Fransen sterkst in zwakste groep België stelt burenhulp op prijs Hans Vonk na teleurstellende remise terug naar Heerenveen 1 1! iV' FIFA reageert op fouten van arbiters Batigol en het ezeltje, de hoop van de natie Povere Denen hebben genoeg aan 2-1 nederlaag r' w J~ iSjr ipiüiriiag Au 1 TUIN BROEKEN LEVI'S 501- Sensini en Stinga aan de kant Passarella stopt na WK Bild schenkt 55.000 gulden Doden bij WK-feesten en rellen Nesta maanden buitenspel van onze sportredactie LYON - Met eeu fantasie-op- stelling heeft Frankrijk in ont spannen stijl de eerste ronde van het WK voetbal volbracht. Het gastland was de sterkste in de zwakste groep. De Denen zorgden woensdag wel voor de eerste tegentreffer voor de Fransen van het toernooi, niet voor het eerste puntverlies (2-1). Zij vonden troost in een plaatsje bij de laatste zestien. Bondscoach Jacquet stelde slechts drie spelers van de basis tegen Saudi-Arabië op. Niet uit onvrede met wat geweest is, wel uit voorzorg op wat nog komen gaat. Doelman Barthez, aan voerder Desailly en Diomède behielden hun plaats. Voor Li- zarazu, Blanc en Deschamps was het gevaar van een volgen de gele kaart en een schorsing voor de tweede ronde te groot. Met Zidane (geschorst) en Dug- arry (geblesseerd) had Jacquet geen andere keus. Scheidsrechter Collina speelde in de eerste helft de hoofdrol. De Italiaan, die tijdens Nederland - België de rode kaart aan Klui- vert gaf, legde in Lyon twee keel de bal op de stip. In beide geval len had hij het gelijk aan zij n zij - de. Na twaalf minuten legde Högh gelegenheidsspits Treze- guet neer. Djorkaeff schoot de strafschop in, de bal toucheerde de vingers van doelman Sch- meichel. maar vervolgens het net: 1-0. Counteren Denemarken kon niet veel meer doen dan wat counteren. Brian Laudrup stuitte tweemaal op Barthez. Broer Michael deed het door Mark Caldenhoven BORDEAUX - Het spurtje naar Mario Sanchez Yanten was fel, had iets wanhopigs. Wilde hij bij de Chileense scheidsrechter de twee strafschoppen willen aanvechten? Nee. Hans Vonk aasde op de wedstrijdbal. Niet als WK-souvenir voor zichzelf, maar als gebaar naar de duizen den fans van Zuid-Afrika. „Hun reis naar Frankrijk is niet goed koop geweest. Ik vond dat ik iets moest terugdoen." Met David Nyathi dook Hans Vonk als laatste de catacomben van Stade Lescure in. Opnieuw een onbekend avontuur tege moet. Na de uitschakeling tegen Saudi-Arabië (2-2) kolkte hij van het cynisme. „Wanneer ik naar huis ga? Ik weet het echt niet. We eten in het hotel, maar slapen ergens anders. Het is bij de bond weer eens zeer goed ge organiseerd. Niemand weet waar hij aan toe is." Achter zijn grimas verbeet Vonk de teleurstelling. Want met Frankrijk, Denemarken en Sau di-Arabië in één groep, zo had hij berekend, was de achtste fi nale niet bij voorbaat een 'mis sion impossible'. „We hebben niet gevochten voor onze laatste kans. Ik heb me kapot geërgerd. Hakje hier, trucje daar. We had den al die miljoenen in Zuid- Afrika een prachtige dag kun nen èn moeten bezorgen." Vonk viel de afgelopen weken van de ene verbazing in de ande re en huppelde van hoogte- naar dieptepunt. „Zeven, acht ver schillende speeches op nog geen Hans Vonk is kansloos bij een van de twee strafschoppen van Sami Al Jabar van Saudi Arabië. foto Thomas Kienzle/AP van onze sportredactie PARIJS - Ook voor de wereld- voetbalfederatie (FIFA) zijn de scheidsrechters bij het WK in Frankrijk niet langer onschend baar. Woordvoerder Keith Coo per gaf gisteren toe dat de voor gaande avond mogelijk twee arbitrale fouten zijn begaan. Tijdens Chili - Kameroen (1-1) keurde de Hongaarse scheids rechter Vagner een treffer van jKameroen af. Voor het doelpunt van Omam Biyik, dat 1-2 en een ilaats in de achtste finales zou lebben betekend, zou een ploeggenoot een overtreding hebben begaan. Tv-beelden be wezen het ongelijk van Vagner. een aanvaller van Kameroen kopte de bal onberispelijk door naar Omam Biyik, die hem via de binnenkant van de paal tegen het net schoot. Tijdens Brazilië - Noorwegen (1-2) leidde de aanleiding tot de beslissende treffer tot verwoede Advertentie MIDDELBURG - SS1NGEN - GOES LOCOMOTION JEAIMS 39,95 *2 stuks voor 89,95 FU'S JEANS 59,95 CHIORIE JEANS strak model 49,95 CHIORIE JEANS recht model k. 59,95 CHIORIE stone-wash WRANGLER dark-denfm OUTDOOR BROEKEN ook met afritsbare pijpen vanaf. altijd spijkerbede AANBIEDINGEN i anderhalf uur van de wedstrijd, dat had ik nog nooit meege maakt. Iedereen leeft harts tochtelijk mee, maar je kunt je vraagtekens zetten bij het tijd stip waarop je wordt toegespro ken. Die beleving was fantas tisch, maar je hebt gezien hoe we tegen Saudi-Arabië hebben gespeeld. Dat was helemaal niets." Het hart klopt voor Zuid-Afri ka, maar kende ook een per soonlijke keerzijde. „Ik heb al die weken weinig kunnen genie ten. Uiteraard was mijn verkie zing voor Zuid-Afrika een jongensdroom, maar ook de kei harde realiteit. Je werkt tenslot te met z'n allen ergens naar toe. Ik heb er gewoon niet bij kunnen stilstaan dat ik met een WK be zig was. Elke keer moest ik me weer concentreren op de wed strijden. Of ik op het WK tech nisch en tactisch rijper ben ge worden, moet bij Heerenveen blijken. Maar als ik er al iets van geleerd heb, dan is het dat ik meer moet genieten van het le ven. Dat is me wèl duidelijk ge worden." Bordeaux: Zuid-Afrika - Saudie- Arabië 2-2 (1-1). 18. Bartlett 1-0, 45. Al-Jaber 1-1 (strafschop), 73. Al- Thyniyan 1-2 (strafschop), 90. Bart lett 2-2 (strafschop). Scheidsrech ter: Sanchez Yanten (Chl). Toe schouwers: 28.000. Geel: Dossari (SAr), FortuneRadebe (ZAf). Zuid-Afrika: Vonk; Fish, Issa, Jack son (46. Buckley) en Nyathi; Mos- hoeu, Radebe, Mkhalele en Fortune (67. Khumalo); McCarthy (46. Sik- hosana) en Bartlett. Saudie-Arabië: Al-Deayea; Al-Ja- hani, Zubromawi, Amin en Sulima- ni; Al-Temiyat, Al-Thyniyan (81. Al-Hafbij) Dossari en Saleh; Al-Ja ber en Al-Mehalel (65. Al-Shahra- ni). GPD FRANCE 9S beter. Tot dan onzichtbaar, schoof hij kort voor de rust uit een vrije trap de bal goochem naar Jörgensen. De Franse de fensie was niet op een snelle spelhervatting ingesteld. Can- dela trok de Deen tegen het gras. Collina gaf zijn tweede straf schop. Michael Laudrup liet Barthez kansloos, 1-1 Laudrup kwam in de tweede helft niet meer in het stuk voor, Schmeichel moest nog de 2-1 van Petit toestaan. Het zicht van cle doelman van Manchester United werd door een groot aantal spelers voor hem belem merd bij het afstandsschot van de middenvelder bij Arsenal. De 2-1 was het slot op een wed strijd waarin geen van beide ploegen meer zo nodig hoefde. „Wij hebben drie goede wed strijden gespeeld", zei Jacquet na afloop. „Wij hebben veel toe wijding en ambitie getoond." Het echte werk komt pas zon dag, in Lens tegen Nigeria. „Wij hebben het verdiend zo ver te komen", aldus de Franse bonds coach. Collega Bo Johansson had bij zijn spelers vechtlust ge zien, de wil om in Frankrijk te blijven. „Wij hebben met klein verschil verloren", zei de Zweedse coach der Denen. „Frankrijk was duidelijk beter, maar wij hebben verdiend de tweede ronde bereikt." Lyon. Frankrijk - Denemarken 2-1 (1-1). 