Kopzorgen door adv op school PZC ADZ wordt voorlopig besloten vennootschap zeeland 17 bezoektijden ziekenhuizen agenda Onderwijs lezers schrijven Nijverheid en Handel bepleit openhouden kerncentrale Borssele bij nader inzien geslaagd donderdag 25 juni 1998 Zeeland Ziekenhuis Walcheren Koudekerkseweg 88, 4382 EE Vlissingen tel. (0118) 425000 dag. 15.00-20.00 uur afd. Psychiatrie dag. 19.00-20.00 uur, woe, za en zo 14.00-16.30 uur afd. IC/CCU dag. 15.00-16.00 en 19.00-20.00 uur Kinderafd. ouders gehele dag, overig bezoek 14.00-19.00 uur Oosterschelde ziekenhuizen Oosterscheldeziekenhuis 's Gravenpolderseweg 114, 4462 RA Goes tel. (0113) 234000 dag. 13.00-13.45 en 18.30- 19.45 uur Kinderafdeling (afd. A) ouders gehele dag. Overig bezoek 14.00- 15.00 en 18.30-20.00 uur Hartbewaking (afd. H) dag. 11.00- 11.30,14.00-14.30 en 19.00- 19.30 uur Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis Koning Gustaafweg 2, 4301 NPZierikzee tel.(0111)430000 dag. 15.00-16.00 en 18.30- 19.45 uur Emergis Oostmolenweg 101,4481 PM Kloetinge tel. (0113) 267000 woe, zat en zo 14.00-21.00 maa, din, don en vrij 18.30- 21.00 uur Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen Locatie De Honte Wielingenlaan 2, 4535 PATerneuzen tel. (0115) 688000 dag. 14.00-14.45 en 19.00- 20.00 uur; afd. Psychiatrie dag. 18.00-20.00 uur;woe, weekeinde, feestdagen 14.00-16.30 uur en 18.00-20,00 uur; afd. IC/CCU dag. 14.00-14.30 uur en 19.00-19.45 uur. Locatie Antonius Pastoor van Genklaan 6,4501 AJ Oostburg tel.(0117)459000 dag. 14.00-15.00 en 18.30- 19.30 uur; Kinderafd. ouders 8.00-20.00 uur, overig bezoek dag. 14.00-19.00 uur; afd. IC/CCU dag. 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Goeree-Overflakkee Ziekenhuis Dirksland Stationsweg 22,3247 BW Dirksland tel. (0187) 607300 dag. 16.00-17.00 en 17.45- 19.30 uur, zo idem tot 20.00 uur Bergen op Zoom Ziekenhuis Lievensberg, Boerhaaveplein 1 4624 VT Bergen op Zoom tel. (0164) 278000 dag. 14.30-15.15 en 18.30- 20.00 uur za en zo 14.30-16.00 en 18.30- 20.00 uur Psychiatrisch Ziekenhuis Vrederust Hoofdlaan 8,4661 AA Halsteren tel. (0164) 289100 woensdag, zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur I Brugge Academisch Ziekenhuis Sint Jan Ruddershovelaan tel. (0032) 50 452111 dag. 14.00-20.00 uur(m.u.v. IC en hartbewaking) Academisch Ziekenhuis Sint Lucas Sint Lucaslaan 29 tel. (0032) 50 369111 dag. 14.00-20.00 uur(m.u.v. IC en hartbewaking) Gent Universitair Ziekenhuis Gent De Pintelaan 185 tel.(0032)9 2402111 dag. 14.30-20.00 uur Rotterdam Academisch Ziekenhuis Dijkzigt Dr. Molewaterplein 40 3015 GJ Rotterdam Centraal telefoonnummer (010) 4639222 (voor inlichtingen bezoektijden van alle afdelingen) Sophia Kinderziekenhuis Dr. Molewaterplein 60 3015 GJ Rotterdam tel.(010)4636363 Bezoektijden ouders: 07.00- 12.00 uur Bezoektijden iedereen: 14.00- 20.00 uur Afdeling Verloskunde dag. 11.00-12.00 en 18.00- 20.00 uur Voor partner/echtgenoot: 09.00- 12.00 en 15.00-21.00 uur Dr. Daniël den Hoed Kliniek Groene Hilledijk 301 3075 EA Rotterdam tel. (010)4391911 dag. 16.00-20.00 uur City Online/Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen. http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl NIET VOOR INGEZONDEN BRIEVEN. BEELDRECHT De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aan gesloten bij een CISAC-organisa- tie zijn geregeld met Beeldrecht te Amstelveen. BRONVERMELDING De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bronnen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Associated Press (AP), Knight Ridder Finan cial (KRF), Deutsche Presse Ar- gentur (DPA), Agence France Press (AFP). Reuters (RTR), Belga en European Press-photo Agen cy (EPA). EVENEMENTEN door Wout Bareman Er wordt dezer dagen heel wat gepuz zeld op de basisscholen. De lesroos ters voor volgend schooljaar moeten