Rechter stelt gemeente in ongelijk PZC PZC Moet ik alleen applausmachine zijn? Oogarts Alkemade geridderd zeeland 11 Moeite voor parkeerterrein transportbedrijf Kerkwerve blijkt vergeefs Drakenvuur biedt jeugd in Zierikzee vertier Grote ravage door inbraak Autokrakers bestelen toeristen Brand in woning Oude Tonge Vijf gewonden bij ongeluk Vernielingen aan auto's Poging tot beroving vrouw (89) Politie houdt snoepdief aan Meer fietsenrekken bij de Schouwse stranden vrijdag 26 juni 1998 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een laatste po- jing van de gemeente Schou wen-Duiveland om Transport bedrijf L. A Hendrikse uit Kerkwerve via de rechter toe stemming te bezorgen voor het gewenste vrachtwagenparkeer terrein bij zijn bedrijf is op niets uitgelopen. De rechter stelde de gemeente, die protest aantekende tegen de weigering van de provincie om toestemming te verlenen voor aanleg van het parkeerterrein, in het ongelijk. Onterecht vindt wethouder ir. C. W. Veerhoek. ,De rechter vindt het een uit breiding. Wij vinden het een verbetering van het bedrijf." ZIERIKZEE - De Stichting Drakenvuur houdt op 28, 29 en 30 juli in Zierikzee het vakan- tie-doeprogramma 'Ridders en draken in Zierikzee'. Dat pro gramma is bedoeld voor jonge ren vanaf acht jaar. Drakenvuur beeft zich bij de opzet ervan la ten inspireren door de Middel eeuwse sfeer die Zierikzee uit straalt. In veel Middeleeuwse verhalen en mythes wordt een draak be teugeld door een held. In het va- kantie-doeprogramma wordt de draak gevangen genomen in een toren. Voor de stadspoorten kunnen de deelnemers hun aandeel leveren bij het maken van een reuzend- raak. Andere programmaon derdelen zijn muurtekenen, schilderen en zingen over ro mantiek en avontuur. Er zullen getrainde schermers aanwezig zijn om de deelnemers te leren duelleren. Tijdens de pauzes worden er vi deofilms over de riddertijd ver toond. Het programma wordt op don derdag 30 juli aan het einde van de ochtend afgerond met een slotpresentatie voor het pu bliek. De reuzendraak wordt opgehangen aan de stadspoort en enkele deelnemers geven een duelleerdemonstratie Voor nadere inlichtingen: tele foon 0111-412380. MIDDELBURG - Bij een snelkraak in een winkel aan de Achter de Houttui nen in Middelburg is woensdag rond midder nacht voor tienduizenden guldens schade aange richt. Van het pand werd een ruit vernield, waarna uit de zaak enkele luchtdruk wapens met toebehoren verdwenen. In de winkel werd een enorme ravage aangericht. ZIERIKZEE REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Ruim tweeënhalf jaar strijd voor niets. Hendrikse heeft het terrein dat het in zijn visie broodnodige parkeerterrein had moeten worden in arren moede maar ingezaaid met gras. Over steun van de kant van de plaatselijke ovèrheden, eerst de gemeente Middenschouwen en na de herindeling de gemeente Schouwen-Duiveland, mag Hendrikse niet klagen. Die stonden en staan vierkant ach ter hem. Het verhaal begint in januari 1996. Hendrikse vraagt bij de gemeente Middenschouwen toestemming voor de aanleg van een 1500 vierkante meter groot parkeerterrein' bij zijn bedrijf. Dan kunnen de her en der in Kerkwerve en elders gepar- keei'd staande trucks centraal bij het bedrijf geparkeerd wor den. Een goed plan volgens de gemeente Middenschouwen. Wat haar betreft kan Hendrikse zijn gang gaan. De provincie steekt daar echter een stokje voor. Zij oordeelt dat het Kerkwerfse transportbe drijf eigenlijk niet op de huidige locatie aan de Zandweg thuis hoort. Als Hendrikse meer ruimte wil, dan