Hurkmans ander soort herder PZC Paus laat in Oostenrijk mist achter Eindelijk wordt Hotz dan recht gedaan Tom Poes en de Grootdoener varia dinsdag 23 juni 1998 Nieuwe bisschop van Den Bosch richt zich vooral op binnenkerkelijke zaken levensbeschouwing puzzel recept Mihoenschotel IV! het weer 1 ai, m O Vervantj-Aiito® Buitenland service bij uw Reis- en Kredietbrief? Bel nü 0800-0503 door Dirk Visser Paus Johannes Paulus II heeft tijdens zijn driedaags bezoek aan Oostenrijk vooral de conservatieve bisschoppen gesteund. Hij versterkte dat beeld door niet in het openbaar te willen spreken over kardi naal Hans-Hermann Groër. die zich schuldig zou hebben ge maakt aan seksueel misbruik van minderjarige jongens. Veel gelovigen die de laatste ja ren grote moeite met de kerk hebben, hadden op zijn minst een verhelderend woord van de paus over Groër verwacht. Jo hannes Paulus II zelf benoem de de Oostenrijker eerst tot aartsbisschop van Wenen en later tot kardinaal. Maar de paus zweeg. Woordvoerder Thomas Plankensteiner van de vernieuwingsbeweging 'Wij zijn de Kerk' zei hierdoor diep teleurgesteld te zijn. De paus reageerde ook negatief op het pleidooi van progressieve ka tholieken voor meer bevoegd heden voor niet-gewijde pas torale werkers en vrouwen. De paus riep de bisschoppen op tot eensgezindheid. Zij moeten niet toegeven aan de pressie van de publieke opinie en van de media, zei de paus. De huidige aartsbisschop van Wenen, kardinaal Christoph Schönborn, erkende zondag in zijn begroetingswoord tot de paus de problemen in de kerk. „De conflicten in de kerk heb ben het vertrouwen in de paus en de bisschoppen vermin derd", zei hij.Maar de paus prees de aartsconservatieve bisschop van Sankt Pölten, Kurt Krenn. De laatste baarde opzien door de gelovigen op te roepen te bidden voor Groër, die aan prostaatkaner lijdt. In tegenstelling tot de meeste bis schoppen staat Krenn achter Groër. De affaire-Groër leidt tot zeer grote onverschilligheid onder de Oostenrijkse rooms-katho- lieken. Zondag woonden nog geen 50.000 mensen de misvie ring van de paus in Wenen bij. Tijdens zijn eerste bezoek aan Oostenrijkin 1983 kwamen er toen nog 130.000 gelovigen op af. Tijdens de dienst in Wenen sprak de paus zondag drie reli gieuzen zalig: zuster Restituta, in 1943 op 49-jarige leeftijd door de nazi's geëxecuteerd, de norbertijn Jakob Kern (1897- 1924) en de priester-arbeider Anton Maria Schwarz (1852- 1929). AFP/DPA/ANP door Wilfred Scholten Normaal bidt Anton Hurk mans om kwart voor zeven in de kapel. Vorige week maan dag liep de nieuwe bisschop van Den Bosch eerst naar de brie venbus om de krant van de mat te pakken. Hoe zou zijn benoe ming zijn gevallen? Het viel hem alleszins mee. Een uitgesproken mening hebben veel rooms-ka- tholieken nog niet. Ze kennen hem niet, of alleen als de rech terhand van de vertrekkende bisschop Ter Schure. „Ik ben een ander persoon dan Ter Schure", zegt Hurkmans over de rechtlijnige, conserva tieve monseigneur die hij op volgt. De stille, soms wat nurkse bisschop stond niet bepaald be kend om zijn communicatieve gaven. Hurkmans (53 jaar) praat op het Nederlands College in Rome, het logeeradres van de Neder landse bisschop pen in de eeuwige stad. De Neder landse rooms-katholieke kerk leiders verblijven daar vanwege het vijfjaarlijkse bezoek aan de graven van de apostelen Petrus en Paulus. dat vergezeld gaat van een gesprek met de paus. Hurkmans mocht na de bekend making van zijn aanstaande be