Goedkoop thuis na avondje uit PZC PZC Routeplanner geniet van extra tocht zeeland 13 Renesse krijgt in avond en nacht speciale bussen en taxi's voor toeristenvervoer ZWN helemaal weg uit Zierikzee Inbreker betrapt in Waarde Veiligheid Tholen Bieb Zierikzee vaker open Molukkers solidair Ondernemers vrezen bezuinigingen op recreatie Westhoek mensenwerk tlêiié ifllfl Toerpont Terneuzen kan varen Ambtenaren besparen papier Verladers blij met Zoom weg Vernielingen aan bouwkranen Twee nieuwe leden in dorpsraad Zonnemaire Museumhaven toch verder zonder subsidie donderdag 25 juni 1998 door Willem van Dam RENESSE - Toeristen in Renes se kunnen tijdens het hoogsei zoen in de avond- en nachtelijke uren voor een koopje met de taxi of de bus mee. Het initiatief daartoe is tot stand gekomen op initiatief van de gemeente Schouwen-Duiveland. De nieu we regeling is één van de maat regelen die worden genomen om het vandalisme in het vakantie dorp tegen te gaan. Vorig jaar richtten (vooral jeug dige) vakantiegasten in het Schouwse uitgaanscentrum voor ongeveer tachtigduizend gulden schade aan. Door hen in WAARDE - De politie is op zoek naar de dader van een inbraak in een woning aan de Luchten- burg te Waarde. Die inbraak moet woensdagmiddag ge pleegd zijn omstreeks half twee. De dader is na het vernielen van een ruit aan de achterzijde in de woning geklommen. Omdat er een bloedspoor in het huis lag, bestaat het vercnoeden dat hij zich aan het glas van de ruit ver wond heeft. De dader is waarschijnlijk dooi de thuiskomst van de bewoon ster gestoord en gevlucht via een achter het huis liggende boom gaard in de richting van de Oude Rijksweg (tussen Krabbendijke en Kruiningen) of via de auto snelweg A58. De politie is op zoek naar getuigen die om streeks half twee in de omgeving van de kruising Luchtenburg een persoon heeft gezien die ge wond was aan een van^ajn han den of armen. SINT-ANNALAND - De com missie algemeen bestuur en wel zijn van de gemeente Tholen be spreekt woensdag een voorstel om een adviesbureau in Sint- Annaland aan de slag te laten gaan met het project 'integrale veiligheid'. Kosten 15.000 gul den. Het plan is een gevolg van in november genomen besluit, op basis van de startnotitie Inte grale Veiligheid. ZIERIKZEE - Bibliotheek De Stolpe in Zierikzee is met in gang Van 1 juli voortaan elke doordeweekse dag open. Daarmee wordt ingespeeld op de toenemende vraag van lezers en vooral het voortgezet onder wijs naar ruimere openingstij den. Nieuw is de openstelling op dinsdagmiddag. De bibliotheek is open van maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur, op donderdag- en zaterdagmor gen van 10.00totl2.00uurenop maandag- en donderdagavond van 18.30 tot 20.00 uur. i REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl de gelegenheid te stellen tegen een gereduceerd tarief gebruik te maken van taxi of bus, hoopt het Schouwse gemeentebestuur te voorkomen dat jongeren tot ver na sluitingstijd van de hore cabedrijven in het centrum van Renesse blijven rondhangen en zich te buiten gaan aan vernie lingen. Experiment Ondernemers uit Renesse, ver enigd in de Stichting Onderne mers Renesse (SOR), sloten woensdag een contract af met taxicentrale Renesse. Daarin wordt een bijzondere vorm van vervoer geregeld. Vanaf 27 juni tot 5 september kunnen vertier zoekende vakantiegangers zich tegen een zacht tariefje vanuit Renesse naar hun camping, bungalowpark, hotel of pension in de Schouwse Westhoek laten vervoeren. De gunstige prijzen gelden vanaf acht uur 's avonds tot drie uur 's nachts. Een kaart je kost, afhankelijk van de af stand, 3,50 of 6,50 per persoon. De betrokken taxion dernemers vernachten dat vele duizenden toeristen van de voorziening gebruik zullen ma ken. Vooralsnog gaat het om een experiment. Indien het slaagt, is het niet uitgesloten dat de rege ling in de toekomst wordt ver ruimd. Tijdens het pinkster- weekeinde werd proefgedraaid. ,,En dat liep perfect", zegt een enthousiaste voorzitter H. P, van Oost van de Stichting On dernemers Renesse. Pasje Het project richt zich met name