Lagere snelheid voordelig Formatie van Paars-2 verloopt steeds stroever Boeren boeren beter Waar stond-ie ook alweer Verzet Kamer tegen voortzetting proef met jonge leraren Gratis groeten. Turken en Marokkanen lopen achterstand in Koppelingswet op 1 juli van kracht Kamer tikt Steenbergen op de vingers Kikkervisjes en salamanders in beslag genomen Milieu en veiligheid profiteren bij honderd kilometer per uur Onderzoek verleden Van Baaien Orkest des duivels op Transavia Peper tegen expositie Tadic Honden verminken 3-jarig kind Nieuw beraad CAO-Thuiszorg Ouderen krijgen meer te vertellen in pensioenfonds Bigtransport hygiënischer van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Turken en Ma rokkanen met een baan lopen hun achterstand in inkomen langzaam in. Hun positie ten opzichte van Nederlanders werd beter, die van Antillianen bleef stabiel en de positie van Surinamers verslechterde. Dat leert onderzoek van J. Dagevos van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Hij promoveert vandaag op een dissertatie over sociale en eco nomische mobiliteit. Al tientallen jaren zijn Turken en Marokkanen aan de onder kant van de werkgelegenheid geklonterd, stelt Dagevos. Ver der nemen Surinamers en An tillianen een middenpositie in. maar blijven zij achter bij Ne derlanders. Volgens de promo vendus verandert dit beeld. Dagevos trekt zijn conclusies op grond van gegevens uit de periode 1988 - 1994. Marokka nen waren en zijn overwegend werkzaam in de allerlaagste functies en bezetten banen waarmee zij weinig verdienen. Bijna driekwart van de wer kende Marokkanen met een volledige baan verdiende min der dan 2300 netto. Turken doen het iets beter, maar beho ren nog niet tot een 'midden groep'. Surinamers en Antilli anen zitten tussen de mediter rane en autochtone Nederlan ders. Zij waren vaker dan Tur ken en Marokkanen werkzaam in de middenberoepen. ANP DEN HAAG - De Koppelings wet, die beoogt het illegaal verblijf in Nederland te ont moedigen, treedt toch op 1 juli in werking. De Tweede Kamer verwierp gisteren een PvdA- motie om de invoering met twee maanden tot 1 september uit te stellen. D66 trok aanvankelijk samen met de PvdA op, maar keerden uiteindelijk op de schreden te rug. „Wij hebben ons laten over tuigen door het kabinet dat uit stel niet wenselijk is", aldus D66-woordvoerder Dittrich. Behalve PvdA stemden Groen- Links, SP, RPF en GPV voor uit stel. De 'draai' van D66 veroor zaakte enige boosheid bij de voorstemmers. De Koppelingswet sluit illega len uit van allerlei collectieve voorzieningen, zoals uitkerin gen, gezondheidszorg en onder wijs. Om na te kunnen gaan wie er recht heeft op deze voorzie ningen, vindt er een koppeling plaats van computerbestanden van de uitvoeringsinstanties. Het kabinet gunt de gemeenten wel wat meer tij d om hun sociale diensten voor te bereiden op het beëindigen van bijstandsuitke ringen aan illegalen. Een Ka mermeerderheid sprak uit dat die periode niet langer dan drie maanden mag zijn. ANP DEN HAAG - De gemeente Steenbergen krijgt van de over heid een aanwijzing om mee te werken aan de aanleg van de oostelijke variant van de snel weg A4. Steenbergen heeft zich lang tegen dit plan verzet. Een motie van de RPF, gesteund door GroenLinks en de PvdA om nog eens te onderzoeken of de westelijke variant niet veel meer voordelen heeft, kreeg gis teren geen meerderheid van de Tweede Kamei: ANP ROTTERDAM - De Rotterdam se politie heeft gisteren in een winkel voor siervissen honder den kikkervisjes en ongeveer honderd salamanders in beslag genomen. De kikkervisjes zijn van de brui- ne of groene inheemse kikker en mogen niet worden verhandeld. Dat