Breed draagvlak bestemmingsplan PZC Petiet graaft in het verleden Maria Ommegang smeedt band tussen cultuur en de verschillende geloven Stichting wil af van Concertzaal in Middelburg W oon-werkproj eet voor psychiatrische patiënten Kloetinge N-Beveland ontkomt niet aan Zalmsnip vakantiehuisbezitters zeeland vrijdag 26 juni 1998 b 12 Noord Bevelands Belang als enige tegen gewijzigde opzet voor Landelijk Gebied Een bon in Grijpskerke voor brave bestuurders door Ondine van der Vleuten KLOETINGE - Een plek waar (ex-)psychiatrische patiënten kunnen wonen, werken en in dien nodig even terug kunnen vallen op de geestelijke gezond heidszorg. Dat idee van de fami lie Van Oostrum uit Kapelle neemt, na twee jaar van voorbe reidingen, concrete vormen aan. Bij Kloetinge moet de boerderij verrijzen waar dit alles moge lijk is: een tuinbouwproject met vier woonunits en een bedrijfs gebouw. In januari werd de Stichting Moerhoeve opgericht, die voor de ontwikkeling en straks de exploitatie zorgt. Voor dat laatste wordt ook samenge werkt met een tuinbouwbedrijf. De bewoners van Moerhoeve gaan zelf hun brood verdienen - en als het even kan winst maken - met de teelt van tuinplanten, kleinfruit, kersen en pruimen. Stichtingsvoorzitter C. Kosten- se, voormalig geneesheer-direc teur van het Ziekenhuis Wal cheren: „Moerhoeve is een Op verkenning in omgeving fort Rammekens VLISSINGEN - Natuurgebied Rammekenshoek en het Fort Rammekens kunnen van 30 juni tot en met 13 september verkend worden onder leiding van een IVN-gids. In circa anderhalf uur krijgt de bezoeker een rondleiding in het ruim veertig jaar geleden aan gelegde bos rond de kreken, die zijn onstaan na een geallieerd bombardement in 1944. In de kreken zijn nu vogels en paling- broodriffen te vinden. De muren van het fort, met zijn boeiende verleden, bieden onderdak aan unieke muurbloemen. Ook de schorren en slikken ten oosten van het fort worden bezocht. Kaarten voor de rondleidingen, elke dinsdag om 19.30 uur en el ke zondag om 14 uur, zijn ver krijgbaar bij de VW Vlissingen, het Stedelijk Museum Vlissin gen of bij de poort van het fort zelf. Voor groepen zijn op ver zoek ook rondleidingen op an dere tijden mogelijk. particulier initiatief van de fa milie Van Oostrum, die uit per soonlijke ervaring weet dat het moeilijk kan zijn weer op de ar beidsmarkt terug te komen als iemand ooit psychische proble men heeft gehad. Zelfs al ben je intussen weer in staat te wer ken. Bijzonder is dat Moerhoeve die mensen een vast thuis biedt, begeleiding vanuit de zorgsec tor als dat eventueel toch weer even nodig is, en een vaste werk plek. Het is géén tussenstap naar een reguliere baan." Kleinschalig Voor de eventuele geestelijke ondersteuning tekent levert Emergis, de Zeeuwse instelling voor geestelijke gezondheids zorg. De afgelopen maanden heeft Emergis meegedacht en adviezen gegeven over de invul ling van het landbouw-zorgpro- ject. Het advies van Emergis om Moerhoeve kleinschalig te hou den is overgenomen: er komen dan ook slechts vier vaste bewo ners. Tegenover de begeleiding die Emergis biedt, staat dat Moerhoeve op haar beurt cliën ten van Emergis (onregelmatig) werk kan bieden. „Tuinbouw is seizoensarbeid", legt Kostense uit. „Soms zal er veel werk voor derden zijn, soms zullen de vas te bewoners het alleen af kun nen." Zelfbedruipend Het gaat daarbij uitdrukkelijk om méér dan alleen een zinvolle dagbesteding. Tekenend is het feit dat Moerhoeve een joint venture is aangegaan met een tuinbouwbedrijf. „Het is wel degelijk de bedoeling dat de deelnemers winst maken. In eerste instantie met de teelt en verkoop van kleinfruit, kersen en pruimen. Later kunnen in het winkeltje wellicht ook jam, bes sensap en dergelijke worden verkocht. Moerhoeve moet een zichzelf bedruipend project worden." Bij de Stichting Moerhoeve zijn als bestuurslid dan wel als advi seur vertegenwoordigers be trokken van de geestelijke gezondheidszorg, het land bouwbedrijfsleven, teeltdes kundigen, financiële, juridische en communicatiedeskundigen. Er is intussen een vergunning aangevraagd voor nieuwbouw tussen Kapelle en Kloetinge. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Vier fracties waren dik tevreden en eentje, die van Noord Bevelands Be lang (BBB) stemde tegen. Het ging om de gewijzigde vaststel ling van het Bestemmingsplan Landelijk Gebied, een plan waarmee de gemeente haast heeft moeten maken om onge wenste ontwikkelingen, met na me in de intensieve veehouderij, tegen te gaan. De fracties van SGP, VVD, CDA en PvdA toonden zich gelukkig met het plan. dat in de plaats komt van twee totaal verouder de plannen die nog stammen van ver voor de herindelingsda- tum van 1995. NBB stemde te gen. De voornaamste kritiek van fractievoorzitter A Ouds hoorn was dat teveel van het ei land Noord-Beveland geel was ingekleurd. Volgens Oudshoorn betekent dat dat Noord-Beve land de deur wagenwijd open zet voor grootschalige land bouw. Door niet alvast in te spelen op de verweving van de functies landbouw, recreatie en natuur en landschap, laat de ge meente, volgens de NBB-frac- tie, niet alleen een kans liggen, maar speelt zij ook gevaarlijk spel. Als Europese subsidies te ruglopen, de bewegingen op de wereldmarkt de prijzen gaan bepalen, kan het voor de betrek kelijk kleine Noord-Bevelandse boeren weieens onmogelijk worden om met louter land bouwactiviteiten een boterham te verdienen. Vooral de functies landbouw en recreatie zouden, stelde Oudshoom in een sub stantieel betoog, minder ge scheiden moeten zijn. Burgemeester M. Everaers toonde zich verbaasd over de houding van de NBB-fractie. „We hebben hierover uitput tend met elkaar gesproken en ik betreur de plotselinge negatieve ZIERIKZEE Expositie - In de expositiegang van verpleeghuis Cornelia Stichting in Zierikzee is tot 1 oktober een tentoonstelling te zien van grafische technieken van de kunstenares Saskia Eg- gink uit Zierikzee. De expositie in de Cornelia Stichting is te be zichtigen van 8 tot 20 uur. houding." Everaers liet blijken niet van plan te zijn om al teveel tijd vrij te maken voor een dis cussie over het Bestemmings plan. Wel stelde hij NBB gerust over de mogelijkheden tot snel inspelen op nieuwe ontwikke lingen. De andere fracties stoelden hun tevredenheid op het feit dat zo weinig bezwaren tegen het plan zijn ingebracht, waarvan voor een deel aan tegemoet kon wor den gekomen. Zelden is een planologische actie van Noord- Beveland zo breed gedragen ge weest, stelden de fracties die de ambtelijke dienst dan ook met het werkstuk complimenteer den. Museum rond de Ramp vervulling van jongensdroom door Peter van den Belt OUWERKERK - Een jongensdroom wordt vervuld. Eindelijk komt het er: een Watersnoodrampmuseum. Ad Petiet uit Middelburg, 47 inmiddels, is daar bij zonder blij mee. Binnenkort maakt de Stichting Caissons 1953 in een van de vier Phoenixcaissons bij Ouwerkerk een begin met de inrichting van het museum. De vaste tentoonstelling moet een histo risch verantwoord overzicht geven van een tragische periode in de Zeeuwse ge schiedenis. De collectie van Ad Petiet krijgt daarin een prominente plaats. In de loop der ja ren bouwde hij een indrukkende verza meling op; kruiwagens, draglines, zand zakken, steigers, bulldozers - allerhande materiaal dat destijds werd gebruikt bij het dichten der dijken. Wellicht vanaf augustus al is een groot deel van zijn col lectie in Ouwerkerk te zien. Het begon voor Petiet allemaal bij het garagebedrijf van zijn vader. De Heide- mij, bezig met herstelwerken na de over stroming van 1953, leverde motorfietsen en pompen ter reparatie af. De kleine Pe tiet was meteen geïnteresseerd. Maar een echt verpletterende indruk maakten de kranen en bulldozers die bij Vrouwen polder aan het werk waren. Vanuit het zomerhuisje van zijn ouders volgde hij gefascineerd de vorderingen. „Ik was ge ïmponeerd door die grote machines. Die zelfde werktuigen werden later