Jorritsma beperkt tunneltarief Petiet graaft in het verleden Betonnen boot na 57 naar Sas -jaar terug Onderzoek naar vergunningplicht kernafvaltransport Politie ontmantelt hennepkwekerij Minister komt schoorvoetend tegemoet aan wens Kamer Commissie waarschuwt |voor tekort aan zoet water in volgende eeuw zeeuwse almanak Solo door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Minister A Jor ritsma (Verkeer en Waterstaat) Te Veldhuis niet bij behandeling Scheldetunnel DEN HAAG - WD-Kamerlid J. te Veldhuis uit Middelburg moest gisteren voor de tweede keer verstek laten gaan bij het onderwerp dat hem zo na aan het hart ligt: de Scheldetunnel. Wegens ziekte kon hij de Tun- nelwet Westerschelde niet be handelen. WD-collega J. Geluk uit Schuddebeurs verving hem en hield daarmee zijn maiden speech. Twee jaar geleden kon Te Veldhuis wegens privé-be- slommeringen niet aanwezig zijn toen de Kamer tot de bouw van de tunnel besloot. perkt de jaarlijkse stijging van de toltarieven voor de Wester- scheldetunnel sterker in. Hier mee denkt ze tegemoet te komen aan de wens van een deel van de Tweede Kamer. Die vond, op de WD na, de voorgestelde maximale stijging van jaarlijks tien procent toch wat aan de hoge kant, zo bleek gisteren bij het debat over de Tunnelwet Westerschelde. Deze wet regelt de oprichting van de nv die de tunnel laat bouwen en gaat exploiteren. Rijk en pro vincie zijn nu de aandeelhou ders van de nv, zij hopen dat straks ook private ondernemin gen instappen. Jorritsma zelf meent dat het spel van vraag en aanbod het ta rief wel in de hand houdt. Als de tol te hoog is, wil geen automo bilist meer door de Westerschel- detunnel, redeneert zij. Die wijkt dan wel uit naar de Lief- kenshoektunnel of rijdt via Antwerpen. Bovendien moeten I door Sheila van Doorsselaer i SAS VAN GENT - De Zee meeuw, Nederlands oudste be tonnen boot, komt weer terug naar 'thuishaven' Sas van Gent. De boot is een van de eerste Ne derlandse producten van gewa pend beton en is gebouwd als proef. De Zeemeeuw diende als demonstr atiemateri aal Het initiatief voor de bouw kwam van de gebroeders Picha en oud-burgemeester van Sas van Gent, L. Stevens. De Zee meeuw gaat definitief voor an ker in het recent opgerichte in dustrieel museum in Sas van Gent. De Zeemeeuw is 4,20 me ter lang, 1,40 meter breed en 60 centimeter diep en dateert van door Rolf Bosboom - DEN HAAG - De ontwikkeling van glastuinbouw, sierteelt, bollenteelt en andere sectoren die afhankelijk zijn van een goe de zoetwatervoorziening, moet ^worden tegengegaan op de HZeeuwse en Zuid-Hollandse ei- ■landen. Investeren op die plaat- H sen is weinig zinvol, omdat de te verwachten problemen met de zoetwatervoorziening alleen met 'kostbaar kunst- en vlieg werk' kunnen worden opgelost. Dat stelt de Raad voor het Lan delijk Gebied in zijn advies Overvloed en schaarste, water als geld, dat gisteren is gepre senteerd. De Raad, een onafhankelijk ad viescollege, heeft op verzoek van minister J. J. van Aartsen (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) een rapport opgesteld over de gevolgen van klimaat verandering en zeespiegelstij ging voor het landelijk gebied. ËcjDoor toename van kooldioxide (CO,) in de atmosfeer stijgt de temperatuur op aarde. Daar naast is de zeespiegel deze eeuw 10 tot 25 centimeter gestegen. Verder is er sprake van meer neerslag en wateroverlast in de winterperiode en verdroging in de zomerperiode. Verdroging Ele ontwikkelingen zetten zich aar verwachting de volgende euw versterkt door. Daardoor ntstaat waarschijnlijk nog rf meer verzilting, verdroging en wateroverlast. De overvloedige beschikbaarheid van water van goede kwaliteit wordt steeds minder vanzelfsprekend. Daar om is, vooral bij beleidsmakers, een omslag in het denken over water dringend noodzakelijk, zo stelt de Raad voor het Lande lijk Gebied. Na de traditionele strijd tegen het water is het nu boog tijd voor een