Verkeer wekt veel ergernis PZC PZC Oostpoort Goes week voor gevangenis Verenigingsraad moet wennen aan rol Neeltje Flohil en de prins op zijn fiets zeeland Prijswinnaars ballonwedstrijd Bruniversails Mijlpaal voor 75-jarige zwembaden Vrouw (22) mishandeld Posteractie nationale audiotheek Van der Maas beste schutter Illegale vissers bekeurd Auto's leeggehaald dinsdag 23 juni 1998 s 1 3 D«T A ÏP'c nnpn fnf Hpppmhpr door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De in woners van Brouwershaven willen dat de gemeente Schou- wen-Duiveland zo snel moge lijk dertig-kilometerzones rea liseert in het centrum van de smalstad. Ze klagen over schade aan huizen door te hard rijdend zwaar verkeer. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens een door de Stadsraad Brouwershaven, de opvolger van de dorpsraad, belegde dis cussiebijeenkomst in het Ton- nenmagazijn. Bewoners van met name Markt en Haven Noordzijde maakten van de ge legenheid gebruik hun grieven over de verkeerssituatie te spui en. Volgens hen wordt het hardrij den in de hand gewerkt door het door de gemeente ter plaatse in gestelde parkeerverbod. Auto's mogen alleen nog in de dwars op de rijbaan van de Haven Noord zijde gelegen parkeervakken BRUINISSE - Niels Lipman uit Bruinisse heeft de eerste prijs gewonnen met de ballonnen wedstrijd tijdens het water sportfestijn Bruniversails. De ballon van Niels werd ge vonden in het Belgische Eupen. Ook de luchtballonnen van de drie overige prijswinnaars landden in België.. Anniek de Ronde sleepte de tweede prijs in de wacht met een ballonkaartje uit Sint Servais. Lennard Tim mer werd derde met een bericht je uit Perwez. Op de vierde plek eindigde Martina Franken. Haar ballon streek neer in Bon heiden. De prijswinnaars krij gen hun prijs toegestuurd. VLISSINGEN - Het Sportfond- "senbad in Vlissingen houdt deze week diverse activiteiten in het kader van het 75-jarig bestaan van Sportfondsen Nederland. In die tijd hebben de Sportfond- senbaden samen 600 miljoen bezoekers getrokken. De 600 miljoenste bezoeker wordt za terdag 27 juni in Vlissingen ge huldigd door staatssecretaris E. Terpstra (volksgezondheid, welzijn en sport). Woensdag, donderdag en vrij dag is er op diverse tijden 'histo risch diplomazwemmen', waar bij leerlingen zwemmen voor het diploma uit 1923. Woens dagavond om 20 uur doen dat leden van de zwemgroep geeste lijk gehandicapten van zwem vereniging De Stormvogel. Zaterdag is het bad van 10 tot 17 uur toegankelijk voor het jubi leumtarief van vijf gulden. Van af 12 uur is er een grote hinder- nisbaan in het zwembad en historisch diplomazwemmen voor belangstellenden. Om 14 uur wordt de 600 miljoenste be zoekers gehuldigd. Een half uur later is de prijsuitreiking van de kleurwedstrijd. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl geparkeerd worden. Niet meer voor de huizen. Daardoor, zo be toogde één van de bewoners, krijg je een heel brede straat. Dat nodigt uit tot hard rijden. Hetgeen dan ook gebeurt vol gens de bewoners. Met name het vrachtverkeer zou zich daaraan bezondigen. Volgens de bewo ners zijn met zeventig kilometer per uur over Markt en Haven Noordzijde denderende vracht wagens geen uitzondering. De gevolgen blijven niet uit. ,,Ik woon hier nog maar negen maanden maar ik zie nu al dat er grote scheuren in de muren van mijn huis komen. En ik ben niet de enige", klaagde een van de bewoners. De oplossing is simpel volgens de Brouwenaren. Maak er een dertig-kilometerzone van. Makkelijker gezegd dan gedaan volgens wethouder ir. C. W. VeexTioek.Simpel weg neerzet- ten van dertig-kilometerborden werkt niet. Je moet een dertig- kilometerzone compleet anders mirichten." Dat