Pesticiden in de beklaagdenbank Van Aartsen op de bres voor hennepteelt PZC Pedofilierel doet predikant das om Arts krijgt vaak te maken met agressieve patiënt In de knuist van pleegpapa Onderzoekers tegen milde behandeling criminele meisjes Staat moet HSL betalen door belang in NS te verkopen Pulchri-werken gaan als warme broodjes binnenland Milieuclubs waarschuwen voor effecten Prince komt naar Nederland Amsterdam centrum fotografie Staking kinderopvang noorden Beroep in conflict stroomstoring Vader verdacht van messteek Grote schade na brand Alkmaar HAVO, VWO in 1 jaar Gedwongen ontslag bij RTL en Veronica van de baan 1 Lichttherapie voor dementen dinsdag 23 juni 1998 3 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er moet een ver bod komen op zeven bestrij dingsmiddelen die mogelijk een hormoonverstorende werking hebben. Dat eisen Greenpeace, de Consumentenbond, Milieu defensie en Natuur en Milieu. De vier organisaties begonnen gisteren een actie begonnen om de consument te wijzen op de mogelijke schadelijke effecten van bepaalde bestrijdingsmid delen. Hoewel het wetenschap pelijk nog lang niet vast staat dat bestrijdingsmiddelen de hormoonhuishouding bij men sen verstoren, willen de vier or ganisaties niet wachten op dat bewijs. Dat is in het verleden te vaak gebeurd, meent H. Muiler man van Natuur en Milieu. „We hebben al vaker meegemaakt dat de overheid allerlei waar schuwingen negeerde die latei- terecht bleken te zijn. Denk maar aan zaken als het DES- hormoon, DDT en PCB's." van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ongeveer zes tig procent van de huisartsen heeft afgelopen jaar een of meerdere malen te maken ge had met agressie in zijn prak tijk. Bij iets meer dan een kwart van de huisartsen ging het om fysiek geweld. Dat zei de Landelijke Vereni ging van Artsen in Dienst verband (LAD) gisteren in het RTL Nieuws. De organi satie heeft circa duizend art sen ondervraagd over hun er varingen met agressieve pa tiënten. Uit het onderzoek blijkt dat naast de huisart sen, ook bedrijfsartsen, ver zekeringsartsen en medisch specialisten regelmatig met geweld te maken krijgen. Iets meer dan de helft van de ondervraagde bedrijfsartsen zei met agressie te zij n gecon fronteerd tijdens het uitoefe nen van zijn vak. Bij verzeke ringsartsen lag dit percenta ge op 68. En van de medisch specialisten heeft ongeveer eenderde wel eens een agres sieve patiënt tegenover zich gehad. De LAD pleit ervoor om tij dens de opleiding extra aan dacht te besteden aan agres sie bij patiënten. Ook denkt de organisatie aan een meld punt voor artsen die met fy siek of verbaal geweld te ma ken hebben gehad. Uitwassen De Landelijke Vereniging van Huisartsen noemt de cij fers 'schrikbarend'. Volgens de LVH zijn de cijfers uit vo rige onderzoeken veel lager. „Dit soort uitwassen zouden niet mogen voorkomen", zegt een woordvoerder van de huisartsenvereniging. „Ze ker omdat het diepe sporen nalaat als huisartsen een maal met geweld te maken hebben gehad. Ik weet van artsen bij wie dit is voorgeko men, dat ze het heel lang met zich hebben meegedragen. Dat is natuurlijk niet goed." ANP De zeven middelen die de orga nisaties willen verbieden zijn stoffen die veel voorkomen op sla, paprika en aardbeien en waarvan het vermoeden bestaat dat ze van invloed zijn op de hormoonhuishouding. De orga nisaties gaan echter niet zover dat ze de consument afraden de groenten te eten. „De voordelen van groenten en fruit zijn zo groot dat we het eten ervan niet af willen raden. Beter is dan om biologisch geteelde producten te eten zodat je die stoffen niet binnen krijgt", aldus Muiler man. Krop sla De boeren- en tuindersorgani satie LTO-Nederland is niet blij met de actie, zegt