Partij Voor Zeeland mikt op fris PZC NU'91 verzamelt klachten van personeel Arduin Historisch monster opgevist Galerie Rue Neuve is er niet alleen voor hedendaagse kunst Oude motoren te zien in Middelburg Gemeenten moeten samenwerken bij werving bedrijven Samengaan Zeeuwse vismijnen hoeft niet van provinciebestuur Zevibel wil van Saeijs opheldering over baggerwerk zeeland 12 Top wil minimaal vijf zetels en collegeplaats in de wacht slepen kunst cultuur donderdag 25 juni 1998 door Richard Hoving MIDDELBURG - De Partij Voor Zeeland (PVZ) gokt op vijf of zes statenzetels, schuwt de college- verantwoordelijkheid niet en heeft voorkeur voor de porte feuilles economie en recreatie. De top van de nieuwe Zeeuwse politieke partij ontvouwde woensdag tijdens een perscon ferentie in hotel Arneville in Middelburg onder leiding van lijsttrekker M. A Stoffels de plannen voor de toekomst. Het centrale thema in het con cept-beleidsprogramma voor de statenverkiezingen in maart 1999 luidt: „De Zeeuwse ge meenten dichter bij Middelburg brengen en andersom." Volgens Stoffels streeft de PVZ naar een verfrissend beleid. „De burgers ontgaat veelal wat er in de Sta ten van Zeeland wordt bespro ken. Onze partij wil in ieder ge val zoveel mogelijk accenten plaatsen, zoals de bevolking het wil." De basis van de PVZ wordt ge vormd door Bewoners Belangen Reimerswaal (BBR), Gemeente belangen Kapelle en de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij (ZVP). De huidige ZVP-staten- leden J. P. E. Hageman en A J. J. Heijboer krijgen een plaats bij de eerste vijf op de kandidaten lijst van de PVZ. M. A Ganse man, secretaris van Gemeente belangen Kapelle, en de fractievoorzitter van de BBR in de gemeenteraad van Reimers waal, M. Westrate, zijn de overi ge beoogde statenleden. De ko mende maanden gaat de partij op zoek naar vertegenwoordi gers uit Noord-Beveland, Tho- len en Schouwen-Duiveland. Voor de statenverkiezingen re kent de PVZ op vijf of zes zetels. De verwachting wordt mede in gegeven door de forse winst die de verschillende lokale partijen tijdens de gemeenteraadsver kiezingen in Zeeland hebben gehaald. Als de kiezer zijn ver trouwen in de partij uitspreekt, wil de PVZ wel plaatsnemen in het college van Gedeputeerde Staten,, verzekerde de lijsttrek ker. Vooruitlopend op een even tuele benoeming tot gedepu teerde liet Stoffels weten het meest te voelen voor de porte feuilles economie en recreatie. „Ik ga geen dingen doen waar ik geen verstand van heb Grote afwezige tijdens de pre- sentatie van de partij was AOV- voorman L. J. van Doorn. De fractievoorzitter van de oude renpartij in de Staten van Zee land liet na de dramatisch verlopen Tweede Kamerverkie zingen weten aansluiting te wil len zoeken bij de PVZ. Stoffels: „De PVZ is geen vuilnisbak. Van Doorn kan net als iedereen op persoonlijke titel lid worden. Daarna zien we wel verder." Onder de titel 'Eén provincie Zeeland, één Zeeuwse partij' onderscheidt de PVZ in het be- leidsprogi-amma negentien aandachtspunten. Onder het kopje Samenwerking Gemeen ten roept de partij de Zeeuwse gemeenten op om op alle denk bare gebieden de handen ineen te slaan. Gemeentelijke herin deling in Zeeuws-Vlaanderen acht de PVZ eveneens gewenst. denken en suggesties aandra gen, maar eist tevens, dat ge meenten en provincie samen de kar trekken en niet op eigen houtje bedrijven lokken en el kaar daarbij beconcurreren." Het Havenschap Zeeland Sea ports, dat over 1997 een record winst boekte, wordt aange spoord om het 'commerciële, flexibele en eigentijdse acquisi tiebeleid' voort te zetten. „Onze kostbare industrie- en havenge bieden Vlissingen-Oost en de Kanaalzone invullen met glas- Zorgen De Zeeuwse economie en de werkgelegenheid baart op lange termijn zorgen. „Het gaat Zee land niet slecht, maar er moet worden opgepast", aldus Stof fels. De onzekerheid over het voortbestaan van de Philipsves- tiging in Terneuzen, de sluiting van de kerncentrale in Borssele en de te verwachten reorganisa tie bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen noemde Stoffels reële gevaren voor de toekomst. „Onze partij wil mee- De voormannen van de nieuwe Partij Voor Zeeland tijdens de presentatie met vlnr J. P. E. Hageman, partijsecretaris P. A Ganseman en M. A Stoffels. foto Ruben Oreel doorRoelf Reinders VLISSINGEN - De beroepsorganisatie van de verple ging Nieuwe Unie '91 (NU'91) heeft een postbusnum mer geopend waar personeel van Arduin met klachten over het personeelsbeleid en de zorgverlening terecht kan. Volgens regiovoorzitter Huib Geldof zijn er bij NU'91 signalen binnengekomen waaruit blijkt dat er bij Arduin wordt 'gesjoemeld' met personeel en con tracten. De klachten hebben volgens Geldof vooral te maken met contracten en de kwaliteit van het personeel. „Er zijn klachten over gesjoemel met nulurencontracten. Verder is een deel van het personeel bij Arduin onvol doende opgeleid om complexe zorgsituaties aan te kun nen. De klachten zijn nog weinig concreet, zegt Geldof. „Het personeel is bang om naar buiten te treden. Maar het is ons al wel duidelijk dat er zaken met het personeel niet deugen. We willen met het postbusnummer een vin ger achter de klachten van het personeel krijgen." NU' 91 gaat onder het personeel een folder met het post busnummer verspreiden. De werknemers kunnen hun klachten ook anoniem kenbaar maken. „Alle klachten worden geregistreerd", verklaart Geldof. „De directie heeft het personeel opgedragen niet naar buiten te tre den over misstanden. D at valt anno 19 9 8 niet meer te to lereren." Het spreekverbod en de angst onder het personeel wij zen volgens Geldof op een 'verziekte sfeer' op Arduin. „Het gebrek aan openheid getuigt van een weinig pro fessionele organisatie." Met het postbusnummer wil NU'91 de klachten over het personeelsbeleid op Arduin inventariseren. „Daarna gaan we kijken of we een zwartboek uitbrengen en met welke acties we komen", aldus Geldof. Directeur Piet van denBeemt van Arduin neemt de actie van NU'91 voor kennisgeving aan. „Ik heb niets te verbergen. Als mensen anoniem hun klach ten willen spuwen, moeten ze dat maar doen." Maar hij zou liever zien dat klachten bij geëigende instanties zo als ondernemingsraad en klachtencommissie terecht komen. „Dan komen we vanzelf in gesprek en lichten we verder geen schade aan personeel en bewoners aan." Van den Beemt ontkent dat het personeel bang is om met klachten over personeelsbeleid en de zorgverlening naar buiten te treden, zoals NU'91 beweert. Frank Passchier, voorzitter van de ondernemingsraad van Arduin, betreurt het dat het tot de klachtenpostbus is gekomen. „Als het personeel met klachten niet naar ons komt en naar buiten treedt, lopen we als onderne mingsraad achter de feiten aan." Passchier zegt niet te weten waarom het personeel niet met klachten naar de ondernemingsraad komt. De ondernemingsraad en de cliëntenraad hebben begin deze week onder het personeel een bericht verspreid waarin ze het personeel oproepen "de geëigende kana len' te bewandelen. Door de publiciteit te zoeken zou den de belangen van bewoners en medewerkers schade oplopen. Volgens Passchier hoeven personeelsleden niet voor hun positie te vrezen als ze bij de onderne mingsraad over het personeelsbeleid klagen. „Verhalen over angst voor represailles herken ik niet. Arduin is een open organisatie, waar ouders en personeel zonder ge vaar voor maatregelen hun klachten kwijt kunnen." Een groep verpleegkundigen heeft naar aanleiding van het rondschrijven van de ondernemingsraad en de cli ëntenraad van Ai-duin aangekondigd met hun klachten de 'geëigende kanalen te bewandelen'. Zij hebben over- wogen de publiciteit te zoeken, maar zien daarvan af om een conflictsituatie te voorkomen. doorTrees van Herpen TERNEUZEN - Onder verbaasde blikken van het winkelend publiek schreed woensdagmid dag een vreemde stoet door de binnenstad van Terneuzen. Zwart uitgedoste mannen en vrou wen trokken een karretje met vuur- en klank schalen door de straten. Eén figuur produceer de een zwaai-, monotoon geluid