ymk mn, zu Zierikzee Zorgen rond ziekenhuis Advocaat voelt zich genept door Belgische bank ISUPER DE BOER F underingsspecialist Scheldetunnel in grote moeilijkheden Hennekeij kraakt kritiek op risico's bouw Scheldetunnel LEKKER VOORDELIG Landbouwschuur voor streekmuseum Dreischor Beatrix bezoekt bouwput tunnel zeeuwse almanak Verlies ZOMERUITVERKOOP Gedeputeerde boos op ongerust Statenlid doorWout Bareman LUIK - Het Belgische bouwfun- deringsconcern Franki, een van de zes moedermaatschappijen van de Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) die de Westerscheldetunnel bouwt, verkeert nog steeds in grote fi nanciële moeilijkheden. Begin volgende week beslist de han delsrechtbank van Luik over verlenging van 'het gerechtelijk akkoord tot schuldenregeling', een soort uitstel van betaling. Volgens een woordvoerder van het bedrijf komt de betrokken heid van Franki bij de bouw van de Westerscheldetunnel en an dere grote projecten niet in ge vaar. Projectdirecteur ir. H. de Jonge van de KMW verklaarde al eerder geen commentaar te willen en mogen geven op ont wikkelingen bij de partners. De tunnelbouwers gaan er overi gens vanuit dat. indien Franki zich onverhoopt toch terug moet trekken, de inbreng van de funderingsspecialist probleem loos door anderen kan worden voortgezet. De schuldenlast van Franki is inmiddels opgelopen tot ruim honderd miljoen gulden. Het bouwconcern kreeg in februari dit jaar al uitstel van betaling, maar wil meer tijd om intern or de op zaken te stellen. Begin juni is een businessplan ingediend. Franki is al meer dan een jaar op zoek naar een gezonde fusie partner, maar die is nog niet ge vonden. De 580 schuldeisers zien de ontwikkelingen met angst en beven tegemoet. In het 'herstelplan' zou worden uitge gaan van kwijtschelding van de helft van de vorderingen. Daar naast zou sprake zijn van liqui datie van het 'oude' Franki en oprichting van een nieuw be drijf dat de activiteiten vooral zou richten op 'de burgerlijke bouwkunde'. Een aantal min der rendabele onderdelen van Franki zou worden afgestoten of in afzonderlijke bedrijven worden ondergebracht. Verliezen Funderingsspecialist Franki biedt wereldwijd werk aan drie duizend mensen. In de jaren tachtig al had Franki - toen nog onderdeel van de Generale Maatschappij - te kampen met forse verliezen. Daarin kwam verandering toen het concern in 1989 werd overgenomen door de middelgrote Vlaamse bouwon derneming Van Roey uit Rijke- vorsel. Directeur J. De Muynck zag kans het concern weer winstgevend te maken, maar vier jaar geleden ging het op nieuw bergafwaarts. In '96 wer den de zwaar verliesgevende ac tiviteiten in Duitsland gestaakt en vorig jaar werd ook in Frank rijk ingegrepen. Daarna begon de reorganisatie in de Benelux. Vorig jaar werd het boekjaar af gesloten met een verlies van ne gentig miljoen gulden. TERNEUZEN - Koningin Beatrix brengt op dinsdag 25 augustus een bezoek aan de bouwput van de Westerscheldetunnel bij Terneuzen. Gedeputeerde J. I. Hen- nekeij deelde dit gisteren mee in de Statencommis sie waterstaat en verkeer. Het informatiecentrum over de tunnel, ook in Ter- neuzen, wordt een kleine maand later geopend, op woensdag 16 september. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Gedeputeer de J. I. Hennekeij (VVD, ver keer) heeft gisteren in de Sta tencommissie waterstaat en verkeer de vloer aangeveegd met een kritisch rapport over de risico's die kleven aan het Wes- terscheldetunnel-project. Het rapport, geschreven door het gerenommeerde accountants- en adviesbureau Coopers Ly- brand, is volgens Hennekeij meer gebaseerd op indrukken dan op feiten. Coopers Lybrand zette de ri sico's die verbonden zijn aan de bouw van de Westerschelde op een rijtje voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Twee conclusies in het rapport vallen op: de begrotingspost voor on voorziene uitgaven is met vijf procent aan de schrale kant (ge woonlijk is dat tien procent bij zulke projecten) en de bouwtijd is te optimistisch ingeschat. Snelheid Het bureau zette ook vraagte kens bij de snelheid waarmee de Westerscheldetunnel