op jeugdige vakantiegangers. Om van de regeling te kunnen profiteren dienen zij in het bezit te zijn van een speciaal pasje. Dat is verkijgbaar bij de cam pings en de VW. Uitsluitend op vertoon van zo'n pasje kan (on der meer bij de campings en ho recabedrijven) een goedkoop taxikaartje worden gekocht. Burgemeester mr.J. J. P. M. As- selbergs ('ik ben apetrots') toon de zich gisteren uiterst ingeno men met de vervoersregeling. Hij is ei-van overtuigd dat die er toe zal bijdragen dat Renesse 'weer een veilige en gezellige plek' wordt. Asselbergs meent dat het initiatief ook in andere toeristencentra in Nederland navolging verdient. door Piet Kleemans RENESSE - De Stichting Re creatieactiviteiten Wester- schouwen (SRAW) is boos op de gemeente Schouwen-Duive land. Die zet met haar bezuini gingsplannen het voortbestaan van de SRAW op het spel. De gemeente Schouwen-Duive land wil haar bijdrage aan de SRAW in een aantal jaren tijd halveren. Geen goed plan vol gens SRAW-voorzitter H. van Oost. In een brief aan de ge meente toont hij begrip voor de bezuinigingsdrift, maar heft hij tevens een waarschuwende vin ger. ,,Op dit moment lopen, me de op verzoek van de gemeente, nieuwe projecten in het kader van het terugdringen van de kleine criminaliteit. Wij onder- steunen deze projecten van har te. Voor de geloofwaardigheid en in het kader van consistent beleid is het van groot belang dat deze initiatieven kunnen worden gecontinueerd. Van Oost stelt dat de SRAW met haar activiteiten waarde toe voegt aan het toeristisch pro duct van Schouwen-Duiveland. „Dit toeristisch produkt levert de gemeente inkomsten op en uiteraard kosten. De gemeente is in deze min of meer een onder- némer. Zoals elke ondernemer zal zij moeten investeren in haar product", houdt van Oost in zijn brief het dagelijks bestuur van de gemeente en de leden van de gemeenteraad voor. Belang Kwaliteit moet voorop staan, stelt de SRAW-voorzitter vast. „Om deze kwaliteit en hoeveel heid van activiteiten te kunnen bieden zijn wij afhankelijk van verschillende geldstromen", voegt hij daaraan toe. Het be drijfsleven is een van de geld bronnen voor de SRAW. Dat ziet volgens Van Oost het belang van het SRAW-werk in en is bereid er verder in te investeren. De ge meente kan dan in de ogen van Van Oost niet achterblijven. „Wij zien de gemeente als part ner in deze. Uw bijdrage, zowel in financiële als in immateriële zin, is voor ons van groot be lang." De brief van de SRAW-voorzit ter prijkt op de lijst van ingeko men stukken voor bij de ge- meentei-aadsvergadering van donderdag 2 juli. Deze wordt gehouden in Theater Mondra- gon in Zierikzee en begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Molukse jon geren van Walcheren nemen za terdag deel in Amsterdam aan de eerste solidariteitsdemon- stratie met de volkeren in Indo nesië. Andere deelnemers zijn Neder landse solidariteitsgroepen, Oost-Timorezen, Papoea's, Fi lippijnen en Molukse groepe ringen, partijen en politieke or ganisaties uit heel Nederland. De demonstratie begint om 12 uur op de Dam. door Inge Heuff Het Comité Senioren Fietstochten Schouwen-Duiveland vaart wel bij de topografische kennis van Schou wen-Duiveland van de heer J. L. Lu- kus. Tijdens zijn werkzame leven was hij eerst vertegenwoordiger in de le vensmiddelenbranche, later voor kaas en tenslotte in de zoetwaren. Daardoor kent hij Schouwen-Duiveland als geen ander. Een zeer geschikt persoon dus, om routes uit te zetten voor de tien tochten die het comité elk jaar organi seert. En dat doet hij graag. Ook al bete kent het dat hij elke route twee keer fietst. „Maar ik vind fietsen heerlijk dus dat is geen enkel bezwaar." Ooit werd J. L. Lukus door een hernia afgekeurd voor zijn werk. Een operatie was niet nodig maar pijn deed het wel. Toch zit hij nu bijna dagelijks op de fiets, zonder problemen en met veel ple zier. „Een vriend van mij attendeerde me op het bestaan van de Senioren Fietstochten. Hij vond het wel iets voor mij om eraan mee te doen. Ik fietste al dikwijls een rondje over het eiland maar eigenlijk altijd