noeming (op 15 augustus vindt waarschijnlijk de wijding plaats) meteen mee naar Rome. Een dag na zijn aankomst zat hij al bij de paus. Weer een dag later mocht de debutant in een beslo ten viering in de privé-kapel van de Johannes Paulus II de evangelielezing doen. „Al die grote gangen in het Vati- caan. Ze zorgen ervoor dat je heel klein wordt voordat je bij de paus verschijnt. Die grote dienstbaarheid is ontzettend mooi, maar tegelijkertijd ook huiveringwekkend. Zelf heb ik ook een bepaalde huiver om aan mijn immense taak te beginnen. Je moet als bisschop veel geloof en vertrouwen hebben. Maar ik wil ook graag een stuk van mijn leven voor mij zelf behouden." Samenhang Wat de nieuwe bisschop in Den Bosch anders wil gaan doen dan zijn voorganger, blijft nog even in de kruik. Velen vrezen een voortzetting van het regime van Ter Schure. Hurkmans was ruim tien jaar vicaris-generaal, de hoogste 'ambtenaar' onder de bisschop. „Het is logisch dat ik, die toch medeverantwoorde lijk ben voor het beleid, het niet allemaal anders ga doen. We moeten eerst eens stilstaan bij de vragen die er allemaal liggen en welk antwoord we daarop moeten geven voor de tijd waar in we leven. Het beleid van Ter Schure is twaalf j aar geleden in gezet; het is toch tijd voor een nieuw onderzoek." Aangespoord om toch wat con creter te zijn, zegt Hurkmans als lid van de bisschoppenconfe rentie te willen streven naar meer samenhang tussen de pa rochies, bisdommen en de Ne derlandse kerkprovincie. De kloof tussen de top en de basis van de kerk moet worden ver kleind. „De top moet ten dienste staan van de basis. De top moet niet alleen roepen hoe het moet, maar het geloofsleven ook op gang brengen.Met minder rap porten en met meer oog voor het spirituele. Binnenkerkelijk De voorzichtig formulerende en zachtjes pratende Hurkmans zal een ander soort herder zijn dan zijn collega-Brabander Muskens, bisschop van Breda, die zich regelmatig opvallend uitlaat over maatschappelijke kwesties. Hij maakt zich druk ker om 'binnenkerkelijke' za ken als de rol van parochies en priesters in de kerk. Als oud pastoor van Waalwijk en 'gees telijk adviseur' van de plaatse lijke voetbalclub RKC heeft hij de pastorale kant van het werk goed leren kennen. „De paro chie was zo groot dat er altijd wel vijf mensen met kanker op sterven lagen. Ik ben iemand die diep kan luisteren naar mensen. Dat vormt je toch heel erg." Als rector van de eigen priesterop leiding van het bisdom is Hurkmans verant woordelijk voor de aflevering van een nieuwe lichting tradi tioneel ingestelde priesters die al enkele conflicten in parochies hebben veroorzaakt. Oudere pastoors schudden vaak hun hoofd over zoveel rechtlijnig heid. Zelfs de paus is het opge vallen dat er een generatiekloof bestaat tussen beide groepen priesters Hurkmans: „Het ligt aan beide partijen. Maar oudere priesters hebben een houding van: als we het de mensen maar naar de zin maken, kunnen we wat voor ze betekenen. GPD De nieuwe bisschop van Den Bosch. foto Mare Bolsius/ANP Toonder Studio's door Jan-Hendrik Bakker Nog net op tijd heeft E B. Hotz, de schrijver van een klein maar compact oeuvre, de P.C. Hooft-prijs gekregen. Het heeft er zelfs alle schijn van dat de toekenning een soort inhaal manoeuvre is om goed te maken wat anderen verzuimd hebben. De 76-jarige Hotz is namelijk praktisch uitgeschreven en maar sporadisch bekroond. Afgelopen jaar verscheen zijn verzameld werk, een kleine veertienhonderd bladzijden