Poldermodel voor voetbalgeweld PZC Tom Poes en de Grootdoener Diarree Bel nü 0800-0503 varia Rellengoeroe Adang wil dat politie tussen relschoppers gaat staan Reisbureaus weer de boot in door tekort WK-kaarten gezondheid service bij uw Reis- en Kredietbrief? puzzel recept het weer donderdag 25 juni 1998 door Menno Pols Politieagenten en ME'ers moeten zicli bij dreigende voetbalrellen niet tegenover de hooligans opstellen. Ze moeten zich tussen de supporters men gen. om zo het geweld in de kiem te kunnen smoren. Aldus de vi sie van Otto Adang, de man die door de politie in dienst is geno men om nieuwe impulsen te ge ven aan de strijd tegen het voet balgeweld. Zijn denkbeelden zullen in praktijk gebracht wor den tijdens de Europese Kampi oenschappen voetbal in Neder land en België in 2000. „Hooligans zoeken de confron tatie. Daarin meegaan is het domste wat politie en ME kun nen doen. Dat versterkt alleen maar het 'zij en wij-gevoel'. Dan ontstaat er inderdaad een mas sale vechtpartij." Volgens Adang is de grootste vergissing van de ordehandha vers bij voetbalrellen de afgelo pen twintig jaar geweest dat ze de relschoppende supporters steeds als een groep beschouwd hebben. Vanuit die visie is ook tegen hen opgetreden. „Maar de harde kern van de supporters van een club vormt helemaal geen homogene groep. Die bestaat uit een heleboel kleine groepjes van een paar man. Allemaal jonge mannen, uit alle lagen van de bevolking. Sommigen komen voor het vechten, anderen zullen uit zichzelf nooit geweld gebrui ken. Vechtpartijen beginnen dan ook altijd met provocaties van enkelingen. Daarom moe ten de politie en de ME tussen de supportersgroepen lopen, al voor de rellen uitbreken. Dan kunnen ze meteen ingrijpen, nog voor het geweld om zich heen kan grijpen." Chimpansees Adang weet waar hij over praat. Als bioloog was hij altijd al ge boeid door het gedrag van men sen en dieren. Voor zijn proef schrift observeerde hij de gedragingen van chimpansees in Burgers' Dierenpark in Arn hem. Daarna richtte hij zijn aandacht op de menselijke soort. „Mijn kritiek op de bestaande gedragswetenschap is dat die te veel werkt met schriftelijke en quêtes en interviews. Mensen zeggen niet wat ze werkelijk doen als het hen gewaagd wordt. Daarvoor moet je ze be kijken in hun natuurlijke situa ties." Hij besloot zich te concen treren op het gedrag van mensen tijdens relsituaties. In 1986 deed hij een onderzoeksvoorstel bij het ministerie van justitie, en dat werd gehonoreerd. Zijn werk resulteerde in 1990 in het rapport 'Geweld en politieop treden in relsituaties'. Voor deze studie bezocht hij on- van onze redactie binnenland Voor Nederlandse reisbu reaus dreigt opnieuw een fi nancieel debacle, omdat bestel de en betaalde kaartjes voor het WK-voetbal niet worden gele verd. Het gaat om toegangsbe wijzen voor de wedstrijd Neder- land-Mexico vanmiddag in St. Etiënne. G. Lammers van reisbureau TravelDesk schat dat 10.000 tot 15.000 plaatsbewijzen nog niet zijn geleverd. Voetbalfans zien daai'om massaal af van hun WK-trip naar Frankrijk. Tour operators annuleren geboekte vluchten. Zelf heeft Lammers de vlucht met een Boeing 747 af- door A.J.G. Jordens Diarree is een veel voorko mende klacht, die vaak met zelfzorgmiddelen wordt behan deld. Men moet echter beden ken dat diarree meestal wordt veroorzaakt door een darmin fectie, een virus of (minder vaak) een bacterie. De infectie leidt tot een ontste king van de darm wand, die daardoor minder goed functio neert. Doorgaans duurt diarree slechts enkele dagen en gaat het