nog voor de zomervakantie op papier staan. Maar het opstellen van de werkschema's is ingewikkelder dan ooit. Het 'inrooste ren' van de extra arbeidsduurverkorting (vijf extra adv-dagen) kost de meeste schooldirecties ontzettend veel moeite. Een groot aantal directeuren neemt noodgedwongen z'n toevlucht tot een ex tra vrije ochtend of middag. Omdat aan de nieuwe CAO-regeling tal van voorwaarden zijn verbonden (op zouten van de adv-dagen mag bijvoor beeld niet; ze moeten verplicht worden opgenomen) wordt van de schooldirec ties een grote mate van creativiteit geëist. Het is bijvoorbeeld zaak te voor komen dat vooral de kinderen van de laagste klassen niet al te vaak worden ge confronteerd met wéér een andere 'ver- vang-juf'. De protestantse ouderorganisatie Ou ders Coo vreest dat het akkoord dat de ondeiwijsbonden en besturenbonden hebben gesloten grote gevolgen zal heb ben voor de kwaliteit van het onderwijs. De organisatie heeft best begrip voor de grote werkdruk bij de leerkrachten, maar vindt dat die niet wordt weggeno men met extra vrije dagen. Ouders Coo pleit in plaats daarvan voor betere werk omstandigheden. Daarbij kan onder meer de verkleining van de klassen een rol spelen. Tot een tekort aan leerkrach ten hoeft dat niet te leiden. Het aantal 'herintreders' groeit gestaag en ook de belangstelling voor de opleidingen ver toont - na jaren van stilstand en zelfs achteruitgang - een stijgende lijn. Gezinnen Ouders Coo zou geen goede belangen behartiger zijn, als niet nadrukkelijk zou worden gewezen op de gevolgen die de arbeidsduurverkorting heeft voor met name gezinnen, waarvan beide ouders werken en voor werkende of studerende alleenstaande moeders. Die krijgen on herroepelijk problemen bij de opvang. Directeur- Janny Fioole van de stichting Kinderopvang Middelburg:.Tj avoor de mensen in het basisonderwijs is het alle maal goed geregeld. En nu die leerkrach ten straks allemaal extra vrije dagen krijgen, zullen ze zich als goede opvoe ders wel allemaal veel meer gaan bezig houden met hun gezin. Maar voor al die andere mensen, de ouders van de school kinderen dus, ligt het even iets anders. Wij, als kinderopvang, zullen zeker meer aanbod krijgen. Vraag is alleen wie voor de kosten moet opdraaien. Het is immers maar de vraag of de werkgevers bereid zijn een extra duit in het zakje te doen. Ik vraag me af of de onderhandelaars daar wel rekening mee hebben gehouden." Fioole gaat er overigens vanuit dat de op vangcentra in Zeeland voldoende kwali teit in huis hebben om een eventuele groei van de buitenschoolse opvang te kunnen verwerken. Jongste groepen En intussen puzzelt leerkracht Dicky van der Waal van Dijke van basisschool De Meerpaal in Terneuzen maar door. „Het is heel moeilijk om een systeem dat een paar jaar lang goed voldeed, nu plot seling helemaal om te gooien. Uitgangs punt is dat de jongste groepen - om pro blemen te voorkomen - wekelijks met maximaal twee leerkrachten worden ge confronteerd en dat lukt. De ouders zul len er weinig of geen hinder van onder vinden; we krijgen het met veel geschuif intern allemaal wel voor elkaar." „De druk om alles op tij d - dus vóór de zo mervakantie - klaar te krijgen voor het komende schooljaar is erg groot. Geluk kig hebben we wat extra tijd omdat de zomervakantie in Zeeland flink wat later dan gebruikelijk begint", verzucht be stuurslid G. Kappert van de Vereniging voor Christelijk Ondeiwijs in Middel burg, een organisatie die zeven basis scholen onder haar hoede heeft. Ze doet personeelszaken en is dus nauw bij de 'adv-operatie' betrokken. Het moet haar van het hart dat de onder handelaars weliswaar heel tevreden ble ken met het bereikte akkoord, maar ken nelijk nauwelijks hebben beseft welke enorme gevolgen de toepassing in de praktijk zou hebben. „Het is eigenlijk te gek voor woorden dat wij