door op een reuzenschelp te blazen. Witte helmen, peil stokken en een gieter maakten het bizarre beeld compleet. Aangekomen bij de Oostkolk kreeg de ernstig kijkende groep heel wat bekijks bij het klaar zetten van een ingewikkelde maar primitieve takel. Plotseling 'ontdekte' men iets in het wa ter. Onverstaanbare kreten slakend rende een van de mannen er opgewonden op af. Met veel spektakel werd uiteindelijk een in touwen ge wikkeld pakket uit het water gehaald en in tri omf meegenomen naar de Nieuwstraat. Rob Maaskant, artistiek brein van Flup en JU, vertelde daar aangekomen dat het hier een ei van het zo gevreesde historische monster Nois- Nie betreft. Flup en JU maken meestal fantasie theater. „Maar soms is de werkelijkheid nog mooier en absurder dan een sprookje." Uit oudheidkundige bronnen is komen vast te staan dat Terneuzen in lang vervlogen tijden werd geteisterd door het monster Nois-Nie, dat de stad zijn naam bezorgde. 'Historische be wijzen' zijn deze week tentoongesteld in Gale rie Rue Neuve. Verleiding Flup en JU bereiden momenteel een productie voor die zaterdagavond, als onderdeel van de Kunst-Uit Markt, op het strand achter de Westkant wordt opgevoerd. Samen met plaat selijke vrijwilligers wordt een verleidingsritu eel ingestudeerd om met behulp van het nu ge vonden ei het monster te doen terugkeren, aldus Maaskant. Ook zondag is er nog veel te beleven op de Kunst-Uit Markt. Levende standbeelden, kunstenaars en diverse culture le organisaties presenteren zich door de hele binnenstad. De in het zwart uitgedoste mannen van Flup en JU vissen het pakket uit de Oostkolk op. foto Charles Strijd doorTrees van Herpen TERNEUZEN- Een langgekoesterde wens gaat in vervulling voor Bram en Tiny Legrand. Op 3 juli openen zij de deuren van hun eigen galerie voor het publiek. Galerie Rue Neuve wordt een onderdak voor hedendaagse kunst, een ontmoetings- en rustpunt aan de lees tafel en een verkooppunt van streekei gen producten. Het statige pand aan de Nieuwstraat is er na een ingrijpende renovatie klaar voor. Het oude pand dateert van begin deze eeuw. „Er hebben dokters in gewoond, ooit zelfs een chirurg uit Gent, die voor de komst van een ziekenhuis naar Ter neuzen, operaties aan huis deed," ver telt Legrand. „Voor dat doel bouwde hij een stuk aan het huis met veel ramen vanwege het licht. Die ruimte is straks bestemd voor de leestafel." Nadien ves tigde er zich een bank in. Ook de Zeeuws-Vlaamse PZC-redactie had er jaren haar werkplek. Door een glazen deur komt men in een royale, lichte ruimte met lichte, houten vloeren en witte muren. De originele schouw is gehandhaafd, dikke koperen roeden dragen zware gordijnen. Een dubbele tussendeur naar de leesruimte is ontworpen en gemaakt door de Ter- neuzense glazenier Peter Clijsen, blauw, geel en wit glas-in-lood in een geometrisch patroon. Naast de ingang staat een antieke bakkerstoonbank waarop folders en informatie een plaatsje krijgen en waar de streekpro ducten verkocht worden. Bram Legrand zit al heel zijn leven in de herenmode. Vroeger in Oostburg, nu in Terneuzen. „Hoe ongerijmd het ook klink t5 er js.to.ch een overeenkomst tus sen de belangstelling voor die branche en de galerie. Als iemand in de winkel mij vraagt: 'maak mij eens mooi', dan Een overzicht van de tentoonstellingsruimte van Galerie Rue Neuve. ga ik daarbij af op mijn gevoel voor kleur en stijl. Zo is dat ook bij het ma ken van keuzes voor de galerie. Dat doe ik met dezelfde liefde voor en dezelfde kijk op kleur en vorm. Misschien voor lopig wel met iets minder verstand van zaken." Legrand wil geen allegaartje in zijn galerie. „We kiezen duidelijk voor een thema: moderne, hedendaagse kunst die verkoopbaar is. Verkopen hoort onlosmakelijk bij het tentoon stellen van kunst. Net als met kleding foto Charles Strijd moetje kunnen inschatten wat past bij de mensen die belangstelling tonen. Het moet passen bij die persoon, zijn huis of bedrijf." Naast die interesse voor het mooie is er nog een drijfveer voor het echtpaar Le- tuinbouw, wijzen we per defini tief af." Met het oog op de vergrijzing in Zeeland pleit de PVZ voor het opzetten van een specifieke zorgopleiding. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De Stichting Evenementen Middelburg (SEM) houdt zaterdag een Old Timer Motordag op de Markt in Middelburg. Het festijn vindt plaats in sa menwerking met café Bommel en de band Surrender. De hele dag, van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags, zijn er diver se old-timermotoren te bezich tigen op het plein. Om tien over half drie en half vier zijn er live-optredens van Surrender. Om kwart over drie wordt op de Markt de Hans de Graaf Trofee uitgereikt als her innering aan de initiatiefnemer van de Old Timer Motordag, die door een ongeval om het leven is gekomen. De motoren maken op zaterdag groepsgewijs ook nog een rondrit over Walcheren en Zuid-Beveland. Op die momen ten zijn er op de Markt demon straties van klassieke brom mers. Liefhebbers die willen meedoen aan de Bommelrit kunnen zich op de dag zelf vanaf 9.00 uur inschrijven. door Ben Jansen MIDDELBURG - Gedeputeer- deD. J. P.Bruinooge(PvdA eco nomie) wil de gemeenten zo ver zien te krijgen dat ze samenwer ken bij acties om bedrijven te weiwen. Een gezamenlijk acqui sitiebeleid is zijn streven. Daar bij hoort naar zijn idee een klein acquisitiebureau, dat als voor uitgeschoven post voor alle deelnemende gemeenten werkt. Tot dusver geldt de afspraak dat provincie, havenschap en ge meenten samen de aantrekke lijkheden van Zeelandvoor ves tiging van bedrijven onder de aandacht van mogelijke geïnte resseerden proberen te brengen. De feitelijke acquisitie is ver volgens een zaak voor de eige naar van de grond. Dat wil zeg gen: havenschap Zeeland Seaports als het gaat om grond in de zeehavengebieden en de gemeenten als vestiging op een gemeentelijk bedrijventerrein aan de orde kan zijn. Bij de behandeling van het soci aal-economisch beleidsplan van de provincie voor 1998- 2002 in de statencommissie eco nomie vroeg R. Morssink zich af of de op bedrijven gerichte pro motie niet professioneler kan. Hij suggereerde daarbij de op richting van een bureau verge lijkbaar met het Provinciaal Bureau voor Toerisme. Bruinooge ging daar niet op in, maar hij erkende dat het altijd beter kan. De huidige manier van werken is naar zijn mening niet ideaal. „We gaan met z'n al len, provincie, havenschap en gemeenten naar een beurs, maar er is geen collectieve vervolgac tie." Als voorbeeld van een ge zamenlijk acquisitiebeleid wees hij op de gang van zaken in de regio's Breda en Eindhoven, waar gemeenten samen probe ren bedrijven binnen te halen. „Het is - om het in de Zeeuwse situatie te bezien - vruchteloos wanneer Vlissingen en Reimers waal elk voor zichzelf aan een bedrijf gaan trekken. Een on dernemer heeft eigen overwe gingen om zich in de ene dan wel in de andere gemeente te vesti gen." Hij vernachtte dat het door hem bepleitte gezamenlij ke acquisitiebeleid nog enige moeite zal kosten. „Het is niet eenvoudig om al die wakkere burgemeesters en wethouders op één lijn te krijgen. C g (Advertentie) Thuis op internet... City OnLine in Zeeland grand. „We willen iets toevoegen aan de omgeving waarin we wonen, een so ciaal aspect. De galerie kan een ont moetingspunt worden. We zoeken ook samenwerking met anderen. Zo willen we bij voorbeeld aansluiten op het pro ject naschoolse opvang. Exposerende kunstenaars vertellen jongeren over hun werk. Nu al is er de tentoonstelling La Trace, een bedenksel van Flup en JU die een artistiek project voor de Kunst- Uit Markt van het komend weekend voorbereiden. Quasie historisch mate riaal over de geschiedenis van het mon ster Nois-Nie." Bram was gemeenteraadslid in Oost burg en is bestuurlijk actief in onder nemend Terneuzen. Als geen ander kent hij de stroperigheid van de officië le kanalen. Des te trotser is hij op de voortvarendheid waarmee hij dit par ticuliere initiatief zonder bureaucratie en op eigen kosten van de grond heeft gekregen. Opening