Nieuw plan voor CSM-terrein Scheidend pater J. ter Braak ziet de kerk in de mensen zelf PZC Wijk Triniteit is weer schoon Klantenraad kreeg 45 klachten over collectief vervoer Tegenvaller bouw Groote Kreek houdt politiek Hulst bezig Progressief Hontenisse blijft tegenstander van rioleringsbeheerplan Sas wacht even met zoeken opvolger gemeentesecretaris zeeland 16 Projectontwikkelaar wil in Sas verkoop topmerken tegen dumpprijzen Groen licht voor proef kleidijken dinsdag 23 juni 1998 door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Directeur M. Smit van de Utrechtse project ontwikkelaar Innovast heeft het plan opgevat op het voorma lige CSM-terrein in Sas van Gent een grote 'outlet factory' te vestigen. Het oude plan, een winkelcentrum met daarin win kels als Blokker, Zeeman en Scapino is hiermee van de baan. Volgens Smit passen deze win kels niet in de huidige opzet. De Sasse wethouder R. Noët zegt eerst de toelichting van Smit te willen horen voor de definitieve beslissing genomen wordt. Smit opzijn beurt wil een oriënterend gesprek met de nieuwe purge- Waterschap voor hoger salaris nieuwe dijkgraaf HULST - Het salaris van de dijkgraaf voor het nieuwe wa terschap Zeeuws-Vlaanderen moet liggen op schaal 17 van het Rijk, vindt het algemeen be stuur van waterschap Hulster Ambacht. De zwaarte van de functie en de inschalingscriteria van de door het Interprovinciaal Overleg aangestelde commissie De Wit rechtvaardigen het jaarsalaris van zo'n 180 mille. Bovendien is het salaris van de gezworenen, die een zwaardere taak krijgen en die professioneler moeten gaan functioneren, gekoppeld aan dat van de dijkgraaf. Het voorstel van het dagelijks bestuur om een hoger salaris dan schaal 16 te bepleiten voor de nieuwe dijkgraaf kon giste ren de goedkeuring van de over grote meerderheid van de alge mene vergadering wegdragen. Een enkele hoofdingeland vroeg zich zelfs af of schaal 17 genoeg was, maar de meesten vonden het voor de hand liggen om de door De Wit voorgestelde nor men aan te houden. Alleen hoofdingeland J. Hage- man was fel tegen het aanvra gen van een hoger salaris voor de toekomstige dijkgraaf, Ha- geman had opgezocht dat schaal 16 inhield dat de nieuwe dijkgraaf ruim 160 mille per jaar opstrijkt. Bachten Dieke kan nu ook verpleegzorg aanbieden TERNEUZEN - Het verzor ginghuis Bachten Dieke in Ter- neuzen kan sinds zaterdag onder het eigen dak ook ver pleeghuiszorg bieden aan tien bewoners in een speciaal daar voor geschapen ruimte. Het gaat hierbij om een groep psy- cho-geriatrische bewoners die eigenlijk verzorgd dienen te worden in een verpleeghuis, maar waar vooralsnog geen ruimte voor is. Met het substitutieproject Het Schelpenhoekje, dat het afgelo pen weekeinde officieel van start ging, kan de tien Bachten Dieke-bewoners in eigen huis zorg op maat geboden worden. Bea Talboom, de aetiviteitenbe- geleidster van de groep, zei za terdag bij de inhuldiging van de eigen huiskamerraimte van de ouderen, dat in de bewoners- groep in de praktijk al geruime tijd specifieke zorg genoten, maar dat een eigen ruimte er lange tijd niet inzat. Door een recente uitbreiding van Bachten Dieke werd ruimte geschapen voor het substitutie project. In Schelpenhoekje wor den de bewoners niet verzorgd door verzorgend personeel van Bachten Dieke, maar door vier verpleegkundigen van Ter Schorre en activiteitenbege leidster Talboom, die de mensen individueel en in groepsver band de specifieke zorg kunnen bieden die zij nodig hebben. meester van Sas van