Het gist onder Turkse jongeren PZC PZC Poging tot staatsgreep werpt Guinee-Bissau terug in ellende Politiezorg Extreem-rechts rukt op onder hooligans feiten en meningen Allochtone politici in Amsterdam somber over tweede generatie 23 juni 1948 dinsdag 23 juni 1998 door Carine Neefjes In zijn werkkamer op stads deelkantoor Zeeburg hangt een landkaart van Turkije. Als politiek vluchteling verliet Nesip Can in 1984 zijn geboor teland. nu is hij de eerste Turkse wijkwethouder in de hoofdstad. Can, dagelijks bestuurder voor GroenLinks. wil niet te lang stilstaan bij zijn Turkse af komst. „Vlak voor mijn aantre den werd ik schuin aangekeken. Sommige buurtbewoners zijn bang dat ik mij alleen voor Tur ken inzet. Maar ik word niet ge dreven door mijn nationaliteit. Ik zit hier niet omdat ik Turk ben maar omdat ik in de ideolo gie van GroenLinks geloof." De reactie van Can is typerend voor de stroom allochtone nieuwkomers. Ze moeten ver trouwen zien te winnen van Ne derlanders en tegelijkertijd ook hun eigen landgenoten ervan overtuigen dat er niet zo maar iets te ritselen valt nu er toeval lig een Turk of Surinamer in de raadzaal zit. In de dertien deel raden van Amsterdam is vijftien procent van de leden alloch toon, in de gemeenteraad is dat 24 procent. Vlak voor het zomerreces kijken debutanten terug op een hecti sche startfase. De rellen tussen Marokkaanse jongeren en de politie in het stadsdeel Sloter- vaart/Overtoomseveld heeft ook in de andere stadsdelen veel emoties losgemaakt. In Zeeburg waar Can wethouder is, wonen 32.000 mensen, 40 procent is niet-Nederlands. „Ik verwacht binnenkort een opstand onder Turkse jongeren. Ze hebben geen zin om terug te gaan naar Turkije waar hun vaders al hui zen hebben laten bouwen voor het nageslacht. Ze blijven hiel en komen er straks achter dat ze op de arbeidsmarkt minder kansen hebben dan him Neder landse leeftijdsgenoten. Ze zijn lager opgeleid en vinden moei lijk een leuke baan. Die achter standspositie werkt protest in de hand. Nu al hoor ik sommige jongeren zeggen: „Wij gaan ook een rel schoppen. Dan wordt er tenminste naar ons geluisterd." Can erkent dat laag opgeleide Nederlandse jongeren moeilijk aan de bak komen, maar vindt de situatie van de allochtone jeugd duidelijk zorgwekkender. „Zij hebben ook in hun vrije tijd vaak het gevoel dat ze er niet bij horen. De portier van de disco zal een Nederlands jongen niet vragen wat hij komt doen en hoeveel geld hij bij zich heeft. Aan stappende Turken en Ma rokkanen worden die vragen wel gesteld. Het gevoel dat ze hier niet welkom zijn wordt op die manier extra gevoed." Werkloos Can is niet zomaar pessimis tisch over de toekomst van al lochtone jongeren in de hoofd stad. In het onlangs verschenen 1\ Terg ens in Nederland zijn zoveel allochtone politici als in 1V Amsterdam. In dertien deelraden wordt het rode pluche hezet door Ghanezen, Turken, Marokkanen en Surinamers. Zelfs Kameroen is vertegenwoordigd in de raadzaal. Vlak voor het zomerreces blikken yiieuwkomers kritisch terug op hun eersteperiode. Uit het niets zijn we in de politiek beland. Als dat maargoed gaat." Stedelijk Jaarverslag waar een speciaal hoofdstuk is gewijd aan Amsterdam als multicultu rele stad, zijn de cijfers niet rooskleurig. Twintig procent van de beroepsbevolking heeft geen betaald werk, bij sommige allochtone groepen is dat per centage twee keer zo hoog. Zo is 42 procent van de Marokkanen en 47 procent van de Turken werkloos. Zorgelijk is dat die verhouding de laatste zeven jaar nauwelijks is veranderd. Over de integratie ook weinig positieve geluiden. Het aantal gemengde basisscholen daalt drastisch. In het jaar 2005 zal nog maar een derde van alle ba sisscholen zwarte en witte leer lingen hebben, het aantal zwar te scholen is dan met sprongen gestegen. Het toverwoord par ticipatie' is ook nog niet hele maal in praktijk gebracht. Vol gens PvdA'er Dita Vermeulen, oud-voorzitter