gevecht voor het water. in droge zomers zal de politiek moeten besluiten waarvoor het schaarse water zal worden ge- bruikt, stelt de commissie. „Het besef moet doordringen dat er iets faliekant mis is", vindt IV. H. Brandenburg van de Raad voor het Landelijk Gebied, i,Wanneer we in de zomer echt moeten gaan besluiten waar we ons schaarse water voor moeten [ebruiken, durf ik niet te zeg- Ijen, maar ik ben nu begin vijftig on ik maak het nog wel mee." Set adviescollege is van mening óat niet langer het huidige ge bruik van het landelijk gebied opalend moet zijn voor het wa- Rijk en provincie als aandeel houders de tarieven goedkeu ren, aldus de minister. Monopolie De Kamer vond dat iets te ge makkelijk geredeneerd. Alter natieven liggen niet direct naast de deur eii dus is de tunnelex ploitant eigenlijk een monopo list die het voor het zeggen heeft. Bovendien streven de aandeelhouders naar deelname van private partijen. Dan heeft de overheid minder te vertellen over de tarieven, aldus de Ka mer. Overigens hebben die pri vate partijen zich nog steeds niet gemeld voor deelname. Jorritsma deed de Kamer een handreiking uit vrees dat an ders een SGP-amendement zou worden aangenomen. Dat be helst de jaarlijkse ministeriële goedkeuring van de toltarieven en daar ziet Jorritsma absoluut geen heil in. Ze wil nu de eerste twee jaar het tarief met maximaal tien pro cent laten stijgen, acht procent gedurende het derde en vierde jaar, zes procent gedurende het vijfde en zesde jaar en vier pro cent voor de jaren daarna. Of de Kamer dat voldoende vindt, moet vandaag blijken tijdens de stemming over liet wetsvoor stel. Overigens liet de PvdA ver stek gaan bij het debat. Woord voerder J. Feenstra vond het wetsvoorstel zoals het er lag 'wel goed'. PvdA en WD heb ben samen een meerderheid in de Kamer. Jorritsma wees een lager tarief voor omwonenden van de tunnel af. Ze voelt hoog uit voor iets vergelijkbaars als het huidige lagere veertarief voor Zeeuws-Vlamingen. Ze wil er wel voor zorgen dat veelge- bruikers bijvoorbeeld via een abonnement voor minder geld naar de overkant kunnen. Als de tunnel klaar is, zal het eerste toltarief gelijk zijn aan het laatste veertarief. 1887De Zeemeeuw bleef tot 1941 eigendom van de firma Pi- cha-Stevens. In 1941 werd ze overgedragen aan de Amster damse dierentuin Artis. Daar bleef het schip tot 19 67waar de Zeemeeuw de laatste jaren in de pelikaanvijver lag. Daar kwam de historische be tonnen boot toch niet echt tot haar recht en het schip ging over naar de Nederlandse Cementin- dustrie. Tijdens het Sasse Sche- pentrekkersfeest, zaterdag 27 juni, zal een afgevaardigde van de Maastrichter Eerste Neder landse Cement Industrie (ENCI) De Zeemeeuw officieel overdra gen aan de gemeente Sas van Gent. Waarnemend burgemees ter Th. Steenkamp zal de boot symbolisch in ontvangst nemen. terbeheer, maar dat de bestaan de watersituatie juist het ge bruik moet gaan bepalen. Om die reden is bijvoorbeeld de ves tiging van glastuinbouw op plaatsen waar geen goede zoet watervoorziening is, zoals in Zeeland, onverstandig. Zeespiegel De Raad staat verder onder meer stil bij de veranderingen in de Westerschelde. Door stijging van de zeespiegel en bagger- werkzaamheden nemen de om vang van cle waterstroom en de stroomsnelheid toe. Gebieden met ondiep open water, slikken en schorren worden daardoor, nog meer dan nu al gebeurt, aangetast. Ook de kraamka merfunctie van de Westerschel de komt meer en meer in het ge ding. Door de stijgende zeespiegel ontstaat er ook steeds meer kustafslag. De Raad voor het Landelijk Gebied verwacht dat de omvang van de jaarlijkse zandsuppleties de komende ja ren zal verdubbelen. Voor de landbouw voorziet de Raad slechts beperkte gevolgen, aangezien de sector relatief snel kan inspelen op gewijzigde om standigheden. Bovendien gedij en veel hier geteelde gewassen, zoals granen en suikerbieten, beter bij hogere