TBS-systeem loopt helemaal vast w w PZC Normen voor derde millennium 1 saijjfi 305S Sp m Buitenspel zetten van Rugova kan averechts werken feiten en meningen Psychiater Kortmann pleit voor strengere behandelmethoden Verslavingszorg blijft steken in praten over slechte jeugd van junk Riyad zwijgt over aanklacht tegen Den Hartog f® Explore CompuServe vrijdag 26 juni 1998 door Judith Flier Afschaffen van de TBS zou eeuwig zonde zijn. Maar zo als het nu gaat met de dwang verpleging voor psychisch ge stoorde criminelen, kan het echt niet langer. Hoe moet het verder met het paradepaardje van Jus titie? Hoogleraar en psychiater Frank Kortmann vindt een strengere wetgeving voor de TBS een goed alternatief. Op z'n vroegst volgende maand komt de ambtelijke werkgroep TBS met een rapportage en ad vies voor het (nieuwe) kabinet over de toekomst van de TBS. Met verbazing reageerden de le den van de groep dan ook op het uitgelekte bericht als zou al zijn besloten tot opheffing. Wel is in middels bekend dat de informa teurs kijken naar bezuinigings mogelijkheden op de TBS- maatregel. Kortmann is lid van de werk groep. Daarnaast maakt hij deel uit van de Centrale Raad voor de Strafrechtstoepassing, die de uitvoering van de TBS contro leert en daarover advies uit brengt aan de minister van Jus titie. ..Ik kan niet ontkennen dat de TBS-instellingen al jaren lang met ernstige problemen kampen." Het aantal TBS-gestelden dat na een gevangenisstraf een dwangverpleging voor onbe paalde tijd moet ondergaan, stijgt enorm. Sinds 1985 is spra ke van een verdubbeling, het aantal ligt nu op bijna 1100. Binnen TBS-instellingen zijn 800 plaatsen beschikbaar. Dat betekent dat een aanzienlijk aantal op de wachtlijst staat. Eind vorig jaar werd een wet van kracht waarin staat dat de overheid een schadevergoeding dient te betalen aan TBS-ge stelden die langer dan een half jaar moeten wachten. De ge middelde wachttijd is nu een jaar. Kortmann: „Maar de con clusie van afschaffen is te voor barig en hoogstwaarschijnlijk niet eens aan de orde. Waar wij naar kijken zijn mogelijkheden om de TBS-maatregel efficiën ter te laten verlopen." Weinig genezingen De belangrijkste oorzaken van het capaciteitsprobleem zijn de lange duur van een TBS, gemid deld zeven jaar, en het lage aan tal 'genezen' TBS-ers dat terug keert in de maatschappij. „In het kort komt het hierop neer: TBS-gestelden zitten te lang op te dure plaatsen en daar moet verandering in komen", aldus een woordvoerder van Justitie. Kortmann: „Alleen maar bij bouwen en uitbreiden, zoals tot nu toe is gedaan, is geen oplos sing voor de lange termijn. De duur van de TBS moet worden verkort, maar dat doe je niet één-twee-drie." Als mogelijke oplossing draagt de hoogleraar een verandering in de wetgeving aan, speciaal voor de categorie psychisch ge stoorde criminelen. „In de jaren zeventig werd in de wet het zelf beschikkingsrecht van de pati ent versterkt. Dat houdt in dat mensen behandeling kunnen weigeren. De autoriteit van de psychiater daalde en veel vor men van dwang werden taboe. Die omwenteling is voor een he leboel mensen gunstig geweest. Maar de categorie TBS-gestel den zou bij een strakke struc tuur en dwang juist wel gebaat kunnen zijn." Met het kunnen afdwingen van behandeling en strenge regels en sancties zou den reguliere psychiatrische ziekenhuizen, volgens Kort mann, in staat zijn na ontslag uit een TBS-instelling de pati ent verder te behandelen en be geleiden. Een TBS-instelling is dan geen vergaarbak meer voor hopeloze gevallen waar de maatschappij niets mee kan. Separeercellen Kortmann was zeven jaar lang, tot 1993, directeur van een gere formeerde psychiatrische kli niek in Wolfheze, waar in de ja ren vijftig en zestig zeer strenge regels