Ligfietsbouwer na&r groter pand PZC Besmetting door splij tstofcontainers is niet gevaarlijk Week geëist tegen militair die op wacht onbereikbaar was Maria Magdalena daagt uit tot drie Goese manifestaties Gevarieerde concertreeks op Middelburgse kerkorgels Nieuwe vestiging en eigenaar zeilmakerij zeeland dinsdag 23 juni 1998 12 Provinciale commissie wijst plan schepenlift af kunst cultuur Bram Moens vertrekt met pijn in het hart uit binnenstad van Middelburg ondernemend zeeland door Ben Jansen GOES - De besmetting van de transportcontainers voor het vervoer van gebruikte splijtstof uit de kernenergiecentrale Borssele is een non-probleem. De Midden-Zeeuwse bevolking die langs de route woont die de vrachtwagens met dergelijke containers plegen te rijden, loopt geen enkel gevaar wan neer de besmettingsnorm wordt overschreden zoals in elf geval len met Borsselse containers is gebeurd. R. Konings van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) verzekerde dat maandag tijdens een discus sieavond in Goes. Een inwoner van 's-Gravenpol- der stelde aan het eind van de bijeenkomst de hamvraag. „Hoe groot is het gevaar als een •transport met een besmetting van 25 Becquerel per vierkante centimeter op zes of zeven kilo meter langs mijn huis gaat", wilde hij weten. Een duidelijke vraag, waarop de inleiders een duidelijk antwoord konden ge ven. Konings en directeur J. den Boer van de kerncentrale Bors sele verzekerden dat 's-Graven- polder niet hoeft te vrezen. Konings vertelde dat in Zwit serland eens een nucleaire transportcontainer eens een smetting van 1440 Becquerel bleek te hebben. „Er is toen uit gerekend dat iemand die een jaar lang 17 uur per dag vlak bij die container staat, de helft van de jaarlijkse dosis natuiuiijke achtergrondstraling oploopt. Het is een non-probleem." Den Boer herinnerde eraan dat ook minister M. de Boer van Milieu Advertentie Vandaag kijkdag 14.00-20.00 uur 23 juni (morgen 2e kijkdag 14.00-20.00 uur) Kunst- en Antiek- VEILING .25 juni. aanvang 13.30 uur, Zeeuws Veilinghuis Herengraeht 74. Middelburg. vrijdag in haar brief aan de Tweede Kamer heeft gesteld dat de volksgezondheid niet in het geding is geweest door de over schrijding van de besmettings norm bij de Borsselse contai ners. Melden J. Roodenburg van Greenpeace erkende eveneens dat de gecon stateerde besmettingen niet schadelijk zijn. „Maar het gaat erom dat elke vorm van besmet ting moet worden voorkomen en ieder geval zo laag mogelijk moet worden gehouden. En als normen worden overschreden, dan moet dat worden gemeld", vond hij. De beroering die besmette transportcontainers voor radio actief afval vorige week heeft veroorzaakt, gaf de discussie in Goes een uiterst actueel tintje. De bijeenkomst was belegd door de gemeenteraad van Goes die zich nader wilde informeren over het ven/oer van radioactief materiaal door de gemeente en over voor- en nadelen van op werking van gebruikte splijt stof respectievelijk regelrechte opslag ervan in het opslagcen trum voor radioactief afval Co- vra in Borssele. De gedachten- wisseling daarover, waaraan voornamelijk vertegenwoordi gers van GroenLinks in Goes, de actiegroep Stop Borssele en me dewerkers van de kerncentrale deelnamen, leverde geen nieu we gezichtspunten op. Vragen over nucleair transport MIDDELBURG - De Staten- fractie van RPF/GPV wil dat commissaris van de koningin W. T. van Gelder duidelijkheid verschaft over manier waarop Zeeland is voorbereid op een ongeval tijdens het transport van nucleair afval. In schriftelijke vragen aan Van Gelder stelt J. J. van Ginkel dat er de afgelopen week nogal wat tegenstrijdige geluiden te horen zijn geweest over de veiligheid en de rampenbestrijding. Mi nister De Boer van milieu be sloot afgelopen vrijdag het ver voer van kernafval voorlopig op te schorten. