Strijd om behoud 't Groentje ZESSf i PZC zeeland donderdag 25 juni 1998 b 14 Thoolse bestuurders komen op de koffie Loftuitingen Pools bezoek voor Tholen Start Locatie Wolphaartsdijk in beeld voor 'Jop' en supermarkt Gemeenten dreigen Provincie moet goed nadenken over verlaten V eerse-Meerschap vanaf dinsdag 23 juni - 9.00 uur!!! SINT-MAARTENSDIJK - Met een klein beetje jaloezie blikte burgemeester A Zylinski van de Poolse gemeente Itawa woens dagmorgen uit het raam van zijn hotelkamer in Sint-Annaland. „Als ik zie hoe Sint-Annaland steentje voor steentje is opge bouwd, dat vind ik fantastisch. Die zorg voor kleine dingen, dat proberen wij in Itawa zoveel mogelijk na te doen", uitte hij - bijgestaan door een tolk - zijn bewondering voor de gemeente waarmee zijn stad een steden band onderhoudt. Samen met zijn echtgenote en een aantal gemeentelijke vertegenwoordi gers arriveerde Zylinski dins dag in Nederland. Tot en met vrijdag zal de groep zich laten informeren over ont wikkelingen en beleid in de ge meente Tholen. Zeer belangrijk, gaf Zvlinksi aan tijdens de officiële ont vangst in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. „Tholen was ons eerste buitenlandse contact. Tegenwoordig hebben we ook een band met een Duitse stad en een stad in Litouwen. Voor die laatste willen we het zelfde proberen te betekenen als u voor ons doet." Met het aanbieden van een - speciaal voor de gelegenheid ontworpen - vlag van zijn ge meente uitte hij zijn respect aan het Thoolse bestuur. Medewerker grond- Boekhoudkundig verwerving m/v medewerker m/v Voor een meerjarig project in de Groene Ruimte Zeeland. Taken: - Ondersteunen van het projectteam grondverwer ving bij de uitvoering van projecten als medewer ker grondverwerving. Inzet in nauwe samenwer king met inrichtingsprojecten en agrarisch natuurbeheer. - Ondersteunen van de projectmanager bij plan vorming en planning en controle van projecten voornamelijk gericht op grondverwerving. Na een inwerkperiode zelfstandig opstellen van (deel)projectplannen grondverwerving en aan deze plannen uitvoering geven. Vereiste vaardigheden, kennis en ervaring: - Vaardigheid in schriftelijk en mondeling rappor teren. - Communicatief, creatief en oplossingsgericht persoon. - Zelfstandig kunnen werken en affiniteit met pro jectmatig werken. - Flexibel inzetbaar persoon. - Relevante HEAO of HBO opleiding. - Affiniteit met grondverwerving. Belangstellenden worden verzocht hun CV vóór 3 juli (o.v.v. vacature) te richten aan: Start Goes, t.a.v. mevrouw L. Roetenberg, Postbus 351, 4460 AT Goes, tel. 0113 - 23 02 57. Voor een relatie in Middelburg. Taken: bijhouden van mutaties crediteuren- en debiteurenadministratie, relatiebeheer crediteuren, overige administratieve werkzaamheden m.b.t. boekhouding. Vereist: MEAO-BA of MBA, kennis van Excel en Word, kennis van geautomatiseerde gegevens verwerking is een pré. Overig: ook schoolverlaters kunnen reageren op deze vacature. Het betreft een tijdelijke functie voor een langere periode. Voor meer informatie: Start Middelburg, Yvette van Doorn, tel. 0118 - 62 47 00. Receptionist m/v Voor een camping in Arnemuiden. Taken: in- en uitchecken van recreanten, informatie verstrekken, bijhouden van admini stratie, reserveringen boeken, telefoon aannemen, afrekenen. Vereist: MTRO/HAVO/VWO niveau (scholieren/studenten) met kennis van de Duitse taal, kunnen omgaan met computers en EHBO diploma is een pré. Overig: het betreft een tijdelijke functie voor de maanden juli en augustus. Voor meer informatie: Start Middelburg, Cindy den Deurwaarder, tel. 0118 - 62 47 00. Start Goes, Kolvenicrshof 33, tel. 0113 - 23 02 57; Start Middelburg, St. Sebasliaanstraat 12, tel. 0118- 62 4700. Werkt zeker zegt me dat we wel móeten beta