Clinton ^ermaant Chinezen PZC Belgische SM-rechter verliest zijn pensioen Amnesty hekelt streng regime Japanse cellen SDLP aan kop bij verkiezingen Ulster Bemanning duikboot komt om Akkoord IMF met Indonesië getuigt van pessimisme buitenland Dissidenten opgepakt lik iiiimrffiirT^^'lf Vloord op raadslid Baskenland Luzac College op alle vestigingen Sporthaldrama in Rusland Nieuw licht op dood Diana Israëliërs gedood door Hezbollah Extreem-rechts afgetroefd Twee nomadenstammen ontdekt Regeerakkoord in Hongarije vrijdag 26 juni 1998 lan onze redactie buitenland 'EKING - De Amerikaanse (resident Clinton heeft gisteren ip de eerste dag van zijn staats- lezoek aan China het belang ;an vrijheid en zelfontplooiing ;oor alle mensen benadrukt. K Voorafgaand aan de welkomst- eremonie in Xian werd de bur- ;errechtenactivist YangHai op- epakt nadat het Amerikaanse v-station ABC vergeefs had ge- irobeerd hem te interviewen, n Guilin, dat ook op Clintons eisroute ligt. werd Li Xiaolong ingehouden, een voormalig lid an de dissidentengroep Stem Ier Mensenrechten, foorafgaand aan het staatsbe- MADRID - Een gemeenteraads- id in Spaans Baskenland is gis- eren bij een bomaanslag omge- iomen. Volgens de politie zit de laskische afscheidingsbewe- jing ETA achter de actie. De lom in het dorp Renteria nabij ian Sebastian kostte het leven lan Manuel Zamarreno, raads- id van regeringspartij Partido popular. Zijn lijfwacht raakte ;ewond, maar is buiten levens gevaar. 'olgens de politie was de bom levestigd aan een motorfiets die ïaast de auto van de politicus tond. Zamarreno trad iets meer ian een maand geleden aan. Hij 'olgde José Luis Caso op, die in lecember in een café in Irun loor de ETA werd doodgescho- en. De moord op Zamarreno ;ou de zesde dodelijke ETA- lanslag op PP-functionarissen :ijn in de laatste twaalf maan- ien. RTR/AFP zoek was er veel kritiek om Clin ton, omdat hij in Peking met president Jiang Zemin aan een ceremonie zal deelnemen op het Tiananmenplein. Daar werd in 1989 de democratiebeweging van studenten bloedig onder drukt, met honderden, mogelijk zelfs duizenden doden tot ge volg. Clinton wilde de Chinese leiders echter niet bruskeren. Hij wees tijdens een tussenstop in Alaska op de successen die het geduldi ge Amerikaanse beleid mond jesmaat heeft geboekt: „China sluit zich aan bij meer interna tionale verdragen en heeft en kele dissidenten vrijgelaten." Clinton mag zich in die opvat ting gesterkt voelen door een belofte die Jiang aan de voor avond van zijn bezoek deed. „China zal omstreeks halverwe ge de volgende eeuw zijn veran derd in een modern socialistisch land, machtig, democratisch en beschaafd", aldus Jiang voor een delegatie Jonge Communis ten. Al voor zijn bezoek - het eerste van een Amerikaanse pi-esident sinds cle Tiananmen-tragedie - had Clinton duidelijk gemaakt dat hij geen dissidenten zou ont moeten, omdat hij geen 'onver standige reacties' van de Chine zen wilde uitlokken. Toch zij n er dissidenten gearresteerd. De Chinese politie pakte woensdag al Li Zhiying op die in Xian ijvert voor de burgerrechten, evenals Yan Jun, die in een brief aan Clinton had geëist dat deze in China dissidenten zou ont moeten. In Peking en Shanghai houdt de politie dissidenten in de gaten. Professor Ding Zilin, die de slachtoffers van 1989 bij staat, kan de campus in Peking niet verlaten. „Wij zijn bezorgd dat sommige dissidenten zijn gearresteerd of anderszins las tiggevallen", zei Witte-Huis- woordvoerder Mike McCurry in Xian. AFP/DPA/RTR- Noord-Ierse kiezers staan te midden van het puin bij het stembureau van Newtonhamilton, dat woensdag ernstig werd beschadij een autobom. foto John Gil ;d door as/EPA van onze redactie binnenland BELFAST - De grootste katho lieke partij van Noord-Ierland, de Sociaal-Democratische Ar- beidspartij (SDAP), heeft met 25 procent de meeste stemmen gekregen bij de gisteren gehou den parlementsverkiezingen. Dit meldde vannacht het Ierse radio-station RTE op basis van exit