Indonesië raakt aan bedelstaf Wit-Rusland belandt in diplomatiek isolement Belg trotseert tijdperk-Dutroux met naaktaeties op het strand Allergie volgens WHO ziekte van 21e eeuw Italiaanse artsen rijk door dode patiënten Spaanse vice-premier ontkent belofte GAL Oog in oog met ontvoerders buitenland Amnesty hekelt moorden en verdwijningen in Rwanda Stakingsoproep in Suriname Bergbeklimmers McKinley gered Seoul brengt duikboot op Geknoei met motorolie Moskou CSSD Tsjechië vormt kabinet Erbakan klaagt bij Amnesty over behandeling in Turkije Pastrana wint verkiezingen in Colombia dinsdag 23 juni 1998 van onze redactie buitenland BIRMINGHAM - Allergieën worden de ziekte van de 21e eeuw. Dat is de verwachting van de Wereldgezondheidsor ganisatie, WHO. Allergie is een van de meest voorkomende aandoeningen. Door vaccinatie zou de sterke opmars van de allergie kunnen worden teruggedrongen Uit een onderzoek van de WHO, waarvan de resultaten gisteren in Birmingham zijn gepresenteerd, blijkt dat inen ting een goede manier is om al lergieën te voorkomen. Vooral kinderen van zes jaar en ouder zouden daarbij baat hebben. Door de betere vaccins gaat een inenting met minder bijwer king gepaard dan tien jaar ge leden, aldus het rapport. Zo is het volgens de WHO heel goed mogelijk met een prik astma en hooikoorts te voorkomen. Vol gens gegevens van de WHO heeft een op de vijf Europeanen een aandoening door een aller gie. Daarbij gaat het vooral om chronische neusverkoudheid en astma. Volgens de Groningse hoogle raar allergologie J. de Monchy kiezen artsen er meestal voor de symptomen te bestrijden. Hij vindt inenten een natuur lijker methode; artsen zouden zich vaak voorzichtig opstel len. „Vooral artsen die tot nu toe weinig kennis hebben van immuno-therapie, biedt het WHO-rapport een goede on dersteuning bij het beoordelen of een patiënt baat kan hebben bij vaccinatie." ANP Armoedegrens doorbroken door Ronald Frisart JAKARTA - Vijftig miljoen In donesiërs, ofwel een kwart van de bevolking, zakt dit jaar onder de armoedegrens. Dat voorspelt de Wereldbank in een verkla ring die gisteren in Jakarta werd uitgegeven. „Indonesië wordt geconfron teerd met een buitengewoon ernstige situatie", aldus direc teur Dennis de Tray van het We reldbank-kantoor in Jakarta. De bank vreest dat dit jaar twin tig miljoen Indonesiërs hun ba nen verhezen. Tot nu toe werd rekening gehou den met zo'n vijftien miljoen werklozen. Wanneer daarbij de mensen worden opgeteld die maar enkele uren per week offi cieel werk hebben, ligt het ni veau van de werkloosheid veel hoger. Betrouwbare cijfers daarover bestaan niet. Door de ongekende economi sche crisis waarmee Indonesië kampt, blijft ook na het aftre den van president Soeharto het potentieel voor sociale onrust groot. De Tray wees gisteren op het risico van opnieuw hoog op lopende raciale spanningen. Tijdens het omvangrijke geweld dat Jakarta half mei trof, wer den vooral Indonesiërs van Chi nese afkomst het slachtoffer. Huizen en bedrijven werden ge plunderd en in brand gestoken en vele tientallen Indonesisch- Chinese vrouwen en meisjes werden verkracht. „Tientallen miljoenen radeloze mensen re kenen erop dat we ahes doen wat we kunnen om hen te hel pen", aldus De Tray. Eind juli wordt in Parijs een jaarlijkse donorconferentie voor Indonesië gehouden onder voorzitterschap van de Wereld bank. De Raadgevende Groep voor Indonesië (CGI) stelde vo rig jaar 5,3 miljard dollar aan Jakarta ter