alleen. Mijn vrouw houdt niet van fietsen, zij is erg angstig dat er iets gebeurt." Voor Lukus was de Senioren Fietstocht dus een uitkomst; gezellig met een groep ouderen een eind fietsen en met halverwege een koffiepauze om, zo no dig, even uit te xvisten. De eerste jaren reed hij gewoon mee zonder zich met de organisatie te bemoeien. Dat was ook zijn bedoeling. Maar een jaar of vier ge leden vroeg de toenmalige rittenplan- ner, Leen Dey, of Lukus een ritje voorop wilde rijden. De uitzetter van de routes rijdt tijdens de tocht ook voorop om de weg te wijzen. Dey zou de laatste rit van het seizoen met vakantie zijn. „Dat leek me wel leuk om te doen en daarom heb ik er 'ja' op gezegd", weet de huidige routeplanner zich nog te herinneren. Het zou echter zijn vaste taak worden toen in datzelfde najaar Dey kwam te overlijden. „In december gaat de orga nisatie altijd bij elkaar zitten om de da ta vast te leggen waarop het volgend seizoen gereden zal worden. Die keer hebben ze mij gevraagd of ik het uitzet ten van de xritten op me wilde nemen, ik had wat eivaring met die ene keer! Koffiestop Voor de planner is het uitzetten van de tochten een echte sport, zowel letterlijk als figuurlijk. De meeste deelnemers fietsen al jax-en mee dus is het de kunst om variatie in de routes aan te brengen. Tot op heden is dat altijd goed gelukt en hij krijgt x-egelmatig complimentjes over de tochten. Een extra handicap in het uitzetten van de route, is de opzet Rittenplanner J. L. Lukus van de Schouwen-Duivelandse Senioren Fietstochten: ...elke keer een andere route- foto Pieter Honhoff dat van de tien tochten er acht niet lan ger zijn dan een kilometer of vijfen twintig. De andere twee tochten mogen vijftig kilometer zijn maar echt niet langer omdat er dan mensen zijn die dat niet volhouden. „Onze oudste deelne mer van vorig jaar was maar liefst 86 jaar en dit jaar xrijdt er iemand mee van 83. De leeftijd zegt trouwens weinig over de conditie, maar over het alge meen is die niet meer zoals vroeger Daar houden we rekening mee." Er zit altijd, ongeveer halverwege de rit, een koffiestop gepland. Op de langere toch ten wordt er wat vaker gestopt. Maar aan het begin van elke tocht wordt nog eens benadrukt dat, als mensen tussen door willen stoppen, om welke reden dan ook, dat altijd kan. Alleen moeten ze het even aangeven aangezien Lukus dat niet altijd in de gaten heeft. De vaste koffiestop geeft ook wat be perkingen in het vaststellen van de rou te. Want lang niet overal is een café of restaurant te vinden dat een grote groep in één keer kan bedienen. Vooral op Duiveland zijn de mogelijkheden klei ner „Meestal rijden er zo'n veertig tot vijftig mensen mee. Dat is overigens wat ons betreft voldoende. Bij meer deelnemers wordt de stoet wel erg lang, vooral ook omdat er soms 'gaten' vallen aangezien niet iedereen even hard rijdt." De serxiox-en lijden om de week op de dinsdagmiddag. Als het erg slecht weer is, wordt de rit uitgesteld naar de vrij dag, maar dan is er veel minder animo, meestal niet meer dan vijfentwintig mensen. Lukus: „Ik heb het nog maar zelden meegemaakt in die zeven jaar dat ik rijd, dat we naar de vrijdag over stapten. Als de deelnemex-s willen lij den ondanks de regen, dan gaan we ook, al maakt de zon het wel plezieriger." Gezellig De planner rijdt de routes altijd twee maal. De eerste keer om 'm uit te zetten en te kijken of er knelpunten zijn in de vorm van bijvoorbeeld wegopbrekin- gen. Hij heeft geen bezwaar tegen die extra xit, hij houdt nu eenmaal van fiet sen. „Meestal xijdt er trouwens nog wel iemand mee, dat is wel gezellig voor de aanspraak. Maar als ik alleen moet gaan vind ik dat niet erg Maar door al die extra tochten en zijn eigen ritten maakt hij per jaar zo'n twee tot twee en een half duizend kilometer. En dat alle maal op Schouwen-Duiveland. De tweede keer dat hij de route rijdt, is met de groep. Hij rijdt dan, in oranje hesje voor de veiligheid, voorop om de weg te wijzen. Helemaal achteraan lijdt ook iemand, in zo'n zelfde hesje, van de organisatie. Verder is er een volgauto met