polls, navraag bij kiezers die net hun stem hebben uitge bracht. Tweede in de race is de grootste protestantse pai'tij, de Ulster Unionists, met 20 pro cent, aldus RTE. Ongeveer zeventig procent van de kiezers namen de moeite om te gaan stemmen. Bij het refe rendum over het vredesakkoord van Goede Vrijdag vorige maand lag de opkomst op 81 procent. De verkiezingen ver liepen zonder incidenten. Aan de vooravond van de stembus gang raakten twee mensen ge wond bij een bomexplosie in Newtownhamilton. De verant woordelijkheid voor deze aan slag is opgeëist door een katho lieke splintex-groep die tegen het vredesakkoord voor Ulster is. De Noord-Ieren konden kiezen uit zestien partijen. Er waren 292 kandidaten, van wie er 108 - zes in elk van de achttien kies districten - een zetel krijgen in het nieuwe parlement voor Noox-d-Ierland, dat sinds 1969 is geteisterd door onrust en poli tiek geweld tussen de protes tantse meerderheid en de katho lieke minderheid. De zetels worden verdeeld volgerxs het stelsel van eveni'edige vertegen woordiging, waarmee de Brit ten weinig vertrouwd zijn. De komende weken wordt een uit twaalf leden bestaande Noord-Ierse x-egering gevormd die bevoegdheden van Londen overneemt. De afgelopen 24 jaar is Noox-d-Ierland direct vanuit de Britse hoofdstad geregeerd. De vei"wachting is dat David Trimble, leider van de grootste protestantse partijde UUP, premier wordt. Zijn plaatsver vanger zou John Hume van de katholieke sociaal-democrati sche SDLP kunnen worden. Om aan de eisen van de pro-Ier se republikeinen tegemoet te komen komt er een samenwer kingsraad met de Ierse repu bliek. Deze gaat zich bezighou den met grensoverschrijdende kwesties als economische ont wikkeling en culturele betrek kingen. In Londen werd gisteren de 29- jarige Noord-Ier James Mc- Cardle tot 25 jaar celstraf ver- oordeeld voor medeplichtigheid aan een zware bomaanslag in de Londense wijk Docklands op 9 februari 1996. Die aanslag op Canaxy Wharf, die een eind maakte aan een achttien maan den durend IRA-bestand, kostte twee mensen het leven. DPA/R- TR/ANP door Paul Koopman BRUSSEL - De wegens SM- praktijken veroordeelde Bel gische rechter Koenraad Au- rouseau verliest niet alleen zijxx baan eix burgerrechten, maar ook het pensioen dat hij gedurende 19 jaar rechtspre ken in Mechelen had opge bouwd. Dat is het gevolg van de uitspraak gisteren van het Hof van Cassatie, de hoogste rechtbank in België, die oor deelde dat de 53-jarige magi straat geen recht heeft op vrij willig ontslag, maar uit zijn ambt moet worden gezet. Aurouseau wilde zich wel bij de eerdere uitspraak neeiieg- gen, maar vroeg vrijwillig ontslag aan om op die manier zijn pensioenrechten te be houden. Dat ontslag werd hem echter door de minister van Justitie geweigerd. Het juridische steekspel rond om de seksuele voorkeuren van Mechelse x-echter heeft in België de afgelopen maanden veel beroering gewekt. Au- i-ouseau werd eind voi'ig jaar geschorst en veroordeeld tot intrekking van alle burger rechten gedurende vijf jaar omdat hij zijn echtgenote op haar eigen verzoek had afge ranseld. Van de SM-spelletjes maakte het echtpaar video banden voor eigen gebruik, die in de echtelijke woning werden aangetroffen. Hoewel de echtgenote zichzelf uit- drukkelijk niet als slachtoffer beschouwt, vond de recht bank toch dat de magistraat over de schreef was gegaan. In de Gazet van Antwerpen stelde Rita Janvier, professor ambtenarenrecht aan de Ant werpse universiteit UIA afge lopen dinsdag dat deze weige- ring 'sterk lijkt op natrappen'. Volgens de hoogleraar had de minister het ontslag van Au- rouseau niet mogen weigeren omdat zo'n houding iix het Belgische ambtenareni-echt alleen gerechtvaardigd kan worden met een beroep op de continuïteit van de recht spraak. Aurouseau legde me teen zijn werk neer toen hij in verdenking werd gesteld. Wel heeft hij vei-volgens in diverse interviews de in zijn ogen 'heksenjacht' op het sadoma sochisme in België gehekeld. De