Engeland krijgt een gevoelige tik Phillip Cocu krijgt extra rust PZC Aardige Fransen Jonk denkt over terugkeer na dood vriend sport dinsdag 23 juni 1998 17 Mexico doet het kalmpjes aan Saudiër leidt Oranje-Mexico Celstraf voor Duitse hooligan Iraanse activisten vrijgelaten Del Piero in basisteam Italië WK-cijfers Equipe van Glenn Hoddle juicht te vroeg na gelijkmaker Michael Owen Prins Albert spelers voor wil wel zes AS Monaco FRANCE* PARIJS - De Mexicaanse selectie deed het gisteren rustig aan. Drie dagen voor de beslissende groepswedstrijd tegen Neder land, donderdag in Saint-Etienne. liet bondscoach Manuel Lapuente zijn manschappen in het trainingskamp in Nangis amper zweten. De meeste spelers zetten op het oefenveld voornamelijk handtekeningen. Vedette Luis 'El Matador' Hernandez en doelman Jorge Campos brachten een deel van de middag door op een plaatselijke school. Het Mexicaanse duo vermaakte tweehonderd leerlingen met hun voetbalkun sten en deelde tevens petten en vlaggetjes met de Mexicaanse kleuren uit. Bondscoach Lapuente wilde nog niet al te veel kwijt over de topper tegen Oranje. „We zullen niet ondoor dacht gaan aanvallen, maar evenmin alleen maar verdedi gen", liet hij weten. Luis Hernandez vormt een twijfelgeval. De gevaarlijke spits, goed voor twee treffers in het duel met Zuid-Korea (3-1), kampt met een enkelblessure. Zijn mogelij ke vervanger is Pelaez of Arellano. Carmona of Terrazas lost de geschorste verdediger Pardo af. AFP PARIJS - De wereldvoetbalbond FIFA heeft de Saudiër Ab dul Rahman Al Zeid aangewezen als scheidsrechter in de laatste groepswedstrijd van Nederland tegen Mexico. De ar biter wordt bijgestaan door de assistenten Fernando Tresaco Garcia uit Spanje en Hussein Ghadanfari uit Koeweit. Al Zeid leidde eerder het duel Paraguay - Bulgarije. Hij deelde daarin een rode (na 2x geel) en twee gele kaarten uit. De FIFA heeft Mario van der Ende aangesteld als scheidsrechter bij de ontmoeting Spanje - Bulgarije in groep D. Zijn assistenten zijn de Roemeen Nicolea Grigorescu en de Chileen Jorge Al berto Diaz Galvez. Van der Ende floot eerder Argentinië-Ja- pan en deelde daarin zestig vrije trappen uit. AFP BETHUNE - Een snelrechtbank in het Franse Bethune heeft een Duitse hooligan maandag een celstraf van drie maanden opgelegd. De 21-jarige man uit Darmstadt is veroordeeld we gens zijn aandeel in de ernstige ongeregeldheden van zondag rondom de WK-wedstrijd Duitsland - Joegoslavië (2-2) in Lens. De Franse politie arresteerde tijdens de zware rellen 93 vechtersbazen uit Duitsland. Eén agent liep tijdens de veld slag in Lens zwaar hoofdletsel op. Hij ligt in coma in een zie kenhuis. SID/AFP LYON - De vier Iraanse oppositieleden die zondagavond in Lyon werden gearresteerd tijdens de WK-wedstrijd Iran - Verenigde Staten (2-1), zijn gistermiddag vrijgelaten. „Er is geen aanleiding hen nog langer vast te houden", liet de Franse politie weten. Onder hen bevinden zich twee in Nederland woonachtige Iraniërs. Een van hen had een Iraanse vlag in brand gestoken. De drie anderen zouden hebben schuldig ge maakt aan opruiing. Ze maakten deel uit van een groep van zeven, die portretten van oppositieleiders naar het stadion had meegebracht. Dergelijke politiek getinte acties zijn tij dens het WK voetbal verboden. DPA/AFP PARIJS - Alessandro del Piero maakt vandaag zijn opwach- tingbij Italië tegen Oostenrijk. De 23-jarige