Middelburg bouwt leegstand op tthtt PZC PZC Eigen 'acht' voor roeivereniging Honte Giropas vervangt bibliotheekkaart Plannen voor nieuwe opzet Plein 1940 nog in ontwikkelingsfase Goese ambtenaren besparen papier zeeland 13 Directeur Woongoed wijst op gevolgen ongebreidelde groei voor woningmarkt Project integrale veiligheid Tholen Drankrijder mensenwerk Molukkers betonen solidariteit ZWN helemaal weg uit Zierikzee Toerpont Terneuzen kan varen Verladers blij met Zoomweg Inbreker betrapt in Waarde Wijkvereniging Veere-Zanddijk viert jubileum donderdag 25 juni 1998 I door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente I Middelburg moet meer doen dan alleen maar nieuwe wonin- I gen bouwen. Nieuwbouw moet gepaard gaan met sloop van be staande huizen en samenvoe- ging van bijvoorbeeld kleine appartementen. De provincie moet paal en perk stellen aan het bouwen van mo dale hum- en koopwoningen buiten het stadsgewest. Vlissin- gen en Middelburg moeten dui delijke afspraken maken over het aantal te bouwen woningen, de plekken en de fasering. Dat stel directeur J. P. Ondeixlijk van Woongoed Middelburg in een brief aan de gemeenteraad. De directeur van Woongoed uit te tijdens het slaan van de eerste paal van de nieuwe wijk De Hooge Plaaten in april van dit jaar harde woorden. Hij zei toen dat Middelburg niet te veel nieuwe woningen moet bou wen. maar meer moet letten op de gevolgen daarvan. De snel heid waarmee de stad aan het bouwen is, is funest voor de leegstand, zei hij. Onderdijk heeft het gemeente bestuur inmiddels een brief ge stuurd, waarin hij zijn opvattin gen uiteen zet. De Middelburgse woningvoorraad zal tot 2010 stijgen met ruim twaalf procent, terwijl de groei op nul uitkomt. Kopers zullen dus voor een deel van buiten Middelburg komen. Die kunnen uit de provincie ko men, maar ook uit overig Neder land. De bereidheid van mensen om van elders uit de provincie naar Middelburg te verhuizen is niet vanzelfsprekend. De ge meente zal daar moeite voor moeten doen. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat de afgesproken groei van de Zeeuwse woningvoorraad met 4500 woningen in de periode 1995-2001 al dit jaar ruim schoots is gehaald. Die groei kwam voornamelijk voor reke ning van gemeenten buiten het stadsgewest. De Zeeuwse markt voor nieuwbouw is dus beperkt, aldus Onderdijk. De leegstandscijfers zijn vorig jaar fors gestegen. Volgens Woongoed een teken dat er vol doende huurwoningen zijn in de provincie. Om die huizen aan trekkelijk te houden, kunnen woningbouwverenigingen en SINT-ANNALAND - De com missie algemeen bestuur en wel zijn van de gemeente Tholen be spreekt woensdag een voorstel om een adviesbureau in Sint- Annaland aan de slag te laten n met het project 'integrale veiligheid'. Kosten 15.000 gul den. Het plan is het resultaat van een in november genomen besluit, op basis van de startnotitie Inte grale Veiligheid. Het adviesbu reau draagt voorbeelden aan, neemt interviews af met sleutel personen, organiseert een be wonersavond en brengt een eindrapportage uit. Op basis van de uitkomsten zal een ad vies over aanpak worden gege ven. GOES - Een 39-jarige Goese- naar is woensdagmorgen om kwart voor twee de 's Heer Hen- drikskinderenstraat in zijn woonplaats aangehouden voor het rijden onder invloed van al cohol. De man had een promil lage van 1,2 microgram, terwijl 0,5 microgram is toegestaarj. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN - Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-maij: pzcredcity1@pzc.nl corporaties drie dingen doen: de jaarlijkse huurverhoging zo laag mogelijk houden, veel geld uitgeven aan onderhoud én wo ningen verkopen aan zittende huurders. De gemakkelijkste oplossing om de woningmarkt aantrekke lijk te houden, is volgens Onder dijk stoppen met bouwen. „Maar dat gaat voorbij aan de vele kwalitatieve knelpunten op de Middelburgse woning markt. Er zijn veel te weinig huurwoningen geschikt voor se nioren. Er zijn veel te weinig mime koopwoningen. Er zijn te veel kleine flatwoningen zonder lift. Er zijn te veel dure eenge- zinshuurwoningen. Door het bouwtempo te verlagen zoeken Middelburgers hun heil elders of men moet berusten in zijn slechte huisvesting." Onderdijk kaart in zijn brief vier aanbevelingen aan. Met na me over het aantrekken van mensen buiten Zeeland is hij optimistisch. Door part-time en telewerken hoeven mensen niet meer te wonen in de plaats waar ze werken. Middelburg biedt bovendien rust. ruimte en vei ligheid. aspecten die meewegen bij het zoeken naar een geschik te woonplaats. Volgens de Woongoeddirecteur zijn er nog twee factoren die nodig zijn om 'nieuwe Middelburgers' te wer ven. Stadsuitbreiding en -ver nieuwing moeten kwalitatief van een hoog niveau zijn. Daar naast moet het voorzieningen niveau in het stadsgewest om hoog. door Maurits Sep VLISSINGEN - Mensen die een giropas met chipper heb ben, kunnen die kaart sinds woensdag gebruiken als lid maatschapskaart van de open bare bibliotheek van Vlissin gen. De code van de betaalpas en de persoonlijke gegevens die erop staan, zoals naam, adres en woonplaats, worden gekop peld aan de gegevens van de betreffende klant in het sys teem van de bibliotheek. De oude lidmaatschapskaaxi; is daardoor overbodig. De Vlis- singse bibliotheek is de eerste in Nederland waar dat moge lijk is. In de grotei-e Zeeuwse biblio theken is het mogelijk om met de chipper (van de Postbank) en met de chipknip (van de banken) kleine betalingen te doen voor bijvoorbeeld het le nen van boeken en het betalen van het lidmaatschap of boe tes. Alleen in de Vlissingse bi bliotheek kan de giropas ook dienst doen als lidmaatschaps kaart. Vlissingen is gekozen als proeftuin om te onderzoeken wat de klanten vinden van een multifunctioneel gebruik van hun giropas. Dat onderzoek wordt het komende half jaar uitgevoerd. Bux-gemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen was woensdag de eei-ste die zijn gi ropas bij de bibliotheek liet i-e- gistx-eren. Na het intoetsen van de chipcode werden zijn code en persoonlijke gegevens van de kaart ingelezen in het i-egi- stratiesysteem van de biblio theek. Vanaf dat moment her kent de bibliotheek de klant Burgemeester Van der Doef liet zich als eerste met zijn giropas en chipcode bij de bibliotheek registreren. foto Ruben Oreel aan de hand van het chipper- nummer. Het uitlenen en inne men van boeken kan daardoor volledig geautomatiseerd plaatsvinden. R. Janse, bestuursvoorzitter van de Vlissingse bibliotheek, sprak van een bijzonder pro ject. „In 1993 begonnen de Zeeuwse bibliotheken aan het project Lenen Loont. Dat om helst een nieuw concept, van een marktgerichte bibliotheek die de diensten beter afstemt op de individuele wensen van de klant. Daaxwoor moeten we wel inzicht hebben in de indi viduele wensen van de klant. De chipper geeft ons dat in zicht." Bijkomend voordeel van