woordvoerder Ottenheiin. „Dit zal ongetwij feld effecten hebben op de ver kopen. En dat is onterecht om dat het niet vaststaat dat die be- strijdingsmiddelen die schade lijke effecten hebben. Zodra er onderzoek is waarin dat wordt aangetoond, zijn wij de eerste organisatie die voor een verbod op die middelen zullen pleiten. De posters waarop een krop sla als .voorbehoedmiddel wordt getoond, noemt Ottenheim 'ranzig en verbeneden peil'. De actiegroepen hebben het mi nisterie van Volksgezondheid gevraagd een bevolkingsonder zoek te doen in landbouw-in- tensieve gebieden, zoals het Westland. Onderzocht zou moe ten worden of er bij voorbeeld meer jongens dan meisjes gebo ren worden en hoe het in die ge bieden gesteld is met de sperma kwaliteit. Procedure Van minister Van Aartsen van Landbouw vragen de organisa ties de procedure voor de toela ting van nieuwe middelen zo te wijzigen dat ook de effecten op de hormoonhuishouding mee genomen moeten worden in de beoordeling. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van Landbouw gebeurt dit nu al. Het verzoek om de midde len te verbieden is nog in be raad. ANP AMSTERDAM- De knuist van apenverzorger Hugo Abrahams is een veilige verblijfplaats voor een van de twee keizertamarins, die op 15 juni in Artis zijn geboren. De moeder overleefde de bevalling niet. De verzorger geeft de tweeling daarom elke twee uur de fles. De dieren komen voor in de regen wouden van Zuid-Amerika. De apen ontlenen een deel van hun naam aan de Duitse keizer Wilhelm n. Volwassen keizertamarins hebben net zo'n opvallende snor als de voormalige Duitse vorst. De snorharen zijn ook al bij de jongen direct zichtbaar. foto Koen Suyk/ANP HILVERSUM - Prince, tegenwoordig actief onder de naam Tafkap (The Artist Formerly Known As Prince), geeft eind au gustus, begin september met zijn band The New Power Gene ration een aantal concerten in Nederland. Op nieuwe muziek hoeven de fans zo lang niet te wachten: ko mend weekeinde komt het nieuwe album van The Artist uit. Zoals gebruikelijk bij de onnavolgbare popartiest gaat de re lease gepaard met dikke mistwolken. BMG kan slechts mel den dat de titel New Power Soul is en dat 'er geruchten gaan' dat Chaka Khan, Larry Graham en Doug E. Fresh aan de plaat hebben meegewerkt. ANP AMSTERD AM - Het nieuwe Nederlands Centrum voor Foto grafie komt in Amsterdam. Het bestuur van het Prins Bern- hard Fonds stelt wel twee voorwaarden. Overheid, bedrijfsle ven en donateurs moeten er geld in s teken en de verschillende foto-instellingen moeten in het centrum willen deelnemen. Het fonds kreeg vorig jaar 22 miljoen gulden uit de erfenis van de vroegere Rotterdamse hoogleraar H.W. Wertheimer, zelf een verwoed amateurfotograaf en verzamelaar. Wertheimer, die vorig jaar op 83-jarige leeftijd overleed, schonk zijn vermogen op voorwaarde dat het geld wordt ge bruikt voor de bevordering van de fotografie. ANP RIJSWIJK - Van alle kinderdagverblijven en peuterspeelza len in Friesland, Groningen en Drenthe is donderdag 90 pro cent dicht. De bonden hopen met de staking het stukgelopen overleg vlot te trekken. De acties in Noord-Nederland maken deel uit van een estafet testaking die Abvakabo en CFO twee weken geleden hebben afgekondigd, De Abvakabo wil tot eind van deze maand doorgaan met de acties. Daarna volgt een zomerstop. Is het conflict in septem ber nog niet opgelost, dan willen de bonden de stakingen voortzetten. De bonden eisen een loonsverhoging van 4,5 procent. Werk nemers in de kinderopvang moeten daar bovenop 300 gulden bruto krijgen. De werkgevers bieden 3 procent per 1 septem ber en 2,4 procent per 1 april 1999. ANP UTRECHT - Het elektriciteitsbedrij f Remu gaat in beroep te gen een uitspraak van de