aanvaller van Ju- ventus is volledig genezen van de blessure aan zijn dijbeen. Roberto Baggio die Italië uit een strafschop nog langszij bracht tegen Chili (2-2), moet daardoor weer genoegen nemen met een plek op de reservebank. Bondscoach Cesare Maldini durft het niet aan om beide prima donna's op te stellen. „Te aanvallend", liet hij tijdens een uitermate chaotische pers conferentie weten. Groep A: Brazilië - Schotland Marokko - Noorwegen Noorwegen - Schotland Brazilië - Marokko Stand: Brazilië Noorwegen Schotland Marokko Programma, 23 juni: Brazilië - Noorwe gen (Marseille), Schotland - Marokko (St Etienne). Groep B: Chili - Italië 2-2 Kameroen - Oostenrijk 1-1 Chili - Oostenrijk 1-1 Italië - Kameroen 3-0 Stand Frankrijk Denemarken Zuid-Afrika Saudi-Arabië Programma, 24 juni: Frankrijk - Dene marken (Lyon), Zuid-Afrika - Saudi Arabië (Bordeaux). Groep D: Paraguay - Bulgarije Spanje - Nigeria Nigeria - Bulgarije Spanje - Paraguay Stand Nigeria 2 2 0 0 6 Paraguay 2 0 2 0 2 Bulgarije 2 0 111 Spanje 2 0 111 Colombia 2 10 10 1-1 Tunesië 2 0 0 2 0 0-3 Programma, 26 juni: Roemenië - Tunesië (St. Denis), Colombia - Engeland (Lens). Groep H: Argentinië - Japan 1-0 Jamaica - Kroatië 1-3 Japan - Kroatië 0-1 Argentinië - Jamaica 5-0 Stand: Argentinië Kroatië Japan Jamaica Stand: Italië Chili Oostenrijk Kameroen Programma, 23 juni: Italië - Oostenrijk (St Denis), Chili - Kameroen (Nantes). Groep C: Saudi-Arabië - Denemarken 0-1 Frankrijk - Zuid Afrika 3-0 Zuid-Afrika - Denemarken 1-1 Frankrijk - Saudi-Arabië 4-0 Programma, 26 juni: Kroatië - Argentinië (Bordeaux), Japan - Jamaica (Lyon). TOPSCORERS 1. Batistuta (Arg)4 5-2 2. Henry (Fra), Salas (Chl), Vieri (Ita) 3, 5. Hernandez (Mex), Suker (Kro), Wilmots (Bel), Ortega (Arg) 2, 9. Bergkamp, Ronald De Boer, Van Hooij- donk, Cocu, Overmars, Mihajlovic, Mij- atovic, Stojkovic (Joe), Lawal. Oliseh. Adepoju, Ikpeba (Nig), Hierro, Raul (Spa), Roberto Baggio, Di Biagio (Ita), Li- zarazu, Trezeguet, Dugarry (Fra), Ronal- do, Bebeto, Rivaldo, Sampaio (Bra), Bur- ley, Collins (Sch), Hadda, Hadji (Mar), Harvard Flo, Eggen (Noo), Polster, Vastic (Oos), Njanka (Kam), Nielsen, Rieper (Den), Aspe, Blanco, Pelaez (Mex), Seok- ju Ha (ZKo), Earle (Jam), Prosinecki, Sta- nic (Kro), Shearer, Scholes, Owen (Eng), llie, Moldovan, Petrescu (Roe), Bierhoff, Klinsmann, Möller (Dui), McCarthy (ZAf), Estili, Mahdavikia (Irn), McBride (VSt), Preciado (Col) 1. Eigen doel: Boyd (Sch), Chippo (Mar), Is- sa (ZAf), Mihajlovic (Joe). 2-3 RODE KAART 1-0 0-0 Kluivert, Nankov (Bul, 2x geel), Seok-Ju Ha (ZKo), Kalla (Kam). Molnar, Wieg- horst (Den), Phiri (ZAf), Al-Khilaiwi (Sar), 4-2 Zidane (Fra), Pardo (Mex). Verheyen 0-0 (Bel), Powell (Jam/2x geel). Programma, 24 juni: Spanje - Bulgarije (Lens), Nigeria -Paraguay (Toulouse). Groep E: Zuid-Korea - Mexico 1-3 Nederland - België 0-0 België - Mexico 2-2 Nederland - Zuid-Korea 5-0 Stand: Nederland Mexico Programma, 25 juni: België - Zuid-Korea (Parijs), Nederland - Mexico (St Etienne). Groep F: Joegoslavië - Iran 1-0 Duitsland - Verenigde Stalen 2-0 Duitsland - Joegoslavië 2-2 Verenigde Staten - Iran 1-2 Stand: Duitsland Joegoslavië Iran Verenigde St. Programma, 25 juni: Duitsland - Iran (Montpellier), Joegoslavië - Verenigde Staten (Nantes). Groep G: Engeland - Tunesië 2-0 Roemenië - Colombia 1-0 Colombia - Tunesië 1-0 Roemenië - Engeland 2-1 Stand: Roemenië Engeland Twee gele