n EEUWS Veto treft agrarisch beleid Chaos door jacht op spullen Air Miles Oranje wacht Joegoslavië na domper tegen Mexico Zilveren Anjer voor Middelburger Vos 4 WEKEN VOOR 15,00 VACATURES Staking bij VW België na coma werkneemster Gevangenen Nigeria vrij mmmtÊÊmmmmmm Boze Van Aartsen torpedeert hogere landbouwprijzen Europa IMF geeft lening Rusland vrij 0113-234000 Noord-Ieren naar stembus Sirenes zijn niet luid genoeg Zierikzee inspireert Beekman Twee doden bij explosie Parijs JA, ik wil: 241e jaargang no. 151 vrijdag 26 juni 1998 losse nummers 1,75 20° 1# ZW 3 ij Droog Flinke opklaringen en droog. Zwakke tot matige zuidwesten- tot zuidenwind, en maxima van 18 tot 21 graden. VAN DER ENDT AUTOSCHADE Aimiiidsenweg 8 Goes (acliter Gévler) tel. 0118-270810 Advertentie Brasserie de DRVKKERY en Ear Eye Muziek presenteren een optreden van Luis de Sousa en Evelien Satink, leden van de Portugese Muziekgroep "Mo" in de binnentuin van de DRVKKERY vanmiddag van 15.00 - 17.00 uur Boekhandel Fanoy biedt aan uit de actie: Reisdroom en leesavontuur 2 Singelpockets voor ƒ25,00 Turning Point World Cup 98 CD ROM van 99,95 voor ƒ79,00 Ook in de DRVKKERY: het Kaartenkabinet Kantoor boekhandel de Ruiter en... Alles is te koop in... de Winkel BRUSSEL - Het begon met een hersenbloeding bij de 27-jarige Christclle Delcourt. Tijdens haar werk in de Volkswagenfa briek in het Belgische Vorst, bij Brussel, werd zij doodziek. Maar de bedrijfsarts vond het niet nodig haar te onderzoeken. Uit woede over deze handelwij ze legden enkele duizenden col- t's van Christelle, die in co ma ligt, woensdag en gisteren het werk neer. De medewerkers eisten het ver trek van de bedrijfsarts. Eerder ging de dokter ook in de fout. Zo stuurde hij twee jaar geleden een collega met de bus naar huis, die enkele uren later over leed aan een hartinfarct. Tijdens een vergadering, bijge woond door driekwart van de 7000 werknemers, stemde giste ren een meerderheid voor actie totdat de arts is opgestapt. Een plan van de directie om de man vier weken met verlof te sturen, werd afgewezen. Onder zware druk van de direc tie ging de grote meerderheid van het personeel gistermiddag laat aan de slag. De leiding dreigde met ontslag op staande voet voor alle medewerkers die het werk niet hei-vatten. ANP ABUJA - De Nigeriaanse presi dent Abubakar heeft gisteren de vrijlating van zeventien politie ke gevangenen gelast. Tot de groep behoren oppositie leider Olisa Agbakoba en de be kende politici Olu Falae en Abubakar Rimi. Moshood Abiola, die de overwinning op eist bij de geannuleerde presi dentsverkiezingen in 1993, komt echter niet op vrij e voeten Volgens bronnen bij de regering vinden er wel onderhandelin gen met hem plaats. RTR/AFP door Mare Peeperkorn LUXEMBURG - Neder land wijst voor het eerst sinds jaren alle verhogin gen van de Europese land bouwsubsidies af. Minis ter Van Aartsen van Landbouw wreef zijn Eu ropese collega's gister avond laat dit protest on der de neus, uit onvrede met de steeds verder oplo pende uitgaven. Het landbouwbudget stijgt ko mende jaren, ondanks het Ne derlandse verzet, met ruim 450 miljoen gulden. Het gaat om toezeggingen om de overige lid staten van de Europese Unie te vreden te houden. Volgens Van Aartsen is het de af gelopen 'tien tot twintig jaar' niet meer voorgekomen dat Ne derland tegen het landbouw prijzenpakket stemt. „Wij zijn altijd het meest meedenkende EU-lid geweest. Als je dan Ne derland tegen jekrijgt, is