beschikking. Overeenkomst De Indonesische superminister voor Economie en Financiën, Ginanjar Kartasasmita, sprak gisteren de hoop uit dat Indone sië deze week een nieuwe over eenkomst kan tekenen met het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Hij zei dat na een gesprek met de IMF-directeur voor Azië en de Pacific, Hubert Neiss, en de Amerikaanse on derminister van financiën, Lawrence Summers. Eerder op de dag bezocht Summers de In donesische president Habibie. De Amerikaan bezwoer zijn gastheer dat Washington van plan is 'het Indonesische volk in deze moeilijke tijd te helpen'. Neiss liet recentelijk weten dat het IMF inziet dat Jakarta sub sidies moet handhaven om de ergste sociale gevolgen van de crisis enigszins te matigen. Die subsidies leggen een fors beslag op de Indonesische overheids begroting. GPD Duizenden studenten pleitten gisteren voor het parlementsgebouw in Jakarta voor lagere voedselprijzen en snellere hervormingen. foto Firdi Lisnawati/AP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het aantal moorden en verdwijningen is in Rwanda zo hoog opgelopen dat familieleden niet eens meer de moeite nemen om aan gifte te doen. De afgelopen maanden zijn duizenden men sen gedood door het regerings leger en de gewapende opposi tie. Dit schrijft de mensenrechten organisatie Amnesty Interna tional in een vandaag versche nen rapport. In het Midden- Afrikaanse land strijden ge- wapende Hutu's tegen het door de Tutsi-minderheid gedomi neerde bewind. Zowel de regeringssoldaten als de gewapende oppositie krijgen wapens uit het buiten land, onder meer uit Afrikaan se buurlanden, Israël, Oost- Europa, China en Zuid-Afri ka. In het noordwesten van Rwan da heeft het regeringsleger dit jaar massa-arrestaties ver richt, zo meldt Amnesty. De organisatie vermoedt dat de arrestanten öf gedood zijn öf in legerkampen worden vast gehouden. Toegang tot de le gerkampen krijgt niemand. Familieleden van de vermis ten wachten al maanden op opheldering. Volgens de mensenrechtenor ganisatie is er in Rwanda 'geen ruimte meer voor neutraliteit'. Burgers kunnen door soldaten van elke partij in het conflict gedood worden. De media ge ven misleidende informatie. Aanvallen van vde oppositie krijgen uitvoerig publiciteit, terwijl wandaden van het re geringsleger zelden bekend worden gemaakt. Amnesty eist dat wapenleve ranties aan Rwanda worden gestaakt zolang de verschuil- lende groepen het oorlogstuig gebruiken voor ernstige schendingen van de mensen rechten. Ook eist Amnesty dat de regering in Kigali VN-toe- zicht op de situatie in het land steunt. ANP PARAMARIBO - De vakbeweging en de politieke oppositie in Suriname hebben bedrijven gevraagd morgenochtend hun deuren enkele uren dicht te houden in verband met een stille protestmars De Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) beraadt zich op het verzoek. Alle drie groeperingen eisen nu het vertrek van de regering- Wijdenbosch. Eerder sprak de oppositie nog over 'beleidsom buiging'. Een ultimatum dat de VSB heeft gesteld voor het af treden van de regering en het aantreden van een nationaal za kenkabinet verstrijkt op 7 juli. Op 5 juli wordt opnieuw een grote protestmanifestatie gehouden. ANP ANCHORAGE - Een Amerikaanse reddingshelikopter heeft gisteren twee Britse bergbeklimmers gered die ruim drie da gen op Mount McKinley in Alaska hadden vastgezeten. Ze werden opgenomen in een ziekenhuis; hun toestand is goed. Martin Spooner en Carl Bougard, militairen die deel