deze nieuwe maatregelen toch gewoon uitvoeren. Het bewijst maar weer eens hoe trouwhartig met name de schooldirecteuren zijn. De negatieve aspecten nemen ze op de koop toe en ze proberen er, misschien tegen be ter weten in, toch het beste van te ma ken." Het bestuur is van plan minister Ritzen binnenkort in een brief-op-poten te wij zen op de knelpunten, waarmee de scho len nu worden geconfronteerd. „De pro blemen worden grotendeels afgewenteld op de leerkrachten én op de ouders, ter wijl die juist op het bordje van de onder handelaars thuishoren." De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) heeft zich nog niet al te intensief verdiept in de problemen. Maar voorzit ter Jaap de Zeeuw van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen verzekert dat dat op korte termijn wel degelijk gebeurt. „Er zijn zo ontzettend veel veranderingen op til.JTiet alleen die nieuwe arbeidsduur verkorting hakt erin, hetzelfde geldt straks voor de verkleining van de klas sen. Eén van de problemen is dat het tot nu toe heel moeilijk was voldoende ver vangers aan te trekken, met het gevaar dat de docenten bij wijze van spreken tot hun zeventigste voor de klas zouden moeten staan. Gelukkig trekt het aantal afgestudeerden én mensen die de onder wijsopleidingen willen volgen weer wat aan. Dat is in elk geval een pluspuntje." Het inroosteren van de extra arbeidsduurverkorting kost de scholen veel moeite. In Zeeland hebben de scholen er langer de tijd voor, omdat de zomervakantie laat valt. foto Charles Strijd door Maurits Sep VLISSINGEN - Het bestuur van het Administratief Dien stencentrum Zeeland in Vlissin gen heeft woensdag ingestemd met de omvorming van het ADZ tot een besloten vennootschap. Het dagelijks bestuur geeft de voorkeur aan een bv boven op splitsing van het provinciale so ciale werkvoorzieningschap over de vier bestaande regionale werkvoorzieningschappen. Het algemeen bestuur uitte gisteren wel zijn twijfels over de werk baarheid van die nieuwe struc tuur, maar stemde toch in. Het ADZ is gedwongen van structuur te veranderen. De nieuwe Wet Sociale Werkvoor ziening die sinds 1 januari 1998 van kracht is, staat niet toe dat gemeenten in meerdere regelin gen voor sociale werkvoorzie ning deelnemen. In Zeeland be staat naast de vier regionale schappen ook het provinciale ADZ. Dat heeft nog geprobeerd een uitzonderingspositie te be machtigen, maar de minister van Sociale Zaken wenste daar aan niet mee te werken. Het dagelijks bestuur en de di rectie van het ADZ willen graag als provinciaal schap blijven werken. Zij zien niets in een op deling van het schap over de Werkplaatsen Walcheren, De Betho, Dethon en De Zuidhoek. Daarom is gekozen voor een be sloten vennootschap. Volgens een onderzoek van het bureau Deloitte Touche is die bv- vorm haalbaar, mits goede af spraken worden gemaakt met de vier regionale sociale werk voorzieningsschappen over on der meer de wachtlijsten, de verstrekking van subsidies. Twijfels J. M. van Schaik, vertegen woordiger van de gemeente Ax el, had evenwel grote twijfels over de werkbaarheid van die ADZ bv. ..Toen ik het allemaal gelezen had, dacht ik: 'Verdorie, waar beginnen we aan?' Het is zo'n moeilijke constructie, er zijn zo veel afspraken nodig. Is dat wel werkbaar? Is het straks bestuurlijk nog te controleren?" Van Schaik verzocht het be stuur dringend ook andere mo dellen globaal te onderzoeken, zoals een fusie met de Werk plaatsen Walcheren en De Betho. Hij wees erop dat de meeste werknemers van het ADZ toch al uit die regio's ko men. Slechts vier werknemers komen van Schouwen-Duive- land en maar 41 komen er uit Zeeuws-Vlaanderen. Boven dien had het personeel ook aan gedrongen op een onderzoek naar andere modellen. Bestuursvoorzitter drs. H. J. M. de Haas (wethouder van de ge meente Vlissingen) wees het