Stichting wil af van Concertzaal Raad luisterde te veel naar Vekabo PZC PZC Gemeente honoreert claim waardeverlies van woning in Veere Lange staart als uitdaging zeeland 11 Tekort loopt te hoog op Countryfestival St Maartensdijk Inbrekers richten ravage aan Poging tot beroving vrouw (89) Politie houdt snoepdief aan Drankrijder loopt weg na botsing Foutparkeerder blijkt hardleers Particulieren herhalen open tuin wegens grote belangstelling Scouting houdt Bever-doe-dag Op verkenning in omgeving fort Rammekens vrijdag 26 juni 1998 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Directeur G. Peijs van de Stichting Stads schouwburg Concertzaal (SSC) in Middelburg wil af van de Concert- en Gehoorzaal in de Singelstraat. Hij boekt op het beheer van deze locatie elk jaar een tekort van 100.000 gulden. Omdat de SSC zich vorig jaar geplaatst zag voor extra kosten, onder meer in verband met de oprichting van de Zeeuwse The aterstichting, vreest Peijs dat het tekort over 1997 de twee ton zal overschrijden. Met een ver wachte versoepeling van het BTW-tarief op podiumkunsten en het afstoten van de Concert zaal is het totale tekort van de SSC volgens hem binnen enkele jaren weg te werken. Hoeveel verlies de SSC de afge lopen jaren heeft in totaal gele den, wil Peijs noch wethouder van cultuur M. A Strous - te vens voorzitter van de SSC - onthullen. Peijs geeft aan dat een accountant nog bezig is met de rekening over vorig jaar. Het tekort op de Concertzaal is structureel en baart Peijs daar om zorgen. Volgens hem is de exploitatieopzet verkeerd. De Concertzaal wordt verpacht aan een ondernemer in ruil voor zaalhuur. De bijkomende kos ten van veel activiteiten zijn echter voor rekening van de SSC. Peijs: „Als er een feest wordt georganiseerd gaat de baromzet naar de pachter en de door Ab van der Sluis KOUDEKERKE - De gemeente Veere betaalt zestienduizend gulden schadevergoeding aan een inwoonster van Sliedrecht. De vrouw heeft met succes een beroep gedaan op een artikel uit de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Zij zegt dat haar huis aan de Kaai 107 in waarde is ge daald door de bouw van huizen op het voormalige bedrijfster rein van Zeevisgroothandel Poppe aan de Kwartierstraat/ Wijngaardstraat in Veere. Op het terrein was tot '93 Poppe gevestigd. Het oude college van B en W van Veere vond het be drijf niet passen in het be schermd stads- en dorpsgezicht. De gemeente kocht de gebou wen en de grond om het vervol gens door te kopen aan de Walcherse Bouw Unie die er koopwoningen en garages bouwde. B en W van de nieuwe gemeente REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Intemet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Veere vinden dat een goed be sluit, omdat met sloop van de gebouwen en de bouw van de woningen er een einde is geko men aan een 'beeldverstorende' situatie binnen 'het fraaie stad je' Veere. De inwoonster van Sliedrecht was niet zo blij met de veranderde situatie. Zij dien de een schadeclaim in van vijftigduizend gulden. Die ver goeding was gebaseerd op ver mindering van uitzicht en ver lies van privacy. De gemeente won daarop advies in bij een deskundige stichting. Die advi seerde het college de vrouw zes tien mille toe te kennen, ver meerderd met wettelijke rente. B en W zullen - als de gemeente raad tenminste akkoord gaat - het bedrag morrend overma ken. Het college vindt dat er met de sloop sprake is van een verbe tering in het stadje Veere. Ze vindt het jammer dat er op wet telijke gronden een vergoeding moet worden uitgekeerd. schoonmaakkosten