Bestuur in Goes moet veel opener PZC PZC Iemand moet de rotzooi toch opruimen Scheuren door 'metro-Goes-Oost' zeeland 13 Kritiek GroenLinks mensenwerk Drankrijder Ambtenaren besparen papier ZWN helemaal weg uit Zierikzee Toerpont Terneuzen kan varen Verladers blij met Zoom weg Inbreker betrapt in Waarde Chipper in Vlissingen ook bibliotheekkaart Auto uit de bocht, bestuurder gewond donderdag 25 juni 1998 door René Schrier GOES - GroenLinks in Goes vindt dat het gemeentebestuur steeds meer achter gesloten deuren opereert. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders maakt GroenLinks bezwaar tegen deze werkwijze. Directe aanleiding voor de brief is een zogenaamd werkoverleg over de Goese binnenstad dat woensdagavond werd gehou den. Volgens GroenLinks was het de bedoeling dat dit overleg achter gesloten deuren werd ge houden. „Ook bij telefonische navraag bleek ons dat dit overleg na drukkelijk geen openbaar ka rakter heeft", staat in de brief. De voorzitter van het overleg, wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA), ontkent dat. Volgens hem heeft GroenLinks het niet begrepen. Weliswaar zijn pers en publiek niet uitgenodigd voor de bijeenkomst maar ze mogen er wel bij zijn, vertelt hij desgevraagd. Linssen: „GroenLinks ziet be ren die er niet zijn. Het heeft allemaal te maken met een com missievergadering die is afge last. Anders hadden we het in die vergadering in het openbaar- besproken. Ik wil gewoon eens met de leden van de commissie van gedachten wisselen over de Goese binnenstad. Zonder dat er voorstellen op tafel liggen. In een ongedwongen sfeer, als het ware met de benen op tafel. Om dat de commissievergadering niet door ging heb ik de commis sieleden gevraagd of ze toch een uurtje wilden komen. Of zo'n werkbespreking nu echt een of ficiële vex-gadering is, weet ik niet. Ik vind het heel vervelend dat GroenLinks dat zo ziet." Beleidsprogramma In het schrijven aan het college van B en W signaleert Groen Links dat er een tendens bestaat die er toe leidt dat er steeds meer Project integrale veiligheid Tholen SINT-ANNALAND - De com missie algemeen bestuur en"wel zijn van de gemeente Tholen be spreekt woensdag een voorstel om een adviesbureau in Sint- Annaland aan de slag te laten gaan met het project 'integrale veiligheid'. Het plan is het resultaat vaneen in november genomen besluit, op basis van de startnotitie Inte grale Veiligheid. Het adviesbu reau draagt voorbeelden aan, neemt interviews af met sleutel personen, organiseert een be dt wonersavond en brengt een he eindrapportage uit. Op basis van de uitkomsten zal een ad- jvies over aanpak worden gege ven. Voor deze werkzaamheden is een bedrag van bijna 15.000 jgulden begroot. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A.deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl besloten bijeenkomsten zijn. Als voorbeelden noemt de partij de onderhandelingen over het beleidsprogramma, besprekin gen over het drugsbeleid en een discussie over grondverkopen. Daarnaast wijzen verschillende 'incidenten' erop dat ook het zogenaamde seniorenconvent opnieuw wordt ingevoerd. Het seniorenconvent is een vergade ring achter gesloten deuren van leden van het college van B en W met de fractievoorzitters uit de gemeenteraad. Loco-burgemeester M. L. 