Angst staat klager zorg in de weg Sydney 2000 met materiaal uit Goes UITVOKOOP imoy Ik vrees dat de euro lang niet zo hard zal zijn als iedereen hoopt Nieuwe warme bakker in Sas van Gent TOT zeeland donderdag 25 juni 1998 1 5 Rapport klachtrecht Plaatsen vrij in zomerkamp Pnem/Mega Groep wil productie en distributie stroom in één bedrijf ondernemend zeeland Schelde International haalt order voor Olympische Spelen binnen Bureau Toerisme moet van provincie geld bij bedrijfsleven halen kORTING door Esme Soesman KAPELLE - Angst voor repre sailles weerhoudt sommige mensen ervan een klacht in te dienen bij zorginstellingen. Een klachtencommissie die uit onaf hankelijke - niet bij de zorgaan bieder betrokken - personen bestaat, controles en de moge- ijkheid tot opleggen van sanc ties zouden klachtenprocedures kunnen verbeteren. In de dis- aissie over de werking van de Vet Klachtrecht Cliënten Zorg- nstellingen (WKCZ), woensdag n De Vroone in Kapelle, waren lit enkele van de aanbevelingen lie door de aanwezigen werden ;edaan. lecent onderzoek van de Stich- ing Het Klaverblad Zeeland aider directies en cliëntenra- len van Zeeuwse zorgleverende nstellingen wijst uit dat de IVKCZ, die augustus 1995 in werking trad, in de praktijk ilecht werkt. Zo zijn lang niet iveral klachtenreglementen ipgesteld en voor zover dat wel s gebeurd, zijn deze regiemen en niet of onvoldoende aan cli- siten bekend gemaakt. tNiet optimaal )ok wat klachtencommissies letreft is de uitvoering van de /et nog lang niet optimaal te loemen. Voorzitters van deze ommissies zijn niet altijd onaf- ankeli j k en sommige Machten- ommissies blijken onder meer lit werknemers te zijn samen- ;esteld. Klachtenprocedures orden nog te vaak als hoog- irempelig ervaren. Dat zou het evolg kunnen zijn van boven- ;enoemde tekortkomingen. Het nvoeren van een vertrouwens- lersoon kan die drempel veria- en; maar juist deze optie is niet erplicht gesteld, fit de discussies - gevoerd tus- en onder meer cliënten, zor- aanbieders en -verzekeraars, atiëntenplatforms en be leidmakers - kwam bovendien naar voren dat angst voor repre sailles mensen, volgens enkele aanwezigen terecht, nog steeds van het indienen van een lclacht weerhoudt. Toezicht Het Klaverblad wil de uitkom sten van het onderzoek voorleg gen aan inspecties. „De wet wordt immers onvoldoende na geleefd. Onduidelijk is echter, bij een gewijzigde rol van de in specties, wie toezicht houdt op naleving van de wet en bij wie de bevoegdheid tot eventuele sancties berust'1, belichtte di recteur van Het Klaverblad E.M.Th. Ardon-Visser één van de knelpunten in de Machtwet. Het onderzoek is uitgevoerd in verzorgings- en verpleeghui zen, in verstandelijke, lichame lijke en geestelijke gezond heidszorg, ziekenhuizen, ambulancediensten, woonzorg centra, thuiszorg en welzijn voor ouderen. Van de 136 aan cliëntenraden verstuurde formulieren kwa men 55 terug. Van de honderd aan directies verstuurde vra genlijsten zijn er 54 terug ont vangen. VEERE - Voor het zomerkamp van Humanitas zijn nog enkele plaatsen vrij. Het kamp, van 25 tot en met 31 juli in Veere, is bedoeld voor Mnderen uit een-oudergezin nen en Mnderen die door om standigheden niet op vakantie kunnen. Belangstellenden kunnen zich nog aanmelden bij Scoop in Middelburg, het Zeeuws insti tuut voor zorg, welzijn en cul tuur. EINDHOVEN - De Pnem/Mega Groep is voorstander van een hernieuwde integratie van de productie en distributie van elektriciteit in één bedrijf. De groep verwacht dat dit op de toekomstige vrije energiemarkt een beter perspectief biedt dan alleen schaalvergroting van