Plan voor behoud Kop van Goeree Juichen in de ambtenarenkantine Burgemeester noemt sirenes ondermaats Zeeland luidt noodklok over stikstofvervuiling Organisaties en onderhoud zetten handtekeningen Libertel Voordeelminuten: de voordeligste minuten van Nederland. LIBERTEL Bestuurders Zeeuwsch Genootschap stappen op na interne ruzie Provincie wil CVI via dwangsom aanpakken voor vervuilde grond zeeuwse almanak Drankverbod door Adri Klinkenberg DEN HAAG/THOLEN - Niet eerder dan in september kan de Raad van State zich buigen over de noodkreet van Gede puteerde Staten dat het opper vlaktewater in vrijwel heel Zeeland ernstig is vervuild met stikstof uit drijfmest. GS vroegen gisteren rechter mr. J. Berg om een voorlopig oordeel, maar daar wilde de rechter niet aan. ,,Dit is een zaak met veel consequenties, ook voor de andere provincies in Nederland", zei hij. De provincie heeft heel Zee land tot ernstig verontreinigd gebied verklaard. Omdat er te veel stikstof in het water zit, kan er vrijwel nergens een vee bedrijf bij. Formeel willen GS een Milieu Effect Rapportage bij elke vestiging van veebe drijven. Daarmee worden de gevolgen van het uitrijden van de mest zichtbaar gemaakt en kan eventueel een vergunning worden geweigerd. Voor de rechtszaak van giste ren greep de provincie een ge val in Tholen aan. De Raad van State heeft de gemeente opge dragen, aan veehouder P. Fase uit Sint Annaland een milieu vergunning te verlenen. Het provinciebestuur wil dat de Raad van State deze uitspraak herziet. B en W van Tholen hebben inmiddels gehoor ge geven aan de uitspraak van de Raad van State en aan Fase een ontwerpvergunning verleend. Rechter Berg knikte instem mend toen hij hoorde dat Tho len gevolg heeft gegeven aan de uitspraak. „Deden meer colle ges van B en W dat maar", zei de rechter. door Willem van Dam OUDDORP - De Kop van Goe ree, een prachtig gebied; een streek derhalve om zuinig mee om te springen. Dóén ze ook op Goeree-Overflakkee. Gisteren ondertekenden vertegenwoor digers van een groot aantal or ganisaties en (overheids)instel- lingen een plan, waarin een fors pakket maatregelen is opgeno men om het karakteristieke landschap van de Kop van Goe ree, met zijn duinen, dijken, zandwallen, bloemzaadvelden, polders, kreken en oude dorps kernen, te behouden. Dat ge beurde tijdens een genoeglijk tochtje met een rondvaartboot over de Grevelingen. Het plan voorziet in de uitvoe ring van ongeveer veertig pro jecten. Het gaat onder meer om het in oude staat terugbrengen van poelen en welen, stimule ring van milieuvriendelijke landbouw en bloemzaadteelt, verbetering van de waterhuis houding in - vooral - het duinge bied, de aanpak van zwerfvuil, uitzetten van toeristische fiets en wandelroutes en kwaliteits verbetering van recreatiebe- drijven. Het plan moet de komende drie jaar worden uit gevoerd. De kosten worden ge raamd op 3,7 miljoen gulden. De helft komt voor rekening van het Rijk en de provincie Zuid- Holland. De gemeente Goede reede en de overige deelnemen de organisaties leggen de rest op tafel. Het bedrag van 3,7 mil joen is een voorlopige schatting. Van een aantal projecten zijn de kosten nog niet bekend. Het plan (officieel Project Ge biedsgerichte Aanpak Kop van Goeree) is tot stand gekomen op initiatief van de provincie Zuid- Holland, waartoe Goeree- Overflakkee - nog - behoort. De Kop van Goeree is een van de re gio's waaraan het provinciebe stuur van Zuid-Holland bijzon dere aandacht besteedt. Sinds 1995 overleggen de gemeente Goedereede en de provincie met maatschappelijke organisaties en andere overheden over de manier waarop landbouw, na tuur en landschap, recreatie en waterbeheer in het 3500 hectare omvattende gebied kunnen worden verbeterd. Bij het project zijn diverse par tijenbetrokken. Behalve hetmi- nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV), provincie- en gemeentebestuur zijn dat onder meer Rijkswater staat, het Waterschap Goeree- Overflakkee, Delta Nutsbedrij ven, Staatsbosbeheer, de recre atiesector, natuurbescherming en landbouworganisaties. Ver tegenwoordigers van de betrok