vanzelf weer over. Het is daarom over het algemeen niet nodig om geneesmiddelen tegen diarree te gebruiken. Stoppende midde len (bijvoorbeeld Imodium, Diacure) kunnen zelfs averechts werken. Door het stoppende ef fect blijven de virussen of bacte riën nog langer in de daim, waardoor de klachten langer aanhou/den. Met name bij kin deren kan dit tot ernstige pro blemen leiden. Voor hen is het beter om, als de diarree langer dan twee dagen aanhoudt (bij babies langer dan 24 uur) de huisarts te raadplegen voordat men stoppende middelen gaat gebruiken. Het belangrijkste gevaar bij (langdurige) diarree is uitdroging, met name bij kin- (Advertentie) gegarandeerd door, ook als ow auto uitvalt ANWB der meer een groot aantal risico wedstrijden in het Nederlandse betaalde voetbal. Daarbij ging hij de rellen bepaald met uit de weg. „Misschien ben ik zelfs wel eens overmoedig geweest. Ik heb er in ieder geval met mijn neus bovenop gestaan." Een maal kreeg hij zelf een klap van een politieagent. Hij hield er een bebloed gezicht en een kapotte bril aan over. Enkele jaren geleden werd het Politie Instituut Openbare Orde en Veiligheid (PIOV) opgericht. Adang werd aangetrokken als trainer en adviseur. Het PIOV leidt ME'ers en leden van arres tatieteams op, maar doet ook aan innovatief onderzoek op politiegebied. Binnen dit insti tuut heeft Adang een belangrij ke rol in het bepalen van de strategie van politie en ME bij voetbalrellen. Twee weken gele den verscheen van zijn hand het. boek 'Hooligans, autonomen, agenten', een geactualiseerde en uitgebreide versie van het on derzoeksrapport uit 1990. Stammentwisten Volgens Adang is het voetbal vandalisme diep geworteld in de mens. „Mensen willen graag bij een groep horen en jonge man nen hebben daarnaast altijd en overal de behoefte gevoeld zich te bewijzen. Zo kunnen gevech ten tussen groepen ontstaan. Dat gaat al terug tot de tijd van de stammentwisten." Die gevechten ontstaan echter nooit zo maar. „Daar gaan klei ne schermutselingen aan voor af. Iemand roept wat, een paar mensen gaan zuigen, provoce ren. Dat kan wel twee uur door gaan, voordat de vlam in de pan slaat. Als j e dan pas ingrijpt, heb je het als politie niet goed ge daan. Je bent immers een orde- handhaven en orde is er dan al niet meer." Vandaar dat het volgens Adang zaak is om kleinschalig op te rieden. „Zorg als club en als po litie dat je de relschoppers kent. Haal ze uit de anonimiteit, ga er tussen staan. Dat doet Ajax- voorzitter Michael van Praag zo goed. Als er dreiging is gaat hij op de F-side staan. En daar heb ben de supporters respect voor. Dat moeten de politieagenten ook doen. Als de supporters de man of vrouw kennen die naast ze staat, worden ze niet zo snel gewelddadig." „Bovendien kun je dan snel in grijpen. Als iemand geweldda dig wordt, kun je hem eerst aan spreken. Blijft hij doorgaan, dan moet je ook consequent zijn en hem meteen uit de groep ha len. Dan kan de rest zien wat de gevolgen zijn van zulk gedrag." Adangs denkbeelden zullen tij dens het EK 2000, dat in Neder land en België gehouden wordt, in de praktijk gebracht worden. „Ik heb niet de illusie dat ge weld bij voetbalwedstrijden uitgebannen kan worden. Maar op deze maxxier kan het wel een stuk beter in de hand worden gehouden. Het zou toch schitte- rend zijn wanneer het EK in 2000 helemaal probleemloos verloopt en we met ons eigen 'voetbalpoldermodel' de wereld veroveren?" GPD gezegd. Hoe groot de schade is, kan hij nog niet zeggen. „De si tuatie is in de kern hetzelfde als met Nederland-België", zegt