Milieustudie kassen Bathpolder De Meester verlaat Buys Ballot College Nieuwe milieustraat in Middelburg zeeland dinsdag 23 juni 1998 b 16 Bruggen Kanaal door Walcheren blijven op dezelfde tijden open Studie naar visstand in de Oosterschelde CDA Goes bezorgd over politiesterkte Vijfjaar cel geëist voor doodslag op schizofrene zwager Vlissingen verhoogt prijzen bouwgrond ROC begint project voor allochtone vrouwen Reimerswaal Oostdijk heeft eindelijk een eigen speelveldje Reimerswaal moet effect op omgeving onderzoeken voor nieuw bestemmingsplan door Esme Soesman GOES - Bezoekers leidt hij als het even kan persoonlijk door de gangen van zijn school, met trots vertellend over de kunst werken aan de muur en de multifunctio nele mogelijkheden van de aula. Deze week doet afdelingsdirecteur C. M. de Meester van het Buys Ballot College dal voor het laatst, want na veertig jaar on derwijs neemt hij afscheid. Vrijdag 26 juni wordt een receptie gehouden in het schoolgebouw aan de Bergweg. Eén kleurrijk schilderij in de gang op de bovenverdieping geniet De Meester's ab solute voorkeur De snelle wandeling door de school wordt even onderbroken voor een uiteenzetting over de maker van dat warmgetinte werk. Het is misschien wel typerend voor de afdelingsdirecteur, die zijn loopbaan in 1957 als onderwijzer op de basisschool in Yerseke begon en zich daarna geleidelijk opwerkte tot zijn hui dige functie. De tijd nemen voor dingen die hij belangrijk vindt, is voor De Mees ter altijd leidraad geweest in zijn dage lijkse doen en laten. Prioriteiten stellen, zegt hij zelf. Niet alle energie laten op slokken door bijvoorbeeld administratie ve zaken, iets waarin hij eigenlijk niet zo is geïnteresseerd. Zich wel met veel en thousiasme bezighouden met de aankle ding van de school, als lid van de commis sie voor kunstwerken. „Daarbij werk jein een team en dat is wat ik eigenlijk het leukste vind. Hetzelfde geldt voor mijn functie. Dit werk kun je nooit goed doen in je eentje, daar heb je anderen voor nodig", constateert hij. Geluksvogel Minstens zo belangrijk vindt De Meester het om aandacht te besteden aan leerlin gen en hun ouders. De tijd nemen en daad- werkelijknaarze luisteren, want als afde lingsdirecteur fungeert hij vooral ook als tussenpersoon binnen het onderwijsinsti tuut. Voor de klas staan behoort al een aantal jaren niet meer tot de taken van de Goese onderwijsman. „Maar dat is een proces dat heel geleidelijk gaat. Als je heel lang hetzelfde doet raak j e er ook op uitge keken. Dus ben je een geluksvogel als je weer eens aan iets anders kunt beginnen, zeker in het onderwijs." Na de eerste vijf weken in Yerseke, bleef De Meester nog vier jaar in het basisonderwijs - in Oude- lande - actief. In 1962 maakte hij de over stap naar het voortgezet onderwijs en be landde hij op de Christelijke ULO aan de Westwal. Hieruit kwam in 1985, na verschillende fusies, in 1985 het Buys Ballot College voort. Via de functies coördinator brug klassen en conrector onderbouw kreeg hij de titel afdelingsdirecteur toegekend. Ook zette hij zich in als hoofdredacteur voor het docentenblad Het Kompas. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Openbaar Lichaam Afvalst off en verwijdering Midden- en Noord-Zeeland (OLAZ) heeft maandag de milieustraat in Middelburg in gebruik genomen. Particulieren kunnen daar - be halve op zondag - dagelijks terecht om hun huishoudelijk afval in te leveren. De milieustraat aan de Waldammeweg op het industrieterrein Amestein is de twee de op Walcheren. In Vlissingen werd de milieustraat in maart geopend De oude 'milieustraat' van de gemeente Middelburg aan de Oude Veerseweg is met de opening van de nieuwe gesloten. De ou de straat verwerkte per jaar bijna drie miljoen kilo afval. De nieuwe geopende milieustraten zijn gratis toegankelijk voor alle inwoners van Midden- en Noord-Zeeland. Vuil moet zoveel moge lijk gescheiden worden aangeboden. Het is niet de bedoeling dat particulieren af en aan rijden met hun rommel. Per dag mag slechts twee kubieke meter afval worden gebracht. Voor schone grond geldt een maximum van een kubieke meter per dag. De officiële opening van de milieustraat in Middelburg vindt in september plaats. foto Dirk-Jan Gjeltema Particulieren kunnen zes dagen per week hun huishoudelijk afval inleveren bij de milieustraat in Middelburg, foto Lex de Meester C. M. de Meester neemt na veertig jaar onderwijs afscheid van het Goese Buys Ballot College. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De openings tijden van de kanaalbruggen in Middelburg veranderen ko mend zomerseizoen nog niet. Gedeputeerde J. I. Hennekeij gaf gisteren in de Statencom missie waterstaat en verkeer die reactie op het verzoek van de ge meente Middelburg om de brug gen gesloten te houden voor de watersport tussen half acht 's ochtends en half zeven 's avonds. Volgens Hennekeij is er eerst een inspraakprocedure nodig om de openingstijden van de bruggen te wijzigen. En hij vroeg zich af of sluiting van de bruggen voor de watersport wel voldoende soelaas biedt voor het wegver keer. Er moet volgens hem ook het een en ander verbeteren aan de doorstroming van auto's op de rondweg om de Middelburg se binnenstad. Hennekeij wees het voorstel van de Middelburgse wethouder P. Brakman niet van de hand. Hij wil er na de zomer breed over] over voeren. De centrale standsbediening van de Middi burgse bruggen kan wellic uitkomst bieden. Dit naja worden de bruggen in Middi burg op dit systeem aangesi ten. De Vlissingse bruggen en draaibrug in Oost-Soubu worden al centraal bediend. Als alle bruggen vanuit sluisbedieningsgebouw in VÜ singen worden bediend, woi het gemakkelijker de plezii vaart in groepjes door het k naai te leiden. Er zit dan brugwachter in Vlissingen, een planning kan maken en watersporters bij elkaar k houden. Het langzaamste jac bepaalt het tempo waarin e konvooi kan passeren. Een andere mogelijkheid is h plaatsen van nieuwe bewegw zering op de A58, dat het ve keer bij filevorming over Vlissingse Sloebrug naar Walcherse kust leidt. De provi cie praat daarover met ANWB en Rijkswaterstaat. door Jacqueline Pons - Maas OOSTIJK - Op een drukbevolkt grasveldje in Oostdijk gaf zater dagmiddag burgemeester A Verbree om vier uur de aftrap voor de finale van het voetbal- tournooi van twee zestallen. Ruim honderd Oostdijkse voet balliefhebbers deden de hele middag mee aan het openings- tournooi en trapten de bal over hun nieuw verworven aanwinst: 'het speelveldje annex ijsbaan tje', het enige en tevens trek pleister van het dorp. De 450 Oostdijkers zijn jaren aangewezen geweest op een ver schrikkelijk terreintje waar ze zich konden vermaken, maar voetballen vroeg door de slechte staat van dit landj e om ongeluk ken. Tijdens een gemeentevoorlich tingsavond in het voorjaar 1997 vroeg de bevolking het terrein tje zo snel mogelijk speelbaar te maken. Er werd een commissie werd samengesteld die het on derwerp 'veldje' bij de gemeen teleden warm hield. Het regel matig bezoeken van het spree uur van de burgemeester wie uiteindelijk zijn vruchten af. burgemeester zegde de aan! van het veldje toe, Nico Huizen, een achttienjari student uit Oostdijk, zegt als 1 van de commissie: „Het veldje prima. Elke avond komen zo'n vijfentwintig mensen, v ders met kinderen, voetballe Voor elftallen is het te klei daarom spelen we met zest; len." Jan van Meurs, een twintigjai ge die zich inzet voor de klei tjes, zegt: „We onderhouden h zelf, voeren controle uit crossbrommers, fietsen, vuil honden. Maar grasmaaien mo de gemeente doen." Veel Oostdijkei's genoten ond de felle zon van het voetbaltoe nooi, waarbij na de finale v; 'jong tegen oud' de 'Jan v; Meurs-wisselbeker' door bu gemeester Verbree kon wordt uitgereikt aan het zestal Joi Oostdijk. Zij wonnen na gelij spel door het nemen van stra schoppen met vier tegen drie. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Al wie vist in de Oosterschelde, wordt door Rijkswaterstaat betrokken bij het onderzoek naar de visstand in de zeearm. Volgend jaar april moet duidelijk zijn of de vis stand in de Oosterschelde is af genomen, zoals sportvissers be- weren, en wat daar eventueel de oorzaak van is. De vereniging van sportvissers NWS trok eind vorig jaar aan de bel over scherp teruggelopen visvangsten in de Oosterschel de. Vanaf de wal en sportvisbo- ten werd nauwelijks nog vis ge vangen. Veel minder dan in voorgaande jaren. Rijkswaterstaat reageerde eerst verbaasd. Nog steeds kan mede werker drs. C. Storm zich moei lijk indenken dat het slecht is gesteld met de visstand. „Het klopt wel dat er vanaf de wal minder wordt gevangen, maar beroepsvissers hebben daar geen last van." Storm heeft het idee dat vissen voldoende voedsel kunnen vin den in de geulen. Ze hoeven niet meer de platen op om eten te zoeken. Hengelsportei's vissen niet in de diepere stukken van de Oosterschelde, beroepsvis sers doen dat wel. Tekenend is ook, volgens Storm, dat visetende vogels het goed doen in de Oosterschelde. Hij spreekt onder meer over aal scholvers en duikeenden. „De aantallen waarin die vogels voorkomen, wijzen er niet op dat er minder vis in de Ooster schelde zit." Rijkswaterstaat neemt de berichten wel serieus. Er is een werkgroep met gebrui kers opgericht. Die is twee keer bijeen geweest. „Het gaat alle maal vrij traag, maar het be langrijkste is dat de onderlinge vei'standhouding goed is." Hoofddoel is nu zoveel mogelijk betrouwbare gegevens te verza melen. Hengelsporters, be roepsvissers en eigenaren van sportvisboten zijn gevraagd in formatie te leveren. Het Rijksin stituut voor Visserij onderzoek (RIVO) heeft rapporten over de Oosterschelde, maar die zijn niet zo toegankelijk. Die zullen vertaald worden. Fuiken Tot begin jaren negentig heeft Rijkswaterstaat zelf onderzoek laten doen door Bureau Waar- denbux-g. dat staande fuiken plaatste in de Oosterschelde, om vervolgens de inhoud in kaart te brengen. Bureau Waardenburg gaat opnieuw aan de slag. In sa menwerking met het Rijksinsti tuut voor Kust en Zee (RIKZ) worden de geschiktste plekken uitgezocht voor de fuiken. Sportvissers hebben eerder de Oostei'scheldekering als grote boosdoener aangewezen. Na de bouw van dat kunstwerk zou de visstand verslechterd zijn. „Dat is inmiddels genuanceerd", zegt Storm. „De kering wordt al snel als schuldige aangewezen, als er in de Oosterschelde iets ver keerd lijkt te gaan." door René Schrier GOES - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Goes heeft haar bezorgdheid geuit over de politiesterkte. In schriftelijke vragen aan burgemeester drs. D. J. van der Zaag maakt het CDA duidelijk dat zij nader ge ïnformeerd wil worden over het functioneren van de politie in het Oosterscheldebekken, met name in de gemeente Goes. Aanleiding voor de vragen is een PZC-artikel over een vergade ring waarin politiemensen van gedachten wisselden met de burgemeesters in het Oostex- scheldebekken. Zo vraagt de fractie of het juist is dat er in delen van het Ooster scheldebekken 's nachts slechts één politieauto rondrijdt en dat er dan ook nog maar één politie functionaris in deze auto zit. Als dat zo is, wil het CDA weten of dat ook gebeurt in de gemeente Goes. Verder wil de fractie een overzicht waaruit blijkt hoe de bezetting in mei is geweest, 'met andere wooi'den hoeveel men sen konden worden ingezet en wat had de inzet volgens het be leidsplan moeten zijn'. „Is het juist dat het wijkgericht werken niet uitgevoerd kan woi'den ge zien de huidige sterkte?", is de vraag aan de Goese burgemees- ter, die tevens voorzitter is van het distiïctscollege. Dat bestaat uit de burgemeesters in het Oos terscheldebekken en het hoofd van politie in dit district. ARNHEM - Tegen een 26-jarige inwoner van Vlissingen die op 19 februari dit j aar in zijn woon plaats zijn schizofrene zwager doodstak, is gisteren wegens doodslag bij de militaire recht bank in Arnhem vijf jaar cel straf geëist. De man zou, nadat zijn zwager in een dolle bui een baksteen door de slaapkamerruit van zijn dochtertje had gegooid, verhaal zijn gaan halen bij de woning van de brokkenmaker. Met een stuk hout sloeg hij ramen aan de voor- en achtei'kant van het huis kapot, waarna het uiteindelijke slachtoffer zich in razernij naar buiten spoedde. Omdat deze dreigde de personenauto waar het dochtex-tje van de verdachte nog in zat, te vernielen, sprong de man tussen de wagen en zijn zwager, waax-na een handge meen ontstond. Daarbij