ken organisaties en instellingen toonden zich verheugd dat na een voorbereiding van enkele jaren eindelijk de verlossende parafen onder de overeenkomst zijn geplaatst: „De kop is er af." Met vingers in zaagmachine GOES - Een werknemer van een aannemingsbedrijf uit Wemel- dinge is gisterochtend twee vin gerkootjes kwijtgeraakt bij een bedrijfsongeval. De zeventienjarige jongen was omstreeks negen uur bezig met een verbouwing in Goes. Hij kwam door nog onbekende oor zaak met zijn vingers in een zaagmachine en verloor daarbij twee vingerkootjes. De ai'beidsinspectie stelt een onderzoek in. Te snel gereden OOSTKAPELLE - Bij diverse snelheidscontroles met het spe ciale laserpistool heeft de poli tie Walcheren gisteren 28 hard rijders betrapt. De politie conti'oleerde in Oost- kapelle, Domburg, Biggekerke en Vlissingen. Verder kreeg een automobilist in Domburg een boete van 240 gulden wegens het inhalen over de zogeheten verdrij vings vlakken. Ambtenaren van de gemeente Schouwen-Duiveland juichen bij een Nederlands doelpunt voor het grote scherm in de kantine. foto PieterHonhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Medewerkers bij de gemeente Schou wen-Duiveland, die creatief kunnnen schuiven met hun werktijden en die niet te ver van het gemeente huis wonen, konden het net redden om donderdag middag op lijd thuis voor de buis te zitten om de voet balwedstrijd Nederland-Mexico te zien in de strijd om het Wereldkampioenschap. De gemeente kent 'glijdende werktijden', dat wil zeg gen dat werknemers de keus hebben om ex-gens tussen half acht en negen uur 's ochtends met het werk te be ginnen en tussen vier uur en half zes 's middags weer naar huis kunnen. „Er waren er donderdagochtend verdacht veel, die vroeg begonnen", zegt gemeente voorlichtster Mascha Geleijnse. Voor alle medewerkers, die niet op tijd thuis voor de buis konden zitten en die toch heel graag deze voet balwedstrijd wilden zien, zorgde de personeelsver- eniging voor een alternatief: een groot schenn in de kantine van het gemeentehuis. Ongeveer dertig me dewerkers maakten van de mogelijkheid gebruik om voor het grote scherm de wedstrijd te bekijken. Het doelpunt van Philip Cocu in de vierde minuut leverde luid gejuich op in de kantine. Evengroot was het en thousiasme toen Ronald de Boer binnen twintig mi nuten 2-0 maakte. Dat het feestje in de loop van de wedstrijd ietsje minder uitbundig zou worden, wisten de gemeenteambtenaren toen nog niet. Advertentie door Ab van derSluis VLISSINGEN - Burgemeester J. C. Tlx. van der Doef van Vlis singen vindt het nieuwe waar schuwingssysteem van sirenes 'volsti*ekt onder de maat'. Hij zei dat gisteravond tijdens een vergadering van de gemeente raad. Volgens de burgemeester - tevens voorzitter van de regio nale brandweer - zijn er in de provincie te veel plekken waar de sirenes onvoldoende hoor baar zijn. Hij noemde onder meer zijn eigen binnenstad en delen van het platteland. De nieuwe alarmsirenes waren op 3 juni voor het eerst te horen. Toen werd een landelijk proef- alarm gehouden. Het systeem is een zogeheten 'out-door war- ningsystem' en is er op gericht om mensen die buiten zijn te waar-schuwen. In huis hoeven de sirenes niet te horen te zijn. Klinkt de waarschuwing, dan moet iedereen naar binnen gaan en zijn tv of radio aanzetten. Het WD-raadslid P. van der Maden kaartte de kwestie van de sirenes gisteravond aan. In de omgeving van het centrum en de boulevard van Vlissingen was het proefalaim slecht te horen texwijl het mooi weer was. „Maar hoe moet het bijvoor beeld bij een storm. Ik dexïk bij- vooi'beeld aan de watersnood ramp van '53 toen het stonnde en slecht weer was. Die ramp is mede aanleiding geweest om een waarschuwwingssysteem te plaatsen. Stel dat zich weer een ramp voordoet, dan zijn luid klinkende sirenes een belang rijk hulpmiddel om je familie in veiligheid te brengen." Hij pleitte voor het plaatsen van ex tra masten in de binnenstad, on der meer in de Gravestraat. Witte plekken Van der Doef zei dat er deze week overleg is geweest in het dagelijks bestuur van de, regio nale