Geschillencommissie Openbare Nutsbedrijven. Die bepaalde in april dat het bedrijf de schade moet vergoeden die mensen opliepen door de stroomstoring in Midden-Nederland, in juni 1997. De Remu beroept zich op overmacht, maar de commissie oor deelde dat technische storingen in de apparatuur van het elektriciteitsbedrijf de oorzaak van de stroomstoring waren. De commissie besliste dat de Remu in ongeveer eenderde van gevallen de helft van de schade moet vergoeden. De rechter moet nog over zeven andere zaken oordelen. ANP AMSTERDAM - De 47-jarige Amsterdammer die zondag avond na een ruzie met voetballende jongeren werd doodge stoken, is vermoedelijk omgebracht door een vader van een van de jongens. De Amsterdamse politie heeft dat gisteren meegedeeld. De politie denkt de verdachte op korte termijn te kunnen aanhouden, aldus een woordvoerder. Het slachtoffer had zich geërgerd aan het lawaai van de voet ballende jeugd voor zijn huis in de Solebaystraat, en maakte daar een opmerking over. Vervolgens ontstond ruzie, waarna waarschijnlijk een van de ouders een mes trok en daarna een steek uitdeelde. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politie moet criminele meisjes niet anders behandelen dan criminele jon gens. Meisjes die met de sterke arm in aanraking komen kun nen doorgaans rekenen op een mildere behandeling. Dat kan averechts werken. Meisjes heb ben net als jongens wel degelijk baat bij strengheid. Dat zeggen onderzoekers van het Wetenschappelijk Onder- zoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie. Volgens hen is ook niet nodig om een speciaal beleid te ontwikkelen om meisjes op het rechte pad te houden. Daar is meisjescriminaliteit volgens de onderzoekers een te beperkt probleem voor. Zeker als de ver- gelijking wordt gemaakt met de criminaliteit van jongens van dezelfde leeftijd (12 tot en met 17 jaar). De ontwikkeling van de meis jescriminaliteit in de afgelopen tien jaar vertoont een stabiel beeld. Jaarlijks worden er nu wel meer meisjes door de politie gehoord (in 1996 128 meisjes per 100.000 tegen 56 meisjes per 100.000 in 1980). Maar van een rigoreuze inhaalslag ten op zichte van jongens is volgens het WODC geen sprake want ook de jongenscriminaliteit stijgt. De delicten die meisjes plegen zijn doorgaans ook veel minder ernstig. Daarnaast recidiveren zij minder vaak dan jongens. Zij stoppen doorgaans ook op jon gere leeftijd met strafbaar ge drag dan jongens. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De aanleg van de HSL-Zuid zou kunnen worden gefinancierd uit de opbrengst van de aandelen die de Staat in de Nederlandse Spoorwegen heeft. n De overheid moet overwegen de opbrengst van een deel van de aandelen, die zij naar verwach ting omstreeks 2005 van de hand wil doen, te gebruiken voor de aanleg van de snelle spoorverbinding tussen Am sterdam en Parijs. Hiermee kan verdere vertragi ng van de komst van de HSL worden voorkomen. Deze suggestie doet NS-topman Den Besten in een brief aan ka binetsinformateur De Vries. Hij maakt zich grote zorgen over de vertraging die de aanleg van de HSL oploopt. Aanvankelijk zou de aanleg dit jaar al beginnen. Nu is de planning dat de HSL pas in 2005 of 2006 klaar zal zijn. Financiering is een groot probleem. Daarom wil de rege ring proberen via publiek-pri- vate samenwerking een deel van de financiering rond te krijgen. Het bedrijfsleven zou 1,8 mil jard moeten investeren. Het hele project kost 7,5 miljard. Maal ais er onvoldoende belangstel ling is van investeerders kan dat tot nieuwe vertraging leiden, vreest Den Besten. De Staat zou rond 2005 een kwart tot 40 procent van de aan delen kunnen afstoten. De ge schatte opbrengst ligt tussen de 1,5 en 2 miljard. Een deel van dat geld zou de overheid kunnen gebruiken om de railinfrastruc tuur in Nederland te versterken, vindt de NS-topman. ANP ALKMAAR - Een explosie en een grote brand hebben maan dag een garagebedrijf in Alk maar grotendeels in de as ge legd. De schade loopt in de hon derdduizenden guldens. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brand brak even voor vijf uur uit in het bedrijf aan de Zes- wielen in Alkmaar. De dertig brandweerlieden hadden het vuur na ruim een uur onder con trole. De oorzaak is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. ANP Erasmus College ROOSENDAAL Boulevard Antverpia 9 Voor informatie en/of de studiegids kunt u contact opnemen met het algemeen secretariaat Tel. (040) 251 81 14 Minister verzet zich tegen verlaging Europese subsidies door Mare Peeperkorn LUXEMBURG - Minister Van Aartsen van Landbouw heeft zijn verzet tegen verlaging met i 25 procent van de Europese sub- sidies voor de hennepteelt scherp aangezet. De minister i vreest dat de afbouw van de I prijssteun de Oost-Groningse henneptelers honderden miljoe nen guldens gaat kosten. „Ik kan daar niet in meegaan", liet Van Aartsen zijn Europese land- bouwcollega's gisteren weten. De EU-ministers moeten ko mende dagen de landbouwprij zen voor komend jaar vaststel len. De Europese Commissie laat nagenoeg alle subsidies on veranderd, behalve die voor hennep. Landbouwcommissa ris Fischler ziet namelijk met le de ogen aan dat de productie van hennep in de EU-landen de afgelopen jaren is verviervou digd tot ruim 23.000 hectare. Fischler vermoedt dat de huidi ge prijssteun van 1800 gulden per hectare daar debet aan is. De hennep wordt soms alleen maar geplant om de subsidie op te strijken. Daarnaast vrees de commissie dat een deel van de (gesubsidieerde) hennep ver werkt wordt tot 'euro-wiet'. De steunverlaging met 25 pro cent moet de uitbundige groei en het mogelijk misbruik van de hennepteelt voorkomen. Daar naast dringt de commissie aan op verwerkingscontracten voor de telers, zodat de oogst een ver antwoorde eindbestemming krijgt (touw, plastics). Het THC- gehalte de werkzame stof in wiet) van de hennep mag boven dien niet hoger zijn 0,15 pro cent, zodat het eventuele roken ervan enkel tot knetterende koppijn leidt. Van Aartsen heeft geen moeite met de strengere controlemaat regelen, maar eist dan wel dat de steunverlaging geheel van tafel gaat. De hennepteelt in Oost- Groningen is afgelopen twee jaar van 900 tot ruim 1300 hec tare toegenomen. „In het noor den van Nederland is hennep een belangrijk gewas. Die teelt laat ik niet zomaar in gevaar ko men", aldus de minister. Op zijn vroegst morgen wordt duidelijk of de Groningse telers geholpen zijn door het pleidooi van Van Aartsen. GPD van onze redactie binnenland tenga. De 43-jarige gerefor meerde predikant speelde in ja nuari een belangrijke rol in de affaire rond dr. L. van Drimme- len, die in Trouw een pleidooi hield voor de acceptatie van pedofilie. Voorzitter G. Wits van de algemene kerkenraad heeft het opzeggen van het vertrou wen bevestigd. Tijdens de geheime stemming besloot de kerkenraad met de 'grootst mogelijke meerderheid' dat er geen vruchtbare samen werking met Huttenga meer mogelijk is. Volgens Wits was de pedof iheaff aire niet de enige re den. Er zouden nog andere za ken een rol spelen, maar daar over wilde hij geen mededelin gen doen. De kerkenraad nam het besluit op advies van de wijkkerken- raad van de Samen-op-Weg"ge- meente Zeist-West, waar Hut tenga predikant is. Hij zit al sinds januari ziek thuis. Vanaf 1 juli neemt een pastoraal werker zijn taak voorlopig over. Van Drimmelen, die zich in Trouw .uitgaf voor pedofiel, bleek bij de voorbereiding van het artikel met Huttenga te heb ben samengewerkt. Huttenga is een goede vriend van een kerke lijk werker die vorig jaar tot 2,5 jaar cel werd veroordeeld we gens seksueel misbruik van kin deren. De affaire leidde tot het aftre den van synodevoorzitter ds. R. Vissinga, die aanvankelijk steun gaf aan het pleidooi van Van Drimmelen. Ook Van Drim melen en Huttenga legden hun synodefuncties neer. Wanneer de regionale kerkver gadering (classis) het besluit van de kerkenraad bekrachtigt, is Huttenga definitief van Zeist- West losgemaakt. Wel kan hij dan in een andere gemeente worden beroepen. ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Bij de reorganisatie van de Holland Media Groep (HMG), het bedrijf achter de commerciële zenders RTL4, 5 en Vero nica, vallen geen gedwongen ontslagen. Die toezegging kregen de vakbonden FN V-Kiem, NVJ en De Unie gisteren van HMG-topman P. Porsius. Twee weken terug kondigde Porsius nog aan dat een stuk of dertig werknemers gedwongen zouden moeten vertrekken. In een poging de winst op te krikken van 6 miljoen gulden vorig jaar naar 80 mil joen in 2000 wil Porsius 41 miljoen gulden bezuinigen door 220 van de 600 arbeidsplaatsen te schrappen. Daartoe wordt onder meer het technisch-facilitaire bedrijfsonderdeel T O verzelfstandigd. De bezuinigingsplannen leidden de afgelopen weken tot grote on rust op de werkvloer, ondermeer omdat Porsius volgens het perso neel al met het doorvoeren ervan was begonnen nog voordat hij de Ondernemingsraad om advies had gevraagd. ANP DEN HAAG - De omstreden veiling van de schilderijen van het Haags schilderkundig ge nootschap Pulchri heeft gis teravond maar liefst 2,2 mil joen gulden opgebracht. Dat is aanzienlijk meer dan de vijf tot acht ton waarop het vei linghuis Glerum en Pulchri hadden gerekend. Het bestuur van Pulchri, dat het geld nodig heeft voor ach terstallig onderhoud, dacht aanvankelijk aan een maxi male opbrengst van acht ton. Sommige werken brachten twee tot drie keer de richtprijs op. Jonge vrouw met hoed, een olieverf van I. Israels, verwis selde voor 220.000 gulden van eigenaar. De geschatte op brengst was 80.000 gulden. Meerwaarde Woordvoerder R. Mulders van Glerum heeft wel een verkla ring voor de onverwacht hoge opbrengst. „Bij dit soort vei lingen komt toch een emotio nele meerwaarde los, die je nooit van tevoren kunt bereke nen. Bovendien hebben deze schilderijen altijd in Pulchri gehangen. Er is niet mee ge sold. De mensen hebben dus 100 procent garantie dat de doeken rechtstreeks uit het atelier van de schilder komen. Twee dames bieden op de veiling mee op een topstuk dat uiteindelijk voor 230.000 gulden van de hand ging. foto Jasper Juinen/ANP En tenslotte is Pulchri natuur lijk een begrip." Dank zij schenkingen zullen twaalf of dertien doeken toch in het be zit van het genootschap blij ven. Leden van Pulchri pro beerden tot gisterochtend de veiling tegen te houden omdat ze het doodzonde vinden dat de collectie versnipperd raakt. Ze verloren 's ochtends het tweede kort geding tegen de veiling voor de president van de rechtbank in Den Haag. ANP van onze redactie binnenland ZEIST - De Gereformeerde Kerk van Zeist heeft het ver trouwen opgezegd in ds. J. Hut- AMSTERDAM - Het Neder lands instituut voor hersenon derzoek gaat experimenteren met een lichttherapie voor de mente bejaarden. Overdag krijgen zij extra kunst licht en 's nachts het hormoon melatonine. Dat moet helpen het waak-slaapritme te verbe teren. Voor mensen met Alzhei mer is het ontregeld raken van het waak-slaaprimte een groot probleem. Licht en het hormoon melatonine prikkelen de biolo gische klok van de mens. Licht doet dat overdag, melatonine, dat jongere mensen zelf aanma ken, 's nachts. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3