Drugsbeleid vraagt om problemen PZC PZC Een jumelage moet je ook uitbouwen Eerste lustrum rolstoeldriedaagse zeeland bil \fgewezen koffieshop verwijt gemeente Goes onbehoorlijk bestuur Countryfestival op De Haestinge in Sint Maartensdijk Poging tot beroving vrouw (89) Politie houdt snoepdief aan Inbrekers richten ravage aan Schade bij botsing met lichtmast Diefstal kleding en sportschoenen Foutparkeerder blijkt hardleers Particulieren herhalen open tuin wegens grote belangstelling Man loopt weg na aanrijding Naamwedstrijd kinderboerderij en heemtuin voor Tholen Dansavond in buurthuis Goes vrijdag 26 juni 1998 door René Schrier lOES - De gemeente Goes raagt om moeilijkheden door oe te staan dat een nieuwe kof- ieshop boven een discotheek vordt gevestigd aan de Wijn- jaardstraat in het Koepoortge- lied. Beter is het om een al be- itaande koffieshop, die niet /oor overlast zorgt, een vergun- ling te geven. Dat is de teneur >an een bezwaarschrift tegen de leslissing van het Goese college an Burgemeester en Wethou- lers om de koffieshop Wayne's (Vorld aan de Zusterstraat een 'ergunning te weigeren. lit het bezwaarschrift komt ïaar voren dat B en W van Goes amelijk willekeurig tewerk iijn gegaan bij de keuze van de cofi'ieshops die met toestem ming van de gemeente door mo gen gaan. Momenteel zijn er bij Be gemeente zes verkooppunten /an softdrugs in Goes bekend. Us gevolg van het softdrugsbe- eid dat een aantal gemeenten ip de Bevelanden wil voeren vordt dat aantal teruggebracht naar twee koffieshops. In het bezwaarschrift voert de advocaat van Wayne's World aan dat de eigenaresse van dit bedrijf, J. M. Ackerman, vanaf het begin overleg met de ge meente is geweest in een poging een vergunning te krijgen. Dit bedrijf was ook het eerste dat een verzoek voor een exploita tievergunning bij de gemeente indiende. Daarbij is herhaalde lijk naar de voorwaarden ge vraagd die de gemeente aan een koffieshop stelt, omdat Acker man bereid was daaraan - voor uitlopend op het verlenen van de vergunning - te voldoen. Politie Tevens werd contact met de po litie onderhouden om na te gaan of er klachten waren over het bedrijf en te overleggen over het voorkomen van eventuele klachten. In het verlengde daar van is onder de omwonenden van de koffieshop in de Zuster straat een enquête gehouden waaruit naar voren komt dat het bedrijf geen overlast veroor zaakt, zo wordt aangevoerd in het bezwaarschrift. Desondanks kreeg zij op 3 de- De rolstoelers en hun begeleiders leggen het laatste stuk af van de driedaagse. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier GOES - Voor de vijfde maal hebben bewo ners van zorgcentrum het Gasthuis in Goes meegedaan aan een rolstoeldrie- In totaal waren er 32 rolstoelers en 32 mensen die deze stoelen duwden. Ook was er één mevrouw die de tochten mee wan delde. Ter gelegenheid van de laatste avond stond op het Molenplein het blaasorkest Olé het gezelschap op te wachten om het laatste stuk met muziek af te kunnen leg gen. De eerste avond ging de wandeling door het oostelijk deel van Goes, de twee de keer richting Hollandse Hoeve en don derdag trokken de deelnemers langs de Goese vesten. De belangstelling voor de rolstoeldrie daagse neemt toe. Er wordt nu aan ge dacht om de volgende aflevering te orga niseren samen met het zorgcentrum Randhof in Goes. GOES - De politie is op zoek naar de dader van een poging tot beroving. Dat gebeurde woensdagnamiddag in de Sint Adri- aanstraat in Goes toen een jongeman probeerde het handtasje van een 89-jarige vrouw uit Goes te stelen. Hij benaderde haar van achteren, maar de vrouw had haar tas goed vast. Ze viel door de harde ruk wel op de grond. De dader is zonder buit weggerend door de Ostendestraat in de richting van de kerk. De vrouw hield er een paar pijnlijke knieën aan over. Aangezien het op dat moment vrij druk was in de Sint Adriaanstraat is de politie op zoek naar