Verscherpte wet op wapenbezit Dikke vrouwen Tom Poes en de Grootdoener Toonder Studio's varia vrijdag 26 juni 1998 m Veel kritiek van Belgen op voorgestelde aanpak illegale handel puzzel recept Oosterse salade met gerookte tonijn het weer standplaats Bel nü 0800-0503 Afgaande op het aantal wapens in particuliere handen zou je bijna denken dat België zich aan het voorbereiden is op een burgeroorlog a la Kosovo of Tsjetsjenië. Naar schatting twee miljoen vuurwapens zijn in omloop onder tien miljoen Bel gen: ruim voldoende om een revolutie mee te beginnen. Nieu we pogingen van Justitie om de wapenwet aan te scherpen, stuiten op fel verzet van de wapenlobby. L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied zonnig lichte sneeuw matige sneeuw mrst A A Koufront Warmtefront mA Samengesteld front licht bewolkt «dÊ* lichte regen matige regen -> yV hagel zwaarbewolkt zware regen Isobaar Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 19° 19° 20° 21° min. 13° 12° 13° 13° wind ZW 5 ZW 4 W 3 ZW 3 Maan vrijdag onder 23.30 zaterdag op 9.06 Nautisch bericht De wind is met 3 tot 4 Beaufort matig en is zuid tot zuidwestelijk. Goed tot zeer goed zichten de temperatuur van het kustwater is 16 graden. Waterstanden VRIJDAG 26 JUNI Hoog water Laag water uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 04.06 251 16.31 235 10.29 200 23.02 221 Terneuzen 04.26 276 16.52 260 11.00 210 23.30 229 Bath 05.28 320 17.55 302 12.06 231 Roompot Buiten 04.00 188 16.30 169 10.20 138 22.45 161 Zierikzee 06.00 176 18.25 160 11.55 132 Stellendam Buiten 04.30 181 16.50 155 10.25 082 22.40 103 Wemeldinge 06.00 200 18.20 185 11.55 148 Philipsdam West 06.30 191 18.50 176 11.50 141 ZATERDAG Hoog water Laag water 27 JUNI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 04.52 247 17.17 227 11.11 190 23.46 216 Terneuzen 05.12 272 17.37 252 11.39 199 Bath 06.16 317 18.39 293 00.36 252 12.46 221 Roompot Buiten 04.45 184 17.15 162 11.05 129 23.30 160 Zierikzee 06.45 175 19.00 157 00.30 158 12.45 127 Stellendam Buiten 05.10 178 17.40 146 11.05 075 23.20 105 Wemeldinge 06.45 198 19.00 180 00.25 172 12.35 142 Philipsdam West 07.10 190 19.30 169 00.15 165 12.35 135 Even ten noordwesten van de Britse eilanden is een depressie voor anker gegaan. Bij deze depressie horen twee frontensyste men. Het ene systeem is een vers exemplaar van de Atlantische Oceaan en veroorzaakt een vrij bewolkte en buiige dag in Engeland en Ierland. Het andere systeem zwabbert al een tijdje bo ven het Europese continent en staan garant voor buien in een strook van Zuid-Noorwegen via Duitsland tot over de Alpenlan den. Vooral in Noord-ltalië kunnen de buien vergezeld gaan van een onweersklap. Op Zuid-Noorwegen na blijft het elders in Scan dinavië meest droog met opklaringen. In West-Rusland is de be wolking wat dikker en vooral net ten oosten van Finland gaat enige regen vallen. Hoewel het in het westen van Tsjechië nog enkele buien zullen ontstaan, blijft het elders in de Balkanlanden veelal droog met zonnige perioden. Ook Frankrijk h^udt het voor het grootste gedeelte droog maar in het oosten is nog wel kans op een bui. De zon is vandaag vooral te vinden in de landen rond de Mid dellandse Zee. Zo kan Spanje rekenen op flinke zonnige perioden hoewel er in het noorden van het Iberisch schiereiland nog wel en kele wolkenvelden voorkomen. In Italië, Griekenland, Turkije en Israël echter, schijnt de zon volop. doorOtti Thomas Lekker en veel eten is een van de belangrijkste nationale hobby's op Curacao. Mijn fami lie op Curacao loopt in de perio de dat kinderen communie