zijn de vol gende dag voor ons. Als een af wasmachine kapot gaat, moe ten wij die maken. Dat is een vorm van exploitatie die ons vermoordt." Ongenoegen Dit jaar heeft de SSC de huur van de Concertzaal voor clubs en koren met éénderde ver hoogd. „Tot hun grote ongenoe gen", bevestigt Peijs. „Maar er moest elke avond geld bij." Jaarlijks krijgt de SSC van de gemeente Middelburg twee ton subsidie ten behoeve van de Concertzaal, maar de kosten liggen een ton hoger, aldus Peijs. Hij wil niet bij de gemeente aan kloppen, maar proberen de fi nanciële problemen zelf op te lossen. Hij verwacht verlichting van de BTW-verlaging op podi umkunsten die in september van kracht wordt. Dat levert de SSC naar verwachting ruim 1,00.000 gulden per jaar op. Met het afstoten van de Con- cexdzaal komt de jaarlijkse ba lans ook in de plus, omdat een flink bedrag aan jaarlijks af te dragen lasten dan in eigen zak kan worden gehouden. Peijs: „En eigenlijk is het toch de vraag of het maatschappelijk verantwoord is om de Concert zaal in Middelburg te handha ven als er een nieuw theater komt. Waarom zoveel geld uit geven aan misschien twintig professionele concerten per jaar? Die kunnen elders plaats vinden. Clubs en koren hebben ook niet de hele Concertzaal no dig. Die kunnen best in een klei nere locatie terecht." Zorgwekkend Strous vindt dat voorlopig te ver gaan. „Aan die conclusie is de gemeente nog niet toe. De ex ploitatie van de SSC is zorg wekkend. We zijn nu aan het analyseren waar de tekorten precies vandaan komen. Dat het sluiten van de Concertzaal een oplossing zou zijn, is geheel voor rekening van de directeur.Nog deze zomer vernacht Strous be ter inzicht in de financiële pro blematiek van de SSC. Eindelijk kiest de vlieger met zijn lange kleurige staart het luchtruim. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis ZOUTELANDE - De leerlin gen van de Bemadetteschool uit Oss klappen luid als het eindelijk lukt een zelfge maakte vlieger met een staart van maar liefst vijfentwintig meter lengte de lucht in te krijgen op het strand van Zou- telande. De straffe wind zorgt ervoor dat twee volwassenen en vier jongeren nodig zijn om het gevaarte omhoog te krij gen. Was het de kinderen niet gelukt, dan hadden ze een jaar lang elke middag op het schoolplein een loflied moe ten zingen op Zoutelande en de burgemeester van de ge meente Veere. De eindgroep van de Bema detteschool, een school voor zeer moeilijk lerende kinde ren, gaat elk jaar aan het einde van het schoolseizoen een week op kamp. Leraren ver zinnen dan een uitdaging ('een weddenschap') die er voor moeten zorgen dat de jongeren tussen 15 en 20 jaar geprikkeld worden om actief deel te nemen aan allerlei ac tiviteiten. „Ze moeten", zegt adjunct-directeur T. Eyndho- ven, „ergens hun tanden in zetten." Dat gebeurde meteen al de eerste dag toen de leer lingen samen met militairen een grote, groene legertent moesten opzetten. Dit jaar had de leiding be dacht het 'Zeeuws vliegerre cord' scherper te stellen. Dat staat volgens hen op maar vijftien meter. De leerlingen kregen de opdracht een staart te maken van vijfentwintig meter. Een avond lang waren de jongeren druk bezig om de slinger in elkaar te zetten. „Het moet een spel met reali teit zijn", vertelt Eyndhoven. Oplaten Bij het oplaten van de vlieger blijkt dat de staart toch wat zwaarder is dan gedacht. De vlieger gaat wel een paar me ter de lucht in, maar de staart blijft meterslang op het strand liggen. Pas als één van de leerlingen de tegenwoor digheid van geest heeft om de staart