brandweer. Daarin is ook de evaluatie van het landelijke proef alarm aan de orde geweest. „We weten nu vxij nauwkeurig wat de witte plekken zijn. Ex- zijn opvallend veel plaatsen waar de sii-enes niet of lang niet voldoende hoorbaar zijn ge weest. En ik denk dat wij er nog beter aan toe zijn dan in andere provincies, omdat wij een proef project waren.De minister van Binnenlandse Zaken kan bin nenkort, aldus de Vlissingse burgemeester, een 'buitenge woon kritisch' rapport ver wachten. Hij gaat ervan uit dat er in de Tweede Kamer over ge sproken zal worden. „Er zal nog heel discussie over moeten vol gen, want ik vraag me af of de Kamer hierover verantwoorde lijkheid wil nemen." Voordeelminuten en Regiovoordeel maken van Libertel Personal en Libertel Professional de voordeligste abonne menten van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al vanaf f 0,27 p.min.). Particulieren bellen tot 50% voordeliger. Om het nog aan trekkelijker te maken: neem voor 18 juli Iedereen bereikbaar, bereikbaar v een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnements kosten. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. Alle genoemde bedragen zijn exel. BTW door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zit zwaar in de problemen. Onzekerheid over de benarde financiële situatie van de aan het genootschap ver bonden Stichting Huize 's Her togenbosch heeft geleid tot het aftreden van voorzitter J. L.- J. B. baron Sweerts de Landas, vice-voorzitter drs. D. M. A Noorlander-Van der Lee en ad junct-secretaris G. C. van Mal- land. Het onthoofde bestuur heeft de hulp ingeroepen van commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder. Die vindt dat ook dr. J. H Kluiver, hoofd conservator van het genoot schap en secretaris van de Stichting Huize 's Hertogen bosch, moet terugtreden. De top van het Genootschap wordt al maanden door x-uzie verscheurd. Ooi-zaak is dat Hui ze 's Hertogenbosch in Middel burg te zwaar di-ukt op de beurs van de vijftienhonderd leden tellende organisatie. Het beheer van het pand is enkele jaren ge leden ondergebracht in een aparte stichting, waarvan Klui ver secretaris is. Al geruime tijd maakt het bestuur van het ge nootschap zich zox-gen over de financiële situatie van deze stichting, die op het randje van een faillissement zou balance ren. Ook is ex-gemis ontstaan omdat afspraken over gebx-uik van het pand door het genoot schap niet woi'den nagekomen. Kluiver weigexd tegenover het genootschapsbestuur opening van zaken te geven. Sweerts de Landas en Noox-lander hebben daarom enige tijd geleden jux-i- disch advies ingewonnen bij mr. G. Boers. Ook zij heeft Kluiver tevergeefs om opheldering ge- vx-aagd. Daarop heeft zij de kwestie in een brief uiteengezet aan Van Geldei-. Het eigenmachtig inschakelen van Boers en met name haar brief aan Van Gelder is de overi ge bestuursleden van het ge nootschap in het verkeerde keelgat geschoten. Zij zou de vuile was hebben buiten gehan gen en Kluivers handelen ten onrechte in een kwaad daglicht hebben gesteld, terwijl hij bin nen het genootschap nog brede steun geniet. De kwestie was voor Van Gelder begin deze maand aanleiding om af te zien van het in ontvangst nemen van het eex-ste exemplaar van Klui vers proefschrift over de Vrede van Munster. Nadat zij verleden week zware kx-itiek kx-egen te vei-dux-en, be sloten Sweexts de Landas, Noorlander en met hen Van Malland op te stappen. Daar mee is het Zeeuwsch Genoot schap stuurloos geworden. Om commentaar gevx-aagd verwij- zen Sweerts de Landas en Nooi'- lander naar Boers. Zij om schrijft de situatie als 'zeer ernstig' en legt de schuld bij Kluiver. „Waarom die taaie on wil? Wat is daar bij de Stichting Huize 's Hertogenbosch dan aan de hand? De bestuurleden daar- van zijn benoemd door leden van het genootschapsbestuur. Het kan toch niet dat zij zich daax-van ineens distantiëren?" Raadgever Van Gelder zegt als raadgever te functioneren. Hij hamei-t erop dat het matexiële probleem van Huize 's Hertogenbosch geen persoonlijke vete binnen het ge nootschap mag worden. Alle di rect betrokkenen