kaarten: Jackson (Sch), Naka- nishi (Jap), Sampaio (Bra), Chiba (Mar), Okechukwu (Nig), Santa (Col), Clayton (Tun), Filipescu (Roe). Eén kaart; Rekdal, Berg (Noo), Stojkovic, Petrovic (Joe), Ihara, Akita, Nanami, Hi- rano (Jap), Staelens, Vidovic, Deflandre (Bel), Amor, Campo, Nadal, Sergi, Kiko (Spa), Ayala, Benitez, Arce (Par) Adepo ju, Okocha, Ikpeba (Nig), Rieper, Wieg- horst, Nielsen, Schjönberg, Hógh, Schmeichel (Den), Nyathi, Issa, Phiri, Ra- debe, Jackson (ZAf), Lizarazu, Blanc, De- schamps, Zidane. Petit (Fra). Di Livio, Cannavaro, Costacurta, Di Biagio (Ita), Parraguez, Acuna, Villaroel, Salas, Estay, Zamorano, Rojas (Chl), Stoitsjkov, Ivanov, Kisishev, lliev (Bul). Aldair. Baia- no (Bra), Al-Jaber, Al-Jahni, Al-Muwallid (SAr), Hadda (Mar), Durie (Sch), Ipoua, Njanka, Song, Wome, Angibeaud (Kam). Pfeffer, Schottel (Oos), Ko, Yong-soo Choi, Ming Sung Lee (ZKo), Ordiales. Ra mirez. Blanco, Garcia Aspe (Mex), Soldo, Simic, Prosinecki, Stanic (Kro), Burton. Cargill (Jam), Campbell (Eng), Bouazizi, Ben Younes, Ghodbane (Tun), Petrescu, Óibotariu, Munteanu, Hagi, Gheorghe Popescu (Roe), Matthaus, Jeremies, Ha- mann, Heinrich (Dui), Hejduk, Regis, Po pe (VSt), Chamot (Arg), Minavand, Zarin- cheh (Irn). UITGESPROKEN SCHORSINGEN Drie wedstrijden: Phirr. Twee wedstrijden: Kluivert, Kalla, Zida ne. Molnar. Eén wedstrijd: Nankov, Seok-Ju-Ha, Jackson, Sampaio. Chiba, Al-Khilaiwi, Wieghorst, Nakanishi, Verheyen, Pardo, S'.nta, Clayton, Filipescu. door Gert van Dijk De eigenaar van mijn ho tel is een erg aardige man. Hij houdt absoluut niet van voetballen, maar dat doet er niet toe. Het is een aardige man. Hij weel inmid dels dat ik zo links en rechts wat voetbalwedstrijden op het WK bezoek. Elke dag in formeert hij erg beleefd naar welke wedstrijd ik nu weer ga kijken. Of bij ATrn,p welke wed- U Vul. strijd ik op de tribune heb gezeten. Dat is afhankelijk van het moment van de dag. Hij grijpt direct zijn kans als mijn schema mij naar het Pare des Princes voert. In het Prinsenpark ligt ook een enorm groot tennispark. Daar is zijn dochter regelma tig te vinden. Ze schijnt veel talent te hebben. Papa laat geen mogelijkheid onbenut om eventjes over haar op te scheppen. Gewoon een trotse vader, niks bijzonders. Af en toe praten we Engels met elkaar. Hij voert dan zijn perfecte imitatie van inspec teur Clouseau op. Ik veins op perste belangstelling, pas ei- wel voor op om hem uit te la chen. Dat doet hij ook niet als we weer een keer een poging ondernemen om in het Frans met elkaar te converseren. Hij doet zijn uiterste best om mijn gehakkel te begrijpen. Het is een aardige man. Er lopen op het WK ongeveer tienduizend overwegend Franse vrijwilligers rond. Het dreigt een éénzijdig ver haal te worden. Stuk voor stuk zijn ze enorm vriende lijk en behulpzaam. Met een stralende glimlach op het ge zicht beantiooorden ze de he le dag door de meest onmoge lijke, vervelende en irritante vragen. En dat doen ze nog in het Engels ook. Het wordt bijna eng. Misschien is er in opdracht van Michel Platini, de grote baas van het WK, iets in het drinkwater van Parijs ge gooid. Fransen hebben toch niet echt de naam dat ze bui tenlanders vriendelijk en ook nog in het Engels te woord staan. Kortaf, narrig en voor al heel dom t kijken als je iets in het Frans pro beert te zeg gen. Het is misschien een vooroordeel, maar zo herinner ik me toch het gros van de Fransen. Niet echt sympathiek. Even dacht ik dat ik mijn beeld van de ge middelde Fransoos moest herzien. Maar wat een opluchting, ze bestaan gelukkig nog die heerlijke narrige en ongeïn teresseerde types. Een res taurant aan de drukke Bou levard Hausmann in het centrum van Parijs. Gezellig met een paar collega's een hapje eten. Geblondeerde serveerster meldt zich aan de tafel. Fantastisch, ze spreekt geen woord Engels. En ze snapt er helemaal niks van als we in het Frans een pilsje bestellen. 