de productiefaciliteiten. Bestuursvoorzitter ir. W. Wie- chers zei dit woensdag bij de presentatie van het jaarverslag. Volgens hem is integratie veel eenvoudiger te realiseren. De Elektriciteits-Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland (EPZ), voor tweederde eigen dom van de Pnem/Mega Groep, is naar zijn mening groot genoeg om met andere producenten te kunnen concurreren. Overigens betekent dit niet dat schaalvergroting helemaal van de baan is, aldus Wiechers. „Het een hoeft het ander niet uit te sluiten. We zouden ook op on derdelen met anderen kunnen samenwerken. Ik verwacht daarover binnen enkele maan den duidelijkheid." Aandeelhouders Vorige week toonde EPZ zich wel voorstander van schaalver groting. Volgens directeur Van Meegen onderzoekt zijn bedrijf op welke manier in de toekomst kan worden samengewerkt met andere ondernemingen. Hij voegde daar overigens aan toe dat dit gebeurt in nauw overleg met zijn aandeelhouders. De Pnem/Mega Groep is vorig jaar ontstaan na een fusie van de Provinciale Noordbrabantse Energiemaatschappij, Mega Limburg en het Limburgse af valbedrijf AVL. De onderne ming is ook actief op het gebied van telecommunicatie. Sedert eind 1997 importeert de groep bovendien Brits aardgas. Omzet De omzet bedroeg vorig jaar bi j- na 5 miljard gulden. De winst kwam uit op 239 miljoen. Daar van wordt een kleine 48 miljoen uitgekeerd aan de aandeelhou ders. Dat zijn de provincies Noord- Brabant en Limburg en een aantal gemeenten. Er wer ken ruim 4600 mensen. De Pnem/Mega Groep verwacht voor het lopende j aar een verde re stijging van de omzet en winst. Woensdag maakte de on- derneming bekend dat het defi nitief een belang van 25 procent heeft genomen in de Van Ganse winkel Groep. Dit bedrijf houdt zich voornamelijk bezig met het inzamelen van afval. ANP Studie naar kans personenvervoer over spoorlijn naar Antwerpen MIDDELBURG - De bevolking van Midden-Zeeland kan in de toekomst mogelijk via een rechtstreekse verbinding met de trein naar Antwerpen. Onderzocht wordt of het moge lijk is een aftakking op de spoor lijn Vlissingen-Bergen op Zoom richting Antwerpen te maken. De bedoeling daarvan is het ha ven- en industriegebied van Antwerpen met dat van Vlissin- gen-Oost via een kort spoortra ject te verbinden. Statenlid M. Wiersma (Delta Anders) suggereerde gisteren in de statencommisie economie over deze aftakking ook perso nenvervoer mogelijk te maken. „Dan zitten we eerder in de ho- ge-snelheidslijn", zei hij. „Want die zie ik niet in Roosendaal stoppen; wel natuurlijk in Ant- wei-pen." Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- ge vertelde dat personenvervoer op de gewenste korte korte spoorverbinding met Antwer pen aan de orde is geweest in een van de regelmatige gesprekken die hij met Antwerpse haven schepen L. Delwaide heeft. „Die is er in elk geval een voorstander van", aldus Bruinooge. BROUWERSHAVEN Zangavond - Vijf jeugdkoren treden zaterdag op in de Ned. Hervormde kerk te Brouwer shaven. Het zijn het jeugdkoor Bid en Zing (Nieuwe-Tonge), het meisjeskoor Davina (Nieu we-Tonge), het meisjeskoor The Messengers (Veenendaal), het ldnderkoor Jedaja (Nieuwer- kerk) en het jongerenkoor Con Amore (Dirksland). De zang avond staat in het teken van de stichting Woord Daad en be gint om 19.30 uur. Michel van Bremen: „Het gaat om het psychologische effect." foto Cha rles Strijd Hulstenaar promoveert op meting en beheersing valutarisico's door Barend Pelgrim HULST - „Het gedrag van mensen op de financiële markt staat lijnrecht tegenover hun gedrag in de supermarkt. Geen mens gaat toch koffie