Campinghouders willen ruimte Overname Taxi Zeeland in zicht PZC Tent Disco Love voor 'Party Tour' PAAUWE Kamer akkoord met oprichting NV voor tunnel Westerschelde Hogere winst voor Algemene Zeeuwse Twee jaar geëist voor ontucht bij scouting Eis tien maanden tegen vechtersbaas zeeland 13 Recreatieondernemers vragen overheden begrip voor noodzakelijke uitbreidingen WÈÊÉkM ondernemend zeeland Besprekingen met Citax Midden-Zeeland te Goes in vergevorderd stadium Werkstraf en rijverbod geëist voor veroorzaken van dodelijk ongeval Your lounge suite is your castle vrijdag 26 juni 1998 door Ben Jansen KAMPERLAND - De Zeeuwse campinghouders zijn ontevre den over de provincie en de ge meentebesturen. Die geven zich onvoldoende rekenschap van de economische belangen die met de verdere ontwikkeling van de sector recreatie en toerisme zijn gemoeid. Er zijn te weinig groei mogelijkheden en in besluitvor mingsprocessen treedt voortdu rend stagnatie op. Anderhalf jaar geleden beloof den vertegenwoordigers van de overheid en recreatieonderne mers in Zeeland tijdens een symposium nog plechtig dat ze beter zouden gaan samenwer ken. ,,Daaristotnu toe niets van terechtgekomen", stelt vice- voorzitterR. Soervan de vereni ging van recreatieondernemers Recron in Zeeland een tikkeltje bitter vast. „Onze sector is goed voor een vijfde van de werkgele genheid in Zeeland. Dat ver schaft ons, vinden we, het recht serieus genomen te worden." Het door Soer bedoelde sympo sium was op touw gezet met het oogmerk in het nieuwe streek plan voldoende ruimte te reser veren voor uitbreidingsmoge lijkheden voor campings. „We kwamen op basis van de plan nen van onze leden op een be hoefte aan meer ruimte van 30 tot 35 procent", zegt K. J. F. Bukholczer, Recron-consulent in Zeeland. „In het streekplan is dat uiteindelijk maximaal 20 procent geworden. Datis weinig als je kijkt naar de werkgele genheid die de optelsom van alle plannen zou opleveren." Afweging Soer en Bukholczer kunnen er tot op zekere hoogte nog wel be grip voor opbrengen dat de wensen van de bedrijfstak die ze vertegenwoordigen niet volle dig in het streekplan zijn geho noreerd. In zo'n plan moet im mers een afweging worden gemaakt tussen uiteenlopende belangen. Het steekt de recrea tieondernemers echter dat de wel toegestane uitbreiding van 20 procent uiterst moeizaam verloopt. Ambtelij ke molens malen traag, ook in recreatiegemeenten, waar men naar de mening van Soer en Bukholczer toch beter zou moeten weten. Over de da gelijkse besturen van provincie en gemeenten hebben ze weinig klachten. Wanneer plannen van campinghouders echter van achter ambtelijke bureaus of in commissies moeten worden be oordeeld, dan loopt het nogal eens spaak. Voor verreweg de meeste recrea tieondernemers is de uitbrei ding die ze nastreven geen doel op zich. Soer: „Het gaat er niet om ook 20 procent meer cara vans en tenten op een camping neer te zetten. Maar je hebt als ondernemer een vergroting no dig om je verbeterplannen uit te kunnen voeren. De kampeerder wil vandaag de dag meer ruimte op een camping, want caravans en bijzettenten worden steeds groter en als het even kan moet er ook nog een partytent bij. De meeste campinghouders willen graag inspelen op die behoefte, maar dat betekent minder kam- peereenheden als je dat binnen de bestaande grenzen van je be drijf moet doen. Het omzetver lies dat daardoor ontstaat, maak je niet goed door de wat hogere tarieven die je voor rui mere plekken kunt vragen. Ook om andere vormen van kwaliteitsverbetering mogelijk te maken, zoals een nieuw toi letgebouw of de aanleg van een verwarmd zwembad, is be drijf s vergroting noodzakelijk. De Recron in Zeeland heeft on door Lianne Sleufjes DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft donderdag in de tweede ronde van een debat over de Tunnelwet Westerschelde de oprichting van een