moeten vol gens hem terugtreden omdat 'mensen nooit hun eigen pro bleem kunnen oplossen'. „Het lijkt me verstandig als vexvol- gens tijdelijk externe mensen bij het bestuur van het genoot schap worden betrokken." Kluiver wil niet x-eageren en ver- wijstnaarsecretax-isdrs. A M. R Kaashoek van het Zeeuwsch Genootschap. Ook die onthoudt zich van commentaar, omdat op 6 juli eerst de leden over de pro blemen worden ingelicht. door Wout Bareman WESTDORPE - De Zeeuwse af valverwerker Sagro Recycling heeft nog steeds niet voldaan aan de eis van de provincie grote schoonmaak te houden op de terreinen van haar dochteron derneming de Centrale Vuilver- werkende Industrie (CVI) in de Dekkerspolder bij Westdorpe. Sagro had tot 1 juni de tijd orde op zaken te stellen, maar con trole heeft uitgewezen dat de af valverwerker voor een belang rijk deel in gebreke is gebleven. Behalve 'bestuursdwang' over weegt de pi'ovincie het bedrijf nu ook een dwangsom pp te leg gen. Daarover nemen Gedepu teerde Staten in de loop van juli een beslissing. De kans is overi gens groot dat Sagro zich tegen de pi-essiemiddelen zal verzet ten via pi'ocedui'es tot bij de Raad van State. De provincie en juristen van Sa gro pleegden de afgelopen maanden veelvuldig overleg over de kwestie. Dat leidde ech ter niet tot overeenstemming. Bliksemonderzoek De overtredingen kwamen aan het licht toen een team van on geveer dex-tig opsporingsambte naren en milieudeskundigen vanpolitie, justitie, de provincie en de Zeeuwse milieuinspectie half januari een bliksemondex*- zoek uitvoerden op het CVI-tex- rein in de Dekkerspolder. Ze stuitten daar onder meer op pai'tijen saneringsgrond die niet zonder toestemming van de di- i'ectie Ruimtelijke Ontwikke ling, Milieu en Wat^r van de pro- vincie hadden mogen woi'den aangevoerd. Sagro wilde de grond bewerken volgens de landfarming-methode (bacte riologisch reinigen van grond). Een andere paxdij grond had de afvalvex-werker al helemaal niet tot het terrein mogen toelaten. De opsporingsambtenaren trof fen op het noordelijk deel van het terrein, in de buurt van een slibbassin, een opslag van zwaar vexxmtreinigde grond aan. Ze constateerden ook dat de afvalverwerker uiterst on zorgvuldig omsprong met de op slag van hout- en sloopafval. Waarnemend hoofd L. van Vlaandei'en van de afdeling mi- lieuhandhavingen en metingen van de provincie gisteren: „Een nieuwe controle heeft uitgewe zen dat Sagi'o deels heeft vol daan aan onze eis snel orde op zaken te stellen. Het bouw- en sloopafval is afgevoerd, maar de verontreinigde grond ligt er nog steeds. En die moet ook weg. Dit is voor ons voldoende reden voor een dwangsom-beschik king. Hoe de zaak nu verder wordt aangepakt is aan GS." Het onderzoek is bijna klaar. Of het tot een stx'afrechtei'lijke ver volging komt is nog onduidelijk. Hetzelfde geldt voor afvalver werker Versti'aeten Verbrugge Milieubeheer in Terneuzen. Daar vonden ambtenaren an derhalf jaar geleden bij een bliksemactie tachtig tekoitko- mingen; dat aantal is inmiddels geminimaliseerd. Of het bedrijf wordt vervolgd is nog onduide lijk. Justitie kan het bedrijf ook een schikking voorstellen. Offi cier van justitie mr. A de Lange wil de VVM-zaak uiterlijk over twee weken afronden. Natüürlijk valt het in ze te prijzen. De verbetenheid ivaarmee de politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen jacht maakt op 'drankrijdens' ivekt alom bewondering. Dat de dienders daardoor wat minder zicht hebben op de handel in drugs in hun werk gebied... ach, neem het ze eens kwalijk... Je moet nu eenmaal je priori teiten stellen. En die liggen dus bij de strijd tegen alcohol in het verkeer. Prachtig, petje af, hulde. Toch maakte zich enige verwarring van ons meester toen wij dezer dagen werden geconfronteerd met een krantenbericht over de tijdelijke huisvesting van die nijvere agenten. In afwach ting van het gereedkomen van het nieuwe politiebureau hebben ze tijdelijk elders on derdak gevonden. Waar? In het voormalige be drijfspand van een groothan del in dranken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37