't Hart (PvdA) heeft de onderhan delingen over het beleidspro gramma geleid. Wat zijn partij en GroenLinks betreft was dat in het openbaar gebeurd. De an dere partijen hadden daar ech ter bezwaar tegen, maakt hij duidelijk. Wat de discussie over de grondaankopen betreft, geeft 't Hax-t aan dat het financieel be lang van de gemeente in het ge ding is als de gemeente optreedt bij piivaatrechtelijke transac ties. Het is niet in het voordeel van de gemeente die onderhan delingen in het openbaar te voe ren, aldus 't Hart. De besluitvor- ming gebeurt weer wel in het openbaar, voegt hij er aan toe. Personen Wat Groen Links betreft kun nen alle onderwerpen in volle openbaarheid worden bespro ken. GroenLinks vindt ook dat 'gedachtenwisselingen, brain stormsessies en verkennende gesprekken' in beginsel open baar moeten zijn. Slechts in het geval dat er grote financiële schade zou kunnen ontstaan door een bespreking in open baarheid of als het om personen gaat, vinden wij het besloten verklaren van een bespreking eventueel te rechtvaai'digen. GroenLinks besluit de brief met de hartekreet dat de fractie hoopt dat het college van B en W de ingezette weg naar 'meer be slotenheid' zal verlaten. Rioleringswerkzaamheden in Goes-Oost. foto Dirk-Jan Gjeltema Rioleringswerk hervat, expert onderzoekt schade huizen door Mieke van der Jagt GOES - Een verzekeringsex pert van de doorlopende bouwschadeverzekering van de gemeente Goes onderzoekt momenteel de schade die huis eigenaren in Goes-Oost heb ben door de verbeteringwer- ken aan de riolering in de wijk. De aanleg van een nieuwe rio lering, in de volksmond inmid dels omgedoopt tot 'aanleg- metro-Goes-Oost', is enige tijd stilgelegd doordat veel omwo nenden klaagden over scheu ren. Inmiddels hebben de gemeente en aannemer M. J. Oomen uit Sprundel de plan ning aangepast om verdere schade te voorkomen. Bij metro-Goes-Oost is het al lereerst begonnen om de xriole- ïring aan te passen aan nieuwe, strengere milieu-eisen. Door de capaciteit te vergroten kan het nieuwe woongebied op de plaats waar vroeger het zie kenhuis Bergzicht stond wor den aangesloten maar er hoeft ook minder te worden overge- stort. Dat wil zeggen dat bij piekbelasting minder water overloopt naar het oppervlak tewater. De overstort in de Goese Veste, die op het punt staat te woi'den schoonge maakt, moet worden gesloten. Daarnaast wordt een regen- wateriool aangelegd, waax-op nagenoeg alle grote gebouwen en de nieuwbouw op het Berg- zichtterrein zullen worden aangesloten. Het hemelwater wordt niet meei", zoals vroeger, gemengd met het vuile afval water, maar kan schoon en on behandeld direct in de vijver- partij aan de Heer Elsdox-pweg worden geloosd. Het Goese Lycexim, het Buys Ballotcolle ge, Groot Stelle, de nieuw bouw van Ter Valcke, de gere formeerde Oostkerk en De Wolfshoek mengen voortaan schoon water niet meer met vuil water, wat bijdraagt aan de bepei'king van de verdro ging en van de kosten van ri oolwaterzuivering. Klachten Daarvoor was wel de aanleg van een gescheiden systeem met buizen van twee meter doorsnee noodzakelijk- De graafwerkzaamheden hebben hier en daar scheuren in vloe ren, in dakplaten en in muren veroorzaakt. De wijk-info- winkel in Goes-Oost heeft de klachten verzameld en bij de gemeente op tafel gelegd. De gemeente legde het werk stil om zich te beraden over de voortgang van het werk en om met omwonenden in overleg te treden. Inmiddels is het werk weer begonnen. Volgens woordvoerder T. de Jonge van de gemeente zal de Bex-gweg volgende week weer tot aan de Kamperfoeliestraat te gebruiken zijn. De kruising Beatrixstraat-Bergweg is dan weer open en ook de