Uraniumdeal met Taiwan Onze Top 10 Den Haag verlangt onderzoek sluiproute asielzoekers Bosnië UITVERKOOP PZC Kerken vragen om referendum 24-uurseconomie Twee miljoen extra voor hulp Nederlander in buitenlandse cel New Beetle on Tour! Gimbrère Richtlijn voor keuring ME-patiënt te duister binnenland Vakantiewerk nog steeds overwegend in zwarte sfeer Minder hard op snelweg in Randstad Regering geeft groen licht voor leverantie Urenco Bouw gevaarlijkste bedrijfstak Leiden negeert Koppelingswet Nederlandse marine redt zeilers Pyromaan wellicht verkrachter Dezelfde straf in zaak-Picornie 0.89 0.89 EM3HSEE3 9.98 6.98 7.50 2.49 3.99 1.59 i9 2.49 donderdag 25 juni 1998 ROTTERDAM - Vakantiewerk gebeurt nog steeds overwegend zwart. Uit een enquête van FNV Jongeren blijkt dat 64 procent van de vakanticwerkers zonder contract werkt. Volgens de FNV werken jongeren zo vaak zwart, omdat ze meestal niet op de hoogte zijn van de plicht voor een werkgever om een arbeids contract af te sluiten. Van alle scholieren heeft 58 pro cent in de zomervakantie een baan. De meesten werken tus sen 3,5 en vijf weken, en verdie nen daarmee 646 gulden. Veel scholieren doen het vakantie werk naast hun vaste part time baantje. Meer dan een derde (34%) heeft een vaste bijbaan. In de zomer wordt het geld het vaakst binnengehaald in agra rische sector, bijvoorbeeld de tuinbouw. Daarna volgen va kantiewerk in een winkel, klus jes in en omhuis voorparticulie- ren, werken in een fabriek en in de horeca. Die volgorde is al sinds 1990 onveranderd. In de agrarische sector, fabrieken, kantoren en transportbedrijven is meestal sprake van een volle dige werkweek van ongeveer 36 uur. Babysitten, auto's wassen en folders bezorgen vergen min der tijd. Volgens FNV Jongeren, die de komende maanden de arbeids omstandigheden in enkele honderden bedrijven gaat con troleren, weten de jongste werk nemers meestal ook niets over werktijden en het recht op rust pauzes. Ook niet in hun vaste bijbanen. De FNV heeft minis ter van Onderwijs Ritzen er per brief op gewezen dat veel jonge ren worden afgebeuld door de werkgevers en daardoor vaak oververmoeid zijn en 'in de klas in slaap vallen.' FNV-voorzitter De Waal her haalde gisteren bij het van start gaan van de zomercampagne, het standpunt van de vakfede ratie dat het wettelijk mini mumloon moet worden uitge breid voor werkende jongeren van dertien en veertien jaar. Dat loon zou even hoog moeten zijn als van vijftienjarigen. De FNV-campagne wordt on dersteund door de Arbeidsin spectie. Vorig jaar zijn door de dienst 2400 inspecties verricht, waarbij in 1500 bedrijven te- kortkomingen geconstateerd werden. Tweehonderd keer werd proces-verbaal opge maakt. GPD DEN HAAG - Op alle snelwegen in de Randstad mag tussen ze ven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds niet harder dan 100 ki lometer per uur worden gere den. Dat zijn de onderhande laars voor een nieuw paars kabinet, Wallage (PvdA), De Graaf (D66) en Bolkestein (WD), gisteren overeengeko men. Buiten de Randstad blijven de huidige maximum snelheden van kracht, deelde D66-onder- handelaar De Graaf gisteren mee. De maatregel heeft tot doel om de verkeersveiligheid in de Randstad te verbeteren en om de files aan te pakken. Ook leidt het tot minder uitstoot van uit laatgassen, waaronder C02. Af gesproken is dat de komende ja ren de totale uitstoot aan C02 met zes procent wordt terugge bracht. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De uraniumver- rijkingsfabriek Urenco in Al melo mag licht verrijkt uranium leveren aan Taiwan. Dat heeft de regering eind vorige week in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Het uranium is bestemd voor twee kerncentrales van de elek triciteitsmaatschappij Taiwan Po wer Company. Het Taiwanese bedrijf heeft interesse getoond in het product voor een periode van tien jaar. Volgens de ministers Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) en Wijers (Economische Zaken) gaat het om een belangrijke handels transactie voor Urenco. De markt van licht verrijkt urani um in het Verre Oosten is name lijk traditioneel vooral in han den van Frankrijk en de Verenigde Staten. De onderhandelingen over de pi'ecieze voorwaarden van de le verantie zijn nog niet afgerond. Volgens het kabinet moet Tai wan zich houden aan het non proliferatieverdrag, dat de ver spreiding van kernwapens moet tegengaan. Zekerheid Het is echter moeilijk daarover zekerheid te krijgen omdat de Nederlandse regering Taiwan niet erkent als zelfstandige staat. De gebruikelijke afspra ken over een vreedzaam gebruik van de uranium zijn daardoor niet te maken. Om nu toch te zorgen dat Uren co aan Taiwan kan leveren, heb ben de betrokkenen zich tot de Verenigde Staten gewend. De VS hebben samen met het inter nationale atoomagentschap IAEA al eerder een constructie gevonden die het mogelijk maakte uranium aan Taiwan te leveren. De regeling houdt in dat het IAEA regelmatig in specties uitvoert. De VS hebben volgens de ministers toegezegd te bemiddelen tussen Urenco en Taiwan. China verzet zich niet tegen de transactie tussen Urenco en Tai wan, laat het kabinet weten. Het gaat bij de Urenco-leverantie namelijk niet om militair mate riaal, maar om stoffen die wor den gebruikt als brandstof in kerncentrales. Er zou dus spra ke zijn van een normale han delstransactie. In de jaren tach tig verzette Peking zich wel steeds tegen dit soort leveran ties aan Taiwan, dat het be schouwt als een opstandige pro vincie. ANP Kardinaal Simonis en de hervormde predikant Plaisier spijkeren zeven stellingen tegen de 24-uurseconomie op een zelf meegebrachte deur bij de Eerste Kamer in Den Haag. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kerken willen een correctief referendum als de overheid met maatregelen de komst van een 24-uurseco nomie wil bespoedigen. Met die boodschap aan minister Wijers van Economische Za ken hebben de kerken hun ac tie tegen de oprukkende 24- uurseconomie in Den Haag af gesloten. Wijers nam gisteren 805.347 handtekeningen in ontvangst. Dat aantal is volgens de kerken ruim voldoende om een bin dende volksraadpleging te houden. Voor een referendum zijn 600.000 handtekeningen nodig. Als een meerderheid 'nee' tegen een aangenomen wet zegt, treedt de wet alsnog niet in werking. PvdA, VVD en D66 vinden dat het referen dum er in de komende regeer periode moet komen. Wij ers zei in een rea ctie dat een referendum tegen de 24-uurs economie vooralsnog geen kans maakt. De kerken zijn er volgens hem niet in geslaagd het begrip helder te omschrij ven, terwijl dit een voorwaarde is om een volksraadpleging te kunnen houden. Er zijn boven dien nog altijd geen duidelijke tendensen tot een 24-uurseco nomie 'wat dat ook moge zijn". Campagne Met de campagne 'Neem tijd om te leven', die op 17 maart begon, vroegen achttien chris telijke en drie joodse kerkge nootschappen aandacht voor het behoud van collectieve 'rustmomenten' zoals de zon dag en vrije avond. De kerken en de ruim 800.000 