in totaal. „Misschien komt er nog iets", liet hij bij die gelegenheid weten. „Maarals datnietzo is,is het niet erg. Misschien is alles gezegdJ e moet je niet herhalen Net als een muzikant moet een schiij ver op een zeker moment van ophouden weten." En Frits Hotz kan het weten. Hij is zelf ooit musicus geweest, hij speelde in het naoorlogse Den Haag en omstreken trombone. Over die chaotische muzikan tenjaren gaat zijn novelle Proef spel, verschenen in de gelijkna mige bundel. Pas toen hij over de helft van zijn leven was, ruil de Hotz het muzikantenbestaan in voor het schrijverschap. (Advertentie) Hotz verraste in de jaren zeven tig heel literair Nederland met zijn debuut. De schrijver stelde zich zeer schuw op. Hotz' de buut droeg de intrigerende titel Dood weermiddel. Het was een volstrekt nieuw geluid in een wat saaie tijd, waarin de lezer verveeld werd met een melig realisme. Zonderlinge lieden Hotz schreef scènes uit de ge schiedenis, vaak gezien door ogen van wat zonderlinge lie den, alsof het om verslagen van ooggetuigen ging. Het technisch gedetailleerde, magisch-realis- tische verhaal De tramrace uit zijn eerste boek had eerder al in het blad 'Maatstaf' gestaan en was Hotz' roem vooruitgesneld. Het titelverhaal van Dood weermiddel ging over een chag rijnig beheerder van een geheel overbodig geraakt militair weermiddel uit de Franse tijd. Dat F.B. Hotz nu alsnog de hoogste onderscheiding krijgt voor zijn hele werk, is zoals ge zegd ook een inhaalmanoeuvre. Hij heeft nooit de Huygensprijs gekregen, een oeuvreprijs van de Haagse Jan Campert-stich- ting die meestal vooraf gaat aan een bekroning met de P.C. Hooft-prijs. Wel de Bordewijk- prijs voor zijn tweede verhalen bundel Ernstvuurwerk, maar dat was een onderscheiding voor een roman. Toen vorig jaar zijn Verzameld Werk verscheen, toch min of meer een grafzerk op een nog le vend auteur, kon dat ook al niet meetellen voor de vele commer ciële prijzen die er tegenwoor dig zijn. Dat zijn immers alle maal prijzen voor één bepaalde titel. De P.C. Hooft-juiy heeft de laat ste gelegenheid die zich voor deed nu aangegrepen. Geluk kig, want Hotz heeft het ver diend. Een man die zo mooi kan schrijven, zo wrang-melancho liek en tegelijk humoristisch, heeft het verdiend. Waarom Hotz in vroegere tijden door jury's steeds werd overgeslagen heeft vermoedelijk te maken met het weinig spectaculaire karakter van zijn werk. Het is oer-Hollands in die zin dat er in de traditie van Elsschot, Emants en Van Oudshoorn een degelijk verhaal wordt verteld in een uiterst economische stijl, waarin elk woord op zijn plaats valt. De helden zijn voorname lijk anti-helden en de sfeer is vaak wurgend. Zijn publici teitsschuwe persoonlijkheid zal de rest hebben gedaan. GPD Een daverend gebonk en gedreun begeleidden zijn bezigheden; en bovendien bleek al spoedig dal zijn energie valbeelden en zigzaggen veroorzaakte in de televisieontvangst. „Bah", prevelde een van de werkers. „We kunnen net zo goed op houden." Hij schakelde het toestel uit en stond, gevolgd door zijn collega's, langzaam op, om de lawaaimaker tot de orde te roepen. Maar na een korte blik op de metalen flitsen hield het groepje de pas in en school de samen. „Wat is dat voor een ijzeren uitslover?", vroeg er een. „Zeker een buitenlander", mompelde de tweede met dunne lippen. „Wat zegt de vakbond hiervan?", wilde de derde weten. Sleutelwoord In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes meteen getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1. Vorm van motorsport; 2. loopbaan; 3. helderwit; 4. gezag; 5. bloem; 6. muziekinstrument; 7. landverhuizer; 8. hinderlijk kind. 8 1 2 3 2 10 10 9 10 9 4 2 9 6 1 5 7 9 10 4 9 2 10 10 9 5 7 4 2 10 8 9 10 2 5 6 2 5 8 7 5 Oplossing maandag 1 2 3 geit-duif e-raket-r st-pen-ha tel-i-bas elan-vete -1-ala-e- kier-tele ons-e-rys eg-eer-kt s-onder-e tand-maar Zeeland: Gematigd Door: Klaas Dros De komende week is het weerbeeld in het algemeen redelijk zomers te noemen. Vandaag neemt echter in de loop van de dag de bewol king toe. Boosdoener is een schampend warmtefront, behorend bij een depressie boven de Atlantische Oceaan. Vanochtend zijn er nog perioden met zonneschijn, maar in de tweede helft van de dag pakken de wolken zich samen en is er kans op enige (mot)regen. Dit zijn echter geen grote hoeveelheden. De bewolking hindert ui teraard de zon, waardoor de temperatuur iets onder de 20 graden blijft steken. De wind blaast uit het zuidwesten en neemt op de kustwateren toe tot vrij krachtig. In de nacht trekt het warmtefront verder voorbij. Erg snel gaat dat niet en waarschijnlijk is het mor- I genochtend nog bewolkt. Onder invloed van een uitloper van hoge luchtdruk vanuit de Azoren tot boven het Europese vasteland wordt met een zuidelijk stroming warme lucht aangevoerd. Doordat het daarnaast morgenmiddag geleidelijk opklaart, kan het woensdag toch vrij eenvou dig 23 graden worden. Ook donderdag ziet er thermisch gezien gunstig uit. Onder vrij zonnige condities wordt het met 25 graden zomers warm. Aan het einde van de dag kan dit enkele regen- en on weersbuien opleveren. Vrij dag is de warmte alweer ver dreven door de passage van een koufront. Vrijdag is daar om ook een soort overgangs dag. Vooral 's ochtends is er nog veel bewolking, maar 's middag klaart het vanuit het zuiden geleidelijk op. Zater dag keert de zon weer vrij uit bundig terug, maar de tem- peratuursoploop stagneert toch al bij een graad of 20. Zomerse dip TOtt Vooruitzichten weer woensdag donderdag vrijdag zaterdag max. 23° 25° 21 0 20° min. 13° 14° 13° 12° wind ZW 3 03 W 4 W 4 Zon Maan dinsdag onder 22.05 woensdag op 5.28 dinsdag onder 21.03 woensdag op 5.57 Nautisch bericht Er staat vooral vanmiddag een stevige zuidwestenwind, 5 beau fort. Het zicht is de hele dag goed. De temperatuur van het kustwa ter is circa 16 graden. Waterstanden DINSDAG 23 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierïkzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West WOENSDAG 24 JUNI NM Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West uur cm 01.46 227 02.03 255 03.06 295 01.40 169 03.25 156 02.10 157 03.25 181 02.55 163 uur cm 14.13 236 14.36 263 15.35 305 14.10 176 16.00 162 14.40 165 16.00 187 16.30 168 Laag water uur cm uur cm 08.21 213 20.46 206 08.46 224 21.10 217 09.50 249 22.15 241 08.05 1 56 20.30 1 491 09.25 153 21.50 145 08.00 100 20.25 0911 1 09.30 169 21.55 161 09.30 1 63 21.55 1 55 1 uur 02.33 02.53 03.56 02.30 04.25 03.00 04.20 05.00 cm uur cm 241 15.02 240 268 15.19 265 309 16.26 308 180 14.55 176 165 16.50 163 170 15.25 165 191 16.50 189 172 17.25 174 09.05 09.36 10.39 08.50 10.15 08.50 10.20 10.15 cm uur cm 21321.32 216 224 21.58 226 247 23.06 249 15321.15 156 146 22.40 149 097 21.10 097 163 22.45 166 156 22.45 159 Toevallig was dat hetzelde, wat de heer Dorknoper zich ook af vroeg. „Mag dit, wanneer ik artikel zeventien sub k van de collectieve ar- beidsoverenkomst in aanmerking