Vrij parkeren voor vrachtauto's PZC Rijkswaterstaat wil gegevens over stand vis in Oosterschelde Gevarieerd vertier op Zierikzeese Toeristendagen Plezier staat voorop bij muzikanten jarig Nieuw Leven uit Ouwerkerk Vijfjaar cel geëist voor doodslag op schizofrene zwager Beroepsvissers klager weer over vernieling fuiken door duikers zeeland 16 Gemeente heeft betaling terreinen Oosterland en Nieuwerkerk laten versloffen OKK luistert ringrijden in Wemeldinge op dinsdag 23 juni 1998 door Peter van den Belt OOSTERLAND - De gemeente Schomven-Duiveland zal dit jaar geen vergoeding vragen voor het parkeren van vracht wagens op de speciaal daarvoor bestemde terreinen bij Ooster land en Nieuwerkerk. Het door het dagelijks gemeentebestuur genomen besluit geldt met te rugwerkende kracht ook voor 1997. De parkeerterreinen aan de Mo lenweg in Oosterland en op het bedrijventerrein bij Nieuwer kerk werden destijds door de voormalige gemeente Duive- land aangelegd in overleg met het bedrijfsleven. Op deze ma nier konden de grote vrachtwa gens worden geweerd uit de dorpskern. Als tegemoetko ming in de door de gemeente ge maakte kosten voor de aanleg va.n de parkeergelegenheden (zo'n anderhalve ton bijvoor beeld voor het terrein in Ooster land) betaalden bedrijven drie honderd gulden per vrachtauto per jaar. Vergunningen Jaarlijks werden door de ge meente Duiveland 40 tot 45 ver gunningen uitgegeven. Vanaf 1993 leverde dat zo'n dei-tien duizend gulden per jaar op. Tot aan de gemeentelijke herinde ling verliep de betaling op rolle tjes. Na 1 januari 1997 heeft de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland de inning van de gel- WEMELDINGE - Muziekver eniging OKK (Oefening Kweekt Kunst) verzorgt zaterdag tij dens het ringrijden in Wemel dinge diverse activiteiten op het plein voor het muziekgebouw in de Dorpsstraat. Vanaf 10.30 uur spelen drie en sembles van de Zeeuwse Mu ziekschool. Om 15.30 uur geeft OKK een concert, met muziek van Frank Sinatra en uit de mu sical Miss Saigon, Bij de leden van de activiteitencommissie kunnen bezoekers terecht voor wafels en koffie. Voor de jeugd is er een vrijmarkt. den echter niet consequent ter hand genomen en werd steeds vaker onbetaald gebruik ge maakt van de parkeergelegen heden. Controle bleef uit. Borden Het bedrijf Vaane Transport uit Oosterland betaalt al jaren voor drie staanplaatsen. „De ge meente Duiveland gaf daar pas jes voor uit. Vanwege de borden die aangaven dat alleen houders van zo'n pas er mochten staan, was een parkeerplaats gegaran deerd. Bij de gemeentelijke herindeling zijn die borden weggehaald en was het terrein in Oosterland in feite een open baar parkeerterrein geworden", meent M. D. Vaane. Hij was dan ook onaangenaam verrast toen hij in mei een ge meentelijke heffingsaanslag kreeg voor 1997 en 1998. „Die aanslag heeft bij de bedrijven geleid tot een storm van protest. Mede daardoor werd van de hef fing van 1998 afgezien en nu naar het schijnt ook van die van vorig jaar. Dat vind ik terecht, want er moet in de gehele ge meente één lijn worden getrok ken." Tekortgeschoten Wethouder C. W. Veerhoek (ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer) geeft toe dat de ge meente tekortgeschoten is. „We hebben vorig jaar niet op de juiste manier met de bedrijven gecommuniceerd. Het betaald parkeren voor vrachtwagens is ook nog niet in de parkeerveror- dening opgenomen. We vinden het dus toch niet zo netjes om geld te vragen.Door haar nala tige