doen, te klagen over de vele feesten, want het bezoeken van veel feesten betekent dat er veel gegeten moet en zal worden. Moet? Ja je kunt de gastvrouw toch niet teleurstellen. „Op ie der feest maakt men iets speci aals, dat iedere gast moet proe ven", zegt mijn tante en ik weet dat ze gelijk heeft. Als ik ergens op familiebezoek ga, maakt ie dere neef, nicht, oom, tante, oma en opa zijn specialiteit en van alles moet ik wat proeven. Op bijna ieder groot feest krijgt men een warme maaltijd aange boden. Een goede gastvrouw of - heer zorgt voor kippenpootjes, macaroni, salade, kip-, vlees- en vispasteitjes, gebakken aardap peltjes, gebakken banaan, rijst, pindasaus en de creoolse saus met scherpe uitjes. Als er iemand jarig is bij de lo- (Advertentie) kale krant waar ik voor werk, dan kan ik mijn lunchpakket thuislaten. Vis- en vleessalades, zalmsoesjes of een bordje met drie soorten taart worden voor mijn neus neergezet. De 'bolo pretu' (zwarte taart) hoort daar meestal bij. Die wordt gemaakt van pruimen, die doordrenkt zijn met onder meer witte rum en whiskey. Het is, zo zegt men, de enige taart die je zo lang als je wilt buiten de ijskast kunt be waren en die daardoor alleen maar lekkerder wordt. De onverzadigbare eetlust lijkt in strijd met de andere nationale hobby op Curasao: de zorg voor het uiterlijk. Zowel mannen als vrouwen vinden het belangrijk dat ze de juiste kleding dragen, de juiste schoenen hebben en dat hun haar op de juiste manier zit. Jongeren zullen het ouder lijk huis 's ochtends niet verla ten zonder kam en zakspiegel- tje. Op weg naar school in de bus halen ze hun make-up-setje te voorschijn. Jongens dragen hun haar kort of vragen de kapper of het handige familielid met de tondeuse of het scheermes om een klein plukje achter op hun hoofd niet weg te halen, zodat ze het kunnen laten groeien als dreadlock oftewel rastakrul. De juiste 'outfit', bestaande uit een spijkerbroek en sportschoenen. Ook mensen die de dertig al ge passeerd zijn, en met name de vrouwen, hebben zo hun och tendrituelen. Samen met de jeugd zitten ze 's ochtends in de bus, halen tijdens de rit van huis naar het werk de krulspelden een voor een van hun hoofd en kammen daarna hun haar zo dat er van alle kleine krulletjes nog slechts een slag overbijft. En hoe dik een vrouw ook is, veel vrouwen zweren bij een legging. Wie er goed uitziet, heeft geld om aandacht aan zijn uiterlijk te besteden en is bovendien ge zond, wat een ronde omvang ook moet benadrukken. Maai de zorg voor het uiterlijk heeft niets te maken met een perfect lichaam en perfecte maten. Van daar ook dat het niet uit maakt hoe dik een vrouw is, als ze er verzorgd uitziet zal ze door mannen worden nagekeken. Een man van ongeveer zestig jaar floot laatst een langslopen de volslanke vrouw na, zag me kijken en fluisterde toen: „Een vrouw is een vrouw op Curacao. Een dikke vrouw betekent méér vrouw." GPD Zijn werk had hem nu geheel te pakken, en zonder op zijn omgeving te letten tuurde hij in zijn apparatuur. „Prachtig werk", fluisterde hij. „De kroon op mijn wetenschappe lijke arbeid. Ach, de leek ziet liever een grof en luidruchtig werk stuk als een robot of een atoomduikboot. Maar ik heb nu geen tijd meer voor dergelijk oppervlakkig geknutsel. Ik ga nu de grootse lijn der correlatie volgen, en ik mag nu niet meer gestoord worden." „De grote lijn", zei ook heer Bommel tevreden. Hij zat naast de amb tenaar Dorknoper in diens dienstauto en keek voldaan naar de nieuwe, brede weg, waarover zij stadwaarts reden. „Geen kleinigheden meer", sprak hij. „Deze robot