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De kogel is door de kerk wat betreft de bouw van een schepenlift over de Zandkreekdam. Het plan dat al een jaar boveH de markt hing, is maandag door de Statencom missie waterstaat en verkeer definitief afgewezen. De beden ker, ir. N. D. van Driel uit Wad- dinxveen, kon naar huis, met de complimenten van de provinci ale politici voor zijn inspannin gen. Voorzitter A Sandee (CDA) van de Statencommissie was de eni ge die nog een poging waagde het plan van Van Driel een kans te geven, maar hij liep vast. Van Driel wilde een half miljoen gul den om zijn voorstel uit te wer ken. Sandee zag daar wel wat in Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zou echter moeten betalen. De andere commissieleden, met voorop M. B. de Koster (PvdA), vonden dat te gemakkelijk. Zij daagde Sandee uit om voor te stellen die half miljoen gulden uit de provinciale kas te halen. Sandee reageerde: „Wij moeten ons sterk maken bij minister Jorritsma om met dat geld over de brug te komen. Zij heeft ge vraagd om een regionaal draag vlak." Dat draagvlak was in de Statencommissie waterstaat en verkeer niet te vinden, zeker niet nadat gedeputeerde J. I. Hennekeij duidelijk had ge maakt dat Rijkswaterstaat er niets in ziet. En, nog' belangrij ker, de geplande spuisluis in de Zandkreekdam (voor het over hevelen van schoon Ooster- schelde-water naar het Veerse Meer) zou erdoor in het gevaar kunnen komen. Dat wilde nie mand op zijn geweten hebben. Duidelijkheid over financiering van die spuisluis is er overigens nog steeds niet. Een bijkomend argument van Hennekeij was dat de filevor ming op de Zandkreekdam goedkoper kan worden aange pakt door de aanleg van een tweede brug. Die kost volgens de gedeputeerde vijftien mil joen gulden. Volgens Van Driel is er op de Zandkreekdam te weinig ruimte voor een tweede brug met toeleidende wegen, ze ker als de tweebaansweg tussen Goes en Noord-Beveland wordt verdubbeld. De statenleden lieten zich door die kritiek niet beïnvloeden. „Het is beter als wij een keer een punt zetten achter de discussie over die lift", oordeelde De Kos ter. Statenlid M. Wiersma (Delta Anders) vond dat ook, maar: „De manier waarop de overheid is omgesprongen met Van Driel, is niet netjes. Hij is een jaar lang aan de praat gehouden." Van Driel leek daar zelf niet zo'n. moeite mee te hebben. Hij gaat door met zijn schepenlift. „Ik ken wel drie plekken in Neder land waar zo'n lift kansrijk is." ARNHEM - Tegen een 22-jarige inwoner van Tholen is gisteren door de officier van justitie bij de militaire rechtbank in Arn hem twee weken detentie, waarvan de helft voorwaarde lijk, geëist. De man bleek tijdens zijn legering in het Bosnische Travnik telefonisch niet bereik baar in zijn wachtpost, omdat hij voor de regen schuilde in een voertuig. Hoewel de verdachte zelf ver klaarde tijdens zijn wacht een andere plek te hebben gezocht omdat hij vanaf daar beter zicht had op de tanks die hij daar be waakte, verwees de aanklager zijn verhaal onmiddellijk naar het rijk der fabelen. „Ik heb het gevoel dat deze sol daat probeert een draai aan het verhaal te geven om achteraf te rechtvaardigen dat hi j in de jeep kroop. Maar ik geloof daar geen fluit van: deze man had gewoon geen zin om nat te worden", oor deelde hij. De Tholenaar sprak dat tegen en noemde zijn actie een 'stukje creativiteit' van zichzelf. „Bovendien vond de sergeant het een goed idee. Daardoor dacht ik eigenlijk ook dat hij er zijn toestemming voor had verleend." Het openbaar ministerie ver weet de militair nalatigheid. „Hij is in zijn waakzaamheid te kort geschoten. Meneer had zijn instructies moeten kennen", al-1 dus de officier, die zich niet ver-1 zette tegen onbetaalde arbeid. Uitspraak: 6 juli. APA De rubriek Onderne mend. Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Esme Soesman GOES - Maria Magdalena als uitgangspunt voor drie Goese manifestaties. Dat is de uitda ging die beeldend kunste naarscollectief Trechter 5 aangaat in de maanden juli, augustus en oktober. Met twee tentoonstellingen en een sym posium wordt Maria Magda lena, in de late Middeleeuwen door de Goese gemeenschap uitgeroepen tot haar patroon heilige, vanuit verschillende visies belicht. Want Goes en Maria Magdale na hebben wat met elkaar. Dat' blijkt uit de historische gege vens, althans voor zover be kend. Zeker is in ieder geval dat zij als patroonheilige gold. Bovendien is bekend dat het stadsbestuur de patroonheili ge van de Maria Magdalen- akerk in 1525 opnam in het stadszegel. Het stempel hier van is nog altijd terug te vin den in het Museum voor Zuid en Noord-Beveland in Goes en vormt de directe aanleiding voor de door Trechter 5 opge zette tentoonstellingen. De archieven geven echter weinig prijs over de Goese fascinatie voor deze vrouw. En dat schept, zo verklaart Trechter 5-coördinator R. van Dokkum uit 's-Heer Hendrikskinderen, nu juist de benodigde ruimte voor een sterke verbeelding. Vier kunstenaars kregen de opdracht een actuele visie te geven op Maria Magdalena, in het licht van de West-Europe se geschiedenis. De Rotter damse Klaar van der Lippe, de Weense ManfreDu Shu, de Amsterdamse Ronald van Tienhoven en Thorvaldur Thorsteinsson uit Reykjavik laten de resultaten hiervan vanaf zaterdag 15 augustus zien in de Grote Kerk in Goes. Voorwaarde die door Trechter 5 aan hun werk is gesteld, is dat zevenwandige houten cel len als basis voor de objecten dienen. Een eis waardoor de kunstenaars zich, tot op he den, niet belemmerd lijken te voelen. Goede diensten Van der Lippe onderzoekt het bestaan van de Zwarte Zus ters. Een grote groep Goese vrouwen zal zich, gehuld in zwarte pijen, in de weken voorafgaand aan de tentoon stelling wijden aan goedé diensten in de stad Goes. De resultaten hiervan worden in een cel vastgelegd. Van Tienhoven legt zich toe op de zintuigelijke waarneming, geïnspireerd door het gegeven dat Maria Magdalena met zal ven en geneesmiddelen was begaan. Een speciaal door hem ontwikkelde geur ken merkt zijn presentatie in de kerk. Een cel als telefooncel is uitgangspunt van Thorsteins son. ManfreDu Shu komt on der meer met een performer op de proppen. Parallel aan deze actuele pre sentaties loopt de historische tentoonstelling 'Maria Mag dalena. Vrouw Man. Raad sel' in de Heilige Maria Mag- dalenakerk in Goes. Deze tentoonstelling van vormge ver H.W. Werther, die geopend wordt op woensdag 22 juli en - evenals de actuele expositie - doorloopt tot en met 3 okto ber, heeft betrekking op kunstwerken uit de periode late Middeleeuwen tot eind zeventiende eeuw. Symposium Vrijdag 2 oktober wordt met het symposium Waanzinnige Beelden een derde aspect van Maria Magdalena belicht. Ter discussie staan de tegenstel lingen in de visies op deze hei lige vrouw, gezien vanuit cul tuurwetenschappen en de gezondheidszorg. Trechter 5-coördinator Robert van