Oranje verdient donderspeech Spelers gaan bij zichzelf te rade Voorbeeldig gedrag Nederlandse fans Roemloze aftocht voor Rode Duivels Plaatsing voor tweede ronde mist glans Volksfeest in Mexico door Gijsbert Spierenburg SAINT-ETIENNE - De kroon prins daalde af om de coach en de spelers de hand te drukken, maar te feliciteren viel er eigen lijk niets. Een donderspeech van de monarch in spe zou pas sender zijn geweest. Armoedig en beschamend was het optre den van de Hollandse Leeuw in de laatste groepswedstrijd en zwart de rouwrand aan het toe gangsbewijs voor de tweede ronde. Aan de vertoning ont brak elke glans en doet het erg ste vermoeden voor de volgende opdracht, maandag tegen Joe goslavië. Met Nederland gaat ook Mexico door, de nummer twee van groep E die de ploeg van Hiddink gis termiddag in stadion Municipal van Saint-Etienne in de slotfase volledig onder de voet liep. Diep respect voor de Zuidamerika nen was op z'n plaats voor de wijze waarop Oranje, hooghar tig als het was na de 2-0 voor sprong, op z'n plek werd gezet (2-2). De Tour d'Orange is in Frank rijk inmiddels het hooggebergte genaderd. In Toulouse, aan de voet van de Pyreneeën, doemt maandag het eerste serieuze ob stakel op, Joegoslavië, dat eer der dit toernooi Duitsland tot •wanhoop bracht. Hiddink zei gisteren dat het hem niet zoveel ;uitmaakte. Z'n gezicht sprak boekdelen. Hij ziet de bui met ;deze slappe groep vermoedelijk ■al hangen. [Voor de trots van Oranje gaat ■het echte werk nu pas beginnen. ,'De groepswedstrijden zijn in 'wezen kinderspel geweest. Met ,'één overwinning (op Zuid-Ko- ■rea) en twee gelijke spelen (te gen België en Mexico) is Neder land op grond van een beter doelsaldo winnaar geworden van poule E, veruit de zwakste van de acht. Enige bescheiden heid is op z'n plaats, in het hele land trouwens. Op twee essentiële aspecten schoot de nationale equipe te kort, fysieke en mentale hard heid. De constatering is niet nieuw. Het is eerder geventi leerd, ook door de bondscoach zelf. Zijn ploeg demonstreerde gisteren op dit terrein nog altijd weinig progressie te hebben ge boekt. Davids liep rond met een mes tussen de tanden, hij was de enige. Zwakke plekken De houding van Nederland deugde niet, ook al niet in de eerste helft. De doelpunten van Cocu en Ronald de Boer camou fleerden toen nog veel. In de tweede helft viel er niets meer te verhullen. Op een onthutsende manier kwamen de zwakke plekken aan het licht en geen li nie ging vrijuit. Chaotisch en onzorgvuldig was het veelgeroemde positiespel en beneden alle peil de persoonlij ke inbreng van een aantal cory feeën, Bergkamp en Ronald de Boer in de eerste plaats. Zelfs Van der Sar en Stam deelden op zeker ogenblik in de malaise. Hiddink trachtte in de laatste twintig minuten met drie wis sels (Winter, Bogarde en Hassel- baink voor Jonk, Numan en Bergkamp) de woeste golven te breken. Zijn ingreep sorteerde geen effect. Z'n Mexicaanse collega La- puente had meer succes. Hij bracht een aanvaller (Pelaez) in voor een middenvelder (San chez) en zag de nieuwe man prompt scoren, via een kopbal uit een hoekschop. Van der Sar stond aan de grond genageld. In de vierde minuut van de bles suretijd maakte Hernandez het drama voor Oranje compleet, dit keer na een misgreep van Stam. Excuses had Oranje niet. Het was koeler dan verwacht en de grasmat verkeerde als gevolg van een regenbui in de gewenste conditie. De omstandigheden waren onmiskenbaar in het voordeel van Oranje. Kou en regen, niets deerde de Zuidamerikanen evenwel tegen een Nederlandse ploeg die ver geleken bij de laatste wedstrijd, tegen Zuid-Korea, op één plaats was gewijzigd. Reiziger speelde