Gent, J. Lo- nink. Het concept van een outlet fac tory van topmerken is uniek voor Zeeuws-Vlaanderen. In de winkel worden kleding en schoenen van topmerken zoals Nike en Versace tegen discount- prijzen verkocht. Het betreft de verkoop van zogenaamde off- seizoensartikelen. Kleding die bij wijze van spreken in de win kel is blijven hangen, wordt te gen dumpprijzen aangeboden. Smit wil Albert Heij n en nog een paar kleine winkeltjes onder dak bieden in het winkelcen trum. Albert Heijn zit in Sas van Gent nu niet op een goede plaats. In het nieuw te bouwen winkelcentrum komt de super markt beter tot zijn recht", zegt Smit. De oppervlakte van 18.000 vierkante meter wordt in de eerste fase aangehouden. Er is ruimte om in de toekomst uit te breiden tot 27.000 vierkante meter. Smit wil vooralsnog niet te hard van stapel lopen. „Laten we eerst maar zorgen dat we een vergunning krijgen. Daarom wil ik zo snel mogelijk een ge sprek hebben met Lonink. Ik verwacht dat het nieuwe college positief zal reageren op de nieu we plannen." Pril stadium Noët stelt zich meer afwachtend op. „Smit kan niet van ons ver wachten dat we naar aanleiding van een paar mooie plaatjes al een beslissing nemen. Boven dien zijn de besprekingen nog in een heel pril stadium en we moe ten nog bekijken of de nieuwe plannen een haalbare kaart voor ons zijn", zegt Noët. On dernemingsvereniging Sas '70 was het niet eens met de oude plannen, waarin sprake zou zijn van de vestiging van onder an dere Blokker en Zeeman. Dat zou de concurrentiepositie van andere ondernemers in Sas van Gent niet ten goede komen. Scheidend pastor J. ter Braak voor het Hulster Maristenklooster, waar hij nog enkele maanden woont. foto Charles Strijd door René Hoonhorst HULST - Het is voor een geloofsge meenschap belangrijker om kerk te zijn dan om een kerk te hebben. Mensen moeten verder durven kijken dan hun eigen dorp of parochie om de 'levende kerk' in stand te houden. Pastor J. ter Braak weet dat niet alle kerken in Oost- Zeeuws-Vlaanderen voor de katholie ke eredienst behouden kunnen blijven. Maar hij voelt zich nu hij over enkele weken afscheid neemt niet geroepen om de katholieken in de streek even te zeggen welke kerken er allemaal geslo ten moeten worden. Ter Braak wenst niet over zijn graf heen te regeren en vindt dat elk parochiebe stuur voor zichzelf moet afwegen wat haalbaar is en wat niet. De priester is wel blij dat de Willibrordusparochie uit Ossenisse en de Martinusparochie uit Kloosterzande overeenstemming heb ben bereikt over een fusie. De Wilibror- duskerk wordt volgende maand aan de eredienst onttrokken en de Ossenisse- naren moeten in het vervolg in Kloos terzande kerken. Ter Braak is de eerste om te zeggen dat de kerk (het bisdom) 'niet alleen in cijfers en centen moet denken'. Hij begrijpt na twintig jaar Zeeuws- Vlaanderen - met een onderbreking van drie jaar Uithoorn midden jaren tachtig - heel goed dat het voor parochianen niet makkelijk is om het verleden los te laten. „Zo'n kerk is niet alleen de plaats waar de gelovigen samenkomen, maar heeft vaak ook een functie als herken ningspunt en verzamelplaats voor het dorp. Uit onder meer financiële nood moeten een aantal gebouwen misschien worden gesloten, maar afbreken is na tuurlijk het laatste wat je doet." Inspiratie De gelovigen hebben kerken nodig als verzamelplaatsen om samen vieringen te houden. „Het regelmatig samenko men, samen de liturgie vieren is heel wezenlijk. De inspiratie die daaruit voortkomt blijft nodig." Aan de andere