13. Djorkaeff 1-0 (strafschop), 42. Michael Laudrup 1-1 (straf schop), 56. Petit 2-1. Scheidsrech ter: Collina (Ita). Toeschouwers: 44.000. Gele kaart: Diomede, Vieira (Fra), Colding, Töfting (Den). Frankrijk: Barthez; Karembeu, Le- boeuf Desailly en Candela; Petit (65. Boghossian), Vieira, Pires (72. Henry) en Diomede; Djorkaeff en Trezeguet (86. Guivarc'h). Denemarken: Schmeichel; Laursen (46. Colding), Högh, Rieperen Hein- tze: Jörgensen (55. Sand), Hélveg, Nielsen en Schjönberg; Brian Laud rup (75. Töfting) en Michael Laud rup. ANP Emmanuel Petit (17) haalt uit voor de winnende treffer tegen Denemarken: 2-1. foto Reuters discussies. De Amerikaanse scheidsrechter Baharmast zag in een overtreding van Junior Baiano op Tore-Andre Flo een strafschop. Rekdal benutte het buitenkansje, waardoor Noor wegen in de tweede ronde tegen Italië speelt. Marokko, dat in dezelfde groep met 3-0 van Schotland won, werd indirect het slachtoffer. Bij een gelijk spel van de Noren had Marokko zich geplaatst bij de laatste zes tien. Cooper gaf toe dat in beide situ aties van twijfel sprake was. Dinsdag maakte de FIFA nog melding zeer tevreden te zijn over het niveau van de scheids rechters. „Helaas was dat dins dagavond niet het geval", zei de perschef van de wereldvoetbal- federatie. „Het is jammer dat die fouten, als het fouten waren en ik zeg niet als vele anderen dat het fouten waren, zulke drastische consequenties had den." RTR Luc Nilis twijfelt niet aan zege Oranje op Mexico door Gert van Dijk LE MESNIL AMELOT - Luc Nilis heeft deze week eventjes contact opgenomen met zijn PSV-maatjes Boudewijn Zen den en Philip Cocu. Gewoon om wat bij te kletsen. Maar de gesprekjes via de zaktelefoon kwamen automatisch uit op de laatste wedstrijden van van daag in groep E van het WK. Nederland-Mexico en België- Zuid-Korea. België heeft de hulp van Nederland nodig om de laatste zestien te bereiken. Nilis vroeg Zenden en Cocu niet om een vriendendienst, maar liet wel duidelijk door schemeren dat de Belgen een beetje burenhulp uitermate op prijs zouden stellen. Als Oranje erin slaagt om Mexico te verslaan, dan heeft België aan een eenvoudige 1-0 zege op Zuid-Korea voldoende om de volgende ronde te halen. Maar de ploeg van Georges Leekens zal driftig aan het scoren moeten slaan als Ne derland tegen de Midden- Amerikanen niet verder komt dan een gelijkspel. In dat geval moet België met drie doelpun ten verschil van Zuid-Korea winnen om op doelsaldo ten koste van Mexico een ronde verder te komen. Maar Luc Nilis gaat er vanuit dat erna drie wedstrijden geen ingewikkelde rekensommen in groep E gemaakt hoeven te worden. De Belg in Eindho- vense dienst twijfelt niet aan een Nederlandse zege op Mexico. „Oranje beschikt over een veel beter elftal. Enik weet ook wel zeker dat Nederland niet op een gelijkspelletje gaat speculeren. Dat is veel te ge vaarlijk. Er gebeuren op dit WK soms rare dingen in de slotminuten. Kijk