getuigen. Voorlopig is van de dader alleen bekend dat hij waarschijnlij k tussen de 15 en 17 jaar is en dat hij gekleed was in een wit T- shirt. Getuigen wordt verzocht zich bij de politie te melden. MIDDELBURG - De politie heeft donderdagmiddag in een winkel aan de Pottenbakkerssingel een 26-jarige Middelbur ger aangehouden. Hij had snoep ter waarde van 11,50 gulden niet afgerekend- Vorige week had hij dat ook al een keer ge daan. De Middelburger moet binnenkort voor de rechter ver schijnen. MIDDELBURG - Bij een snelkraak in een winkel aan de Ach ter de Houttuinen in Middelburg is woensdag rond midder nacht voor tienduizenden guldens schade aangericht. Van het pand werd een ruit vernield, waarna uit de zaak enkele lucht drukwapens met toebehoren verdwenen. In de winkel werd een ravage aangericht. Diezelfde nacht werd tussen een uur en kwart over een inge broken in een winkel aan de Zuidsingel in Middelburg. Er werd een deur vernield en uit de zaak verdween geluidsappa ratuur ter waarde van drieduizend gulden. WAARDE - Bij een botsing van een vrachtwagen op een lan taarnpaal, donderdag in het gehucht Luchtenburg bij Waar de, is een ruit van een woning beschadigd. Door de botsing raakte de kap van de lantaarnpaal los. Die kap zeilde vervol gens tegen de ruit. Een deel van de tuin van de woning en de lantaarnpaal raak ten ook beschadigd. De bestuurder van de vrachtwagen, een inwoner van Reimerswaal, reed na de botsing door, maar kon door de politie worden aangehouden. GOES - Uit een winkel aan de Grote Markt in Goes werd don derdag tussen 13.00 en 14.00 uur voor 520 gulden aan kleding en sportschoenen gestolen. MIDDELBURG - De politie heeft maandagavond een 22-ja- rige Vlissinger op de bon geslingerd, omdat zijn auto verkeerd had geparkeerd in het Hof van Sint Jan te Middelburg. Aan vankelijk weigerde de man zijn auto ergens anders neer te zet ten. Toen hij het bevel van de politie opvolgde, zette hij zijn wagen weer op een verboden plek. De Vlissinger weigerde daarop iedere medewerking, waarna hij werd aangehouden voor het negeren van een bevel. Zijn auto werd op last van de politie weggesleept. In de loop van de avond kreeg hij zijn be zit terug tegen betaling van 288,90 gulden. Een 23-jarige vrouw uit Den Haag, die zich bemoeide met het voorval, kreeg een bekeuring van tachtig gulden omdat ze alcohol dronk op de openbare weg. joor Mieke van der Jagt 5INT-MAARTENSDIJK - Het ecreatiecentrum De Haestinge n Sint-Maartensdijk zal zater- lag 4 juli ogen als een Ameri kaanse ranch waar een groot mafhankelijkheidsfeest wordt (evierd. Met wagenwielen, stro- lalen, en cowboyuitrustingen wordt het decor gemaakt voor 'en Countryfestival dat van 15.00 tot 2.00 uur duurt. Presentaidor Dennis van Ree ïoodt als eerste de band Savan- lah op het podium, een band die jp Europees niveau aan de lountryroad timmert. Jany Szabo De tweede act komt voor reke ning van zangeres Jany Szabo, ivinnares van de Graham- Parsonsaward. Natuurlijk speelt tijdens het festival ook een Thoolse formatie en wel de vier mannen en één vrouw van Sorry Paganini. De band brengt Blue Grass met Ierse invloeden. Ook uit de buurt komt Mike de Rijcke en Silver Eagle. De Rijc- ke zong in de finale van de Soundmixshow en verenigde zich met de Silver Eagle Ex presse uit Bergen op Zoom. De laatste band van het festival blijft nog even een verrassing. Gedurende het hele festival danst de Roosendaalse vereni ging Western Dream de karak teristieke Line Dance. Kaartjes voor het festival kos ten vijftien gulden, in de voor verkoop een tientje. Ondermeer de WV's Tholen, Goes en Yerse- ke en de ABN/AMRO op Tholen verkopen de kaartjes vantevo- ren. cember 1997 te horen dat zij niet in aanmerking komt voor een exploitatievergunning voor een koffieshop. Die twee vergun ningen gingen naar bedrijven die op dat moment nog geen ge schikt pand hadden. Een van die locaties, Vlasmarkt 