voor Winter, omdat Hiddink op de linkervleugel van de tegen stander een specialist ver wachtte, de gevreesde Blanco. Dat pakte anders uit. De links buiten maakte z'n opwachting verrassend op de andere flank. Reiziger zal maandag tegen de Joegoslaven vermoedelijk weer het veld ruimen. Een overtui gende indruk liet de back niet na, evenals Jonk. Voor de kei harde duels op het middenveld is de Volendamse stylist niet de aangewezen man. Hij is niet uit gerust met een killers-mentali- teit. Daarin is hij niet de enige binnen de ploeg. Nederland - Mexico 2-2 (2-0). 5. Co cu 1-0, 19. Ronald de Boer 2-0, 75. Pelaez 2-1, 90. Hernandez 2-2. Scheidsrechter: Al Zeid (SAr). Toe schouwers: 36.000. Gele kaart: Stam, Numan (Ned), Villa, Hernan dez, Garmona, Pelaez (Mex). Nederland: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer en Numan (71 Bogarde); Ronald de Boer, Jonk (71. Winter), Davids en Overmars; Berg kamp (78. Hasselbaink) en Cocu. Mexico: Campos; Carmona, San chez (56. Pelaez), Davino en Suarez; Villa, Garcia Aspe, Luna (46. Arella no) en Ramirez: Blanco en Hernan dez. GPD FRANCE 98 Campos blijft Nederland als favoriet zien SAINT-ETIENNE - Jorge Cam pos, de excentrieke doelman van Mexico, stond gisteravond voor de tweede keer binnen vijf maanden tegenover het Neder lands elftal. In februari, toen Oranje in Miami vriendschap pelijk tegen zijn land speelde, moest hij nog het onderspit del ven. Gisteravond kwam zijn re vanche. „Nederland," zei Campos, .blijft voor mij de favoriet voor de wereldtitel. Het heeft zoveel goede spelers, maar om wereld kampioen te worden heeft het elftal wel een andere instelling nodig. Op het moment dat Ne derland dacht de wedstrijd in izijn zak te hebben, knokte Mexico zich terug. Op het Mexicaanse team werd in de aanloop zware kritiek ge leverd. Het elftal zou in Europa maar wat aanrommelen, kreeg in elke oefenwedstrijd een pak slaag en leek op een rampzalig WK af te stevenen. ,,0p een WK bepaalt de i nstelling van de spe lers de helft van het resultaat. Mexico heeft spelers die er tot de laatste minuut voor vechten. GPD MEXICO-STAD - Het bereiken van de achtste finales door him voetbalhelden heeft gisteren overal in Mexico tot een gewel dig volksfeest geleid. Tiendui tenden mensen gingen in het groen-wit de straat op om him heugde te uiten. De nationale oorlogskreet „Ja, we kunnen bet", gelanceerd door een tv- zender, veranderde in „Ja, we konden het." Op het historische Zocalo-plein inde hoofdstad stond een enorm scherm opgesteld. Dat trok dui zenden fans. Grote jubel na af loop ook in het centrum van Monterrey en Guadalajara. Oe Mexicaanse president Er nesto Zedillo wenste de natio nale ploeg geluk met hun prach- ige prestatie tegen de sterke Nederlanders. „We zijn gewel dig trots op jullie", zei de rege ringsleider. RTR/AFP Ronald de Boer wil met Hiddink praten over tactiek door Marcel van der Kraan SAINT-ETIENNE - In de kleedkamer van Oranje bleven harde woorden uit, maar voor de spelers was het zonne klaar dat de wijze les in Saint-Etienne op het goede moment kwam. „Neder land staat weer met beide benen op de grond", was de nuchtere conclusie van aanvoerder Frank de Boer na het ge lijkspel (2-2) tegen Mexico. „We hoeven niet in een dip te raken. Daarvoor zit er te veel kwaliteit in deze ploeg. Alleen blijft het schandalig dat we tegen een land als Mexico de zaak zo uit handen geven." Oranje's captain, de enige speler die op een nagenoeg foutloos optreden kon te rugzien, was zoals altijd scherp in zijn oordeel. Daarbij spaarde hij niemand, al hadden de meeste internationals dat al in het veld gemerkt. De Boer had geen stem meer over.,Hoor