Naamloze Vennootschap goedgekeurd. De NV laat de tunnel bouwen en ex ploiteert haar straks. Aandeel houders zijn nu nog Rijk en pro vincie. Als private partijen dat willen, kunnen ze deelnemen in de nv. Er komt geen apart tarief voor Zeeuws-Vlamingen, zoals een deel van de Kamer gisteren nog op de valreep wilde bewerkstel ligen. Minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) liet weten dat ze zo'n uitzonderingspositie absoluut niet zag zitten. „Waar om hebben Zeeuws-Vlamingen er wel recht op en mensen die op Beveland wonen niet", vroeg zij SGP'er J. van den Berg. Hij wil de een motie indienen voor een lager Zeeuws-Vlaams tarief. Aangezien de PvdA en de WD duidelijk maakten die niet te zullen steunen, haalde Van den Berg bakzeil. WD en PvdA hebben samen een meerderheid. Een andere, herziene, motie van Van den Berg - die een speciale regeling bepleit voor veelge- bruikers, bijvoorbeeld in de vorm van een meerrittenkaart - kreeg wel de voltallige steun van de Kamer. Jorrritsma had woensdag al toegezegd als aan deelhouder te zullen zorgen dat veelgebruikers een speciale re geling krijgen. Het toltarief voor de tunnel stijgt jaarlijks minder hard dan de maximale tien procent die het kabinet aanvankelijk wilde toestaan. De eerste twee jaar mag het tarief wel maximaal tien procent stijgen, daarna twee jaar 8 procent, vervolgens twee jaar 6 procent en de jaren daama 4 procent. Jorritsma kwam woensdag met deze wij ziging. Zij vreesde dat anders de Kamer jaarlijks de goedkeuring van de minister wilde hebben voor de tariefstijging -en daar wilde zij niet aan. Verzuchting PvdA-woordvoerder J. Feen- stra zei dat er nu wel genoeg slo ten om de tariefstijging zijn ge legd. Eerder deze week nam hij niet deel aan het debat omdat hij het voorstel zoals het er lag wel goed vond. Wat Jorritsma deed verzuchten dat zij wellicht geen wijziging naar de Kamer had hoeven sturen als zij de op stelling van de PvdA had ge kend. De WD steunde het oude voorstel immers onvoorwaar delijk. Veel recreanten willen een grote plaats voor hun caravan met bijbehorende tenten. luchtfoto archief Ruben Oreel door Harmen van der Werf GOES - De besprekingen over overname van Taxi Zeeland in Goes door de ZWN-dochteron- dememing Citax Midden-Zee land in Goes zijn in een verge vorderd stadium. Het streven is, aldus commercieel manager H. H. Bouma van de ZWN Groep, om 1 augustus de zaak rond te hebben. R. Raas, mede eigenaar van Taxi Zeeland, weet nog niet of die datum kan worden gehaald. Taxi Zeeland is een samenwer kingsverband tussen aanvanke lijk zes lokale Bevelandse taxi bedrijven, dat enkele jaren geleden is opgericht vanwege de schaalvergroting in de taxiwe reld en om de concurrentie aan te kunnen met het grotere Citax Midden-Zeeland. Beide onder nemingen zijn vervolgens naar elkaar toegegroeid. „Wij voeren al anderhalf jaar besprekingen en eerst zou de overname op 1 mei rond zijn", laat Raas weten, „maar wij zit ten hier in Goes ook met vier mensen op de centrale. Wij wil len garanties voor hun positie. Volgens ZWN-manager Bouma zal al het personeel van Taxi Zeeland worden overgenomen. Taxi Zeeland bestaat momen teel overigens nog uit vier lokale taxibedrijven, waaronder het bedrijf van Raas in Lewedoip en van Bauer in Kruiningen. Als Citax Midden-Zeeland de 'concurrent' Taxi Zeeland over neemt, ontstaat een voor Zeeuwse begrippen groot taxi bedrijf met zestig a zeventig taxi's en taxibusjes. Het perso neelsbestand bestaat samen uit ongeveer 150 part- en fullti mers, aldus Bouma. Het is vol gens hem niet de bedoeling na overname de vleugels uit te slaan naar andere gebieden in Zeeland. „Wij werken goed sa men met collega-taxibedrijven, zoals Lemsom op Schouwen- Duiveland, de Aardenburgse Taxicentrale en Taxicentrale Middelburg. Dat blijft zo." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Algemene Zeeuwse Verzekeringen in Mid delburg heeft over 1997 een om zet van ruim 21,2 miljoen gul den gemaakt. Dat is 7,5 procent meer dan over 1996. De bruto winst steeg meer vijf procent naar ruim 1,8 miljoen gulden. Het eigen vermogen groeide tot ruim 10,5 miljoen gulden. Dat meldt de verzekeringsmaat schappij, onderdeel van ING Groep. De bruto schadelast daalde 82.000 gulden ten opzichte van '96. Brandverzekeringen vor- men 60 procent van de omzet in schadeverzekeringen, kenmer kend voor de maatschappij. De verzekeraar kreeg in '97 11,9 miljoen gulden aan bruto pre mies voor brandverzekeringen binnen, vier miljoen gulden meer dan in '96. De brutopre- mieopbrengst voor motorrijtui gen steeg ruim een hall' miljoen naar 4,2 miljoen. In totaal steeg langs een enquête gehouden on der haar leden. Daaruit bleek dat de zestig recreatieondeme- mers die reageerden (van de in totaal 141 Zeeuwse Reeron-le- den), voor de komende vijf jaar voor 60 miljoen gulden aan in vesteringen willen plegen om hun bedrijf en daarmee het zo genaamde toeristisch product van Zeeland te verbeteren. Soer: „Dat zijn geen investerin gen die louter en alleen zijn be doeld om flink meer geld te verdienen. Veel recreatieonder nemers zijn zich er heel goed van bewust dat ze geld in hun bedrijf moeten steken om het aantrek kelijk te houden voor hun gas ten. Dat belang loopt parallel met de betekenis van recreatie en toerisme voor de Zeeuwse economie. Daar moet meer ruimte voor zijn." door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie nir. II. I. den Hartog heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 25-ja- rige Terneuzenaar voor het ver oorzaken van een dodelijk on geval honderd uur werkstraf en anderhalf jaar rijverbod, waar van zes maanden voorwaarde lijk, geëist. De verdachte verloor op 19 de cember 1996 in een bedrijfsauto met aanhangwagen op de N61 tussen Hoek en Sluiskil de macht over het stuur en kwam daardoor op de verkeerde weg helft terecht. Vervolgens kan telde de combinatie. Uit de te genovergestelde richting kwam een auto, die onder de aanhan ger schoof en onder pijpen werd bedolven. De 36-jarige Oost- burgse bestuurster kwam om het leven. Uit het technisch onderzoek bleek dat de aanhangwagen overbeladen was met steiger materiaal. Ook hadden de ban den een slecht profiel en waren ze te zacht. Getuigen hadden de aanhangwagen zien slingeren. Na het ongeval repte de Terneu zenaar van overmacht. „Ik heb de aanhangwagen niet bewust overladen. Ik heb het niet goed ingeschat." De man had wel va ker op deze manier gereden. Zijn raadsman mr. J. L. M. Bur- let vond dat zijn cliënt de on deugdelijke staat van de be drijfsauto met aanhanger niet kon worden verweten. „Als werknemer ging hij ervan uit dat dit in orde was." Wel was hij het met de officier eens dat zijn cliënt de aanhangwagen te zwaar heeft beladen en daar door het verkeer in gevaar heeft gebracht. Burlet vergeleek de eis met de zaak van een bekende Nederlander, die volgens hem door rijden onder invloed van alcohol ernstiger was. Hij vroeg om een korter rijverbod, mede omdat zijn cliënt zijn rijbewijs nodig heeft voor zijn werk. De verdachte, die nog nooit eer der met justitie in aanraking was gekomen, had na het dra matische ongeval een brief ge schreven naar de nabestaanden. „Het is verschrikkelijk wat er is gebeurd", was zijn reactie op de zitting. De rechtbank doet op 8 juli uit spraak. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Sint Jansteen heeft donderdag in de rechtbank in Middelburg drie jaar gevange nisstraf, waarvan een voor waardelijk, tegen zich horen ei sen voor het plegen van ontucht met minderjarige jongens. Daarbij eiste de officier van jus titie mr. C. J. Oldenburger dat de man een trainingsprogram ma voor seksuele delictplegers blijft volgen. De man moest voor de meervou dige strafkamer verschijnen omdat hij ervan verdacht wordt in 1995 en 1996 vijf jongens van ongeveer dertien jaar te hebben gedwongen tot ontuchtige han delingen. Daarbij zou hij een jongen verkracht en een andere jongen aangerand hebben. Te vens maakte de verdachte, vol gens de officier, misbruik van zijn gezag als leider van de scou ting. De misdrijven vonden plaats in zijn vrachtauto en bij de scouting. Volgens de psycho loog van de man heeft hij te kampen met een verantwoorde lijkheidsprobleem. Die verant woordelijkheid zou hij bij de jongens gelegd hebben. Zij had den moeten aangeven waar de grens lag. Volgens de psycho loog bestaat er kans op herha ling als het trainingsprogram ma geen succes heeft. In augustus vorig jaar is de ver dachte begonnen met het pro gramma, dat nog een jaar duurt. Raadsman mr. A H. Rijkse be nadrukte in zijn pleidooi dat de seksuele handelingen in een sfeer van 'stoeiigheid' plaats vonden en dat er geen sprake was van harde geweldpleging. „Het gebeurde in een onvolwas sen sfeer", aldus Rijkse. Uitspraak op 8 juli. de bruto premie 1,4 miljoen naar 19,8 miljoen gulden. De gunstige ontwikkeling in de brandverzekeringen komt ten goede aan de schaderatio, die Algemene Zeeuwse berekende op 47,6 voor vorig jaar tegen 52,4 in het voorgaand jaar. De netto geleden schade is gestegen tot 51,2 procent tegen 47,1 pro cent in '96. Het aantal gevallen steeg 5,5 procent. De toename wordt geweten aan de lange vorstperiode in de winter '96/'97 en de storm op 7 juni '97. In de omzet zijn de premies schadeverzekeringen en de beleggingsopbrengsten verre kend. De verkoop van levens verzekeringen en beleggings verzekeringen onder eigen label, maar voor rekening en ri sico van moedermaatschappij Tiel Utrecht, zijn niet meegeno- door Miriam van der Schot dat een van de slachtoffers nog leeft. Want de verdachte zou op 11 januari dit jaar het slachtoffer met zijn hoofd te gen een auto hebben gesla gen. De Terneuzenaar ver klaarde donderdag dat hij bij die vechtpartij geen klappen heeft uitgedeeld. Maar de of ficier vond dat moeilijk te ge loven omdat uit getuigenver klaringen blijkt dat dat wel het geval was. Ook heeft de- verdachte al vaker gevoch ten. Volgens raadsman mr. R.W. van Voorst Vader was de ru zie van 11 januari een gewo ne caféruzie. In tegenstelling tot voorgaande gevechten gebruikte hij geen agressie- wekkende anabole steroïde. Dat zou volgens de raadsman de reden zijn geweest dat de man inderdaad niet meedeed in het gevecht. Van Voorst Vader pleitte voor onmiddel lijke in vrijheidsstelling tot de uitspraak en een aparte straf voor de vechtpartij op 11 januari. Voorzitter mr. J.T. Beghyn wees de invrijheid stelling direct van de hand. De uitspraak volgt 8 juli. MIDDELBURG - Officier van justitie mr. H.I. den Har tog heeft donderdag voor de rechtbank in Middelburg tien maanden 'gevangenis straf geëist tegen een 25-jari- ge man uit Tërneuzen. De man wordt verdacht van openbare geweldpleging tus sen juni 1997 en januari 1998. De verdachte zou in die pe riode vier keer hebben ge vochten inTerneuzen. Daar bij raakten de slachtoffers gewond. Bij een ruzie liep een man een hersenschudding, neusfractuur en kneuzingen op. Daarom eiste de officier- naast tien maanden gevan genis, ook een schadevergoe ding van in totaal 1646,03 gulden. Agressie Volgens de officier van justi tie heeft de man zichzelf moeilijk in de hand en zal hij moeten werken aan zijn agressie. Daarbij zei ze dat de Terneuzenaar blij mag zijn Eigenaar B. van Damme van Disco Love in Kloosterzande verwacht met de Disco Love Party Tour pu bliek van heinde en verre naar zijn feesttent te lokken. foto Charles Strijd (Advertentie) De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder re dactie van Claudia Son dervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door René Hoonhorst HENGSTDIJK - Horeca-on- dernenrer B. van Damme uit Hengstdijk