een handje te helpen door hem pal onder de vlieger te houden, gaan er vijfentwin tig kleurige meters de Zeeuw se lucht in. SINT-MAARTENSDIJK - Het recreatiecentrum De Haestinge "a Sint-Maartensdijk zal zater- ag 4 juli ogen als een Ameri kaanse ranch waar een groot onafhankelijkheidsfeest wordt gevierd. Met wagenwielen, stro balen, en cowboyuitrustingen wordt het decor gemaakt voor een Countryfestival dat van 0 tot 2.00 uur duurt. •resentator Dennis van Ree noodt als eerste de band Savan nah op het podium, een band die op Europees niveau aan de :ountryroad timmert. )e tweede act komt voor reke ning van zangeres Jany Szabo, rinnares van de Graham- 'arsonsaward.De Thoolse for matie Sorry Paganini brengt Hue Grass met Ierse invloeden. )ok uit de buurt komt Mike de tijcke en Silver Eagle. De Rijc- ;e zong in de finale van de Soundmixshow en verenigde zich met de Silver Eagle Ex- iresse uit Bergen op Zoom. De aatste band van het festival blijft nog even een verrassing. Gedurende het hele festival danst de Roosendaalse vereni ging Western Dream de karak teristieke Line Dance. door Edith Ramakers De lijvige Beleidsvisie Kleinschalig Kamperen van de gemeente Veere oogstte niets dan lof. Op één punt na. Het toestaan van stacaravans op mini- campings in zomer én winter leverde in de commissie- en raadsvergadering le vendige discussies op. PvdA-wethou der Jaap Gelok nam een minderheids standpunt in, terwijl het raadsvoorstel een meerderheid van de gemeenteraad niet ver genoeg ging. Twee amende menten volgden, waarna het gewijzig de raadsvoorstel werd aangenomen. Voor de verantwoordelijke VVD-wet- houder Marjam Brouwer-te Roller viel er weinig eer te behalen. De raad floot het college terug. Burge meester en wethouders wilden het kleinschalig kamperen bij de boer charmant houden en het landschap niet te veel ontsieren. Daarin passen niet te veel stacaravans. Gelok onderscheidde zich. Hij hield vast dat stacaravans op minicampings in elk seizoen misstaan. De gx-ootste meerderheid van het colle ge kon zich echter vinden in de eis om stacaravans in de winter te verplaat sen. Door die drempel zouden niet alle kampeerboeren stacaravans aanschaf fen. Maar de lobby van de vereniging van kampeerboeren, de Vekabo, had ef fect. Na lang vergaderen bleef over dat ook in de winter de stacaravans, welis waar uit het zicht van de openbare weg, op de minicampings mogen blijven staan. Ervaart u het besluit van de ge meenteraad als een persoonlijke nederlaag „Ik beschouw het niet als een persoon lijke nederlaag. Wel als een nederlaag. De Vekabo heeft stevig gelobbyd. Ik denk dat ze alle raadsleden hebben be naderd. De raad heeft te veel naar de ar gumenten van de Vekabo geluisterdDe boeren moesten een kans krijgen iets extra's te verdienen en er zou een grote markt zijn voor de verhuur van stacara vans. Ik vind het jammer dat het zo ge lopen is." Wat gaf de doorslag om mee te gaan i?i het geamendeerde raads voorstel? „Dat is democratie. Er werd op dat mo ment voor de hele beleidsvisie Klein schalig Kamperen gestemd. Ik was het niet eens met alleen het onderdeeltje van de stacaravans. Dan moet je slik ken en tevreden zijn dat die andere on derdelen in die visie wel zijn aangeno men. Er is nu een lijn gekomen in het kleinschalig kamperen. In de voormali ge gemeenten golden afwijkende re- Het waren goede argumenten om te eisen de stacaravans in de win ter van het terrein te verwijderen. Kampeerboeren zouden daar- Wethouder Marjam Brouwer-te Roller: „Ik denk zeker dat het kleinschalig kam peren op deze manier