handelswijze mist de ge meente dus 26.000 gulden aan inkomsten. Volgens Veerhoek wil dat overi gens niet zeggen dat de chauf feurs ook in de toekomst hun vrachtwagens gratis kunnen stallen op de terreinen. „We zoe ken naar een oplossing voor dit dilemma. De aanleg van de ter reinen heeft aardig wat geld ge kost en bedrijven wilden in principe betalen. Wanneer we het parkeren vrij laten, krijgen we ongetwijfeld verzoeken uit andere kernen om daar ook een parkeervoorziening aan te leg gen." Vaane wil overigens best betalen. „Maar alleen wanneer er voor het hele eiland één rege ling komt." door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Al wie vist in de Oosterschelde, wordt door Rijkswaterstaat betrokken bij het onderzoek naar de visstand in de zeearm. Volgend jaar april moet duidelijk zijn of de vis stand in de Oosterschelde is af genomen, zoals sportvissers be weren, en wat daar eventueel de oorzaak van is. Dc vex-eniging van sportvissers NVVS trok eind vorig jaar aan de bel over scherp teruggelopen visvangsten in de Oosterschel de. Vanaf de wal en sportvisbo- ten werd nauwelijks nog vis ge vangen. Veel minder dan in voorgaande jaren. Rijkswaterstaat reageerde eerst ietwat verbaasd. En nog steeds kan medewerker drs. C. Storm NOORDWELLE Braderie - Aan de doxpsi'ing in Noordwelle wordt zaterdag 11 juli„een braderie gehouden. De organisatie is in handen van Dorpsgemeenschap Noordwel le en de braderie duurt van 9,00 tot 16.00 uuxx Naast een rommelmarkt met onder andere servieskramen, boeken, en speelgoed kan het publiek zich vermaken op een grote klimwand en kijken naar brandweerdemonstraties. Er zijn spelletjes voor kinderen en voor ouderen is er een rad van avontuur. Ook de veertiende- eeuwse Corneliuskerk zal deze dag te bezichtigen zijn. BURGH-HAAMSTEDE Vlooienmarkt - In dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede wordt op zaterdag 27 jurxi voor de tweede maal een vlooien- en creatiefmarkt gehouden. Naast veel kramen met allerlei ge bruikte spullen zijn er ook divers! stands met zelfvervaar digde creatieve vooi-wexpen, zo als 3-D kaarten, schildexdjen, poppen en beren. Het rad van avontuur wijst ie der uur een gelukkige aan die een gratis taaxl tegemoet kan zien. De kinderen worden ver maakt door de clowns Bollie en Billie. Zij gevnan :«iis\i«ll9UVjnJs morgbrife rhujn' ^eeröfe"-voorstel- Ung .«nloM.m Op cdo^J<leedjesmarkt kunnen kindötthvVdbh 'eè^genng^be- dra% n ^elïhuhj''.'fweèdëh^uiqs spullen aanWfMnTSféSigéft. Vrachtwagenparkeerterrein in Oosterland. door Willem van Dam ZIERIKZEE - In Zierikzee wor den deze zomer zeven Toeristen- dagen gehouden. Zierikzee Aktief, het samenwerkingsver band van de WV en het Zierik- zees Ondernemers Collectief (ZOC), heeft voor zeven achter eenvolgende dinsdagen in de maanden juli en augustus een gevarieerd programma samen gesteld. Tijdens alle Toeristendagen (7 juli, 14 juli, 21 juli, 28 juli, 4 au gustus, 11 augustus en 18 au gustus) wordt op het kerkplein bij de Nieuwe Kex-k een hobby- markt gehouden. Daar staan zo'n veertig kramen met artike len als brooddeegdecoraties, schilderijen, poppen, keramiek en sierraden. Vanaf dinsdag 28 juli wox'dt ook wekelijks een kinderrommelmarkt gehouden. Beide markten beginnen om 10.00 uxxr. Mini-rally Op de eex'ste Ziex'ikzeese Toeris tendag (7 juli) wordt op het Havenplein een parcours aan gelegd voor mini-rallyauto's. Bezoekers kunnen dan van 110 0 tot 160 0 uur meedoen aan wedstxijden met radiografisch