ingezet bij de nieuwbouw in Middelburg, vlakbij ons huis. De aannemer was toen onder tussen een kennis van mijn ouders. Ik vroeg hem nu en dan om een folder en leg de een verzameling aan." Oud materiaal Zo werd een passie geboren. Vanaf dat moment wilde Middelburger Petiet zelf aannemer worden. Hij volgde een techni sche opleiding, maar zijn leven nam een andere wending. Petiet ging werken bij de ZWN. De interesse bleef echter. Een museum, dat wilde hij; een museum waarin een zo compleet mogelijk beeld wordt gegeven van de Ramp en de daar opvolgende herstelwerkzaamheden. Maar halverwege de jaren zeventig von den zijn ideeën daarover weinig weer klank. „Ondertussen waren al die machi- Een tientallen jtfren durende fascinatie leverde Ad Petiet een indrukwekkende collectie oude machines op. foto Dirk-Jan Gjeltema nes aan het verdwijnen. Vanaf de oorlog was de ontwikkeling stil blijven staan, maar in 1972 kwam de ommekeer. Hy draulische machines en kranen die werk ten op oliedruk deden hun intrede. Met het oude materiaal wilde niemand meer werken." Via een importeur kwam de Middelbur ger een kraan in Bodegraven op het spoor. „In juli 1980 ben ik gaan kijken. Hij zag er slecht uit, een drama. De ma chine was jaren niet meer gebruikt. Ie dereen verklaarde me voor gek, wat moest ik daar nou mee doen. Maar zoals anderen op zoek zijn naar een postzegel, wil ik dat. Een hele tijd is het bij die ene kraan gebleven. Want hoe oud ook, die dingen kosten geld." Hulp kwam uit een onverwachte hoek. Petiet werd gevraagd om rekwisieten en adviezen te leveren voor speelfilms, tele visieseries en reclamecommercials. Na een aarzelend begin werd zijn naam steeds bekender in de filmwereld. Film sets werden naar zijn aanwijzingen aan gekleed of gewijzigd. En was er ergens een haven nodig, of een tankstation uit de jaren vijftig, dan wist Petiet wel hoe die er uit moet zien. De tv-serie De Brug, een commercial voor de Euro en de met een Oscar bekroonde speelfilm Karakter zijn opnamen waaraan Petiet zijn mede werking heeft verleend. Momenteel is hij druk doende voor de set van De Ziener, naar een boek van Vestdijk. Dat werk levert geld op om zijn passie en het materiaal te bekostigen. Voorlopig staan de rekwisieten die herinneren aan Zeelands strijd tegen het water opgesla gen in diverse loodsen, verspreid over de provincie. Zo bezit Petiet de locomotief, enkele keepwagons en tientallen meters rails die in 1957 werden gebruikt bij de werkzaamheden in Zierikzee. Op een ontwerpschets voor zijn tentoonstel lingsruimte in Ouwerkerk heeft het treintje een belangrijke plaats gekregen. „Het museum zal niet direct gericht zijn op de ellende van de ramp, maar vooral inzicht geven in de strijd tegen het water. De mensen moeten binnenkomen in 1953, met de daarbij horende geluiden. Ik wil beelden op de wanden projecteren die geleidelijk overlopen in de realiteit." Een werkelijkheid die tot leven moet komen dankzij de verzameling van Pe tiet. GRIJPSKERKE - Aan de Lood- holseweg, die Grijpskerke met Aagtekerke verbindt, staan agenten de snelheid van de au to's te meten. Eén auto wordt er uit gepikt en naar de kant van de weg gewezen. De auto stopt, het raampje gaat omlaag en een moeilijk kijkende bestuurder zegt een onbetamelijk woord. De Grijpskerkenaar krijgt een bon, geen boete maar een waar debon omdat hij zich zo keurig aan de snelheidlimiet van tach tig hield. Veilig Verkeer Nederland en de Zeeuwse Waterschappen be loonden gisteren in Grijpskerke mensen die zich aan de regels hielden op tachtig-kilometer wegen. Volgens campagnecoör dinator R. Meester in Zeeland gebeurt driekwart van het aan tal ongelukken op dergelijke wegen. Twee mensen werden beloond voor hun goede ver keersgedrag. Zij kregen van wa terschapsbestuurder Bert van der Hoef een waardebon ter waarde van 250 gulden voor een extra autovaardigheidstrai ning. Extra cursus Meester verklaart waarom ie mand die zich al aan de regels houdt juist een