kruising Kamperfoeliestraat-Bergweg. Bij de Vogelzangseweg moet nog het een en ander gebeuren en ook naar het oosten toe, langs de M. D. de Grootstraat, zal het nog even een rommeltje blijven. De ergste overlast voor het verkeer, verzekert De Jonge, zal voor de bouwvak vakantie voorbij zijn. Daarna zullen hier en daar nog wel ob stakels verschijnen, maar die zijn van zeer tijdelijke aard. De gemeente probeert de over last voor verkeer en omwonen den te beperken door meteen de definitieve bestrating aan te brengen. Daardoor ligt de straat wel wat langer open meer het voorkomt dat over een half jaar het hele circus weer opnieuw moet beginnen. GOES - Een 39-jarige Goese- naar is woensdagmorgen om kwart voor twee de 's Heer Hen drikski nderenstx-aat in zijn woonplaats aangehouden voor het rijden onder invloed van al cohol. De man had een promil lage van 1,2 microgram, terwijl 0,5 microgram is toegestaan. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod. door Anita Hoekman Ze wil in geen geval afgeschilderd worden als een zielig oud vrouwtje. „Zo is het niet. Ik doe het mijzelf name lijk aan. Ik word nergens toe gedwon gen, dus ik hoef het niet te doen. Maar weet je... ik kan het niet laten." Mevrouw C. Bierens woont sinds twaalf jaar in het centrum van Goes. 'Met ge noegen', zegt ze zelf. Maar ook met veel ergernis. Ze is onvrijwillig uitgegroeid tot het manusje van alles in het gebouw waar ze haar appartement heeft. 'Onvrijwillig' omdat veel van haar bu ren haar respect voor de omgeving niet delen. Ze zetten fietsen in de gang, vuil- nis in het trapgat en vegen nooit het stoepje eens aan. Mevrouw Bierens kan en wil het niet aanzien. „Ik kan er niet tegen dat de gemeenschap zo aan het vexrioederen is." De Vlasmarkt, waar mevrouw Bierens in een monumentenpand woont, ziet ze als haar eigen kleine gemeente. Een rrxi- nigemeente waar iedereen zich aan de opgestelde regels dient te houden en zijn eigen rotzooi opruimt. „Ik weet best dat ik er niet veel over te zeggen heb. Ik kan mijn buren niets veiwijten. Ik kan alleen niet begrijpen dat ik, sa men met nog twee vrouwen die hier ook wonen, de enige ben die de troep ziet. Ik begrijp niet waarom niemand een schoon trapgat wil, een schone stoep. Een uur nadat de gang is schoonge maakt komt er eèn sloddervos met sme rige schoenen binnengestapt. Op die moddersporen moeten de andere buren weeralle dagen kijken. Misschien wil je je voeten niet vegen, maar doe het dan toch voor de rest van de gemeenschap." Mevrouw Bierens sleept wat af met troep, fietsen, emmers water en de brandslang. Zet iemand tegen de regels zijn fiets in de gang? Dan draagt Bie- rens hem naar het fietsenhok. Staat ex- troep? Dan gooit Bierens het weg in de container Is het portaal als urinoir ge bruikt? Dan rukt Bierens uit met em mers water en chloor. Ook pakt ze regel matig dé brandslang om de stoep schoon te spuiten. Dit hex-haalt zich al zo'n twaalf jaar keer op keer Belachelijk „Eigenlijk is het natuurlijk belachelijk. Ik sta daar met mijn 7 6 j aar stoepjes van anderen schoon te houden. Ik woon zelf op de tweede verdieping. Last zou ik er dus niet van moeten hebben. Maar ik vind het een doominhet oog. Zo'n mooi monumentenpand. Daar hoor je trots op te zijn en dat hoort er ook netjes uit te zien." Ze noemt zichzelf ook wel 'de kwade moeder overste' die de kinderen, in dit geval de buren, constant op hun vingers ,,/3lliP^ - li-.