pakt deze zomer uit met de Disco Love Party Tour. Vanaf zaterdag 11 juli houdt Van Damme elke week een grootschalig tentfeest met na tionaal bekende artiesten er gens in Zeeuws-Vlaanderen. Acts als 2 Unlimited, Close II You, 2 Brothers on the 4th Floor, T-Spoon, Party Animals, Charly Lownoise and Mental Theo en Vengabovs moeten zo'n ander half duizend mensen per week naar de rondtrekkende feest tent lokken. Gat in markt Van Damme, eigenaar van dis cotheek Disco Love in Klooster zande, meent 'een gat in de markt te hebben gevonden' en ver-wacht jongeren van heinde en verre naar zijn feesttent te lokken. Toch zou hij zijn rondtrekkende discotheek liever vandaag dan morgen weer opdoeken. Hij is cle Party Tour begonnen om 'de lo kale politici wakker te schud den'. Van Damme zit 35 jaar in het horecavak en vecht al die tijd al tegen het oprukkende pa- racomm ercialismeVerenigin gen, sportclubs en stichtingen voor allerlei goede doelen orga niseren steeds meer en steeds grootschaliger feesten. Ge meenten geven telkens zonder- veel problemen vergunningen af voor het houden van die festi viteiten. Daarmee wordt de horeca on eerlijke concurrentie aange daan, vinden Van Damme en veel van zijn collega's, omdat de feestvierders aan lang zoveel ei sen op het gebied van milieu, be lastingafdracht en sociale wet geving hoeven te voldoen. De tentfeesten trekken daarnaast wel al het publiek uit de regulie re horecagelegenheden. „Vroe ger was dat alleen nog in het hoogseizoen, maar tegenwoor dig begint dat al in mei en duurt het tot diep in september. Je kunt je discotheek of kroeg die maanden in het weekeind wel sluiten als dat zo doorgaat. De inkomstenderving loopt in de duizenden guldens per week", stelt Van Damme. Clubs De horeca-ondememer maakt voor zijn Party Tour nu zelf ge bruik van carnavalsverenigin gen. sportclubs en stichtingen. Die vragen in naam het feest aan. De clubs leveren gratis per soneel en hoeven daarnaast geen sociale lasten en btw af te dragen en geen omzetbelasting te betalen. Van Damme en be drijfsleider P. van Acker van Disco Love treden op als mana gers en zorgen ervoor dat de tent in orde is en alle rompslomp rondom brandveiligheid en ver zekeringen is geregeld. Van Damme hoopt dat de Disco Lo ve Party Tour beambten op be lastingkantoren en gemeente huizen aan het denken zet. Als actie wordt ondernomen te gen het paracommercialisme van verenigingen en sportclubs stópt Van Damme met de tentoptredens, zo niet dan bouwt hij de festiviteiten nog verder uit. Vertegenwoordigers van Ko ninklijke Horeca Nederland zit ten een beetje met een twee slachtig gevoel. Met een verdere toename van het aantal tent feesten in Zeeuws-Vlaanderen zijn ze niet blijMaar dat een on dernemer zelf via een 'positieve actie' aandacht vraagt voor de problemen, kan hen wel beko ren. P. Arkenbout, de Zeeuwse consulent van Horeca Neder land, hoopt dat gemeentebestu ren zelf over een oplossing voor de 'wildgroei' aan dorps- en schuurfeesten gaan nadenken. Horeca Nederland spreekt bo vendien binnenkort met de Be lastingdienst over een gelijke behandeling van alle organisa toren van feesten. Zeg nu zelf: het 'your home is your castle' past toch eigenlijk ook heel goed op de zithoek. Zeker als zo'n bankstel iets van een nostalgische grandeur heeften zó lekker zit, dat je je er urenlang behaaglijk en ontspannen in voelt. Je associeert hem met het leven in een manoir of in een patriciërshuis, een buitenplaats of een droomvilla. Dit sublieme bankstel is geen luchtkasteel, maar pure werkelijkheid. Te zien en te koop bij Paauwe in Goes. Prachtige, degelijke kwaliteit. De bekleding is naar keuze. van Paauwe in ed> /e van je huis een 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes Tel. 0113 - 220840, Donderdag koopavond 0ts\i°ie wonci.' SiNTERvAIÊUBEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13