extra cursus ca deau krijgt. „Iedereen kan wel zo'n cursus gebruiken. De men sen leren er vaardigheden die je niet bij de gewone rijlessen leert." Waar normaal gesproken hard rijders worden bestraft werden gisteren brave automobilisten beloond. Van der Hoef verklaart de andere aanpak, „We leggen vanuit het Waterschap wel drempels en andere dingen neer maar het weggedrag kunnen we niet veranderen. Op deze ma nier misschien wel." Promotieteam Tijdens de speciale actie reden tussen kwart voor twee en vijf over vier zeventien automobi listen te snel. Vanwege het spe ciale karakter van de controle werden de lagere overtreders aangesproken door het promo tieteam van Veilig Verkeer Ne derland. Dertien van hen kregen geen bekeuring, maar een folder waarin nogmaals werd gewezen op de gevaren van te snel rijden. De vier anderen reden zo snel, dat zij ter plekke een boete kre gen. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 115 kilometer. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Het was met tegenzin maar het kan niet an ders. De gemeente Noord-Beve land gaat de Zalmsnip ook uitkeren aan eigenaars van va kantiehuizen in Noord-Beve land. De fractie van Noord-Beve- lands Belang maakte daartegen bezwaar. „Misschien zijn er wel mensen met tien van die huisjes, overal in Nederland. Die krij gen dan tien keer een Zalmsnip. Wij vinden dat ze die maar moe ten krijgen in de gemeente waar ze zijn ingeschreven", stelde A Oudshoorn. Uit de woorden van burgemeester M. Everaers bleek dat de gemeente met het pro bleem heeft geworsteld, maar geen mogelijkheid ziet om de vakantiesnippen, die ook met de verontreinigingsheffing wor den verrekend, in de zak te hou den. De raad betreurde dat in zijn geheel maar alleen de NBB- fractie liet weten niet te kunnen meegaan met de gang van za ken. Tijdens de raadsvergade ring, donderdag in Wissenker- ke, werd ook het standpunt dat vertegenwoordiger L. Wisse heeft gehuldigd in het Recrea tieschap Veerse Meer, ietwat ge nuanceerd. Wisse heeft niet ver klaard dat Noord-Beveland uit het Veerse-Meerschap zou tre den maar wel dat hij de raad daartoe zou adviseren. De gemeenteraad wil graag dat de gemeente snel gaat onder zoeken wat de beste manier van handelen is. De fracties willen weten of de gemeente zelf de oe vers en andere voorzieningen beter kan onderhouden, of dat goedkoper kan en wat de conse quenties van uittreden precies zijn. Voor de gemeenteraad van Noord-beveland staat als een paal boven water dat het Veer se-Meerschap steeds duurder wordt en dat voor dat geld steeds slechtere prestaties wor den geleverd. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Directeur G. Peijs van de Stichting Stads schouwburg Concertzaal (SSC) in Middelburg wil af van de Concert- en Gehoorzaal in de Singelstraat. Hij boekt op het beheer van deze locatie elk jaar een tekort van 100.000 gulden. Omdat de SSC zich vorig jaar geplaatst zag voor extra kosten, onder meer in verband met de oprichting van de Zeeuwse The aterstichting, vreest Peijs dat het tekort over 1997 de twee ton zal overschrijden. Met een ver wachte versoepeling van het BTW-tarief op podiumkunsten en het afstoten van de Concert zaal is het totale tekort van de SSC volgens hem binnen enkele jaren weg te werken. Hoeveel verlies de SSC de afge lopen jaren heeft in totaal gele den, wil Peijs noch wethouder van cultuur M. A Strous - te vens voorzitter van de SSC - onthullen. Peijs geeft aan dat een accountant nog bezig is met de rekening over vorig jaar. Het tekort op de Concertzaal is structureel en baart Peijs daar om zorgen. Volgens hem is de exploitatieopzet verkeerd. De Concertzaal wordt verpacht aan een ondernemer in ruil voor zaalhuur. De bijkomende kos ten van veel activiteiten zijn echter voor rekening van de SSC. Peijs: „Als er een feest wordt georganiseerd gaat de baromzet naar de pachter en de schoonmaakkosten zijn de vol gende dag voor ons. Als een af wasmachine kapot gaat, moe