moet hij verhui zen naar een bedrijventerrein, verordonneert het provinciebe stuur. Hendrikse ziet daar niks in. Hij wil niet verhuizen. De in vestering is hem te groot. De gemeente blijft hem steunen. De WD-statenfractie springt voor hem op de bres. Belangen- behartigingsorganisatie Trans port en Logistiek Nederland be moeit zich ermee. Vei'geefse moeite. De provincie is onver murwbaar. En krijgt gelijk van de rechter. Alternatief Wethouder Veerhoek geeft de strijd nog niet op. Hij wil samen met de andere collegeleden px-o- beren om 'een alternatieve pla nologisch aanvaardbare oplos sing' te zoeken. „Misschien dat Hendrikse nu wel naar Zierik zee wil verhuizen", oppert Veer hoek een mogelijklieid. Transportondernemer Hen drikse gaat ixiet in op die sugges tie van Veerhoek. Hij wil eigenlijk liever helemaal geen woorden meer vuil maken aan de kwestie. „Ik heb er een jaar geleden al een punt achter ge zet." Burgemeester mr. J. J. P. M.Asselbergs reisde naar Amsterdam om de koninklijke onderscheiding uit te reiken aan P. P. H. Alkemade uit Schuddebeurs. foto Capital Photos/WFA door Piet Kleemans SCHUDDEBEURS - Schud debeurs is sinds donderdag een Ridder rijker. De in dat dorp wonende Dr. P. P. H. Al kemade kreeg de bij de ko ninklijke onderscheiding ho rende versierselen opgespeld door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. Alkemade is oogarts in ruste. Hij was van 1967 tot 1997 als oogarts verbonden aan twee ziekenhuizen. Ook had hij een praktijk aan huis. In 1969 promoveerde Alkema de cum laude tot doctor in de geneeskunde. Van 1970 tot 1992 was hij secx-etaris van het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap. In die functie or- ganiseei'de hij jaarlijks een driedaags congres. Alkemade is verder secretaris penningmeester van het Zuid westelijk Oogheelkundig Ge zelschap en van 1992 tot heden bestuurslid van de Stichting Nederlands Oogheelkundig Onderzoek. De rustend oog- ax-ts fungeerde van 1975 tot 1997 als deskundige bij de Centrale Raad van Beroep en de Arrondissementsrechtbank in Den Haag. Van 1970 tot 1980 was hij adviseur oogheel kunde bij de Artsen Onderlin ge, van 1983 tot 1993 voorzit tervan de oogheelkundige staf van het Leyenburgziekenhuis en van 1983 tot heden voorzit ter van de Stichting Wacht dienstfonds Oogheelkunde. Alkemade kreeg de koninklij ke ondei'scheiding wegens zijn bijzondere vei'diensten voor de beroepsgroep van oogart sen en de oogheelkundige we tenschap in het algemeen. Burgemeester Asselbergs x-eikte de onderscheiding uit in het auditorium van het RAI- congrescentrum in Amster dam. tijdens de afsluitingsce remonie van het door Alkemade geox-ganiseerde In ternationaal Oogheelkundig Congres. Expositie - In de expositiegang van verpleeghuis Cornelia Stichting in Zierikzee is tot 1 oktober een tentoonstelling te zien van grafische technieken van de kunstenares Saskia Eg- gink uit Zierikzee. Haar werk is te omschrijven als een combina tie van druktechnieken en beel dend vormgeven, 'drukselen' genaamd. Eggixxk speelt met de etsplaat door box-en of vex-zagen. Vooral waterrijk Zeeland is haar inspiratiebron. De exposi tie in de Cornelia Stichting is te bezichtigen van 8 tot 20 uur. door Ali Pankow Hij? Een onruststoker? Het immer zo correcte SGP-Statenlid G. R. J. van Heukelom? Hij kreeg deze week in de statencommissie Welzijn van gede puteerde drs. G. L. C. M. de Kok het verwijt een agitator te zijn met een doemscenario over de dreigende slui ting van het Zweedse Rode-Kruiszie- kenhuis in Zierikzee. Van Heukelom is