Honderd auto's in de race om de eretitel 'auto van de eeuw' s Unieke tentoonstelling in de RAI Amsterdam RAI 27 juni t/m 5 juli 1998 Stemstations Auto-commercials op Vidi Wall I I 30 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 JUNI 1998 Advertentie ten Amerika geweest is en tien jaar na onthulling nog steeds zeer futu ristisch oogt. Een aantal elementen van de Voyagé zijn al verwerkt in de huidige Cadillac-modellen. De Volkswagen Scooter uit 95 is een razendsnelle driewieler met vleugel deuren die voor het eerst op de Au tomobieltentoonstelling in Frankfurt te zien was. De Peugeot Asphalte uit 1996 vertegenwoordigt de visie van Peugeot op de sportauto van de volgende eeuw: een echte fun- auto die eruitziet alsof hij zo uit een stripboek komt rijden. De Mercedes F200 Renault Initiale zit boordevol technische snufjes, met als uitsmij ter de stuurknuppel, die meer aan een joy stick doet denken dan aan het stuur van een auto. Een ander studiemodel uit 1996 is de Renault Initiale: een grote reis-limousine die de visie van Renault presenteert op het personenvervoer van de toe komst. De jongste telgen van de Cars of the Next Century zijn de Ber- tone Pickster en de Chrysler Pronto Cruizer, die beide voor het eerst te zien waren op de Autosalon in Cenève in maart van dit jaar. Een interessant detail van de Pronto Cruizer is dat de 1600 CC-motor in samenwerking met BMW is ontwik keld, nog vóórdat bekend werd dat Chrysler en BMW zouden gaan fu seren. Tot slot zullen ook de nieuwe Ford Saetta en de Alfa Romeo Nu- vola op de tentoonstelling aanwe zig zijn. Reis door geschiedenis De tentoonstelling is zo ingericht dat de bezoeker stap voor stap door de geschiedenis van de auto wordt geleid via een speciaal uitge stippelde route. Stap 1 begint in het jaar 1895, stap 100 eindigt in 1998. De auto's worden als ware kunst werken tentoongesteld: iedere auto op een eigen stand, voor een groot doek dat een impressie geeft van de auto's, de makers en de bestuur ders. Ook de maatschappelijke con text wordt niet over het hoofd ge zien: op de informatieborden voor de stands worden de auto's in hun tijd geplaatst. De hoogte- en diepte punten van de eeuw worden per jaar bijgehouden om het historische overzicht zo compleet mogelijk te maken. Het resultaat is een adem benemende reeks kunstzinnige im pressies, die de bezoeker bijna doet vergeten dat het om het meest ge bruikte vervoermiddel van deze tijd gaat. Alle informatie over deze kapi tale kunstcollectie met een waarde van ruim 50 miljoen gulden kan nog eens nagelezen worden in een uitgebreide catalogus; achterop de catalogus kan de toeschouwer tij dens de route al aangeven welke auto's in aanmerking komen voor zijn favoriete top-10. Super Sports Cars of the Century De autotechniek schrijdt onvermin derd voort, en dat geldt ook zeker voor de maximum snelheden. Auto racen heeft zich de afgelopen de cennia ontwikkeld tot een industrie op zich. Door de georganiseerde races is een breed publiek geïnte resseerd geraakt in topprestaties van auto's. Om aan deze interesse tegemoet te komen, is er in de RAI naast de hoofdtentoonstelling een plek gereserveerd voor een aantal van de snelste auto's van de eeuw. Famous Car of the Century Cinema Voor de filmliefhebbers is er The Fa mous Car of the Century Cinema. In een hoek van de Hollandhal is een kleine bioscoop gebouwd waar een continue voorstelling draait van be roemde filmfragmenten met in de hoofdrol de auto's van de eeuw. De gemotoriseerde sterren van het wit te doek: van Bad-mobiel tot Bond- mobiel, van de botsscènes uit de Blues Brothers tot de hartverwar mende avonturen van Herbie. Bezoekers van de Car of the Cen tury die er een feestelijk uitstapje van willen maken, kunnen ge bruik maken van een speciaal ar rangement in het Sheraton Am sterdam Airport. Een schitterend hotel op een paar passen van Schiphol met de Amsterdamse binnenstad om de hoek. Het hotel is zowel per trein als per auto goed te bereiken. Het arrange ment omvat: - een entreebewijs en een catalo gus voor de Car of the Century- tentoonstelling (geldig van 27 juni tot en met 5 juli 1998); - een overnachting