'Bierre pression', hakkelen we nog. Onze dorst kan alleen met gebarentaal gelest worden. Prachtig. Het voor het eten bestelde pakje sigaretten wordt pas halverwege het hoofdgerecht aan tafel afgeleverd. Het gaat niet van harte. De serveerster is onbeschoft. Maar we ne men genadeloos wraak. De rekening betekent een flinke aanslag op onze dagvergoe ding. Op één franc na is het een afgerond bedrag. Dat ene muntje leggen we demon stratief als fooi op tafel. Ook onbeschoft. De internationa le verhoudingen zijn weer hersteld. GPD LA TURBIE - Prins Albert van Monaco keek naar het tennis- volley van de Oranjespelers en zei: 'daarvan wil ik er wel een {0! stuk of vijf, zes hebben voor AS r0n Monaco'. he De prins bracht gisterochtend ;UU een beleefdheidsbezoek aan het trainingskamp van het Neder- lands elftal. Albert van Monaco is troonopvolger in het vorsten dom. Daarnaast lid van het olympisch bobsleeteam van Monaco én voorzitter van het olympisch comité. Oranje is te gast op het trainingscomplex van AS Monaco, in La Turbie, bij het vorstendom. GPD hang. Het speelt zijn wedstrij den min of meer voor eigen pu bliek. In Toulouse moesten opnieuw duizenden fans buiten de deuren van het stadion blij ven. Naast de relschoppers, die de reputatie van Engeland in de wereld een flinke duw hebben gegeven, bezit 'Brittannia' ge lukkig ook nog trouwe en fat soenlijke supporters. Maar het bezit van een enorme aanhang bleek geen garantie te zijn voor succes. Behalve dat Glenn Hoddle met zijn ploeg ten koste van alles groepswinnaar wil worden, had hij ook om een andere reden een goed resultaat nodig. De span ning tussen hem en de Britse pers was flink gestegen door zijn hardnekkige weigering om de 'Spice-boys' David Beckham en Steve McManaman in de ba sis op te stellen van zijn WK- ploeg. Blessure Door een blessure bij Paul Ince kregen de Britten gisteravond na een halfuur alsnog 'meneer Beckham' te zien. Maar toen moesten ook zij vaststellen dat de man, die in de Champions League dit seizoen Giovanni van Bronckhorst van het veld schopte, nog lang niet het ver mogen heeft om zijn stempel op een wedstrijd te drukken. De opvolger van Paul Gascoigne is voorlopig nog niet gevonden en dat kwam Engeland tegen de Roemenen duur te staan. De Oost-Europeanen leunen al jaren op één man en dat is Ghe orghe Hagi, een echte nummer tien die al een paar WK's achter de rug heeft. Hagi probeerde bij vlagen wat al te nadrukkelijk zijn talenten te tonen, maakte zich zelfs een beetje belachelijk toen hij achter elkaar vanaf 35 meter de ballen in de tribune bleef knallen. Maar op het beslissende mo ment gaf hij toch de assist, waaruit Viorel Moldovan kon scoren. De spits van Coventry7 City ontdeed zich van Tony Adams en liet David Seaman in de tweede minuut na rust kans loos: 1-0. Pas in de slotfase gaven Alan Shearer en de zijnen een beetje gas. De gelijkmaker van Owen werd echter snel