inslaan wanneer de prij zen omhoog schieten? Maar dat is wel het geval met beleggingen, want hoewel de koersen de laatste drie jaar extreem zijn gestegen hebben er nog nooit zo veel men sen'bij gezeten als nu." Hulstenaar Michel van Bremen verdedigde woensdagzijn proefschrift 'Currency Risk Management for Firms and Financial Institutions' aan de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) en promoveerde daarmee tot de graad van doctor. In zijn werk behandelt hij de meting en beheersing van valutari sico's voor financiële instellingen en indu striële ondernemingen. Volgens Van Bremen realiseren onderne mingen zich niet of nauwelijks dat schom melingen van valutakoersen een ernstige bedreiging vormen voor hun kernactivi teiten. „Als de dollarkoers stijgt, worden producten die in dollars verhandeld wor den, duurder. Dat is voor een bedrijf dui delijk zichtbaar. Het échte risico is echter dat de eigen concurrentiepositie van een organisatie door een dergelijke ontwikke ling verzwakt wordt." De 31-jarige Hulstenaar wijst op datgene wat Philips op dit ogenblik dooimaakt. „Door de daling van de Japanse yen is So ny op dit moment in staat zijn producten veel goedkoper op de markt te brengen. Philips merkt echter alleen dat ze zélf minder verkopen, terwijl dit toch een ge volg is van die koersschommeling. De concurrentiepositie van Philips verzwakt daardoor, hetgeen onmiddellijk merk baar is in de aandelenkoers. Deze risico's heb ik in mijn proefschrift in beeld ge bracht in een model. Dat betekent dat de ze factoren voortaan meetbaar zijn en dat bedrijven kunnen anticiperen op dit soort ontwikkelingen. Een concern als Dow kan hierdoor risico's die ze niet in de hand hebben in beeld brengen en afdekken." Als student bedrijfseconomie aan de KUB raakte Van Bremen geïntrigeerd door de handel in opties. Na zijn studie bleef hij als wetenschappelijk medewerker ver bonden aan de universiteit in de vakgroep Finance and Investment en heeft hij vier jaar gewerkt aan zijn proefschrift. Van Bremen juicht als financieel deskundige het besluit toe dat de gemeente Hulst van af juli het salaris op de loonstroken zowel in guldens als euro's laat afdrukken. „Het gaat om het psychologische effect," meent de doctor-in-spe. „De euro zal enorme ge volgen hebben voor de concurrentieposi tie. De euro zal zeker in de grensstreek zijn weerslag hebben. De prijzen bij de Edah of de Delhaize worden echt vergelijkbaar; voor de consument is dat gunstig maar voor de middenstand kan het een bedrei ging zijn." Van Bremen plaatst wel grote kantteke ningen bij de invoering van de euro. „Al die landen bij elkaar kunnen nog niet eens komen tot een eenvormige wetgeving over zoiets banaals als een uniforme telefoon stekker. Hoe kunnen ze dan wel succesvol al die economieën op elkaar afstemmen? Het zal vreselijk moeilijk worden, vrees ik. Ik denk dat de euro lang niet zo hard zal zijn als iedereen hoopt. Bij het afsluiten van een lening tot óver het jaar 2002 zou ik het risico op rentestijging en inflatie indekken. Want wie garandeert mij dat de rente over vier jaar geen 10 procent is?" door Claudia Sondervan GOES - Al is een bedrijf zestien Olympische Spelen in succes sie officieel leverancier - offi cial supplier -, dan nog volgt elke editie weer het gevecht tegen de concurrentie en het patriottisme. Schelde Interna tional in Goes is er weer in geslaagd om een van de leve ranciers voor het topsporteve nement te zijn dat in 2000 in Sydney gehouden wordt. Sinds Nederland weer betrok ken raakte bij de Spelen in 1928 met de editie Amsterdam sporten Olympische