geldt ook voor salamanders die tot de bedreigde uitheemse diersoorten behoren. De eige naar heeft een proces-verbaal gekregen. ANP van onze redactie binnenland DELFT - Een verlaging van de maxi mumsnelheid van 120 naar 100 kilome ter per uur kan het milieu een enorme winst opleveren. Zowel het brandstof verbruik als de uitsloot van het broeikas gas C02 kan op de snelwegen zelfs met een kwart afnemen. De verkeersveilig heid gaat er bovendien fors op vooruit. Dat meldt het Centrum voor Energiebe sparing en Schone Technologie (CE) in Delft. Woensdag kwamen de onderhandelaars voor een tweede paarse kabinet overeen de maximumsnelheid in de Randstad tussen 07.00 en 19.00 uur te verlagen van 120 naar 100 kilometer per uur. Volgens het centrum biedt een dergelijke maatre gel goede mogelijkheden voor een scho ner milieu. Zowel het CE als het ministerie van VROM kan nog niet aangeven wat de exacte milieuwinst is van het formatie- voorstel. Volgens het departement zijn er rond de grote steden nu al veel honderd- kilometerwegen en bovendien is niet he lemaal duidelijk waar precies de grens van de Randstad is bedacht. In de perio de waarin de lagere limiet geldt, wordt bovendien doorgaans al minder hard ge reden, omdat het dan ook drukker is. Volgens het Delftse centrum laten deze onzekerheden onverlet dat lagere snel heden een fors 'groen' potentieel herber gen. Wil de milieuwinst echter ook wor den verzilverd, dan is het bijvoorbeeld wel noodzakelijk dat er streng door de politie wordt gecontroleerd. Uitkomsten Een speciaal wetenschappelijk project bureau ontwikkelde eerder een aantal scenario's waarin de potentiële milieu winst van lagere snelheden is uitge werkt. Uit de uitkomsten blijkt dat op wegen waar de snelheid teruggaat van 120 naar honderd kilometer het brand- stofgebruik met bijna 14 procent kan af nemen. In het gunstigste scenario zelfs met bijna een kwart. Voor de uitstoot van C02 gelden dezelfde percentages. Woordvoerder B. Klimbie van CE denkt dan ook dat snelheidsbe perking ons land kan helpen bij het halen van internationale milieuafspraken. Ne derland moet bijvoorbeeld de uitstoot van broeikasgassen, waaronder C02, in 2010 met 6 procent hebben verminderd ten opzichte van 1990. Nu stijgt uitstoot nog. De wetenschappers gaan bij er bij hun voorspellingen vanuit dat lagere snel heidslimieten ook leiden tot minder ge reden kilometers. Door een snelheids verlaging neemt namelijk de gemiddelde reistijd toe. Hierdoor gaan mensen min der gebruik maken van hun auto. Ze gaan dichter bij hun werk wonen of ma ken afspraken die minder rijtijd vergen. Het totaal aantal kilometers kan afne men met 6 tot zelfs ruim 14 procent. ANP ASSEN - Een motorfan zoekt bij de TT van Assen zijn motor tussen de duizenden motoren op de parkeerplaats. Het sportevenement, dat elk jaar massaal wordt bezocht, kende gisteren de eerste trainingsdag. De politie in Drenthe deelde gisteren ook de eerste bekeuringen uit aan bezoekers van de TT. Het ging deze keer niet om stuntende verkeersdeelnemers, maar om bezitters van zogeheten lawaaimachines en illegale kampeerders. foto J asper J u i nen/AN P zie ook pagina 26 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De onderhande lingen over een nieuw regeerak koord verlopen stroef. Nu de be langrijkste beslissingen over de financiële uitgaven genomen moeten worden, hebben PvdA en WD zich stevig ingegraven. Dat bleek gisteren aan de on derhandelingstafel, waar vol gens PvdA'er Wallage 'een span nende discussie' is gevoerd over de financiële hoofdlijnen met 'behoorlijke verschillen van op vatting'. Maar ook elders aan het Binnenhof werden de ver schillen tussen