opgevolgd door een tweede Roemeense treffer en dat was een harde klap voor de Engelsen. van onze sportredactie ROQUEBRUNE CAP MARTIN - Wim Jonk beraadt zich met zijn vrouw over een even tuele terugkeer naar Nederland. De Volen- dammer werd gisteren op de hoogte ge bracht van het bericht dat één van zijn beste vrienden, Harry Kwakman, bij een ver keersongeluk om het leven is gekomen. Jonk verliet het Vista Palace Hotel in Ro- quebrune Cap Martin kort na de middag in gezelschap van coördinator Hans Jorrits- ma. Hij vertrok naar het hotel van zijn vrouw. Alle spelers van Oranje waren de rest van de dag roostervrij. Onduidelijk is nog of Jonk terugkeert naar Nederland voor de be grafenis. De voetballer zou daar vandaag met coach Guus Hiddink over praten. Mor gen vertrekt de selectie naar Saint-Etienne, waar donderdag de laatste groepswedstrijd tegen Mexico wordt gespeeld. De Volen- dammer keerde in het tweede duel, met Zuid-Korea, terug in de basis van Oranje. Hij vormde op het middenveld een sterk koppel met Edgar Davids, ook voor het eerst tijdens het WK in de top-elf. Het bericht van het ongeval kwam tijdens de ochtendtraining binnenJonk wist op dat moment van niets. Na de sessie werd de ge bruikelijke mixed zone, waar journalisten en voetballers elkaar ontmoeten, halsover kop verlaten. Harry Kwakman was een jeugdvriend van Jonk. Ook was hij goed bevriend met een an dere PSV'er, Arthur Numan. Bij alle thuis wedstrijden van PSV was hij in Eindhoven. De Volendammer (31) is oud-doelman. Hij maakte in de jaren tachtig deel uit van de Nederlandse UEFA-selectie. Kwakman gold als zeer talentvol. Hij had in het dage lijks leven een bureau dat was gespeciali seerd in managementcursussen. Het dodelijke ongeval vond zondagnacht plaats in Broek in Waterland, tussen Volen- dam en Amsterdam. GPD door Marcel van der Kraan TOULOUSE - Grote verrassin gen heeft het WK nog niet ge kend. Alle favoriete ploegen de den wat er van hen werd verwacht, maar gisteravond kwam daar verandering in. En geland kreeg een gevoelige tik uitgedeeld door Roemenië: 2-1. In een duel met een ongekende slotfase trokken de Oost-Euro peanen aan het langste eind, na dat de pas 18-jarige Michael Owen de Britten aan een gelijk spel dacht te hebben geholpen. Owen is één van de jongste voet ballers op het WK. Een dia mantje van wie ze in Engeland denken dat hij één van de beste spitsen ter wereld gaat worden. Bij Liverpool scoort hij doel punten aan de lopende band en is hij niet meer uit de basis weg te denken. Owen werd door Glenn Hoddle een kwartier voor het einde als vervanger van de hopeloze Teddie Sheringham naar het front gestuurd om te zien of hij nog een nederlaag van Engeland kon voorkomen. Het mocht dus niet zo zijn. In bles suretijd haalde Roemenië dank- Roemenië - Engeland 2-1 (0-0). 47. Moldovan 1-0, 83. Owen 1-1, 90. Pe trescu 2-1. Scheidsrechter: Batta (Fra). Aantal toeschouwers: 35.000. Gele kaart: Hagi, Gheorghe Popes cu, Cibotariu (Roe). Engeland: Seaman; Neville, Adams, Campbell en Anderton; Batty, Ince (32. Beckham), Scholes en Le Saux; Sheringham (75. Oiven) en Shearer. Roemenië: Stelea; Petrescu, Ghe orghe Popescu, Cibotariu en Fili pescu; Munteanu, Hagi (Stinga, 83. Marinescu), Galea en Gabriel Po pescu; Moldovan (85. Lacatus) en llie. GPD van onze sportredactie LA TURBIE - Voor de tweede opeenvolgende keer heeft Phil lip Cocu gisteren niet met de se