Lammers. „De toegangsbewij zen zijn er gewoonweg niet." Tickets and Events heeft twee vluchten naar de wedstrijd te gen Mexico geannuleerd voor samen 600 klanten. Lammers. die een organisatie in het leven heeft geroepen waarin gedupeei'de reisorganisaties zijn verenigd, onderhandelt in middels met een internationaal opererend accountantsbureau. Dat moet aan de hand van de geldstroom achterhalen waar om de kaarden niet zijn aange komen en waar het geld is geble ven. ANP Toonder Studio's deren en bejaax-den, maar ook bij volwassenen. Door het gx-ote verlies aan vocht kan namelijk de water- en mineralenhuis- houding in het lichaam ernstig verstoord raken. Dit kan voor komen worden door het gebruik van zgn. orale i'ehydratiezou- ten. Dit onschuldige middel, be vat glucose en zouten in juiste doseringen. Men dient het poe der op te lossen in water en re gelmatig in te nemen volgens de gebruiksaanwijzing. Hierdoor herstelt de water- en minera- lenhuishouding in het lichaam. Deze orale rehydratiezouten kunnen direct en probleemloos na het ontstaan van de diarree ingenomen worden, gewoon naast de normale voeding. Vakantie Een bekende voirn van diai-ree is reizigersdiaiTee. Op vakantie kan diarree ontstaan door ver andering van klimaat, voedsel en/of dagritme. Vaak is dit een milde vorm van diaxree, die na enkele dagen verdwijnt. Is dit niet het geval, dan kan eventu eel een stoppend middel (Imodi um, Diacure) geprobeerd worden. Daarbij dient de ge bruiksaanwijzing zorgvuldig te worden aangehouden. Een veel voorkomende bijwerking van deze middelen is herige ver stopping, hetgeen natuui'lijk ongewenst is. Van andere mid delen als actieve kool (Norit) of tannalbumine bestaan gerede twijfels over de effectiviteit bij diarree.Soms verloopt reizi- gei'sdiarree ernstiger. In dat ge val is een agressieve bactei'ie, opgelopen door het nuttigen van besmet voedsel, de oox-zaak. Gezien het verloop van deze vorm van diarree is het raadple gen van een aids noodzakelijk. Symptoon Als een persoon geregeld diar ree heeft, moet men bedacht zijn op andere zaken dan een dai-m- infectie. Diarree kan namelijk een symptoom zijn van een an dere aandoening. Denk hierbij aan suikerziekte, chi'onische darmontstekingen, maagaan doeningen en overmatig alco holgebruik. Daarnaast dient men rekening te houden met het gebruik van geneesmiddelen. Met name antibiotica, sommige middelen tegen depressiviteit en laxerende middelen, maar ook andere medicijnen, veroor zaken diarree. Anderzijds kun nen sommige geneesmiddelen minder werkzaam worden door diarx-ee, zoals de anticonceptie- pil. AJ.G. Jordens is apotheker en lid van de Farmacotherapiegroep Zee land Hij rees op uit de gemakkelijke stoel en liep naar de deur. „Ik heb mijn tijd verslapen", sprak hij. „Het spijt me." „Ach", zei Tom Poes, „u hebt er gisteren een vermoeiende dag van gemaakt. Men raakt uitgeput van al dat boos zijn en roepen en zo." „Het kan niet anders!", riep de heer Verkwil bitter uit. „Als men klein is, moet men zich laten gelden, anders wordt men in een hoek gewerkt. Ik laat niet over me heen lopen en daarom heb ik een robot laten maken... Maar wat praat ik? Ik moet hem terug hebbenDe ro botkwestie duldt geen uitstel." Zo sprekende begaf hij zich naar buiten en liep snel de weg op. „Waar gaat u heen?", vroeg Tom Poes nieuwsgierig. Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrij ving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Adellijke titel; 2. kaartspel; 3. handtrommel;4. stellig; 5. glanzige zijde; 6. verzekeringsakte; 7. brood wortel; 8. zure kers; 9. grillig; 10. leidsel; 11. muziekinstrument; 12. inham van de zee; 13. leefregel; 14. venster. 