verzoek van Van Schaik echter af. „Ik heb geen behoefte omnog een ander model te onderzoe ken. Dat leidt alleen maar tot groot tijdverlies en we hebben die tijd niet. Bovendien heb ik tegenover het personeel mijn poot stijfgehouden, tot hun on genoegen overigens." Directeur ir.P. K. Cevaal wees ex- verder op dat de bv-structuur een overgangsfase vox-rnt. Over drie tot vijf jaar zal opnieuw aanpassing van de beheervorm nodig zijn, voorspelde hij. In de tussentijd willen directie en be stuur onderzoeken hoe de socia le werkvoorziening in Neder- land zich ontwikkelt. „Kunnen we dan niet beter meteen de goede stx-uctuur kiezen, in plaats van nu drie jaar te sappe len?", wilde Van Schaik weten. Hoewel ook enkele andere be- stuux-sleden twijfels hadden over de werkbaarheid van de voorgestelde structuux-, stem den zij in met de bv-vorm. Zij -wax-en ervan ovex-tuigd dat dat de enige mogelijkheid was. „Opsplitsen staat voor mij ge lijk aan stoppen", mexkte de Goese wethouder C. Linssen op. 55-plussers door Ben Jansen VLISSINGEN - Het nieuwe ka binet kan spoedig na zijn aan treden rekenen op post uit Zee land. Nijverheid en Handel gaat aandringen op het openhouden van de kerncentrale Borssele. Voorzitter M. A Stoffels van de ondernemersclub noemde de voorgenomen sluiting van de pas voor 467 miljoen gulden op geknapte centrale woensdag tijdens de jaai*vergadering 'doodzonde'. „Naast een enor me kapitaalsvernietiging staat een verlies van vele honderden banen, te veel voor een provin cie als Zeeland." Zoals gebruikelijk op vergade- x-ingen van Nijvex-heid en Han del dx-ong Stoffels aan op verbe- tei'ing van knelpunten in de Zeeuwse wegen. Hij vroeg aan dacht voor een goede oost-west- verbinding in Zeeuws-Vlaan deren. Er moet een tunnel onder het kanaal Tex-neuzen-Gent worden aangelegd en het door- gaande verkeer moet buitenom de dorpen Zaamslag en Schoon- dijke worden geleid. Ook vond Stoffels dat in de Zeeuws- Vlaamse oost-westverbinding minder rotondes en meer via ducten moeten komexx. Het ef fect daax-van is niet alleen verbetering van de verkeersvei ligheid, maar ook vex-mindei-ing van het isolement van West- Zeeuws-Vlaanderen. Van een ander knelpunt in de Zeeuwse wegenstructuux-, de Midden-Zeelandroute met haar regelmatige opstoppingen bij Kats en Bx-uinisse, zei Stoffels dat op termijn niet valt te ont komen aan een vierbaansver binding. Hij erkende dat daar op dit moment veel tegen pleit. „Maar", vond hij, „we mogen de ogen niet sluiten voor de werke lijkheid zoals die in de wat ver dere toekomst - pakweg over vijftien, twintig jaar - op ons af komt." Stoffels meende dat Zeeland zich beter moet px-ofileren in het buitenland. „Ondanks alle mooie vex'halen die ons regel matig vanuit politiek Zeeland bereiken, worden op dit terrein te weinig activiteiten onderno men. Hier ligt een taak voor de provincie als sponsor. Laten we vooral gebruik maken van de netwerken die een bescheiden aantal Zeeuwse managex-s en politici in de loop van vele jaren heeft opgebouwd." Techniek Zox-gen heeft Nijverheid en Handel ook over de geringe be reidheid bij jongeren een tech nische opleiding op middelbaar niveau te volgen, terwijl het aanbod van banen in deze sector ruim is. Stoffels vertelde dat vertegenwoordigers van Nij ver- heid exx Handel in Spanje heb ben gezien hoe dit probleem daar wordt aangepakt. „Daar- van kuixnen wij nog wat leren. Het zou toch al te zot zijn dat wij jonge Spaanse technici bij ons de plaatsen laten opvullen die gezien het wexkloosheidscijfer in Zeeland door Zeeuwse jonge- ren kunnen worden vervuld." Stoffels kondigde aan dat Nij verheid en Handel komend na jaar een symposium aan dit on derwerp zal wijden. „Dus aan dat probleem gaan we wat doen." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ik niet meex- in staat daar mijn werk te doen, want wat nu de oudei's schrijven heb ik toen ik daar werkte natuurlijk ook ge zien. Ik vind dat je de mooiste huizen kunt bouwen, al zou het met goud behangen zijn, maar als de zorg niet voldoende is, wordt het al gauw onbewoonbaar. Als je als personeel aangeeft dat je met mensen werkt en dat je ze niet de aandacht en zoi'g kan bieden waar ze recht op hebben en waar bewoners tenslotte voor betalen (zorg op maat?!) krijg je simpelweg te horen 'doe maar wat je kan' of 'als je het niet met het beleid eens bent dan stap je er maar xxit'. Hoe moet je daar dan werken? Puur voor je geld en met oogkleppen op? De mensen die er nog wel wer ken durven vaak hun mond niet meer open te doen want met klachten doen ze niks of niet veel bij de directie. De bond doet ook niet veel want het gaat veel al om individuele klachten. A Kloet Sandenburg 56 Vlissingen Werknemers van 55 jaar en ou der mogen in het huidige ar- beidsbestel vaak 'profiteren' van maikante afvloeiingsrege lingen (PZC 22-6). Een uitkoop- regeling (flinterdun handdruk je) of magere aanvulling op de WW-uitkering kunnen veelal tegemoet gezien worden. De OR is in feite medespeler en daardoor medeverantwooi'de- lijke in dit spel van loven en bie den. In het gunstigste geval kan de 'uitverkoren' werknemer de bijstand inroepen van een juris tencollectief dat op no-cure-no- pay-basis diensten aanbiedt en daarmee hopen op een reële schadeloosstelling. Vooral voor organisaties 'in de overgang' van gesubsidieerde instelling naar commex-cieel be drijf kan het lucratief zijn het afvloeiingsregime via het ar beidsbureau (AB) te axTange- ren. Een ontslagscenario uitge speeld via het gerecht kunnen de kosten immers fliixk omhoog jagen. Het is mijns inziens niet meer van deze tijd dat een instituut (AB) dat zelf verwikkeld is in een proces van privatisering te- gelijkexdijd kan optreden als ontslagvexiener en vei-volgens, van hogex'hand, de vei'plichting opgelegd krijgt werk te vinden voor een in feite zeer kansax-me doelgroep, de 55-plussers. Het is te hopen dat werkgevers die zich blijven bedienen van voox-noemd 'sociaal ontslagpro- tocol' - aanvulling op WW- uitkex-ing en andere financiële capx-iolen - in de toekomst een forse negatieve saxxetie (rode kaart) tegemoet kunnen zien. Tenminste, zolang zij in staat blijken salax-isverplichtingen jegens hun personeel na te ko men en nog geen dexxrwaarder op bezoek hebben gehad. T. Steendam M. L. Kingstraat 52 Vlissingen Arduin IV Na tijden van alleen maar posi tief, met allerlei nieuwe projec ten de krant te halen komt ook eens de 'andex-e' kant van de sto ry Arduin (PZC, 17-6). Het valt de heer Van den Beemt werke lijk te prijzen hoeveel nieuwe projecten hij (met z'n medewer kers natuurlijk) is gestart. En het is natuux-lijk geweldig dat de meeste bewoners nu eigen ka- mers hebben gekregen. Maar wat is het toch jammer dat ze zo'n hoog ziekteverzuim onder het pex-soneel hebben. Zelf ben HEINKENSZAND - Informatiecentrum Zeeuwse Schaapskudde, 11.00-16.00 uur: Bezichtiging; MIDDELBURG - Koorkerk (ingang Wan- delkerk), 15.00 uur: Mini-concert mezzo sopraan Marleen Bouwens en organist Ad van de Wege; RITTHEM-FortRammekens. 13.00-17,00 uur: Bezichtiging Fort, VEERE - Toren Stadhuis, 15.00 uur: Caril lonconcert door Kees van Eersel; WESTENSCHOUWEN Pompstation A. v.d Weijdeweg, 19.00 uur: Vertrek wan deling Meeuwenduinen en boswachterij Westerschouwen; ZIERIKZEE- v.m. Stadhuis, 19.30 uur: Le zing door de Rotterdamse archeoloog M.C. van Trierum overde Ijzertijd; ZOUTELANDE - Speeltuintje op de dijk, 19.00 uur: Vertrek natuurwandeling langs duinen en strand; Catharinakerk, 20.30 uur: Zomeravond concert door het Zeeuws ensemble So- Procureur Dat voox-malig procureur-gene raal Docters van Leeuwen ruzie heeft gekregen met de landsad vocaat is niet zo raar. Deze nxr. J. L. de