beheersbaar is." foto Ruben Oreel op de minicampings worden weggezet. Maar we hebben wel op papier geregeld dat de stacaravans vanaf de openbare weg niet zichtbaar mogen zijn. In die raadsvergadering is het woord nage noeg weggehaald. We zullen controle ren hoe de wet nageleefd wordt." Is dit raadsbesluit volgens u een verbetering van de kwaliteit van de recreatie? „Nee, eerlijk gezegd niet. De raad had erom gevraagd om het Kleinschalig Kamperen met voorrang te behande len. Het college wilde wachten op de uitkomst van Walcheren 2000+. Ik zit in die stuurgroep die zich met toerisme in brede zin op Walcheren bezighoudt. De discussie en de uitkomst zouden denk ik anders geweest zij n als we kleinscha lig kamperen in die totaalvisie hadden mogen verdedigen. Nu hield alleen het college die totaalvisie in het achter hoofd." Heeft het college zich dan wel sterk genoeg gemaakt? Was het bijvoorbeeld politiek gezien niet door niet te veel gestimuleerd worden om stacaravans te plaat sen. Het landschap zou minder ontsierd worden. Umerkte op dat het erg vol zou worden als alle 171 minicampings vijf stacaravans zouden plaatsen. Ook het gevaar van loggeslecht verplaatsbare stacaravans met aanbouwsels of bijgebouwtjes was daardoor weg genomen. Gelden die argumenten nu niet meer? „Ik vind het nog steeds landschapsont- sierend als er in Veere 855 stacaravans slimmer geioeest om in het raads voorstel, in navolging van wet houder Gelok, aan te geven staca ravans in de zomer en winter op minicampings af te keuren? „Dan krijg je zo'n politiek spel. Ik kon niets inbrengen tegen het argument van de Vekabo. Vekabo wilde weten wat, vanaf de weg gezien, het verschil is tus sen een stacaravan en een caravan van zeven of acht meter. Het punt van land schapsontsiering vervalt. Het is vol gens mij een van de eerste keren dat het college juist zo lang tegen de wens van het merendeel van de raad is ingegaan. We wisten dat er amendementen zou den komen. Dat het tegen het zere been was van veel boeren. Toch gaven we niet toe." Is de kans groot dat er oneerlijke concurrentie ontstaat tussen de minicampings en de reguliere camping? „Daar vrees ik niet zo voor. Wat ik heb gehoord is dat er reguliere campings zijn die wegens ruimtegebrek met het idee rondlopen om stacaravans bij boe ren te plaatsen. Zo profiteren beide campings van de ruimte in de wet en worden zij er allebei beter van. Die ont wikkeling zou ik betreuren." Het is boeren bij de camping ge worden, in plaats van kamperen bij de boer. Wat is er nog zo bijzon der aan kleinschalig kamperen? „Er mogen in het voor- en naseizoen niet meer dan tien caravans of tenten staan In het hoogseizoen maximaal vijftien. Dus is het er toch nog vaak kleiner en intiemer en is er ook op de minicamping meer binding met de na tuur." Wat vindt u van de reactie van de PvdA-statenfractie? Zij vrezen ervoor dat deze ontwikkeling niet beheersbaar is. Verwacht u dat GS aan deze ontwikkeling een halt toe kan roepen? „Ik denk zeker dat het kleinschalig kamperen op deze manier beheersbaar is. We hebben juist allerlei regels inge steld. De tien nieuwe minicampings zullen we bijvoorbeeld alleen in het middengebied mogen aanwijzen. Over de kwaliteit van het sanitair hebben we ook allerlei ci'iteria opgesteld. Ik kan me wel voorstellen dat de provincie het liefste heeft dat er in heel Zeeland een zelfde lijn wordt nageleefd. Op Schou wen is besloten dat er geen nieuwe stacaravans op minicampings mogen komen. Veere kan een pi-ecedent schep pen. Maar deze visie is onderdeel van de wet Openluchtrecreatie