van stadsdeel De Pi jp en zelf van Zuid-Moluk se origine, gebeurt het te vaak dat Turken of Marokkanen die zich inzetten voor projecten vanuit eigen kring worden te ruggefloten. „Ze willen niet dat hun landgenoten bij die andere kant gaan horen, ze worden al gauw als een verlengstuk ge zien, soms zelfs als verrader. Al lochtone politieagenten hebben daar in het bijzonder last van." Analfabeet Mustapha Laboui, Marokkaan en raadslid voor GroenLinks in stadsdeel De Baarsjes, heeft wel een verklaring waarom de inte gratie zo traag verloopt. „De eerste generatie heeft hier ja renlang absoluut geleefd met de 'terugkeergedachte'Integreren was niet nodig. Hun kinderen hielden dat in stand. Neem mijn eigen moeder, ze is al bijna 25 jaar hier maar spreekt geen woord Nederlands. In noodge vallen helpen wij, de kinderen haar. Mijn moeder is door ons verwend. Pas de laatste jaren dringt het tot de eerste generatie door dat ze hoogstwaarschijn lijk nooit meer definitief terug gaan naar het moederland. Voor hun is integratie in Nederland eigenlijk net begonnen." Het in stand houden van de 'te rugkeergedachte' heeft nog steeds veel invloed op de tweede generatie, de allochtone jonge ren. Laboui: „Kinderen kunnen hun ouders van alles wijsmaken omdat ze geen Nederlands spre ken. Een voorbeeld. Een Marok kaanse jongen spijbelt veel en de schooldirecteur stuurt een brief naar zijn ouders waarin een schorsing wordt aangekon digd. Thuis moet de jongen die brief voorlezen en hij zegt dood leuk dat de meester schrijft dat zijn klas binnenkort op school reis gaat. De controle van ou ders op schoolprestaties is vol ledig zoek." Toch is Laboui minder pessi mistisch over de allochtone jeugd dan zijn partijgenoot in stadsdeel Zeeburg. „Ik woon al heel lang in Nederland, maar heb in al die jaren weinig onwil bespeurd. We moeten gewoon blijven investeren. Meer tolken inzetten op scholen om ouders te informeren over hun kinderen. Allochtone leerlingen met een achterstand nog intensiever be geleiden. Het kost energie, tijd en geld, maar de multiculturele samenleving is nu eenmaal duur." GPD De roep om meer blauw op straat is niet ver] stomd. Sterker nog: veel gemeenten zitten mei de handen in het haar. Het handhaven van d] openbare orde wordt een steeds groter probleem. Voor] al rellen in en rond het uitgaansleven vragen om meej vj aandacht van de politie. Gemeenten waar in de zome: de druk van het toerisme erg groot is, krijgen met de be- schikbare agenten van de regionale politie de reguliere taken niet meer vervuld. De inwoners van die gemeenk ten voelen zich in de kou gezet. Al jaren pleiten lagere overheden in vooral de platte-d landsgebieden voor meer politieagenten. Zeeland heef d onlangs een succesje behaald: dertig agenten mogei worden toegevoegd aan het regionale korps. Die hand reiking van minister Dijkstal van Binnenlandse Zaker biedt echter geen structurele oplossing, stellen de re- ir gionale korpsbeheerders. Ook binnen andere korpsen V; is de schreeuw om extra blauw groot. Sinds de invoe- ring van de regionale politiekorpsen zitten de platte landsprovincies met structurele problemen. Een aantal gemeenten zoekt naarstig naar oplossingen Die worden gevonden in het huren van particuliere be veiligingsdiensten of aanstellen van extra agenten me gemeentelijke middelen. De politiek heeft zich inmid dels tegen het inzetten van bewakingsdiensten ge keerd. Volgens de fracties van D66, CDA en WD in d( Tweede Kamer moet het handhaven van de openban orde een taak van de politie blijven. Ook het meebeta len van horeca aan de politiezorg, ziet de politiek niel zitten. De Tweede Kamer heeft gelijk: de politie moet het handhaven van de openbare orde niet uit handen geven Bewakingsdiensten kunnen nooit de bevoegdheid krij gen die de politie heeft. De fracties van D66 en WE voelen wél wat voor het plan van de gemeente Tilburg om extra agenten te betalen uit de gemeentebegroting. Door