Wijkerslooth moet zich in alle denkbare bochten wrin gen om de rechtmatigheid aan te tonen van het door Sorgdrager verleende ontslag (PZC 22-6). Hij zal nog veel ernstiger aantij gingen moeten bezigen want ze willen deze vervelende man, die de steekhoudende argumenten voor het grijpen heeft, kwijt. Premier Kok zal zich nog wel eens afvragen wat hij is begon nen om Sorgdrager te steunen in haar ontslagaanzegging die zó twijfèlachtig is. Nieuw perso neel voor zo'n baan zal moeilij ker te vinden zijn. De misdaad vaart er wel bij en lacht. - Heeft ooit zich iemand gerealiseerd dat Boutex-se vanaf nu een stuk lekkerder in z'n vel zit? - Geen procureur durft dit aan te pak ken. Dit had alleen Arthur ge kund. E. den Heijer Kasteelstraat 95 Vlissingen In de PZC van gisteren is boven het artikel over de inspraakavond over de herinrichting van het Dorpsplein in Zuiddorpe abusievelijk de kop gezet: Zuidzande bespreekt Dorps plein. I FILMS BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20.00 uur: Lost in space en Deep Impact Cinemactueel, 20.00 uur. Mr. Magoo. Lost in space en Sneak Preview: GOES - Grand. 20.00 uur: Seven years in Tibet; HULST - De Koning van Engeland. 20.00 uur: Titanic, Red Corner, Deep Impact, Breakdown, Mr. Magoo en Lost in space; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Cha sing Amy; VLISSINGEN - Alhambra. 19.00 uur: Tita nic; 20.00 uur: Lost in space. Breakdown en Left Luggage; TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Archeologisch Muse um, 10.30-12.30 en 13.30-17.00 uur: Ten toonstelling Wild Zwijn, Bier Wijn (t/m 30/9); ST. ANNA TER MUIDEN - Streekland- bouwmuseum, 10.30-12.30 en 13.00- 17.30 uur: Leven in de brouwerij, van gerst tot gerstenat (t/m sept.); AXEL - Streekmuseum, 13.30-17.00 uur: Margarethe Rudolph, lyrisch abstracte schilderijen (t/m 27/6); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11.00-17.00 uur: Josef van Ruyssevelt, een schildersleven (t/m 25/10); Schilde rijen en tekeningen van Bernard Wolff (t/m 19/7); Galerie 't Lievevrouwke, 9.00-18.00 uur: Werk Italiaanse keramist Giovanni Ci- matti (t/m 4/7); BRESKENS - Visserijmuseum, 10.00- 12.00 en 14.00-17.00 uur; Tentoonstel ling 'Vis moet zwemmen' (t/m 29/10); BROUWERSHAVEN - Stadhuis vm. 9 00- 12.00 en 13.15-16.30 uur: Ira v.d. Kop, schilderijen (t/m 2/7); BURGH-HAAMSTEDE - De Burghse Schoole, 13.30-16.00 uur: 'Oude school platen', 'de kroning van Koningin Wilhel- mina' en 'hommels' (t/m 30/6); Galerie 't Zuuddek, 10.00-17.00 uur: Nel ly Nelisse, schilderijen en Liesbeth Mui lemeister, keramiek (t/m 10/7); De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Hedi Bogaers, beelden en Kees van de Wete ring, pasteltekeningen en aquarellen (t/m 4.7); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 en 19.00-21.00 uur Schilderijen, beelden, grafiek en keramiek van diverse kunste naars (t/m 28/6); DOMBURG - Museum Marie Tak van Poortvliet, 13.00-17.00 uur: Dezomervan Schütz, schilders van Zeeland (1817- 1933), tekeningen en schilderijen van W.J. Schütz (t/m 1/11); Galerie Het Noorderlicht, 16.00-21.00 uur: Werken van Jan Toorop en tijdgeno ten (t/m 16/9); GOES - Goes Museum, 10.00-17.00 uur: Werken Litouwse kunstenares Emilija Gaspariunaitèk, olieverven en aquerel- len (t/m 11/7); Grote Kerk, 10.00-21.00 uur: 'De vrouw en de kunst', werk van 7 vrouwelijke beeldend kunstenaars en 1 man (t/m 27/6); GROEDE - Gallery d'Ouwe Smisse, 13.30-17.00 uur: Stefan Tessely, schilde rijen; Horst Gobbels, keramiek en Sia Braakman, keramiek (t/m juni); HuubBie- zemans, beelden (t/m 4/7); De Natte Pij, 10.00-17.00 uur: Angele Rij ken, poppen (t/m juli); GRIJPSKERKE-Zijdemuseum Grijpsker- ke, 13.30-17,30 uur. Expositie zijden bruidsbrief en Middelburgs proefschrift op zijde, weefontwerpen van Piet Man- ders (t/m 8/8); Imkerij Poppendamme, 10.00-17.00 