bijrijder. „De auto lijdt als het nodig is vooruit om een kruis punt af te zetten zodat wij veilig en snel over kunnen steken." Daarnaast gaat er ook altijd een lid van het Rode Kruis mee. Gelukkig is hulp van die zijde slechts zelden nodig. Een enkele val partij kan de fietser zich nog wel herin neren en één keer is iemand onwel ge worden door de warmte, maar daar is het tot op heden bij gebleven. Lukus heeft een paar favoriete ritten. „Richting Zonnemaire is het natuurrijk prachtig fietsen, heel afwisselend. Ook de Brouwersdam fiets ik dikwijls en graag. Duiveland vind ik ook mooi. Schouwen is wat saaier met al die lange polderwegen. Maar eigenlijk gaat het gewoon om het fietsen en met mooi weer is elke route eigenlijk mooi." ZIERIKZEE - Het streekvervoerbedrijf ZWN Groep brengt zijn centrale voor de aansturing van streekbussen onder bij Citax Midden-Zeeland in Goes, waar al een grote moderne taxicentrale draait De centrale voor het streekvervoer is mo menteel nog gevestigd in Zierikzee. De ZWN Groep stoot haar vestiging in Zierikzee af, per 1 september. De commerciële af deling van de ZWN Groep in Zeeland verhuist van Zierikzee naar Middelburg, waarschijnlijk naar het Toeristisch Huis, waar de ZWN Groep al een mobiliteitscenti-um heeft. Het kantoor van de ZWN Groep in Zierikzee was tot de fusie tus sen de busmaatschappijen Zuid West Nederland (ZWN) en West-Nedexdand (WN) het hoofdkantoor van de ZWN. TERNEUZEN - Bux-gemeester en wethouders van Terneuzen zijn op de valreep nog bereid een exploitatiegarantie af te ge ven om de zomervaart van het toeristenpontje van en naar Hoedekenskerke mogelijk te maken. Daarbij gaat het om een krappe twintigduizend gulden. De gemeente Borsele inves teerde al anderhalve ton in de bouw van een aanlegsteiger Het zomerveer, de Denick I, vaairi van 5 juli tot en met 3 sep tember drie maal daags (op vaste tijden) iedere zondag, dins dag, woensdag en donderdag. De exploitant heeft binnen die periode 108 retouxwaarten gepland. In Hoedekenskerke geeft de boot aansluiting op de stoomtrein naar Goes. Bij een ge middelde bezetting van zestien passagiex-s zijn alle kosten ge dekt. Valt het reizigei'saanbod tegen, dan kan de financiële dekking van de gemeente worden aangesproken GOES - Ambtenaren van de gemeente Goes hebben het afge lopen jaar 13,5 procent weten te besparen op het gebruik van A-4 papier. Het Stadskantoor haakte aan bij de campagne Blad voor Blad van het Wereld Natuurfonds (WNF), waarin door dubbelzijdig kopiëren en printen, meer elektronische post en zuiniger verspi-eiden van vergaderstukken, het ge bruik van A-viertjes beperkt wordt. De winst, ruim vierdui zend gulden, werd woensdag overhandigd aan het WNF. Het geld komt ten goede aan een natuurontwikkelingspi-oject langs de Waal: De Waaier van Geulen. Goes heeft zich ten doel gesteld om op 1 juni 1999 twintig procent op het gebruik van A-viertjes te hebben bespaax-d. De bespai'ing komt, behalve aan het milieu, ten goede aan de gemeentekas. BERGEN OP ZOOM - De verladersorganisatie EVO is tevre den over het besluit van de Tweede Kamer om de A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord, de Zoomweg-Noox-d. aan te leggen ten oosten van Steenbergen en deze gemeente te dwin gen hiermee akkoord te gaan. De gemeente Steenbergen ziet de weg liever ten westen van de bebouwde kom omdat het oostelijke tracé de wijk Welberg afsnijdt van de rest van Steenbergen. De Zoomweg-Noord is de ontbrekende schakel in de autsnelweg A4. de tweede noord-zuidas tussen Antwer pen en Rotterdam. Volgens de EVO is de weg essentieel voorde ontsluiting van de bedrijfsterreinen in West-Brabant en Tho len. De vex-ladersorganisatie mxst in de plannen alleen een aarxsluiting naar industrieterrein Dintelmond tussen Dintel- ooixl en Willemstad. WESTDORPE - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn aan de Middenweg in Westdorpe vernielingen aan enkele bouwkranen verricht. Vandalen vernielden ruiten, contact sloten en brandstofleidingen. Verder namen ze van één ki*aan een verlenggiek en een laadbak mee. De totale