een verschuiving van het gemeentelijke budget zou de gemeente twee extra politiefunctionarissei kunnen huren. Het CDA vindt terecht dat daarmee een ongelijke situatie wordt gecreëerd. Een rijke gemeente kan zo meer veiligheid kopen dan een gemeente, die J door andere problemen - geen ruimte heeft op de begro] ting. Bovendien lijkt de in Tilburg toegepaste constructie erg op de situatie van voor de komst van de regionale poli tiekorpsen. Toen beschikten grotere gemeenten ovei een eigen politieapparaat: de gemeentepolitie. Via eei omweg lijken de gemeenten nu weer terug te keren naai het verleden. Dat is nooit de opzet van de regiopolitie geweest. Er is maar een oplossing voor de problemei van gemeenten, die met een tekort aan toezicht kam pen: het Rijk moet zorgdragen voor meer agenten. De Tweede Kamer kan nu wel bezwaar hebben tegen aller lei gemeentelijke trucs om de openbare orde veilig te stellenmaar de fracties zouden hun pij len moeten rich ten op de minister van Binnenlandse Zaken. Als deze niet thuis geeft, kunnen ze altijd nog zelf het initiatie! nemen om de problemen op te lossen. door Cees van Zweedert De Franse minister van Bin nenlandse Zaken klonk gisteren wanhopig. „We kunnen geen divisies samentrekken", sprak Jean-Pierre Chevène- ment daags na het geweld van Duitse hooligans in Lens. „We hadden duizend man poli tie en gendarmerie. Maar er zijn grenzen aan wat die kunnen doen tegen honderden aanval lers wier enig doel is hun geweld bot te vieren op plekken die we niet vooraf kennen. Als het er enkele tientallen zijn - ja. Maal ais ze komen met honderden of duizenden, wordt het een onmo gelijke taak." Een dag na de Duitse invasie van Lens - ouderen in het Noord-Franse stadje spraken van de tweede Duitse invasie - vocht een gendarme voor zijn le ven. Hij was volgens sommigen van achteren neergeslagen met een ijzeren staaf en daarna langdurig in zijn gezicht ge schopt. Dat gezicht, omgeven door een plas bloed,.werd door alle Franse kranten en televisie stations getoond. De 44-jarige gendarme, die gis teren nog in coma lag, was niet het enige slachtoffer. Hij was evemnin het eerste. Die twijfel achtige eer viel te beurt aan een Braziliaanse cameraman, die het ziekenhuis werd in ge schopt. Minder nog dan hun Engelse vakbroeders in Marseille en Toulouse waren de Duitse hooli gans gekomen voor de wed strijd. „Er zijn sterke aanwij zingen dat zich onder de Duitse hooligans leden van extreem rechtse partijen bevonden", zei de politieprefect zondagavond na de gewelddadigheden. „Sommigen hadden gebitbe schermers en ijzeren staven bij zich." Werkterrein Sedert lang beschouwt ultra rechts voetbalstadions als haar werkterrein, en niet alleen in Duitsland. Wat in Duitsland het Nationaal Socialistisch Ac tiefront heet, is in Italië de Ordine Nuovo en in Spanje de Ultrassurs. Al deze groepen re- cruteren leden onder fanatieke voetbalsupporters, wier enige nadeel hun clubloyaliteit is In zijn boek 'Onder de Hooli gans' verhaalt de Brit Bill Bud- ford dat bijeenkomsten van het fascistische National Front vaak uitliepen op vechtpartijen tussen supporters van verschil lende clubs. In Italië is een van de slogans van de Milanese 'Ul tra's: 'Hitier, niet alleen de jo den! OokdeNapolitanen!' Wat al deze groepen gemeen hebben is hun onbesuisde wreedheid. Volgens de Daily Mirror gingen hooligans in 1989 zo ver op de lijken te urineren van de 94 mensen die in het sta dion van Sheffield omkwamen na vechtpartijen. Aanhangers van Feyenoord en Ajax haalden vorig jaar de wereldpers met een tevoren afgesproken veldslag, die aan een Amsterdammer het leven kostte. Onverholen racisme Onthullender nog dan hun wreedheid is het onverholen ra cisme. Het lijfblad van de Fran se skinheads die tot voor kort bij PSG de Pitbull Kop onveilig maakten, schreef eens: „De jo den zijn overal, zelfs in Ausch witz, waar ze zich niet verma ken." Van de tribunes in het