— Mevrouw C. Bierens uit Goes: „Tegenwoordig ben je een zacht eitje als je de stoep schoonmaakt." foto Dirk-Jan Gjeltema tikt. „Ik kan mij best voorstellen dat ze af en toe doodziek van mij worden. Dat deert mij helemaal niet. Ze moeten ge woon respect hebben voor hxrn omge ving. Als ik een box-dje 'voeten vegen' neerzet, dx-aaien ze het om. Het liefst nemen ze hun fiets gewoon mee de gang in en stoepjes sclrrobben is in hun ogen de taak van Stichting Monumenten zorg. Stoepje 'Natuurlijk', roep ik dan. Hetis voor mij ook veel gemakkelijker om mijn fiets in de gang te zetten. Het is voor iedereen' veel gemakkelijker Maar ik ga wel dat smalle gangetje door Ik doe wel moeite om mijn fiets op te bergen. Een fiets hoort niet in de gang te staan-en een fiets mag hier niet in de gang staan. Mo numentenzorg is ook niet verantwoor delijk voor je stoepje. Ze kxmnen die ge- mst elke week schoon komen maken. Maar dan gaan de vaste lasten wel om hoog." Wat voor haar eigen kleine gemeen schap rondom de Vlasmarkt geldt, geldt in het gi-oot ook voor de gemeente Goes. „De stad verloedert en niemand, op enkele uitzonderingen na, schijnt ex- wat aan te willen doen. Vroeger hield iedex-een zijn stoepje netjes, schi-obde iedereen zijn stoepje. Deed een buurt dat niet, dan woonde je in een 'achter buurt'. Tegenwoordig ben je een zacht eitje als je de stoep schoonmaakt. En waax-om? Mensen zeggen wel eens... 'Ach, dat is de tijd'. Belachelijk. Hoe kan het nu de tijd zijn om onbehoorlijk te zijn. Voor egoisme staat toch geen tijd. Ik noem het de dr. Spockmentali- teit. Dr Spock zei altijd dat kinderen vrij opgevoed moesten worden. Dat be tekende alles volkalken. Het bushokje bekladden en je tx-oep op de grond gooi en. Vreselijk." Gelukkig voor mevx-ouw Bierens is het niet voor iedereen de tijd om onbehooi-- lijk te zijn. In het gebouw waar ze woont, heeft ze nog twee lotgenoten, twee onvrijwillige manusjes van alles. Mevrouw Van Laere woont op de hoek en ook zij ontdoet de stoepjes van on kruid en houdt alles binnen opgei-uimd. Marie José Janse woont beneden. „Die stond laatst de brievenbussen schoon te maken. Daar had iemand op... op... Ik vind het een vies woord maar ik zeg het toch. Daar had iemand op gekotst! En zij stond dat schoon te maken. Niemand anders die op het-idee komt. Ik heb laatst een bloedvlek van de muur ge haald. Eei-st dacht ik nog: 'Laat maar een paar dagen zitten.' Zo gaf ik de da der de gelegenheid om het zelf op te rui - men. Na een paar dagen ben ik het maar gaan doen. Zo blijf je bezig." Moeder-overste De boeman van de Vlasmart heeft diep van binnen weinig weg van een boe man. Ze is een vx-ouw die vindt dat je.re- kening moet houden met de rest van de gemeenschap. „Ik heb mijzelf tot een kwade moeder-overste gebombar deerd. Niemand heeft mij gedwongen. Maar wat ik doe, is voor ieders welzijn. Ik stoor mij aan die rommel. Als ik het niet op zou ruimen, zou het de spuiga ten uitlopen. Dat is toch zonde voor het pand. Dat heeft in de loop der jaren al genoeg geleden. Laten we er nu goed voor zorgen en er van genieten. Dat moeten we in de gemeente Goes ook doen. Alles goed verzoi'gen en ervan ge nieten. Dan kunnen we ook eens trots zijn op ons stadje." GOES - Ambtenai-en van de gemeente Goes hebben het afge lopenjaar 13,5 procent weten te bespax-en op het gebruik van A-4 papier Plet Stadskantoor haakte aan bij de campagne Blad voor Blad van het Wex-eld Natuurfonds (WNF), waarin door dubbelzijdig kopiëren en printen, meer elektronische post en zuiniger verspreiden