bestuurde autootjes. Het pro gramma voor die dag vermeldt verder opti'edens van een clown, een mimespeler en een steltlo per. Om 15.00 uur geeft het bar- bershopkoor Goose City Sin gers een uitvoex-ing onder de Beuze. De veeidiende juli is er op het Havenplein een trapskelterrace voor kinderen, waar Arthur van Poppel met zijn Muziekfiets voor de vrolijke noot zal zorgen. Dinsdag 21 juli wordt er een tienkamp gehouden. De daarop volgende dinsdag staat de Toe ristendag in het teken van het maritieme verleden van Zierik zee; het Shantykoor zingt zee mansliederen, er is een max'kt met oude ambachten, in de Nieuwe Haven meex-t een Geu- zenschip af aan boord waarvan een toneelspel worden opge- voex-d. Ook is er een jeugdvoor stelling: Het Scha teiland. Dinsdag 4 augustus verkeext Zieiikzee in kennissfeer, dins dag 11 augustus zijn er diverse optredens van onder meer pop pentheater Kx-is Kx-as. De evene- mentenreeks wox'dt dinsdag 18 augustus afgeslotexx met een boeken- en antiquax-iatenmarkt exx een optreden van het folklo re-ensemble Ivarx Goran Kova- cic uit Zagx-eb. zich moeilijk indenken dat het slecht is gesteld met de visstand in de Oosterschelde. „Het klopt wel dat er vanaf de wal minder wordt gevangen, maar beroeps vissers hebben daar geen last van." Geulen Storm heeft het idee dat vissen voldoende voedsel kunnen vin den in de geulen. Ze hoeven niet meer de platen op om eten te zoeken. Hengelsporters vissen niet in de diepere stukken van de Oosterschelde, beroepsvis sers doen dat wel. Tekenendis ook, volgens Storm, dat visetende vogels het goed doen in de Oosterschelde. Hij spx-eekt onder meer over aal scholvers en duikeenden. „De aantallen waarin die vogels voorkomen, wijzen er niet op dat er minder vis in de Ooster schelde zit." Rijkswatei-staat neemt de aan vankelijk alarmerende berich ten wel serieus. Er is een werk- groep met gebruikei's opgericht. Die is twee keer bijeen geweest. „Het gaat allemaal vrij traag, maar het belangxijkste is dat de onderlinge verstandhouding goed is." Hoofddoel is nu zoveel mogelijk betrouwbare gegevens te verza melen. Hengelspoxters, be- roepsvissei's en eigenaren van sportvisboten zijn gevraagd in- formatie te leveren. Het Rijksin stituut voor Visserijonderzoek (RIVO) heeft rapporten over de Oosterschelde, maar die zijn niet zo toegankelijk. Die zullen vex4aald worden. Fuiken Tot begin jaren negentig heeft Rijkswaterstaat zelf onderzoek laten doen door Bux-eau Waar denburg, dat staande fuiken plaatste in de Oosterschelde, om vervolgens de inhoud in kaart te brengen. Bureau Waax-denburg zal opnieuw aan de slag gaan. In samenwex'kixxg met het Rijksin stituut voor Kust en Zee (RIKZ) worden de geschiktste plekken uitgezocht voor de staande fui ken. Sportvissers hebben eerder de in 1986 geopende Oosterschel- dekering als grote boosdoener aangewezen. Na de bouw van odat kunstwerk zou de visstand 'Verslechterd zijn. „Dat is inmid dels genuanceerd", zegt Storm. „De kering wordt al snel als .schuldige aangewezen, als er in de Oosterschelde iets verkeerd lijkt te gaan." door Piet Kleemans OUWERKERK - Muziekvereniging Nieuw Leven uit Ouwerkerk bestaat tachtig jaar. Dat wordt zaterdag gevierd met een muzikaal programma. In een feesttent op de plaatselijke Ring treden op: Nieuw Leven, majorettenpeloton Mini Stars, blaaskapel Zwei Dorfer Musikan- ten, harmonie Nut en Uitspanning en jazzband New Orleans Red Beans. „Tachtig jaar, een behoorlijke leeftijd", erkent