sympathi santen roepen regering en par lement op de verruiming van de werk- en openingstijden van winkels terug te dringen. De 24-uurseconomie maakt mensen tot slaaf van economi sche motieven, vinden ze. Het kerkelijk pleidooi gaat volgens Wijers voorbij aan de behoeften van grote groepen burgers. Het is onjuist te den ken dat mensen in toenemende mate worden geleefd door de economie. Tegenover de groep bezwaarden staan 'tien keer zoveel' mensen die bijvoor beeld de ruimere openstel lingstijden van winkels waar deren, zei de aftredend bewindsman. Zo'n 7,3 miljoen consumenten gaan soms 's avonds naar de su permarkt en 4,7 miljoen men sen winkelen op zondag. ANP door Ans Bouwmans DEN HAAG - Er komt iets meer geld voor Nederlanders die in het buitenland gevangen zitten. Indien de familie medicijnen en kleding niet kan betalen, doet de ambassade dat. Ook mag het ambassadepersoneel attenties zoals postzegels of fruit voor de gedetineerden kopen. Verder gaat het reisbudget voor bezoek aan verre cellen omhoog. Advertentie Vrijdag 26 juni: 11.00-21.00 uur, Markt, Terneuzen. Hij is nog niet te koop. Maar deze week kunt u 'm wél alvast bekijken bij u in de buurt. En let op-, tot en met 18 juli a.s. kunt u intekenen voor een optie op de New Beetle! De Volkswagen-dealer vertelt u meer over het unieke New Beetle Optieplan. Bel 0900 - 899 80 33* voor uw dichtstbijzijnde Volkswagen-dealer. *122 cpml Volkswagen. Wie anders? w In totaal heeft minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken twee miljoen gulden uitgetrok ken om wat extra zorg te kunnen geven aan gevangenen. De vol tallige Tweede Kamer is kritisch over de manier waarop de am bassades de 1600 Nederlanders begeleiden die in het buitenland vastzitten, zo bleek gisteren in de Tweede Kamer. Veel gevangenen voelen zich in de steek gelaten door de Neder landse ambassade. Betere rechtshulp, meer materiële voorzieningen, leningen en mi nimaal twee bezoeken per jaar waren enkele van de eisen die op tafel werden gelegd door de Ka mer Enkele Kamerleden wezen erop dat de hulp sterk zou verschillen van post tot post. ,,De zorg voor gedetineerden hangt af van de welwillendheid van de ambas sadeur", aldus het CD A-Ka merlid De Milliano. Minister Van Mierlo was het daarmee niet eens. Hij bezwoer dat zijn mensen ontzettend hun best doen, maar dat het niet altijd gemakkelijk is aan de verwach tingen van gevangenen en hun familie te voldoen. Van Mierlo ziet niets in uitge breidere richtlijnen aan de bui tenlandse posten voor de hulp aan gedetineerden. Wel zal het onderwerp deze zomer met alle ambassadeurs worden bespro ken als deze in Nederland zijn. Ook komt er een 'vliegende bri gade' om de gedetineerdenzorg te ondersteunen en is er meer geld beschikbaar voor de reclas sering. Buitenlandse Zaken is nog in gesprek met het ministe rie van Sociale Zaken over de mogelijkheid dat gevangenen in het buitenland een uitkering ontvangen. Dat ligt erg moeilijk omdat gedetineerden in Neder land him uitkering verliezen. Het aantal Nederlanders in bui tenlandse cellen is de afgelopen vier jaar met 60 procent toege nomen. Van Mierlo verwacht dat dat nog verder oploopt. Be tere voorlichting zal daaraan niet veel helpen, aldus de minis ter. Volgens hem gaat het vaak om mensen die vastzitten van wege drugssmokkel. GPD door Ans Bouwmans DEN HAAG - Een toenemend aantal in Duitsland afgewezen Bosnische asielzoekers probeert via een sluiproute asiel aan te vragen in Nederland. Staatsse cretaris