in een twee persoons kamer (op basis van beschikbaarheid); - gratis en onbeperkt toegang tot de Oasis Pool 8 Health Club; - driegangen diner inclusief een fles huiswijn (voor 2 personen) in het Voyager Restaurant, waar chef Ron Schouwenburg de scepter zwaait; - uitgebreid ontbijtbuffet; - 25 korting op de parkeerga rage van het hotel. Dit arrangement kost slechts fl 250,- per persoon in een twee persoonskamer. Deze speciale aanbieding geldt dagelijks van 26 juni 1998 tot en met zondag 5 juli 1998. Voor informatie en boekin gen kunt u contact opnemen met: Sheraton Amsterdam Airport HOTEL CONFERENCE CENTER Sheraton Amsterdam Airport Schiphol Boulevard 101 1116 BG Schiphol Airport Telefoon: 020 3164300 Fax:020-3164399 Car of the Century- tentoonstelling Amsterdam RA! Hollandhal Stem mee op onze voting site: http://www.cotc.com Wat wordt de auto van de eeuw? Wereldwijde verkiezing en u zit in de jury! Laatste kans Het eind van de eeuw is in zicht: hoog tijd voor een terugblik op het populairste vervoermiddel van deze tijd. Honderd jaar auto. Het begon met een gemotoriseerde vierwieler die nog het meest aan een bakfiets doet denken, het leidde uiteindelijk tot een razendsnelle top-limousine van aluminium. De ontwikkeling van de auto verliep in een razend tempo. Fabrikanten overtroefden el kaar met de laatste technische snuf jes, de liefhebber keek reikhalzend uit naar nieuwe modellen en treur de om de modellen die uit het as sortiment verdwenen. The Car of the Century (COTC) biedt hun nog één keer de kans om de honderd interessantste modellen van deze eeuw te bewonderen. Er zijn model len bij die nog nooit eerder in Ne derland te zien waren. Mijlpalen in de geschiedenis van de auto-indus trie. Merken die inmiddels verdwe nen zijn zoals de Dion Bouton, de Duesenberg, de Auburn en de Tuc ker. Baanbrekende modellen als de Cadillac Self Starter, de T-Ford en de Cisitalia. Karakteristieke vijftigers als de Morris Minor, de Volkswagen Kever en de na oorlogse MG. Raspaarden als de Alfa Romeo 6C GranSport, de Jaguar XK 120 en de Mercedes-Benz 300 SL Coupé. En natuurlijk ook de moder nere modellen als de Audi A8, de Lexus LS 400, de Mini, de Peugeot 205 en de Porsche 911Ze zijn spe ciaal voor deze wereldtentoonstel ling bij elkaar gebracht om de be zoeker een accuraat historisch over zicht te geven van honderd jaar au to-industrie. Persoonlijke top-10 Van de honderd tentoongestelde auto's kan er uiteindelijk maar één 'de auto van de eeuw' zijn. De ten toonstelling, die na de wereldpre mière in Amsterdam op 'world tour' gaat, is dan ook gekoppeld aan een wereldwijde verkiezing. De collectie die volgende week in de RAI staat, is geselecteerd door 135 top-auto- journalisten uit 32 landen, maar vanaf 27 juni kan ook het publiek een voorkeur uitspreken. Op de openingsdag van de tentoonstelling krijgen de bezoekers voor de eerste keer de mogelijkheid een stem uit te brengen op hun tien favoriete kandidaten. Bij betreden van de tentoonstelling ontvangen zij een 'ouderwets' stembiljet waarop zij hun eigen top-10 kenbaar kunnen maken. Deelname aan de verkie zing is ook mogelijk via Internet. Op zaterdag 27 juni tot en met zondag 5 juli 1998 Openingstijden: maandag tot en met vrijdag: 10.00 uur tot 21.00 uur zaterdag en zondag: 10.00 uur tot 17.00 uurv Prijs: volwassenen: fl. 25.- kinderen van 5 tot 12 jaar: fl. 12,50 Voor meer informatie: Car of the Century, tel: 020 5304411, fax: 020 5304419, e-mail: press@cotc.com, internet site (voting site geopend vanaf 27 juni): http://www.cotc.com de tentoonstelling zelf kan dat via twee elektronische stemstations, maar uiteraard kan iedereen met een Internet-aansluiting dat ook thuis of op kantoor doen. Op 27 ju ni wordt de Voting Site geopend op http://www.cotc.com. De top-10 van de publieksjury wordt gecombi neerd met de top-25 van de inter nationale vakjury en dat levert - af hankelijk van doublures - een lijst van 25 a 35 genomineerden op. Daaruit kiest de vakjury weer vijf finalisten, waaruit op 4 december 1999 tijdens een we reldwijde tv-uitzending rechtstreeks vanuit Las Vegas de Car of the Cen tury wordt gekozen. Op de