geeft een heer van mijn stand alle mogelijkheden om zich geheel te ontplooien. Hij volgt de sterke, brede weg van mijn gedachten, als u begrijpt wat ik bedoel." „Hoe gaat dat dan?", vroeg de ander. „Hebt u voorschriften of regle menten voor hem opgesteld?" „O, nee!", riep heer Ollie uit. „De robot doet gewoon wat ik zeg en zelfs wat ik denk. En weet u wat het mooiste is? Hij blijft op mij af gestemd, ook wanneer hij een eind weg is." Zo te zien was dat waar. Hoewel de robot reeds lang uit het gezicht verdwenen was, bleek het, dat hij voortging heer Bommels gedach- tengang te volgen. Want de brede, gladde weg liep kaarsrecht door naar een wijde bres, die nu in de stadswallen gaapte. „Het is wonderlijk", prevelde heer Ollie, die een gevoel van nade rend onheil kreeg. „Maar één ding is jammer: hij overdrijft wel Doorloper HORIZONTAAL: 1. Wie een jubileum viert; 2. sufferd, vogelproduct; 3. riem, kalium; 4. heer, soepkom; 5,fijn weefsel, koraaleiland; 6. koeienmaag, tuberculose, Nederland (op auto's), rinforzando (afk.); 7. heldendicht, eerste melk van een koe; 8. part, gebrek; 9. alleen, met dank, deel van de bijbel; 10. onbe houwen, onecht; 11. brede landweg, Ierland; 12. voegwoord, injecteren; 13. tennisterm, patroon. VERTICAAL: 1Soort leer, verlaagde toon; 2. melkklier, houtsoort, grafvaas; 3. zeer modieus, gewas; 4. IJsland op auto's, vervelend meisje, langgerekt; 5. maanstand, problemen, sprookjesfiguur; 6. als onder, chemisch element, ooit; 7. eerwaarde heer (afk.), gedoofd, vreemde munt, vreemde taal; 8. Eu ropeaan, bars, slot, rondedans; 9. baardje, getal, buisverlichting, gesloten, de onbekende. Oplossing donderdag Baron, piket, tamtam, zeker, satijn, polis, maniok, morel, bizar, toom, viool, baai, dieet, raam. Het citaat is van Dr. Thomas Fuller: "Zelfs de onschuld heeft dikwijls een masker van node". Janny van der Lee_ (4 personen De salade is niet zozeer Oosters, maar de dressing wel. In plaats van gerook te tonijn kunt u eventueel ook gerookte heilbot nemen. Rucolacress is het pas ont kiemde zaad van rucola. Het heeft net als rucola een intense, nootachtige smaak. Het is net als tuinkers in kleine bakjes te koop. Ingrediënten: 3 eetlepels zonnebloemolie 1 eetlepel sesamolie 1,5 eetlepel citroensap 2 theelepel sojasaus 6 sprietjes knoflookbieslook 1/2 doosje rucolacress 1 sjalot 200 - 250 gram gemengde salade 200 gram gerookte tonijn 2 theelepels sesamzaadjes. Bereiding: Meng beide soorten olie en roer er citroen sap en sojasaus door. Knip de knoflookbieslook hierboven klein. Knip de rucolacress. Pel de sjalot en snijd deze in dunne ringen. Meng de slablaadjes met de dressing en schep er de rucolacress door. Verdeel de sla over 4 bordjes. Schik hierop de ringen sjalot en plakken gerookte to nijn. Rooster de sesamzaadjes eventueel kort in een droge koekenpan en strooi ze over desalade. door Paul Koopman Filip Ide, jurist bij het minis terie van Justitie in Brussel windt er geen doekjes om. „On ze wapenwetgeving is een vol komen scheefgezakt gebouw." Aan de muren van zijn werkka mer hangt een ingelijste foto van Vlaanderen 'gezien vanaf de satelliet' en posters van Franse impressionisten. Maar veel tijd om te verwijlen bij de topografische details van Vlaanderen of de kwastvoering van Cézanne heeft Ide niet sinds de nieuwe minister van Justitie, Tony Van Parvs, hem vroeg het 'scheefgezakte gebouw' tot de grond toe af te breken en een nieuwe juridische constructie op te trekken. Sindsdien regent het brieven en telefoontjes bij Ide: of het leger museum ook onder de nieuwe wapenwet komt te vallen, of