kost, zo voegde Veerhoek eraan toe, niet alleen veel tijd maar vooral ook veel geld. Hij kon de bewoners enigszins geniststellen met de medede ling dat momenteel hard ge werkt wordt aan een studie naar waar dertig-kilometerzones aangelegd kunnen worden. Dat ze er moeten komen staat vol gens Veerhoek als een paal bo ven water. Op welke termijn ze er kunnen komen is een ander chapiter. Binnen een half jaar moet het rapport over de dertig- kilometerzones er liggen. Daarmee is de kous voor de ge meente niet af. Wethouder Veer- hoek beloofde tijdens de discus siebijeenkomst dat er binnen anderhalf jaar een compleet verkeers- en vervoersplan voor Schouwen-Duiveland komt. „Dit soort problemen moet je in tegraal aanpakken. Dat kost tijd." De winnaar van een midweekvakantie, A P. Verjaal uit Zierikzee, krijgt van Beter Wonen vast een fles wijn om in vakantiestemming te komen. foto Pieter Honhoff Beter Wonen laat afvaardiging leden besturen op hoofdlijnen namelijk uit het over en weer maken van complimenten. Huldeblijken bijvoor beeld voor het jaarverslag over 1997, voor de goede verloop van de festiviteiten rond het vijftigjarig bestaan en voor het wérk van de diverse commissies. Het eenvou digst had de klachtencommissie het ge had in 1997. Er waren geen meldingen binnen gekomen. Prijzen Voorafgaand aan de vergadering werden de prijzen van de Kwizzel uitgereikt. Een fietspuzzeltocht waaraan zo'n elfhonderd huurders/leden hadden meegedaan. Qn- der de overigens slechts veertig inzenders van de prijsvraag waren zeven goede op lossingen. A P. Verjaal uit Zierikzee won de hoofdprijs. Hij kreeg een midweek va kantie in een zelf te bepalen bungalow park in Nederland. H. Hanswijk uit Oos- terland won een fiets en L. W. van Sluis- Jonker werd de winnares van een kleuren televisie. Alle overige iixzenders kregen kleinere prijzen. door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De verenigingsraad van de Schouwen-Duivelandse woningbouw vereniging Beter Wonen voelt zich sonxs buitenspel staan. Dit bleek maandag tij dens de halfjaarlijkse vergaderixxg van de raad, die een afvaardiging is van de leden. Slechts de helft vair de huurders van de vvoxxingbouwcorporatie staat ook als lid ingeschreven. Volgens Beter Wonen-di recteur Ph. H. van Doorne moeten de veertien leden van de raad nog wennen aan him nieuwe rol. J. van Sluitex-s (Noordwelle) bracht de on vrede tijdens de rondvx-aag aan de orde. „Ik wil meer informatie vanuit het be stuur." Hij kreeg bijval van J. M. A van Velthoven uit Zierikzee. „De verenigings raad is het hoogste orgaan, maar we zijn niet goed op de hoogte van het reilen en zeilen. We moeten teveel uit de krant ver nemen. Dan krijg ik toch het gevoel dat ik er niet genoeg bij betrokken ben." Ook bij J. van Berkel (Zierikzee) gaf dit wrevel. „Persoonlijk bevredigt mij deze situatie niet." Volgens Van Doorne zit de verenigings raad 'eenbeetje in een lastig parket'. „De rol van de raad is veranderd. Vroeger wa ren er meer vergaderingen. Tegenwoordig heeft de raad een minimumtaak, maar wel een heel belangrijke. Ze stelt de begroting vast en de beleidslijnen. Zonder hun toe stemming gebeurt er niets. Maar ik be grijp de onvrede wel. In de ogen van de huurders zijn de leden nog steeds het aan spreekpunt en krijgen ze vragen die ze niet kunnen beantwoorden." Openheid Dat de leden gebeurtenissen, ontwikke lingen en meningen eerst uit de krant ver nemen is volgens Van Doorne onvermijde lijk. „Dat overkomt zelfs het bestuur en is het gevolg van de grotere openheid. Wan neer journalisten ons iets vragen, kunnen wij niet nog op dezelfde dag alle leden van de verenigingsraad inlichten." De rest van de vergadering bestond