golden. Weigerde iemand mee te doen aan het programma, dan ging hij voor straf 'in de se pareer', oftewel werd hij alleen gezet. „De algemene psychiatri sche ziekenhuizen zeggen dat ze moeilijk kunnen omgaan met zwaar gestoorde delinquenten, en dat is ook logisch binnen de huidige wetgeving. Met een zeer agressieve patiënt is het moei lijk een goed gesprek te voeren. Het zou makkelijker kunnen zijn als je strenger kon optreden. In Wolfheze konden ze deidig jaar geleden al beter met deze categorie uit de voeten." Als tweede oplossing om de doorstroom van TBS-gestelden te bevorderen ziet Kortmann door Carine Neefjes Veel hulpverleners wijten drugsverslaving nog steeds aan 'de rotte jeugd' van een junk. Of ze constateren een ern stige persoonlijkheidsstoornis, waarover ze uitvoerig met de verslaafde willen praten. Maar deze manier van behandelen in de verslavingszorg is volstrekt achterhaald. Een junk wil hele maal niet bomen over zijn verle den. Hij heeft meer behoefte aan een hulpverlener die zijn geld beheert en andere praktische zaken regelt." Dit zegt Rob van Meerten, eige naar van het bureau 'Cocaine Consultancy' (CoCo) dat onder meer adviezen uitbrengt aan het ministerie van Volksgezond heid. Van Meerten werkt ook als cocaïne-expert bij het Bouman- huis in Rotterdam, een hulpver leningsorganisatie voor drugs verslaafden. Praatcultuur Volgens Van Meerten wordt het hoog tijd dat de verslavingszorg afrekent met de 'praatcultuur*. „Als een junk voor de 27e keer in een kliniek wordt opgenomen hoor je behandelaars al gauw zeggen dat 'de cliënt niet gemo tiveerd is'. Maar waarom vragen ze zich niet hardop af of ze zelf misschien iets fout doen? In zicht gevende therapie, waarbij aan de hand van gesprekken vooral naar de oorzaak van ver slaving wordt gezocht, werkt voor gebruikers als een stoom machine: het duurt lang, het vergt veel inspanning en boekt lang niet altijd resultaat. De roep uit de samenleving om drugsoverlast te bestrijden is groot. Dan mag een behande laar het zich niet meer permitte ren om na een jaar lang therapie te concluderen dat er een kleine verschuiving in de ontwikke ling van zijn cliënt zit." Cocaïne Vooral hulpverlening aan coke- verslaafden laat volgens Van Meerten te wensen over. „Heel lang is het gebruik van cocaïne niet als problematisch be schouwd. Coke had glamour, het was een drug die voor het eerst werd gebruikt in de uit- gaanswereld. In de Nederlandse gebruikersscene is cocaïne dan ook veel populairder dan heroï ne, want die geldt als een drug voor losers. In de Verenigde Sta ten is dat precies andersom." De hulpvexJening in Nederland een onderzoek naar de vraag of binnen de TBS-instellingen wel optimaal van medische midde lengebruik wordt gemaakt. „De biologische kant van de psychi atrie raakt meer in zwang. Niet alles is met alleen praten op te lossen. Binnen de TBS-instel lingen wordt heel verschillend gedacht en omgegaan met bij voorbeeld remmende middelen op seksuele aandrang. Als die middelen helpen, zouden pati ënten misschien sneller uit de TBS kunnen. Daar moet een ge richt beleid voor komen. Of zijn visie een klankbord vindt in de werkgroep die voor de rest uit louter ambtenaren bestaat, kan Kortmann niet zeggen. Hoe het in de toekomst verder zal gaan met de TBS-maatregel is ook voor de leden van de groep een vraagteken. „Het doel moet in ieder geval zijn om TBS- gestelden zo snel mogelijk terug te krijgen in de maat schappij. De TBS-instelling is in principe geen verblijfskli- niek, maar een behandelkli- niek." GPD Frank Kortmann vindt afschaffen van TBS voorbarig. foto Ger Loeffen/GPD door Wim Bakker De autoriteiten van Saudi-Arabië weige ren mededelingen te doen over de aan klacht tegen de Nederlandse christen W. den Hartog, die op 13 juni