lectie van het Nederlands elftal kunnen meetrainen. De speler heeft last van een lichte kneu zing op de enkel. Zaterdag avond ging een Zuid-Koreaan boven op zijn voet staan. Zorgen om de wedstrijd van donderdag, in Saint-Etienne te gen Mexico, maakt Cocu zich niet. „Ik was ervan uit gegaan vandaag weer te kunnen trai nen. Nog een dag rust is echter beter. Vanaf dinsdag ga ik het weer oppikken. Dan is het pro bleem wel opgelost." Cocu maakte zaterdag tegen Zuid- Korea de openingstreffer. Oranje bracht de ochtend door met een partijtje voetvolley. Een ontspannen training heet zo iets. Tussen de oefeningen door schudden spelers en staf nog even de hand van Prins Albert uit het belendende Monaco, die een half uurtje aandachtig toe schouwer was. Rekenen Na afloop keek Hiddink vooruit op de komende ontmoeting, in de ongetwijfeld warme namid dag in Saint-Etienne. Een punt is genoeg. „We kunnen reke nen", zei de bondscoach. „Maar we kunnen niet calculerend voetballen. Daarom gaan we uit van het goede dat we te bieden hebben." Opnieuw benadrukte Hiddink weinig tot niets te zullen veran deren aan de basisopstelling van afgelopen zaterdag. Ronald de Boer staat weer op rechts, Cocu is opnieuw de tweede aan valler. Seedorf begint op de bank. Zaterdagavond al zei Hiddink in hem geen kandidaat meer te zien voor de positie aan de rechterkant. „Daarvoor heb ben we nu Overmars, De Boer, zij Chelsea's Dan Petrescu als nog de winst naar zich toe. Daardoor maakt Roemenië nu een grote kans groepswinnaar te worden. Engeland heeft vrij dagavond aan een gelijkspel voldoende om naar de tweede ronde te gaan. Engeland en Roe menië wilden beiden met alle geweld groepswinnaar worden. De nummer twee wordt immers bijna zeker gekoppeld aan Ar gentinië, dat zondagavond liet blijken net als Oranje in een bla kende vorm te steken. De con frontatie met de Zuid-Amerika nen wilden zowel de Roemenen als de Engelsen nog even uitstel len. Engelandisi-n Frankrijk, buiten het gastland en Oranje, één van de teams met de grootste aan- Alan Shearer (rechts) kopt de bal richting het Roemeense doel. Verdediger Iulian Filipescu en doelman Bogdan Stelea lopen elkaar in de weg. foto Russell Boyce/Reuters Winter, Zenden, noem maar op. Seedorf moet zich concentere- ren op een positie in de as." Met Seedorf verdwijnt een spe ler uit het vaste elftal, die in na genoeg de hele kwalificatie ba sisspeler was. Eerder overkwam dat Reiziger. De verdediger van Barcelona speelde op dit WK zelfs nog geen minuut. De selec tie bekeek inmiddels de beelden van Duitsland - Joegoslavië (2- 2). Waarschijnlijk is één van de twee landen de tegenstander in de tweede ronde. Hiddink ver klaarde weinig nieuws te heb ben gezien. „We weten alles al van dergelijke landen. Wie ik het liefst heb? Ach, laat ik alle bekende clichés nog maar even voor me houden. We zien wel." Frank de Boer had er wisselende gedachten over. „Duitsland kwam vrij snel met 2-0 achter. Toen dacht ik, laten we die maar krijgen. Maar als ik dan zie hoe goed ze terugkomen; dan toch maar de Joegoslaven. Ik geloof eigenlijk niet dat het zoveel uit maakt. Duitsland een'extra mo tivatie voor ons? Dat is onzin. Op een WK zijn we tegen elk land extra gemotiveerd." ANP Oranje bracht de ochtend gisteren door met een partijtje voetvolley. Phillip Cocu keek vanaf de kant toe. foto Jaap de Boer/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33