft gegeven aan de uitspraak. „De den meer colleges van b en w dat maar", zei de rechter. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 21- jarige man uit Roosendaal is gisteren bij de rechtbank in Middelburg vijftien maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk geëist. De man wist in maart van dit jaar op ge raffineerde wijze kluisjes bij za ken in Goes en Middelburg te stelen. Terwijl zijn mededaders het winkelpei-soneel in de gaten hield brak hij de kluisjes, die zich meestal achter de balies be vinden, open. Vervolgens liep hij met de cash-boxen - zoals ze ook wel worden genoemd - naar buiten. In een van de zaken be- di-oeg de buit cii-ca 2000 gulden. Andere winkels werden getild voor 1650 en 500 gulden. Na de diefstal van een (lege) cash-box in een Middelburgse zaak werd de Roosendaler op 12 maart aangehouden. Behalve het ste len van kluisjes had de verdach te nog een aantal diefstallen in Roosendaal op zijn naam staan. De man bekende gisteren der tien diefstallen, een vernieling en een mishandeling. Uitspraak: 8 juli. door Wout Bareman WESTDORPE - De Zeeuwse af valverwerker Sagro Recycling heeft nog steeds niet voldaan aan de eis van de provincie grote schoonmaak te houden op de terreinen van haar dochteron derneming de Centrale Vuilver- werkende Industrie (CVI) in de Dekkerspolder bij Westdorpe. Sagro had tot 1 juni de tijd orde op zaken te stellen, maar con trole heeft uitgewezen dat de af valverwerker voor een belang rijk deel in gebreke is gebleven. Behalve 'bestuursdwang' over weegt de provincie het bedx-ijf nu ook een dwangsom op te leg gen. Daarover nemen Gedepu teerde Staten in de loop van juli een beslissing. De kans is overi gens groot dat Sagro zich tegen de pressiemiddelen zal verzet ten via procédures tot bij de Raad van State. De provincie en juristen van Sa gro pleegden de afgelopen maanden veelvuldig overleg over de kwestie. Dat leidde ech ter niet tot overeenstemming- Bliksemonderzoek De oveitredingen kwamen aan het licht toen een team van on geveer dertig opspoxingsambte- naren en milieudeskundigen van politie, justitie, de provincie en de Zeeuwse milieuinspectie half januari een bliksemonder zoek uitvoerden op het CVI-ter- rein in de Dekkerspolder. Ze stuitten daar onder meer op partijen saneringsgrond die niet zonder toestemming van de di rectie Ruimtelijke Ontwikke ling, Mi lieu en Water van de pro vincie hadden mogen worden aangevoerd. Sagro wilde de grond bewerken volgens de landfarming-methode (bacte riologisch reinigen van grond). Een andere partij grond had de afvalverwerker al helemaal niet tot het terrein mogen toelaten. De opsporingsambtenaren trof fen op het noordelijk deel van het terrein, in de buuxt van een slibbassin, een opslag van zwaar verontreinigde grond aan. Ze constateerden ook dat de afvalverwerker uiterst on zorgvuldig omsprong met de op slag van hout- en sloopafval. Waarnemend hoofd L. van Vlaandex-en van de afdeling mi- lieuhandhavingen en metingen van de provincie gisteren: „Een nieuwe controle heeft uitgewe zen dat Sagro deels heeft vol daan aan onze eis snel orde op zaken te stellen. Het bouw- en sloopafval is afgevoerd, maar de verontreinigde grond ligt er nog steeds. En die moet ook weg. Dit is voor ons voldoende reden voor een dwangsom-beschik king. Hoe de zaak nu verder wordt aangepakt is aan GS." Het onderzoek is bijna klaar. Of het tot een strafrechterlijke ver volging komt is nog onduidelijk. Hetzelfde geldt voor afvalver werker Verstraeten Verbrugge Milieubeheer in Temeuzen. Daar vonden ambtenaren an derhalf jaar geleden bij een bliksemactie tachtig tekortko mingen; dat aantal is inmiddels geminimaliseerd. Of het bedrijf wordt vervolgd is nog onduide lijk. Justitie kan het bedrijf ook een schikking voorstellen. Offi cier van justitie mr. A de Lange wil de VVM-zaak uiterlijk over twee weken afronden. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der YVetenschappen zit zwaar in de problemen. Onzekerheid over de benarde financiële situatie van de aan het genootschap ver bonden Stichting Huize 's Her togenbosch heeft geleid tot het aftreden van voorzitter J. L- J. B. baron Sweerts de Landas, vice-voorzitter drs. D. M. A Noorlander-Van der Lee en ad junct-secretaris G. C. van Mal- land. Het onthoofde genoot- sckapsbestuur heeft de hulp ingeroepen van commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder. Die vindt dat ook dr. J. H Kluiver, hoofdconservator van het genootschap en secreta ris van de Stichting Huize 's Hertogenbosch, moet terugtre den. kwestie in een brief uiteengezet aan Van Gelder. Het eigenmachtig inschakelen van Boers en met name haar brief aan de commissaris van de koningin is de overige bestuurs leden van het