ten wij die maken." Dit jaar heeft de SSC de huur van de Concertzaal voor clubs en koren met eenderde ver hoogd. Jaarlijks krijgt de SSC van de gemeente Middelburg twee ton subsidie ten behoeve van de Concertzaal, maar de kosten liggen een ton hoger, al dus Peijs Hij wil proberen de fi nanciële problemen zelf op te lossen. Ook de duivel was vorig jaar present tijdens de Ommegang. Hij wilde Eva nogmaals verleiden om van de verboden vrucht te eten. door Mooike de Moor BERGEN OP ZOOM - Een bonte stoet van zo'n duizend man in bijbelse kledij trekt zondag zingend, dansend en declamerend door de binnen stad van Bergen op Zoom. Het is een religieuze en culturele rondgang. Voor de 54ste keer loopt de Maria Ommegang dit jaar door de oude Markiezens- tad. Om drie uur zwaaien de poor ten van het oude Markiezenhof aan de Steenbergsestraat open en klinkt luid bazuingeschal als startsein voor de stoet. Bij belse figuren zingen en dansen en vertellers declameren op in dringende wijze hun verhalen voor het publiek. Na een rond gang door de binnenstad ein digt de Ommegang om vijf uUr waar hij begonnen is: in het Markiezenhof. De zondag begint met een Hoogmis in de Sint Gertrudis- kerk. Bisschop Muskens van Breda is een van de belangrijk ste aanwezigen. Na de mis krijgt het publiek de gelegen heid de stadsmonumenten te bezichtigen. De Gevangen poort, de Sint Gertrudiskerk, het stadhuis en het Ravelijn zijn tot drie uur vrij openge steld. In 1945 trok de eerste Maria Ommegang door de binnen stad van Bergen op Zoom. Het religieuze festijn is ontstaan vanuit een belofte uit de Twee de Wereldoorlog. Kapelaan Ovens beloofde in 1942 de be volking van Bergen op Zoom. dat als de stad veilig de oorlog doorkwam, er elk jaar een dankstoet gelopen zou wor den. De rondgang werd opge dragen aan Maria, de Moeder Gods. Koningscrucifix De Maria Ommegang is ge stoeld op de Roomse Rondgang uit de vijftiende eeuw. De ka tholieken uit Bergen op Zoom trokken toen met een Konings crucifix door de stad. Tijdens de Reformatie in 1590 is het kruis verloren gegaan. Zonder dit heilig reliek wilde de Bergse bevolking de rondgang niet meer maken. Na de oorlog werd de eeuwenoude traditie dus weer nieuw leven ingebla zen. Omdat het heilige kruis er niet meer was, werd de stoet opgedragen aan Maria. Vreugden Tijdens de Maria Ommegang worden de Zeven Vreugden van Maria uitgebeeld. Een van die Vreugden is de boodschap van de engel Gabriël aan Maria dat zij de moeder van God zou worden. Omdat dit tafereel als een van de belangrijkste wordt gezien, is er een speciale Maria Boodschap-wagen gemaakt, die in de stoet meetrekt. „De Ommegang heeft niet al leen een religieuze betekenis maar ook een culturele", ver telt K. Booij, de voorzitter van de Stichting Lieve Vrouwe Gil de. „De stoet vertelt een ver haal uit de Roomse overleve ring." Booij probeert daarom steeds jongeren te bewegen om deel te nemen of in ieder geval te komen kijken, omdat de gang naar de kerk tegenwoor dig geen populaire tijdsbeste ding meer is. Ook al is de Ommegang van oorsprong katholiek, niemand hoeft per se Rooms of zelfs reli gieus te zijn om mee te doen. „Er werken ook protestanten mee in de organisatie en in de uitvoering", verklaart Booij. De voorzitter stimuleert de sa menwerking tussen de gelo ven. Doordat zowel katholie ken als protestanten meedoen, hoopt Booij dat de Ommegang de oecumenische gedachte uit ademt. De Maria Ommegang wordt door verschillende commissies in stand gehouden. De Stich ting Lieve Vrouwe Gilde verzorgt de juridische kant. Verder zijn er verschillende af delingen zoals kleding, attri buten en financiën. Elk jaar kost de Ommegang zo'n 500.000 gulden. Het bedrag wordt bij elkaar gebracht door collectes en bijdragen van par ticulieren en bedrijven. Sint Gertrudis, schutspatrones van de stad Bergen op Zoom, met op de achtergrond de Sint Gertrudiskerk, tijdens de Ommegang van vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34