neem?", prevelde hij. „Vast wel", zei heer Ollie geruststellend. „Een robot is geen werker maar een machine. In het begin had ik daar ook even last mee. Maar het went, hoor. Nu luister ik niet eens meer als hij gaat praten. Het is altijd onzin. Maar werken kan hij, kijk maar eens aan." „Het is mooi", fluisterde de ambtenaar met een stille glimlach. „Ik weel, dat dit allemaal heel onregelmatig is. Waarschijnlijk zal ik het over een uur verbieden, wanneer ik de daartoe strekkende papieren gevonden heb. Maar zo lang het duurt is het mooi." Ll H Hogednjkgebied lichte sneeuw *36- matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen re regen 7V hagel Europa: Zon en regen Janny van der Lee ihoen is dunner dart bami of mie. Mihoen of bihoen wordt gemaakt van rijste bloem en de 'kooktijd' is afhankelijk van de dikte, maar eigenlijk niet langer dan ca. 3 mi nuten. Eigenlijk is de term kooktijd niet goed, want de mihoen wordt van het vuur af toege voegd aan kokend heet water. Het is belang rijk de aanwijzingen op de verpakking strikt op te volgen omdat de mihoen anders gaat plakken. Ingrediënten: 1 pak verse bamigroenten 400 gram hamlappen boter of olie om te bakken 1 kleine teen knoflook 1/2 theelepel gemberpoeder 2 eieren. Bereiding: Snijd de groente uit het bamipakket eventueel klein en maak het pepertje schoon. Snijd het pepertje in ringen. Pel en snipper de ui en snijd de tomaat in partjes. Snijd de hamlappen in reepjes. Verhit boter of olie en bak het vlees rondom aan. Kruid met peper, zout en ketjap. Verhit in een wok of hapjes pan een scheutje olie en bak hierin al omscheppend de bami groente aan (zonder tomaat). Pel hetteentje knoflook en pers het hierboven uit. Voeg het vlees bij de groente in de pan en kruid met gemberpoeder. Breng intussen water aan de kook, neem de pan van het vuur en voeg de mihoen toe. Klop de eieren en bak hiervan een dunne 'pan nenkoek'. Giet de mihoen af. Schep mihoen, vlees en groente in een grote schaal. Rol de omeletpannenkoek op en snijd deze in stukken. Garneer met de partjes tomaat en omelet. In het zuiden van Europa is het nu stabiel zomerweer. Van Portugal tot Israel is het zonnig en droog. In de middag lopen de thermome ters op naar 26 tot 30 graden aan de Middellandse Zeekusten. In het Spaanse en Griekse binnenland wordt het nog enkele gra den warmer, 32 tot 36 graden in Griekenland en 33 tot 39 graden in Spanje. Het heetste plekje van Europa is het zuidwesten van Span je waar temperaturen van 40 graden in de zomermaanden heel normaal zijn. Aan de Spaanse noordkust is het met 21 graden aan genaam en er hangt ook een beetje bewolking. Ook in Frankrijk hangt meer bewolking, het meeste in het noorden waar zelfs een bui valt. In de zuidelijke Rhönevallei en aan de Cöte d'Azur is het zonnig en warm. In de Po-vlakte en op de Balkan komt plaatselijk door de warmte een onweersbui tot ontwikkeling. In een gebied van de Britse eilanden via de Benelux en Polen naar Moskou is het onstandvastig. Vooral op de Britse eilanden en in Rusland is het regenachtig met temperaturen tussen 16 en 20 graden. Bij Londen wordt het iets warmer. In Midden-Europa is het iets beter. Daar schijnt tussen de buien door ook regelmatig de zon. Denemarken, I Zuid-Zweden en Lapland hebben droog en half bewolkt weer. Elders in Scandinavië is het wisselvallig. .51 Heeft u al de nieuwe Uw vakantie gaat dan gegarandeerd door, onk als uw auto uitvalt ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4