magistraat uit Mechelen zit niet bij de pakken neer. Hij ovex*weeg nu naar het Hof van de Mensenrechten in Stx-aats- burg te stappen om zijn ver oordeling aan te vechten. Ook heeft hij uitzicht op een nieu we baan, die volgens hem ech ter niets te maken heeft met zijn oude beroep. GPD Zaterdag 27 juni, 14.00-17.00 uur: Amsterdam, Prinsengraclit:927 Arnhem, Kortcstraat 1 Breda. Parkstraac 12-14 Den Haag, Parkweg 9 Eindhoven, Jan van Hoofistraat 8 tel. 1)20 4286560 Hilversum, Korte Noorderweg 12a tel. 035 6854011 tel. 026 4428168 Rotterdam;Van Vollenhovenstraat 10 tel. 010 4369967 tel. 076 5220945 Sittard, Dominicanenwal 1 tel. 046 4516765 tel. 070 3588323 Utrecht. Otterstraat 2 tel. 030 2322797 tel. 040 2465978 Zwolle, Willemsvaart 16b tel. 038 4220018 Zaterdag 27 juni, 10.00-12.00 uur: Alkmaar, Breedstraat 9 tel. 072 5156511 Bergen op Zoom, St. Josephstraat 57 tel. 0164 233390 Donderdag 2 juli, 19.00-21.00 uur: Luzac College Gorinchem. locatie Open Dag: Stadhuis Gorinchem, Stadhuisplein 1, tel. 030 2322797 Het Luzac College is voornemens in Gorinchem haar 14e vestiging te openen. Zeer veel aandacht voor de leerling Les in kleine groepen Studievaardigheidstraining Hoog slagingspercentage Het Luzac College is een particuliere school voor het diploma MAVO, HAVO ofVWO. Meer informatie bij het secretariaat Luzac College: tel. 070 3508455 fax 070 3508459 Slagen in één jaar... dat doe je bij het Luzac College! MOSKOU - Zeker 22 mensen zijn gisteren in het zuiden van Rusland omgekomen, toen in een sporthal een balkon instort te. Er vielen tussen de 39 en zestig gewonden. Het ongeval gebeurde in de hoofdstad Naltsjik van de Zuid- Russische republiek Kabai'dino-Balkarië, Het betonnen bal kon van zo'n 50 meter breed begaf het tijdens een worsteltoer- nooi. De meeste doden vielen onder de toeschouwers die on der het balkon zaten. Waarschijnlijk is het ongeval te wijten aan een ondeugdelijke constructie. DPA/RTR/AFP PARIJS - De hulpverleners die prinses Diana direct na haar auto-ongeluk in Parijs op 31 augustus vorig jaar probeerden te redden, hebben haar mogelijk meer kwaad dan goed ge daan. Dat kwam omdat ze alleen aan symptoombestrijding deden en geen idee hadden hoe erg de verwondingen waren. De prinses kreeg op de plaats van het ongeluk transfusies die niet het bedoelde effect hadden - haar dalende bloeddnxk te laten stijgen - omdat de vloeistof via een scheur in de longader in haar borstkas stroomde. Dit blijkt uit het boek Enquête sur la mort de Diana (Onder zoek naar de dood van Diana) van de Franse journalisten Jean-Marie Pontaut en Jeröme Dupuis van het blad L'Ex- press, dat deze week een voorpublicatie brengt. RTR SIDON - Strijders van de Hezbollah-beweging hebben gis terochtend vroeg in de bufferzone in Zuid-Libanon een Israë lische patrouille aangevallen. Daarbij zijn twee Israëlische soldaten omgekomen en er vier gewond geraakt. De aanval had plaats in de buurt van Houla. anderhalve kilo meter van de Isx-aëlische grens. Israel ging onmiddellijk tot vergelding over door bekende in- filtx-atieroutes van de Hezbollah te bombarderen. Over slachtoffers van de vergeldingsactie was nog mets bekend. Later die dag werden de overblijfselen van een soldaat die vo rig jaar werd gedood, Itamar Ilya, aan Israël worden overge dragen. In i-uil hiervoor zal Israël de lichamen van 40 gedode Libanese guei-rillastrijdei's aanbieden en meer dan 60 gevan gen guerrillastrijders vrijlaten. AP BRISBANE - Een onafhankelijke politicus in de Australische deelstaat Queensland gaat een coalitie voi'men met de Labor- partij zodat deze kan regex-en. De stap verhindert dat de ui terst-rechtse Eén Natie-partij bepaalt wie de regering vormt. De onafhankelijke Peter Wellington zei in een verklaring dat naar zijn mening Labor het beste in staat is een stabiele rege ring voor de volgende drie jaar te vormen. Labor behaalde bij de deelstaatverkiezingen op 13 juni 44 zetels, één te weinig voor de meerderheid in het 89 zetels tellende