hij soms van plan is eerzame bur gers hun sportwapens af te ne men, of hij soms drieduizend banen in de Belgische wapen handel op het spel wil zetten. Maar Ide ploetert voort aan zijn wetsteksten, volgens hem gro- tendeels geïnspii-eerd op de derlandse praktijk. Op moeilij ke momenten dexikt hij aan Bel gisch meest beruchte misdadi ger Mare Dutroux. „Die kreeg na zijn veroordeling wegens ze den- en geweldsdelicten en na zijn voorwaardelijke vrijlating nog drie wapenvergunningen. Werden blind verstrekt! Als dat niet bewijst dat er nodig iets moet veranderen weet ik het niet meer." Volgens schattingen van het mi nisterie van Justitie zijn er in België minimaal twee miljoen vuurwapens in particuliere handen, waarvan ongeveer de helft illegaal. Sinds in 1992 een registratie- en vergunning plicht voor sommige wapens werd ingevoerd, zijn adres en ei genaar van circa zeshonderd duizend wapens bij de overheid bekend. Ook anno 1998 is voor het kopen van een jachtgeweer geen ver gunning of blanco strafblad vereist, wel moet de koper zijn identiteitsbewijs overleggen. In de nieuwe wet, die justitiemi nister Van Parys nog deze maand aan de Kamer wil aan bieden, worden alle vuurwa pens vergunningplichtig ge maakt. Volgens Ide heeft België, na Frankiïjk, de meest liberale wa penwetgeving van de Europese Unie. „Voor het openen van een kappei'szaak moet je in dit land gekwalificeerd zijn, maar voor het handelen in wapens is geen enkel examen vereist. Bij het af geven van wapenvergunningen aan particulieren hanteert elke gemeente eigen normen. Een kleine minderheid van de bur gemeesters is te strikt. Maar ker is men veel te laks. Tel daarbij op de levendige zwarte handel in wapens uit Frankrijk en het Oostblok en je begrijpt waaium in België gemiddeld zestien pro cent van de gezinnen bewapend is, tegen 1,9 procent in Neder land. Dat we nauwelijks zicht hebben op dit arsenaal is ver- ontiustend. Als de politie ergens een inval moet doen weet men van tevoren niet of er wapens in het spel zijn." Wapenlobby De Antwei-pse wapenhandelaar George Lang (62) heeft zich de afgelopen weken opgeworpen als een van de woordvoerders van de Belgische wapenlobby. Terwijl in de VS de National Ri fle Association (NRA) tot in het Witte Huis zijn invloed kan la ten gelden, heeft Lang het ge voel dat zijn wapenbroedei's in de Belgische politiek aan de zij lijn staan. „Met welk recht noemt men ons een lobby? We worden in het verdomhoekje ge plaatst en niet eens gei-aad- pleegd bij het opstellen van de nieuwe wapenwet", zegt hij. Een diepe zucht: „Over een paar jaar ga ik met pensioen, daarna bekijken ze het maai-." In de winkel van Lang zijn vuur wapens in alle sooi*ten en maten te krijgen. De meesten van zijn klanten zijn jagers en sport- schutters, bezweert hij. „Een kleine minderheid koopt een wapen om zichzelf te bescher men. Oudere mensen die zich onveilig voelen stuur ik meestal met een eenvoudig alarmpistool naar huis. Dat is beter voor de nachtrust dan een buisje met slaaptabletten." Volgens Lang telt België zo veel vuui"wapens omdat het land een rijke historie van wapenfabri- cage heeft, in tegenstelling tot Nederland. „Men zegt wel eens dat de Belg een baksteen in de buik wordt geboren omdat hij droomt van een zelf gebouwd huis, maar volgens mij ligt daar een pistool naast." Posters Bij de toonbank hangen posters van de 'Responsible Gun Ow ners', een recent opgerichte ver eniging naar het voorbeeld van de Amerikaanse NRA 'Samen onze belangen verdedigen', is de leus waarmee de NGO de strijd tegen de nieuwe wapenwet wil aanbinden. In een