Op 3 juli zal burgemeester R. Barbé de opening verrichten. Aansluitend is de vernissage van de eerste tentoonstel ling. Gelijktijdig is er werk te zien van Jeanne Munsterman, schilderijen, en Riek Sanderse, keramiek. Gemiddeld zullen de exposities drie weken duren. Kunstenaars worden via advertenties in kunsttijdschriften opmerkzaam ge maakt op de mogelijkheid tot expositie en verkoop. Legrand gaat persoonlijk eerst kijken of het past binnen het concept van de galerie. „Het is een uitdaging om op mijn leeftijd nog aan zoiets te begin nen maar ik ben gezond, ik heb een op volger in de zaak en ik wil graag nog eens iets heel nieuws proberen." Vanaf 3 juli is de galerie open van woensdag toten met zondag lussen 12.00en 18.00uur. door Ben Jansen MIDDELBURG - Samenbun deling van de drie Zeeuwse vis mijnen is niet nodig. Het dage lijks provinciebestuur ziet geen enkele reden de gemeentebestu ren van Vlissingen, Oostburg en Noord-Beveland te bewegen tot concentratie van de vismijnen in Vlissingen. Breskens en Co- lijnsplaat te komen. Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo ge (PvdA, economie) wees er woensdag in de statencommis sie economie op dat omzet en re sultaat van de visafslagen toe nemen en dat de gemeenten 'zo wijs zijn' de winst in de mijnen te investeren, zodat de bedrij ven ook op termijn goede voor uitzichten hebben. „Vanuit wel ke rol zouden wij als provincie de gemeenten dan moeten dwingen samen te gaan", vroeg hij zich af. „Er is maar één partij die dat kan en dat is de handel. Ik kan me trouwens voorstellen dat die dat juist niet wil in ver band met de prijsontwikke ling." Hij liet blijken dat hij een goed zicht heeft op de gang van zaken bij de drie vismijnen om dat hij regelmatig praat met de visserij wethouders van Vlissin gen, Oostburg en Noord-Beve land. De vismijnen kwamen aan de orde bij de behandeling van het sociaal-economisch beleids plan 1998-2002 door de com missie. R. Morsink (WD) vroeg zich af of het niet makkelijker zou zijn Visverwerkende indu strie te interesseren voor vesti ging in Zeeland als er sprake zou zijn van één mijnbedrijf. D Eveleens tekende bij reactie van Bruinooge aan dat de handel in de sector groenten en fruit in haar streven naar concentratie van het volledige assortiment binnen één veilingorganisatie juist de oprichting van de Gre enery heeft afgedwongen. Vol gens de gedeputeerde ligt dat in :e* de visserij totaal anders. ita sta dei Ja )ii door Rinus Antonisse YERSEKE - Zevibel, de ver eniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbelan- gen, wil van Rijkswaterstaat Zeeland opheldering over de wijze van baggeren en het storten van baggerspecie in de Westerschelde. De vereni ging is verontrust over be richten van vissers dat het baggerwerk niet gebeurt vol gens de regels en ten koste gaat van de visserij. Zevibel-secretaris H. J. van Geesbergen vraagt directeur H. L. F. Saeys van Rijkswa terstaat persoonlijk om in formatie, omdat het niet een voudig was bij medewerkers van de dienst zélf gegevens te verkrijgen. Al eerder heeft Zevibel aan dacht gevraagd voor de vis serij tijdens het uitdiepen van de Westerschelde en het boren van de Westerschelde- tunnel. Van groot belang is de manier waarop er wordt ge baggerd en gestort. Zevibel heeft Rijk waterstaat in het kader van de milieu effectrapportages laten we ten op welke wijze de visse- rijbelangen nog enigszins kunnen worden ontzien. De rivier heeft een zogenaamde kraamkamerfunctie. Daar om zijn niet alleen de belan gen van de Westerscheldevis- sers in het geding, maar ook die van de kottervloot die in het zuidelijk deel van de Noordzee vist.. Zevibel wil van directeur Saeys met name weten of het baggeren momenteel zo vis serij-vriendelijk mogelijk gebeurt en of er ook goede controle op het naleven yan de regels wordt uitgeoefend. Wanneer de regels niet wor den gevolgd, moet Rijkswa terstaat onmiddellijk maat regelen tegen de baggeraars nemen, vindt Zevibel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32