je het? Het is lang geleden dat ik in het veld zo tekeer ben gegaan." In het tweede bedrijf liet hij zich nadrukkelijk gelden en Het hij blij ken dat hij zijn verantwoordelijkheden als aanvoerder van de nationale ploeg durft te nemen. Toch kon ook Frank de Boer in het hart van de defensie niet voorkomen dat de Mexicanen in de slotfase langszij kwa men en Oranje op weg naar de achtste finale nog even een draai om de oren ga ven. Het slippertje was van Jaap Stam, die naast De Boer tot die allerlaatste j minuut ook een puike partij had ge- J speeld. Maar van kritiek op de toekom- j stige steunpilaar van Manchester Uni- ted wilde hij niet weten. „Als je twee i doelpunten weggeeft, betekent het niet altijd dat het de schuld van de verdedi- ging is. Verdedigen begint bij de aan vallers en de middenvelders", luidde zijn analyse. Stam had desondanks de pest in zijn lijf. „Natuurlijk ben ik blij dat we in de tweede ronde zitten, maar ik houd aan deze wedstrijd gewoon een klotenge- voel over. Ik heb Hernandez negentig minuten in mijn zak en dan maakt hij toch nog die goal. Ik schopte mis. Hoe dat kwam weet ik niet, we verloren het luchtduel e'n opeens kwam die bal naar beneden", mokte Stam, die terecht op merkte dat Nederland de klus al in het eerste bedrijf had moeten klaren. „Als je 2-0 voorstaat en je krijgt daarna nog prachtige kansen om de score op te voe ren, mag je op het hoogste niveau de zaak niet meer weggeven. Nederland was voor rust veel beter, het had vier of rijf nul moeten worden. De les is inder daad op tijd gekomen. Elke wedstrijd is nu een finale. Komt Nederland nog een keer zo voor de dag, dan is het te laat en kan je naar huis." Eigen trainingskamp Maandag wacht in Toulouse al de acht- ste finale. In het eigen trainingskamp bi] Monaco kan Guus Hiddink de laat ste restjes arrogantie wegnemen bij zijn spelers. Want sporen van hoogmoed waren tegen de Mexicanen wel degelijk waar te nemen. Dennis Bergkamp heeft in Engeland geleerd dat zelfs de beste voetballer de mouwen moeten opstro pen en een grote dosis techniek geen ga rantie is voor succes. „Nederland heeft tegen twee mindere tegenstanders la ten zien hoeveel kwaliteit het in huis heeft en waartoe het allemaal in staat is. We weten dank zij deze wedstrijd nu ook dat we op bepaalde vlakken nog steeds heel kwetsbaar zijn." Ergernis Ronald de Boer is van mening dat de ommekeer in het duel ook met tactische zaken te maken had. Hij wil daarover vandaag of morgen met Guus Hiddink eens rustig van gedachten wisselen. De Boer staat bij gebrek aan sterke alter natieven op de rechterflank gepos teerd. „Maar als Nederland onder druk komt te staan, heeft de ploeg aan mij veel meer als ik op een centrale positie sta. Ik kan een bal vasthouden en zou in de toekomst eigenlijk van rol moeten wisselen." De tweede helft was er voor Oranje één van louter ergernis. Wim Jonk raakte de grip op het spel kwijt, Axon Winter, Winston Bogarde en Jim my Hasselbaink vielen zwak in, terwijl ook de scheidsrechter een uiterst treu rige indruk maakte. Abdul Rahman Al Zeid had geen flauw benul wat er alle maal om hem heen gebeurde. De ene Mexicaan dook de andere achterna en de Arabier bleef maar fluiten. „Ik word langzamerhand een beetje misselijk van de arbitrage", spuwde Dennis Bergkamp zijn gal. „Jaap Stam raakte zijn tegenstander met geen vin ger aan. Soms was de bal al tien meter weg en ging zijn tegenstander liggen. Zo'n geintje kostte hem wel een kaart." Arthur Numan was een andere overtre- der zonder dat er sprake was van wan gedrag. Numan: „Ik keek naar Frank de Boer die aan het ravotten was. De scheidsrechter keek er ook naar. Toen ze klaar