het gebniik van de giropas is vol gens Janse,dat het 'geneuzel met dubbeltjes en kwartjes' voorbij is. De directe voordelen zijn klein, erkende Janse. „Maar we gaan wel een bepaalde xrich- ting op. Het project is voox-al bedoeld om te weten te komen wat de klanten vinden van een multifunctioneel gebruik van de betaalkaart. Zo is het moge lijk om mensen die reislitera- tuur lenen te wijzen op aanbie dingen van de VVV. De vraag is: vinden mensen dat aantrek kelijk of niet?" Dat is ook het belangrijkste voor Chipper Nederland, een van de paxriners in dit pi-oject. „De eex-ste dienst van de be- taalkaart is natuurlijk betalen. Maar vaixaf het begin is de gi ropas een multifunctionele kaart geweest. Dat blijkt van daag". zei directeur C. J. Keet man van Chipper Nedexiand. Als het project aanslaat en wordt vooxtgezet, biedt het in de toekomst nog ruimere mo gelijkheden. Het wordt dan mogelijk met behxxlp van de gi ropas van huis uit gebrxxik te maken van diensten van de bi bliotheek. IGanten kunnen dan thuis de catalogus van de bibliotheek inzien en zo boe ken resexvex-en of gebruik ma ken van het Inteirxet. door Josette van Velzen Ietwat voorbarig kopte vorig jaar een landelijke krant: 'Honte wil een eigen acht'. „Het idee van een eigen acht speelde weliswaar al wat langer bij en kele leden", zegt Michael de Nijs, lid en PR-xnan van de Middelburgse roeiver eniging Honte. „Vorig jaar hadden we nieuwe aanlegvlotten aangeschaft. Bij de feestelijke ingebruikname zei ie mand gekscherend dat de vlotten met hun 3 6 meter precies lang genoeg waren om met twee 'achten' aan te kunnen leggen. En onze roeivereniging moest nu ook maar eens een eigen acht aan schaffen. De volgende dag stond toen die kop in de krant." Wat min of meer als een grapje begon, is toch serieus opgepakt. Na tal van acti viteiten en inspanningen is het gelukt om een nieuwe deelbare achtriemsboot aan te schaffen. De vereniging kan nu een compleet roeiaanbod bieden. Za- tei'dag 27 juni wordt de acht binnenge loodst. Acht achten van roeiverenigin gen uit Nedeiiand en België begeleiden de boot tussen 12.00enl3.00uur vanuit Souburg via het kanaal naar het vereni gingsgebouw aan de Havendijk 2 in Middelburg. Om 13.30 uur worden de Honte-8 en de deelnemei's aan deze prestatietocht feestelijk ontvangen in de thuishaven. De in 1960 opgelichte roeivereniging is lang de enige in Zeeland geweest, tot dat daar in 1985 de Goese vereniging bijkwam. In de loop der jaren groeide het ledental uit tot rond de 180, iets meer mannen dan vrouwen. Kindei-en kunnen vanaf een jaar of twaalf lid worden en de vereniging heeft leden tot in de tachtig. De Middelburgse roeivereniging De Honte is verguld met de nieuwe aanwinst, een deelbare achtriemsboot. foto Lex de Meester Toegankelijk „Vrijwel iedereen kan leren roeien en alleen bij windkracht zes, of een tempe ratuur lager 2 graden boven nul mag je niet het water op", vertelt De Nijs. „Het is een sport die je tot op hoge leeftijd kunt doen. Als je gi'aag in de buiten lucht sport eri je ledematen en gewrich ten niet bovenmatig wilt belasten, dan is vooral roeien zeer geschikt. We heb ben recreatieve xneiers, die het met na me voor het plezier en de gezelligheid doexx. De wedstrijdroeiers zijn fanatie ker, oefenen veel en bereiken met het zelfde materiaal, dus met dezelfde bo ten het wedstrijdniveau." Honte neemt x-egelmatig deel aan i-egio- nale, nationale en zelfs internationale