kant moeten de gelovi gen ook met enige nuchterheid en af standelijkheid de situatie beschouwen, vindt Ter Braak. Als pater Marist staat hij voor de 'rustige bescheidenheid van de figuur Maria' in de rooms-katholie- ke kerk. De mensen blijven voor hem immer op de vooi'grond staan. Ter Braak is wat dat betreft ook niet som ber over de toekomst van de kerk. De ontkerkelijking is ook aan Zeeuws- Vlaanderen niet voorbijgegaan, maar dat wil niet zeggen dat mensen niet ge lovig meer zijn. Waarden Mensen geven, heeft Ter Braak ge merkt alleen vaak anders invulling aan hun religieuze gevoelens. „Eén van de belangrijkste taken van de kerk is het in contact treden en blijven met allerlei groepen in de maatschappij, het samen met mensen op zoek gaan naar de we zenlijke waarden van het leven." De betrokkenheid van mensen die wel naar de kerk gaan, is veel groter dan vroeger toen er nog geen sprake van priestertekort was, voegt Ter Braak er aan toe. Leken-vrijwilligers nemen steeds meer pastorale taken over, voor al in de sociale zorgverlening, consta teert de pater. Naast het vieren van de liturgie en het geloofsgesprek van de catechese neemt het belang van de dia conale zorg alleen toe. „Het contact met mensen die zorgen hebben, geeft de kerk haar herkenbaar heid. Dan heb ik het niet alleen over ge zondheidsproblemen, maar ook over sociale problemen: moeilijkheden in de agrarische sector bijvoorbeeld." De sociale zorg, de inzet van de leken vrijwilligers en de integratie van de pa rochies van Kring Noord (Hontenisse) en de Zuidrand (Hulst) staan behoorlijk op de rails. Ter Braak gaat dan ook ze ker niet weg, om moeilijke beslissingen over het sluiten van kerkgebouwen niet (mede) te hoeven nemen. „Ik heb altijd gezegd dat ik na een aantal jaren graag weer elders aan de slag ga. Omdat ik zelf graag nieuwe ervaringen opdoe én omdat het goed is dat er af en toe een an der komt." Achterhoek Ter Braak gaat dit najaar als priester in de Achterhoek werken en gaat in een Maristencommuniteit in Lievelde wo nen. Voor hij naar het oosten vertrekt, gaat hij nog op retraite in een Belgisch klooster en wil hij nog wat studeren. Zijn laatste mis draagt Ter Braak op 12 juli op in de Martinuskerk in Klooster zande. Een week eerder gaat hij voor bij de allerlaatste mis in de Willibrordus- kerk in Ossenisse. door Rene van Stee TERNEUZEN - De afgelo pen week heeft door deTer- neuzense wijk Triniteit een ware zomertornado geraasd. In het kader van het vijfjarig bestaan van de SCAS (Stich ting Culturele Aktiviteiten Schelpenhoekje) is de wijk onder handen genomen. Afgelopen zatei'dag was het hoogtepunt van deze schoon maakbeurt. Onder begelei ding van showband Irene ontdeden de talrijke deelne- mers gewapend met prik kers, handschoenen en vuil niszakken de wijk van zwerf vuil. In totaal werden liefst twee gemeentewagens met alleiTiande zwei'fvuil opge haald Tijdens de optocht werd via spandoeken even eens aandacht gevx-aagd voor het vandalisme en het drugs- probleem in de wijk. Het spandoek 'di'ugs shit' liet er in ieder geval geen misvex-- stand over bestaan. Veel be woners namen dan ook de ge- legenhei d om hierover met de aanwezige wethouders Baart en Van der Hoofd van ge dachten te wisselen. Na de optocht konden de vol wassenen zich verpozen op het aan de Ambex-boomstraat ingerichte terras. Voor de kinderen werd de dag afge sloten met een spelletjesmid dag. die druk bezocht werd. door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Bij de klanten- raad voor het Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen zijn vorig en begin dit jaar zo'n 45 klach ten binnengekomen over het aanvullende vervoerssysteem in de regio. In hoofdzaak ging het om 'klein zeer', zoals te lang moeten wachten op een taxi, on vriendelijk bejegend worden door de chauffeur, roken in taxi's en te weinig strippen. Slechts één keer deed een klant vergeefs een beroep op de uit voerder van het collectief ver voer Taxicom. De gevraagde taxi kwam niet. Volgens voorzitter B. Scher- beijn van de klantenraad recht vaardigt het aantal opmerkin- gen het bestaan van de raad. Een orgaan dat, zo blijkt uit het eerste jaarverslag dat maan dagavond door de voox-zitter werd overhandigd aan het ge meentebestuur van Oostburg, in eei'ste instantie maar niet van de gx-ond walde komen. Het jaarverslag handelt dan ook meer over de toekomst van de klantenraad dan over het recen te velleden. De raad wex'd na melijk pas in oktober voxig jaar opgericht nadat het toenmalige PvdA-raadslid L. Wille (nu wet houder Wille en bestüurlijk me- devex'anwtoordelijk voor het collectief vervoer) had aange drongen op de oprichting van een orgaan voor de klanten. Afspraken In de maanden na de oprichting hield de raad zich vooral bezig met het maken van afspx-aken met Taxicom en het opstellen van een huishoudelijk x-egle- ment voor de i-aad. Momenteel functioneert de raad zoals het moet, er is een reglement, een volledig bestuur onder voorzit terschap van Schei'beijn en ook heeft Taxicom een bedrag van 2000 gulden voor de raad be schikbaar gesteld, zodat deze ook daadwerkelijk kan werken. Met de vervoersorganisatie is afgesproken dat Taxicom een logboek gaat bijhouden van klachten. Ook stelt de organisa tie een klachtencoördinator aan. Eens per twee maanden krijgt de klantem-aad van Taxi com een overzicht van de gemel de klachten en wordt aangege ven welke maatregelen er zijn getroffen. De klantenraad in formeel! dan op haar beuit bij de klagei-s of de klachten naar behoren zijn afgehandeld. De raad behandelt geen per- Ook legt Noët de eerdere be moeienis van de gemeente Ter- neuzen over de bouw van het winkelcentrum naast zich neer „Wij zijn nog altijd een autono me gemeente en we beslissen, uiteraard samen met de Provin cie, nog altijd zelf wat we doen. Ik ga me toch ook niet met Ter- neuzense zaken bemoeien?" Wanneer de bouwvex-gunning afgegeven wordt is nog niet dui delijk. Wat Noët betreft liggen de onderhandelingen nu stil. door Barend Pelgrim HULST - Politiek Hulst slikt het miljoenen kostende bouw project Groote Kreek hoewel er bij een aantal partijen verba zing bestaat over de hoge prijs die Hulst betaalt voor de nieuwe woonwijk. Fractievoorzitter van het CDA J. Steijaert vindt dat het uitgavenpatroon van de gemeente Hulst eens kritisch bekeken moet worden. Hij zegt dit naar aanleiding van een arti kel over het miljoenen verslin dende bouwproject Groote Kreek van afgelopen zaterdag. „Er moet nu achteraf niet ge mekkerd worden", vindt Steij aert. „De gemeenteraad heeft ingestemd met het plan en de werken zijn gestart en daar moeten we achter staan. Binnen onze fi-actie zal echter wel ge- sproken woi'den over de moge lijke verspilling van geld die ge moeid is met diverse besluiten." Ook fractievoorzitter van Pro gressief Hulst A Hegger kondigt aan dat binnen haar paxtij ge praat gaat worden over de nieuwbouwwijk. Uit een vergelijking tussen het plan Groote Kreek en een alter natief bouwplan ten noorden van de Dullaertwijk, blijkt dat er in Hulst stukken