van vergaderstukken, het ge bruik van A-viertjes bepei'kt wordt. De winst, ruim vierdui zend gulden, werd woensdag ovei-handigd aan het WNF Goes heeft zich ten doel gesteld om op 1 juni 1999 twintig pi-ocent minder A-viertjes te gebruiken. De bespai-ing komt, behalve aan het milieu, ten goede aan de gemeentekas. ZIERIKZEE - Het streekvei-voerbedrijf ZWN Groep brengt zijn centi-ale voor de aanstuiring van sti'eekbussen onder bij Citax Midden-Zeeland in Goes, waar al een grote moderne taxicentrale draait. De centrale voor het streekvervoer is mo menteel nog gevestigd in Zieirikzee. De ZWN Groep stoot haar vestiging in Ziexrikzee af, per 1 september. De commerciële af deling van de ZWN Groep in Zeeland verhuist van Zieirikzee naar Middelburg. Het kantoor van de ZWN Groep in Zierik zee was tot de fusie tussen de busmaatschappijen Zuid West Nederland (ZWN) en West-Nederland (WN) het hoofdkan toor van de ZWN. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen zijn op de valreep nog bereid een exploitatiegarantie af te ge ven om de zomeivaart van het toeiristenpontje van en naar Hoedekenskerke mogelijk te maken. Daarbij gaat het om een krappe twintigduizend gulden. De gemeente Borsele inves teerde al anderhalve ton in de bouw- van een aanlegsteiger. Het zomerveer, de Denick I, vaart van 5 juli tot en met 3 sep tember drie maal daags (op vaste tijden) iedere zondag, dins dag, woensdag en donderdag. De exploitant heeft binnen die periode 108 retoui-vaarten gepland. In Hoedekenskerke geeft de boot aansluiting op de stoomtrein naar Goes. Bij een ge middelde bezetting van zestien passagiers zijn alle kosten ge dekt. Valt het reizigersaanbod tegen, dan kan de financiële dekking van de gemeente worden aangesproken. BERGEN OP ZOOM - De verladersorganisatie EVO is tevre den over het besluit van de Tweede Kamer om de A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord, de Zoomweg-Noord, aan te leggen ten oosten van Steenbergen en deze gemeente te dwin gen hiermee akkoord te gaan. De gemeente Steenbergen ziet de weg liever ten westen van de bebouwde kom omdat het oostelijke tracé de wijk Welberg afsnijdt van de rest van Steenbergen. De Zoomweg-Noord is de ontbrekende schakel in de autsnelweg A4, de tweede noord-zuidas tussen Antwer pen en RotterdamVolgens de E V O is de weg essentieel voor de ontsluiting van de bedxrijfsterreinen in West-Brabant en Tho len. WAARDE - De politie is op zoek naar de dader van een in braak in een woning aan de Luchtenbux-g te Waarde. Die in braak moet woensdagmiddag gepleegd zijn omstreeks half twee. De dader is na het vernielen van een ruit aan de achter zijde in de woning geklommen. Omdat er een bloedspoor in het huis lag, bestaat het vennoeden dat hij zich aan het glas van de ruit veiwond heeft. De dader is waarschijnlijk door de thuiskomst van de bewoonster gestoord en gevlucht via een achter het huis liggende boomgaard in de richting van de Ou de Rijksweg (tussen Krabbendijke en Kruiningen) of via de autosnelweg A5 8 door Maurits Sep VLISSINGEN - Mensen die een giropas met chipper hebben, kunnen die kaart sinds woens dag gebruiken als lidmaat schapskaart van de openbare bibliotheek van Vlissingen. De code van de betaalpas en de persoonlijke gegevens die erop staan, zoals naam; adres en woonplaats, worden gekoppeld aan de gegevens van de betref fende klant in het systeem van de bibliotheek. De oude lid maatschapskaart is daardoor overbodig. De Vlissingse biblio theek is de eerste