Dokkum met het stadszegel van Goes, dat al sinds 1525 de patroonheilige van de Maria Magdalenakerk draagt. foto Dirk-Jan Gjeltema Organiste/componiste Margreeth de Jong. foto Lex de Meester door Guido van der Heijden VLISSINGEN - Zeeland houdt van kerkorgels. Oud-commissaris van de koningin Boertien zei bij zijn aantreden in december 1974 tegen een ANP- verslaggever toen deze hem vroeg naar zijn voor keur voor de provincie Zeeland: „Ik ben gek op kerkorgels". Voor de vijfde keer is er in Middelburg een serie orgelconcerten. De Middelburgse organiste/com poniste Margreeth de Jong zal op 30 juni als eerste spelen in de Nieuwe Kerk waar ook twee cd's aan de huidige commissaris van de koningin drs. W. van Geldergepresenteerd zal worden. De Jong heeft de de muziek voor de cd Romantic Organ Music gespeeld op het Van Leeuwenorgel in de Middelburgse Nieuwe Kerk. Een orgel dat volgens De Jong en haar man Albert Clement - ook een groot orgelkenner, en organisator van de orgelconcerten - dringend aan een restauratie toe isVolgens de twee is het orgel nog nét goed genoeg om concerten op te geven maar langer uitstel van herstel zou dat onmogelijk maken. „Er zitten scheuren in sommige pijpen, viltjes zit ten los en het speelt erg zwaar. Niet dat je dat laat ste op de cd terug hoort. Om te spelen moet je met een kracht van vijf kilo op de toetsen drukken", zegt Clement. „Het orgel ldinkt nu niet slecht hoor", meent hij. „Maar we weten dat het twintig, dertig jaar geleden een stuk beter geklonken heeft". De winst die op de cd gemaakt wordt komt ten bate van de Nieuwe Kerk die er de opknap beurt van het Van Leeuwen orgel mee zal betalen. Naast de cd van het Middelburgse orgel presen teert De Jong op 30 juni ook een cd die ze op het or gel van de Nieuwe Kerk in Zierikzee speelde. Aan deze opname, waarop veel Zeeuwse composities van klassiek tot hedendaags te horen zijn, werkte de Thuredrecht Cantorij uit Dordrecht onder lei ding van Trudi Koeleman mee. Het Zierikzeese orgel omschrijven De Jong en Clement als een in strument met een romantische klank. Restauratie is voor het Zierikzeese orgel niet aan de orde. De opname is op dit orgel gemaakt omdat het juist zo'n goed exemplaar is. Het ene orgel klinkt anders dan het andere. De concertreeks die de 30 juni start in de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt op drie orgels gespeeld die volgens De Jong en Clement totaal van elkaar verschillen. Het voor restauratie in aanmerking komende Van Leeuwenorgel is het jongste van de drie. Hoewel het front van het orgel uit 1693 stamt, is het orgel zeifin 1954 gebouwd. Vanwege de klank leent het instrument zich beter voor de iets modernere wer ken. *Een stuk ouder is het De Ri jckere-orgel in de Oost- kerk dat in 1763 gebouwd werd. In de Oostkerk kunnen de wat ouder stukken gespeeld worden. Het oudste orgel waar de concerten op gegeven worden is het Duvschot-Müllerorgel, in de Lu therse Kerk, uit 1706. Volgens het programma boekje van de orgelconcerten klinkt dit instru ment bijna exact hetzelfde als toen het net nieuw was; een heldere toon. Voor ieder orgel en dus iedere klank is voor de reeks optredens steeds het meest passende reper toire gekozen. Programma Iedere dinsdag vanaf 30 juni tot en met 1 september van af 20. 