liberalen en so ciaal-democraten benadrukt. De WD zet vooral in op terug dringing van het financierings tekort, zuinige uitgaven en las tenverlichting. De PvdA wil minder accent op financierings tekort en lastenverlichting. De sociaal-democraten willen al lereerst miljarden stoppen in onderwijs, zorg en meer politie. Voor alle wensen van PvdA, D66 en WD bij elkaar opgeteld is er veel te weinig geld. Met de onderhandeling over het financiële beleid is het voor de paarse partijen nu 'buigen of barsten' geworden. Bij de WD heerst de oude vrees voor de 'spendeerzucht' van de sociaal democraten. „Voor de WD staat financiële discipline bo venaan. Als de PvdA te veel wil uitgeven, wordt het erg moeilijk voor ons."Bij D66 valt te beluis teren 'dat de PvdA bezig is zich rijk te rekenen'. In de PvdA daarentegen klinkt gemor over de naar hun mening te strakke begrotingsdiscipline die WD en D66 voorstaan. De sociaal-democraten voelen zich in hun opvatting gesterkt door een nieuwe raming van het on derzoeksbureau Nyfer dat voor volgend jaar een economische DEN HAAG - De WD gaat het verleden van ex-campagnelei der Hans van Baaien onderzoekent Van Baaien was kandi daat-Kamerlid voor de WD. Hij trok zich terug nadat com motie was ontstaan over zijn verleden. Van Baaien is door verschillende media beschuldigd van extreemrechtse sympa thieën. Hij zou onder meer in een brief zijn steun hebben be tuigd aan Joop Glimmerveen, de leider van de notoir racisti sche Nederlandse Volksunie (NVU). Van Baaien ontkent. WD-voorzitter Hoekzema zei in mei, toen Van Baaien af scheid nam van het hoofdbestuur, dat hij hoopte dat Van Baaien 'kans zou zien om zich te herstellen van de klap' en ook de schijn zou kunnen wegnemen die tegen hem was gewekt. Hoekzema zegde de steun aan het hoofdbestuur toe. GPD SCHIPHOL - Het Koninklijk Concertgebouworkest is woest op de luchtvaartmaatschappij Transavia. Dooreen urenlange vertraging gisterochtend van een vlucht naar Lissabon had den de musici amper tijd om tot rust te komen voor de repeti ties en het concert die avond op het Expo-terrein. „We waren om kwart over zeven bij het Concertgebouworkest vertrokken om een half uur later op Schiphol in te checken op de HV 8467. Dat is natuurlijk al niet ideaal als je 's avonds om half tien nog een concert hebt. Entoen kregen we in het toestel te horen dat we niet konden vertrekken omdat er een purser in de file stond", klaagt woordvoerder S. van den Berg. ANP ROTTERDAM - Burgemeester Peper van Rotterdam wil ver hinderen dat zondag in zijn stad een tentoonstelling van schilderijen van de Servische oorlogsmisdadiger Dusko Tadic wordt geopend. Welke maatregelen Peper gaat nemen, is nog niet duidelijk. Eerder deze week laste het cultureel centrum Het Evertshuis in Bodegraven al een tentoonstelling van veertig schilderwer ken van Tadic af. De Serviër werd vorig jaar door het Joego- slavië-tribunaal veroordeeld tot twintig jaar cel wegens oor logsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. ANP NIJMEGEN - Twee agressieve honden hebben gistermorgen een 3-jarig Nijmeegs jongetje gegrepen. Het kind ligt zwaar gewond in het ziekenhuis en moet plastische chirurgie onder gaan. De 31-jarige vader van het kind wilde met zijn zoontje op be zoek bij de hondenbezitter. Toen deze de deur openmaakte grepen de honden het kind en sleurden het de straat op. Het kind liep over het hele lichaam en in het gezicht bijtwon- den op. De vader raakte gewond aan zijn benen. De politie heeft de honden naar het asiel gebracht. De eigenaar heeft er afstand van gedaan. ANP ZOETERMEER - De bonden en de werkgevers gaan vandaag weer onderhandelen over de