kan wor den geboord. Gemiddeld twaalf meter boren per dag is volgens deskundigen die Coopers Ly brand heeft geraadpleegd, nog niet eerder gehaald bij zo'n pro ject. Anderen geven volgens het onderzoeksbureau aan dat 'ver snellingen mogelijk zijn'. Hennekeij behoort tot de laatste groep. Hij heeft er alle vertrou wen in dat de nu opgelopen ver- tragi ng door onder meer proble men met de grondverwerving in de gemeente Borsele tijdens het boorproces kunnen worden in gehaald. ..Over pakweg ruim een jaar weten we datDe ople veringsdatum was aanvanke lijk 15 november 2002 en is (wellicht tijdelijk) verschoven naar 14 maart 2003. De kritiek van Coopers Ly brand op 'de schrale begrotings post voor onvoorziene uitgaven' kon er bij Hennekeij ook niet in. Voor de Westerscheldetunnel is naar zijn mening al zoveel on derzoek en voorbereidingswerk gedaan, dat met vijf procent kan worden volstaan. De bouwcom binatie KMW dekt bovendien belangrijke bouw- en boorrisi- co's af. Hennekeij vond eigenlijk het sop de kool niet waard. „En ver der ga ik er niet op in." De verwachting en waren hooggespannen bij die ne genjarige in Goes en haar fa milieleden. Vorig jaar eindig de ze als tioeede op het mini- tennistoemooi van haar club. Deze prestatie zou deze keer minimaal worden her haald. Ze had tenslotte niet voor niets het hele jaar ten- nisles gehad. Maar ook tennis wordt met een bal gespeeld en die pleegt rond te zijn. Alle vier partijen die ze moest spelen gingen kansloos verloren. Met een humeur als een onweersbui keerde ze naar huis. Daar werd, aan tafel, de spor tieve tegenvaller geanaly seerd. Was het de hitte, was ze in een verkeerde groep inge deeld met oudere en meer er varen tegenstandsters of was haar off-day te wijten aan het feit dat ze de vorige avond uit een misplaatst oranjegevoel om half twaalf nog met foto's van spelers van het Neder lands elftal in de weer ivas? Haar vader sprak nog enkele wijze woorden. Over de Olympische Gedachte, die zegt dat meedoen belangrij ker is dan winnen. En over de zin van sportbeoefening die deelnemers naast gezonde li- I chaamsbeweging ook leert omgaan met winnen en ver- I liezen. Dit alles vermocht de versla gen tennisster niet op te beu ren. Mismoedig rommelde ze met haar vork in de aardbei en met slagroom, waarvan ze bij wijze van troost een extra grote portie kreeg. „Het was gewoon niet eerlijk", conclu- deerde ze. „Die andere meis- I jes wilden me niet laten win- I nen." door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burgse advocaat J. M. E. Schie man onderneemt juridische stappen tegen de Bank Brussel Lambert (BBL). In een brief aan het Brusselse Hof van Justitie beschuldigt hij de Belgische fi nanciële instelling vandaag van het doen van een valse aangifte en uitlokking. Schieman werd bijna drie we ken geleden samen met een zoon van de voormalige Indonesische president Soekamo en een 67- jarige Indonesiër en diens 61- jarige echtgenote bij de hoofd vestiging van de BBL in Brussel gearresteerd op verdenking van oplichting en valsheid in ge schrifte. Terug in Middelburg, na een zes dagen durend verblijf in een Belgische cel, hekelt de 51-jari- ge Middelburger in felle be woordingen de rol van de BBL. „Met een eenvoudig sorry neem ik geen genoegen. Ik eis genoeg doening." De bank heeft vol gens Schieman ten om-echte de indruk gewekt dat hij begin de ze maand samen met de drie In donesiërs een bedrag van 640 miljoen Amerikaanse dollar (ongeveer 1,2 miljard gulden) wilde opnemen. Een brief van 1 Advertentie Prei klasse I 500 Melkunie boerenland karnemelk ofCoberco romige karnemelk dagvers, pak II J^5" Het Verre Oosten nasi of bami bak lOOOg 489" Aanbiedingen zijn geldig T/m 27 juni '98 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE juni aan het hoofd van de Juri dische Afdeling van de BBL be wijst het werkelijke doel van het bezoek, aldus de Middelburger. Vrachtwagen In dit schrijven zet hij uiteen dat de 30-jarige Toto Suryawan Su karno Putra als enige zoon uit het derde huwelijk van wijlen president Soekarno de echtheid van een aantal waardecertifica- ten wil