wedstrijden. Bij The Head of the Rivex- i-ace van Amsterdam, waarmee het roeiseizoen wordt geopend en waar soms meer dan vierhonderd deelnemers aan meedoen, werden de ï-oeiers twin tigste. En dan te bedenken, dat dit een race voor achtriemsboten is en de ver eniging zelf niet over zo'n boot be schikt. Elfstedentocht Bij de Elfstedentocht, waaraan zo'n tweehonderd ploegen deelnemen, ein digde Honte vorig jaar op de veertiende plaats. Bij deze wedstrijd dient in esta fettevorm binnen 24 uur hetzelfde tra ject afgelegd te worden als bij de schaatswedstrijd. Er wordt dan ook 's nachts geroeid. De jaarlijkse uitwisse ling met de roeivereniging uit Folksto- ne, een zusterstad van Middelburg wordt om en om in Middelburg en Folk- stone gehouden. Als de Engelsen hier zijn wordt er een aantal festiviteiten exx wedstrijden georganiseerd met andere verenigingen. „Zo'n tien jaar geleden hebben we ook eens getracht om een achtriemsboot aan te schaffen", herinnexri De Nijs zich. „Dat is toen niet gelukt. De roeisport is een kapitaalintensieve sport. Zo'n boot kost nieuw meer dan veertigduizend gulden en voor een tweedehands acht moet je er ook al gauw vijfentwintig duizend neeitellen. Met de contributie- gelden krijg je dat niet voor elkaar We zijn al blij als we daarmee onze vloot, zo'n 25 boten waaronder skiffs, een-, twee-, en vierzitters, in stand kunnen houden. En dan zijn er nog de aanleg steigers, het gebouw, de loods, en de werkplaats. We doen heel veel zelf en betrekken daar zoveel mogelijk leden bij. Sommige nieuwe boten komen als bouwpakketjes aan en moeten hele maal in elkaar gemonteerd, afge schuurd en afgelakt worden. Er komen hier zelfs een paar gepensioneerde tim- meilieden helpen. Die hebben daar ple zier in. Ze zijn geen lid, maar vinden het zo'n mooi werk op zo'n mooie plek." Inkomsten De contributie noemt Michael de eerste geldstroom. De tweede bestaat uit op brengsten van de zeer goed lopende kantine van de vex-eniging. „Wij zitten hier natuurlijk op een schitterende lo catie aan de Havendijk tegenover de Maisbaai. Op een mooie dag is het hier lekker bedrijvig en goed toeven", ver zekert hij. Dat er nu toch een achtriemsboot komt, is volgens De Nijs voor een gi-oot deel te danken aan het dooxriastend optreden van bestuui-slid Haike Maat. Hij pakte het initiatief op en maakte er het pro ject 'Honte-8' van. Er werd een derde geldstroom aangebooixl, waarvoor on der meer sponsors werden aangezocht. „Hoofdsponsors zijn de Hogeschool Zeeland. Stichting Arduinse bedrijven en Scholengemeenschap Nehalennia In de voxm van het verzorgen van roei- lessen voor een aantal leerlingen, bie den wij iets teiug. Dat is in hele goede aarde gevallen en leerlingen van Neha lennia wonnen op 6 juni de derde pxrijs op de scholierenwedstrijd in Amster dam." Tot het project behoox-de ook de organi satie van een aantal activiteiten, waar aan door heel veel leden enthousiast werd meegewex-kt. „We hebben het af gelopen jaar bijvooi'beeld een rommelmarkt gehouden, een tuin plantdag, waar stekjes verkocht weid den, en een Honte-8 feest. Bovendien hebben meer dan vijftig leden een be drag voor de aankoop van de boot ge schonken. Dit alles maakt dat de nieu we acht echt een boot van de leden is geworden", aldus De Nijs. Hoe de boot gaat heten, is nog niet be kend. De roeivereniging zelf heeft de toepasselijke naam Honte, een oude be naming voor de Westerschelde. De bo ten dragen namen als