tentoonstelling zijn in samenwerking met Sun Microsystems speciale stemstations ingericht: grote interactieve 'paddestoelen' met ingebouwde computer waarop de bezoeker zijn keus kan aangeven. Het programma leidt de deelnemer stap voor stap door de keuzeprocedure. Uiteindelijk blijven er op het scherm maximaal twaalf auto's over,waaruit de deelnemer zijn definitieve top-10 kan kiezen. In de stemprocedure zijn computermatig zekerheden ingebouwd om te voorkomen dat iemands stem meer dan één keer wordt geteld. Hele toer De internationale jury hoefde bij het bepalen van haar keuze geen rekening te houden met de logistie ke kant van de zaak. De enige eis was dat er ooit minimaal vijftig exemplaren van het type ge produceerd zijn en dat daar op z'n minst drie au- tos van over zijn. Maar waar vind je ze en hoe haal je die unieke, kapitale prachtstukken naar de RAI in Am sterdam? Het was aan het Car of the Century-team om de trotse eigena ren en grote dealers over te halen hun auto ter beschikking te stellen van dit internationale evenement. 'Wij verkopen iets wat we niet heb ben', aldus de COTC-organisatie. De tentoongestelde exemplaren moes ten elders 'geleend' worden, op ba sis van goed vertrouwen. Er werd genetwerkt, gelobbyd, gebeld en geschreven naar alle uithoeken van de wereld. Twee 'Cars ot Cruizer... Automusea fabrikanten, impor teurs, dealers, autoclubs, en gepas sioneerde auto-eigenaren werden aangesproken op hun kennis en hun bezit. Het COTC-team maakte ook dankbaar gebruik van de ex pertise en connecties van de in ternationale vakjury. Zo staat er een unieke Auburn Speedster uit 1935 in de RAI die afkomstig is uit de 'stal' van de voorzitter van de ju ry en tevens de oprichter van het beroemde Britse nationale automu seum, Lord Montagu of Beaulieu. Hoewel de Lord de wagen spontaan ter beschikking stelde toen er een beroep op hem werd gedaan, had his Lordship zich op dat moment niet gerealiseerd dat de wagen voor een grondige revisie geheel in on derdelen uiteen lag. Maar hij hield zich aan zijn 'word of a gentleman': het pronkstuk werd met man en macht in zeer toonbare staat ge bracht en verscheept naar Amster dam. Speurwerk De lange zoektocht van de COTC- organisatie was niet tevergeefs: op de tentoonstelling zijn een paar zeer zeldzame exemplaren te be wonderen. Zoals de Tsjechische Ta- tra 77, waarvan in Nederland alleen een chassis bleek te zijn - zonder carrosserie. Navraag wees uit dat er in heel Europa nog maar één toon baar exemplaar te vinden was en dat stond tentoongesteld in een museum in Luzern, Zwitserland. Bij wijze van grote uitzondering staat hij op 27 juni in Amsterdam. Een ander uniek exemplaar is de Tucker: een merkwaardig brok Amerikaanse automobielgeschiede nis dat maar net aan de verkiezing mocht meedoen. Eén van de voor waarden voor verkiesbaarheid was immers dat er ten minste 50 exenv plaren van een type gebouwd moesten zijn. Van de door de jury genomineerde Tucker Sedan zijn precies 51 exemplaren gefabri ceerd. Daarvan zijn er vandaag de dag nog 47 over, maar die staan al- De Car of the Century-tentoonstelling wordt opgeluisterd door een enorme Vidi Wall. Op het reusachtige scherm worden de meest creatieve Nederlandse tv-commercials op autogebied vertoond. Deze zullen worden afgewisseld met zogenaamde 'auto- Loekies' van de STER. De commercials maken deel uit van de verkiezing van de 'Nederlandse auto-commercial van de eeuw', die is georganiseerd door Automotive Events, Adformatie, Automotive en de STER. De springende kaboutertjes van Mazda, de gierende Fiat Panda-automobilist, de spraakmakende reeks van Volkswagen, en de slaande deuren van Skoda: kortom, de leukste commercials aller tijden op autogebied. lemaal aan de andere kant van de oceaan. Het revolutionaire ontwerp met een 6-cilinder helikoptermotor achterin wordt speciaal voor de Car of the Century uit de Verenigde Sta ten overvlogen. Er staat in de RAI ook een Jensen Formula Ferguson met de typische luchtuitlaten in de voorspatborden, vierwielaandrij- ving, een Amerikaanse motor en een Italiaanse carrosserie. Van dit type zijn er tussen 1965 en 1971 slechts 320 