Nieuw-Levenvoorzitter J. Osse- weijer. Zij is er heilig van overtuigd dat het Ouwerkerkse muziekgezelschap een nog veel hogere ouderdom kan bex-eiken. „Ouwerkei'k zonder Nieuw Leven zou Ouwerkerk gewoon niet meer zijn. Dan mis je iets. Nieuw Leven hoort bij de dorpsgemeenschap Nieuw Leven werd tachtig jaar geleden - in oktober 1918 - opgex'icht door hoofd der school C. A Swenne. Als fanfare. In 1924 werd het een harmonie. Anno 1998 is het weer een fanfai'e. Een klein muziekgezel schap. Met 24 spelende leden een van de kleinste van Schouwen-Duiveland. Het kan erger, weet Osseweijer. „Het is een vereniging die heel wat ups en downs heeft gekend. We hebben zelfs een tijdje maar twaalf leden gehad. En toch gaven we toen nog concerten." De beperkte omvang van Nieuw Leven legt het muziekgezelschap bepex-kingen op, In 1920 deed het Ouwerkerkse mu ziekgezelschap mee aan een concours waar het zelfs de tweede plaats in de wacht sleepte. „Je moet reëel zijn", zegt Osseweijer. „Dat kan met dit gezelschap gewoon niet. Dan heb je veel meer nodig. De Nieuw Leven-praeses ligt er niet wak ker van. Het gaat haar en haar medemuzi kanten niet om de roem maar om het ple zier van het samen muziek maken. Paplepel Zelf kreeg ze de muziek met de paplepel ingegoten. Opa speelde bij Nieuw Leven en ook andere familieleden musiceerden. „Ik geloof dat ik op mijn veertiende be gonnen ben bij Nieuw Leven", graaft de voorzitter in haar geheugen. „Mijn zussen en broers hebben ook allemaal bij Nieuw Leven gespeeld, maar die zijn er inmid dels uit. De meeste muzikanten van het Ouwerkerkse muziekgezelschap zijn bij zonder trouw. Een prominente plaats wordt ingenomen door de families Manni en Hage. „Dat zijn echt de dragers van Nieuw Leven. Dat heb je ook nodig als vex-eniging." Urbain Manni is sinds jaar en dag muzi kaal leider van het gezelschap. „Hij voelt heel goed aan wat binnen ons bei-eik ligt en wat niet. Wat hij uitzoekt is ons altijd op het lijf geschx-even." Nieuw Leven is bij de bevolking van het Duivelandse ring- dorp populair. Zowat alle inwoners zijn donateur van het muziekgezelschap en de jaarlijkse uitvoering in het dorpshuis trekt altijd goed gevulde zalen. Dat wil Osseweijer graag zo houden. „We proberen steeds iets nieuws te verzin nen", zegt de voorzitter. In vroeger tijden werd het muzikale gedeelte gecombi neerd met toneelspel door de eigen leden. Complete kluchten werden opgevoerd. Daar is Nieuw Leven van afgestapt. „We zijn nu begonnen met sketches. Dat is veel minder werk en het is ook heel leuk. Maar misschien doen we over vijf jaar wel weer iets andex's." Wat in elk geval in de ogen van Osseweijer overeind moét blijven is het plezier in de muziek. „Je kunt het ook gewoon horen als mensen lol hebben in het spelen. Je hebt muziek maken en muziek maken. Het mogen geen statische noten zijn. Je moet je gevoel erin leggen. Op het moment dat mensen het spelen in Nieuw Leven als een verplichting gaan voelen, gaat het mis. Dan haken mensen af." Het mooiste compliment voor Nieuw Le ven vindt Osseweijer nog steeds de op merking van een bezoeker aan een repeti tie. „Die zei: 'wat is het toch gezellig bij jxillie'. Dat moet ook zo zijn. Tijdens een optreden zijn we echt wel serieus bezig, maar tijdens repetities moet ruimte zijn voor een gx-apje." De jubileuxxxviering van Nieuw Leven be gin zaterdag 27 juni om 16.00 uur met een optreden van Nieuw Leven zelf. Om 17.00 uur begint het optreden van de Mini Stars. Blaaskapel Zwei