CO,-concentra- ties. In de visserij leidt de afname van het aantal strenge winters mogelijk tot meer kokkels en mossels door afnemende vorst- schade. Anderzijds neemt de kans op stormschade aan mos selpercelen toe. Voor de recreatiesector ziet de Raad vooral positieve gevolgen. Door de stijging van de gemid delde temperatuur zijn er kan sen voor verlenging van het toeristenseizoen. Ook de water recreatie kan toenemen, al zal het veel inspanning vergen om zwemmers goede waterkwali teit te kunnen blijven bieden. Vouwwagen gestolen SINT JANSTEEN - In de Heer straat in Sint Jansteen is in de nacht van dinsdag op woensdag een vouwwagen weggehaald. De kampeerwagen van het merk Alpenkreuzer stond geparkeerd onder een carport en stond klaar voor de vakantie. Met de dief stal van de vouwwagen met in boedel is een bedrag van drie duizend gulden gemoeid. Museum rond de Ramp vervulling van jongensdroom Een tientallen jaren durende fascinatie leverde Ad Petiet een indrukwekkende collectie oude machines op. foto Dirk-Jan Gjeltema door Peter van den Belt OUWERKERK - Een jongens droom wordt vervuld. Einde lijk komt het er: een Waters noodrampmuseum. Ad Petiet uit Middelburg, 47 inmiddels, is daar bijzonder blij mee. Bin nenkort maakt de Stichting Caissons 1953 in een van de vier Phoenixcaissons bij Ou- werkerk een begin met de in richting van het museum. De vaste tentoonstelling moet een historisch verantwoord over zicht geven van een tragische periode in de Zeeuwse ge schiedenis. De collectie van Ad Petiet krijgt daarin een prominente plaats. ïn de loop der jaren bouwde hij een indrukkende verzameling op; kruiwagens, draglines, zandzakken, stei gers, bulldozers - allerhande materiaal dat destijds werd gebruikt bij het dichten dei- dijken. Wellicht vanaf augus tus al is een groot deel van zijn collectie in Ouwerkerk te zien. Het begon voor Petiet allemaal bij het garagebedrijf van zijn vader. De Heidemij, bezig met herstelwerken na de overstro ming van 1953, leverde motor fietsen en pompen ter repara tie af. De kleine Petiet was meteen geïnteresseerd. Maar een echt verpletterende in druk maakten de kranen en bulldozers die bij Vrouwen polder aan het werk waren. Vanuit het zomerhuisje van zijn ouders volgde hij gefasci neerd de vorderingen. ,,Ik was geïmponeerd door die grote machines. Diezelfde werktui gen werden later ingezet bij de nieuwbouw in Middelburg, vlakbij ons huis. De aannemer was toen ondertussen een ken nis van mijn ouders. Ik vroeg hem nu en dan om een folder en legde een verzameling aan." Oude materiaal Zo werd een passie geboren. Vanaf dat moment wilde Mid delburger Petiet zelf aanne mer worden. Hij volgde een technische opleiding, maar zijn leven nam een andere wending. Petiet ging werken bij de ZWN. De interesse bleef echter. Een museum, dat wilde hijeen museum waarin een zo compleet mogelijk beeld wordt gegeven van de Ramp en de daaropvolgende herstel werkzaamheden. Maar hal verwege de jaren zeventig vonden zijn ideeën daarover weinig weerklank. „Onder tussen waren al die machines Het museum moet in een van de vier Phoenixcaissons bij Ouwerkerk komen, foto Aero Lin Photo aan het verdwijnen. Vanaf de oorlog was de ontwikkeling stil blijven staan, maarin 1972 kwam de ommekeer. Hydrau lische machines en kranen die werkten op oliedruk deden hun intrede. Met het oude ma teriaal wilde niemand meer werken." Drama Via een importeur kwam de Middelburger een kraan in Bo degraven op het spoor. „In juli 1980 ben ik gaan kijken. Hij zag er slecht uit, een drama. De machine was jaren niet meer gebruikt. Iedereen verklaarde me voorgele, wat moest ik daar nou mee doen. Maar zoals an deren op zoek zijn naar een postzegel, wil ik dét. Een hele tijd is het bij die ene kraan ge bleven. Want hoe oud ook, die dingen kosten geld." Hulp kwam uit een onver wachte hoek. Petiet werd ge vraagd om rekwisieten en adviezen te leveren voor speel films, televisieseries en