door degodsdienstpo- litie in Riyad is gearresteerd. Bovendien kregen de echtgenote van Den Hartog en de Nederlandse ambassade geen toestemming om met de man te telefoneren. De veiligheidspolitie wil eerst een gesprek met Den Hartog,heeft minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken in antwoord op Kamervragen laten weten. De minister be treurt het dat de autoriteiten niet willen zeggen waarom Den Hartog is gearresteerd. Wel is de verblijfplaats van de christen mondeling meegedeeld aan de tijdelijk zaakgelastigde van de Nederlandse ambas sade. Den Hartog zou ergens in Riyad, de hoofdstad van Saudi-Arabië, verblijven. De zakenman uit de Noordoostpolder woont sinds enige jaren met vrouw en kin deren in Riyad. De politie had zijn vrouw verzekerd dat hij binnen een uur zou terug keren. Maar sinds de arrestatie heeft ze niets meer van hem gehoord. Het is haar niet be kend waax-van hij wordt beschuldigd. Den Hartog stond in Riyad bekend als een over tuigd christen. Direct na de arrestatie heeft de Nederlandse ambassade in de hoofdstad de Saudische autoriteiten verzocht de vex*blijfplaats van Den Hartog en de aanklacht tegen hem be kend te maken. Ook heeft de ambassade toestemming gevraagd om hem te bezoe ken. Familieleden en een vriend van Den Hartog hebben intussen het comité Free Wim opge licht. Iedereen die enige invloed op de Sau dische autoriteiten heeft, moet druk op hen uitoefenen om openheid van zaken te geven en Den Hartog onmiddellijk vrij te laten, schrijft het comité in een verklax-ing. Voor informatie is J. den Hartog, broer en woord voerder van de groep 'overgeleverd' aan het ministerie in Nederland en de ambassade in Riyad. ANP heeft zich jarenlang gefixeerd op hex'oïne, omdat deze hard drug lichamelijk veel versla- vender is. Voor cokeverslaafden zijn er weinig specifieke behan delingen beschikbaar, terwijl het aantal problematische ge bruikers flink toeneemt, vooral onder jongeren. In 1997 stonden er x-uim 5200 ingeschreven bij hulpverlenende instanties. Het gevaarlijke effect van cocaïne is dat het grensverleggend werkt." Van Meerten: „Hulp bieden aan heroïnegebruikers is makkelij ker omdat voor hen methadon beschikbaar is. Een dei-gelijk rustgevend medicijn, dat overi gens ook zeer verslavend werkt, is er niet voor cokegebruikers. Bij de behandeling van deze groep hebben hulpverleners dus geen middel in handen om cliën ten aan zich te binden. Daarom is juist bij hulp aan cokever slaafden het eerste contact met de hulpveiiener essentieel. Als hij gaat wroeten in de proble matische jeugd van de junk, ziet hij zijn cliënt nooit meer terug. Een hulpvexTener moet een co- keverslaafde direct iets te bie den hebben, bij voorbeeld on derdak om tot i-ust te komen. Vaak zijn ze zo opgefokt dat ze behoefte hebben aan een 'time out'. Reorganisatie Van Meerten pleit voor een grootscheepse reorganisatie in de verslavingszorg. Het aanbod is nu veel te versnipperd, waar door sprake is van capaciteits- verspilling. De scheiding tussen hulp aan alcohol- en drugsver slaafden kan worden opgehe ven. „Nu zitten allerlei deskun digen verstopt achter hun eigen loket, maar samen weten we meer van hetzelfde. Als we on der één dak werken, kunnen we beter kennis uitwisselen." De vei'slavingszorg is uitge groeid tot een bureaucratisch bolwerk waar het krioelt van de managers en waar vooral veel wordt vergaderd, ooi-deelt Van Meexten. Een reorganisatie zal dan ook niet makkelijk van de grond komen omdat de baasjes hun baantjes willen behouden. „Wel kunnen we meer prakti sche problemen aanpakken, bij voorbeeld het geldbeheer van junks. Nu geven ze alles uit aan dope en maken enorm hoge schulden. Als hulpverlenex-s voox-taan op de portemonnee van vex-slaafden passen, wordt al veel