maar naai de wedstrijd Noorwegen-Bra- zilië. Nederland laat het echt niet zo ver komen. Als ze per ongeluk van Mexico verliezen en wij winnen van Zuid-Ko- rea, dan gaat Oranje terug naar huis. Dat zal beslist niet gebeuren. Nederland wil ver komen op het WK. Dat lukt al leen als je als ploeg in een goed ritme terecht komt. Dan moet je dus gewoon van Mexico winnen." Zwaar Nilis en zijn kompaan Luis Oliveira hebben het zwaar te verduren in Frankrijk. Beide spitsen slagen er maar niet in om het net te vinden en worden hevig bekritiseerd in eigen land. Oliveira was alle kritiek zo zat, dat hij drie dagen geen mond opentrok tegen de Belgi sche pers. Luc Nilis zuchtte een keertje diep, smeet een paar Belgische kranten boos in de hoek en besloot zich voor niemand te verschuilen. „De kritiek is ook wel een beetje terecht. Je weet wat je als spits over je heen krijgt als je een tijdje niet scoort. Maar ik ga niet allerlei excuses ver zinnen. Die zijn er gewoon niet. Ik kan hooguit zeggen dat het zaterdag erg warm was in Bordeaux. Maar Mare Wilmots had ook last van de hitte en hij scoorde dus wel twee keer tegen Mexico. Dat zegt ook niks. Het gekke is dat ik me mentaal en fysiek ijzer- sterk voel. Alleen het scoren komt er nog niet uit. Maar ik ben niet in paniek. Tegen Zuid-Korea is het ook niet zo belangrijk wie er scoort. Als er maar gescoord wordt, dat is het enige wat telt." Schandalen Bondscoach Georges Leekens maakte er gisteren in Le Mesnil Amelot, een gehucht ten noorden van Parijs pal achter een startbaan van vliegveld Charles de Gaulle, geen geheim van dat het van cruciaal belang is dat de Bel gen de laatste zestien van het WK halen. De vliegtuigen den derden onafgebroken over het hotel heen, maar Leekens was heel goed te verstaan toen hij met kalme stem de verzamelde pers toesprak. „De Belgen hebben het zwaar te verduren gehad door al die sociale schandalen in ons land. Door het voetbal zijn we weer positief in het nieuws geko men. Daarom hoopt het hele land ook zo vurig dat ons avontuur in Frankrijk nog niet ten einde is. Echt, de druk van een heel land ligt op de schou ders vande spelers. Dejongens hebben dat zelf misschien niet in de gaten, maar ik weet heel goed wat er in België leeft. Dat maakt het er hier in Frankrijk niet gemakkelijker op voor ons. Heel België rekent op de Rode Duivels." GPD Luc Nilis (links) viert in het shirt van Nederland de 0-0 tegen Oranje. Laurent Rebours/AP L'ETRAT - De Argentijnse verdediger Roberto Sensini mist morgen, vrijdag, dooreen blessure het laatste groepsduel van het WK voetbal, tegen Kroatië. De speler liep de dijbeenbles sure zondag op, in de wedstrijd tegen Jamaica (5-0). Toen moest hij na 25 minuten het veld verlaten. Het is nog onzeker of Sensini in de tweede ronde inzetbaar is. Argentinië heeft zichdaarreeds voorgeplaatst. Ook tegenstander Kroatië mist in de laatste wedstrijd een verdediger: Slaven Bilic. Hij on dervindt hinder van een oude liesblessure, die een dag na de wedstrijd tegen Japan (1-0) weer opspeelde. PSV'er Ovidiu Stinga kan in het laatste groepsduel van Roe menië, vrijdag tegen Tunesië, niet meedoen. De middenvelder (25) heeft de linkervoet gekneusd in de wedstrijd tegen Enge land (2-1). Stinga viel na 73 minuten in en kon in de 84e mi nuut alweer inrukken. AFP/DPA BORDEAUX - Daniel Passarella zal zijn contract als Argen