1 Z B A E R O L N 2 P I F K S D E T 3 T E A M T A O M 4 N Z S E K C E R 5 S H A U T IJ N L 6 P O D L H I E S 7 M E A N I F O K 8 T M D O R E I L 9 B K I z W A R IJ 10 L T S O O E M E 11 V N I O M O A L 12 s B K A E A I R 13 D V I A E N E T 14 N R O A D A M E Oplossing woensdag zwijger l-o-o-e-ij oever-w-k n-e-speed kerst-e-o - -1--brom laatj e o-s--e botten JannyvanderLee_ Nautisch bericht De wind draait in de loop van de dag naar het zuidwesten. De sterkte is 2 a 4 Beaufort. Het water voor de kust heeft een tem peratuur van circa 16 graden. Er is een grote onweerskans en mo gelijk ontstaat ook mist. Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 25 JUNI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 03.20 249 15.47 239 09.47 209 22.15 220 Terneuzen 03.39 275 16.06 264 10.17 219 22.45 231 Bath 04.43 317 17.10 307 11.24 240 23.53 252 Roompot Buiten 03.15 18615.45 173 09.35 146 22.00 160 Zierikzee 05.15 172 17.40 163 11.05 139 23.35 154 Stellendam Buiten 03.40 17816.10 162 09.35 090 21.55 100 Wemeldinge 05.10 198 17.35 188 11.10 156 23.35 169 Philipsdam West 05.50 18518.10 178 11.00 149 23.30 163 VRIJDAG Hoog water Laag water 26 JUNI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 04.06 251 16.31 235 10.29 200 23.02 221 Terneuzen 04.26 27616.52 260 11.00 210 23.30 229 Bath 05.28 320 17.55 302 12.06 231 ----- Roompot Buiten 04.00 188 16.30 169 10.20 138 22.45 161 Zierikzee 06.00 17618.25 160 11.55 132 Stellendam Buiten 04.30 181 16.50 155 10.25 082 22.40 103 Wemeldinge 06.00 200 18.20 185 11.55 148 Philipsdam West 06.30 191 18.50 176 11.50 141 ----- „Naar de prof!", riep het ventje, driftig voortstappend. „Die denkt, dat hij mij vergeten kan omdat ik klein ben. Maar ik zal hem leren! Hij moet zorgen, dat ik mijn robot krijg, anders ga ik naar het ge recht! Ik ga er ernst van maken!" Professor Sickbock maakte zich echter geen zorgen over de nade ring van de knopenmaker. Hij had zich een grotere microscoop aan geschaft en zat daar ingespannen in te turen. „Nu wordt het ernst met de correlatieproef", prevelde hij. „De ver- suikerde mout geeft een gunstige prikkel aan het inertieversehijn- sel." Koude tomatensoep Neem vooral smakelijke tomaten voor deze soep, bij voorkeur vleestomaten of trostomaten. Als de tomaten namelijk flauw van smaak zijn, zal de soep dat ook worden. Ook kunt u eventueel een blokje tomatenbouillon toevoegen. Een snelle manier om deze koude soep op te peppen, is het toevoegen van enkele druppels ta basco. Doe dit pas nadat de soep door en doorkoud is, want een lauwwarme of war me soep smaakt altijd anders dan een kou de soep. Ingrediënten: 1 grote ui 2 teentjes knoflook 2 eetlepels olijfolie ca. 1,5 kg tomaten blaadje laurier takje verse tijm 1 theelepel suiker peperen zout 1181 water of bouillon. Bereiding; Pel en snipper de ui. Pel de tenen knoflook. Verwarm de olijfolie in een grote pan en fruit hierin de uisnippers ca. 4 minuten zachtjesaan. Snijd intussen de tomaten in stukken. Pers de tenen knoflook boven de uisnippers uit. Fruit ze 1 minuut mee en voeg dan stukken tomaat toe. Voeg laurier, tijm en suiker toe. Breng op smaak met peper en zout. Laat de tomaten ca. 15 minuten zachtjes pruttelen. Schenk water of bouillon in de pan en kook nogmaals ca. 15 minuten. Verwijder het laurierblaadje en takje tijm. Wrijf de soep door een zeef in een schaal. Zet deze als de soep is afgekoeld afgedekt ongeveer 3 uur in de koelkast om