niet geschrokken van het vingertje dat De Kok zelfs tijdens de schorsing van de vergadering nog naar hem ophief. „Ja, als hij nou vindt dat ik als commis sievoorzitter alleen een applausmachi ne moet zijn dan moet hij het maar zeggen. In dit geval wilde ik als enige vertegenwoordiger van Schouwen- Duiveland in deze statencoiximissie als eex-ste even m'n ei kwijt. Ik zag een gere de aanleiding om uiting te geven aan mijn gevoelens van ongerustheid, voox-tkomend uit een algehele zorg over de voox-zieningen op Schouwen-Duive land." De huisartsen op Schouwen- Duiveland ontkennen dat ze de laatste tijd meer mensen doorver- ivijzen naar het ziekenhuis in Dirksland, afgezien dan van de patiënten voor de verloskunde. Hoe kwam u aan die signalen? „Uit de samenleving. Ik heb index-daad geen navraag gedaan bij de huisartsen, maar sinds de sluiting van de kraamaf- deling in Zierikzee hoor ik overal die onrust binnen de samenleving. Van pa tiënten, van mensen in de verpleging, van ouderen. Ik vel geen oordeel, ik uit mijn ongerustheid. We moeten oppas sen voor een situatie zoals in Zeeuws- Vlaanderen, waar men zich steeds meer op België gaat lichten. Dan zet je je ei gen ziekenhuis wel erg onder druk. Er wordt vaak de vergelijking getrok ken met de grote stad, waar soms ook grote afstanden afgelegd moeten wor den om in het ziekenhuis te komen. Maai-, we zitten hier niet in de grote stad. Je kunt wel gaan vei'gelijken met Kenia, maar wij zitten hier en er valt al zoveel weg. Ik vi-aag me weieens af wat wil men nou met Schouwen-Duive land? Denkt u dat er een wezenlijke be dreiging is voor het voortbestaan van het ziekenhuis in Zierikzee? „Ik acht sluiting niet onmogelijk De problematiek is ontzettend groot. Die specialisten hebben ook allemaal him eigen winkeltjes, moeten uit Goes ko men en hebben hun patiënten wellicht liever dichterbij." Maar er wordt nu toch voor ruim twaalf miljoen gulden verbouivd aan het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis? G. R. J. van Heukelom: „Wat wil men nou met Schouwen-Duiveland?" foto Pieter Honhoff „Die verbouwing zegt niks binnen de grote bedragen waar het om draait. Ik acht het nu het juiste moment om onze ongerustheid uit te spreken. Dat moet nu, voordat het KPMG-onderzoek naar de haalbaarheid van het voortbestaan van beide ziekenhuizen in Goes en Zie rikzee is afgerond en de scenario's zijn gekozen. Als politiek heb je er niet zo veel over te zeggen, maar je kunt wel je zorg kenbaar maken." Wat zou het betekenen als het zie kenhuis in Zierikzee dicht zou gaan „Dan ontstaat er een behoorlijk pro bleem. Lange wachttijden bij de Zee- landbx-ug en verdere verkeersproble men. Moeilijk voor ouderen of voor gezinnen met kinderen om regelmatig op bezoek te gaan bij patiënten in het ziekenhuis. Moeilijk ook voor spoed operaties, voor bezoek aan de polikli niek of voor een snel gewenst onder zoek in het laboratorium. Voor de zorgvrager, die toch zo belangx-ijk wordt geacht binnen die zorgverlening, gaan de zaken er behoorlijk op achter uit. Ik spreek daarmee geen oordeel uit over de zox-gverlening in het ziekenhuis in Goes, maar het ligt verder weg en we hebben gedurende een bepaald gedeel te van het jaar te maken met veel drukte op de wegen." Uw ongerustheid strekt verder dan het voortbestaan van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee? „Ja, ik maak me ook zorgen over de werkgelegenheid. Dit gebied is wel heel ex-g afhankelijk van een klein aantal gi-ote werkgevers. Gelukkig hebben we er de laatste tijd wat glastuinbouw