Grevelingen, Roompot, kortom namen van waterge bieden in de buurtHonte heet er echter nog geen een. Is er dan nog wel iets an- dei-s mogelijk dan Honte-8 MIDDELBURG - Molukse jongeren uit Middelburg, Oost- Souburg, Vlissingen en Koudekerke nemen zaterdag deel in Amsterdam aan de eerste solidariteitsdemonstratie met de volkeren in Indonesië. Andere deelnemei's zijn Nedeilandse solidariteitsgroepen, Oost-Timorezen, Papoea's, Filippijnen en Molukse groeperingen, partijen en politieke organisaties uit heel Nederland. De demonstratie begint om 12 uur op de Dam. ZIERIKZEE - Hel streekvervoerbedxrijf ZWN Groep brengt zijn centrale voor de aanstuxring van stx-eekbussen onder bij Citax Midden-Zeeland in Goes, waar al een grote moderne taxicentrale draait. De centrale voor het streekvervoer is mo menteel nog gevestigd in Zierikzee. De ZWN Gi'oep stoot haar vestiging in Zierikzee af, per 1 september De commei'ciële af deling van de ZWN Groep in Zeeland verhuist van Zierikzee naar Middelburg, waarschijnlijk naar het Toeristisch Huis, waar de ZWN Groep al een mobiliteitscentrum heeft. Het kantoor van de ZWN Gx-oep in Zierikzee was tot de fusie tus sen de busmaatschappijen Zuid West Nederland (ZWN) en West-Nedexiand (WN) het hoofdkantoor van de ZWN. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen zijn op de valreep nog bereid een exploitatiegarantie af te ge ven om de zomexwaaxri van het toeristenpontje van en naar Hoedekenskei'ke mogelijk te maken. Daarbij gaat het om een krappe twintigduizend gulden. De gemeente Borsele inves teerde al anderhalve ton in de bouw van een aanlegsteiger. Het zomerveer, de Denick I, vaart van 5 juli tot en met 3 sep tember drie maal daags (op vaste tijden) iedere zondag, dins dag, woensdag en donderdag. De exploitant heeft binnen die periode 108 retourvaarten gepland. In Hoedekenskerke geeft de boot aansluiting op de stoomtrein naar Goes. Bij een ge middelde bezetting van zestien passagiers zijn alle kosten ge dekt. Valt het x-eizigersaanbod tegen, dan kan de financiële dekking van de gemeente worden aangesproken. BERGEN OP ZOOM - De verladersorganisatie E VO is tevre den over het besluit van de Tweede Kamer om de A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord, de Zoomweg-Noord, aan te leggen ten oosten van Steenbergen en deze gemeente te dwin gen hiexmee akkooi'd te gaan. De gemeente Steenbergen ziet de weg liever ten westen van de bebouwde kom omdat het oostelijke tracé de wijk Welberg afsnijdt van de rest van Steenbergen. De Zoomweg-Nooi'd is de ontbrekende schakel in de autsnelweg A4, de tweede noord-zuidas tussen Antwei pen en Rotterdam. Volgens de EVO is de weg essentieel voor de ontsluiting van de bedrijfsteiTeinen in West-Brabant en Tho len. De vei'ladersorganisatie mist in de plannen alleen een aansluiting naar industrieterrein Dintelnxond tussen Dintel oord en Willemstad. WAARDE - De politie is op zoek naar de dader van een in- bi-aak in een woning aan de Luchtenburg te Waarde. Die in braak moet woensdagmiddag gepleegd zijn omstreeks half twee. De dader is na het vernielen van een ruit aan de achter zijde in de woning geklommen. Omdat er een bloedspoor in het huis lag, bestaat het vermoeden dat hij zich aan het glas van de ruit verwond heeft. De dader is waarschijnlijk door de thuiskomst van de bewoonster gestoord en gevlucht via een achter het huis liggende boomgaax-d in de richting van de Ou de Rijksweg (tussen Krabbendijke en Kruiningen) of via de autosnelweg A58. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het dagelijks gemeentebestuur van Middel burg kan nog geen uitsluitsel geven over de bouwplannen voor Plein 1940. Projectontwik kelaar Macéka ondei-zoekt de mogelijkheden van bebouwing op de parkeei-plaats van het Middelburgse plein met winkels en horecavoorzieningen. Dat antwoordt het Middelburgse college op schriftelijke vragen van de CD A-fractie. De ontwikkelingen op het Plein 1940 staan niet op zich. Vandaar dat projectontwikkelaar Macé ka uit Baax-n overlegt met de on dernemers van het Tympaan- plein en met Aad Trompert, de ontwerper van het inrichtings- plan voor de Markt. Tx-ompex-t en ook Hilde Blank, van BVR uit Utrecht, kunnen instemmen met winkels en ho- recaetablissementen op de Mid delburgse parkeerplaats, vullen B en W aan. Daarnaast is er van gedachten gewisseld met onder nemers van Plein 1940 en de Pottenmarkt en winkeliex-sver- eniging Langeviele-Geere over bebouwing van de parkeer plaats. Het college heeft geen behoefte om de pai-keex-plaatsen op Plein 1940, die komen te vervallen, in de directe omgeving te compen seren. Het college staat een au- toluwe binnenstad voor en vindt dat compensatie van pax-- keerplaatsen niet in het beleid past. Kunstwerk Voor het kunstwei'k op Plein 1940 moet nog een nieuwe, pas sende plaats worden gevonden. Ter compensatie van de fietsen stalling wordt aan uitbreiding van de stallingen op De Helm en het Zustex-plein gedacht. Bebouwing van het plein heeft ook gevolg voor de jaarlijkse kei-mis. Het college vindt ver plaatsing niet nodig. Het zegt geen alternatieve ruimte in de naaste omgeving te hebben. Die jaarlijkse kermisopbx-engsten bedragen rond de 10.000 gul den. Een duurzame verbetexring van de winkelstructuur weegt op tegen het verlies aan inkom sten van de kei-mis. Als het plein aan een projecton- wikkelaar wordt verkocht, is de opbrengst bestemd voorwerken en werkzaamheden in de directe omgeving, die met de ontwikke ling verband houden. VEERE - De wijkvereniging Veere-Zanddijk viert zaterdag het 25-jarig bestaan met een feest in de Frans Nacrebout- straat achter het verenigingsge bouw. Bux-gemeester A C. de Bruijn opent het festijn om 11 uux-, waax-na er tot half een een i-ecep- tie is. Om 13 uur begint een playbackshow die tot half vier duurt. Op dat tijdstip kunnen mensen hun vaardiglieden to nen op de mechanische stier. Voor de kinderen zijn er tussen 13 en 17 uur optredens van de clowns Slim en Sukkel. De wat kleinere jeugd lan zich in de tus sentijd vermaken met een draaimolen. Om 18 uur begint een koud buf fet. Deelname daai-aan is alleen mogelijk door middel van in schrijving. Live muziek van Ed dy's Combo begint om 19 uur- Rond 1 uur 's nachts is het feest afgelopen. GOES - Ambtenaren van de gemeente Goes hebben het afgelopen jaar 13,5 procent weten te besparen op het gebruik van A-4 papier. Het Stadskantoor haakte aan bij de campagne Blad voor Blad van het Wereld Natuurfonds (WNF), waaxrin door dubbelzijdig kopiëx-en en printen, meer elektronische post en zuiniger verspreiden van vergadei-stukken. het gebruik van A-viertjes beperkt wordt. De winst, ruim vierduizend gulden, werd woensdag overhandigd aan het WNF. Goes wil op 1 juni 1999 twintig procent minder A-viertjes gebruiken. De besparing komt, behalve aan het milieu, ten goede aan de gemeentekas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13