CAO-Thuiszorg. De leden van Abvakabo en CFO wezen het eerder bereikte akkoord af. De thuiszorgorganisatie LVT is na de raadpleging van de aange sloten instellingen, woensdag, bereid om weer met de bonden te gaan praten. Het in april bereikte en later afgewezen principeakkoord be helsde ondermeer een loonsverhoging van 3,5% per 1 juli 1998 en een eindejaarsuitkering van 0,5%. Het akkoord in de thuiszorg kwam eerder dan de CAO-Zie- kenhuiswezen. Toen die rond was, voelde de thuiszorg zich bekocht. De werknemers in de ziekenhuizen krijgen per 1 april 1998 een loonsverhoging van 3,6% en een eindejaarsuit kering van 0,75%. ANP groei berekent van 3,7 procent. Dat is veel meer dan de raming van het Centraal Planbureau, die de onderhandelaars steeds als basis nemen. Binnen D66 wordt er voorzich tig rekening mee gehouden dat beide partijen een tweede sce nario in hun achterhoofd heb ben. Zo zou de PvdA willen aan sturen op alsnog een coalitie met het CDA De WD zou de on derhandelingen willen laten breken omdat ze al te veel heb ben moeten toegeven aan de PvdA Binnen PvdA en WD worden deze scenario's echter ontkend. GPD De TNT Post Groep, de holding waaronder TNT en PTT Post zijn ondergebracht, krijgt maandag 29 juni een eigen beursnotering. En dat viert PTT Post met heel Nederland. In de postcatalogus die iedereen in januari thuis heeft ontvangen, vindt u op pagina 1 een zegel van 0 cent. Deze zegel is alleen op 29 juni 80 cent waard. Iedereen mag die dag dus met die zegel een kaartje of brief naar wie dan ook in Nederland sturen. Gratis. Van ons voor u. Wij zorgen ervoor. doorPeet Vogels DEN HAAG - De landbouwers hebben weinig te klagen gehad het afgelopen jaar. In vrijwel al le sectoren steeg het inkomen. Daarnaast neemt het inkomen dat buiten het boerenbedrijf verdiend wordt ook sterk toe. Dat blijkt uit berekeningen van het Landbouw Economisch In stituut. Uit de berekeningen blijkt ook dat neveninkomsten steeds be langrijker worden. „In de jaren tachtig werd er per bedrijf ge middeld 14.000 buiten het be drijf verdiend. Dat is inmiddels gestegen tot boven de 24.000 gulden", aldus onderzoeker H. Silvis. Er komen ook steeds meer boe renbedrijven die aan natuurbe heer en agrotoerisme doen. In provincies als Drente, Utrecht en Limburg doet al 10 procent van de boerenbedrijven aan na tuurbeheer, zoals het bijhouden van bospercelen, nesten van weidevogels beschermen en dergelijke. Ook agrotoerisme, de boerderijcamping, neemt toe. Vooral in Zeeland zien veel boeren brood in zo'n neventak. Gemiddeld verdienen de boeren 11.000 gulden extra met de campingactiviteiten. Ui De akkerbouwers zagen het in komen stijgen met 20.000 gul den tot 60.000 gulden. Suiker bieten en zetmeelaardappelen zijn al jaren stabiele winstma kers, het afgelopen jaar kwam daar de ui bij. Graantelers moesten genoegen nemen met een kleinere oogst, terwijl de graanprijs ook nog daalde. In de vollegrondstuinbouw wa ren alleen de bollentelers een negatieve uitzondering op de gang van zaken. De groentete lers zagen het inkomen met van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Kamer reserveert in de begroting geen geld voor het project Leraar in Opleiding (LIO). Een meerder heid van VVD, CDA en D66 steunde gisteren een motie waarin zij de regering verzoe ken af te zien van verdere expe rimenten. De PvdA was tegen de motie. Een Kamermeerderheid wil een evaluatie van het experiment in 2000 afwachten. In het experi ment zijn dit schooljaar duizend PABO-studenten met een ar beidsovereenkomst op een ba sisschool aan het werk gegaan. Met name oppositiepartij CDA was nooit enthousiast over het project, waarbij een leraar in opleiding