uit maakten van een expeditie van negen, waren donderdag op de berg gestrand nadat Spooner een val van 90 meter had ge maakt bij een poging de top van de berg te bereiken. Mount McKinley is met 6.194 meter de hoogste berg van Noord- Amerika. Spooner raakte bij de val gewond aan een enkel. Terwijl de rest van de expeditie terugkeerde, bleef Bougard bij de gewonde Spooner achter. De temperatuur op de berg daalde tot -73 graden Celsius. AP SEOUL - De Zuid-Koreaanse marine heeft een onderzeeboot opgebracht. Het vaartuig was verstrikt geraakt in vissersnet- ten. Het gaat waarschijnlijk om een Noord-Koreaans schip, zei een regeringswoordvoerder. Volgens de autoriteiten had het incident plaats voor de oostkust van Zuid-Korea. Het gaat om een kleine onderzeeër met een bemanning van maximaal zeven personen. Het schip liep niet ver van de plek vast waar in september 1966 een grote Noord-Koreaanse onderzeeboot aan de grond liep. De 25 bemanningsleden werden daardoor gedwongen het schip te verlaten. Tijdens de lange klopjacht van het Zuid- Koreaanse leger op de Noord-Koreanen werden vijf Zuid- Koreaanse soldaten en drie burgers gedood. Alle Noord-Ko reanen kwamen om het leven. AFP/RTR MOSKOU - Niet alleen met wodka, maar ook met motorolie blijkt in Moskou op grote schaal te worden gekoeid. Uit een aantal recente onderzoeken blijkt dat meer dan de helft van de motorolie die te koop is, niet voldoet aan de minimumkwa liteitseisen. Het betreft vaak mengsels van inferieure olie soorten, bestemd voor industriële doeleinden. De gevolgen waren vooral de afgelopen weken goed zicht baar. Terwijl de temperatuur voortdurend boven de dertig graden lag, stonden overal in en rondom Moskou auto's met kokende motoren aan de kant van de weg. Heet weer is funest voor motoren als de olie van slechte kwaliteit is. ANP PRAAG - De Tsjechische president Vaclav Havel heeft Milos Zeman, de leider van de sociaal-democratische CSSD, giste ren gevraagd een nieuwe regering te vormen. Zeman kreeg volgens de officiële einduitslag 32,3 procent van de stemmen, wat overeenkomt met 74 van de 200 Kamerzetels. Om een meerderheid in het parlement te krijgen zal hij met andere partijen in zee moeten. De Burgerlijk-Democratische Partij van ex-premier Klaus kreeg 63 zetels. Zemans beoogde coalitiepartner, de christen democratische KDU-CSL, bleef steken op 20 zetels. DPA door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Wit-Rusland heeft zichzelf in een volledig politiek isolement gemanoeuvreerd door ruim twintig ambassa deurs de toegang tot hun wonin gen in Minsk te verbieden. De ambassadeurs uit zeven Wester se landen en Japan hebben in- middels uit protest de voormali ge Sovjetrepubliek verlaten. De Europese Unie heeft verder als vergelding de hoogste Wit-Rus- sische politieke vertegenwoor digers in de Europese hoofdste den dringend verzocht naar huis te gaan. De VS en Japan sloten zich gis teren aan bij de rij vertrekkende ambassadeurs uit Groot-Brit- tannië, Duitsland, Frankrijk, Italië, Griekenland en Polen. De Europese Commissie - het dage lijks bestuur van de EU - heeft haar eigen diplomatieke verte genwoordiger in de betrokken regio verboden Minsk nog te be zoeken. Het verbreken van alle banden is een scherp protest tegen het eigenzinnige en autoritaire op treden van de Wit-Russische president Loekasjenko. Zelfs Rusland, dat normaliter goede betrekkingen met zijn buurland onderhoudt, zegt de blokkade van de chique diplomatenwijk Drozdy in