Afscheid familie Nurhusan Improvisatie is zaak van intuïtie PZC Kunst, poëzie en theater op Zonnemaire buitengewoon Snel studie fietspad haven Terneuzen Van Gelder vindt ontpoldering veilig Aanbod openbaar vervoer moet meer aansluiten op vraag zeeland 10 Machteloze tranen bij vertrek kunst cultuur vrijdag 26 juni 1998 door Mieke van der Jagt LEWEDORP - Hartverscheu rend was het afscheid. Mevrouw Nuria Nurhusan trok gisteroch tend voor het laatst de voordeur van haar huis aan de Dorstman- straal in Lewedorp achter zich dicht. Met haar vijf kinderen stapte ze in het gehuurde busje dat de familie naar Ter Apel bracht. De geëmotioneerde dorpsgemeenschap van Lewe dorp had het nakijken. „Ik ben doorgaans trots op Nederland, maar op zulke momenten schaam je je dood", verzuchtte een buurvrouw. Voor mevrouw Nurhusan was de reis naar naar het Verwijder- centrum Ter Apel de enige lega le mogelijkheid die haar nog restte. Het afgelopen jaar zijn alle pogingen in het werk ge steld om de afgewezen asiel zoekster in Nederland, en met name in Lewedorp. te laten blij ven. Geen middel bleef onbe'- proefd, geen weg onbewandeld. Maar het mocht niet baten. Re gels zijn regels, redeneert de overheid, en de regels zeggen dat mevrouw Nurhusan terug moet naar Ethiopië. Omdat ze geen papieren heeft, moet dat via het Verwij d.ercentrum in Ter Apel, waar uitgewezen asiel zoekers zich moeten laten voor bereiden op terugkeer in het land van herkomst. Terugkeer Het is nog maar zeer de vraag of de familie daadwerkelijk kan worden uitgewezen. G. Burger van Inlia, de organisatie die me vrouw Nurhusan het afgelopen jaar heeft begeleid, hoopt dat dat niet gaat lukken. „Ik heb er goede hoop op dat we over een half jaar weer een busje gaan huren, maar dan om het gezin Nurhusan terug naar Lewedorp te brengen." Burger neemt aan dat binnen nu en drie maanden niet mogelijk zal zijn om het gezin de nodige reispapieren te verschaffen. „In Ethiopië woedt immers een oor log. Het gezin moet drie maan den in Ter Apel blijven en als er dan nog geen papieren zijn. kan het verblijf met drie maanden worden verlengd. Krijgt ze dan nóg geen papieren, dan moet ze daar weg. Waarheen? Naar Le wedorp natuurlijk. In deze ge meenschap is het gezin meer dan welkom." De Lewedorpers zijn vast van plan om de familie Nurhusan niet los te laten. Een papiertje met het adres en telefoonnum mer van Ter Apel circuleert on der de aangeslagen buurtbewo ners. Iedereen schrijft het over, want de familie kan in het cen trum in Ter Apel wel steun van vertrouwde mensen gebruiken. In Ter Apel geldt niets anders dan de regels en de Lewedorpers weten inmiddels hoe vijandig die zijn ten opzichte de familie Nurhusan. Grote afwezige tijdens het be wogen afscheid is de gemeente Borsele die de regels heeft uitge voerd, intussen claimend dat ze alles heeft gedaan wat binnen haar mogelijkheden lag. Burger is het daar niet mee eens. „De gemeente heeft steeds onder zocht wat ze moest doen, veel te weinig wat ze kón doen." Als Nuria Nurhusan als laatste in het busje stapt, gespannen, waardig en met de rug recht als altijd, roepen de dorpsgenoten die hun tranen nog kunnen be dwingen 'Tot ziens' en 'Tot gauw'. Ze willen de angst be zweren dat de regels dit vertrek onherroepelijk maken. Een buurvrouw is bitter: „We zou den eigenlijk ruiten in moeten gaan gooien in Den Haag, de brand steken in al die onmense lijke richtlijnen. In Duitsland werden iets meer dan een halve eeuw geleden de regels ook zo netjes nageleefd. Ik schaam me dat ik hier alleen maar met mijn zakdoek sta te proberen om niet te brullen." door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Haven schap Zeeland Seaports zet vaart achter een onderzoek naar de mogelijkheid om naast de Finlandweg, één van de belang rijkste ontsluitingswegen in