Sjmk. mn Terneuzen wil mega-sportpark Belgische bank Advocaat voelt zich genept door SUPER DE BOER F underingsspecialist Scheldetunnel in grote moeilijkheden Hennekeij kraakt kritiek op risico's bouw Scheldetunnel LEKKER VOORDELIG Vogels in Het Zwin van slag door weer Beatrix bezoekt bouwput tunnel zeeuwse almanak Verlies ZOMERUITVERKOOP Gemeentelijke commissie bekijkt mogelijkheden voor complex bij Oude Vaart door Wout Bareman LUIK - Het Belgische bouwfun- deringsconcern Franki, een van de zes moedermaatschappijen van deKombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) die de Westerscheldetunnel bouwt, verkeert nog steeds in grote fi nanciële moeilijkheden. Begin volgende week beslist de han delsrechtbank van Luik over verlenging van 'het gerechtelijk akkoord tot schuldenregeling', een soort uitstel van betaling. Volgens een woordvoerder van het bedrijf komt de betrokken heidvan Franki bij de bouw van de Westerscheldetunnel en an dere grote projecten niet in ge vaar. Projectdirecteur ir. H. de Jonge van de KMW verklaarde al eerder geen commentaar te willen en mogen geven op ont wikkelingen bij de partners. De tunnelbouwers gaan er overi gens vanuit dat. indien Franki zich onverhoopt toch terug moet trekken, de inbreng van de funderingsspecialist probleem loos door anderen kan worden voortgezet. De schuldenlast van Franki is inmiddels opgelopen tot ruim honderd miljoen gulden. Het bouwconcern kreeg in februari dit jaar al uitstel van betaling, maar wil meer tij d om intern or de op zaken te stellen. Begin juni is een businessplan ingediend. Franki is al meer dan een jaar op zoek naar een gezonde fusie partner, maar die is nog niet ge vonden. De 580 schuldeisers zien de ontwikkelingen met angst en beven tegemoet. In het 'herstelplan' zou worden uitge gaan van kwijtschelding van de helft van de vorderingen. Daar naast zou sprake zijn van liqui datie van het 'oude' Franki en oprichting van een nieuw be drijf dat de activiteiten vooral zou richten op 'de burgerlijke bouwkunde'. Een aantal min der rendabele onderdelen van Franki zou worden afgestoten of in afzonderlijke bedrijven worden ondergebracht Verliezen Funderingsspecialist Franki biedt wereldwijd werk aan drie duizend mensen. In de jaren tachtig al had Franki - toen nog onderdeel van de Generale Maatschappij - te kampen met forse verliezen. Daarin kwam verandering toen het concern in 1989 werd overgenomen door de middelgrote Vlaamse bouwon derneming Van Roev uit Rijke- vorsel. Directeur J. De Muynck zag kans het concern weer winstgevend te maken, maar vier jaar geleden ging het op nieuw bergafwaarts. In '96 wer den de zwaar verliesgevende ac tiviteiten in Duitsland gestaakt en vorig jaar werd ook in Frank rijk ingegrepen. Daarna begon de reorganisatie in de Benelux. Vorig jaar werd het boekjaar af gesloten met een verlies van ne gentig miljoen gulden. TERNEUZEN - Koningin Beatrix brengt op dinsdag 25 augustus een bezoek aan de bouwput van de Westerscheldetunnel bij Terneuzen. Gedeputeerde J. I. Hen- nekeij deelde dit gisteren mee in de Statencommis sie waterstaat en verkeer. Het informatiecentrum over de tunnel, ook in Ter- neuzen, wordt een kleine maand later geopend, op woensdag 16 september. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Gedeputeer de J. I. Hennekeij (VVD, ver keer) heeft gisteren in de Sta tencommissie waterstaat en verkeer de vloer aangeveegd met een kritisch rapport over de risico's die kleven aan het Wes- terscheldetunnel-project. Het rapport, geschreven door het gerenommeerde accountants- en adviesbureau Coopers Ly- brand, is volgens Hennekeij meer gebaseerd op indrukken dan op feiten. Coopers Lybrand zette de ri sico's die verbonden zijn aan de bouw van de Westerschelde op een rijtje voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Twee conclusies in het rapport vallen op: de begrotingspost voor on voorziene uitgaven is met vijf procent aan de schrale kant (ge woonlijk is dat tien procent bij zulke projecten) en de bouwtijd is te optimistisch ingeschat. Snelheid Het bureau zette ook vraagte kens bij de snelheid waarmee de Westerscheldetunnel kan wor den geboord. Gemiddeld twaalf meter boren per dag is volgens deskundigen die Coopers Ly brand heeft geraadpleegd, nog