len." Volgens Van Zwieten zal het uit treden van de twee gemeenten zo'n vaart niet lopen. In een con cept-beleidsnota recreatie is een duidelijke relatie gelegd tussen Goes en het Veerse Meer, zo had de gedeputeerde verno men van burgemeester drs. D. J. van der Zaag bij de opening van een watersportgebouw in Wol phaartsdijk. „Dat was fijn om te horen." Imago Het uiteenvallen van het recrea tieschap is volgens Van Zwieten ook een slechte zaak voor het imago en de identiteit van het Veerse Meer. Of de individuele gemeenten (naast Goes en Noord-Beveland ook Middel burg en Veere) goedkoper uit zijn, betwijfelde directeur W. Bezemer. Het schap heeft nu één werkschip dat alle steigers con troleert bij de eilanden in het re creatiegebied. Als de gemeenten ervoor kiezen zelf hun grondge bied te beheren, zou dat enorme investeringskosten met zich meebrengen. „Iedere gemeente zal dan een eigen schip moeten hebben. Je kunt je voorstellen wat dat kost." Risico's Het recreatieschap ging verder akkoord met de gewijzigde be groting van 1998. Die is volgens Van Zwieten uitermate conser vatief opgesteld om te voorko men dat de gemeenten én de provincie aan het eind van het jaar opnieuw geconfronteerd worden met tegenvallers. Er zit ten evenwel nog twee risico's aan het huishoudboekje. Op dit moment wordt bij de provincie gewerkt aan een meerjarig on derhoudsplan voor het Veerse Meer. In het fonds zit nu slechts een bedrag van vijftigduizend gulden. „Het onderhoudsplan kan leiden tot hogere, jaarlijkse lasten." De tweede risicofactor zijn de parkeergelden. Bij slecht weer wordt weinig gebruik gemaakt van de parkeerfaciliteiten bij de Veersedam. Van Zwieten: „Stel; 't regent het hele seizoen, dan red je 't ook niet. Deze begroting bevat geen luchtbalonnen met optimisme." doorRenéSchrier WOLPHAARTSDIJK - Het zo genaamde Groentje in Wol phaartsdijk, ook wel bekend als het Wolphaartsplein, dreigt te verdwijnen. Het Goese college van burgemeester en wethou ders is er in principe mee ak koord gegaan dat de bestaande supermarkt Kopak wordt ver plaatst. B en W maken tevens gebruik van de gelegenheid om dan meteen maar een jongeren ontmoetingsplaats, een zoge naamde Jop, op 't Groentje te realiseren. Met name tegen dat laatste hebben heel wat inwo ners van Wolphaarstdijk be zwaar. Een Jop is prima, maar dan niet op het Groentje, is het gevoel van veel inwoners. Niet alleen is er het bezwaar van het verdwijnen van het groen; veel inwoners vinden het niet verstandig om een Jop midden in het dorp te plaatsen. De kwestie, vooral het opofferen van 't Groentje, komt in Wol phaartsdijk nogal als een don derslag bij heldere hemel. De commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Goes buigt zich maandagavond over de zaak, in een openbare vergadering in het stadhuis. Een aantal omwonen den van 't Groentje heeft zich inmiddels al schriftelijk tot de leden van de commissie gewend om te protesteren tegen de gang van zaken. Ze willen duidelijk heid over de exacte plannen, wijzen er op dat de supermarkt op de nieuwe locatie verkeers problemen zal opleveren en dat het gebouw een sta-in-de-weg zal worden voor allerlei activi teiten die nu op het terrein worden gehouden, zoals het Oranjefeest, het volksfeest, de door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - On der de aansprekende titel 'Be stuur op de koffie' wil het ge meentebestuur van Tholen thuisbezoeken invoeren. Het is één van de vijf aanbevelingen die het college van burgemees ter en wethouders heeft neerge legd in de nota Burgerparticipa tie, die als doel heeft de relatie tussen burger en bestuur te ver beteren. Een gemeentelijke afvaardiging zou eens in de twee maanden op door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeen ten