18, heeft in middels al tot heel wat protes ten van omwonenden geleid. Op de andere locatie, Wijngaard straat 60-62, wordt nog aan de koffieshop gewerkt. In het bezwaarschrift wordt B en W onbehoorlijk bestuur ver weten. Verder zou de eigenares se van Wayne's World geen en kele serieuze kans geboden zijn om in aanmerking te komen voor een exploitatievergun ning. Aanvankelijk werd Ac kerman te verstaan gegeven dat zij niet in aanmerking kwam op grond van de leefmilieuverorde ning. Dat argument is echter niet meer terug te vinden in de uiteindelijke beslissing van B en W. Verder zou het een bezwaar zijn dat Wayne's World een terras heeft, maar daarvan heeft Ac kerman steeds gezegd dat ze be reid is het weg te halen. In het bezwaarschrift verzoekt de ad vocaat van Ackerman B en W dan ook terug te komen op de eerdere beslissing en Wayne's World alsnog een exploitatie vergunning voor een koffieshop te geven. door René Schrier GOES - In verband met de grote publieke belangstelling voor tuinen op Zuid-Beveland stelt een aantal particulieren in het weekeinde van 4 en 5 juli zijn tuin nog een keer voor het pu bliek open. Het gaat om tuinen in Kloetinge, 's-Heer Abtskerke en 's-Heer Arendskerke. De tui nen hebben elk een apart karak ter en een eigen sfeer. De tuin van Janny Schrijver is te vinden aan de Lenshoeklaan 12 te Kloetinge. Dit is een tuin met strakke lijnen, met veel taxus en buxushagen. Er is een witte tuin, een buxustuin met veel grijze en paarse bladplanten, een kniidentuin, een schaduw- tuin, een rose border, een mis pellaantje en een wit-groene voortuin. Een andere tuin die open is ge steld, is die van Ton van Weele aan de Jachthuisstraat 10 te Kloetinge. Achter het dijkhuis ligt de intieme tuin met taxus hagen, zelf gekweekte buxus- sen, een cottagetuin met blauw en wit als hoofdkleuren, een ro zentuin, een kruidentuin, een vijvertuin, een witte tuin en een stiltetuin. Boerderijtuin Ook de tuin van Adrie van den Berg aan de Kerkring 13 te 's- Heer Abtskerke is dat weekein de geopend. Dit is een sfeervolle boerderijtuin met talloze ro mantische en verrassende ele menten, deels formeel, deels na tuurlijk en landelijk. Het geheel vormt een bron van inspiratie voor tuinliefhebbers. Ook in 's-Heer Abtskerke, Ker kring 18, ligt de tuin van Diny Melissen. Achteren naast de ou de boerenwoning van hofstede Plantlust (1550) bevinden zich verschillende tuinen, gedeelte lijk gescheiden door hagen. De borders zijn formeel en ingeka- merd door buxus. In het derde gedeelte bevindt zich de vijver- tuin. Verder is er fruit te vinden, alsmede een moestuin, bijzon dere heesters en rozen en er'is een uniek uitzicht op de kerkto ren. Rozen Bij 's-Heer Arendskerke, Wisse- kerkseweg 9, ligt de tuin van Sanny en Peter Gruijters. Ook deze is in het weekeinde van 4 en 5 juli open voor het publiek. De ze tuin kenmerkt zich door strakke lijnen en heeft honder den geurende rozen waarvan vele op stam. Er is een grote rechthoekige vijver, waarin huis en bomen zich weerspiegelen en een berceau met vele clematis sen. De tuinen zijn op beide dagen geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur, met uitzondering van de tuin in 's-Heer Arendskerke, die vanaf 12.00 uur geopend is. MIDDELBURG - De politie heeft woensdagavond een 38- jarige automobilist uit Vlissin- gen aangehouden. De man raakte op de kruising Nieuwe Vlissingseweg-Poelendaelesin- gel-Vlissingesingel de controle over zijn auto kwijt, waarna hij tegen twee wagens botste die voor het verkeerslicht stonden. Een vrouw uit Veere raakte ge wond. Zij is met onbekend letsel overgebracht naar het zieken huis. De Vlissinger had gedronken en liep na de botsing weg. Een poli tieman, die in een van de twee aangereden auto's zat, wist hem in de kraag te vatten. De Vlissin ger bleek een vuurwapen en 45 gram hasj bij zich te hebben. De politie heeft die spullen in be slag genomen. SINT-MAARTENSDIJK - De stichting Platform Leefbaar Tholen en de werkgroep kinder boerderij en heemtuin Tholen hebben een prijsvraag uitge schreven voor kinderen van de basisscholen op Tholen en Sint- Philipsland. Wie de mooiste, origineelste of meest toepasselijk naam verzint voor de kinderboerderij en de heemtuin. krijgt een prijs. Er valt ook een prijs te winnen door degene die een kleurplaat het mooist weet op te fleuren. Het streven is om binnen een jaar een kinderboerderij met een heemtuin te realiseren. De initi atiefnemers willen vanaf het begin de Thoolse basisscholen zoveel mogelijk betrekken. GOES Openluchtdienst - Op het recre atieterrein De Hollandse Hoeve e Goes wordt zondag een open- uchtdienst gehouden. De iienst begint om 15.00 uur en ieeft als thema 'de ware naam'. Ds. B. Hagen, predikant van de frije Evangelische Gemeente te Soes, verleent medewerking, ivenals de gospelgroep 'Foun- iation' uit Nieuwdorp en het eugdorkest van 'Ons Genoe- jen' uit Kapelle. Sr zijn stoelen, maar de bezoe- iers kunnen ook zelf een tuin stoel meenemen. Voorafgaand aan de dienst is er al zang en mu ziek, evenals na de dienst. Bij slecht weer wordt de dienst in de Bethelkerk aan de Tulpstraat in Goes gehouden. GOES - De Stichting Buurt werk Goes-zuid houdt zaterdag 1 juli een dansavond in buurt huis De Pit. muziek wordt verzorgd door dansorkest Nicetry en tijdens de dansavond is er een verloting. Je zaal is vanaf 20.00 uur ge- ipejid. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door René Schrier Met enige regelmaat komen bij Zeeuwse gemeente buitenlandse delegaties op bezoek, in het kader van stedenbanden en jumelages. Op hun beurt vertrekken er voortdurend Zeeuwse gezelschappen naar Polen, Li touwen, Roemenië en bijvoorbeeld Frankrijk. Dergelijke uitwisselingen zijn vaak met de beste bedoelingen op gezet. Iets van elkaar leren, de horizon verbreden en als het even kan elkaar steunen. Het begip jumelages is al oud. Zo oud dat het bij sommige gemeenten weer al een beetje uit de mode aan het raken is. Dat heeft trouwens ook te maken met het feit dat door toenemende bezuini gingen, gemeenten niet langer geld (over) hebben voor snoepreisjes. Overi gens is dat een beeld dat niet voor alle Zeeuwse gemeenten opgaat. Op een aantal plaatsen is sprake van een zeer levendige uitwisseling met de jumelage gemeente, zoals tussen Goes en Paneve- zys. Daar beperkt het zich niet langer tot ambtenaren die over en weerreizen, maar heeft de jumelage zich verbreed tot onderwijs, cultuur en sport. En dat sluit weer aan bij het doel van de meeste jumelages. De gemeente Tholen heeft sinds 1994 een band met de Poolse stad Ilawa. De ze stad ligt ongeveer in het midden van de lijn Gdansk-Warschau. Ilawa is een stad met zo'n 34.000 inwoners, gelegen aan een groot meer met veel bossen in de omgeving. Momenteel verblijft een groep van twintigtal, vooral gemeente lijke, vertegenwoordigers van Ilawa een aantal dagen in Tholen. Om rond te kijken, te leren, ervaringen uit te wisse len met Thoolse collega's en interesse te wekken voor de eigen gemeente. De leider van de Poolse delegatie is de 40-jarige burgemeester Adam Zylinski van Ilawa. Hij is tot twee keer uit de ge meenteraad tot burgemeester gekozen en maakt zich in oktober op voor een nieuwe verkiezing. Tevens is hij lid van het Poolse parlement, voor een partij die een liberale en pragmatische koers probeert te varen. Wat- is in uw ogen het doel van dergelijke uit wisselingen? „Wij zijn hier niet om directe financiële hulp los te krijgen. Het gaat er ons veel meer om dat we kijken of we oplossin gen kunnen vinden voor problemen waar wij ook mee te kampen hebben. Vervolgens ga je na of je iets met die op lossingen kan doen en of wij ze in Polen ook kunnen gebruiken. Een goed voor beeld van zoiets vond ik het bezoek aan een boerderij op Tholen. Die boer was een mini-camping begonnen. Zoiets dergelijks, de