schade is niet bekend. door Inge Heuff ZONNEMAIRE - Gisteravond zijn vijf zittende leden herbe noemd voor de dorpsraad van Zonnemaire. Twee dorpsraads leden stelden zich niet meer her kiesbaar maar voor beiden zijn vervangers gevonden. De ver kiezing was het belangrijkste agendapunt van de vergadering die mede door de lage opkomst op de 'publieke tribune' (WK- voetbal) maar kort duurde. Zowel Stoffel Duinhouwer als zijn dochter Moixique hadden te kennen gegeven niet meer in de nieuwe raad terug te willen ke ren. Duinhouwer zat voor de doelgroep 'gebruikers van het dorpshuis' in de raad. Zijn op volgster is Liesbeth Giltay, die na enige overweging bereid ge vonden werd de fakkel over te nemen. Voor Monique Duin houwer is Jeannette Goud zwaard in de plaats gekomen. Zij gaat de jeugd van Zonne- maire in de raad vertegenwoor digen. Het enige andere belangrijke agendapunt betx-of ook de jeugd. Al heel lang sleept zich de kwestie van het praathuisje voort. Het dorp wil graag een overdekte plaats waar overdag de ouderen elkaar kunnen ont moeten terwijl 's avonds de jeugd er kan rondhangen. Erg veel schot zit er niet in de zaak maar wel heeft de dorpsraad een ontwerptekening voor een praathuisje van de gemeente Schouwen-Duiveland gekre gen. Aan de hand van die teke ning kan bekeken worden hoe de uitvoering eruit moet zien om vervolgens een begroting vast te stellen en een verzoek in te die nen bij de gemeente. „Maar het is wel de weg van de lange adem", verklaarde J. Goemans, voorzitter van de dorpsraad la ter. Knelpuntenlijst Tenslotte werd tijdens de verga dering nog even de knelpunten- lijst gememoreerd, die acht we ken geleden bij de gemeente is ingediend. Volgens het conve nant moet er binnen die termijn gereageerd worden, de uiterste datum is 28 juni. De'dorpsraad heeft behalve een bevestiging van behandeling, nog geen reac tie ontvangen maar omdat de termijn nog net niet vex'lopen is, was er eigenlijk niets zinnigs over te zeggen. De vergadering werd na een uur al weer geslo ten; een recordtijd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een tegenvaller. Maar we komen er,wel. Dat is vrij vertaald de reactie van de Stichting Museumhaven Zie rikzee op het bericht dat het da gelijks provincie bestuur voor lopig niet van plan is geld in het Museumhavenproject te steken. Dat betekent dat de Stichting Museumhaven een subsidie van twee ton misloopt. Dat komt bij het half miljoen dat nog bijeen gesprokkeld moet worden om van de Museumhaven en haar omgeving een dagattractie te maken die jaarlijks tachtigdui zend bezoekers trekt. Voorzitter P. J. Huijbrecht van de stichting laat zich door het nieuws niet uit het veld slaan. Hij heeft begrip voor de beslis sing van het provinciebestuur. Volgens de stichtingsvoorzitter is het geld niet 'weg'. „Het blijft liggen voor de Museumhaven." De constatering van het provin ciebestuur dat er te weinig schot zit in het project is een juiste volgens Huijbrecht. „Dat heeft te maken met de gemeentelijke herindeling. Door de overgang van zes gemeenten naar één zijn we zeker een jaar achterop ge raakt." Huijbrecht heeft zijn hoop gevestigd op de onlangs gestarte zoektocht naar sponso ren uithet bedrijfsleven. Binnen een paar maanden moet duide lijk zijn hoe de vlag erbij hangt. Wethouder ir. C. W. Veerhoek van de gemeente Schouwen- Duiveland wil eerst tekst en uit leg van verantwoordelijk gede puteerde J. G. van Zwieten eer hij op het nieuws reageert. „Ik kan me het bijna niet voorstel len. Als het klopt dat wij geen geld krijgen voor de Museum haven zou mij dat zeer bevreem den. Volgens mij zijn er toezeg gingen gedaan." Met het Museumhavenproject wordt beoogd een historisch beeld van Zieiikzee omstreeks 1575 te geven. Compleet met ambachtslieden in de redexij, bemanningen aan boord van historische schepen en handela ren op de wal. Historische scheepsbouwdemonstraties films en authentieke maaltijden moeten het geheel completeren. foto Pieter Honhoff Het vervoerscontract werd afgesloten in een cabrioletbus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27