tijns bondscoach niet verlengen, zelfs niet als hij in Fankrijk wereldkampioen wordt. De oud-international gaat na het WK op zoek naar een andere baan. Bondsvoorzitter Julio Grondona maakte het aanstaande vertrek van Passarella woensdag, twee dagen voor het laatste groepsduel tegen Kro atië, bekend. SID BONN - Het Duitse boulevardblad Bild doneert ongeveer 55.000 gulden aan de familie van de agent die zondag in Lens door twee Duitse supporters zo hard op het hoofd werd gesla gen, dat hij in coma raakte. Het slachtoffer, dat woensdag nog altijd niet bij bewustzijn was, liep daarbij onherstelbaar her senletsel op. Volgens het grootste Duitse dagblad hebben veel lezers geschokt gereageerd op de tragedie. Bild heeft daarom een rekening geopend. AFP RIJSWIJK - Bij straatfeesten in Chili en Roemenië ter viering van het bereiken van tweede ronde van het WK voetbal zijn twee mensen om het leven gekomen. In de Noord-Chileense stad Antofagasta verongelukte een 16-jarige jongen. Hij viel tijdens een optocht van een vrachtwagen. In Galati, in het oosten van Roemenië, overleed een 19-jarige voetbalsuppor ter. Hij was dronken, kwam ten val en werd onder de voet ge lopen door een hox-de, eveneens flink aangeschoten fans. De uitschakeling van Kameroen leidde tot een oproer in hoofdstad Yaounde. De teleurgestelde aanhang reageerde haar woede over een door de Hongaarse arbiter Vagner afge keurd doelpunt af op de huizen en auto's van blanken. Ook in Marokko was er sti'aatprotest tegen een beslissing van een scheidsrechter. Hij gaf Noorwegen in de slotfase van de wed strijd tegen Brazilië een omstreden strafschop. Daardoor werd Marokko uitgeschakeld. De fans in Casablanca en Ra bat maakten duidelijk dat arbiter Bahax-mast uit de VS er be ter niet op vakantie kan komen. ANP/DPA PARIJS - De Italiaanse international Alessandi-o Nesta staat zes tot negen maanden buitenspel. Bij de centx-ale verdediger bleek woensdag na onder-zoek in het ziekenhuis een kruis- en buitenband in de rechterknie gescheurd te zijn. Een dag eerder verdraaide Nesta het gewricht in het WK-duel met Oostenrijk. Hij viel al na vier minuten uit en werd vervan gen door routinier Giuseppe Bergomi (34). Deze verdediger zal vermoedelijk in de tweede ronde tegen Noorwegen in de basis beginnen. Nesta wordt in Rome geopereerd. De Itali aanse bondscoach Césare Maldini roept vooralsnog geen ver vanger voor hem op. DPA door Mark Caldenhoven BORDEAUX - Het liefst loopt hij rond in een T-shirt, spijker broek en tennisschoenen. Een Armani-pak, het luxe hebbe dingetje van veel collega's, kan hem gestolen worden. Cultsta- tus of niet, Gabriel Omar Bati- stuta is zo gewoon als het huis merk van Albert Heijn. Gabriel Batistuta (29) is met Ariel 'het ezeltje' Ortega de hoop van Ar gentinië. De vieze vlek van 1994 - het do- pingschandaal rond Diego Ma- radona - moet op het WK in Frankrijk worden uitgewist. Met vier tx-effers in twee ont moetingen, waaronder een hat trick tegen Jamaica, doet Bati gol zijn bijnaam alle eer aan. Het killerinstinct van Batistuta heeft fenomenale vormen aan genomen. Waar of met wie hij speelt, ovex-al zet 'de engel Ga briel' zijn handtekening onder de productie. In Frankrijk reik te hij al tot het Argentijnse re cordaantal van 46 treffers, in 62 interlands. „Doelpunten zijn leuk, maar ik heb maar één doel: wereldkampioen