bij- gekregen. Ik maak me ook zorgen over het onder wijs. Het is nog maar de vraag of we in het voortgezet onderwijs de dx-ie soor ten VBO, MAVO en HAVO/VWO hier kunnen handhaven. In de besprekingen over samenwerking met Goes is er tot dusver geen bereidheid tot een intentie verklaring voor behoud van deze dx-ie soorten onderwijs op Schouwen-Dui veland. Nou zou ik als SGP-er kunnen zeggen 'So What?' Wij hebben ons eigen Cal vijncollege, waar ik zelf ook les geef, maar dat zeg ik niet. Veel jongeren gaan buiten Zeeland stu- deren en blijven daar dan hangen. Ze komen niet terug. We hebben hier nou eenmaal geen universiteit en de Hoge school Zeeland heeft ook zo zijn proble men. Aan de toegankelijkheid van Schou wen-Duiveland zou ook iets moeten ge beuren. Op de N59 wordt het steeds di-ukker. Je kunt de mensen niet tegen houden met een slagboom en dan vijf entwintig gulden vx-agen voordat ze verder mogen. Misschien moet het ver keer via de koppen van de eilanden ge leid worden. Dat heeft natuurlijk weer gevolgen voor de natuur, maar er moe ten keuzen gemaakt worden. Ik maak me ook zorgen over het wonin- bouwbeleid. In de kleine kernen mag vrijwel niet gebouwd worden. Daar jaag je jonge mensen mee weg. Met zo'n beleid maak je de dorpen tot spookho- len." SCHARENDIJKE - Een 33-jarige inwoner van het Duitse Kurten deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn auto. Twee landgenoten overkwam hetzelfde. De auto van de man uit Kurten stond woensdag geparkeerd aan de Langendijk tussen Scharendijke en Bx-ouwershaven. De dieven gingen er vandoor met duikapparatuux-, geld en fotoapparatuur. De to tale schade wordt geschat op 5000 gulden. Aan dezelfde weg stond de camper van een 35-jai-ige inwoner van Hamburg (D) geparkeerd. Ook deze werd opengebroken. De buit viel de dieven kennelijk tegen want de uit de kam- peexwagen gestolen goederen werden later in de buurt van Zonnemaire en Dreischor teruggevonden. De auto van een 31-jai-ige inwoner van Hilden was eveneens doelwit van autokrakers. Uit de aan de Langeweg bij Dreischor geparkeerd staande auto werden duikspullen ter waarde van 2500 gulden ontvreemd. OUDE TONGE - Een woning aan de Kolfweg in Oude Tonge liep woensdag schade op door brand. Er vielen geen gewon den. De bi-and ontstond door kortsluiting in een broodmachi ne die in de keuken stondDe bewoners van het pand waren op het moment dat de bi-and ontstond nog in diepe slaap. Ze wei den wakker van de rookmelder. De brandweer was snel ter plaatse en kon voorkomen dat de brand zich uitbreidde. De keuken liep schade op. ROCKANJE - Vijf mensen raakten woensdagmiddag gewond bij een ongeluk in Rockanje gewond. Vier werden ter plaatse behandeld. De vijfde, een 64-jarige inwoner van Stad aan het Haringvliet, werd naar het ziekenhuis vervoei-d voor onder zoek. Het ongeluk gebeurde op de kruising Zwartedijk-West- voox-neweg. Op de kmising verzuimde een 63-jarige inwoner van Stad aan het Haringvliet vooiTang te verlenen aan een 34- jarige automobilist uit Rockanje. Bij de botsing die volgde raakten beide automobilisten gewond. Ook hun passagiei's kwamen er niet zonder kleerscheuren af. Twee kinderen uit Rockanje - ï-espectievelijk 9 en 12 jaar oud - raakten lichtge wond. evenals genoemde 63-jarige uit Stad aan het Haring vliet. De auto's raakten bij de aanrijding zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. ZIERIKZEE - Een 60-jarige Zierikzeeënaar deed bij de poli tie aangifte van vernieling van de buitenspiegel van zijn auto. De auto stond aan het Kaï-steil in Zierikzee. Een