Goes en Noord-Beveland overwegen uit het recreatie schap Veerse Meer te stappen. Aanleiding is de tegenvaller van een half miljoen over '97. Wethouder mr. S. J. Heijning van Goes zei woensdag tijdens een vergadering van het schap 'buitengewoon droevig ge stemd' te zijn over een extra bij drage van zijn gemeente van 122.000 gulden. Hij deelde mee de regeling 'op termijn te willen verlaten'. Ook L. Wisse van Noord-Beve land betoogde dat het inmiddels goedkoper wordt voor de ge meente het beheer in eigen hand te nemen. Gedeputeerde J. G. van Zwieten maande de twee le den tot realiteitszin. „Je kunt het Veerse Meer niet in vier stukken knippen. De eenheid van het gebied als toeristische infrastructuur gaat dan verlo ren." Erger De gemeenteraad van Goes heeft al eerder gedreigd om het uit recreatieschap te stappen. Vorig jaar november ging het om het onvermogen van het schap om de financiële proble men op te lossen. Het 'Veerse Meer' zag zich toen geconfron teerd met grote tegenvallers bij het innen van parkeer- en lig geld. Heijning: „De situatie op dit moment is nog erger, dan we voorspeld hadden. We hebben destijds ingestemd uit solidari- teitsoverwegingen. De gemeen te Goes is door haar deelname in het schap mede-verantwoorde lijk voor de tekorten en dat maakt het juist extra moeilijk om door te gaan. Gemeenten be sturen toch op enige afstand van het schap. Ik zou kunnen zeg gen: ik stem nu niet in met het extra tekort, maar dat gaat me ook te ver. De Noord-Bevelandse verte genwoordiger Wisse betoogde dat de gemeenteraad het extra tekort moeilijk zal kunnen ver teren. Hij wilde aanvankelijk tegen de jaarrekening stemmen, maar werd overgehaald door Van Zwieten die Wisse uitdaag de dan maar met een oplossing te komen. Wisse: „Mijn gevoel door Ben Jansen MIDDELBURG - De staten van Zeeland moeten wellicht terugkomen op hun voorne men op termijn uit het recrea tieschap Veerse Meer te tre den. Volgens PvdA-statenlid D. Eveleens valt zo te voorko men dat het meer op den duur zijn sociale functie verliest en alleen toegankelijk wordt voor kapitaalkrachtigen. Hij toon de zich woensdag in de staten commissie economie bezorgd over de aanhoudende financi- ele problemen van het recrea tieschap en de mogelijke be ëindiging van de deelname eraan door Goes en Noord-Be veland. Vanuit de overweging dat deelname aan een recreatie schap niet als een kerntaak voor de provincie valt te be schouwen, is de betrokken heid bij het Veerse Meer in de beleidsvoornemens van 1995 aan de orde gesteld. De pro vincie stelt zich op het stand punt dat de recreatiefunctie van het meer op de wat langere termijn door de gemeenten en het bedrijfsleven dient te wor den bestierd. Noodzakelijk Gedeputeerde J. G. van Zwie ten (WD, recreatie) kon zich de bezorgdheid van Eveleens voorstellen. Hij zei het nood zakelijk te vinden dat de pro vincie in elk geval betrokken blijft bij het recreatieschap tot er sprake is van een financieel gezonde situatie. bezoek kunnen gaan bij clubjes inwoners van de gemeente Tho len, om te praten over zaken die leven in een bepaalde buurt. Onlangs wees burgermeester H. A van der Munnik al op deze optie als instrument om de on vrede te lijf te gaan die bij inwo ners van Sint-Annaland leeft over baldadigheden onder jon geren. Bovendien zouden inwo ners bij commissievergaderin gen de gelegenheid moeten \krijgen met commissieleden in discussie te gaan. Het spreek recht wordt daarmee ingeruild voor interactief spreekrecht, waarbij wederzijds reactie mogelijk is. Nog meer betrok kenheid van de burger bij het gemeentelijk beleid hoopt de gemeente te realiseren door de inspraakmogelijkheden bij pro jecten - bijvoorbeeld op ruimte lijk of veiligheidsgebied - te verruimen. AI in de voorberei