laten vaststellen. „Het was dus niet zo dat we kwamen om een vrachtwagen vol met geld te laden." Volgens Schie man was het ook nog maar de vraag of het geld dat Soekarno op 8 maart 1964 heeft gestort nog daadwerkelijk bij de Belgi sche bank stond. „Het betrof een certificaat op naam dat doorgaans gebruikt wordt voor het doen van handelsbetalin gen." De Middelburgse advocaat be schuldigt de BBL niet alleen van het doen van een valse aangifte. Een medewerker van de bank heeft hem naar eigen zeggen ook geprobeerd te verleiden om geld op te nemen. „Tot twee keer toe is mij gevraagd hoeveel geld mijn cliënt wilde opnemen. Dat terwijl ik schriftelijk had aan gegeven dat het enkel ging om de vaststelling van echtheid van certificaten." Het gedwongen verblijf in Bel gië omschrijft Schieman als 'middeleeuws'. „In tegenstel ling tot Nederland kent een ver dachte in België nauwelijks rechten." Het meest kwalijke noemt de Middelburger dat hij niet één telefoontje heeft mogen plegen tijdens zijn opsluiting. „Gelukkig heeft de stafhouder van de Belgische orde van advo caten zich om mij bekommerd. Andex-s was ik van elke vorm van hulp verstoken geweest." Val Naar de beweegreden van de BBL zegt Schieman slechts te kunnen gissen. Hij vermoedt dat de instelling de waardecer- tificaten in handen wilde krij gen. Uit het strafdossier, dat hij als verdachte heeft mogen in- (Advertentie) EXPOSITIE IN DOMBURG TAN TOOROP EN TIJDGENOTEN Met o.a. werk van J. Sluijters, P. Mondriaan, J. Toorop, M. Goth, G. von Brucken-Fock, F. Hart Nibbrig, \V, Vaar/on Morel, M. Silbert, R. Kirnpe Galerie Het Noorderlicht 19 jiuii l/m 26 september 1998 Noordstraat 13 Tel. 0118-58413" Dagelijks geopend behalve op zondag, 16.00-21 zien, blijkt dat de bank vanaf het begin wist dat de papieren niet echt waren. „Ik kan niet an ders concluderen dan dat er een val is opgezet. De BBL had bij het eerste telefonische contact kunnen volstaan met de mede deling dat Toto over valse ceidi- ficaten beschikte." Schieman zegt vooralsnog geen reden te hebben om de drie In donesiërs iets kwalijk te nemen. „Hoe ik met ze in contact ben gekomen? Ach, hoe gaat dat. Een cliënt waar ik jaren geleden eens iets voor heb gedaan, heeft mijn naam doox-gegeven.Als de Indonesiërs er werkelijk op uit waren geweest om de BBL op te lichten hebben ze dat volgens de advocaat 'oerstom aangepakt'. „Elke bank houdt een lijst bij van uitgegeven waardecertifi- caten. Als een certificaatnum mer niet op de lijst voorkomt weet je dat het vals is." Op welke wijze de drie Indone siërs de certificaten in handen hebben gekx-egen weet Schie man niet. „Ik sluit niet dat zij het slachtoffer van derden zijn geworden." (Advertentie) Geen kaarten of post. Maar tot ziens in onze Wij zijn er klaar voor wr Nu 10 tot 50% korting op onze collectie Katoenen zomerbroeken van 189,- voor 129,- HERENMODE St. Adriaanstraat 7, Goes tel. 0113-215652 door Peter van den Belt DREISCHOR - Er is maanden aan gewerkt, maar nu is hij gereed: de authentieke Zeeuwse landbouw schuur van nxuseum Goemanszorg in Dreischor. Hij staat aan de achterzijde van het streekmuseum en zal deels worden gebruikt als opslagschuur en deels als tentoonstellingsruimte. De schuur is gebouwd naar een .ontwerp van P. A Boot. Die kan zo'n bergruimte eigelijk wel dromen, want hij komt uit een geslacht van Zeeuwse timmer lieden. „Voor het bouwen van zo'n schuur had mijn vader geen tekening nodig", vextelt Boot. „Die wist wel hoe zo'n schuur er uit moest zien, uit overlevering en vanwege zijn gevoel voormaten. Ik kan het ook, dat neem je gewoon zo over." Dit keer zette Zierikzeeë- naar Boot de schuur echter toch op papier. De bouw werd namelijk overgelaten aan het aannemersbedrijf van J. van de Velde uit Dreischor. Boot is tevreden over het i-esultaat. „Maar dat is vanzelfsprekend. Zo bij zonder is de schuur ook niet. Het is een simpel stukje vakwerk." Wagenschuur De nieuwste aanwinst van het streek- en landbouw museum is volgens Boot een combinatie tussen berg- schuur en kapschuur. Het museum spreekt liever van een gepotdekselde wagenschuur, kenmerkend voor het