Pare des Princes klinkt ook geregeld het 'Le Pen, President!' uit de kelen van lieden die een T-shirt dragen met de letters MOT (naar de steden Marignane, Orange en Toulon die door Le Pens Natio naal Front worden bestierd). De wanhopige woorden van Frankrijks minister van Bin nenlandse Zaken indachtig, lijdt het geen twijfel dat enkele honderden exemplaren van de ze diersoort in staat zijn het voetbalfeest grondig te verpes ten. In 1995 slaagde Combat 18 er in Dublin in de wedstrijd Ier- land-Engeland te verstoren (18 staat voor de eerste en de acht ste letter van het alfabet, AH, ofwel Adolf Hitler). Enkele tientallen leden van Combat 18 begonnen een vechtpartij in het stadion, sleurden honderden dronken supporters daarin in mee, en voila: wedstrijd afge last. De vraag is, wat kan worden ge daan om te voorkomen dat En gelse en Duitse supporters een spoor van vernieling nalaten in iedere stad waar hun teams spe len. Voor de zeer serieuze en ge zaghebbende Economist, een Brits weekblad, is het antwoord eenvoudig: de Engelse voetbal bond moet besluiten haar voet balteam uit de WK terug te trek ken. En als de voetbalbond daar niet toe bereid is, dan moet de regering het doen. Een dergelijke stap zou miljoe nen vredelievende supporters straffen, aldus de Economist. Maar juist daarom zou terug trekking Engeland - én Duits land - dwingen voor eens en voor altijd af te rekenen met het hooliganisme. GPD door Ian Stewart Na tientallen jaren van eco nomische malaise begon Guinee-Bissau net tekenen te vertonen van herstel, tot het onheil deze maand toesloeg. Het land had zijn post-koloni- ale marxistische systeem van zich afgeschud en was de afge lopen jaren begonnen inves teerders van buitenaf aan te trekken en ontwikkelingshulp te accepteren, om de armoede te verlichten die zo groot was dat het tot de tien armste lan den ter wereld behoorde. Een mislukte coup die werd ge volgd door hevige gevechten tussen muitende militairen en regeringstroepen in de hoofd stad Bissau heeft het land ech ter teruggeworpen in de ellen de. Ook heeft de coup geleid tot gevechten elders in de re gio, die wordt gekenmerkt door ingewikkelde onderlinge verhoudingen. Bissau, waar zo'n 300.000 van de één miljoen inwoners van het land woonden, is vrijwel uitgestorven. Flatgebouwen in het centrum van de stad zijn na twee weken van gevechten zwaar gehavend door explo sies en doorzeefd met kogels. De bevolking is op de vlucht geslagen, op zoek naar veilig heid, maar met voedsel- en drinkwatertekorten in het vooruitzicht. Volgens hulpver leners, die Bissau noch andere delen van het land kunnen be reiken, zitten tienduizenden vluchtelingen dringend verle gen om hulp. „De mensen zijn ziek. Ze heb ben geen onderdak en we kunnen nog steeds geen hulp bieden", zegt Jeröme Da Silva, afgevaardigde van het Rode Kruis in het buurland Senegal. De crisis die begon toen op standige militairen op 7 juni probeerden president Joao Bernardo Vieira af te zetten vindt zijn oorsprong in de on macht van de regio om na het vertrek van de koloniale machten evenwicht te vinden. De leider van de coup, Ansum- ane Mane, wil wraak nemen op Vieira, nadat die hem ontsloeg als legerleider omdat hij wa pens zou hebben gesmokkeld naar rebellen in Casamance, een gebied in Senegal dat van de j-est van het land wordt ge scheiden door Gambia. Vol gens sommigen heeft Vieira Een vluchteling uit Guinee-Bissau draagt zijn zusje de grens met Senegal over. foto David Guttenfelder/AP Mane opgeofferd en als zonde bok aangewezen om Senegal tevreden te stellen. Kettingreactie Waar Mane niet op had gere kend was dat Senegal en de Republiek Guinee, een ander buurland van Guinee-Bissau, het leger te hulp zouden schie ten om te voorkomen dat hij de macht zou grijpen. Mane's couppoging heeft een ketting reactie in de regio uitgelokt, waarbij het conflict in Guinee- Bissau slechts wordt gebruikt als excuus om bredere histori sche