dingsfase, bij het inventariseren van knelpunten, moeten inwo ners geraadpleegd worden. Op langere termijn is het - zo luidt de redenering - mogelijk dat de investeringen die met deze maatregel gepaard gaan, wor den terugverdiend door een ver mindering van bezwaarschrif ten en beroepsprocedures. Een vierde voorstel van de ge meente is om het avondgedeelte van kernbezoeken, die nu vaak in het teken staan van individu ele problemen, om te vormen tot meer gerichte discussiebijeen komsten. Uit onderzoek blijkt dat vertegenwoordigers van de gemeente de tot dusverre ge bruikelijke avondinvulling niet zo waardeerden. De leden van de commissie Bestuurlijke Aan gelegenheden slaan het directe contact dat op deze avonden tot stand komt, wel hoog aan. Een laatste verbetering wil het Thoolse college doorvoeren in de informatieverstrekking over gevoerd of in te voeren beleid. Meer informatie aanbieden aan de pers is hiertoe een middel. De nota Burgerparticipatie wordt besproken in de vergade ring van de commissie Alge meen Bestuur en Welzijn, woensdag 1 juli om 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. De delegatie uit Itawa die momenteel Tholen bezoekt. .foto Dirk-Jan Gjeltema marathon en de wielerwed strijd. Ook tekenen ze aan dat het karakteristieke beeld van het dorp zal verdwijnen. Veel gemeenten proberen juist het karakteristieke beeld van de dorpen te behouden, maar de gemeente Goes dus kennelijk niet, constateren de omwonen den in de brief aan de commis sie. Gekapt Ze merken op dat ze vraagte kens zetten bij de hele gang van zaken. Zo zijn er recent - zonder vergunning zo staat in de brief - al bomen gekapt op het perceel van de voormalige pastorie. Ook willen de omwonenden weten hoe het zit met de bestemming van de'plaats waar de nieuwe supermarkt komt. Ze wijzen er verder op dat er op 30 januari nog een bijeenkomst is geweest over de locatie van de Jop. De al gemene conclusie op die avond was dat 't Groentje niet geschikt is. Toch verleent het college van B en W een positief advies. De omwonenden willen dan ook dat de commissie daar een stok je voor steekt. De dorpsvereniging Wol- phaaidsdijk voelt zich niet seri eus genomen door het gemeen tebestuur, legt woordvoerster K. Nonnekes uit. De mensen voelden al nattigheid toen de bomen gekapt werden, maar verkeerden in de veronderstel ling dat de pap nog niet gestort was. Nadien bleek dat alles al geregeld was. Nonnekes noemt 't Groentje het hart van het dorp en haalt de kerkeraad aan die in een eerdere vergadering consta teerde dat dat plekje het laatste openbaar groen in Wolphaarts dijk is. Nonnekes: „De gemeen te hoeft ons als dorpsvereniging natuurlijk niet in te lichten en dat hebben ze dan ook niet ge daan. Maar het is wel een hele rare gang van zaken." Wethouder M. L. 't Hart (PvdA) erkent dat het voornemen be staat om op het Wol phaartsplein een supermarkt en meteen een Jop te bouwen. De commissie zal maandag ge waagd worden positief te advi seren over een versnelde ruim telijke ordeningsprocedure. Als er openbaar groen verdwijnt le vert dat vaak problemen op. weet de wethouder, maar hij voegt er aan toe dat Wolphaars tdijk wel gediend is met een mo derne nieuwe supermarkt. Voor het groen dat verdwijnt komt geen compensatie, aldus 't Hart. Wat de Jop betreft, geeft hij aan dat er langere tijd sprake is van die plek. Dat kan dus geen ver rassing zijn, vindt hij. Hij ont kent dat de Jop met de bouw van de supermarkt via de achter deur wordt binnengehaald. Het moet - zegt de wethouder - een leuk onderkomen worden voor de jeugd, dus geen container. 't Groentje, oftewel het Wolphaartsplein, in Wolphaartsdijk. foto Dirk-Jan Gjeltema van de Reepe - Papegaaistraat 8 - Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 26