niet eerder gehaald bij zo'n pro ject. Anderen geven volgens het onderzoeksbureau aan dat 'ver snellingen mogelijk zijn'. Hennekeij behoort tot de laatste groep. Hij heeft er alle vertrou wen in dat de nu opgelopen ver traging door onder meer proble men met de grondverwerving in de gemeente Borsele tijdens het boorproces kunnen worden in gehaald. „Over pakweg ruim een jaar weten we dat.De ople- veringsdatum was aanvanke lijk 15 november 2002 en is (wellicht tijdelijk) verschoven naar 14 maart 2003. De. kritiek van Coopers Ly brand op 'de schrale begrotings post voor onvoorziene uitgaven' kon er bij Hennekeij ook niet in. Voor de Westerscheldetunnel is naar zijn mening al zoveel on derzoek en voorbereidingswerk gedaan, dat met vijf procent kan worden volstaan. De bouwcom binatie KMW dekt bovendien belangrijke bouw- en boorrisi- co's af. Hennekeij vond eigenlijk het sop de kool niet waard. „En ver der ga ik er niet op in." De verwachtingen waren hooggespannen bij die ne genjarige in Goes en haar fa milieleden. Vorig jaar eindig de ze als tweede op het mini- tennistoernooi van haar club. Deze prestatie zou deze keer minimaal worden her haald. Ze had tenslotte niet voor niets het hele jaar ten- nisles gehad. Maar ook tennis wordt met een bal gespeeld en die pleegt rondte zijn. Alle vier partijen die ze moest spelen gingen kansloos verloren. Met een humeur als een omoeersbui keerde ze naar huis. Daanverd, aan tafel, de spor tieve tegenvaller geanaly seerd. Was het de hitte, wasze in een verkeerde groep inge deeld met oudere en meer er varen tegenstatidsters of was haar off-day te ivijten aan het feit dat ze de vorige avond uit een misplaatst oranjegevoel om half twaalf nog met foto's van spelers van het Neder lands elftal in de weer was? Haar vader sprak nog enkele wijze woorden. Over de Olympische Gedachte, die zegt dat meedoen belangrij ker is dan winnen. En over de zin van sportbeoefening die deelnemers naast gezonde li chaamsbeweging ook leert omgaan met ivinnen en ver liezen. Dit alles vermocht de versla gen tennisster niet op te beu ren. Mismoedig rommelde ze met haar vork in de aardbei en met slagroom, waarvan ze bij wijze van troost een extra grote portie kreeg. Het was geiooon niet eerlijk", conclu deerde ze. „Die andere meis jes wilden me niet laten win nen." door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burgse advocaat J. M. E. Schie man onderneemt juridische stappen tegen de Bank Brussel Lambert (BBL). In een brief aan het Brusselse Hof van Justitie beschuldigt hij de Belgische fi nanciële instelling vandaag van het floen van een valse aangifte en uitlokking. Schieman werd bijna drie we ken geleden samen met een zoon van de voormalige Indonesische president Soekarno en een 67- jarige Indonesiër en diens 61- jarige echtgenote bij de hoofd vestiging van de BBL in Brussel gearresteerd op verdenking van oplichting en valsheid in ge schrifte. Terug in Middelburg, na een zes dagen durend verblijf in een Belgische cel, hekelt de 51-jari- ge Middelburger in felle be woordingen de rol van de BBL. „Met een eenvoudig sony neem ik geen genoegen. Ik eis genoeg doening." De bank heeft vol gens Schieman ten onrechte de indruk gewekt dat hij begin de ze maand samen met de drie In donesiërs een bedrag van 640 miljoen Amerikaanse dollar (ongeveer 1,2 miljard gulden) wilde opnemen. Een brief van 1 (Advertentie) Prei klasse 500g 2#? Melkunie boerenland 4Ï karnemelk of Coberco 1: romige karnemelk dagvers, pak II J^5" zien, blijkt dat de bank vanaf het begin wist dat de papieren niet echt waren. „Ik kan niet an ders concluderen dan dat er een val is opgezet. De BBL had bij het eerste telefonische contact kunnen volstaan met de mede deling dat Toto over valse certi ficaten beschikte." Schieman zegt vooralsnog geen reden te hebben om de drie In donesiërs iets kwalijk te nemen. „Hoe ik met ze in contact ben gekomen? Ach, hoe gaat dat. Een cliënt waar ik jaren geleden eens iets voor heb gedaan, heeft mijn naam doorgegeven." Als de Indonesiërs er werkelijk op uit waren geweest om de BBL op te lichten hebben ze dat volgens de advocaat 'oerstom aangepakt'. „Elke bank houdt een lijst bij van uitgegeven waardecertifi- caten. Als een certificaatnum mer niet op de lijst vooi'komt