combinatie boerenbe drijf en camping, kennen wij niet, maar zou misschien heel goed bruikbaar zijn. Aan de ene kant als extra steun voor de agrariërs in Polen en aan de andere Burgemeester Adam Zylinski van de Poolse stad Ilawa: „Als het aan mij ligt gaan inwoners van Ilawa als toerist naar Tholen en omgekeerd." foto Wim van Vossen kans als aanzet voor de ontwikkeling van het toerisme." Waarom bestaat de Poolse dele gatie vooral uit gemeentelijke vertegenwoordigers? „Dat heeft te maken met een specifieke aanleiding waar wij momenteel in Ila wa mee te maken hebben. We zijn bezig met de bouw van een nieuw gemeente huis en willen eens zien hoe zoiets in Nederland wordt gedaan. Dat wil zeg gen hoe het gemeentehuis is ingedeeld, hoe de gemeentelijke administratie over verschillende afdelingen is ver deeld en hoe het er in de praktijk aan toegaat. Verder hebben we in Polen te maken met een hervorming van het openbaar bestuur. Er wordt meer en meer gedecentraliseerd. Dat proces is ook in Nederland aan de orde en daar kunnen wij van leren. De samenstelling van deze delegatie is dus eenmalig. We werken er juist aan de nadruk meer op de jeugd te leggen, omdat die de toe komst van onze stad vormen. Daar naast was er al eerder een culturele de legatie uit Ilawa in Tholen, tijdens het bezoek dat koningin Beatrix aan deze gemeente bracht." Leeft de uitwisseling ook bij de bevolking? „Veel mensen moeten nog steeds wen nen aan de gedachte dat we nu vrij over de grenzen kunnen reizen. Dat besef dringt langzaam door. Ikzelf ging bij voorbeeld toen ik 31 jaar was voor het eerst de grens over als illegale arbeider. Er is zich nu in Polen een middenklasse aan het ontwikkelen die ook wel wat kan sparen, bijvoorbeeld voor een bui tenlandse reis. Als het aan mij ligt gaan inwoners van Ilawa als toerist naar Tholen en komen omgekeerd Tholena- ren als toeristen naar Ilawa. Ook dat kan een uitvloeisel van de jumelage zijn." In Nederland is het enthousiasme voor jumelages wat aan het min deren. Kunt u dat verklaren? „In de loop van de uitwisselingen blijkt dat de ene gemeente niet te vei'gelijken is met de andere en kan ertoe leiden dat de uitwisseling op een dood spoor raakt. Er zijn er genoeg die wel degelijk succesvol zijn. Ik vind ook dat je een ju melage uit moet bouwen als die een maal is opgezet. Ilawa heeft bijvoor beeld ook een jumelage met de Duitse plaats Herbom en met Klaipeda in Li touwen. Het zou zinvol zijn om die vier gemeenten bij elkaar te brengen en te kijken of bepaalde zaken gezamenlijk aangepakt kunnen worden. De Europe se Unie heeft daar ook subsidie voor. Op die manier kun je een uitwisseling tus sen twee gemeenten uitdiepen." Onlangs werd bekend dat Polen niet zit te wachten op een tweede hands meetwagen voor de lucht verontreiniging uit Zeeland, omdat het land met Europese subsidie al beschikt over moderne apparatuur. Nederland hoeft zijn afdankertjes dus niet meer naar Polen te sturen? „Er zijn enkele grote problemen in Po len die geen uitstel verdragen. Die heb ben prioriteit. Een van die problemen is het milieu. Als je dat goed wil aanpak ken moet je je als het enigszins kan be dienen van de modernste technieken. En kan het wel eens voorkomen dat net die bewuste meetwagen met in het sys teem past. Aan de andere kant zijn er nog zo veel zaken waarbij we wel dege lijk alle hulp kunnen gebruiken die be schikbaar is. Een voorbeeld daarvan is de gezondheidszorg. Ook al gaat het dan om tweedehands invalidenwagens of andere goederen, het is allemaal even welkom. De praktijk is nu dat juist al lerlei zaken die door de staat bekostigd werden, zoals onderwijs, gezondheids zorg, wegenaanleg en het milieu, de grootste achterstanden te zien geven. Bij ons is er een gezegde: één zloty die door de gemeente wordt uitgegeven net zo veel waard is als twee zloty die de staat uitgeeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33