goedkoper gebouwd had kunnen woi-den dan nu gaat gebexxren in de Clin- gepoldex-. Binnen de Hulster po litiek is met enige verbazing kennis genomen van de financi ële consequenties van de nieuwe woonwijk. Een wat vreemde x-e- actie, omdat de gemeenteraad op cle hoogte was van het kos tenplaatje. „De rente die verlo ren wordt door Groote Kreek zal door gemeente betaald moeten worden", steekt CDA'er Steij- aeit de hand in eigen boezem. „Wanneer we voortaan ei'gens geld in steken moeten we dat een beetje kritischer bekijken." Beleid Zowel Steijaert als WD'er R. van Haperen zijn niet erg geluk kig met het door de gemeente gevoerde grondaankoopbeleid in de Clingepolder. Toen Hulst startte met de grondvexwex*ving voor de toekomstige woonwijk werd er rond de 10 gulden per viei'kante meter grond betaald, terwijl de laatste aankopen ge beurden tegen prijzen van bo ven de 16 gulden. Van Haperen denkt dat de ge meente wat tactischer had moe ten handelen. „Die 16,50, die er op het laatst betaald is, is on acceptabel hoog", vindt de WD'er. „Op het laatst moest de gemeente opbieden tegen pro jectontwikkelaars en dat had voorkomen kunnen worden door de aankopen wat buiten de publiciteit te houden." Hulst streed in die eindfase van de on derhandelingen om grond met het Tilburgse vastgoedbedrijf NAGRON en dat dreef de grondprijs flink op. Bekend gegeven Wethouder P. Weemaes beves tigt dat het kostenplaatje van Groote Kreek voor de raad een bekend gegeven was. „Dat het een duur plan is, is niks nieuws. Bouwen kost geld, dat is een lo gisch gegeven van ruimtelijke ordening." Het college van bur- gemeester en wethouders van Hulst is niet erg gelukkig met de kritiek op het project Groote Kreek. Vandaag (dinsdag) vindt ovexieg plaats of er officieel commentaar gegeven zal wor den. KLOOSTERZANDE - De proei met 'natuurvriendelijke' dijk vakken van klei als zeewering bij Het Verdronken Land van Saeftinge had voor twee oudere hoofdingelanden van water schap Hulster Ambacht niet ge hoeven. In het verleden is vol gens hen al lang bewezen dat dijken van klei niet veilig ge noeg zijn en om zogeheten des kundigen voor de zoveelste keex het wiel te laten uitvinden, kosl alleen geld, betoogden T. Staal en H. Vercauteren. De leden van de algemene ver gadering waren het ex; op Ver cauteren na, mee eens dat de twee pi'oefvakken de tijd moe ten krijgen om zich te bewijzen Pas na jaren functionei'en kan een gedegen oordeel worden ge geven over de eigenschapper. van de bekleding. Vercauteren bleef van mening dat klei geen goed materiaal is. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Preken, smeekbedes en beschuldigingen mochten niet baten. De twee raadsleden van Progressief Hontenisse lieten zich noch door de burgemeester noch door een der wethouders overtuigen van de 'onvermijdelijkheid' tot vaststelling van het gemeente lijk rioleringsbeheerplan. Zelfs het verwijt dat de partij zich met haar tegenstem als tegenstan der van het milieu kwalificeer de, bracht de oppositiepartij niet op andere gedachten. Mocht het college te zijner tijd nog met een aannemelijke ta riefsdifferentiatie op de prop pen komen dan hei-ziet Progres sief Hontenisse haar standpunt misschien. Maar de tariefsver hogingen en de aanvullende dekkingen (uit rekeningover schotten en zonodig reserves) die het college in eerste instan tie voorstelde, ziet de partij niet zitten. „Natuurlijk stemmen wij niet tegen het milieu", zei frac tievoorzitter G. Kamminga na een emotioneel betoog van mi lieuwethouder