deelne mers met Goes' materieel. Eind dit jaar beginnen de leveringen voor veertien basketbalinstal laties, die met reserveonderde len en technische ondersteu ning maar Australië gaan. Bestellingen De order beloopt in totaal 450.000 gulden. „Geen enorm bedrag", beaamt directeur H. Dekker van de Goese produ cent van sporttoestellen en sta dioninrichtingen. „Maar daar gaat het ons niet om. Het gaat om cle spin-offde bestellingen die zo'n levering losmaakt. Na Barcelona in 1992 M'egen we 39 orders voor basketbalstellin gen, voor 60- tot 70.000 gulden elk. En sinds de Spelen in Mos kou (1980) en Seoel (1988) heb ben we contacten in Aziatische markten." 'Sydney' moet het bedrijf steviger in de Aziati sche markt doen wortelen. Dat valt niet mee, zeker in lan den die waar het even kan in heemse producenten de orders gunnen. „Elk land wil graag op de Spe len het eigen potentiëel tonen. Maar Australië heeft geen top sportindustrie. Er zijn in feite vijf wereldwijde leveranciers die materieel op topsportni veau kunnen leveren", schetst Dekker, „Leveren voor de Olympische spelen is voor de De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. producenten van sportartike len hetzelfde als Formule 1- races voor de autoindustrie: meedoen houdt je bovenop de laatste ontwikkelingen en zet je prominent in de marlet. Met dit verschil dat de autoindu strie geen Fl-bolides verkoopt - wij verkopen het materieel dat Olympisch gebruikt wordt wel", tekent Dekker aan. Bamboevloeren De installaties die tijdens de Spelen van 1992 in Barcelona werden gebruikt voldoen al niet meer volgens de huidige standaards van Fiba, de inter nationale federatie van bas ketbalbonden. Deze instantie keurt alle materieel dat leve ranciers aanbieden. De Fiba- goedkeuring voor de nieuwe bamboebasketbalvloeren van Schelde International dit voor jaar kwam te laat voor Sydney. Voor de editie 2004 zal Fiba de vloer opnieuw beproeven. „Eisen en methodieken veran deren doorlopend. We hebben vier ingenieurs lopen die ook ander tekenwerk doen, maar ik kan er wel tien voltijd op ont wikkeling hebben. Nederland is ook de lastigste markt, Sporthallen zijn hier niet op één sport ingericht maar multi functioneel, de sporthalbe heerder moet alles alleen kun nen bedienen en op scholen willen leerkrachten ook niet te veel moeite hoeven doen voor de toestellen. Daarbij moet al les arbovriendelijk zijn. Dat is onze edge." Blooper In de voorhoede sta je als be drijf ook gauw te kijk. „Vroeger was het bord achter de basket niet van gelaagd glas en zat er ook geen dunM-ing aan. In Moskou (1980) gebeurde het dus dat een speler het bord na een dunk uit elkaar deed spat ten. Dat ging via de televisie de hele wereld over en werd veel herhaald als sportblooperHet gebeurde later nog een keer. Een speler van Tel Aviv, Ban nister, 120 kilo, had aangekon digd het bord te laten springen. En deed dat ook. We hebben er niet zoveel last van gehad. Mensen hebben het daar graag over en dan moet je niet te nar rig doen. Als je naam maar goed gespeld wordt", lacht Dekker. De tweede poot van Schelde International, stadioninrich- Directeur H. Dekker van Schelde International in Goes bij zijn 'Olympische' basketbalinstallatie. ting, is van bijproduct geëvolu eerd tot een activiteit die een derde van de omzet bepaalt. „We begonnen met geïmpor teerde Italiaanse stoeltjes voor het stadion van FC Volendam, nu hebben we een eigen kuip- stoel en hebben we zitinrich- tingen geplaatst voor een hele reeks clubs uit de eerste- en eredivisie en stadions als Am sterdam Arena en Gelredome." Deze week verwacht Dekker het