00 uur een concert: 30 juni Margreeth de Jong in de Nieuwe Kerk (o.a. eigen werk, Jeanne Demessieux en Willem Mudde); 7 juli Ignace Michiels, Nieuioe Kerk (o.a. Bacil, Bartholdy en Dvorak); 14 juli, Jürg Brunner, Oostkerk (o.a. Sweelinck en Bach): 21 juli Klaas Jan Mulder, Nieuwe Kerk (o.a eigen werk, Dupré en Dubois); 28 juli Stanislas Deriemaker, Oostkerk (o.a Bach, Böhm en Pachelbel); 4 augustus Charles de Wolff, Nieuwe Kerk (o.a. Rheinberger, Duruflé en Reger); 11 augustus Erwin Wiersinga, Oostkerk (o.a. Bach en Böhm); 18 augustus Bram Beekman, Nieuwe Kerk (o.a. Brahms en Rhein berger); 25 august us Bernard Winsemius, Lutherse Kerk (o.a. Bach, Sweelinck en Frescobaldi). Het slotconcert wordt op 1 september in de Oostkerk gegeven door het Nederlands Trompet Consort samen met Steven Taylor. Zij spelen onder andere werken van Bïber, Speer, Don- ningeren Charpentier. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Met pijn in het hart neemt ligfietsbouwer Bram Moens in oktober of no vember afscheid van de Mid delburgse binnenstad. Hij hoopt tegen die tijd zijn nieuw bouw te kunnen betrekken aan de Nieuwe Kleverskerkseweg in Middelburg, aan de rand van het industrieterrein Arnestein. „Het liefst was ik natuurlijk in het centrum gebleven", zegt Moens. „Ik wilde graag bou- Supermarkten in Renesse gaan fusie aan RENESSE - De supermarkten Meermarkt Krijnse-Locker en C1000 Van Leeuwen in Renesse gaan fuseren. De nieuwe zaak gaat C1000 Renesse heten. Tot de samenwerking is beslo ten omdat beide ondernemers van mening zijn dat één grote supermarkt meer te bieden heeft dan twee middelgrote. De nieuwe supermarkt hoopt met langere openingstijden, meer sendee en grotere assortimen ten beter tegemoet te komen aan de eisen van de consument. De Meermarkt aan de Lange Reke sluit op 14 september. Het personeel werkt vanaf de vol gende dag in de supermarkt aan de Hogezoom. De slijterij blijft geopend. Half augustus begint de sloop van het garage- pand aan de Hogezoom. Het is debedoelingdatinjunil999de nieuwe ClOOO-supermarkt daar zijn deuren opent. Deze winkel gaat bijna achthonderd vierkante meter tellen en zal ingericht worden volgens de nieuwste normen. De super-markt aan de Lange Reke zal worden omgebouwd tot een ClOOO-slijterij en in de cember van dit jaar opengaan. De verkoopoppervlakte zal dan verviervoudigd zijn, het assortiment aanzienlijk uitge breid. Arthur van Leeuwen wordt verantwoordelijk voor de ex ploitatie van de supermarkt. Anton Krijnse beheert in de nieuwe situatie de slijterij. wen op een terrein aan de Sint Pieterstraat, waar een school heeft gestaan. Maar dat is pe perdure grond. Nu komen daar van die stadshuisjes." Moens heeft zelfs met de ge dachte gespeeld Middelburg te verlaten. Hij heeft onderhan deld met de gemeente Vlissin gen over een perceel op bedrij venterrein Vrijburg aan de Nieuwe Vlissingseweg. Uitein delijk heeft hij toch gekozen voor Middelburg, voor een braakliggend stuk grond tus sen Delta-Phot Luchtfotogra fie en vishandel Van de Gruiter. „Middelburg bood meer servi ce." Inefficiënt Momenteel heeft Moens twee panden in de Middelburgse binnenstad, een winkel aan de Brakstraat en elders een werk plaats. „Werken op twee verschillende plekken is ineffi ciënt. Je hebt dubbel gereed schap nodig. En: proefrijden op een ligfiets is in de Brakstraat een crime.' Je wordt letterlijk voor de leeuwen gegooid, of in dit geval de auto's. Langs de Nieuwe Kleverskerkseweg is net een vrijliggend fietspad ge maakt en je zit zo in de polder. Zelf was hij dus toch het liefst in het centrum gebleven. „Het hoeft niet je eigen streven te zijn om te groeien, maar de markt dwingt je. En ik ben nu zo'n vijftien jaar bezig met lig fietsen ontwerpen en bouwen, dan krijg je steeds meer spullen en modellen. Die kan ik niet meer kwijt." Ontwerp De nieuwbouw aan de Nieuwe