inwoner van Zierikzee ontdekte grote krassen op de linkerzijde van zijn auto aan de Moggestraat in de wijk Malta. GOES - De politie is op zoek naar de dader van een poging tot beroving. Dat gebeurde woensdagnamiddag in de Sint Adri- aanstraat in Goes toen een jongeman probeei'de het handtasje van een 89-jarige vrouw uit Goes te stelenHij benaderde haar van achteren, maar de vx-ouw had haar tas goed vast. Ze viel door de harde ruk wel op de grond. De vrouw hield er een paar pijnlijke knieën aan over. Aangezien het op dat moment vrij druk was in de straat is de politie op zoek naar getuigen. MIDDELBURG - De politie heeft donderdagmiddag in een winkel aan de Pottenbakkerssingel een 26-jarige Middelbur- ger aangehouden. Hij had snoep ter waarde van 11,50 gulden niet afgerekend. door Piet Kleemans RENESSE - Nog voor het zo merseizoen losbarst komen er bij negen van de twintig strand- overgangen in Schouwse West hoek fietsenrekken. Dat heeft het college van B en W van de gemeente Schouwen-Duive land deze week besloten. "We komen er nu echt duizen den tekort", motiveert verant woordelijk wethouder ir. C. W. Veerhoek de keuze van het col lege. B en W willen er een halve ton voor uittrekken. Eigenlijk nog te weinig vindt Veelhoek. Maar meer geld is er op het ogenblik niet voor beschikbaar. Volgens Veerhoek neemt het aantal mensen dat de auto laat staan en op cje fiets naar het strand gaat hand over hand toe. „Het barst in de zomer van de fietsen in de Westhoek. Dat is de laatste jaren echt enox-m toege nomen." De wethouder juicht dat toe. Het past perfect in het plaatje wat de gemeente graag wil zien: minder auto's, meer fietsers en voetgangers. Slot Het college kiest voor een van de meest elementaire voimen van fietsenstalling. Bij de duinover gangen komen lange planken bevestigd aan houten palen. Simpel, goedkoop én doelmatig volgens A Ghering van de ge meente Schouwen-Duiveland. „Mensen kunnen hun fiets vrij makkelijk met een slot vast ma ken aan zo'n plank. Aan hoe veel fietsen de te realiseren stal lingen plaats bieden is volgens de gemeentewoordvoerster moeilijk te zeggen. Dat moet per locatie nog uitgeknobbeld wor den. Het plaatsen van fietskluizen vindt het college te duur. Daar komt bij dat deze lang niet over al mogen worden neergezet. In beschermd natuurgebied kan dat alleen met een vergunning van de provincie. Die is daar niet scheutig mee. Op termijn wil het college fietsenstallingen bij alle twintig duinovergangen Die moeten samen plaats bieden aan 13.000 i'ij wielen. Schade Door het plaatsen van de fiet senstallingen hoopt het college te kunnen voorkomen dat men sen gedwongen worden hun - vaak dure - rijwiel tegen prik keldraad of duindoorn te stal len. Dat voorkomt schade aan de natuur én aan de fietsen. Pri ma, vindt J. Midavaine uit Burgh-Haamstede, fietsenver- huurder én Schouws vertegen woordiger van de Fietsersbond ENFB. Hij weet uit de dagelijkse prak tijk dat gebrek aan fietsenstal lingen behoorlijk wat schade oplevert. „Nou valt dit bij strandovei'gangen nog wel mee omdat fietsen als ze daar omval len in het zand vallen. Maar er sneuvelt toch nogal eens een fietsbel of een versnellingshen- deltje." Midavaine bevestigt de woorden van Veerhoek over de toenemende populariteit van de fiets in de Schouwse Westhoek. Een logische ontwikkeling in de ogen van de ENFB-voorman. „Een fiets kun je veel makkelij ker, en gi'atis stallen. En veel dichterbij de duinovergang." Fietsenstalling aan de Schouwse kust. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39