voor- •EVE9iOMZI'E9l door Leen Moerland Zoals men elke week kan lezen wor den de veroordeelden berecht en opgesloten in de gevangenis te Middel burg. Dit is niet altijd zo geweest. In de vorige eeuw had Goes een eigen gevan genis, waar de misdadigers uit het rechtsgebied van de Bevelanden en een gedeelte van Zeeuws-Vlaauderen wer den opgesloten. Tijdens de Franse tijd werden de plaat selijke rechtbanken opgeheven en kreeg Goes het bovengenoemde rechts gebied. Goes moest echter wel voor ei gen gevangenisruimte zorgen en men kwam tot zeer creatieve oplossingen. Later zou het Rijk hiervoor zorg gaan dragen. Men sloot de gevangenen op in de stadhuistoren, in het politiebureau, in het Gasthuis en ook op de consisto- riekamer van de Grote Kerk. Op de lange duur vonden de heren be stuurders dat hierin verandering moest komen. In 1818 wilde de Ganzestad hierin al verandering aanbrengen, om dat de situatie onhoudbaar dreigde te worden. De cipiers konden op de ver schillende plaatsen hun 'klanten' geen goede verzorging en bewaking geven. De regering werd gevraagd een huis van arrest in Goes te bouwen. Terrein Het gemeentebestuur stelde een terrein beschikbaar aan de Wijngaardstraat. De overheid ging hier echter niet op in, omdat op nog meer plaatsen gevange nissen gebouwd moesten worden. De zaak bleef j aren slepen en in 1848 kwam Goes met een geheel nieuw plan. De Oostpoort bij de Ophaalbrug zou afge broken worden en het daar bestaande verdedigingswerk werd ook gesloopt. Dit is aan de tegenwoordige Albert Joa- chimikade. Er moesten verder nog enkele gebouw tjes opgeruimd worden en de vuilstort of stadsbeerput die hier lag moest ge reed gemaakt worden voor bebouwing. In augustus 1848 kwam er een architect uit Amsterdam het terrein opmeten en de Oostpoort en de overige gebouwen werden afgebroken. Er trad echter door reorganisatie van de rechterlijke macht in 1849 opnieuw vertraging op. Pas in 1855 nam men een verdere beslis sing. Op 19 juni 1855 werd het terrein door de gemeente overgedragen aan het Rijk. Het: terrein werd echter groter dan gepland was. Enkele bewoners moesten verhuizen en schadeloos worden ge- steld. Men moest een nieuwe plaats vin- den voor de stadsbeerput. Deze kwam nu te liggen ten noorden van het kanaal naar de zaagmolen. Aan de kade moes ten nog 57 olmen gerooid worden voor de bouw van de gevangenis. In 1858 kon men eindelijk beginnen. De vroegere strafgevangenis in Goes. Eerst werd de fundering aanbesteed. Deze werd aangenomen voor 30.400 gulden door Arie van Hattum uit Slie- drecht. De stadsschuur, die nog steeds op het terrein stond, moest worden af gebroken, omdat ze niet bestand was tegen de hei- en grondwerkzaamheden. De aannemer schonk enkele maanden later een geschilderde impressie van het hei- en grondwerk. Een reproductie hiervan hangt in de bestuursvleugel van het Stadskantoor, dat nu staat op de plaats van de gevangenis en de stadsbeerput. De laatste paal die geheid moest wor den de 15 3 0ste, werd met kroon en slin gers versierd en door de werklieden triomfantelijk door de stad gedragen. Enkele ingezetenen van de stad werden ook nog bezocht waarna men terug keerde naar het bouwterrein, waar men de laatste paal de grond injoeg. Een loods op het bouwterrein werd inge richt als danszaal en men vierde feest tot in de kleine uurtjes. Dezelfde maand werd de eerste steen gelegd voor het opmetselen van de fun deringen van het huis van arrest Inmiddels had men ook nog andere be slissingen genomen over het gerechts gebouw, zodat men hier ook nog aan kon beginnen. De gemeente verplichtte zich om eenvijfde van de kosten voor de bouw te dragen, onder aftrek van het geen de gemeente al had