dorp Dreischor. Dit type schuur kwam zo'n hon derdvijftig jaar geleden echter niet alleen in Dreischor, maar in heel Zeeland voor. De schuur is voorzien van oud-Hollandse dakpannen. De bouw van de schuur werd mogelijk gemaakt door een schenking van 70.000 gulden van de Stichting Re- nesse en de inzet van veel vrijwilligex-s. Die hebben ook de buitenzijde van het museum opgeknapt. De tuinclub van Dx-eischor, het Zeeuwse Knopje, heeft gezorgd voor een verdere aankleding van de fraaie boex'derijtuin. Op vxijdag 26 juni om 16.00 uur wordt de landbouw schuur feestelijk geopend. De organisatoren zullen daarbij trachten het publiek te veiTassen met een spe ciale attractie. P.A Boot verzoi'gt een inleiding over Zeeuwse schuren. uitspraken veroorzaken onno dige onrust", zei deze. De Kok x-iep Van Heukelom op te wachten totdat het onderzoek van het onderzoeks- en advies bureau KPMG is afgerond. KPMG komt op verzoek van het bestuur van de Oostex-schelde- ziekenhuizen nog voor de zomer met twee of drie scenax-io's om tot een zo optimaal mogelijke verdeling van geld en wei-k- zaamheden tussen de locaties in Goes en Zierikzee te komen. De Kok raakte niet uitgepraat over de opmerking van Van Heukelom. Tijdens een korte schorsing vex-woordde hij an dermaal zijn ongenoegen. Het SGP-Statenlid toonde zich na afloop van de commissiever gadering niet onder de indruk van het verwijt van de gedepu teerde. fotoPieterHonhoff „De toekomst van het zieken huis in Zierikzee baart ons zor gen. Intern circuleren al enige tijd vex-halen dat de zaak dicht gaat. Het is een vervelend ver haal, maar ik zie niet in waarom de SGP haar ongerustheid niet mag laten blijken." Gehandicapte JjE man beroofd in Middelburg ,11e :lei stjj MIDDELBURG - De politie Walcheren is op zoek naar ge tuigen van een overval op een lei 24-jarige gehandicapte man uit n h Middelburg, zondagavond tus sen negen en tien uur. 11, De man werd tussen de Max-kt en mo het Plein 1940 in Middelburg, ter hoogte van de taxistand- nd plaats, beroofd van zijn porte- toe monnee. Het slachtoffer, dat moeilijk kan lopen, kreeg een duw waax-door hij viel. bu Terwijl hij duizelig op de grond rdi lag, werd zijn poi-temonnee uit Joi zijn broek gegrist. De overvaller :lij; vluchtte in de richting van het tra stadhuis. Vinger omhoog: 200 gulden boete MIDDELBURG - Tijdens een autogordelcontrole in Middel burg heeft de politie maandag morgen een 47-jarige man uit Goes bekeurd. Niet omdat hij geen gordel droeg, maar omdat hij zijn on genoegen uitte over deze zijns iel inziens onbelangrijke controle, t g Hij stak zijn middelvinger op naar de agent en zei dat die zich maar met andex-e zaken moest bezighouden. Die schreef een boete uit van 200 gulden. Negen andere mensen kregen boetes van 90 gulden voor niet dragen van de autogordel. De authentieke schuur bij het streekmuseum kwam honderdvijftig jaar geleden voor in heel Zeeland. door Richard Hoving MIDDELBURG - De fractie van de SGP in de Provinciale Staten van Zeeland vreest voor het voortbestaan van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zie rikzee. Sluiting van het zieken huis wordt volgens de woord voerder van de fractie G. R. J. van Heukelom in de hand ge werkt doordat huisartsen op Schouwen-Duiveland patiën ten in toenemende mate door verwijzen naar Dirksland. Van Heukelom uitte zijn vrees gisteren in een vex-gadering van de Statencommissie welzijn. „De signalen die ik van ver schillende kanten heb ontvan gen baren mij zorgen", ver klaarde hij. Het SGP-Statenlid vei-volgde dat op Schouwen- Duiveland na de x-ecente slui ting van de kraamafdeling openlijk wordt gesproken over het afstoten van het ziekenhuis in Zierikzee door de Stichting Oostex'scheldeziekenhuizen. „Het verhaal gaat dat steeds meer huisartsen hun patiënten aanraden om naar Dirksland te gaan", hield Van Heukelom de andere commissieleden voor. Het uitspreken van het doem scenario voor het Rode Kruis ziekenhuis kwam Van Heukel om op een fikse uitbrander van gedeputeerde G. de Kok (PvdA gezondheidszorg) te staan. „Uw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27