Minsk te betreuren. Het wordt in strijd geacht met internationale afspraken over de onschendbaarheid van am bassadeurswoningen. Afgelopen vrijdag werden de hoogste politieke vertegen woordigers van 22 landen op weg naar hun luxueuze woon wijk door de politie tegenge houden. Hen werd botweg mee gedeeld dat ze de woningen niet meer konden betreden wegens 'werkzaamheden aan de riole ring'. Gas, water en eleKti'ici- teit waren al afgesloten. De am bassadeurs vermoeden dat pre- door Eelco van der Linden ROME - In de Zuid-Italiaanse regio Calabria waakt men ook over de gezondheid van de do den. De Guardia di Finanza, 's lands financiële politie, ont dekte gisteren dat 17.000 over ledenen bij het Italiaanse zie kenfonds al zeven jaar lang te boek staan als springlevend. Profiteurs - en regisseurs - van deze situatie blijken vooral huisartsen. Zij ontvangen voor elke patiënt een toelage van dat ziekenfonds. De agenten van de Guardia di Finanza deden gisteren invallen in 11 centra van het genationa liseerde en sterk gedecentrali seerde ziekenfonds. Vermoed wordt dat behalve artsen ook directieleden zijn betrokken bij de oplichterij. Meer patiënten geeft namelijk ook recht op meer fondsen voor de regio. De truc kwam aan het licht nadat de gegevens ui t het bevolkings register waren vergeleken met die uit regionale archieven. De schade wordt voorlopig geschat op tien miljoen gulden. Het is niet de eerste keer dat do den in Italië door de bureaucra tie in leven gehouden blijken te worden. Uit een onderzoek dat het ministerie van Schatkist het uitvoeren naar het misbruik van sociale voorzieningen, kwam naar voren dat de Italiaanse staat invaliditeitspensioenen uitbetaalt aan 30.000 reeds overleden personen. Veel invaliden die levend wor den aangetroffen, blijken vaak kerngezond. Vastgesteld is dat gemiddeld een op de drie invali den in Italië 'gehandicapt' is dankzij een valse doktersver klaring en 'politieke hulp'. De status van invalide geeft recht op een uitkering en vergroot ook de kans op een overheidsbaan. Het ministerie van de Schatkist heeft aangekondigd 140.000 in validiteitspensioenen niet meer te zullen uitkeren. Dit omdat de personen in kwestie niet hebben gereageerd op de nu verplicht gestelde, strengere, 'herkeu ring'. Sinds de staat harder op treedt tegen 'nep-invaliden', zijn al tienduizenden gevallen van miraculeuze genezing ge constateerd. In Italië genieten zeven miljoen personen een invaliditeitspen sioen, een gemiddelde van een op de acht. De staat keert aan hen jaarlijks 57 miljard gulden uit. GPD sident Loekasjenko, die even eens in Drozdy woont, op deze manier de hele wijk voor zich zelf wil krijgen. Protest van de ambassadeurs ter plekke haalde weinig uit, waarna het conflict op het ni veau van de hoofdsteden werd voortgezet. Het eind van de di plomatieke crisis lijkt nog niet in zicht. De EU studeert alvast op verdergaande stappen, zoals de weigering om Wit-Russische politici nog langer visa te ver strekken voor werkbezoeken. De EU-ambassadeurs zullen pas terugkeren als de onschend baarheid van hun woning gega randeerd wordt. Nederland heeft geen ambassade in Minsk, de belangen worden behartigd vanuit buurland Polen. De relaties tussen de EU en Wit- Rusland zijn sinds 1996 in snel tempo verslechterd. In dat jaar trok president Loekasjenko via een 'referendum' de macht naar zich toe en installeerde een par lement van 'ja-knikkers'. Brus sel weigert dit parlement als wettelijk te erkennen. De