PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onrust PvdA over keuzes Paars Politie slaat er op in Togo Nederlandse journalist met dood bedreigd na verhalen Suriname 4 WEKEN Oranjekoorts geen reden voor werk verlof Sociaal-democraten vinden dat hun prioriteiten ondergesneeuwd raken Toevallige vondst hennepkwekerij Van Dijke toch voor de rechter Brussel beboet Frankrijk voor jacht op vogels Libanees slaat op hol na grote dosis Viagra Groot feest in Paraguay Duitsers doden vrouw om zich te vergrijpen aan haar kroost Proces Dutroux niet voor 2000 Whitney Houston zegt Ahoy af VOOR 15,00 JA, 21 13' Enkele buien Veel bewolking en enkele buien, mogelijk ook met onweer. De wind komt matig uit het zuidwesten. 241e jaargang no. 150 donderdag 25 juni 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Binnen de PvdA-fractie is gister avond onrust ontstaan over de voorstellen van de informateurs voor een fi nancieel kader voor Paars-2. Volgens een pro minent PvdA-Kamerlid doen de voorstellen 'on voldoende recht aan de prioriteiten van onze frac tie'. „Dit gaat zo niet", al dus de PvdA'er. Het bestuur van de PvdA-frac tie heeft de voorstellen van de informateurs gisteravond be sproken. Ze staan in een stuk dat door de informateurs eerder op de dag aan de drie ondei-han- delaars Wallage (PvdA), Bolke- stein (VVD) en De Graaf (D66) is overhandigd. De vooi'stellen zouden uitgaan van vij f a zes milj ard gulden aan bezuinigingen en een ongeveer even groot bedrag voor nieuw beleid in onder meer de zorg, het ondeiwijs en extra agenten. „Het is op deze manier onmoge lijk om met dat nieuwe beleid eeix oveituigende start voor Paars-2 te maken", aldus diver se PvdA-bronnen. De informateurs zouden in hun stuk uitgaan van gemiddeld 2 procent economische gi-oei per jaar en een daling van het finan- ciei-ingstekoi*t naar 1,0 procent in 2002. Om het financieringste kort omlaag te brengen is een bedrag van ongeveer dxde mil jard nodig, terwijl er ook vijf miljard nodig is om het akkoord van de paarse fractiespecialis ten over een nieuw belasting stelsel te financiëren. door Lianne Sleutjes De PvdA'ers vinden dat de fi nanciële iniimte waarmee de in- formateurs rekenen te krap is. „Als je wat minder ambitieus bent met het financiei'ingste- kort en wat hoopvoller over de economische groei, dan is er meer geld om tegemoet te ko men aan onze prioriteiten." Belastingherziening PvdA, D66 en WD werden het gisteren eens over een nieuw be lastingstelsel. Belangiijkste verschil met het huidige stelsel zijn de lagere tarieven voor de loonbelasting. De belastingher ziening moet in 2001 worden doorgevoerd. De eerste schijf wordt in tweeën geknipt. Een inkomen tot 31.000 gulden wordt belast met 32 procent belasting, daaxma geldt tot een inkomen van 52.000 gulden een tarief van 35 procent. De huidige tweede schijf (in het nieuwe belasting plan de derde) gaat omlaag van 50 naar 42 procent, het toptarief van 60 naar 52 procent. Paars 2 schrapt een flink aantal aftrekposten. Zo verdwijnt on der meer de aftrek op consump tief krediet. Het reiskostenfoi- fait, spaarloonregelingen en de aftrekbaarheid van lijfrentes worden aan bepei'kingen ge bonden. De verlaging van de schijven wordt verder onder meer betaald door een verdub belingvan de ecotax. Ook de in directe belasting gaat omhoog via een hoger BTW-tarief. Dat stijgt van 17,5 naar 19 procent. Een ander verschil met het hui dige belastingsysteem is dat de belastingvrije voet wordt ver vangen door een heffingskor ting van ongeveer 3000 gulden. Dit bedrag is voor alle inkomens gelijk. Verder woi'dt in het nieuwe be lastingplan inkomen uit vermo gen belast. Dat inkomen is door de fiscus bepaald op 4 procent van het vermogen, waar vervol- in in nil mil1 DEN HAAG - RPF-fractievoor- zitter L. van Dijke moet op 22 september voor de Haagse rechtbank verschijnen. Volgens