narigheid in de drugssce- ne voorkomen." GPD Wijze mannen sleutelen in Genève aan VN-code menselijke plichten door Bob Kroon De moderne mens verstikt in een wildgroei van rech ten. Het begon allemaal met de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, de nobele geboorteakte van de Verenigde Naties, die in de na dagen van de Tweede Wereld oorlog was ontsproten aan de niet minder universele afkeer van het nazisme en fascisme. Daarna vertakten mensen rechten zich in vrouwen rechten, kinderrechten, dierenrechten, rechten van minderheden, politieke rech ten, sociale rechten en econo mische rechten, om maar niet te spreken van recht op vrede, schoon drinkwater, huisves ting, werk of uitkering, keuze menu's voor asielzoekers en porno op Internet. Alles moest kunnen en 'tole rantie' werd de enige verplich te gedragscode. Begrippen als normbesef en discipline kre gen een beschimmeld luchtje. Maar leiden ongebreidelde vrijheden niet tot een dolge draaide samenleving, waarin uiteindelijk ook de mensen rechten ten onder gaan? Het is niet alleen Frits Bolkestein die zich hierover zorgen maakt. De Verenigde Naties zelf heb ben een conclaaf van 'wijze mannen' opgetrommeld met het doel de Universele Men senrechtenverklaring aan te vullen met niets minder dan een Universele Verklaring van de Plichten van de Mens. Lubbers Deze internationale denktank, waarin Ruud Lub bers namens Nederland zit ting heeft, bestaat uit meer dan veertig prominente politi ci, juristen, medici, weten schappers, economen en joui-- nalisten uit bijna evenveel landen. Op gezette tijden komt het gezelschap onder voorzit terschap van Richard Golds- tone, ex-aanklager bij het Haagse Joegoslavië-tribu- naal, in Valencia bijeen, op uitnodiging en kosten van Spanje's x-ijkste stad. Het opstellen, laat staan op leggen, van menselijke en maatschappelijke gedrags normen voor het nieuwe mil lennium is een gigantische klus. Het opleggen van mense lijke 'plichten' is van oudsher een specialiteit van totalitaire regimes en alles wat zweemt naar een keurslijf, woi'dt al CompuServe Information Manager - (Explore Services] na El ft £te Edit Services Mail Special Window help -lal j Member Services TooU EvenSs Neva 8 Weather tUto j Computing Suppo' 1 In»™ Referenced Education Sport3 Professional finance n^r 5??ja it^rrr Home Lesure Enter t3irtment Travel ShoppBig De wijze mannen studeren ook op regels voor Internet. snel ervaren als een inbreuk op democratische vrijheden. Toch wordt al jarenlang ook in onverdacht democratische fo- ra aan zo'n universele regelge ving gesleuteld. Al in 1991 kwam de Club van Rome, ze ker geen reactionair gezel schap, niet een 'VeiTdaring over Menselijke Verantwoox- delijkheden'. Ook de kerken worstelen sinds jaar en dag met handleidingen voor ethi sche en morele gedragspatro nen. De 'Morele Herbewapening', met koningin Wilhelmina als schutspatroon en Frits Philips als prominent lid, bestond al voor de oorlog. Iedereen heeft zo zijn eigen prioriteiten. De niet-gebonden landen willen de 'zelfzuchtige' multinatio nals, de libero's van de globali sering, met de neus op hun sociale plichten drukken. Ie dereen schreeuwt om een glo bale aanpak van de internatio nale criminaliteit. Of zoals Goldstone het uitdrukt: „De internationale gemeenschap moet nieuwe nonnen stellen aan de adembenemende ont wikkelingen in de wereldeco nomie en technologiezoals in formatica, biogenetica, en communicatie. Die normen moeten worden vastgelegd in een nieuw universeel hand vest." De Club van Valencia be schouwt de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens als 'het belangrijkste normatieve document van de twintigste eeuw tegen machts- misbruik door de staat,' maar voegt daar onmiddellijk aan toe, dat een aanvullende