Bouw asielcentrum Cadzand later Monnikenwerk op het kerkhof PZC PZC Gehandicaptenlift in bad De Honte Automobilist schept bromfietser Ifltïl Privilegiëncouffre verhuist naar Sas op Schepentrekkersfeest zeeland z 13 Oostburg niet tevreden over voorwerk Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers Dow'ers lopen geld bijeen voor Cliniclowns Open tuinen Kermis in St. Jansteen Toerpont Terneuzen kan varen Terneuzen bundelt bouwregels Renovatie Arsenaal Terneuzen Man moet boete alsnog betalen mensenwerk Vernielingen aan bouwkranen altougkoelinq 0115-613568 S donderdag 25 juni 1998 door Sheila van Doorsselaer CADZAND - Het voornemen om in augustus te beginnen met de bouw van het asielzoekers centrum (azc) in Cadzand is van de baan. De gemeente Oostburg indt dat het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) haar huiswerk niet goed gedaan heeft en daarom wil de gemeen te nog geen bestuursovereen komst met het COA sluiten. De bouwvertraging bedraagt zeker enkele maanden. Punten van discussie zijn het TERNEUZEN - Veertien leden 'an de bedrijfsbrandweer- en bewakingsdienst van Dow Be nelux in Terneuzen hebben ruim drieduizend gulden bij elkaar gelopen ten bate van de werk groep Cliniclowns Zeeuws- Vlaanderen. De cheque wordt morgen, vrij- overhandigd. De beveili gingsbeambten hebben begin mei meegedaan aanhet jaarlijk se wandelweekeinde in Blan- kenberge, waar meer dan tien duizend deelnemers in twee dagen tijd 48 kilometer moeten afleggen. De Terneuzense dele gatie koppelde een goed doel aan hun deelname met behulp van sponsoring door hun werk jever. De veertien liepen, onder eiding van Frank Dumez, bij el kaar 630 kilometer. AXEL - Voor de tweede keer dit seizoen stellen tuinbezitters in Oost-Zeeuws-Vlaanderen him lusthoven open voor publiek. Ma een succesvol pinksterweek end zetten acht tuiniers hun tuinhekken op zaterdag 27 en zondag 28 juni open. Liefhebbers kunnen terecht in rfapellebrug (Gentsevaart 3 a), Heikant (Vlasstraat 10b), Koe wacht (Vennepad 4), Axel (Oude Zeedijk 31), Zaamslag Zaamslagsedijk 6), Vogelwaar- Ie (Margaretsedijk 2). Lams- vaarde (Roversbergsestraat 8) :n het Belgische Stekene (Koor- naarstraat W312). SINT JANSTEEN - De Hulster jemeentekern Sint Jansteen itaat vanaf zaterdag 27 tot en net dinsdag 30 juni in het teken an de jaarlijkse kermis. Op het Hartje van Wardje en in de loofdstraat staan attracties oor de jeugd, omlijst door an- iere activiteiten. De plaatselijke schuttersver eniging Sint Jan houdt zondag en maandag een schieting op de staande wip. Verder speelt de ipreca in op de kermis met on- ier meer muziek. In zaal Laza- us speelt zaterdagavond vanaf 12.00 uur John Wooley riends. Een dag later zorgt de Mallerbent uit Axel hier voor de nuziek. Maandag begint om half tien in ie parochiekerk de traditonele ïeilige mis voor de overleden larochianen. 's Avonds kunnen lefhebbers voor café Lazarus im 2 00 0 uur deel nemen aan een udieke competitie zakslinge- ren. Dinsdag gaan vanuit de Wilhel- ninastraat om 19.00 uur de amateurwielrenners voor de ïermiskoers van start. Na af- oop treedt in zaal Lazarus de salsaband Los Daarvan op. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ondeiwijs van de naar schatting 50 kinderen die zich onder de 350 asielzoekers bevinden en de aanleg van riolering op het ter rein van Schoonhof. Omdat de gemeente en het COA hierover nog geen concrete afspraken hebben kunnen maken, kan de verantwoordelijke commissie van Welzijn zich hier nog geen oordeel over vormen. Wel is al afgesproken dat de kinderen van Schoonhof les zullen krij gen in een dependance van de Openbare Basisschool Breskens die op het terrein van Schoon hof zelf wordt gebouwd. Vier le raren van de OBS zullen er gaan lesgeven. L. Flikweert (CDA) maakte zich woensdagavond wel zorgen over het feit dat de kinderen op deze manier niet goed zouden kunnen integreren. „Nu komen ze helemaal