uur: Wint Romijn, tekeningen en schilderijen van werkpaarden, Wim Riemens, foto's (t/m 30/10); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30- 12.30 en 17.00-20.00 uur: Corry Chamu- leau, pastelkrijt en gemengde technie ken (t/m 16/7); Schaapskooi, 11.00-16.00 uur: Water, wind en mens boetseren het landschap (t/m 1/8); HULST - Galerie Rattenfanger, 13.30- 17.00 uur: Etsen, olieverfwerken en aquarellen van Frederique Repko (t/m 11/7); Kunstkelder Art Colour, 10,00-17.30 uur: Beatrijs Tavernier, zijdeschilderen (t/m 3/7); Rijkswaterstaat houdt open dag bij dijkwerken TERNEUZEN - Ruim één mil jard gulden wordt er tot het jaar 2013 aan besteed, aan het ver nieuwen van te zwakke dijk- glooiingen. Om het grote pu bliek te laten zien wat er met dat geld gebeui*t, houden Rijkswa terstaat en de Zeeuwse water schappen zaterdag bij de VVes- terschelde-dijk ter hoogte van het gehucht De Griete (gemeen te Terneuzen) een open dag. Voor de verandering wordt er die zaterdag op de dijk gewerkt. Met kranen worden demonstra ties geven van het "kantelen en plaatsen van betonblokken. Het werk kan niet alleen in de prak tijk worden bekeken. Ook de achtergronden komen aan bod. Want hoe kon het gebeuren dat na de Deltawerken toch 'dit vuiltje' nog boven water kwam? In een loods aan de Eendragt- weg 3, vlakbij het werk, zijn di verse tentoonstellingen inge richt om dat duidelijk te maken. Een studie naar de sterkte van dijken wordt getoond en hoe landelijk de sterkte van alle zee werende dijken wordt gei'i]- ventaxTseei'd. Er draait een dia presentatie over de lopende dijkwerken langs de Wester- sclxelde en er is een maquette te zien van een stenen dijkbekle- ding. Voor kinderen is er een aparte speelhoek, met begelei ding. De activiteiten bij De Griete be ginnen zaterdag 27 juni om half tien 's ochtends en duren tot drie uur 's middags. KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13.00- 17.00 uur; Fototentoonstelling met fruit als thema (t/m 19/9); Gemeentehuis, 8.30-12.00 en 13.00- 16.00 uur: Werk cursisten cursus 'Foto grafie voor gevorderden' (t/m 9/7); KRUININGEN - Gemeentehuis, 8.30- 12.00 en 13.00-16.00 uur. Mia de Graaff- Aarts, schilderijen (t/m 30/6); MIDDELBURG - Bibliotheek, 10.00-21.00 uur. Entourage schilderijen en schetsen van Marian Binkhuysen (t/m 27/6); Elisa beth Auguslïn, boeken, foto's en docu menten (t/m 137); Galerie Icon, 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur: Anneke van der Feer IVeerse Joffer), aquarellen en tekeningen (t/m 1,9); Zeeuws Museum, 11 00-17.00 uur: 'Ne- halennia 350 jaar'een mysterieuze godin uit de Romeinse tijd (t/m 27/9); De zomer van Schütz, schilders van Zeeland (1817- 1933), marinestukken en topografische werken, schilderstukken van J.F. en W.J. Schütz (t/m 1/11); Roosevelt Study Center, 11-12.30 en 13.30-16.30 uur: De Beat Generation, fo towerk van Chris Felver (t/m 28/8); Wandelkerk/ Abdijcomplex, 10.00-17.00 uur: De Schepping, schilderijen van Elly Mes (t/m 287); De Vleeshal, 11.00-17.00 uur: Werk van Nedko Solakov (t/m 28/6); GalerieT, 11.00-16.00 uur: InezCreuwels, schilderijen en etsen en Pieternel van der Gaarden, aquarellen (t/m 30/6), Metro S, 13.00-17.00 uur: Werken van Ramon (t/m 187), Huize 's-Hertogenbosch, 14.00-17.00 uur: Video-Animatie "Horizon" door Stichting Teeken-Academie (t/m 17), NISSE - Trekkermuseum. 