parlement van Queensland. DPA JAKARTA - In de binnenlanden van Irian Jaya zijn twee on bekende nomadenstammen ontdekt, die communiceren door middel van gebarentaal. Dat meldde gisteren het Indonesi sche persbureau Antara. De uit 20 families bestaande Vahudate-stam en de uit 33 fa milies bestaande Aukedate-stam struinen gebieden langs de rivier de Mamberamo af, zo werd gezegd. Het was niet duide lijk of de stammen, die werden ontdekt door medewei-kers van de Indonesische overheid in Irian Jaya, eerder in aanra king zijn geweest met de buitenwereld. Irian Jaya, dat de westelijke helft van het eiland Nieuw-Gui- nea vormt, bestaat voor een groot deel uit onherbergzaam ge bied. AP DONGAE - De Zuid-Koreaanse marine lichtte gisteren in de haven van Dongae de eerder deze week ge zonken Noord-Koreaanse duikboot. In de onderzeeër vonden de Zuid-Koreanen de lijken van de acht opvarenden. Het was onduidelijk of de mariniers collectief zelfmoord hebben gepleegd. De kleine on derzeeër werd maandag ontdekt in de Zuid-Koreaanse territoriale wateren. Het schip was verstrikt ge raakt in een vissersnet. foto AP door Judith Stalpers TOKYO - Japan is in vergelij king tot andere geïndustriali seerde landen redelijk veilig. Statistieken spreken boekde len. Uit de cijfers blijkt verder dat de kans dat je in Japan in de gevangenis terecht komt, veel kleiner is dan in de westerse we reld. Maar de Japanse gevange nissen zijn wel streng. Dat harde reginxe wordt aan de kaak ge steld door Amnesty Internatio nal in een rapport dat vandaag verschijnt. Slechts 30 op de 100.000 inwo ners komen in een Japanse ge vangenis en de trend-is dalende. In de VS liggen je kansen 12 maal hoger, tei-wijl daar verhou dingsgewijs steeds meermensen gevangenisstraffen ki'ijgen op gelegd. Volgens onderzoekers heeft dit met culturele verschillen te ma ken die diepe wortels in de maatschappij hebben. In Japan bestaat de opvatting dat men sen zichzelf kunnen verbeteren. Je moet het in de ogen van de Ja panse wetgever wel heel bont hebben gemaakt, wil je in de ge vangenis terecht komen. Het verschil zit in de definitie van 'bont'. Gi'osso modo kun je zeg gen dat in Japan misdaden die gezien wox-den als een bedrei ging voor de samenleving, wor den bestraft: moord, brand stichting, di-ugsgebi-uik en - handel of geoi-ganiseerde mis daad. Op afpersing en laten af persen staan mildere straffen. Japan kent in theorie de dood straf, maar die wordt steevast omgezet in gevangenisstraf Ge vangenschap woi-dt in Japan gezien als een dwanginstru- ment.- Mensonterend Amnesty stelt dat gedetineer den in Japanse gevangenissen blootstaan aan wrede, mensont erende en denigrerende behan deling vanwege het gebruik en misbi-uik van handboeien en andere bewegingsbeperkende instrumenten, en vanwege het toepassen van zware straffen voor geringe ovei'tredingen van uitermate gecompliceei-de ge- vangenisregels', aldus het rap port. Het rapport is gebaseerd op zo'n 60 gesprekken met ex- gevangenen en niet op systema tisch onderzoek. Amnesty veroordeelt met name het gebniik van de zogenoemde 'beschermingscellen' als straf- instrument. Gedetineerden worden soms om de onbenullig- ste redenen in deze isolatiecel len gezet, waar ze leren en/of metalen handboeien ki-ijgen omgelegd en stil in het midden van de cel moeten blijven zitten. Kortom, in Japanse gevangenis sen worden de mensenrechten op grove wijze overtreden, aldus Amnesty. Het roept de Japanse regering op om verandeiingen in de strafinstellingen door te voeren waarbij internationale normen worden aangehouden. Opvallend is inderdaad de over al aanwezige herinnering aan de regels: in de spiegel naast de wastafel staat hoe kort je je bak kebaarden moet scheren. In de wachtkamer van de dokter word je vermaand niet de ande re wachtenden aan te kijken of aan te spreken. 