niet in contact met Nederlandse kinderen", aldus Flikweert. Er wordt nog beke ken of het eventueel mogelijk is de jongste kinderen al Neder landse les te geven voor ze naar de eerste klas gaan, zodat hun achterstand klein blijft. Riolering Wat de riolering betreft wordt nog bekeken wat de mogelijk heden en de kosten zijn om de riolering van het nieuw te bou wen centrum aan te laten slui ten op het hoofdrioleringsnet- werk. Wethouder R. Leentfaar hoopt dat de gemeenteraad in september wel een besluit kan nemen over de bestuursover eenkomst tussen de gemeente en het COA SAS VAN GENT Kamerkoor Vocalitas - Kamer koor Vocalitas uit Terneuzen verleent zondagochtend 28 juni muzikale medewerking aan de dienst in de rooms-katholiek Cuyperskerk van Sas van Gent. Tijdens de mis worden enkele delen gezongen uit de Missa Co- gitationes Cordis van de Neder landse componist Hendrik An- driessen, een drietal werken uit de Engelse kathedrale koortra ditie en twee composities van John Rutter. De 23 koorleden worden gedirigeerd door Ar ie Karreman en de orgelbegelei ding is in handen van Jos Ver poorten. De aanvang is om 11 In zwembad De Honte in Kloosterzande werd woensdag de lift in gebruik genomen, één van de voorzieningen die het openluchtbad het internationale toegankelijkheidssymbool voor gehandicapten opleverde. foto Charles Strijd TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen zijn op de valreep nog bereid een exploitatiegarantie af te ge ven om de zomervaart van het toeristenpontje van en naar Hoedekenskerke mogelijk te maken. Daarbij gaat het om een krappe twintigduizend gulden. De gemeente Borsele inves teerde al anderhalve ton in de bouw van een aanlegsteiger. Het zomerveer. de Denick I, vaart van 5 juli tot en met 3 sep tember drie maal daags (op vaste tijden) iedere zondag, dins dag, woensdag en donderdag. De exploitant heeft binnen die periode 108 retourvaarten gepland. In Hoedekenskerke geeft de boot aansluiting op de stoomtrein naar Goes. Bij een ge middelde bezetting van zestien passagiers zijn alle kosten ge dekt. Valt het reizigersaanbod tegen, dan kan de financiële dekking van de gemeente worden aangesproken. TERNEUZEN - De welstandscommissie van de gemeente Terneuzen heeft een brochure samengesteld waarin alle gangbare regels rond (ver)bouwplannen zijn gebundeld en voor een 'breed publiek' duidelijk op een rij zijn gezet. De no titie omvat een breed scala aan toetsingscriteria waaraan moet worden voldaan bij het neerzetten of aanpassen van panden binnen de gemeente. Daarbij gaat het onder meer om bijgebouwen, gevel wijzigingen (inclusief het aanbrengen van rolluiken), de plaatsing van reclame, vlaggen en schotelan tennes, dakkapellen en erfafscheidingen In de brochure is ook weergeven voor welke aanpassingen geen bouwvergun ning noodzakelijk is volgens de Nieuwe Woningwet en wat de consequentie is wanneer achteraf wordt geconstateerd dat de regels zijn overschreden. Tevens wordt geschetst hoe een aan vraag voor een bouwvergunning moet worden ingediend. TERNEUZEN - De eigenaar van het Arsenaalgebouw in de Nieuwstraat van Terneuzen wil zo snel mogelijk ook het laat ste gedeelte van het complex renoveren. Het gaat om de ooste lijke gevel. Het merendeel van de 'bomvrije' werd eerder al opgeknapt. Burgemeester en wethouders zijn bereid voor de werkzaamheden het resterende budget (bijna vijftigduizend gulden) uit de oude monumentenpot aan te wenden als bij drage in de kosten. De renovatie wordt donderdag 2 juli be sproken in de commissie VROM. TERNEUZEN - De politie van Terneuzen heeft woensdag ochtend een 24-jarige man uit Haarlem aangehouden. De man werd om negen uur 's morgens op de Michiel de Ruijter- singel in Terneuzen aangehouden omdat hij nog voor bijna 1200 gulden aan boetes had openstaan. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Zwembad De Honte in Kloosterzande kreeg woensdag officieel het internationaal toegankelijk heidssymbool voor gehandicapten. Een lift om in het bad te komen, een speciale kleed-, douche- en toiletruimte, aparte parkeervakken en verlaagde trottoirs le verden het openluchtbad het keurmerk op. De gehandicapte jongens Maarten en Teun maakten als eersten van de lift ge bruik. Door de lift en kleed- en sanitairge- legenheid kunnen jongeren als Maarten en Teun ook meedoen en en meespelen met alle andere kinderen in het zwembad, verklaarde wethouder F. van Driessche bij de officiële ingebruikname van de gehan dicaptenvoorzieningen. Ook vele ouderen die niet zonder meer in het bad kunnen of duwen plonzen, kunnen nu bij mooi weer plezier beleven aan het buitenbad in Kloosterzande. De gemeenteraad van Hontenisse trok enige tijd terug zo'n veertig mille uit voor de aanpassingen in en om het zwembad. De Werkgroep Gehandicaptenbeleid Hontenisse is blij met het in gang gezette gehandicaptenbeleid, liet voorzitten M. van Loozen weten. Wensen blijven er ech ter altijd. Van Loozen: „Wat recreatieve voorzieningen betreft, hopen we binnen afzienbare tijd nog een strandjutter in ge bruik te kunnen nemen. Zo'n wagentje met dikke banden, waarmee gehandicap ten ook op het strandje bij De Perk kun nen komen. Mochten we niet genoeg geld bij elkaar krijgen via verschillende hulpfondsen, dan zullen we zeker nog eens bij de ge meente aan duiven kloppen." door Marian Hemelaar Er hangt een haast serene stilte op de met hoogopgroeiende hulst om zoomde begraafplaats aan de Kerkhof laan in Sas van Gent. Slechts het geluid van tjilpende vogels en het gedempte praten en schoffelen van een groep mannen is te horen. Een waar monni kenwerk wordt hier verricht, een terugkerende strijd tegen het woeke rende onkruid tussen grafstenen en langs paden en een stekelige hulstlaag. De groep, een al jaren bestaande, maar voor velen nog onbekende vrijwilli- gersgroep in Sas van Gent, de werk groep 'oud kerkhof'. De begraafplaats bestond oorspronke lijk uit een kerkelijk en een gemeente lijk gedeelte en een klein lijkhuisje. Tot de jaren zestig was er zelfs een klassen indeling, wat nog te zien is aan de grote re zerken rond wat in de volksmond het Calvariebergje heet. Met het voort schrijden der jaren werden er nog twee percelen aan toegevoegd in afwachting van de nieuwe begraafplaats aan De Valcke. Terwijl Sint Jans Schorre al in mei '76 in gebruik was genomen kon wie dat wilde nog tot juli '7 8 terecht op het oude kerkhofZelfs de paden van het nieuw ste gedeelte werden benut. Het toenma- lige parochiebestuur besloot het oude kerkhof tot het jaar 2010 aan te houden. Een erg lange tijd als je bedenkt dat de Wet op de Lijkbezorging vermeldt dat een kerkhof na twintig jaar gesloten te zijn, geruimd mag worden. TERNEUZEN - Op de kruising van de Binnenvaartweg en de Schependijk botste dindagmiddag een bromfietser op een au to. De 53-jarige automobilist uit Sluiskil zag del6-jarige bromfietser te laat aankomen. Hij deed nog wel een poging om te stoppen maar de bromfietser raakte de linkeivoorkant van de auto. De bromfietser werd met diverse kneuzingen naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. WESTDORPE - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn aan de Middenweg in Westdorpe vernielingen aan enkele bouwkranen verricht. Vandalen vernielden ruiten, contact sloten en brandstofleidingen. Verder namen ze van één kraan een verlenggiek en een laadbak mee. De schade is niet bekend worden ontvangen in de feest tent en daarna worden ze ingescheept op boten van de wa tersportvereniging voor een rondvaart richting Driekwart. Ook staan een jeugdvolksdans- festival en een taekwondo-de- monstratie op het programma en kunnen bezoekers zich met de paardentram laten rondrij den. Aan de steiger aan de Oostdam stelt scheepsmodellenvereni ging Zuid-Zuidwest de collectie tentoon. In de feesttent wordt 's avonds om 19.30 uur de Sche- pentrekkerstrui