Justitie heeft de Middelburger zich in een interview met een weekblad twee jaar geleden be ledigend uitgelaten over homo fielen. Het Hof in Den Haag heeft het Openbaar Ministerie dit voor jaar opdracht gegeven alsnog vervolging in te stellen. Het OM had de zaak aanvankelijk gese poneerd, nadat het vorig jaar in een gesprek met Van Dijke over tuigd was geraakt van zijn goe de bedoelingen. Twee klagers waren het met dit besluit niet eens en wensten alsnog vervol ging- De gewraakte uitlating betreft een passage in een interview in de Nieuwe Revue waarin Van Dijke zegt: „Maar waarom zou stelen, bijvoorbeeld uitkerin gen pikken van de overheid, minder erg zijn dan zondigen te gen het zevende gebod? Ja, waarom zou een praktiserend homoseksueel beter zijn dan een dief." Van Dijke werd direct na de pu blicatie door zijn collega-frac tievoorzitters uit de Tweede Ka mer op de vingers getikt. De RPF-voorman zei dat hij de uit lating zo niet had bedoeld. Hij zou hebben willen zeggen dat christenen ten onrechte grada ties aanbi'engen in Gods gebo den. BRUSSEL - De Europese Com missie wil Frankrijk straffen voor het overtreden van de Eu ropese wet ter bescherming van vogels. Ze heeft het Europese hof van Justitie voorgesteld een boete van omgerekend 12.100 gulden per dag op te leggen als Parijs de vogelrichtlijn blijft schenden. Het Franse parlement lapt alle Europese regels aan zijn laars en gaf vrijdag zijn fiat aan een ver lenging van het jachtseizoen voor trekvogels. De Fi-anse ja- 'gers mogen op de nationale feestdag (14 juli) hun geweren uit de kast halen en tot 28 febru ari jagen. Dat is in strijd met de richtlijn uit 1979 die de jacht tij dens het nestelen en het bi-oeden verbiedt. ANP LOMÉ - Manschappen van de oproerpolitie van Togo achter volgen demonstranten in de Togolese hoofdstad Lomé. De stad was gisteren het toneel van hevige rellen na het be kend worden van de verkie zingsuitslag. foto Jean-Philippe Ksiazek/EPA zie ook pagina 5 gens een tarief van 30 procent over woi'dt berekend. In plaats hiervan wordt de vermogensbe lasting afgeschaft. Het nieuwe belastingstelsel gaat gepaard met een algemene lastenverlichting van 5 miljard gulden. De paarse partijen kwamen gis teren ook overeen dat iedereen met een Melkertbaan meer mag verdienen. Nu krijgt iemand met een dergelijke gesubsidi eerde baan bij de ovei'heid of in het bedrijfsleven nog maximaal 120 procent van het minimum loon. Dat wordt 130 procent. GPD/ANP zie ook pagina 2 BEIROET - Een Libanese heeft aangifte gedaan tegen haar echtgenoot wegens verkrach ting en poging tot moord. Later bleek dat de man een overdosis van de potentiepil Viagra had genomen. De 35-jarige Béatrice moest naar het ziekenhuis na al te hartstochtelijke avances van haar 59-jarige man Antoine, meldde de ki-ant An-Nahar gis teren. Antoine had in de Ver enigde Staten Viagra aange schaft en na thuiskomst drie van de blauwe pilletjes tegelijk ge slikt. Beatrice vertelde de politie dat haar man alle zelfcontrole was kwijtgeraakt. Zij had hem nooit eerder zo opgewonden gezien. GPD De politie heeft gisteren in Sint-Maartensdijk een hennep kwekerij met achtduizend planten opgerold. De kwekerij kwam aan het licht, toen medewerkers van Delta Nutsbedrijven merkten dat bepaalde elektriciteits- <1 leidingen wel erg veel stroom trokken. In Paraguay gingen gisteren de vlaggen uit, na de verrassende zege van de WK-ploeg op Nigexia (3-1). De Zuid-Amexrikanen kwalificeerden zich ly-S. Jtj daai'door ten koste van Spanje voor de achtste finale. Ze spelen tegen Frankrijk. Nigeria ontmoet Dene- U O» marken. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 19,20 en 21 SCHIEDAM - De Duitse politie heeft drie mannen aangehou den die betrokken zouden zijn bij de moord op een 37-jarige Duitse vrouw in Schiedam. De drie zouden de vrouw samen met haar vriend volgens de Duitse politie om het leven heb ben gebracht om haar drie kin deren voor pornofilms te kun nen misbruiken. De drie bekenden gisteren de wouw te hebben gewurgd. Plet lijk van de Duitse werd in de nacht van 31 mei op 1 juni ge vonden in een diepvrieskist in een pand te Schiedam. Meteen na de ontdekking van het lijk werden in Schiedam twee Duitse mannen aangehou den die met de vei-moorde vrouw en haar drie kinderen sa menleefden. Haar 32-jarige vriend bekende de dader te zijn. Hij zei de mooi'd te hebben ge pleegd 'omdat de vrouw zo las tig was.' De andere man, een 29- jai'ige Duitser, werd vrijgelaten. Volgens de Schiedamse recher che had hij niks met de moord te maken. De vrijgelaten man is nu echter één van de mannen die de Duitse politie heeft aangehouden. Hij zou samen met een 78-jarige man uit Düsseldorf de mooi'd op de vrouw en het misbruik van haar kinderen hebben voorbe reid. De mooi'd is uiteindelijk uitgevoerd door de 32-jarige vriend van de vrouw en een 25- jarige man uit Duisburg. Volgens de Duitse politie is de vrouw vermoord omdat ze de mannen dreigde aan te geven voor het misbruik van haar drie kinderen. Het gaat om twee meisjes van 11 en 12 jaar oud en een jongetje van 4 jaar. Het drie tal is inmiddels ondergebracht bij familie in Duitsland. GPD BRUSSEL - Het proces tegen Mare Dutroux, hoofdverdachte van de moord op zeker vier Bel gische meisjes, zal op zijn vroegst plaatsvinden in septem ber 2000. Justitie heeft nog twee jaar nodig om de zedenzaak vol ledig te onderzoeken. Het valt trouwens ook niet uit te sluiten dat de zaak pas in 2001 dient. De Belgische Liga voor de Rechten van de Mens protes teerde gisteren tegen het feit dat in de zedenzaak nog niemand is bestraft; ook geen Rijkswach ters die blunderden. ANP door Steven van Aartrijk PARAMARIBO - De Neder landse journalist Armand Snij ders is dinsdagavond in Para maribo door onbekenden met de dood bedreigd. Na terugkeer van een etentje werd Snijders door drie mannen in een auto gesleurd, nadat hij eerst een klap in zijn maag had gekregen. In de auto kreeg Snijders, wei'k- zaam voor de VNU-bladen en Radio 2, een pistool op zijn hoofd en werd hem veiteld dat hij onmiddellijk moest stoppen met het schrijven van artikelen over Suriname. Ook moest hij meteen terug naar Nederland. Zo niet, dan zal 'het de volgende keer minder goed aflopen', ki-eeg hij te horen. Daarna werd hij uit de auto gegooid. Snijders heeft inmiddels bij de politie aangifte gedaan wegens mishandeling, vrijheidsbero ving en poging tot doodslag. De Surinaamse minister van Justi tie en de procui-eur-generaal zijn inmiddels op de hoogte van het voorval. Ook zal de Neder landse Vereniging van Journa listen de zaak in behandeling nemen. De Nederlandse ambassade in Paramaribo heeft geschokt ge reageerd en het voorval gemeld aan het ministeiïe van Buiten landse Zaken in Den Haag. Betoging Vijfduizend Surinamers liepen gisteren mee in een vreedzame protestmars door de straten van Paramaribo. De demonstran ten, bestaande uit oppositiepar tijen, vakbeweging en talirijke maatschappelijke organisaties, eisten het onmiddellijke aftre den van de regering-Wijden- bosch. De actie werd gesteund door de Vereniging Surinaams Bedrijfsleven, die haar leden had geadviseerd hun bedrijven voor enkele uren gesloten te houden. Aan het hoofd van de ROTTERDAM - Whitney Hous- ton heeft haar optreden in Ahoy voor woensdag afgezegd. De annulering van het concert is ingegeven door de slechte voor verkoop. Een tweede reden is waarschijnlijk de in de lucht hangende scheiding van haar echtgenoot Bobby Brown. GPD stoet hepen de leiders van de op positiepartijen en de vakbon den. Aanvankelijk leek de op komst voor de protestmars mager. Ongeveer 500 betogers verzamelden zich 's morgens bij het hoofdkwartier van de Suri- naamse Partij van de Arbeid. De twee uur durende betoging voerde langs het parlementsge bouw en het kabinet van Wij- denbosch. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 8 713214 000002 door Richard Hoving ZÏERIKZEE - De Oranje- koorts is na de vijf-nul zege op Zuid-Korea van afgelopen za terdag opgelopen tot ongeken de hoogte. Miljoenen Neder landers zitten vanmiddag om klokslag vier uur aan de buis gekluisterd om de laatste groepswedstrijd tegen Mexico te zien. In veel bedrijven en in stellingen gaat bet werk des ondanks gewoon door. Een rondgang langs een aantal Zeeuwse bedrijven leert dat de Oranjegekte in de hoogste echelons nog niet heeft toege slagen. De directeur van Ha ringman Betonwaren in Goes piekert er niet over om zijn werknemers vrijaf te geven. „Persoonlijk vind ik het We reldkampioenschap maar een overdreven gebeuren. Gezien de wantoestanden van de af gelopen dagen kan ik er wel begrip voor opbrengen als be sloten wordt om de komende jaren geen grote toernooien meer te spelen." De aard van het bedrijf staat volgens de di- recteur.niet toe om de pooit na vier uur te sluiten.,We zij neen dienstverlenende en klantge- richte onderneming. Als ie mand om beton komt vragen, moeten we kunnen leveren. De productie van Koninklijke Zeelandia in Zierikzee kan eenvoudigweg niet worden stilgelegd, zegt een medewer ker. Op kantoorworden flexi bele werktijden gehanteerd. Het kan best zo zijn dat men sen daar eerder weg gaan, maar de productie-afdelingen stoppen niet." De Koninklijke Schelde Groep, waar de mid- dagdienst om kwart voor vijf afloopt, treft geen voorzienin gen voorihetpersoneeL weet de secretaresse van het hoofd personeelszaken. „Ik heb het even gevraagd) maar zover de mensen om mij heen weten, komen er nergens in het be drijf televisies te staan. Verbaasd Woordvoerder P. P. van de Wijs van het chemieconcern Dow Chemical in Teraeuzen rea geert verbaasd. „Ik ben net te rug uit het buitenland. Is het een belangrijke wedstrijd? Ach, ik denk dat hier en daar wel met televisies of radio's wordt gesleept." Uitzonder lijk veel verzoeken om een vrije dag op te nemen zijn er niet gedaan, aldus De Wijs. D e Zeeuwse onderwij sinstel- lingen veiwachten dat hun leerlingen massaal naar Ne- derland-Mexico zullen gaan kijken. Op de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren in Middelburg heeft de leerlingenv'èreniging ge waagd of ze een groot scherm in de kantine mag opstellen. „Een prima plan", zegt de voorzitter van de centrale di rectie A P. H. de Munck. Vol gens hem lopen de lessen van middag geen gevaar. „Het laatste lesuur eindigt om tien over vier. Dat zal dus wel loslo pen." Overtrokken Rector B. Favier van het Buys Ballot College in Goes is blij dat de wedstrijd 's middag wordt gespeeld. Hij herinnert zich de finale om de wereldbe ker tussen Ajax en het Brazili aanse Gremio van een paar jaar geleden in Japan nog goed. Door het tijdsverschil a mee in de oranje mode. werd deze wedstrijd halver wege de ochtendgespeeld. „De hele school stond op zijn kop. Werkelijk iedereen wilde kij ken. Dat hoeft voor mij niet nog een keen" Favier noemt de heisa die rond Nederland- Mexico is ontstaan sterk over trokken. „Er gebeuren belang rijkere dingen in de wereld waar minder drukte om wordt gemaakt." De laatste groepswedstrijd van Oranje stond gisteroch tend op de agenda van het ma nagementteam van de ge- foto Ruben Oreel meente Sluis-Aardenburg. Volgens gemeentewoordvoer der A Dierikx is bij hoge uit zondering besloten om de ambtenaren een kwartier eer der naar huis te laten gaan. „Sluis-Aardenburg werkt met bloktijden. Bepaalde delen van de dag moet iedereen aan wezig zijn. Het middagblok duurt precies tot vier uur", al dus Dierikx. De gemeente woordvoerder haast zich te zeggen dat het 'voetbalkwar tiertje' wel moet worden ge compenseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1