Kleverskerkseweg waar-mee onlangs is begonnen, is door Moens ontworpen. Hij heeft wel tien verschillende ontwer pen gemaakt op papier. Zo wil de hij een verwarmingssysteem onder het pand aanbrengen dat in de zomer via zonnecollecto ren warmte opslaat en 's win ters warmte afgeeft. „De ener giekosten zijn echter zo laag in Nederland, dat zo'n systeem nog te duur is." Moens spreekt ietwat kleine rend over zijn ontwerp als 'een blokkendoos', maar het ge bouw wordt zeker meer dan een zoveelste bedrijfshal. Niet BramMoensmet een tekening van zijn nieuwe bedrijfspand. foto Ruben Oreel door René van Stee TERNEUZEN - Zeilmaker Van der Sneppen is definitief ver trokken uit de Terneuzense binnenstad. Na ruim twintig jaar te hebben gewerkt vanuit het beeldbepalende pand in de Nieuwstraat is met een nieuwe eigenaar eveneens een nieuwe locatie gevonden aan de Mr. F. J. Haarmanweg in Terneu- zen. Naast de wens om te vertrek ken uit de Nieuwstraat, kan de ruim 68-jarige Van der Snep pen - nu zijn opvolging is gere geld - eindelijk met pensioen. Adrie Scheele, van de gelijkna mige touwhandel uit Zaamslag, zet de sinds 1861 in Terneuzen gevestigde zeilmakerij voort. De activiteiten spitsen zich toe op de vervaardiging van dek zeilen voor de chemische indu strie en de vervoerssector. De productie van jachtzeilen was in 1995 al in andere handen overgegaan. „De naam Van der- Sneppen blijft bestaan, omdat die traditie niet verloren mag gaan. Ook het oude personeel is gebleven. Momenteel zijn er naast mezelf twee vaste krach ten en één groepskracht. Deou- de locatie was echter te groot en uit de tijd. Nu hebben we een moderne hal waar we veel beter bereikbaar- zijn voor klanten en leveranciers en waar we uiter aard in betere omstandigheden kunnen werken", aldus Scheele. Ook de gemeente Terneuzen is tevreden over de verhuizing. De zeilmakerij lag immers middenin een woon- en hore- cagebied en bracht drukte en moeilijke bereikbaarheid met zich mee. Het pand is nog steeds eigendom van Van der Sneppen, die het te koop aan geboden heeft. Ook de gemeen te is een eventuele gegadigde. Gemeentevoorlichter O. Vos- veld hierover: „Binnen de stad huismuren is nog onbekend of het mogelijk of wenselijk is om het pand aan te kopen. Dat hangt onder andere af van het financiële plaatje en van wat we ermee aan moeten. Het mo ge duidelijk zijn dat we van de ontwikkelingen nauwgezet zullen volgen, al was het maar- om ze in de gewenste richting te kunnen sturen." één spant in het pand is hetzelf de. Het dak loopt naar één hoek schuin af. Het hoogste punt aan de voorzijde is zeven meter hoog, het laagste aan de ach terzijde drieënhalve meter. Re genwater dat op het dak valt, loopt naar dat laagste punt en vloeit vervolgens in een rietfil ter-sloot langs de weg. Het pand wordt ruim 25 bij 20 meter; met een showroom, een metaal- en kunststofwerk plaats, een kantoor en een op- slag- en expeditieruimte. „Het lijkt groot, maar als ik er kom, zie ik het al helemaal vol staan." Pionier Moens is een pionier- op lig- fietsgebied. Hij zweert bij kwa liteit. „Speedliner bouwt drie modellen van mij in licentie. Die zijn relatief goedkoop. Ik maak kleinere series, met kwa litatief hoogwaardigere onder delen. Daar is een markt voor. Ik krijg klanten uit heel Neder land, uit Duitsland, België, Zwitserland. Er rijdt zelfs een M5-ligfiets van mij in Singapo re." Als geboren Zeeuw heeft Moens nooit overwogen Zee land te verlaten. „Middelburg ligt precies tussen Amsterdam, Londen en Parijs."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 28