recla mecommercials. Na een aarze lend begin werd zijn naam steeds bekender in de filmwe reld. Filmsets werden naar zijn aanwijzingen aangekleed of gewijzigd. En was er ergens een haven nodig, of een tank station uit de jaren vijftig, dan wist Petiet wel hoe die er uit moet zien. De tv-serie De Brug, een commercial voor de Euro en de met een Oscar be kroonde speelfilm Karakter zijn opnamen waaraan Petiet zijn medewerking heeft ver leend. Momenteel is hij druk doende voor de set van De Zie ner, naar een boek van Vest dijk. Dat werk levert geld op om zijn passie en het materiaal te be kostigen. Voorlopig staan de rekwisieten die herinneren aan Zeelands strijd tegen het water opgeslagen in diverse loodsen, verspreid over de pro vincie. Strijd Zo bezit Petiet de locomotief, enkele keepwagons en tiental len meters raüs die in 1957 werden gebruikt bij de werk zaamheden in Zierikzee. Op een ontwerpschets voor zijn tentoonstellingsruimte in Ou werkerk heeft het treintje een belangrijke plaats gekregen. „Het museum zal niet direct gericht zijn op de ellende van de ramp, maar vooral inzicht geven in de strijd tegen het wa ter. De mensen moeten bin nenkomen in 1953, met de daarbij horende geluiden. Ik wil beelden op de wanden pro jecteren die geleidelijk overlo pen in de realiteit." Een wer kelijkheid die tot leven moet komen dankzij de verzameling van Petiet. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Minister M. de Boer (Milieu) onderzoekt of zij het vervoer van lege kernafval containers naar Nederland aan een vergunning kan onderwer pen. Tot die tijd zijn deze retour transporten, evenals transpor ten van containers met uitgewerkte splijtstofstaven naar het buitenland, verboden. De Boer denkt tot anderhalf jaar nodig te hebben om diverse extra maatregelen te treffen, liet zij de Kamer gisteren weten. Zij wil ook de Kernfysische Dienst, de 'arbeidsinspectie' van de kerncentrales, met in gang van volgend jaar onder het ministerie van VROM laten val len. Die is nu onderdeel van het ministerie van Sociale Zaken. De dienst wist, in tegenstelling tot De Boers departement van Milieu, wel dat de kerncentrales containers retour hadden ge kregen met te hoge doses radio activiteit, maar heeft niet de op dracht om VROM te informeren, aldus de minister. De Kamer ging akkoord met de door haar voorgestelde maatregelen. GroenLinks-Kamerlid M. Vos, die de zaak had aangezwengeld, blijft de gang van zaken absurd vinden. De Boers ministerie ba gatelliseerde de zaak aanvanke lijk en bleek later niet goed geïnformeerd te zijn. Door de extra maatregelen moet het ministerie voortaan wel al les weten over het transport van kernmateriaal. De Boer wil de centrales via transportvergun ningen een meldplicht opleg gen. Haar eigen milieu-inspec tie controleert de gaande en terugkomende containers voortaan ook. De Boer vraagt deze week nog aanhaar Europe se collega-ministers om elkaar te informeren in geval van be smettingen met radioactiviteit. Vorige week bleek dat in de af gelopen tien jaar tien lege con tainers met een verhoogde be smetting uit Frankrijk naar de kerncentrale Borssele zijn te ruggebracht. In Dodewaardzijn twee containers gearriveerd met een te hoge stralingsnorm, leeg teruggekomen uit Groot- Brittannië. De Boer stelde dat er over de in formatieverstrekking geen con flict is met de kerncentrales. Die hebben toegezegd voortaan alles bij VROM te melden. De besmettingsgraad van de con tainers varieerde van ruim 4 Be- querel tot 180 Bequerel. De Boer benadrukte dat er nooit gevaar is geweest voor de gezondheid van de bevolking of de werkne mers van de kerncentrales. De containers die met de splijt stofstaven richting Groot-Brit- tannië of Frankrijk gingen, wa ren in alle gevallen onbesmet, aldus De Boer. Daarop is door de Kernfysische Dienst gecontro leerd. Wel heeft de Franse op werkingsfabriek Cogéma laten weten dat in 1995 een Borsselse container is