geschillen uit te vechten. Het geweld heeft reeds be staande angsten aangewak kerd voor een schimmige intellectuele beweging die campagne voert voor het her stel van een pre-koloniaal rijk dat Guinee-Bissau, Gambia en Casamance omvat, zeggen Westerse diplomaten en de historicus Abdoulaye Bathily. Het idee zou zijn dat Ca samance onafhankelijk wordt, waarna de drie landen een confederatie vormen. De angst voor dit scenario zou de reden zijn dat Senegal de regering van Guinee-Bissau te hulp is geschoten, met de bedoeling om in een moeite door korte metten te maken met de rebel len in Casamance. Het was het Senegalese leger dat de strijd tegen Mane aanvoerde en Ma ne en zijn troepen verdreef uit een militaire vesting in een buitenwijk van Bissau. In het noorden van Guinee-Bissau voert het Senegalese leger on dertussen omvangrijke aan vallen uit op de plaatsen Ingo- re en Bula, waar de rebellen uit Casamance bases zouden heb ben. „Guinee-Bissau en Gambia herbergen strategisch grond gebied voor de separatisten in Casamance", zegt Bathily. „De problemen in Casamance zijn nauw verbonden met die in Guinee-Bissau." Bloedige strijd Anders dan de meeste andere West-Afrikaanse landen werd Guinee-Bissau pas onafhan kelijk na een langdurige en bloedige strijd, die werd geleid door de Afrikaanse Partij voor de Onafhankelijkheid van Guinee-Bissau en Kaapverdië, die banden had met de separa tisten in Casamance. Na veer tien jaar strijd verleende Por tugal Guinee-Bissau in 1975 onafhankelijkheid. De toekomst van het onafhan kelijke Guinee-Bissau, dat door Portugal voornamelijk als een enorme pinda- en palmplantage werd gezien, zag er weinig rooskleurig uit. De mensen werden er gemid deld niet ouder dan 35 jaar en de helft van de kindex-en haal de de vij f j aar niet. Het marxis tische systeem dat werd ingevoerd bracht weinig ver lichting, maar in 1986 begon Vieira de economie voorzich tig te hervormen. De afgelopen jaren werden ex- met behulp van buitenlandse investeringen enkele indu strieën gevestigd, een vervoersnet aangelegd en bui tenlandse ondernemers aan getrokken. Na de couppoging en de daaropvolgende gevech ten hebben de meeste buiten- landei-s hun koffers weer ge pakt. AP Wimbledon De Amerikaan Frank Parker-is de grote favoriet bij de Open Engelse tenniskampioen schappen die deze week in Wimbledon van start zijn ge gaan. Een andex-e kanshebber is de Australiër Bromwich. Bij de dames is de Amerikaan se Margaret Dupont-Osborne - winnares van 1947 - de be langrijkste titelkandidate. De Nederlander Van Meegeren werd op de eerste dag al uitge schakeld; hij verloor in drie sets (6-26^-06-3) van de Zuid- Afrikaan Sturgess. Staal voor wapens Het Amerikaanse CongTes heeft, president Truman de machtiging gegeven om aan de staalindustrie opdracht te ge ven onbeperkt te leveren aan wapenfabrikanten. Staalproducenten die geen militaire conti'acten accepte- i~en zijn forse straffen in het vooruitzicht gesteld. Zij kun nen een gevangenisstraf van drie jaar en een boete van vijf- j tigduizend dollar krijgen. Schapen in tuin Tegen een ondexwijzex-es te Middelburg is proces-verbaal j opgemaakt omdat zijn in haar achtertuin een kleine kudde schapen hield. De vrouw had acht volwassen cliei'en en vier lammeren achter haar woning lopen, terwijl de dieren niet waren geregistreerd. Uitgever: W F dePagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JKZierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www city nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- *t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00, franco per post 125,50: per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75, zaterdag 2,50 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities; tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen foto Roland de Bruin/GPD Nesip Can verwacht grote problemen met allochtone jongeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2