en omdat het buiten het bestemmingsplan omgaat, hebben GS volgens mij weinig moge lijkheden om deze ontwikkeling een halt toe te roepen." MIDDELBURG - Bij een snelkraak in een winkel aan de Ach ter de Houttuinen in Middelbux-g is woensdag i-ond midder nacht voor tienduizenden guldens schade aangerichtVan het pand werd een ruit vernield, waarna uit de zaak enkele lucht drukwapens met toebehoren verdwenen. In de winkel werd een x-avage aangericht. Diezelfde nacht wei'd tussen een uur en kwart over een inge- bi'oken in een winkel aan de Zuidsingel in Middelbwg. Er werd een deur veiTÜeld en uit de zaak vei'dween geluidsappa ratuur ter waarde van di'ieduizend gulden. GOES - De politie is op zoek naar de dader van een poging tot beroving. Dat gebeurde woensdagnamiddag in de Sint Adri- aanstraat in Goes toen een jongeman px-obeei-de het handtasje van een 89-jarige vrouw uit Goes te stelen. Hij benaderde haar van achteren, maar de vi'ouw had haar tas goed vast. Ze viel door de harde ruk wel op de grond. De vrouw hield er een paar pijnlijke knieën aan over. Aangezien het op dat moment vrij dxuk was in de straat is de politie op zoek naar getuigen. MIDDELBURG - De politie heeft donderdagmiddag in een winkel aan de Pottenbakkerssingel een 26-jaiïge Middelbur ger aangehouden. Hij had snoep ter waarde van 11,50 gulden niet afgerekend. Vorige week had hij dat ook al een keer ge daan. De Middelbux-ger moet binnenkort voor de rechter ver schijnen. MIDDELBURG - De politie heeft woensdagavond een 38-ja- rige automobilist uit Vlissingen aangehouden. De man raakte op de kx'uising Nieuwe Vlissingseweg-Poelendaelesingel- Vlissingesingel de conti'ole over zijn auto kwijt, waarna hij via de middenbeim botste tegen twee wagens die op de Poe- lendaeleweg voor het verkeerslicht stonden te wachten. Een vrouw uit Veere, van wie de leeftijd nog onbekend is, raakte gewond bij het ongeval. Zij is met onbekend letsel overge bracht naar het ziekenhuis. Een hond die eveneens letsel op liep is met de dierenambulance naar het dierenasiel gebi-acht. De Vlissinger, die over de Nieuwe Vlissingseweg vanuit zijn woonplaats de kruising opreed, kwam uiteindelijk tegen een bi'ugleuning tot stilstand. Hij had gedx-onken en liep na de botsing weg. Een 45-jarige Middelburgse politieman, die in een van de twee aangereden auto's zat, wist hem in de kraag te vatten. De Vlissinger bleek een vuui*wapen en 45 gram hasj bij zich te hebben. De politie heeft die spullen in beslag genomen. De dxie wagens die betrokken waren bij de aanrijding, zijn weggesleept. De auto van de Vlissinger zal technisch onder zocht worden. De man weigerde op het politiebureau een bloedproef. Hij kreeg daarvoor een proces-verbaal. Donder- dagmiddag is hij heengezonden. MIDDELBURG - De politie heeft maandagavond een 22-ja- rige Vlissinger op de bon geslingerd, omdat zijn auto verkeei'd had geparkeex-d in het Hof van Sint Jan te Middelburg. Aan vankelijk weigerde de man zijn auto ergens anders neer te zet ten. Toen hij het bevel van de politie opvolgde, zette hij zijn wagen weer op een verboden plek. De Vlissinger weigerde daarop iedere medewex-king, waarna hij werd aangehouden voor het negeren van een bevel. Zijn auto werd op last van de politie weggesleept. In de loop van de avond kreeg hij zijn be zit terug tegen betaling van 288,90 gulden. Een 23-jarige vrouw uit Den Haag, die zich bemoeide met het voorval, kreeg een bekeuring van tachtig gulden omdat ze alcohol dronk op de openbare weg. door René Schrier GOES - In verband met de grote publieke