Sclnnitz (Justitie) en de Tweede Kamer maken zich daar zorgen over. Het gaat om men sen die na hun afwijzing in Duitsland eventjes terugkeren naar Bosnië en van daaruit doorreizen naar Nederland om hier asiel aan te vragen. Op die manier ontlopen ze on middellijke terugzending om dat Nederland dan niet kan aantonen dat ze via een naburig veilig geacht land, in dit geval Duitsland, zijn gekomen. Om dat ons land Bosnië nog als on veilig beschouwt, moet de im migratiedienst verzoeken van asielzoekers die daar recht streeks vandaan komen, alsnog in behandeling nemen Op dit moment melden zich we kelijks 200 Bosniërs bij de drie Nederlandse aanmeldcentra. Degenen die rechtstreeks uit Duitsland komen, worden on middellijk teruggestuurd. Maar er melden zich ook Bosniërs vanuit Sarajevo. Niet duidelijk is hoeveel vluchtelingen via een sluiproute toch uit Duitsland komen, maar de staatssecretaris zegt dat het om een groeiend aantal gaat. Schmitz gaat de instroom on derzoeken. omdat het gaat om misbruik van het asielrecht. Wie eenmaal in een Schengen-land is afgewezen, mag het niet nog eens in een ander land proberen. En als het gaat om mensen gaat die wel degelijk recht hebben op de vluchtelingenstatus, dan zijn ze onterecht door Duitsland uit gewezen. Advertentie KORTINGEN TOT LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG DEN HAAG - De bouwsector is in 1997 de gevaarlijkste be drijfstak gebleken, doordat meer werknemers om het leven kwamen dan in de andere sectoren van het bedrij fsleven. Vorig jaar verongelukten 32 bouwvakkers tijdens hun werk, een kwart van alle dodelijke bedrijfsongevallen in Neder land. Dat blijkt volgens dagblad Cobouw uit cijfers van het minis terie van Sociale Zaken. Staatssecretaris De Grave publiceert de cijfers in antwoord op vragen van SP-Kamerlid Marijnis sen. naar aanleiding van artikelen die Cobouw eerder had ge publiceerd. De nieuwe cijfers vallen aanmerkelijk hoger uit dan de gege vens die de Arbeidsinspectie eerder verstrekte. ANP LEIDEN - De gemeente Leiden gaat ook na invoering van de Koppelingswet door met de betaling van een bijstandsuitke ring aan alle vreemdelingen die niet rechtmatig in Nederland verblijven. Zo nodig betaalt Leiden de bijstandsuitkering uit eigen zak als de Tweede Kamer vandaag besluit de Koppe lingswetper 1 juli in te voeren. Met het van kracht worden van de Koppelingswet moet de bijstandsuitkei-ing aan illegale vluchtelingen worden beëin digd. ANP GIBRALTAR - De Nederlandse marine heeft gisterochtend bij een reddingsactie in de Straat van Gibraltar vier Neder landse opvarenden van een zinkend zeiljacht gehaald. De bemanning van de HMS De Ruyter, dat deel uitmaakt van een eskader op oefening in het gebied, ontving rond half vier een noodsignaal van het negentien meter lange zeiljacht Gu errero. Met de boordhelikopter van de De Ruyter werden de vier opvarenden van boord gehaald en op het naar de opge- stoomde fregat HMS Tjerk Hiddes afgezet.ANP NIEUWEGEIN - Een Nieuwegeinse autopyromaan is moge lijk de langgezochte serieverkrachter, die in de regio Utrecht verantwoordelijk wordt gehouden voor vijf verkrachtingen en negen pogingen daartoe eind 1995. De 30-jarige Nieuwe- geiner zit sinds half april vast op verdenking van zeventien autobranden in zijn woonplaats. Tijdens een huiszoeking trof de politie materiaal aan dat deed vermoeden, dat de brandstichter ook de meest gezochte man in Midden-Nederland kan zijn. De pyromaan heeft bekend. De ontboezeming van de Nieuwegeiner