dat een hele prestatie", sneerde de mi nister richting Europees com missaris Fischler van Land bouw en tijdelijk EU-voorzitter Groot-Brittannië. Van Aartsen benadrukte dat Nederland sinds een half jaar er alles aan gelegen is de EU-uitgaven te la ten dalen. De landbouwsubsi dies slokken met negentig mil jard gulden per jaar bijna het halve EU-budget op. Wegkruipen De Nederlandse tegenstem over het prijzenpakket kwam na vier dagen discussie in het Luxem burgse betonnen vergadercom plex. Een geïrriteerde Van Aartsen verweet zijn collega's buiten de werkelijkheid te staan. „We kunnen toch niet wegkruipen in deze Luxem burgse bunker met ons prijs pakketje op schoot, alsof er geen buitenwereld, geen consument, geen Wereldhandelsorganisatie bestaat?" Omdat de andere lan den wel akkoord gingen, bleef het Nederlandse protest zonder praktische gevolgen. De lobby van Spanje, Italië en Portugal om de gesubsidieerde olijfolieproduktie te verhogen, was aanzienlijk effectiever. De extra kosten daarvan (voorlo- piggeraamd op 150 miljoen gul den) worden grotendeels door de noordelijke EU-landen be taald. Ook Nederland zorgde voor een - overigens bescheiden - kostenstijging. Landbouwcommissaris Fisch ler zwichtte onder druk van Van Aartsen en zijn Duitse collega om de voorziene premiedaling voor hennep te verzachten. De subsidie voor dit gewas (1575 gulden per hectare) gaat niet met 25 procent, maar nog maar met 7,5 procent omlaag. Volgens de minister is dit hard nodig om de Oost-Groningse hennepte lers voor een faillissement te be hoeden. GPD zie ook pagina 3 Boeren boeren beter WASHINGTON - Het bestuur van het Internationaal Mone tair Fonds heeft gisteren inge stemd met het vrijgeven van 670 miljoen dollar 1360 miljoen) aan Rusland. Eerder had het fonds kredieten geblokkeerd omdat het Kremlin bij economi sche hervormingen onvoldoen de vorderingen maakte. Deze week heeft president Jel- tsin na crisisberaad met zijn premier Kirijenko het parle ment opgeroepen een aantal vergaande maatregelen aan te nemen. De kredieten van het IMF kunnen er voor zorgen dat de rust in de Russische financië le wereld weerkeert. KRF/RTR Een teleurgestelde doelman Van der Sar met een sombrero. van onze sportredactie PARIJS - Het Nederlands elftal speelt in de achtste fi nales van het WK voetbal in Frankrijk tegen Joego slavië. De Oost-Europese ploeg moest gisteravond in groep F genoegen nemen met de tweede plaats, achter Duitsland. Joegoslavië won met 1-0 van Amerika, Duitsland was met 2-0 te sterk voor Iran. Op basis van eenbeter doel saldo was de groepszege voor Duitsland, dat maandag in Montpellier tegen Mexico speelt. Nederland en Joegoslavië komen in Toulouse (21.00 uur) tegen el kaar uit. De plaatsing voor de tweede ronde was er één zonder glans. De equipe van bondscoach Guus Hid- dink begon goed, nam een 2-0 voorsprong en toonde woord werd het stadion Etienne: we- Dat Nederland lang niet zover restant van het Midden-Ame- denmoter. vorm. Eén gefluisterd in van Saint- reldkampioen. echter nog is bewees het duel met de rikaanse mid- FRANCEï Na negentig minuten eindigde de ontmoeting in de stromende regen gewoon in 2-2Beide landen bekeren verder, Nederland zelfs als groepswinnaar en eigen foto Jaap de Boer/GPD lijk was er geen reden tot klagen. „We zijn blij", zei Hiddink. „Maar we streven ook naar perfectie"voeg de hij er aan toe. Daarom was er geen reden tot tevre denheid. Oranje heeft een wisselvallige eerste ronde