Dorfer Musikanten tre den om 19.30 aan. Jazzliefhebbers komen vanaf 21.30 aan hun trekken tijdens het optx-eden van de New Orleans Red Beans. Een plaatje uit 1925. Deze foto van de Ouwerkerkse harmonie werd genomen in de tuin van dc dirigent, (foto uit Duiveland zoals het was..., Uitgeverij Steengracht, Zierikzee) ARNHEM - Tegen een 26-jarige inwoner van Vlissingen die op 19 februari dit jaar in zijn woon plaats zijn schizofrene zwager doodstak, is gisteren wegens doodslag bij de militaire recht bank in Arnhem vijf jaar cel straf geëist. De man zou, nadat zijn zwager in een dolle bui een baksteen door de slaapkamerruit van zijn dochtertje had gegooid, vex-haal BURGH-HAAMSTEDE Modelbouwbeurs - In dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamste de wordt zaterdag 4 juli wordt een grote modelbouwbeurs ge houden. Naast treinen en auto's zullen er ook varende modelbo- ten te zien zijn. Speciaal hier voor wordt een botenbak neergelegd. Inwoners van Schouwen-Duiveland die zelf over een modelboot beschikken, kunnen hun boten mee laten va ren. OUWERKERK Oosterse markt - Openbare ba sisschool 't Stoofje in Ouwer kerk houdt vrijdag 17 juli een Oosterse Markt in en rondom de school. Buikdanseressen, een vliegend tapijt, een slaxxgenbe- zweex-ster en een vuuxvreter zorgen vanaf 17,30 uur voor een passende sfeex-. Daarnaast kan het publiek meedoen aan be hendigheidsspelletjes en zijn ex- hapjes en drankjes verkrijg baar. Px-ijzen zijn er te winnen bij het rad van fortuin. De op- bx'engst van de markt is bestemd voor de aanschaf van een glij baan voor op het schoolplein. HOEDEKENSKERKE Open dag manege - De Manege de Paex-estal inHoedekenskex-ke houdt zondag 5 juli een open dag. Dan zijn er allerlei activi teiten die met paarden exx paardrijden te maken hebben, zoals gx-atis ponyx-ijden, ver schillende demonstx-aties, een minibx-aderie, een springkussen en een kindexTommelmarkt. De open dag van de manege aan de Molenstx-aat begint 's mid dags om een uur en duurt tot zes uur. zijn gaan halen bij de woning van de bx-okkenmaker. Met een stuk hout sloeg hij ramen aan de voor- en achterkant van het hxxis kapot, waarna het uiteindelijke slachtoffer zich in razernij naar buiten spoedde. Omdat deze dreigde de personenauto waar het dochtertje van de verdachte nog in zat, te vernielen, sprong de man tussen de wagen en zijn zwagex-, waarna een handge meen ontstond. Daarbij greep de Vlissinger een mes dat hij in de achtex-tuin van zijn zwager had gevonden. Met drie steken, waarvan één dwars door het borstbeen, schakelde hij hem uit. De verdachte vluchtte na de steekpartij met zijn auto en gal zich diezelfde dag, pas nadat hij gehooi'd had dat zijn zwager was ovex-leden, vrijwillig aan op het politiebux-eau. „Het was een ongeluk", wilde de Zeeuw de militaire rechtbank doen gelo ven. „Ik wist dat hij niet hele maal goed was en ben met ge vaar voor eigen leven voor mijn auto gaan staan." Benauwd Volgens de verdachte, die ont kende te hebben gestoken, liep zijn zwager zijn mes 'tegemoet' Vex-schillende getuigenissen spx-aken zijn herinnering echtei tegen. Voor de officier vormde dat aanleiding een onvoorwaar delijke vrijheidsstraf te eisen. ,Hi j heeft niet ineen situatie ge zeten dat het hem benauwc werd gemaakt." Het beroep op noodweer zoals dat door de Haagse strafpleiter mr. Knoes ter werd aangehaald wees d< openbaar aanklager bij voor baat reeds van de hand. „Wan neer je er voor kiest het onhei op te zoeken door