het Terneuzense havengebied, een fietspad aan te leggen. De dage lijks confrontatie tussen fietsers en het overige verkeer op het één kilometer lange traject leidt re gelmatig tot levensgevaarlijke situaties. Na het zoveelste zware ongeluk, begin juni, drongen medewer kers van verschillende bedrij ven in het havengebied in een brandbrief bij het havenschap én de gemeente Terneuzen aan op maatregelen. Hun suggestie: een fietspad parallel aan de weg, die vooral wordt gebruikt door vrachtverkeer van en naai de bedrijven. Burgemeester drs. R. C. E. Barbé van Terneuzen informeerde donderdag tijdens een vergadering van de raad van bestuur van Zeeland Seaports naar de stand van zaken. „Ik heb begrepen dat er sprake is van een levensgevaarlijke situ atie, die nogal eens tot ongeluk ken leidt." Directeur drs. J. M. H. Philippen verzekerde dat het schap de verkeerspro blemen onderkent en op korte termijn met voorstellen op tafel zal komen. „Over pakweg drie weken denk ik dat we met con crete plannen kunnen komen. Het is nu nog even de vraag wel ke richting je op moet. We heb ben al overwogen de weg maar helemaal voor het verkeer af te sluiten, maar dat is een te rigou reuze maatregel." Het ziet er naar uit dat uiteindelijk wordt gekozen voor de aanleg van een fietspad. Daarvoor is voldoende ruimte beschikbaar. Het havenschap blijft overigens records boeken. Was vorig jaar al sprake van een record-goede renoverslag en werd bovendien een record-winst geboekt, don derdagochtend kwam daar nog een record bij: de raad van be stuur had precies tien minuten nodig om de agenda af te wel ken. In die korte tijdspanne werden de jaarrekening '97, de begroting '99 en enige grond- transacties 'afgewerkt'. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het aanbod van openbaar vervoer in Zee land moet veel meer gaan aan sluiten op de vraag. Op de door gaande verbindingen, zoals tussen Goes en Zierikzee en tus sen Hulst en Terneuzen, moeten de bussen vaker gaan rijden en minder stoppen. In kleinere dorpen moet de bus worden ver vangen door een beltaxi. Of de bus blijft daar alleen in de spits rijden, als er veel reizigers zijn. Adviesbureau Arends en Sam- houd komt met deze aanbeve lingen in een rapport voor de provincie. Met haar voorstellen, die nogal theoretisch zi j n en nog moeten worden uitgewerkt, sluit het adviesbureau aan op een bestaande trend in het Zeeuwse openbaar vervoer. De enige streekvervoerder in Zeeland tot nu toe, de ZWN Groepzet sinds een paar jaar op minder drukke lijnen al lijn- taxi's in. De reizigers moeten die taxi's een uur voor vertrek reser veren. Arends en Samhoud wil len dit systeem uitbreiden. Dorpen met minder dan 1.500 inwoners zouden alleen nog met vraagafhankelijk openbaar vervoer ontsloten moeten wor den. Kernen met 1.500 a 3.000 inwoners houden in de spits uren een bus, maar op stillere tijdenkomt er openbaar vervoer op afroep. Dat is veel goedkoper, want een bus is bijna twee keer zo duur als een taxi. Alle -andere dorpen en steden blijven in het model van Arends en Samhoud aangesloten op een busdienst. Snelle, directe open baar vervoerverbindingen ko men er alleen tussen de grotere plaatsen Vlissingen, Middel burg, Goes, Zierikzee, Hulst, Terneuzen en Oostburg. Het relatief kleine Oostburg staat in dit rijtje om heel Zee land te kunnen beslaan. Uit een klantenonderzoek van het adviesbureau blijkt dat er behoefte bestaat aan zulke snel le verbindingen. Bushaltes moeten dan wel verbeteren. En er is vraag naar kortingskaarten voor de bus, bijvoorbeeld in de daluren (zoals al bij de NS) en voor groepen. Volgens Arends en Samhoud is er een klanten panel nodig in Zeeland. De treinverbindingen hoeven nauwelijks te veranderen, vin den de onderzoekers. Alleen het Intercity-station Kruiningen- Yei'seke verliest in hun ogen zijn functie als de Westerschelde- tunnel in 2003 wordt geopend en de veerverbinding Perkpol- dei-Kruiningen vervalt. Of er dan een station moet blijven voor een stoptrein, is opengela ten. Het rapport van Arends en Samhoud is. een eerste aanzet voor het toekomstig openbaar vervoer in Zeeland, waarover provincie en gemeenten nog hun zegje moeten doen. Op termijn zullen delen van het vervoer door de provincie openbaar aanbesteed gaan worden. Hoe dat vorm krijgt, is nog in onder zoek bij Arends en Samhoud. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gel der blijft voorstander van oxxt- polderingen langs de Wester- schelde. Het veiligheidsaspect, de angst voor het water, is er in de discussies over dit onder werp volgens hem met de haren bijgesleept. Van Gelder uitte deze kritiek gisteren op een werkconferentie over kustbeleid in Den Haag. Hij maakte zijn opmerking in een breed perspectief. Volgens Van Gelder is het veiligheidsbe wustzijn onderontwikkeld in Nederland. Vaak komt dat pas bovendrijven als zich een ramp of een bij na-ramp heeft voorge daan. Als voorbeeld noemde hij de versnelde uitvoering van dijkversterkingen langs de gro te rivieren na het hoge water van begin 1995. Van Gelder pleitte voor een lange-termijnvisie. Hij haalde in dat verband de mis lukte discussie over ontpolde- ringen langs de Westerschelde aan. „Sommigen hebben die voorstellen bekritiseerd vanwe ge de veronderstelde afname van de veiligheid. Naar mijn mening zijn de ontpolderings- plannen een mooi voorbeeld van het wijlen terugbrengen van dy namiek." Daarmee bedoelt hij dat er wordt ingespeeld op toekomsti ge zaken zoals de zeespiegelrij zing, zodat er vele jaren later niet allerlei noodplannen uit de kast moeten worden gehaald. Afgezet tegen de onrust over de ontpolderingsplannen heeft het Van Gelder verbaasd dat de Zeeuwse bevolking nauwelijks reageerde op het feit dat de steenglooiingen van de Zeeuw se Deltadijken niet sterk genoeg zijn. Hij verklaarde dat met een onderzoek van Rijkswaterstaat, waaruit is gebleken dat 'de Zeeuw zich veilig voelt achter de duinen, dijken en dammen'. Slotconcert Festival Nieuwe Muziek door Violiste Lorre Lynn Trytten met strijkorkest door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Als violiste improviseert ze erop los, maar als componiste wilde Lorre Lynn Trytten tot voor kort niet dat musici de noten anders speelden dan zij ze had opge schreven. Mede onder invloed van Willem Breuker, in wiens Kollektief ze speelt, is ze ook improvisatiemuziek gaan com poneren. Zaterdag 11 juli tij dens het slotconcert van het Festival Nieuwe Muziek in Mid delburg presenteert haar strijk orkest The Lorre Lynn Trytten Strings zich daarvoor in een verrassend nieuwe gedaante: als jazz- en improvisatiegroep. De in Amsterdam woonachtige violiste is van oorsprong Ameri kaans. Ze kwam naar Neder land om barokviool te studeren, bleef hangen en neemt inmid dels een prominente plaats in in de Nederlandse muziekwereld. Ze speelt zowel het klassieke re pertoire als moderne en geïm proviseerde muziek. „Ik groeide op met klassieke muziek", ver telt Trytten. „Popmuziek en ge- improviseerde muziek leerde ik pas echt kennen toen ik in Ne derland woonde. Ik ben in de kerk grootgebracht en daar was het wel gebruikelijk om binnen het idioom van de klassieke mu ziek te improviseren. Op de uni versiteit speelde ik voor het eerst in een band. De violiste ging van school en ik werd als vervanger gevraagd. Ik wist niets van improviseren. De groep speelde bluegrass en ik varieerde in mijn eerste solo op akkoorden uit de klassieke vi oolmuziek." Ritme Volgens Ti"y tten valt het wel mee met het verschil tussen barok muziek en geïmproviseerde mu ziek. „De overeenkomsten tus sen barok aan de ene en jazz en pop aan de andere kant