weet je dat het vals is." Op welke wijze de drie Indone siërs de certificaten in handen hebben gekregen weet Schie man niet. „Ik sluit niet dat zij het slachtoffer van derden zijn geworden." (Advertentie) Geen kaarten of post. Maar tot ziens in onze Wij zijn er klaar voor Nu 10 tot 50% korting op onze collectie Katoenen zomerbroeken van 189,- voor 129,- HERENMODE St. Adriaanstraat 7. Goes tel. 0113-215652 EXPOSITIE IN DOMBURC TAN TOOROP EN TIJDGENOTEN Met o.a. werk van J. Sjuijters, P. Mondriaan, J Toorop, M. Goth. G. von Brucken-Fock. F. Hart Nibbrig, \V. Vaarzon Morel, M. Silbert, R. Kimpe. Vinger omhoog: 200 gulden boete MIDDELBURG - Tijdens een autogordelcontrole in Middel burg heeft de politie maandag morgen een 47-jarige man uit Goes bekeurd. Niet omdat hij geen gordel droeg, maar omdat hij zijn on genoegen uitte over deze zijns inziens onbelangrijke controle. Hij stak zijn middelvinger op naar de agent en zei dat die zich maar met andere zaken moest bezighouden. Die schreef een boete uit van 200 gulden. Negen andere mensen kregen boetes van 90 gulden voor niet dragen van de autogordel. De ooievaars in het Zwin in betere tijden. door Conny van Gremberghe KNOKKE - De ooievaars in natuurre servaat Het Zwin bij Rnokke hebben het moeilijk. Door het slechte weer van de voorbije weken hebben de vogels te kampen met een grote sterfte onder de jongen. Ook tal van trekvogels zijn vol gens conservator Guido Burggraeve van Het Zwin door het zeer wisselvalli ge weer volledig van slag. „Je ziet nog steeds zwaluwen noord waarts trekken, terwijl zilverplevieren en steenlopers die werden geconfron teerd met mislukt broedsel in Siberië en elders in het Hoge Noorden, weer zuid waarts komen. Ze lopen nu al in ons na tuurreservaat rond, maar normaal zien we ze pas op het eind van juli verschij nen", zegt Burggraeve. In de ooievaarskolonie van Het Zwin zijn de voorbije weken forse klappen gevallen, De 29 broedende paren had den in eerste instantie - ondanks het feit dat er veel jonge koppels bij zitten - be hoorlijk wat jongen. „Door het natte en koude weer hebben heel wat jonge die ren het loodje moeten leggen. Een paar dat in de hoge dennen een nest vond, had vier jongen, maar slechts één heeft de koudeperiode overleeft. De jongen liepen, doordat hun donslaag nat werd en zij geen warmte konden vasthouden, longontsteking op en gingen dood. Ook in andere nesten was dat het geval." Het is voor de ooievaars een dubbeltje op zijn kant geweest de laatste weken. Burggraeve schat dat vijftien tot twin tig jonge ooievaars het koude voorjaar hebben overleefd; dat waren er onder normale omstandigheden wellicht twee keer zoveel geweest. Steltlopers Overigens hebben ook de eenden en de andere steltlopers in Het Zwin (ture luurs, scholeksters en kluten) te maken gehad met een hoge sterfte onder de foto Charles Strijd jongen. Door in de afgelopen winter uitgevoerde beheerswerken werd wel een stijging van het aantal broedparen onder steltlopers geconstateerd. In het natuurreservaat broedden de voorbije weken zo'n 2800 paren kok meeuwen, 64 paartjes van de zeldzame zwartkopmeeuw (een recordaantal), 48 zilvermeeuwen, 38 kleine mantelmeeu wen, 54 visdiefjes, 26 tureluurs, 48 scholeksters, 56 kluten en twee paartjes strandpleviers. In de reigerkolonie wei-den 42 paren blauwe reigers geteld, 22 kwakken, zes paren aalscholvers, drie paren kleine zilvexmeigers en een paar koex-eigers. Galerie Het Noorderlicht 19 juni t/m 26 september 1998 Noordstraat 13. Tel. 0118-584137 Dagelijks geopend behalve op zondag, 1600-21.00 uur. door Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft plannen voor de aanleg van een mega-spoil- park in de havenstad. Een speci ale commissie gaat de mogelijk heden onderzoeken. Gedacht wordt aan een geprivatiseerd complex op de locatie van het huidige sportpark Oude Vaart. Daarbij wordt ook een eventue le verplaatsing van zwembad De Honte meegenomen, al dan niet aangevuld met een open luchtbassin. Wethouder Piet Hamelinck (sportzaken) bevestigt het be staan van de plannen. Hij kon gisteren nog geen duidelijkheid geven over de px-ecieze invulling en het tijdsbestek waax-binnen de gemeente alle vrijetijdsac- commodaties (inclusief de ver- ouderde spoxthal 't Zwaantje) wil