ver- klaiing over verantwoorde lijkheden en plichten nodig is om die mensenrechten inhoud te geven en het huidige 'morele tekort' op te vangen. Waar de Mensenrechtenverklaring voornamelijk mikt op indivi duele rechten, is de 'Universe le Verklaring voor de Plichten en Verantwoordelijkheden van de Mens' als nieuwe ge dragscode vooral gericht op regelingen, maatschappelijke instellingen, ondernemers, bankiers, religieuze leidei's, wetenschappers en zelfs jour nalisten. Eed afleggen Wetenschappei's? Jazeker, meent de Club. Evenals medici zouden zij een soort Hippoci'a- tische eed moeten afleggen om hun vernuft aan te wenden tot heil van de mensheid en niet voor onheil in de vorm van atoombommen, chemische of biologische vernietigingswa pens of onverantwoorde gene tische manipulaties. Sommige panelleden wilden ook de me- foto Dirk-Jan Gjeltema dia een eed voor 'verantwoor delijke berichtgeving' opdrin gen, maar dit vond weinig bijval. Een van de grootste knelpun ten wordt zeker een verplichte gedi'agscode voor de zakenwe reld, met name de grote mxilti- nationals, die tegenwoordig vaak machtiger (en rijker) zijn dan landsregeringen. De in ternationale zakenwereld wil men in de Verklaring verplichten tot een 'open, soci aal verantwoordelijk en non- coiTumperend beleid'. Om plichtmatige verantwoorde lijkheden zinvol te maken, moeten ze ook worden nage leefd en daarom werkt de Club van Valencia niet aan de zo veelste pi'oclamatie, maar aan een soort volkenrechtelijk do cument. De Wijze Mannen (en Vrouwen) zien het Internatio nale Strafhof, dat momenteel in Rome in de steigers staat, als hoopgevend bewijs dat een in ternationale i'echtsoi'de hoe langer hoe meer als een nood zaak wordt gevoeld. Het is de bedoeling, dat de ontwerpvex- klaring volgend j aar eerst in de Unesco, de Educatieve, We tenschappelijke en Culturele Organisatie van de VN in be handeling komt en daai-na doorgaat naar de Algemene Vergadering van de VN in New York. GPD door Han Dirk Hekking Ibrahim Rugova, de politieke leider van de Albanezen in de opstandige Servische provincie Kosovo, vroeg woensdag bij de Europese Unie en de NAVO nog eens om steun voor verlangens van de Kosovaren een eigen staat te vestigen. Hij kreeg nul op het rekest en dat was een re gelrechte blunder. De aanpak van de kwestie-Kos- ovo verdeelt de internationale gemeenschap al maanden. On dertussen gaat de stiijd door. De guerrilla's van de UCK, het Kos- ovaarse Bevrijdingsleger, laten zich daarbij niet onbetuigd. On danks de keiharde aanpak van de Seivische politie, groeit de invloed van deze organisatie meer en meer. Lede ogen Dat zien NAVO en de Contact groep voor het voormalig Joego slavië met lede ogen aan, want de UCK streeft naar afscheiding van Kosovo van Servië. En dat is een spookbeeld voor het Westen. Waarnemers gaan er van uit dat een onafhankelijk Kosovo snel zal opgaan in Albanië, wat daarna ook een claim kan leg gen op andere gebieden op de Balkan waar veel Albanezen wonen: Macedonië en in minde re mate Montenegro. De kwestie-Kosovo herbergt met andere woorden de aanlei ding voor een nieuwe Balkan oorlog in zich. Dat wenst de in ternationale gemeenschap te vermijden en daarom moet ze niets hebben van het onafhan kelijkheidsstreven van de Koso varen. Onbegrijpelijk Vanuit dit gezichtspunt is het uitblijven van enige toeschiete lijkheid van NAVO en EU rich ting Ibrahim Rugova te begrij pen. Vanuit een andere hoek is de opstelling van het Westen juist onbegrijpelijk. Rugova geldt zo'n beetje als het laatste gematigde politieke kopstuk in Kosovo. Waar een groot deel van de politici in Kosovo inmiddels afscheiding van het gebied van Servië propageert, al of niet ge wapenderhand, is Rugova nog altij d pleitbezorger van geweld- 26 juni 