in Nederland waar dat mogelijk is. In de grotere Zeeuwse biblio theken is het mogelijk om met de chipper (van de Postbank) en met de chipknip (van de ban ken) kleine betalingen te doen voor bijvoorbeeld het lenen van boeken en het betalen van het lidmaatschap of boetes. Alleen in de Vlissingse bibliotheek kan de giropas ook dienst doen als lidmaatschapskaairi. Vlissingen is gekozen als proef tuin om te onderzoeken wat de klanten vinden van een multi functioneel gebruik van hun gi- ï'opas. Dat onderzoek wordt het komende half jaar uitgevoerd. Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen was woens dag de eerste die zijn giropas bij de bibliotheek liet registreren. Wensen R. Janse, bestuursvooi-zitter van de Vlissingse bibliotheek, sprak van een bijzonder project. „In 1993 begonnen de Zeeuwse bibliotheken aan het project Le nen Loont. Dat ofrihelst een nieuw concept, van een markt gerichte bibliotheek die de diensten beter afstexnt op de in dividuele wensen van de klant. Daarvoor moeten we wel in zicht hebben in de individuele wensen van de klant. De chipper geeft ons dat inzicht.". „Het project is vooral bedoeld om te weten te komen wat de klanten vinden van een multi functioneel gebruik van de be taalkaart. Zo is het mogelijk om mensen die reisliteratuur lenen te wijzen op aanbiedingen van de VVV. De vraag is: vinden mensen dat aantrekkelijk?" Dat is ook het belangrijkste voor Chipper Nederland, een van de partners in dit project. „De eerste dienst van de betaal kaart is natuxirlijk betalen. Maar vanaf het begin is de giro pas een multifunctionele kaait geweest. Dat blijkt vandaag", zei directeur C. J. Keetman van Chipper Nederland. Als het pro ject aanslaat en wordt voortge zet, biedt het in de toekomst nog ïtiimere mogelijkheden. Het wordt dan mogelijk met behulp van de giropas van huis uit ge bruik te maken van diensten van de bibliotheek. Klanten kunnen dan thuis de catalogus van de bibliotheek inzien en zo boeken resexveren of gebruik maken van het Internet. OUD-VOSSEMEER - Op de Hogeweg in Oud-Vossemeer heeft zich dinsdag een eenzijdig ongeval voorgedaan, waarbij een 22-jarige automobilist uit Oud-Vossemeer gewond is ge raakt. De bestuurder reed rond 18 uur over de Hogeweg vanuit Poortvliet toen hij, vermoede lijk door veel te hoge snelheid, in een flauwe bocht enkele hon derden meters voor de kruising met de Roolandsewcg de macht over het stuur verloor. Hij kwam in de rechterbenn te recht, waarna de auto de Hoge weg weer 'overstak' om via de linkerberm al schuivend en slip pend, op de kop, in de (droge) sloot te belanden. In eerste in stantie leek de situatie zo ern stig dat niet alleen de ambulan ce Sint-Maartsendijk en de po litie. maar ook de brandweer korpsen van Tholen en Sint- Maartensdijk uitrukten. Vanuit Rotterdam arriveerde daar naast binnen twintig minuten de traumahelikopter, omdat ex- sprake was van een beknelling. De bestuurder zag echter kans om, met behulp van de brand weer, uit zijn totaal vernielde auto te kruipen. Verder werd het Bureau Techni sche Ondersteuning van de re giopolitie Zeeland te hulp ge roepen. De laatste kon échter geen technische mankementen ontdekken aan de auto. Ver moedelijk is het ongeval alleen aan de te hoge snelheid te wij ten geweest. Bergingsbedrijf Faas- en heeft het wrak weggesleept. De bestuurder is voor nader on derzoek per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom. Tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25