zijn in zekere zin groter dan die tussen barok en klassieke muziek uit de Romantiek. In beide staat het idee van ritme centraal. De pe riode die daartussen zit, die van de academische en romantische componisten, was minder vrij. De componist was God, de mu- Lorre Lynn Trytten: „De viool is swingen." sicus moest precies doen wat hij voorschreef. Met de improvisa tiemuziek is de cirkel eigenlijk rond. We zijn in een aantal op zichten weer terug bij de muziek uit 1650." Wat haar aantrekt in improvisa ties is dat ze zichzelf in de mu ziek kan stoppen. „Elke dag speel ik andere notenAls ik me- goed voel, kies ik moeilijkere schema's dan wanneer ik me slecht voel. Mijn gemoedstoe stand is in de muziek terug te horen. Afhankelijk van mijn bui speel ik introvert of extravert. Ik reageer ook op het publiek. Daarom is niets leuker en span nender dan spelen voor een zaal met mensen." het instrument van de hartstocht. Het is ook een instrument dat kan foto Lex de Meester (Advertentie) Thuis op internet... JrAJnb City OnLine in Zeeland De eerste maanden dat Trytten in Nederland verbleef is ze, een zaam en afgezonderd op haar kamertje, liedjes gaan schrij ven. „Daar zat niets geïmprovi- seei'ds bij. Als componist wil ik eigenlijk dat musici mijn noten spelen Ik heb er moeite,mee mijn muziek uit handen te ge ven. Die noten die ik als compo nist opschrijf, zijn anders dan die welke ik als impovisator verzin. Improvisatie is een zaak van intuïtie, daarbij gaat het om het gevoel van een bepaald mo ment. Componeren is veel door dachten Een compositie komt langzamer tot stand. Die kun je even wegleggen en als je tijd hebt werk je weer verder. Als compoixiste zoek ik denk ik meer naar een universele ma nier van uitdrukken en als im proviserend musicus naar een individuele." Haar composities lijken minder ingewikkeld dan ze zijn. Tryt ten: „Ik ben gefascineerd door ritme. Daax-in komen mijn com posities ovei'een met lichte mu ziek en jazzmuziek. Ik schiijf alles in een drie- of vierkwarts maat, maar daarbinnen varieer ik ontzettend veel met ritmes. Dat maakt de muziek toch moeilijk te spelen. Ik verdiep me altijd in de mogelijkheden van vei-schillende instrumenten want ik vind wel dat muziek een musicus goed moet liggen. Ik heb een hekel aan componisten die alleiTei afwijkende dingen voorschx-ijven alleen maar on der het mom origineel te zijn. Dat Stravinsky zoiets deed, oké, maar die had daar muzikale re denen voor." Subsidie „Ik wil muziek maken die goed klinkt en musici goed ligt. Men sen vinden mijn composities vaak te tonaal. Ik heb wel eens het idee dat ik weinig subsidie krijg omdat mijn partituren er niet ingewikkeld genoeg uit zien. Er zijn componisten die dan de partituren ingewikkel der maken, maar ik schrijf ge woon de muziek die ik wil schrijven." Sinds een aantal jaren leidt Tx-ytten een eigen strijkorkest dat vooral wordt ingezet als het Breuker Kollektief met snaren moet worden uitgebreid. „Het is een groepje dat steeds beter in gespeeld is geraakt. Het leek me een goed idee om eens alleen daax'mee improvisatiemuziek te spelen. Strijkinstrumenten kunnen alles spelen. De viool is het instnxment van de harts tocht. Het is ook een instrument dat kan swingen. Waar het om gaat is of de violist dat ook kan. De klassieke opleiding is zwaar en je leert daar onder andere wel heel snel te spelen, maar niet zo zeer heel ritmisch. En daarom gaat het bij swingende muziek." Dnimmer Han Bennink is ge vraagd de Trytten Strings te be geleiden. „Wij zijn allemaal klassiek opgeleid", verklaart Trytten. „Het is goed om er ie mand bij te hebben die ineens heel gek uit de hoek kan komen. We hopen dat hij ons met allerlei onverwachte dingen overvalt. Daar moeten wij dan op reage- x-en en dat levert vaak de leukste muziek op." ConcertLorre Lynn