'Hoe sti-ikter de regels, des te veiliger is het in de gevangenis', is het commentaar van chef-cipier Koichi Watana- be. GPD door Ronald Frisart JAKARTA - Het nieuwe ak koord tussen Indonesië en het Internationale Monetaire Fonds (IMF), dat gisteren werd gepresenteerd, is ingegeven door negatieve toekomstver wachtingen. De koers van cle In donesische roepiah gistermid dag niet van z'n plaats. De index van Jakarta's effectenbeurs zakte een procent weg. Door de golf van geweld die in mei vooraf ging aan het aftreden van president Soeharto 'kampt de economie met een zeer ernsti ge crisis', aldus de in Jakai'ta ge presenteerde stukken. De bijge stelde cijfers getuigen daarvan. Die zijn allemaal negatiever dan de uitgangspunten van het akkoord dat Indonesië in april met het IMF sloot. Werd toen nog gedacht dat de inflatie dit jaar tot twintig pro cent beperkt zou kunnen blij ven, nu wordt gerekend op tach tig procent. Economen achten honderd procent echter realisti scher. Het april-akkoord ging ervan uit dat de economie in 1998 maximaal vijf procent zou krimpen, terwijl nu een achter uitgang wordt voorzien van ten minste tien procent. Analisten houden het op twintig procent. Het cijfer waarop iedeireen zich - terecht - blind staait, is de koers van de roepia. De econo mische monteurs dachten enke le maanden geleden nog dat die rond de zesduizend per dollar kon 'worden gestabiliseerd, nu denken ze aan tiendduizend roepiah per dollar eind dit jaar. Volgens financiële analisten is ook dat nog aan de optimisti sche kant. De meesten geloven niet dat de munt zover kan aan- ti'ekken. Niet als het de rest van dit jaar in Indonesië i*ustig blijft, en zeker niet als er weer sociale onrust uitbreekt. Dat nieuwe onrust nog altijd tot de reële mogelijkheden behoort, vormt de grootste bedreiging voor het nieuwe akkoord. De economische beleidsmakersj kunnen nog zulke mooie afspra ken maken, zonder politieke stabiliteit hangt een nieuwe uit barsting van geweld als een zwaard van Damocles boven hun akkoorden. Slechts onom keerbare politieke hervormin gen kunnen aan die onzekerheid een einde maken. Het jongste akkoord tracht so ciale rust wel te bevorderen Afgesproken is dat de Indonesi sche overheid subsidies hand haaft tot het economisch weel beter gaat. Via subsidie op rijst, kunstmest, spijsolie, brandstof fen en medicijnen hoopt men de klappen voor de minder bedeel den wat te matigen. Dat slaat een flink gat in de overheidsbegroting, maar mi nister Bambang Subianto heeft al laten weten dat hij daaxvoor buitenlandse hulp wil inzetten. Het IMF-akkoord rept over be nodigde extra middelen van vier tot zes miljard dollar. Het IMF zelf komt nog niet me teen over de brug. De Indonesi sche superminister voor Econo mie en Financiën, Ginandjar Kaï-tasasmita, zei gisteren dat hij de volgende tranche van de IMF-miljarden in augustus ver wacht. Analisten vragen zich bezorgd af of het fonds daaraan voorafgaand opnieuw een con troleteam stuurt. Zulke bezoek jes hebben vooral de neiging de roepiah omlaag te duwen. En dat was nu net niet de bedoe ling. GPD BOEDAPEST - De drie cen trum-rechtse partijen die vorige maand de Hongaarse parle mentsverkiezingen wonnen, zijn het over de laatste details van het regeerakkoord eens ge worden. De regering van pre mier Viktor Orban wordt waar schijnlijk op 8 juli tijdens een zitting van het nieuwe parle ment beëdigd. Orbans Jonge Democraten (Fi- desz-MPP) die 148 van de 386 zetels veroverden, leveren 12 van de 17 ministei\s, de populis tische Partij van Kleine Boeren (FKGP, 48 zetels) van Jozsef Torgyan krijgt vier ministers posten en het Hongaarse Demo cratische Forum ^MDF, 19 ze tels) levert één minister Hoewel vooral de Jonge Demo craten eerder een verandering van het strakke bezuinigingsbe leid van de vorige regering be loofden, menen de meeste waar nemers in Boedapest dat het in de praktijk zo'n vaart niet zal lopen. Ook de nieuwe regering heeft zich vastgelegd op het te rugdringen van de inflatie (nu nog mim 15 procent) en het be perken van het begrotingste kort (circa 5 procent). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5