uitgereikt, be stemd voor iemand die zich ver dienstelijk heeft gemaakt voor de Sasse gemeenschap. Het Schepentrekkersfeest wordt af gesloten met een feestavond in de tent. Het combo Hollywood zorgt daarbij voor sfeer. Allerheiligen De graven werden gewoonlijk door de nabestaanden onderhouden, van bloe men voorzien en van vuil ontdaan en de parochie zorgde voor het verdere on derhoud. Bij het in gebruik nemen van Sint Jans Schorre nam het bezoekers aantal geleidelijk af en het onkruid groeide welig. Een vrij wi 11 igersgroepje nam het onderhoud op zich, maar dooi de steeds vorderende leeftijd van de helpers verdween dat geruisloos. ,Toentertijd vroeg de pastoor in de kerk of er vrijwilligers waren om de boel een beetje op te knappen tegen Allerheili gen. We hebben dat toen op een paar za terdagen gedaan. Dat gebeurde zo'n twee of drie jaar achter elkaar, alleen tegen Allerheiligen. We hadden zoveel werk tegelijk dat we besloten om met een ploegje te beginnen", aldus K. de Roos. ,.M. van Straelen coördineert alles zo'n beetje en gewoonlijk zijn we met vijf of zes man. Als het niet hard regent, kun je ons hier om de veertien dagen vinden tussen negen en twaalf uur op woens dagmorgen. Ik kap voornamelijk en ruim op. We hebben een gezellige club onder elkaar, praten wat en natuurlijk drinken we koffie op zijn tijd." De ge meente heeft de stroom in het verleden afgesloten,dus de heg moet met de hand worden bijgehouden. „Een aggregaat zou wel gemakkelijk zijn", vindt De Roos, „want we willen graagstroom voor een elektrische snoeischaar." Voor het grovere werk is er een paar keer per jaar de zaterdagploeg van een paar mensen die de struiken kortwieken en de haag. Wensen Ook het echtpaar Kersbulck gaf gehoor aan de oproep en kwam in de woens- dagploeg. Mevrouw G. Kersbulck kwam eerst wel mee, maar stopte. „Het is vrij zwaar werk, Laat die mannen lie ver onder elkaar." Haar man is wel steeds present. „Het onkruid moet met die éne kruiwagen naar de container op het pleintje worden gebracht, dus er moet zeker nog een kruiwagen bijEr is gereedschap maar ieder neemt toch wat eigen materiaal mee zoals een heggen- schaar en van die dikke werkhand schoenen. Het is een dikke hulstlaag met lange stekels, dus handschoenen zijn nodig." Ook hij spreekt de wens uit voor een broodnodig aggregaat. Het openbare gedeelte wordt door de gemeente onderhouden en voor de ka tholieke kant staat er een ploeg paraat van vijftien man en, jawel, toch een vrouw. De vrijwilligers zijn niet alleen vutters en gepensioneerden maar ook jongeren die, al hebben sommigen geen enkele binding met de begraafplaats, graag hun steentje bijdragen aan het instandhouden ervan. Spuiten Uiteraard worden nieuwelingen met open armen ontvangen. Twee of drie keer per jaar is F. Janssens met een paar mensen aan het werk. „Toen we begon nen hebben we flink wat snoeiwerk moeten verrichten aan die grote bomen. Dat is nu een kwestie van bijhouden. In het voorjaar, in april of mei als het on kruid bijna in het zaad staat, worden we gewaarschuwd dat het weer tijd is om te sproeien. We spuiten dan op een zaterdag met bestrijdingsmiddel tot al les dood is en hei-halen dat als het nodig is." „Daarna blijft het een paar weken zo liggen, dan is het voor de mensen die schoffelen gemakkelijker om bij te hou den. Er is anders geen doorkomen aan. Verder doen we het grote snoeiwerk, scheren de hagen met een geleend ag gregaat en brengen alle snoei hout naai de ingang. Stroomkabels gebruiken tussen al die stenen is niet te doen. Het is wel aanpakken maar dan ligt alles er weer netjes bij. Wat me vooral de laatste tijd opvalt is dat er steeds meer bezoe kers komen", aldus Janssens. Van enige administratie was geen spra ke meer en zo begon W. Cardon aan de onmogelijke opgave om een overzicht te maken van alle overledenen en de eventuele contactadressen van de na bestaanden. Ongeveer 1200 