is voor het Openbaar Ministerie (OM) nog geen reden hem officieel als verdachte te bestempelen. Sporenonderzoek bij het gerechtelijk laborato rium in Rijswijk moet daarover de komende weken duidelijk heid verschaffen. GPD AMSTERDAM - Het hof in Amsterdam heeft gisteren een 21- jarige Feyenoordfan in hoger beroep veroordeeld tot vier jaar cel wegens het medeplegen van doodslag op Ajax-supporter Picomie. Het hof acht bewezen dat de Feyenoorder vorig jaar tijdens de voetbalrellen in Beverwijk de Ajaxsupporter met een ketting op het hoofd heeft geslagen. Het hof heeft de man ook veroor deeld voor medeplegen van zware mishandeling van Picor- nie's vriend Joos, die bij de vechtpartij zwaar gewond raakte, en openlijke geweldpleging. De rechtbank veroordeelde de Rotterdammer in eerste aanleg ook al tot vier jaar celstraf. Hij ontkent Picomie te hebben ge slagen. Wel erkent hij de mishandeling van diens maat Joos. ANP van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Een wetswij ziging helpt niet tegen de onge wenste verschillen in omgang met de WAO-keuring van ME- patiënten. Instellingen die de sociale zekerheidswetten uit voeren (UVI's) en verzekerings artsen leggen de richtlijn voor het arbeidsongeschikt verkla ren van mensen met chronische vermoeidheid verschillend uit. Dat kan veranderen door de richtlijn te verbeteren. Dit stelt het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen (CTSV) na een onderzoek naai de claimbeoordeling van ME- patiënten. Vanuit patiëntenor ganisaties was aangedrongen op wetgeving rond de ziekte ME (myalgische encefalomyelitis). De ziekte is moeilijk vast te stel len door een arts, omdat geen sprake is van medisch aantoon bare afwijkingen. Daardoor is het ook moeilijk te beoordelen of er beperkingen zijn om werk zaamheden te verrichten. ANP (Advertentie) De stroom Bosnische vluchte lingen is toegenomen, nadat Duitsland had besloten ex-Joe- goslaven terug te sturen naar hun eigen land. Vooruit Duitsland loopt daarmee voor uit op de andere Europese lan den. Afgesproken was dat de EU-landen de terugkeer van Bosniërs zouden coördineren. Op dit moment is Bosnië nog niet 'veilig' verklaard. Volgens het VVD-Kamerlid Rijpstra moet dat wel gebeuren. Hij wil voorkomen dat onnodige druk wordt gelegd op de asielcentra, waar toch al een groot tekort aan opvang bestaat. Volgens Schmitz worden de Bosniërs 'waarmogelijk' al in de aanmeldcentra afgewezen. Ze gaat bekijken of het mogelijk is met gebruik van vingerafdruk ken sneller duidelijkheid te krijgen of de asielzoekers al eer der in Duitsland asiel hebben aangevraagd. GPD 1. Nieuwzeelands kiwifruit, 500 gram 2.99 id/MJimmEHimti 1.99 2. Tomaten, 500 gram 1.49 Bonus voordeel 0.60 3. Ijsbergsla, per krop 1.99 Bonus voordeel 1.10 4. Hamlappen, kilo ®®o® 17.98 5. Braadworst, kilo 12.50 kilo ®<8©@ r\ f\r\ Bonus voordeel 5.52 6. 01 Goudse kaas 48+, per kilo 5 gulden korting van jong tot overjarig o.a. jong 12.50 7. 01 Yorkham of Yorkham fumé, 100 gram 3.49 IJMMEEmMm 8. Stegeman droge worsten, o.a. cervelaat fijn, verpakt 250 gram 10. Del Monte vruchtenconserven, o.a. ananasschijven op sap, blik 820 gram n 4.99 Bonus voordeel 1.00 9. 01 Stroopwafels, pak 8 stuks 1.99 Bonus voordeel 0.40 3.29 Deze aanbiedingen gelden voor AH Bonus kaarthouders en zijn geldig t/m 28 juni as. In de AH-supermarkten met een cijfercode ©a-s-® of tenzij anders aangegeven Kijk voor nog 400 Bonus aanbiedingen in onze winkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3