met een me op iemand af te stappen, accep teer je het risico dat de ander he leven laat", motiveerde de offi cier. Overmacht Daarop bepleitte de raadsmai ontslag van alle x'echtsvex-vol ging vanwege een ovexmachtsi tuatie. „Mijn cliënt zag hem al een accuut en ernstig dreigend serieus gevaar," „Door de vx'ese lijke angst dat de onberekenba re zwager zijn dochtertje iet zou aandoen, trad bewustzijns vernauwing op." Uitspraak: 6 juli. APA D, dc Schomven-Duiveland in oude ansichten Regelmatig werd de school bevolking gefotografeerd, niet per klas, maar in groepen waarin kinderen uit één gezin bij elkaar geplaatst werden met steeds het voltallige personeel: de meesters Swenne, De Bi-uine en juffrouw Poulusse. Op deze foto groep I in het schooljaar van 1920. Achteraan van links naar rechts: Leen Dalebout, Al- bert Bolijn, Nico Dalebout, Kees Bolijn, Krijn Hendrikse, Dirk Bevelander Tweede xtj: Leendrien Manni, Kee Dorst, Marina Boogerd, meisje Pim- melaar, Griet de Bx-uine, Neeltje Bex-x-evoets, Keetje Berrevoeti Keetje Bevelander, Leentje Fol mer Derde rij: onbekend, onbe kend, Maatje Bolijn, onbekem Alie Dalebout, onbekend, onbe kend, Pie Boogerd, onbekem Leentje Hendrikse, onbekem Vooraan: Toon en Jacob Hen drikse, Jacob Boot, Joost Mar ni, Ax-jaan Berrevoets, Nico Bc lijn, Dii-k Boogerd, Kees Bene voets, Jap Bolijn. Coi-respondentie over deze ru briek kan worden gericht aar C. Pols, postbus 30, 4300 At, Zierikzee. doorRenéSchrier GOES - Beroepsvissers worden de laatste weken in de Ooster schelde weer regelmatig met ka pot gesneden fuiken geconfron teerd. Beroepsvissers dringen aan op betere controle en maat regelen. Zij denken onder meer aan een strikte scheiding van duikers en vissers. Die kant gaat ook de politie te water op. Zo'n scheiding maakt de con troles in elk geval gemakkelij ker. Nu is de controle niet of nauwelijks te doen. Of zoals een politiewoox-dvoex'der het uit drukt: Het ziet zwart van de duikers en er zijn erg veel vistui gen. Dit is een beetje de kat op het spek binden," Voorzitter M. W. Koster van de Vereniging van Beroepsaalvis- sers Zuid-West Nederland heeft het over zinloze vernielingen. De eerste vernielingen werden al een paar weken voor de Pink- stex-en gesignaleerd. Daarna is het constant doorgegaan. De ene keer wordt de fuik losgesne den, een andere keer is hij hele maal kapot en steeds is de vangst verdwenen. Tot 15 juli mogen beroepsvissers nog op kx-eeft vissen. Verder probere ze paling te vangen en zit er ee enkele keer een zeekat in fuik. De meeste meldingen ke men van het stuk tussen h( Goese Sas en Wemeldinge. Vo gens Koster zijn de vernielinge ook al gemeld op andere plaa sen in de Oostex-schelde en inhi Grevelingenmeer. In welke hoek de daders gezod moeten woi'den is een raadse Het moet in elk geval om du kers gaan, omdat de fuiken de bodem van de Oosterscheli staan. Koster maakt echter ee onderscheid tussen duikei'S sportduikers. „Een hele kleii gx'oep die dit doet, verpest hi voor het gros van de duikers di zich keurig gedraagt. Die klei! groep beseft ook niet dat wij g< woon onze boterham met de vis serij willen verdienen,' L. Bout van de waterpolit meldt dat er de laatste web ongeveer twintig aangiften zi' binnengekomen van kapot sneden fuiken. Hij pleit er vo dat de problematiek op kol termijn met de provincie wor besproken, omdat volgens he alleen oplossingen op bestuu lijk niveau haalbaar zijn* ÏTJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32