1948 Blokkade Berlijn De Sovjet-Unie heeft besloten alle toevoer van voedsel naar West-Berlijn stop te zetten. Eerder staakten de Russen al de levering van elektriciteit aan de westelijke zone van de hoofdstad van het voormalige Duitse rijk. De voorraden in de stad zijn nauwelijks voor een maand toereikend. De ge meenteraad van Berlijn heeft de Verenigde Naties om hulp gevraagd. Koning Leopold Koning Leopold van België heeft de regering gevraagd een volksraadpleging te houden over zijn terugkeer. Is er geen duidelijk meerderheid voor zijn terugkomst, dan is Leo- loos pi*otest tegen de Seiwische onderdrukking. Juist daarom is zijn positie de] afgelopen tijd wankeler gewor den. Veel leden van Rugova's partij werpen zich door de harde repressie van de Serviërs en de successen van de UQK tegen woordig op als vertegenwoordi gers van de guerrilla's en andere politieke stromingen, die de vergadertafel mijden en hun mening het liefste ondersti-epen met een Kalashnikov. Rugova verkeert daardoor steeds meer in een isolement. Hij is daarin ook gemanoeu vreerd door de Sexwische presi dent Milosevic, die hem keer op keer liet opdraven voor bespre kingen over de toekomst van Kosovo, daarbij toezeggingen deed maar nooit woord hield In eerste instantie leidde dat bij de Kosovaren alleen tot een be vestiging van hun ovextuiging dat Milosevic niet te vertrouwen was. Uiteindelijk bekladde de handelswijze van Milosevic echter ook de reputatie van Rugova, die immers niets voor Kosovo voor elkaar leek te krij gen. Positie De Albanese leider is door de NAVO en EU woensdag nog ver der buitenspel gezet. Hij keert wederom terug naar Kosovo, zonder ook maar iets voor de Kosovaren bereikt te hebben. Zijn positie in het politieke krachtenveld in de opstandige provincie is verder aangetast. In concreto betekent dat dat zijn gematigd geluid niet meer meetelt en dat lieden met een minder vreedzame inslag het pleit in hun voordeeld hebben beslecht. En dat is nu precies waar het Westen bang voor was. In plaats van dat er bij de besprekingen over de toekomst van de Sexwi- sche provincie nog een midden weg kan worden gepresenteerd, operei'en in de ai'ena-Kosovo nu alleen nog hardliners. Tel daai'bij de verdeeldheid bin nen de NAVOdie actie tegen het Seiwische optreden in Kosovo in weerwil van de dreigementen vanuit de verdragsorganisatie onwaarschijnlijk maakt, en het is duidelijk dat de tijdbom op de Balkan rustig doortikt. pold bereid afstand te doen van de troon ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Oudheidskamer De oudheidskamer van Veere is weer in oude staat hersteld. Zo is oude vierschaar opge knapt en staat de beker van Maximiliaan van Bourgondië in een nieuwe vitrine. Franse spoorwegen Eén op de twintig Fransen heeft een baan bij de spoorwe gen. De SNCF heeft 2,1 mil joen mensen in dienst. Boven dien zijn nogeens 600.000 mensen in opleiding voor werk bij het spoor Ter vergelijking, in Nederland werkt één op de driehonderd mensen bij de NS Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax. (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel (0115)694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http.//www.city.nl e-mail pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00. franco per post 125,50; per maand 34,75, per jaar 366,50, franco per post 485,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting, losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75. zaterdag 2,50 p.st.: (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm, minimumprijs per advertentie ƒ27,60, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. speciale posities: tarief op aanvraag: voor brieven bureau van dit blad 7,- meer (excl. 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2