waren wilde ik ingooien en gaf hij me opeens een gele kaart.'' Frank de Boer vond het merkwaardig en tegelijkertijd typerend voor de arbi trage op het WK dat 'zo'n man uit Saoe- di-Arabië een alles beslissend duel als Nederland-Mexico mocht leiden. „Op een gegeven moment was ik het hele maal zat. Toen stapte ik als aanvoerder op hem af en ging ik tegen hem tekeer. Wat Hernandez allemaal flikte met zijn 'schwalbes' grensde aan het ongeloof lijke. Ik vraag niet gauw om een kaart, maar tegen zulke praktijken mag een scheidsrechter best optreden." Moraal De moraal van het verhaal, zo besefte Jaap Stam, was dat Nederland ook op dat terrein een lesje had geleerd voor de nabije toekomst. Stam: „Met spelers die zulke trucs uithalen kunnen we straks ook te maken krijgen. En het zou slap zijn om onze slechte prestatie nu af te schuiven op de arbitrage. We moeten gewoon met een normale instelling blij ven voetballen, dan kunnen we heel ver komen." GPD Phillip Cocu gaat uit zijn bol als hij Oranje op een 1-0 voorsprong heeft gebracht. foto Pascal George/EPA van onze sportredactie SAINT-ETIENNE - Ook rond de derde en laatste groepswed strijd van Oranje hebben de Ne derlandse supporters zich uit stekend gedragen. In Saint- Etienne zorgden 15.000 fans voor een groot feest. De WK-or- ganisatie liet na de wedstrijd te gen Mexico weten dat „het ge drag van de Nederlanders tot nu toe een hoogtepunt van het toer nooi is". Voor het duel met Mexico reken de de politie op hooguit 13.000 Nederlanders. Uiteindelijk za ten er 2000 meer in het Geoffroy Guichard stadion. Zij hadden op de zwarte markt tegen woe- kerprijzen, variërend van 400 tot meer dan 1000 gulden, een kaartje aangeschaft. Enkele honderden Nederlan ders moesten de wedstrijd via een groot videoscherm in de binnenstad volgen. Zij hadden via reisbureaus een ticket ge kocht, maar in Saint-Etienne aangekomen bleek dat de reis bureaus de bestelde en reeds be taalde kaarten niet in handen kregen. De politie was bevreesd dat deze groep voor moeilijkhe den zou gaan zorgen, maar die angst bleek ongegrond. Will van Rhee, namens de voet balbond belast met supporters- en veiligheidszaken, zei voor het WK al dat de Franse politie geen kind zou hebben aan de fans van Oranje. Hij kreeg ge lijk. Althans tot nu toe. „Ieder een riep maar dat de Nederlan ders gevaarlijk waren en voor trammelant zouden zorgen, maar dat was nergens op geba seerd." Ook de rond het duel met Mexi co zette de KNVB vijftig ste wards in voor de begeleiding van de supporters. Van Rhee kreeg van de Franse autoritei ten lof voor het inschakelen van stewards. „Die mensen kunnen zoveel probleempjes oplossen, waardoor je een hoop narigheid voorkomt", aldus Van Rhee. „Daarom vind ik het vreemd dat wij het enige land zijn dat ste wards gebruikt. Ik denk dat an deren hun belang onderschat ten." Volgens Van Rhee en Henk Groenevelt, hoofd van het spe ciale Nedei-landse WK-politie- team, is tijdens het WK een dui delijk onderscheid te maken tussen de supporter van Oranje en een clubsupporter. „De Oranje-fan is heel anders, die komt alleen voor het voetbal en wil feest maken", aldus Groene velt. Feest De groepswedstrijden van Oranje trokken in totaal 62.000 Nederlanders. Zij zorgden am per voor problemen met andere supporters of met de politie. Groenevelt: „Ik krijg telkens le horen dat de Nederlandse sup porters een voorbeeld zijn voor andere supporters. Zo is het ook. "ANP Bergkamp krijgt er van langs SAINT-ETIENNE - Johan Cruijff en Guus Hiddink waren gisteravond in Saint-Etienne hard in hun oordeel over Dennis Bergkamp. De twee topfiguren van het Nederlandse voetbal waren van mening dat de