namen heeft de administrateur van de werk groep Oud Kerkhof weten te achterha len en hij streeft ernaar het bestand zo volledig mogelijk te maken. De eenvou dige materialen en bestrijdingsmidde len werden tot nu toe uit een jaarlijkse bijdrage uit de parochiekas betaald. Administrateur C. Verhelst vertelt: „De begraafplaats wordt" nog heel lang opengehouden en van veel overledenen zijn er geen nabestaanden meer of wordt het graf al lang niet meer ver zorgd. Dat worden er steeds meer en daarom is het nodig dat er toch wat meer en beter materiaal voor onder houd wordt aangeschaft. Materiaal dat past in deze tijd. Bijvoorbeeld een extra kruiwagen, de al eerdergenoemde elek- I trische heggenschaar met aggregaat enzovoort. En dan hebben we de terugkerende kosten voor bestrijdings middelen nog. Om de parochie niet extra te belasten willen we alle nabe staanden en contactadressen aan schrijven om een jaarlijkse bijdrage te vragen van minimaal vijftien gulden per overledene- Vrijwillig natuurlijk." door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - De Stichting Schepentrekkersfeest in Sas van Gent is er weer'in geslaagd een gevarieerd programma op poten te zetten voor de zevende editie van dit Sasse spektakel. Het feest zal zich zaterdag 27 ju ni grotendeels afspelen in en rond de grote feesttent op het Keizer Karelplein. Op deze dag zal de Heemkundige Kring Sas van Gent ook de Keuredag hou den. De zogenaamde privilegi- encouffre met daarin de Keure zal worden verscheept van Wachtebeke naar Sas van Gent. In Sas van Gent, de stad der schepentrekkers zal het schip de Zes Gebroeders met daarin de couffre door leden van het Sint Jorisgilde de haven in worden getrokken. De Keure is eeuwenoude grond wet voor een bepaald gebied. Een document met uitgebreide regel- en wetgeving voor de in woners en bestuurders ervan. Hier betreft het de Keure van het gebied van de Vier Ambach ten, samengesteld uit het Axe- ler, Hulster, Asseneder en Boek- houter Ambacht. De couffre, een stevige houten kist voorzien van ijzerbeslag en vier sloten, werd afwisselend bewaard in één van de hoofdsteden van de Vier Ambachten. Sinds 1992 wordt de couffre elk jaar ver huisd naar een nieuwe locatie. Traditie Aanvankelijk was de opzet de couffre te laten rouleren tussen de vier hoofdsteden van de Vier Ambachten, zoals de traditie voorschrijft, maar om een bre der draagvlak te creëren voor de traditie wordt de couffre nu elk jaar verhuist naar een gemeente die behoort tot het gebied de Vier Ambachten. Er wordt naar gestreefd jaarlijks de grens te passeren en dit jaar zal de kist dus gaan van Wachtebeke naar Sas van Gent. In Wachtebeke zal de couffre worden losgekop peld van het stadhuis en worden verscheept naar Sas van Gent. Op het Keizer Karelplein wordt de couffre gewogen en de in houd geïnspecteerd. Daarna wordt de couffre vastgeklonken aan de muur van het stadhuis in Sas van Gent, in afwachting van de volgende halte, Zelzate. Oud-Sassenaren Traditiegetrouw staat het Sche pentrekkersfeest ook in het te ken van oud-Sassenaren. Zij DE KLINGE Kalsei Braderij - In het Belgi sche grensdorp De Klinge wordt zaterdag 4 juli de Kalsei Brade rij gehouden. In het verkeers vrije centrum is er vanaf 16.00 uur een gevarieerd programma. Op drie buitenpodia treden bands op. Voor de kinderen is er animatie en de sportievelingen kunnen deelnemen aan volks spelen. Er staan kraampjes waar oude ambachten gepre senteerd worden en kooplieden hun spullen aanbieden. Tijdens de vierde editie van de braderij wordt ook het Kalseibier op de markt gebracht. Advertentie Al eens serieus nagedacht over airconditioning? Neem dan de specialist met meer dan 30 jaar ervaring in koel en klimaattechniek. Vrijwilligers leveren een niet-aflatende strijd met het onkruid op de begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Sas van Gent. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33