bijgedragen voor het gevangenisterrein. Goes zou nu jaarlijks vijfhonderd gulden beta len. Huis van arrest In juni 1860 kwam de tweede aanbeste ding voor het huis van arrest en ook voor de arrondissementsrechtbank en het kantongerecht. In 1861 werd het derde perceel aanbesteed. J. Nederhoff uit Dordrecht nam het werk aan voor 31.870 gulden. De gulden was toen heel wat meer waard dan nu. December 1862 volgde nog een aanbesteding en deze viel ten deel aan J. C. van Hattum uit Sliedrecht, een zoon van de aanne mer van de fundering. Later zette dit bedrijf zich voort in het bekende aan- nemingsbedri j f Van Hattum en Blanke- voort, een van de aannemers van de te genwoordige Zandkreekdam. In maart 1864 kwam de laatste aanbe steding. Dit was voor het voltooien van de bouwwerken en de eer werd gegund aan A Oudijk uit Gouda voor de prijs van 39.800 gulden. De gebouwen wer den uiteindelijk in 1865 voltooid en de gevangenis kon in gebruik worden ge nomen, De gevangenen zaten nu alle maal op één plaats en niet meer door de hele stad verspreid. Deze situatie bleef voortduren tot aan het begin van deze eeuw. Toen werd de rechtbank overgeplaatst naar Middel burg en ook de gevangenis. Goes had geen rechtbank en gevangenis meer aan de Albert Joachimikade. De gebouwen stonden nu enkele jaren leeg, maar een gedeelte van het complex werd al gauw in gebruik genomen als kantoorruimte voor de Raad van Arbeid. Na de Tweede Wereldoorlog betrok de Belastinginspectie dit gedeelte en het andere stuk werd, voor zover niet ge sloopt, bestemd als leslokaal voor di verse scholen. Deze situatie is nu ook alweer veranderd. De Belastinginspec tie is vertrokken naar een nieuw kan toor bij het station en de scholen zijn er al jaren uit. Het gebouw wordt nu nog gebruikt als kantorencomplex en hier vlakbij staat zoals gezegd het nieuwe stadskantoor. Gevangenen worden al jaren op deze plaats niet meer opgeslo ten. MIDDELBURG - De Stichting Jeugdzorg Zeeland houdt de Jongeren Advies en Informatiebureaus (JAIB's) in Middel burg en Terneuzen open tot 31 december di t jaar. Vanaf die da tum stopt de subsidiëring en vallen de J AIB 's niet meer onder de Jeugdzorg. De gemeente Middelburg en de Zeeuws- Vlaamse gemeenten voeren met de Jeugdzorg gesprekken over een overname van de functies informatie en advies voor jongeren per 1 januari 1999. Tot december zijn de bureaus ge woon op maandag en donderdag geopend. RENESSE - Een 22-jarige inwoonster van Renesse is in de nacht van zondag op maandag door een groep van tien jon gens mishandeld. De vrouw liep even na twee uur 's nachts over de Hogezoom in Renesse. Daar werd zij aangevallen door de groep jongens die haar begonnen te slaan. Tijdens de scher mutselingen slaagden de jongens erin bij de vrouw de jas uit te trekken. De aanvallers probeerden vervolgens hun slachtof fer tegen de grond te werken. Dat lukte niet. Toen er mensen op het rumoer afkwamen en de vrouw te hulp schoten kozen de aanvallers het hazenpad. De vrouw liep bij de mishande ling een bloeduitstorting rond en in het linkeroog, kapot ge slagen lippen en diverse schaafwonden op. De vrouw verklaarde tegenover de politie dat zij de jongens niet kent. De jas - van het merk Australian - is 400 gulden waard. VLISSINGEN - Visio, de organisatie voor visueel gehandi capten, is maandag in Zeeland en op Goeree-Overflakkee een posteractie begonnen om meer bekendheid te geven aan de nationale audiotheek. In samenwerking met de omroepen leent de audiotheek hoorspelen en radiodocumentaires uit aan mensen die niet op de gebruikelijke wijze kunnen lezen. Volgens Visio is deze voorziening nog relatief onbekend. RILLAND - Jacco van der Maas uit Kortgene heeft afgelopen