finan ciële hulp aan Wit-Rusland is sindsdien nagenoeg bevroren. Van de ruim 160 miljoen gulden die de EU voor de komende ja ren heeft gereserveerd, is nog niets overgemaakt. Alleen voor democratiseringsprojecten (on der meer steun aan vakbonden) is 2,2 miljoen uitgegeven. GPD MANILLA - De Nederlandse ondernemer Gerard Heinen wijst in het politiebureau van Quezon City naar een van zijn ontvoerders. Gisteren moest hij in de Filipijnse stad zij n kidnappers komen identificeren. Dezakemnan werd 3 juni ontvoerd. Hij kwam twee dagen later vrij toen hij een mil joen gulden losgeld had betaald. In verband met de zaak pakte de politie vijf mensen op, waaron der het hoofd van de veiligheidsdienst in de Filipijnse fabriek van Heinen. foto AP door Paul Koopman BRUGGE - Dat het in het tijd perk-Dutroux lastig is om kin deren en volwassenen naakt op het strand te laten zonnebaden, realiseert Denis Klafert (52) zich ook wel. Maar hij vindt dat België, ruim 25 jaar nadat in Nederland het eerste naakt strand werd geopend, ook recht heeft op een eigen stukje natu- ristenkust. De komende weken zal hij met een aantal gelijkge stemden 'naaktraids' tussen Blankenberge en Zeebrugge or ganiseren. Wat we ons daarbij moeten voorstellen? „Het is heel een voudig", zegt Klafert, een rijzi ge huisvader uit Brugge. „Met een stuk of dertig natui'isten gaan we begin juli op het strand uit de kleren. Aan de golfbre kers hangen we een bordje waarop in drie talen gewaar schuwd wordt dat de eei'stvol- gende dx-iehonderd meter een naaktstx-and is. Als het de lokale autoriteiten niet zint, dan moe ten ze ons maar oppakken. Ik zou graag een pi'oefproces over het recht op naakt baden uitlok ken." 'Opex-atie Zebra' heeft Klafert zijn initiatief gedoopt, verwij- zend naar de textiel-badgasten die - eenmaal uit de kleren - er nogal gestreept uitzien. Via op roepen in regionale kranten wist Klafert zijn medestanders te vinden: allemaal Belgische naturisten die in de zomer in Gx-oede zonnebaden. „Het staat daar op het pai'keerterrein vol Belgische nummerplaten, ik schat het aantal landgenoten op zeker negentig procent", zegt Klafert. Dat langs de hele Belgische kust het dragen van textiel nog ver plicht is, noemt hij 'niet van de ze tijd'. Klafeif: „België is het enige kustland in de Europese Unie dat nog geen naaktstran den heeft. Komt door onze ach terbakse mentaliteit, Razzia's De burgemeesters in de kustge- meenten worstelen al jai'en met de kledingvoorschriften Enke le jaren geleden werden de ba kens een beetje verzet: topless zonnebaden mocht, mits de van onze redactie buitenland MADRID - De Spaanse vice- pi'emier Francisco Alvai'ez Cas- cos heeft gisteren ontkend dat hij twee ex-agenten gratie heeft beloofd als zij beschuldigingen zouden doen tegen ex-premier Felipe Gonzalez. Alvarez Cascos wei'd als getuige gehoord in het proces voor het Hooggerechtshof tegen de twee agenten. Die worden ei-van be schuldigd een Franse zakenman te hebben ontvoerd toen zij in de jaren tachtig actief waren in de Antiteiroristische Bevrijdings- gi'oepen (GAL). De GAL voerden een strijd te gen de Baskische afscheidings beweging ETA en worden ver antwoordelijk gehouden voor 28 moorden. De twee agenten, Dominguez en Amedo, deden enkele jaren geleden in eei-ste instantie voorkomen dat de GAL op eigen houtje handelde. Na een ontmoeting tussen Alva rez Cascos en de advocaat van het tweetal veranderde Amedo zijn verhaal en zei dat de socia listische x-egering van Gonzélez