B. Pauwels. Oir vervolgens direct te laten weter. dat Pauwels hen niet had over tuigd: „Maar zoals het vooi'stel hier nu ligt, stemmen wij teger: de financiële dekking." Coalitit en oppositie bleven lijnrecht te genover elkaar staan. Kammin- ga herinnerde Algemeen Be lang, CDA en Groot Hontenissf aan verkiezingsbeloften. Ver drievoudiging van het riool- rechtin vijf jaar is daar niet mei te rijmen, zei hij. Pauwels betoogde dat het colle ge alles uit de kast heeft gehaalc om de burger zo min mogelijk t( laten betalen. Zonder aanspra ken te doen op reserves zoudet de inwoners van Hontenisse no£ bijna twee keer zoveel hebber moeten betalen over enkele ja ren. De wethouder benadrukt! dat de investeringen in het ri oolstelsel (en daarmee in het mi lieu) nu eenmaal veel geld kos ten. „En als partij die zich altijd als voorvechter van het mxliei presenteert, bent u van Progres sief Hontenisse de enige dit geen rooie cent voor het miliei overheeft." soonlijke zaken in haar vei-ga- deringen, die komen aan de orde in de besloten vergaderingen van de klachtencommissie die uit leden van de i-aad wox'dt sa mengesteld. De leden van deze commissie zijn gebonden aan de gemeentelijke regelgeving voor wat betreft vertrouwelijke in formatie en privacyzaken. Minstens twee keer per jaar zal de x-aad samen met liet bestuur van het samenwerkingsver-band en uitvoex-der Taxicom overleg gen over de gang van zaken. Scherbeijn gaf gisteren toe dat de raad vorig jaar nog weinig heeft kunnen doen: „We hebben de zaken pas begin dit jaar kun nen oppakken. De overhandi ging van het jaarverslag hebben we een officieel tintje meegege ven om zowel bestuurders als klanten duidelijk te laten mer ken dat we er zijn, dat we be staan. Mensen met klachten over het collectief vervoer kun nen ons nu ook benaderen. Voor dat doel hebben we in Oostburg een aparte postbus, nummer acht, genomen." door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent wacht nog even met het zoeken naar een nieuwe gemeentesecretaris. De wet houders willen eerst met de nieuwe burgemeester J. Lonink, die komende woensdag wordt beëdigd, van gedachten wisse len over een eventueel te volgen procedure. Ook woi-dt met Lo nink besproken of een extern bureau wordt ingeschakeld. Het vorige college onder leiding van mevrouw J. van Rest wilde in april al een bureau inhuren om een opvolger te zoeken voor gemeentesecretaris W. D.Zwar- telé die op 1 augustus met pensi oen gaat. Dat zou 68 mille kosten. De nieuwe wethouders- ploeg (R. Noët-WD, P. Bert- i-am-CDAenE. Spuessens-D66) ging daarmee niet akkooi'd. Van Rest probeerde vergeefs de raad aan haar zijde te krijgen, maar de overige collegeleden hielden - gesteund door hui fracties - voet bij stuk. Volgen wethouder Bertram kon er ooi gewacht worden met de proce dure. Volgens hem was er nog ti veel onduidelijkheid over ei was er niet echt haast gebode: bij de procedure. We kunnen be ter iets zorgvuldig doen en goed dan haastig en slecht. Laat dai de nieuwe man of vx-ouw iets la ter aan de slag gaan, dan hoef geen probleem op te leveren'' meent Bei-tram. Vakantie De wethouder sluit overigen! niet uit dat de raad nog in ju! een voorstel krijgt voox-gescho teld over de te volgen procedure „Dat hangt af van hét tijdstii waarop meneer Lonink kan be ginnen. Hij is aangesteld per juli, maar hij had nog geen va kantie gehad en wanneer Ir pi-ecies in Sas zijn opwachtin maakt, ja, dat moet nog alle maal besproken wox-den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40