worden." Werk Het wekt bevreemding dat Bati stuta internationaal nauwelijks erkenning krijgt. Sport Zürich, de beroemde Zwitserse sport krant, vroeg zich onlangs nog af wat een aanvaller meer moet doen om tot beste voetballer van de wereld te woi'den uitgeroe pen. De enige die er niet van wakker ligt, is Batistuta zelf. Het laat hem koud, zegt hij. „Voetbal is mijn werk, niet mijn leven. Thuis wordt er nooit over gesproken. Als er een wedstrijd op de televisie is, schakel ik me teen over naar iets anders. Ik wil zelf doelpunten maken, er niet naar kijken. Ik vind het veel leu ker om te discussiëren over din gen die niets met voetbal te maken hebben, over God bij- vooi-beeld. Het enige waar ik niet over praat is politiek. Poli tici spreken de waarheid niet. Ze houden ons een wox'st vooi\ Dat haat ik." Arts Zijn beroep stond als tiener vast. Batistuta was voorbe stemd arts te worden. In zijn ge- boox-teplaats Reconquista stond niet voor niets een faculteit me dicijnen. Zijn vrije tijd bracht hij door als straatbasketbal lei-. Toen Newell's Old Boys hem uit nodigde voor een proeftraining, kon hij prompt blijven. „Jij wordt een grote, zeiden ze. Ik geloofde er niets van, zag mezelf absoluut niet als een bovenge middelde spits. Arts wilde ik worden, geen voetballer Vette jaren Via River Plate en Boca Juniors belandde Batistuta in 1991 bij Fiorentina. Vijf jaar na Daniel Passarella, de huidige bonds coach, omhelsde Florence op nieuw een Argentijn. En wat voor één. In Artemio Franchide thuishaven van Fiorentina, is het superlatief halfgod na zeven vette jaren nog een eufemisme. In de betrekkelijke stilte van provinciestad Florence, de uit zinnige tifosi ten spijt, gedijt de Argentijn het best. Met een ge middelde van bijna vijftien competitiedoelpunten per sei zoen als tastbaar bewijs. „Ik heb bewust gekozen voor Fiorenti na. In Barcelona. Twijn of Ma drid zou ik elke dag worden be laagd. Dat wil niet zeggen dat ik ooit ergens anders ga scoren, maar hier laten de fans me nog enigszins met rust." Dat deed ook Daniel Passerella. Sinds zijnaantx-eden in 1994 als opvolger van Alfio Basile heb ben de twee een haat-liefdevex- houding. De strakke hand en koerswijziging van 'El Kaiser' zaaiden tweespalt in het kamp van 'de Gauchos'. Vooral de wapperende haren van Batistu ta en Redondo zijn hem een doorn in zijn oog. „In mijn elftal spelen geen vrouwen", vond Passarella. „Lange haren ver storen de concentratie." Kapper Tussen september 1996 en janu ari van dit jaar wisselden Passa rella en Batistuta geen woord. Met hulp van de Argentijnse bond AFA en een bezoekje aan een kapper werd de vrede gete kend. Passarella sloot Batistuta weer in de armen en krijgt er in Frankrijk doelpunten voor te rug. Batistuta: „Op tijd zijn we naar elkaar toe gegroeid. De trainer heeft ons in de voorbe reiding tot een team gesmolten. Iedereen kan zien dat er veel spelvreugde is bij Argentinië. Daar geniet ik van." De hectiek van een WK kan Ba tigol niettemin gestolen wor den. Soms mijmert hij over de pampa's van Reconquista in de Argentijnse provincie Santa Fé. Daar wachten grote lappen grond en stapels vee op de lang- verwachte terugkeer van Bati stuta. Aan zijn oudedagsvoor ziening heeft de boer in spé al gedacht. „Mij zien ze in de voet ballerij echt niet meer terug." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21