Trytten Strings Han Benninkzater dag 11 juli in de Kloveniersdoe len in Middelburg. Aanvang: 21 uur. Morgenavond (zaterdag) improviseert Trytten na het concert van het Xenakis Strijk kwartet (21 uur) in de Klove niersdoelen met komungo- speelster Jin Hi Kim. Vanaf 22.30 uur. The Jungle Warriors foto Anko Wi erin ga (Advertentie) .00 uut door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Beeldende kunst in de akkerranden, thea ter in de aardappelschuur, een kinderkomedie in de appel boomgaard, poëzie op het erf en wereldmuziek tussexx de bomen. Dit soort symbiosen levert de vierde editie van het festival Zonnemaire Buitengewoon op zondag 12 juli. Zoxxnemaire Bxiitengewoon is een gevarieerd zomex-festival op en rond het erf van de boei'derij van Jaap Verse- put aan de Schapenweg in Zoxx nemaire. Nieuw dit jaar is de specifieke aandacht voor poëzie. Zo biedt de dichter Adriaan Bontebal in een voordx-achtsessie zijn visie op de vrouw: Haar streken niet te tellen Maar haar borsten op de vingers van een hand Andere deelnemex's aan dit on derdeel zijn Jana Beranova en Ruben van Gogh. De drie dich ters verzorgen in de loop van de middag diie optredens. Wereldmuziek Voor wereldmuziek is weer een belangrijke plaats ingeruimd. Eén van de hoogtepunten wordt ongetwijfeld het optreden van The Jungle Warriors, een groep van elf musici en twee dansers rond gitarist Jan Kuiper. Zij brengen een mix van jazz, funk en Afrikaanse muziekOnder de gasten van Kuiper bevinden zich Saskia Laroo, Bart Suer en Karamo Guyate. Organisator Jaap Verseput omschrijft de laatste als 'de Jimi Hendrix op de kora.' Een kora is een Afri- kaarxse harp. Meester-percussiorxist Tidlok Gurtu komt naar Zonnemaire met zijn groep The Glimpse met Kai Eckhardt (bas), Java Deva (gitaar), Ravi Chary (sitar) en de Indiase Kathak danseres Shame Bhate. Het muziekprogramma biedt verder optredens van de Cubaanse groep Sangre Latina, de Zeeuwse band Confusion en het Quartet Tronzo Moore. Kinderkomedie Dans, komedie, opera, spekta kel en iixxpx'ovisatie zijn de in grediënten van het theaterblok van Zonnemaire Buitenge woon. Het duo Heddy Lester en Erick Beekes brengt de kinder komedie 'M'n tante en ik'. Eexx vex-haal over tante Wies. Niet zomaar een tante. Ze is groot en dik, heeft een zware stem, komt dominant over, bemoeit zich met alles en x'egelt zelfs je zaak jes als je niet uitkijkt. Achter de naam Toro de Fuego schuilt een dans op stelten: het lef van de stierenvechter; trots en vuur van de flamenco. 'De potloodventer' wordt omschre ven als een 'walk-act': een man met regenjas begeeft zich tussen het publiek. Theatermaker Reixxt Laan brengt tijdens dit festival zijn nieuwste px-oductie 'De zol speelt de nieuwe kleren van de keizer' en leden van de Zeeuwse Komedie uit Vlissingen bieden onder leiding van Henk Geel hoed een aaneenschakeling van improvisatie-acts. Draaiorgel Slotstuk van het festival wordt de di-aaiox-gel-opera Carmen door de groep 'Drama op Straat'. Een zanger en twee zan geressen brengen in het aardap pelveld de mini-opei'a Carmen met begeleiding van een tradi tioneel draaiorgel. Teixslotte is er nog de kunstroute 'Een picknick van aardappel tot zee'. In de polder achter Zonne- nxaix-e geven kunstenaars en ar chitecten hun interpretatie van een pickixickplek. De route gaat tijdens de festivaldag op 12 juli van start en kan tot en met 16 augustus worden bekeken in de polder van Bonxmenede. Deel- xxenxex-s zijn onder meer: Ashok B halotra, Willem van An raad. Teja van Hoften, Gexrit Bosma, Gust Romijn, Gerard Marinus Verkeike, Lex Wechgelaar, Jo- han de Koning exx Rudi van de Wint. Nuria Nurhusan stapt onder grote belangstelling, in het busje dat haar naar het Verwij dercentrum in Ter Apel zal brengen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 46