fiat voor de herinrichting van het stadion van FC Gronin gen, andere clubs als Sparta zitten nog in de acquisitie. „Dat heeft ook tot gevolg dat foto Dirk-Jan Gjeltema we de komende tijd nieuwe mensen gaan werven. Houtbe werkers voor de bamboe-bas- ketbalvloeren, mensen voor verkoop en export. Hoeveel, kan ik nog niet zeggen." door Marianne Hemelaar SAS VAN GENT - Liefheb bers van mosselbrood, Zeeuwse Vlegel en Mauritz- bonbons kunnen vanaf au gustus terecht bij een nieuwe bakkerij in Sas van Gent. Het pand van de voormalige bak kerij H. Cleemput in de Sta tionsstraat wordt verbouwd en de nieuwe eigenaar A de Putter neemt er zijn intrek. Bakker Cleemput zag er geen brood meer in, maar Aaldert de Putter heeft alle vertrou wen in de toekomst. Eerder was hij werkzaam bij de Vlaamse Bakker in Philippi ne. Dat bedrijf ging ter ziele en De Putter stond op straat. Hij besloot de inboedel en de winkel over te nemen en zelf aan de slag te gaan. Inmiddels draait de zaak zo goed dat uit breiding mogelijk is. De loca tie in Sas van Gent is een uit komst. De nieuwe winkel zal worden gerund door Peter van Waar de en later komt De Putters zoon Bennie ook in de zaak. Buiten het normale broodas sortiment kunnen Manten ook zoutarm-, glutenvrij- of boekweitbrood bestellen en verder zijn zelfgemaakte koe ken, oliebollen en bavarois-, kwark- en progress gebak te verkrijgen. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het Bureau voor Toerisme Zeeland hoeft niet bij de provincie aan te klop pen voor een extra bijdrage om zijn projectenbureau in stand te houden. Volgens PvdA-staten- lid D. Eveleens moet de be drijfstak recreatie en toerisme zelf maar voor de financiering van het projectenbureau zor gen, nu de Zeeuwse gemeenten weigeren voor dit doel een op slag op de toeristenbelasting in te voeren. „Dit betekent dat de geplande bodem onder het projectenbu reau wegvalt", zei Eveleens woensdag in de statencommis sie economie. „Het is nu een zaak voor het bedrijfsleven. De vraag is alleen wat er moet ge beuren als dat de financiële ver antwoordelijkheid niet op zich neemt. Moeten we de toeristi sche sector dan maar in zijn sop laten gaarkoken en het op een koude sanering laten aanko men?" GedeputeerdeJ. G.vanZwieten (WD, toerisme) erkende dat de de verantwoordelijkheid voor de toekomst van het projecten bureau moet worden gelegd waar ze thuishoort: bij het be drijfsleven. „Maar", vroeg hij zich af, „moeten we dat dan maar met de kop tegen de muur laten lopen?" De consultatie- groep voor recreatie en toerisme zal zich volgens Van Zwieten op de nu ontstane situatie beraden. Hij kondigde aan dat dit wat hem betreft een open gesprek zal zijn. „Een dictaat vooraf werkt alleen maar averechts." Portugees duo MIDDELBURG - Luis de Sousa en Evelien Satink, leden van de Portugese muziekgroep Mo, tre den zaterdag 27 juni (15 tot 17 uur) op in de binnentuin van de Drukkerij aan de Markt in Mid delburg. Concert Zeeuws Vocaal Ensemble in kerk Burgh BURGH - Het Zeeuws Vocaal Ensemble onder leiding van Kees van Eersel geeft woensdag 8 juli samen met harpiste Lenie de Meij een concert in de her vormde kerk van Burgh. Dit concert wordt gegeven in het kader van het zomerpro- gramma van de Hervormde ge meente Burgh met als thema 'Landschap in Zeeuws licht'. Op het programma staan Engel se Madrigalen en koorliederen van Mendelsohn, Schubert en Saint-Saëns. Deze liederen hebben als onderwerp: bloe men, landschappen en seizoe nen. Het concert begint om 20.00 uur. (Advertentie) 50% PLGin fpdO rik vO MIDDCUMJRG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15