als werknemer bij de school in dienst is. In zijn laatste optreden in de Tweede Kamer liet minister Rit- zen van Onderwijs weten 11,5 miljoen gulden te zullen góed maken van de onverwachte kor ting van vijftien miljoen op het hoger beroepsonderwijs. Daar mee herstelt de bewindsman slechts voor een deel de financi ële schade die het hbo kort gele den ontdekte. De korting was een gevolg van een in 1994 in de meerjarenbegroting opgeno men bezuiniging. Ritzen kon de Tweede Kamer gisteren geen garantie geven dat de 11,5 miljoen gulden, afkom stig uit een pot waaruit eigenlijk pas in 2002 mag worden geput, inderdaad dit jaar beschikbaar komt. Ritzens toezegging dat Onderwijs het bedrag tot vijf tien miljoen zou aanvullen uit de eindejaarsmarge, het ver schil op de begroting tussen in komsten en uitgaven, overtuig de een groot deel van de Kamer niet. ANP DEN HAAG - Werkgevers, werknemers en ouderen blazen nieuw leven in deelnemersra den van pensioenfondsen. In een gisteren getekend conve nant spreken de Stichting van de Arbeid en de samenwerken de ouderenorganisaties COS zich gezamenlijk uit voor verbe tering van de medezeggenschap van gepensioneerden. VNO-NCW-voorzitter Blankert en FNV-voorzitter De Waal be loofden de ouderen zich daar voor in te zetten. Slecht een handjevol pensioen fondsen kent moenteel een deel nemersraad. Van zowel de fondsen als de ouderen is de be langstelling hiervoor echter nooit zo groot geweest. ANP ruim 20.000 gulden stijgen tot 77.000 gulden. De fruittelers ontvingen het afgelopen jaar 31.000 gulden, tegen 13.000 gul den een jaar eerder. Toch moes ten de fruittelers ook het afgelo pen jaar verder interen op het vermogen. De ontsparing bedroeg 15.000 gulden. De boomkwekers zijn inmiddels de bestverdienende tuinders. Het afgelopen jaar hielden ze 116.000 gulden over als inko men. De telers van kasgroenten wa ren het afgelopen jaar de groot verdieners in de agrarische sector. Vooral door de hogere paprikaprijzen steeg het gemid deld inkomen tot 135.000 gul den. De groentetelers hebben zich duidelijk hersteld van de crisis die de sector tot midden jaren negentig in haar greep hield. Toch zit nog zo'n 10 pro cent van de telers met een nega tief inkomen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Varkenshouders en -transporteurs krijgen vanaf 1 ju li te maken met strengere hygiënevoorschriften. Zo moeten boeren die varkens aangeleverd krijgen ervoor zorgen dat de vrachtwagens op het erf gereinigd en ontsmet kunnen worden. Het ministerie van Landbouw heeft de regels aangescherpt in ver band met de varkenspest die Nederland de afgelopen anderhalf jaar teisterde. Toen bleek dat vooral het transport van de varkens een kwetsbare schakel'is. Door de verantwoordelijkheid voor de reini ging nu ook bij de boeren neer te leggen, hoopt het ministerie dat er beter op gelet wordt waardoor de kans op verspreiding van veeziek ten kleiner wordt. f De varkenshouders en -transporteurs hadden al te maken met re gels voor de hygiëne. Door de wettelijke regeling komen er nu straf fen op te staan als de boer of transporteur zich er niet aan houdt. Tot nu toe kreeg een varkenshouder alleen met een sanctie te maken als zijn varkens daadwerkelijk varkenspest kregen. Dan werd hij ge kort op de vergoedingen van de overheid. De boerenorganisatie LTO-Nederland heeft geen grote bezwaren tegen de aangescherpte maatregelen. Volgens varkensvoorman C. van Gisbergen heeft het gros van de varkenshouders al een voorzie ning om vrachtwagenste reinigen. De boeren en slachterijen krijgen tot 1 december de tijd de voorzie ningen te treffen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3