genootschap in het verkeerde keelgat gescho ten. Zij zou de vuile was hebben buiten gehangen en Kluivers handelen ten onrechte in een kwaad daglicht hebben gesteld, texwijl hij binnen het genoot schap nog brede steun geniet. De kwestie was voor Van Gelder begin deze maand aanleiding om af te zien van het in ont vangst nemen van het eerste ex emplaar van Kluivers proef schrift over de Vrede van Munster „Het leek mij het beste alle schijn van paitijdigheid te vermijden", zegt hij. Nadat zij verleden week zware kritiek kregen te verduren, be sloten Sweerts de Landas, Noorlander en met hen Van Malland op te stappen. Daar mee is het Zeeuwsch Genoot schap stuurloos geworden. Om commentaar gevraagd verwij zen Sweerts de Landas en Noor lander naar Boers. Zij om schrijft de situatie als 'zeer ernstig' en legt de schuld bij Kluiver. „Ik ontmoet bij hem een enorme geslotenheid. Dat is ongelofelijk verdrietig. Zijn houding is op zijn minst gezegd vreemd. Waarom die taaie on wil? Wat is daar bij de Stichting Huize 's Hertogenbosch dan aan de hand? De bestuurleden daar van zijn benoemd door leden van het genootschapsbestuur. Het kan toch niet dat zij zich daax-van ineens distantiëren?" Volgens Boers is zij door Sweerts de Landas en Noorlan der ingeschakeld om te voorko men dat de algemene ledenver- gadeiing van het genootschap gevraagd moest worden het be stuur van Stichting Huize 's Hertogenbosch te ontslaan. Ze meent dat ze met haar brief aan Van Gelder de kwestie binnens kamers heeft gehouden. „De ko ningin is beschermvrouwe van het genootschap. De commissa- ris is de hoogste vertegenwoor diger van de koningin in Zee land." Raadgever Van Gelder zegt op dit moment als raadgever te functioneren. Hij hamex-t erop dat het materië le probleem van Stichting Huize 's Hertogenbosch geen persoon lijke vete binnen het genoot schap mag worden. De direct betrokkenen dienen volgens hem terug te treden omdat 'mensen nooit hun eigen pro bleem kunnen oplossen'. „Dat is een basisregel bij het aanpak ken van conflicten en die geldt dus ook voor Kluiver. Dat laat onverlet de waardering die de man verdient vanwege zijn in zet voor het genootschap. Het lijkt me verstandig als vervol gens tijdelijk externe mensen bij het bestuur van het genoot schap worden betrokken." Kluiver wil niet reageren en ver wijst naar secretaris drs. A M. P. Kaashoek van het Zeeuwsch Genootschap. Ook die onthoudt zich van commentaar, omdat op 6 juli eerst de leden over de gere zen problemen worden inge licht. De top van het Zeeuws Genoot schap blijkt al maanden door ruzie te worden verscheurd. Oorzaak is dat het monumenta le Middelbxirgse pand Huize 's Hertogenbosch te zwaar drukt op de beurs van de vijftienhon derd leden tellende organisatie. Hetbeheer van het pand is enke le jaren geleden ondergebracht in een aparte stichting, waarvan Kluiver secretaris is. Al geruime tijd maakt het bestuur van het genootschap zich zorgen over de financiële situatie van deze stichting, die op het randje van een faillissement zou balance ren. Ook is ergernis ontstaan omdat afspraken over gebruik van het pand door het genoot schap niet worden nagekomen. Vuile was Kluiver weigert tegenover het genootschapsbestuur opening van zaken te geven. Sweerts de Landas en Nooxiander hebben daax-om enige tijd geleden juri disch advies ingewonnen bij mr. G. Boers. Ook zij heeft Kluiver tevergeefs om opheldering ge vraagd. Daarop heeft zij de GOES - Een werknemer van een aannemingsbedrijf uit Wemel- dinge is gisterochtend twee vin gerkootjes kwijtgeraakt bij een bedrijfsongeval. De zeventienjarige jongen was omstreeks negen uur bezig met een verbouwing in Goes. Hij kwam door nog onbekende oor zaak met zijn vingers in een zaagmachine en verloor daarbij twee vingerkootjes. De arbeids inspectie stelt een onderzoek in. OOSTKAPELLE - Bij diverse snelheidscontroles met liet spe ciale laserpistool heeft de poli tie Walcheren gisteren 28 hard rijders betrapt. De politie controleerde in Oost- kapelle, Domburg, Biggekerke en Vlissingen. Verder kreeg een automobilist in Domburg een boete van 240 gulden wegens het inhalen over de zogeheten verdrijvingsvlakken. Advertentie door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlis singen vindt het nieuwe waar schuwingssysteem van sirenes Volstrekt onder de nxaat'. Hij zei dat gisteravond tijdens een vergadering van de gemeente raad. Volgens de burgemeester - tevens voorzitter van de regio nale brandweer - zijn er in de provincie te veel plekken waar de sirenes onvoldoende hoor- zijn. Hij noemde onder meer zijn eigen binnenstad en delen van het platteland. nieuwe alarmsirenes wai'en op 3 juni voor het eerst te horen. Toen werd een landelijk px-oef- alarm gehouden. Het systeem