achter de rug. Een ietwat tegenvallend begin tegen de Belgen (0-0), een bijzonder leuk herstel tegen Zuid-Korea, een afsluiting tegen Mexico met twee gezichten. De conclusie is dat er weinig nieuws onder de zon is. Ne derland heeft een heel goed elftalals het gras groen is, het weer mooi blijkt en de bal rolt. Als de ploeg de mouwen moet opstropen gaat het wat minder. ANP zie ook pagina 25 doorTon van den Nouweland BERGEN OP ZOOM - Air Mi- les-spaarders maken massaal gebruik van de mogelijkheid om hun 'luchtmijlen' in te wisselen voor geschenken. Daardoor zijn de meeste artikelen uit de cata logus uitverkocht. De telefoni sche klantenservice is vrijwel onbereikbaar en de wachttijd in de Air Mileswinkels is lang. Sinds half april biedt Air Miles de mogelijkheid om te sparen voor artikelen. Tot die tijd kon den de gespaarde miles alleen ingewisseld worden voor reizen en dagjes uit. Een medewerker van de Air Mileswinkel in Ber gen op Zoom spreekt van 'gi gantische drukte'. De winkel in de Wassenaarstraat is verkoop punt voor Zeeland en West-Bra bant, maar fungeert tevens als 'overloop' voor de drukte in de Rotterdamse vestiging. In de Air Mileswinkels moeten klanten die de beoogde artike len niet gereserveerd hebben, meestal met lege handen weer vertrekken. Volgens een ver koopster in Utrecht is de toe loop onverwacht groot: „We vertellen de klanten nu stan daard dat ze bij het bestellen moeten rekenen op een levertijd van tien weken." Zestig procent van de spaarders 'koopt' zijn artikelen recht streeks in de Air Mileswinkel. De rest bestelt via de telefoon. De winkelverkoop is door de Air Miles-organisatie uitbesteed aan de in Eindhoven gevestigde Vespro-groep, die voor verschil lende grote ondernemingen promotie-activiteiten uitvoert.. Volgens woordvoerster C. Zoontjes van Vespro heeft haar organisatie in de tien winkels extra balie- en telefoonperso- (Advertentie) MEDEDELING Gedurende de ingebruikname van de nieuwe tele fooncentrale op vrijdag 26 juni 1998 van 19.00 tot 19.30 uur is de locatie Goes niet bereikbaar Voor de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA), brandweer en politie zijn noodvoorzieningen getroffen. Noodgevallen kunnen via het alarmnummer 112 aan gemeld worden. Na 19.30 uur is het ziekenhuis gedeeltelijk bereikbaar via het hoofdnummer: neel ingezet om de Air Miles- stormloop het hoofd te bieden. Behalve de lange levertijden blijkt ook de bereikbaarheid van de klantenservice een groot probleem. Bellen met deze 'spre kende computer' is een dure grap. Het 0900-nummer van vijftig cent per minuut kent lan ge wachttijden. Bij de Consu- (Advertentie) Ook als lease-adviseur helpt Auto-Lease Walcheren u graag op weg OOSTERSCHELDEZIEKENHUIZEN 's-Gravenpolderseweg 114, postbus 106, 4460 BB Goes Telefoon 0113-234000 Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een Citroen XM vanaf 900,- per maand excl. BTW^ mentenbond zijn daai'over de laatste weken veel klachten binnengekomen. De bond vindt lange wachttijden voor een be taalde telefoondienst onaan vaardbaar. Woordvoerders van Air Miles ontkennen dat de massale verzilvering van Air Miles is ontaard in een chaos. Volgens R. van Amen is eerder sprake van een 'fantastisch suc ces'. Zijn collega mevrouw E. van Thillo wijt de drukte bij de klantenservice deels aan het hoogseizoen, waarin veel men sen vliegreizen boeken. Sinds de bestedingsmogelijkhe den zijn verruimd, worden vol gens de woordvoerder dagelijks