13.30-16.30 uur: Trekkers uit verschillende periodes, stationaire motoren en miniaturen (t/m 27/9); OOSTBURG Gemeentehuis, 9.00-12.00 en 14.00-16.00 uur: Piet Rijken, schilderij en (t/m 167); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Mu seum. 10.00-18.00 uur. Wandelstokken (I'm 13/9);Zand nader bekeken (t/m 27/9); Peter van Nes. aquarellen (I'm 30 '6); 'Een beeld van een tuin 1998' (t/m 30/9); Toeristisch Centium Oranjezon, 10.00- 16.00 uur Mieke van Tilburg, aquarellen schelpen en andere zeedieren (t/m 1/9), SINT LAURENS - Galerie De Osseberg, 14.00-17.00 uur: Marja de Lange, schilde rijen, Gerda Rutters, beelden (t/m 27/6); SLUIS - Raadskelder, 14.00-17.00 uur: Kees van der Vossen, schilderijen en let Snoey, beelden (t/m 28/6); TERNEUZEN - Stadhuis, 8.00-17.00 uur; Nieuwe aanwinsten van de Stichting Kunstuitleen Zeeland (t/m 26/6); VEERE - Schotse Huizen, 12.00-17.00 uur: Ellen Meuwese gemende technie ken keramiek (t/m 187), 'Kralen en Kraal tjes' toegepast in Zeeuwse drachten (t/m 1/10): Grote Kerk, 10.00-17.00 uur: Beeldend kunstenaars uit het Deltagebied (t/m 7/8); VLISSINGEN - Stedelijk Museum. 10.00 17.00 uur De zomer van Schütz, schil ders vanZeeland (1817-1933), maritieme onderwerpen van J.F. en W.J. Schütz (t/m 1/11); Gemeente-archief, 9.00-16.30 uur: Fot Dert Vlissingen, drie generaties fotogra fie (Vm 19/11); WISSENKERKE - Galerie De Praktijk, 13.00-17.00 uur: Hanneke Floor, schilde rijen (t/m 31/8); YERSEKE - Museum, 10.00-16.00 uur 'Wat een kreeft beleeft' (t/m aug.l, IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10.00- 12.00 en 13.00-17.00 uur. Aloyus Dellart (1917-1997) t/m 3/10; Aan tafel met het thema 'Uit oma's keuken (t/m 31/10). ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 8.30-16.30 uur: Fototentoonstelling Zonnemaire Buitengewoon/Gewoon binnen (t/m 37). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. John Scheele uit Axel is aan de Rijkshogeschool Deventer afgestu deerd aan de afdeling milieu-che- mie. Hanneke Verburg is aan de Hoge school Heerlen geslaagd voor het examen ergotherapie. Aan de Technische Universiteit in Delft is Jasper van der Vorst uit Hoek vrijdag 12 juni cum laude af gestudeerd in de richting luchtvaart en ruimtevaarttechniek. Marjolein Struijs uit Dreischor is als eerstegraads docente handvaar digheid, kunstgeschiedenis en kunstbeschouwing .afgestudeerd aan de Kunstacademie in Tilburg. Ook is de 21-jarige Schouwse ge slaagd voor haar examen voor au tonoom kunstenares. Bij het ROC Zeeland, vestiging Ter Welle, chr. DGO, in Goes zijn ge slaagd voor het examen MDGO- Verzorging: Marlies van den Bergh (Rilland), Rianne de Bonte (Oude Tonge), Chantal Doeleman (Dreischor), Miriam Dourleijn (Co- lijnsplaat), Miranda van der Est (Goes), Sandra Fortuin (Goes), Ra- mona de Goede (St. Annaland), Gï- se Goedegebure (Oudelande), San dra Gorsse (Kamperland), Linda Heijnsdijk (Goes), Alice Houteka mer (Krabbendijke), Marijke Jansen (Kruiningen), Bianca Kamp (Stad a/h Haringvliet), Martine Klepper (Ouddorp), Sandy Koekkoek (Kortgene), Mirelle Krijger (Middel burg), Judith Matthijsse (Melisker- ke), Nicole Pairoux (Nieuwerkerk), Daniëlle Poleij (Krabbendijke), Geeta Rampersad (Goes), Anieta de Ruijter (Scharendijke), Corinda Schrijver ('s Gravenpolder), Lijda Slingerland (Stellendam), Marcia van de Vreede (Krabbendijke), Ma rieke Zwemer (Kamperland) en Hei di van Wijngaarden (Baarland). Bij het ROC Zeeland, vestiging Ter Welle, chr. DGO, in Goes zijn ge slaagd voor het examen MDGO, korte opleiding Verzorging: Anneke Bil (Kerkwerve), Petra Bolleman (Terneuzen), Leontien Bouwsma (Middelburg), Diana Braber (Stad a/h Haringvliet), Germa de Geus (Herkingen), Lia van Goudswaard (Kruiningen), Jolanda van Gilst ('s Gravenpolder), Marry Harthoorn (Yerseke), Judith Haze (Kamper land), Natalie Jasperse (Kerkwer ve), Marian Jobse ('s Gravenpol der), Jolanda de Jong (Ouddorp), Annemiek de Jong (Biezelinge), Evelien Krabbe (Zierikzee). Wendy KrCill (Goes), Ella Pieterse (Seroos- kerke), Monique de Punder (Kwa- dendamme), Annelies Slabbe- koorn (Yerseke), Jeanetta£ggreveld (Coiïjnsplaat). N3tfH9#g'*bnoeck (Middelharnis), Martine de Valk (Nieuwerkerk), Mariëlle Verspoor (Bruinisse) en Lianne van Zweden (Krabbendijke).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35