is een zogeheten 'out-door war- ningsystem' en is er op gericht om mensen die buiten zijn te waarschuwen. In huis hoeven sirenes niet te horen te zijn. Klinkt de waarschuwing, dan moet iedereen naar binnen gaan on zijn tv of radio aanzetten. Het WD-raadslid P. van der Maden kaartte de kwestie van de sirenes gistei-avond aan. In de omgeving van het centrum en de boulevard van Vlissingen was het proefalarm slecht te horen terwijl het mooi weer was. ..Maar hoe moet het bijvoor- weid bij een storm. Ik denk bij voorbeeld aan de watersnood ramp van '53 toen het stormde en slecht weer was. Die ramp is mede aanleiding geweest om een waai-schuwwingssysteem te plaatsen. Stel dat zich weer een ramp voordoet, dan zijn luid klinkende sirenes een belang- i-ijk hulpmiddel om je familie in veiligheid te brengen." Hij pleitte voor het plaatsen van ex tra masten in de binnenstad, on der meer in de Gravestx-aat. Witte plekken Van der Doef zei dat er deze week overleg is geweest in het dagelijks bestuur van de regio nale brandweer. Daarin is ook de evaluatie van het landelijke proefalarm aan de orde geweest. „We weten nu vrij nauwkeurig wat de witte plekken zijn. Ex- zijn opvallend veel plaatsen waar de sirenes niet of lang niet voldoende hoorbaar zijn ge weest. En ik denk dat wij er nog beter aan toe zijn dan in andere provincies, omdat wij een proef project waren." De minister van Binnenlandse Zaken kan bin nenkort, aldus de Vlissingse burgemeester, een 'buitenge woon kritisch' rapport ver wachten. Hij gaat ervan uit dat er in de Tweede Kamer over ge sproken zal worden. „Er zal nog heel discussie over moeten vol gen, want ik vraag me af of de Kamer hierover verantwoorde lijkheid wil nemen." Voordeelminuten en Regiovoordeel maken van Libertel Personal en Libertel Professional de voordeligste abonne menten van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al tot 50% voordeliger. Om het nog aan trekkelijker te maken: neem voor 18 juli LIBERTEL een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnements kosten. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis vanaf f 0,27 p.min.). Particulieren bellen ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Libertel 0800 05 60. •mie bedragen zijn txcL BTW R. Schroevers van de Stichting Oudheidkundig Museum Arnemuiden in de gisteren geopende Oudheidkamer. door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - Burgemeester mr. L. H. B. Spalir van der Hoek van Middelburg heeft gisteren in Arne muiden de oudheidkamer geopend. Die is te vinden is het voormalige gemeentehuis aan de Langstraat. In een van de commissie-kamers is het maritieme ge deelte van de Stichting Oudheidkundig Museum Ar nemuiden te vinden. Als openingshandeling plaatste de burgemeester een replica van de Arm 25 in de oud heidkamer. Arnemuiden kent sinds 1979 een eigen museumpje aan de Spoorstraat. Dat trekt jaarlijks vijfhonderd bezoekers in de drie maanden dat het in de zomer ge- opendis. Vrijwilligers verzorgen rondleidingen. „Het is niet groot", aldus stichtingsvoorzitter G. de Keizer, „maar het heeft wel iets. Het materiaal groeit nog steeds. Soms krijgen we iets, soms lenen we wat en soms kopen we wat aan. Alleen, het huisje aan de Spoorstraat groeit niet. Er is geen ruimte voor een overzichtelijke tentoonstelling van de spullen." Toen duidelijk werd dat het oude gemeentehuis na de hei-indeling met Middelburg gedeeltelijk leeg kwam te staan, klopte het stichtingsbestuur aan bij het toen malige college van B en W met het verzoek om een ma ritieme oudheidkamer in te lichten in een van de ka mers. De raad ging daarmee akkoord en gaf zelfs een startsubsidie om materiaal aan te schaffen. De laatste maanden is er door vrijwilligers hard gewerkt om er, aldus De Keizer, 'een belangiijk stuk historie' zicht baar te maken. Er zijn onder meer scheepsmodellen te zien en een maquette van de oude scheepswerf. De oudheidkamer is in juni, juli en augustus geopend op foto Ruben Oreel woensdag van 14.00 tot 16.00 uur. Bezoekers kunnen ook een kijkje nemen in de voormalige raadzaal, waar schilderijen hangen en oude gebruiksvoorwerpen staan. Identiteit Burgemeester Spahr van der Hoek zei dat Arnemui den ondanks de hei-indeling met het veel grotere Mid delburg toch zijn eigen identiteit zal blijven behouden en door het gemeentebestuur niet wordt vergeten. In de toekomstplannen van de gemeente zal ruime aan dacht zijn voor het vissersdorp. „Maar wie zijn toe komst plant, kan dat alleen doen op de fundamenten van de historie. Zonder geschiedenis hang je in het luchtledige." Hij noemde zowel het museumpje als de oudheidkamer van belang voor Amemuidenaars als voor buitenstaanders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9