tussen de anderhalf en twee mil joen 'miles' voor artikelen inge wisseld. Zo'n 2,8 miljoen Ne derlanders doen momenteel mee aan deze spaaractie van on der meer Albert Heijn, Shell en ABN Amro. Die spaarders behe ren samen 1,5 miljard Air Miles, met een geschatte tegenwaarde van - afhankelijk van de beste ding - tussen de 500 en 900 mil joen gulden. De bevolking van Noord-Ieidand kon gisteren naar de stem bus om een nieuw parlement te kiezen. De stembusgang had plaats onder strenge veiligheidsmaatregelen. Woensdag ontplofte nog een bom bij een stembu- reau. Burgemeester Van der Doef van Vlissingen vindt het nieuwe systeem van sirenes slecht. Volgens hem zijn er te veel plekken waar de sirenes niet worden gehoord. De minister van Bin nenlandse Zaken krijgt van Van der Doef, tevens voorzitter van de regionale brandweer, binnenkort Q een kritisch rapport. Voor haar nieuwe histori sche jeugdboek heeft Thea Beekman het 18e- eeuwse Zierikzee als uit gangspunt genomen. Jas per de Bonte uit de Rave- straat krijgt de kans om met de Anna-Maria naar Lissabon te varen. Voor de kust van Portugal slaan kapers hun slag. Woens dag 1 juli presenteert de schrijfster haar boek in Zierik- >>1j T feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,21,23 en 24; sport: 25, 26, 27,28 en 29 door Lianne Sleutjes AMSTERDAM - Zelf ziet Adri- anus Vos nog werk aan de win kel om de joodse erfenis in Zee land te behouden. Maar prins Bernhard noemde hem toch al „de man die in Zeeland een huis heeft gebouwd voor het 'sja- loom' en het 'amen'." In Koninklijk Paleis in Amster dam ontving de Middelburger gisterochtend uit handen van de prins de Zilveren Anjer. Ook ko ningin Beatrix was aanwezig. De Zilveren Anjer gaat jaarlijks naar maximaal vijf personen die vrijwillig verdiensten heb ben verricht voor de Nederland- se cultuur of die van de Antillen. Prins Bernhard is regent van het naar hem vernoemde fonds. Vos heeft volgens het fondsbestuur een 'bij vlagen dramatische strijd geleverd voor de weder opbouw van de synagoge in Middelburg.' De 'sjoel van Zee land' is herrezen als een religi eus, cultureel en sociaal tref punt; dat is in eerste instantie aan Vos, aldus het bestuur. Als kind woonde Vos in de buurt van enkele joodse begraafplaat sen. Het voor hem onleesbare Hebreeuwse schrift intrigeerde hem. In de oorlogsjaren zag hij als kind hoe de joden werden weggevoerd. Dat maakt een die pe indruk op hem, ook al wist hij niet welk lot hen wachtte. Als tiener studeerde de gerefor meerde Vos Hebreeuws op het gymnasium. Later studeerde hij medicijnen en werd chirurg. Hij PARIJS - Een zware explosie in een appartement in Parijs heeft gisteren een vrouw en haar min naar het leven gekost. De slachtoffers komen uit het voor malige Joegoslavië. De politie onderzoekt of de be woners van het appartement een bompakket hebben gekre gen of zelf iets aan het fabrice ren waren. AFP/RTR/DPA las over de 'sjoel van Zeeland' die tijdens de oorlog werd ver woest en trof op een binnenhof je in Middelburg de ruïne aan. „Die aanblik wakkerde het vonkje aan", aldus prins Bern hard. „Hier was een ereschuld te voldoen, het gebouw van 1705 moest herrijzen." Vos ging door totdat hij het hele karwei had geklaard. „Al bent u geen geboren Zeeuw, u bent een beetje een levende illustratie van de spreuk ik worstel en kom boven", zei de prins. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 71 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1