inderhaast vervaardigde brochure is te le zen: 'Het wapenbezit is in ge vaar! Eerzame burgers hebben het recht wapens te bezitten. Het huidige kabinet van het mi nisterie van justitie schijnt dit recht te willen schenden! Roger Locy, woordvoerder van de NGO, geeft toe dat de organi satie nog in de kinderschoenen staat. Hij zegt dat de nieuwe wapenwet een doorzichtige po ging is de Belgische burgers een rad voor ogen te draaien. „We zitten volgens het ministerie met een miljoen illegale wa pens. Dat is het werkelijke pro bleem Maar omdat men niet bij machte is die handel te bestrij den, pakt men de sport- en jachtschutters aan. Zo wekt men de indruk dat de criminali teit wordt bestreden en de be volking zal het vermoedelijk nog gretig slikken ook." De liberale senator en justitie specialist Hugo Coveliers kan Locy niet helemaal ongelijk ge ven. „Wie een wapen wil bezit ten en daar geen vreedzame be doelingen mee heeft, houd je met een strengere wet niet te gen. Op het Falconplein in Ant- werpen of in bepaalde Brusselse herbergen koopt zo'n persoon binnen een paar uur een illegaal Zeeland: Weinig zomer Europa: Buienzones De Antwerpse wapenhandelaar George Lang. foto Peter-VineentSchuld/GPD Willemstad pistool of Kalashnikov voor een habbekrats. Maar die handel wordt nauwelijks bestreden." Coveliers zegt dat hij liever een beter opsporingsbeleid dan een strenge wapenwet ziet. Zijn re torische vraag: „Waarom heb ben zoveel Belgen een wapen? Het gevoel van onveiligheid is groot en tegelijkeiUjd is het ver- trouwen in de politiediensten ernstig geschaad. Zolang dat verti'ouwen niet hersteld wordt, blijf je met grote aantallen wa- Na de buien van gisteren is ervan- Door: Jules Geirnaerdt daag weer betrekkelijke rust. Een ma tige zuidwestenwind voert dan weer blauwe lucht aan en dan weer wolkenvelden, vooral stapelwolken. Het blijft ook droog, alleen dieper landinwaarts kan een enkele bui vallen. De temperatuur komt direct aan de Walcherse kust en op Schouwen-Duiveland uit op 18 a 19 graden, bij een zeewatertemperatuur van 15 a 16 gra den. Buiten de kustzone wordt 20 a 21 graden, met de hoogste tem peratuur in oostelijk Zeeuws-Vlaanderen. Te doen gebruikelijk met een zuidzuidwestenwind. Morgen is het minder mooi, want een storing nadert vannacht met rasse schreden. Die storing ligt van middag nog boven de Ierse zee maar de bewolking ervan is later vanavond al te zien. Morgenochtend kan dan ook met regen begin nen, en ook morgenmiddag is nog een bui mogelijk. Het kwik staat morgen op 18a 19graden, de wind trekt aan zee aan tot wind kracht 5 a 6. Voor zondag ziet de situatie er wat beter uit. Opklarin gen wisselen af met bewolk te momenten en er vallen maar een paar buien. Maar echt zomer wil het nog niet worden, met 19 graden is het immers ook zondag wel gebeurd. De wind neemt zondag ten opzichte van za terdag iets af, maar is met windkracht 4toch nog aan de frisse kant. En voor volgende week zit er niet direct een se rieuze verbetering in, alleen dinsdag zou er positief uit kunnen springen. De lucht is dan wat droger en het zou daardoor droog kunnen zijn. Maandag, en meer nog woensdag, geven vrij veel bewolking en een paar buien. Opklaringen pens - ook illegale - zitten. Een nieuwe wet schrijven staat stoer, maar in Duitsland heeft men daar een mooie uitdruk king voor: kurieren am Symp tom, symptoombestrijding." GPD Heeft u al de nieuwe Vetvang-Auto® Buitenland service bij uw Reis- en Kredietbrief? Uw vakantie gaat dan gegarandeerd door, nok als uw auto uitvalt ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4