concentreren en privatise ren. Hij verwacht dat het college op z'n vroegst volgend jaar met een eerste visie naar buiten komt. Wel is al een serieus begin ge maakt met de voorbex-eidingen. Diverse ondernemers en oxgani- saties hebben laten weten be langstelling te hebben voor de aanleg van een sportcomplex. Daarbij zitten volgens Hame linck zowel lokale als landelijke partijen. Hij noemt onder meer het Sportfondsenbad. Hame linck geeft aan dat de gemeente een voorziening wil die voor de burgers én de ondernemers inte ressant is. „Als gemeente heb je nu te maken met zoveel ver schillende beheerders, lokettis- ten en daken waardoor warmte verloren gaat. Iedereen weet dat dergelijke zaken ontzettend veel geld kosten. Dat moet veel efficiënter kunnen, wil je derge lijke faciliteiten in de toekomst voor de burger behouden. Con centratie lijkt binnen die ge dachte een logische stap." Het sportpark Oude Vaart om vat nu een sporthal, rugby-, voetbal, tennis-, hockey- en korfbalvelden. Een van de gro tere kanshebbers voor overna me van het terrein is eigenaar Ko de Ruyter van fitnesscen trum Foaks, die samen met de exploitant van x-estauxant De Kreek op verzoek van de ge meente een plan heeft inge diend. Zij willen een nieuwe spoxthal bouwen waarin ook squash-, tennis- en bowlingba nen zijn opgenomen. De Ruyter acht een volledige herinrichting van het spoxt- park, alsmede sloop van de be staande hal nodig om de opzet een sexfeuze kans van slagen te geven. In hoevei're daarin ook een (openlucht)zwembad past is afhankelijk van de inzet van de gemeente, aldus despoxtschool- houder. Of de paxticuliere eige naar ook het beheer kan en moet krijgen over de buitenvelden, moet ook nog nader worden on der-zocht. „De gemeente zou rond de zo mervakantie met een vooxiopi- ge tijdsplanning komen. Het liefst zouden we in september 1999 beginnen. Maar dat is niet haalbaar. Ik hou het voorlopig op ergens in 2000. Wij wachten verder rustig af", reageert De Ruytex; Gaat zijn plan dooi; dan wordt het huidige spoilcentrum op het bedrijventei-rein Handel- spoox-t verkocht en van een an dere bestemining voorzien. Ook de IJzendijkse i-ecreatieonder- nemer Frans Lievens (eigenaar van het Mauxltshof en het nieu we sportcomplex in Oostburg) en VVD-raadslid Bram Stoffels hebben belangstelling laten blijken voor het terrein. juni aan het hoofd van de Juri dische Afdeling van de BBL be- wijst het wex'kelijke doel van het bezoek, aldus de Middelburger; Vrachtwagen In dit sclulj ven zet hij uiteen dat de 30-jarige Toto Suiyawan Su karno Putra als enige zoon uit het derde huwelijk van wijlen px-esident Soekamo de echtheid van een aantal waai'decertifica- ten wil laten vaststellen. „Het was dus niet zo dat we kwamen om een vrachtwagen vol met geld te laden." Volgens Schie man was het ook nog maar de vraag of het geld dat Soekamo op 8 maart 1964 heeft gestort nog daadwerkelijk bij de Belgi sche bank stond. „Het befrof een certificaat op naam dat doox-gaans gebruikt wordt voor het doen van handelsbetalin gen." De Middelburgse advocaat be schuldigt deBBL niet alleen van het doen van een valse aangifte. Een medewerker van de bank heeft hem naar eigen zeggen ook geprobeerd te verleiden om geld op te nemen. „Tot twee keer toe is mij gevraagd hoeveel geld mijn cliënt wilde opnemen. Dat terwijl ik schriftelijk had aan gegeven dat het enkel ging om de vaststelling van echtheid van certificaten." Het gedwongen verblijf in Bel gië omschrijft Schieman als 'middeleeuws'. „In tegenstel ling tot Nederland kent een ver dachte in België nauwelijks rechten." Het meest kwalijke noemt de Middelbui-ger dat hij niet één telefoontje heeft mogen plegen tijdens zijn opsluiting. „Gelukkig heeft de stafhouder van de Belgische orde van advo caten zich om mij bekommerd. Anders was ik van elke vorm van hulp verstoken geweest." Val Naar de beweegreden van de BBL zegt Schieman slechts te kunnen gissen. Hij vermoedt dat de instelling de waardecer- tificaten in handen wilde krij gen. Uit het strafdossier, dat hij als verdachte heeft mogen in- Advertentie Aanbiedingen zi|n geldig f/m 27 juni '98 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Het Verre Oosten nasi of bami bak lOOOg 489"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35