belangstelling voor tuinen op Zuid-Beveland stelt een aantal particulieren in het weekeinde van 4 en 5 juli zijn tuin nog een keer voor het pu bliek open. Het gaat om tuinen in Kloetinge, 's-Heer Abtskerke en 's-Heer Arendskerke. De tui nen hebben elk een apart karak ter en een eigen sfeer. De tuin van Janny Schrijver is te vinden aan de Lenshoeklaan 12 te Kloetinge. Dit is een tuin met strakke lijnen, met veel taxus en buxushagen. Er is een witte tuin, een buxustuin met veel grijze en paarse bladplanten, een kruidentuin, een schaduw- tuin, een rose border, een mis pellaantje en een wit-groene voortuin. Een andere tuin die open is ge steld, is die van Ton van Weele aan de Jachthuisstraat 10 te Kloetinge. Achter het dijkhuis ligt de intieme tuin met taxus hagen, zelf gekweekte buxus- sen, een cottagetuin met blauw en wit als hoofdkleuren, een ro zentuin, een kruidentuin, een vijvexluin, een witte tuin en een stiltetuin. Boerderijtuin Ook de tuin van Adrie van den Berg aan de Kerkring 13 te 's- Heer Abtskerke is dat weekein de geopend. Dit is een sfeervolle boerderijtuin met talloze ro mantische en verrassende ele menten, deels formeel, deels na- tuurlijk en landelijk. Het geheel vormt een bron van inspiratie voor tuinliefhebbers. Ook in 's-Heer Abtskerke, Ker kring 18, ligt de tuin van Diny Melissen. Achter en naast de ou de boei'enwoning van hofstede Plantlust (1550) bevinden zich verschillende tuinen, gedeelte lijk gescheiden door hagen. De borders zijn formeel en ingeka- rnerd door buxus. In het derde gedeelte bevindt zich de vijver- tuin. Verder is er fruit te vinden, alsmede een moestuin, bijzon-, dere heesters en rozen en er is een uniek uitzicht op de kerkto ren. Rozen Bij 's-Heer Arendskerke, Wisse- kerkseweg 9, ligt de tuin van Sannv en Peter Gruijters. Ook deze is in het weekeinde van 4 en 5 juli open voor het publiek. De ze tuin kenmerkt zich door strakke lijnen en heeft honder den geurende rozen waarvan vele op stam. Er is een grote rechthoekige vijver, waarin huis en bomen zich weerspiegelen en een berceau met vele clematis sen. De tuinen zijn op beide dagen geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur, met uitzondering van de tuin in 's-Heer Arendskerke, die vanaf 12.00 uur geopend is. VLISSINGEN - Scouting Wal cheren houdt morgen, zaterdag, voor jongens en meisjes van 5-7 jaar de jaarlijkse bever-doe- dag. Ongeveer zeventig Walcherse bevers zijn van de partij. Het evenement wordt gehouden in en bij de scoutingboerderij aan de Gerbrandystraat in Vlissin gen. Allerlei aspecten van ver schillende beroepen worden door middel van spelletjes be keken. Het beverfestijn begint om 13.45 uur en duurt tot 16.30 VLISSINGEN - Natuurgebied Rammekenshoek en het Fort Rammekens kunnen van 30 juni tot en met 13 september verkend worden onder leiding van een IVN-gids. In circa anderhalf uur krijgt de bezoeker een rondleiding in het ruim veex*tig jaar geleden aan gelegde bos rond de kreken, die zijn onstaan na een geallieerd bombardement in 1944. In de kreken zijn nu vogels en paling- broodriffen te vinden. De muren van het fort, met zijn boeiende verleden, bieden onderdak aan unieke muui*bloemen. Ook de schoiTen en slikken ten oosten van het fort worden bezocht. Kaarten voor de rondleidingen, elke dinsdag om 19.30 uur en el ke zondag om 14 uur, zijn ver krijgbaar bij de VW Vlissingen, het Stedelijk Museum Vlissin gen of bij de poort van het fort zelf, Voor groepen zijn op ver zoek ook rondleidingen op an dere tijden mogelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11