haar toestemming had gegeven voor de GAL-acties. Maar Do minguez kwam met de beschul diging dat Alvarez Cascos gra tie had beloofd als de agenten de socialisten beschuldigen en de conservatieve Volkspartij aan de macht komt. Alvarez Cascos, wiens Partido Popular in 1996 de verkiezingen won. spi'ak de beschuldiging te gen, maar gaf toe dat hij een ont moeting met de advocaat had. Dat zou echter zijn geweest om informatie te verzamelen. Vandaag wordt Gonzalez ge hoord over de 'vuile oorlog' te gen de ETA. De ex-pi'emier houdt vol dat hij er niets van wist. RTR badgasten netjes bleven liggen. Inmiddels mag er ook topless gewandeld woi'den. Echt natu risme is nog steeds verboden, maar er wordt volgens Klafei*t meestal niet tegen opgetreden. Klafert hoopt dat met drie 'naaktraids' de laatste weex-- stand tegen het strand-naturis- me wordt gebroken. Eenvoudig zal het volgens hem echter niet zijn. „Na Duti-oux is België nog puriteinser gewoi'den dan het al was. Dus de tijd is er misschien niet echt rijp voox'. Maar ik vind het zo vlak voor de eeuwwisse ling nu wel welletjes. Ik kan het niet helpen als iemand aan Duti'oux denkt als hij mij en mijn kinderen naakt op het strand ziet. Maar het heeft er niets mee te maken." GPD van onze redactie buitenland AMSTERDAM - De Turkse ex- premier Erbakan heeft gisteren bij de Nederlandse afdeling van Amnesty International (AI) zijn beklag gedaan over de vervol ging die hem en zijn geestver wanten in Turkije ten deel valt. Beide partijen spraken van 'een - goed gesprek', maar bleken een totaal verschillende beleving van het besprokene te hebben. Erbakan meend^ loftuitingen gekregen te hebben van de men- seni'echtenorganisatie over de verrichtingen onder zijn be wind. Bij navraagblijkt Amnes ty minder enthousiast over de prestaties van Erbakans inmid dels vei'boden Welvaartspartij in het regeringspluche. „On zin", zegt directeur Kemps van Amnesty International. „We hebben juist gememoreerd dat Erbakan als premier weigerde om een Al-vertegenwoordiger te ontvangen. Ook zijn minister van Justitie gaf niet thuis. We hebben in ons gespi'ek geconsta teerd dat in zijn regei'ingsperio- de de mensenrechtensituatie verslechterd noch verbetei'd is", aldus Kemps. De Turkse ex-premier verweet AI dat dat zich eenzijdig opstelt en vooral voor de Koerden op komt. Erbakan wil dat de orga nisatie zich beter informeert over schendingen van de men senrechten. Daaronder valt wat hem betx-eft ook het verbod op politieke activiteiten dat de ex- px-emier begin dit jaar ki'eeg op gelegd voor vijf jaar. ANP BOGOTA - Met de verkiezing van Andres Pastrana als presi dent van Colombia komt er een eind aan twaalf jaar onbetwiste heerschappij van de Liberale Partij en hoopt Colombia zijn door drugsschandalen aange taste imago op te vijzelen. Met 98 procent van de in de tweede i-onde uitgebrachte stemmen stemmen geteld stond de 44-jarige voormalige bui'ge- meester van Bogota op 50,4 pro cent, tegen 46,5 procent voor Horacio Sex*pa, de kandidaat van de Liberale Paitij. Serpa heeft zijn verlies te dan ken aan zijn associatie met de vanwege drugsschandalen ver guisde president Ernesto Sam per, onder wie hij minister van Binnenlandse Zaken was. Des ondanks waren er veel mensen die de populistische en uit het volk afkomstige Serpa bleven prefereren boven Pastrana, die als zoon van een vroegere presi dent door velen werd gezien als de kandidaat van de rijken. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5