geproduceerd. lectie van 21 augustus tot en met 7 spetember schittert op de Canadian National Exhibition. The Car of the Century vormt samen met Walt Dis ney Productions de hoofdattractie van deze tentoonstelling, die jaar lijks 1,7 miljoen bezoekers trekt. Honderd jaar auto naast vijftig jaar Mickey: een gouden combinatie die zeer de moeite waard zal zijn. Cars of the Next Century De naderende eeuwwisseling is niet alleen een goed moment voor een historisch overzicht, maar ook voor een blik in de toekomst. Wat brengt de vol gende eeuw op autogebied? Van 27 juni tot en met 5 juli krijgen auto mobielfabrikanten in de RAI de gele genheid hun toe komstvisie op de auto te laten zien in de vorm van een prototype, design studie of conceptcar. Een tiental studiemodellen van de grote autofabrikanten en enkele Italiaanse carrosserie-ontwerpers staan gebroederlijk naast elkaar. Prototypes die nog nooit eerder in Nederland te zien waren. Het ont- werpjaar van de modellen varieert van 1988 tot 1998 en de ontwikke lingen zijn spectaculair. De hieron der genoemde Cars of the Next Century staan middenin de Holland hal van de RAI tentoongesteld. Een ideale gelegenheid om de toe komstdromen van de verschillende fabrikanten eens naast elkaar te zien staan en te vergelijken. Toekomstvisie De 'oudste' nieuwkomer is de Cadil lac Voyagé uit '88: een immens grote, flamboyante Amerikaanse limousine die nog nooit eerder bui- Het model op de tentoonstelling is afkomstig uit Engeland. Wereldtournee Momenteel zijn de genomineerde auto's onderweg naar Amsterdam. Ze worden per trailer, vrachtschip of vliegtuig aangevoerd vanuit België, Duitsland, Engeland, de Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland. Maar een groot deel van de collec tie komt van eigen Hollandse bo dem. Een aantal Nederlandse eige naren rijdt hun trotse bezit eigen handig over de weg naar Amster dam toe. En straks, als de tentoon stelling verhuist naar Toronto, Pa rijs, of Melbourne, begint het speur werk weer van voor af aan. Want in elk land moeten de verschillende types opnieuw bij elkaar gezocht worden. Het eerste land van be stemming is Canada, waar de col- Bouwjaar: Op 27 juni is het zover; de ten toonstelling van de 100 auto's van de eeuw. De collectie is tot 5 juli te bewonderen in de Rai. Speciaal voor deze gelegenheid organiseert Car Of The Century een even unieke als spectaculai re prijsvraag. Hierboven ziet u een onderdeel afgebeeld van tien van de honderd auto's die nog in de strijd zijn voor de titel auto van de eeuw. Wanneer u het onderdeel weet toe te wijzen aan het juiste auto, dan maakt u kans op één van de vele prijzen. Waaronder een heuse Ferrari 328 GTS Spider gedurende een heel weekend. De Ferrari wordt ter beschikking gesteld door Me- ijêrs Autoverhuurbedrijf BV in Utrecht. Meijers is gespecialiseerd in de verhuur van zeer exclusie ve auto's, van antiek tot splinter- - nieuw. Oldtimers, limousines en sportwagens voor trouwerijen, I incentives en andere speciale ge- Naam Straat nr. Bouwjaar: legenheden. Strekt uw autoken- j nis niet zo ver dat u de goede oplossingen nu al kunt geven? I Geen nood; ze staan op de Rai tussen overige genomineerde auto's van de eeuw. Dus breng I tussen 27 juni en 5 juli een be- zoek aan de Rai. Neem deze pa- J gina mee. Spot de 10 auto's bij de afbeeldingen. Vul naam, adres en oplossing in en geef 'm af bij de informatie balie op de j tentoonstelling. Daarna is het ge nieten van de 100 auto's van de eeuw en van auto's van de vol- i gende eeuw Wilt u vast een i voorproefje? Kijk dan op Internet i www.cotc.com. Veel plezier. Na de tentoonstelling worden de winnaars persoonlijk op de hoogte gesteld. Over de uitslag kan niet gecorrespondeerd wor den. Postcode plaats Telefoonnummer ÏGAM ©F THI GSSSTÜIfcV/^ The Car of the Century in de RAI, een dagje uit voor het hele gezin Merk: Merk: Vermeld onder elk van de onderstaande afbeeldingen het juiste merk en bouwjaar van de auto uit de top 100, en win een Ferrari voor een weekend. Merk: Bouwjaar: Merk: Merk: Merk: Bouwjaar: Merk: Bouwjaar: Merk: Bouwjaar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 30