spits van Arsenal in de laatste groepswedstrijd tegen Mexico (2-2) had gefaald. Cruijff: „Wat Dennis liet zien was ver beneden het nulpunt. Dat kan niet op dit niveau. Ik hoop dat hij in de achtste finales weer iets van zijn kwaliteiten toont. Dat geldt overigens voor het hele Nederlands elftal. De inzet, de hartstocht en het posi tiespel waren na de rust ver be neden peil." Hiddink haakte in op de kritiek van Cruijff op Bergkamp. „Den nis liep te veel te tobben. Hij leek zich voortdurend af te vra gen of het fysiek wel goed zou gaan met hem. Hij kan beter een uur voluit gaan. Nu speelde hij met de handrem ex-op.ANP Eric Deflandre ligt verslagen op de grond, nadat België is uitge schakeld op het WK. foto Elise Amendola/AP Frank de Boer (links) en Edgar Davids zijn na afloop van het duel tegen Mexico in een felle discussie verwikkeld. foto Marcel Antonisse/ANP van onze sportredactie PARIJS - Gewoon gebrek aan kwaliteit, zo concludeerden de Belgische bondscoach Georges Leekens en spits Luc Nilis een drachtig. Het was zo'n beetje voor het eerst dat de twee het met elkaar eens waren. De Bel gen kwamen gisteren in het Pare des Princes niet verder dan 1-1 tegen Zuid-Korea. Met drie punten uit drie partijen kunnen ze vandaag naar huis. Nilis was donderdagavond des duivels. Het speerpunt van de Belgische ploeg is al tijden het makkelijkste mikpunt van kri tiek. De PSV'er maakte tegen de Zuid-Koreanen in de zevende minuut de openingstreffer. Vlak voor en vlak na de rust kreeg de aanvaller goede kansen op een tweede treffer. De ki'itiek zou wel weer zijn deel zijn, wist Nihs. Kaxrenvrachten vol. Omdiemissex-s. Maar eigen lijk schutterde donderdag na- tuui-lijk vooral bondscoach Leekens. Die liet Nilis na de droomstar! aan zijn lot over; moederziel alleen. Alle andex-e Rode Duivels renden achtei-uit, in paniek. Alsof er een grote: ploeg tegenover hen stond. Leekens verving in de rust de onthutsend zwakke Oliveix-a voor Mbo Mpenza. Veel haalde het niet uit. Alleen het gemid delde van de oude ploeg kwam even onder de dertig jaar. Dat compenseerde de coach door halverwege de tweede helft Sci- fo naar de kant te halen en de 37-jarige Van der Eist het veld in te sturen. „Scifo liep achter de bal aan en dat is nu juist niet zijn sterkste punt", aldus Leek ens. Het is het verhaal van de kiphet ei en de kippige coach. Met Scifo haalde de bondscoach de laatste speler uit het veld die de eenza me Nilis nog op fatsoenlijke wij ze kon aanspelen. Begenadigde voetballers zijn in België schaars, ongenadige hai'de wer kers zoals Van der Eist zijn er echter in overvloed. De oude Van der Eist, die ondanks vijf rustdagen nog veirnoeide benen had van het duel met Mexico, stond nog geen vijf minuten in het veld toen Yoo de 1-1 maakte, In het laatste kwartier werd België - Zuid-Korea zelfs even leuk. Beide ploegen wilden win nen en speelden met vijf aanval lers. De Koreanen, die zich we gens hun doorzettingsvermogen vol trots de Duitse Aziaten noe men, kregen in de slotfase nog de beste kansen. België - Zuid-Korea 1-1 (l-0).7, Ni lis 1-0, 71. Sang-Chul Yoo 1-1. Scheidsrechter: De Freitas (Bra). Toeschouwers: 40.000. Gele kaart: Borkelmans (Bel), Tae-Young Kim (ZKo). België: Vande Walle; Deflandre, Staelens, Vidovic en Borkelmans; Wilmots, Scifo (66. Van der Eist). Clement en Van Kerckhoven; Nilis en Oliveïra (46. Mbo Mpenza). Zuid-Korea: Byung-Ji Kim; Sang- Hun Lee (66. Hyung-Seok Yang), Min Sung Lee. Myung-Bo Hong en Song-Yong Choi (46. Lim-Saeng Lee); Seok-Ju Ha, Sang-Chul Yoo, Do-Keun Kim (46. Jong-Soo Ko), Tae-Young Kim; Yong-Soo Choi en Jung-Won Seo. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25