door en door koud te worden. Proef voor het serve ren en breng eventueel extra op smaak. iiKSïï&Ö foto Cees Kuiper/GPD ME houdt Feyenoord-aanhangers in bedwang in de Rotterdamse Kuip. Vooruitzichten weer max. min. wind vrijdag zaterdag zondag maandag 19° 18° 18° 19° 14° 13° 13° 13° ZW 3 ZW 3 ZW 3 ZW 4 Zon o Maan donderdag onder 22.06 vrijdag op 5.29 donderdag onder 22.50 vrijdag op 7.59 Een kleine opleving van de tempera- Door: Klaas Dros tuur in de regio wordt vandaag al snel afgestraft door regen en onweer. Na vandaag bevinden we ons opnieuw in minder warme lucht met maximaal 20 graden en de paraplu moet bij de hand blijven, want droog houden we het ook dan niet. Vandaag schijnt de zon nauwelijks en het grootste deel van deze donderdag valt letterlijk en figuurlijk in het water doordat enkele regen- en onweersbuien van tijd tot tijd van zich doen spreken. De mogelijkheid bestaat, dat er een plensbui tussen zit. De kans op windvlagen voor, in of na een bui lijkt niet al te groot te zijn. De temperatuur komt plaatselijk nog aan de 22 graden, maar in buien frist het flink op. De wind waait eerst uit de zuidhoek ën draait later naar het zuidwesten. Op de schaal van Beaufort zal het bij een zwakke tot matige bries, kracht 2 a 4, blijven. De regen en onweersbuien hangen samen met de passage van een koufront. Daarachter zit minder warme lucht waar we tot in het weekeinde mee te maken krijgen. Komende nacht houdt het koufront in Duitsland huis. terwijl in de regio opklarin- Onweer gen meer te vertellen krijgen. Een enkele mistbank is mo gelijk bij minimaal een graad of 13. Morgen oogt het bui ten vriendelijk met stapel- r-~ j wolken en zon daartussen door. Op veel plaatsen blijft het droog en het kwik haalt nog 21 graden, maar vlak langs de kust wordt het on- igo», geveer 17 graden. "ttt"0)-" De wind is overwegend zuid- - j" 26°: westen matig, kracht3. 4^(|l33| Zaterdag volgt een volgende r/a*iiniiii^oéralwir.voorvandaag7,/) Storing met veel wolken en Uinlmumtemperaluur voor de komende nachï ^3 wat nattigheid. De tempera- tuur komt op 18 graden. Zeeland: Afstraffing L H Hogednjfcgsbieö O' lagedrukgebied eje lichte sneeuw malige sneeuw zware sneeuw Echte regen maügeregen zware regen Een omvangrijkgebied met lage barometerstanden bevindt zich netten noordwesten van de Britse eilanden. Aan de oostflank wordt met een zuidelijke stroming warme lucht aangevoerd. Aan de andere zijde stroomt echter alweer koelere lucht naderbij. In het overgangsgebied ligt een front. Dit front zal het continent opkomen en dat gaat gepaard met enkele regen- en onweersbui en. Standvastig zomerweer zit er voor ons eigen land helaas niet in. Als de buien niet te veel haast maken kan het op veel plaatsen wel nog zomers warm worden. Flinke onweersbuien vallen 's mid dags ook aan de westkust van de Zwarte Zee. In het westen van Rusland wordt het weerbeeld verziekt door een slechtweergebied. In die omgeving is het ook behoorlijk regenachtig. Dieper in Rus land is het nog droog en erg warm, maar in de regen blijft het kwik steken omstreeks 17 graden. Een groot deel van Scandinavië is droog met flinke zonnige perioden, hoewel in het zuidwesten van Noorwegen enkele buien kunnen vallen. De tong van warme lucht over West-Europa strekt zich tot net over het zuiden van Zweden en Noorwegen uit. De middagtemperatuur ligt daar iets boven de 20 graden. Bestemmingen met temperaturen van minimaal 30 graden vinden we zoals gebruikelijk rondom de Middellandse Zee Europa: Warm zuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4