gearriveerd met een besmetting. Kerncentrale Bors sele heeft laten weten dat die niet bij haar kan zijn ontstaan. Volgens De Boer lijkt de conclu sie gerechtvaardigd dat de be smetting in Frankrijk heeft plaatsgevonden. Borssele heeft voor dit jaar geen transporten richting Frankrijk op de agenda staan en dus kor men er ook geen lege containers retour. Dodewaard zou na de zo mer splijtstofstaven richting Groot-Britannië vervoeren. Dief ontsnapt met zijn buit MIDDELBURG - Een bewoner aan de Nadorst weg in Middel burg heeft gisterochtend om half zes een inbreker betrapt in zijn woning. De man koos meteen het haze- pad. De bewoner mist een porte monnee met wat geld, diverse pasjes en een sleutelbos. door René Schrier SINT-MAARTENSDIJK - De politie heeft gistermiddag een grote hennepkwekerij in een be drijfsverzamelgebouw op het industrieterrein in Sint-Maar tensdijk opgerold.. Dat gebeurde nadat er een waarschuwing was binnenge komen voor brandgevaar na oververhitting van elektrici teitskabels. Medewerkers van het nutsbedrijf Delta hadden namelijk bij werkzaamheden aan een zekeringkast gemerkt dat bepaalde leidingen wel erg veel stroom trokken en ook oververhit waren. Brandgevaar Zij kregen het vermoeden dat ze met een hennepkwekerij te ma ken hadden; bovendien was er sprake van brandgevaar. Daar om werd de politie gewaar schuwd, die direct in actie kwam. Bij de inval in de loods vond de politie een grote kweke rij met achtduizend hennep planten: vierduizend oogstklare en vierduizend jonge. De loods zelf was op professionele wijze ingericht. Zo waren de wanden Dieven stelen 1500 kilo brons KAPELLEBRUG - Een inwo ner uit Kapellebrug deed giste ren aangifte van een ongebrui kelijke diefstal. Op eenbedrijf aan de Afrika weg in Hulst hebben dieven een hoe veelheid van 1500 -<kilo brons meegenomen. De waarde van het gestolen spul bedraagt on geveer 5000 gulden. voorzien van een tien centime ter dikke laag purschuim om ge luid en stank tegen te gaan. Ver der waren er een professionele drogerij en inpakkerij. Op het moment dat de politie de inval deed reed een auto aan de achterzijde van de loods weg. De politie hield de auto bij Tho- len staande; de bestuurder was een 39-jarige man uit Gouder ak. Uit het onderzoek moet blij ken wat zijn betrokkenheid bij de hennepkwekerij is. De politie heeft gisteren zo veel mogelijk planten en materiaal wegge haald. De planten zullen wor den vernietigd en de apparatuur gaat naar de Dienst der Domei nen. De straatwaarde van de planten bedraagt ruim drie ton. Op straat wordt voor vijf gram wiet tien gulden betaald Van één plant komt minstens twintig gram. Stroomdraad velt bromfietser TERNEUZEN - Een 16-jarige bromfietser uit Terneuzen is dinsdagavond gewond geraakt doordat onbekenden een kope ren stroomdraad over het fiets pad hadden gespannen. De jongen reed over de Haar man weg en bleef met zijn nek haken achter de draad. Hij kwam daarbij ten val. De brom fietser heeft als gevolg van het incident flinke striemen en brandwonden opgelopen in zijn nek en moest naar een dokter. De politie van Terneuzen onder zoekt de zaak en vraagt of even tuele getuigen zich willen mel den. Hij kioam een kano kopen, deze Vlissinger Een peddel vaartuig voor één persoon graag; want ook al houdt hij zijn omgeving altijd goed in de gaten, de liefde van zijn le ven heeft de Vlissinger nog niet gevonden. Nu had de verkoper, zoals dat verkopers betaamt, direct een goede tip voor zijn klant. Want laatst was er een ka noer in dezelfde omstandig heden in de winkel geweest; en die had tóch een tweeper soons vaartuig gekocht. Dan kon hij alvast wennen, voor het geval dat een dame naar zijn zin zich spoedig zou aan dienen. Was dat niet ook iets voor de Vlissinger? Nou nee, dacht de man. „Dan zul je het net zien; zit ik over twintig jaar nog steeds tegen zo'n lege plek voor me aan te staren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11