weekeinde het 75-jachtparcours gewonnen tijdens wedstrij den op sportschietcentrum Revmerswael in Rilland. Hij schoot 69 punten bij elkaar. Tweede werd Adriaan van Dam me uit Kortgene en derde Rob de Graag uit Goes. Mart van Fraassen urt Waarde werd winnaar in groep B met 47 punten. In totaal werden meer dan tachtig honden met voorjager het veld in gestuurd voor proeven op drie niveaus. Johan van Nimwegen jr. uit Middelharnis won de titel 'allround jager' (schutter en voorjager). Hij bleef titelverdediger Danny de Jonge uit Hoek en Vincent Hendrikse uit Sint Kruis voor. NEELTJE JANS - Een 28-jarige Oosterlander en een 18-jari- ge inwoner van Moerdijk zijn zaterdag bekeurd wegens vissen vanaf de stormvloedkering. Ze kregen een bon van zestig gul den voor het zich op verboden grond bevinden. RENESSE - Vijf aangiftes kwamen afgelopend weekend bij de politie binnen van diefstal uit auto's. De buit van de dieven varieerde van duikspullen tot cd's. Drie van de vijf opengebroken autp's stonden geparkeerd aan de Langendijk bij Scharendijke. Bij een aan de Hoogenboom- laan in Renesse geparkeerd staande auto bleef het bij een po ging. De dieven slaagden er wel in een aan de Jan van Renesse- weg geparkeerd staande auto open te breken. De exacte omvang van de schade is bij de politie niet bekend. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Tweeënzestig jaar geleden ontmoetten ze elkaar. Gisteren was het pre cies zestig jaar geleden dat ze trouwden: Cornélis Kloet (81) en Neeltje Wilhelmina Flohil (76). Ze vieren hun diamanten bruiloft vrijdag. Gisteren kwam burgemees ter mr. J. J. R M. Asselbergs hen feliciteren. Kloet, afkomstig uit een nest van dertien, ontmoette zijn toen nog toekomstige echt genote na een bezoek aan zijn op "t Schutje - ofwel Nieu- werkerke - wonende oma. Het was mooi weer dus be sloot Kloet over Brouwer shaven terug naar Zierikzee te fietsen. In Brouwershaven stuitte hij op Neeltje Flohil. „Liefde op het eerste ge zicht", zegt hij daar zestig jaar later over. „En voor het leven", vult zijn echtgenote aan. Na twee jaar verkering trouwden ze. Midden in de crisisjaren. Een beslissing waarvan ze geen van beiden ooit spijt hebben gekregen. Het recept? „Geven en ne men. En van elkaar houden." Kloet werkte toen al bij Zee- landia in Zierikzee. Het was de tijd dat het bedrijf slechts twaalf personeelsleden ken de. Hij zou Zeelandia zijn hele arbeidsleven trouw blij ven. „Ik heb nooit één secon de spi j t gehad dat ik da ar ben gaa n werken,zegt de i nmi d - dels al geruime tijd gepensio neerde Kloet. Hij bracht het uiteindelijk tot bedrijfslei der bij wat nu een multina tional is. Zijn echtgenote deed het huishouden. Verzet Een vreedzaam bestaan. Tot de tweede wereldoorlog uit brak. Kloet legde zich niet neer bij de Duitse overheer sing. Hij ging in het verzet. Zijn inzet voor het vaderland werd later beloond met het verzetsherdenkingskruis. Ook op maatschappelijk ter rein was Kloet actief. Zijn 35-jarig bestuurslidmaat schap van woningbouwver- enginig Beter Wonen leverde hem het erelidmaatschap van de corporatie op. Ook mag hij zich ereburger van Zierikzee noemen. Het echtpaar Kloet-Flohil kreeg vijf kinderen, vijf kleinkinderen en één achter kleinkind. Naast persoonlij ke felicitaties van burge meester Asselbergs kregen zij gelukwensen van Konin gin Beatrix en Prins Claus en commissaris van de koningin in Zeeland drs. W. T. van Gel der. Het feest wordt vrijdag gevierd in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Het diamanten echtpaar Kloet-Flohil in de tuin achter hun woning aan de De Wittestraat in Zierikzee. foto Pieter flónhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29