greep de Vlissinger een mes dat hij in de achtertuin van zijn zwager had gevonden. Met drie steken, waarvan één dwars door het borstbeen, schakelde hij hem uit. De verdachte vluchtte na de steekpartij met zijn auto en gaf zich diezelfde dag, pas nadat hij gehoord had dat zijn zwager was overleden, vrijwillig aan op het politiebureau. „Het was een ongeluk", wilde de Zeeuw de militaire rechtbank doen gelo ven. „Ik wist dat hij niet hel maal goed was en ben met.g vaar voor eigen leven voor mi auto gaan staan." Volgens de verdachte, die on kende te hebben gestoken, lit zijn zwager zijn mes 'tegemoei Verschilleixde getuigeniss; spraken zijn herinnering echt tegen. Voor de officier vormt dat aanleiding een onvoorwaa delijke vrijheidsstx-af te eise „Hij heeft niet in een situatie g zeten dat het hem benauw werd gemaakt." Het beroep noodweer zoals dat door Haagse strafpleiter mr. Knoe ter werd aangehaald wees openbaar aanklager bij voo baat reeds van de hand. „Wai neer je er voor kiest het onht op te zoeken door met een mi op iemand af te stappen, acce: teer je het xisico dat de anderh leven laat", motiveerde de oft cier. Overmacht Daarop bepleitte de raadsm; ontslag van alle rechtsvei-vo ging vanwege een ovei'machts tuatie. „Mijn cliënt zag hem a een accuut en ernstig dreigen: serieus gevaar.,Door de vi'est lijke angst dat de onberekenb; re zwager zijn dochtertje iet zou aandoen, trad bewustzijn! vex-nauwing op." Uitspraak: 6 juli. APA door Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil de grondprijzen voor de tweede keer in een half jaar tijd vei'hogen. Kavels voor woningbouw moeten 215 gul den per vierkante meter gaan kosten. Dat is tien gulden meer dan nu betaald moet worden. Voor kavels op binnenstedelijke locaties waar eei'st woningen gesloopt moeten worden, gaat de gemeente 195 gulden per vierkante meter vx-agen. Ook dat is een verhoging met tien gulden. De kavelpxdjs voor soci ale huxxr- en koopwoningen blijft gehandhaafd op 17.500 gulden. De gi'ondpr ijzen voor bedrijfsterreinen blijven uit concxirrentie-ovex*wegingen eveneens gelijk. De grondpiïjzen voor nieuw bouwwoningen worden uit co: currentie-ovexwegingen derom aangepast. „Te hof prijzen is niet goed voor ee stad, maar te lage ook niet", ze! H. Eggink van de sectie bouw en wonen in Vlissingen. „Di kijken we naar Goes en Midde burg. De prijzen van kavels voi vrijstaande woningen en vo( twee-onder-een-kapwoninger. zijn in Middelbui'g iets hoge dan in Vlissingen. In het dut segment zijn wij altijd ondet vertegenwoordigd gew.eest." De Vlissingse gemeenteras moet de nieuwe gi'ondprijze nog officieel vaststellen. Datge beurt in de raadsvergaderir van donderdag 25 juni. C raadsvergadering begint 19.30 uur. door Mieke van der Jaqt KRUININGEN - Het Regionaal Opleidingscentrum Zeeland (ROC) gaat in Reimerswaal een pilotproject voor allochtone vrouwen beginnexi. De gemeen te Reimerswaal wil in dit expe riment 15.000 gulden steken. Tijdens de gemeenteraadsver gadering op dinsdag 30 juni komt een voorstel aan de orde om de kosten te betalen die ge maakt moeten worden om het voorbeeldproject zo laagdrem- peling mogelijk te houden. In Reimerswaal wonen, ver deeld over verschillende kernen maar vooral in Rilland en Krab- bendijke, ongeveer tachtig niet- Nedei'landse vrouwen in de leeftijd tussen 17 en 50 jaar. Veel van deze VTOuwen spreken geen Nederlands en raken daardoor meer en meer in een sociaal iso lement. De vrouwen worden dikwijls in alles afhankelijk van hun echtgenoten en kinderen. Het ROC heeft exwaring in het organiseren van cursussen voor allochtone vrouwen maar voor de groep waarop het pilotpro ject gericht is, blijkt de drempel van het reguliei'e volwassenen- ondei*wijs te hoog. Het is de be doeling dat de vrouwen één keer in de veertien dagen bijeenko men op een plaats in hun eigen dorp. Tijdens de bijeenkomsten komen zaken aan de oi'de als zorg, voeding, overheid, onder wijs en spoi-t. Om de bijeenkom sten zo laagdrempelig mogelijk te maken moeten de reiskosten beperkt blijven evenals de deel nemersbijdrage. Ook zal aan kinderopvang moeten worden gedacht. Belangrijkste doel is de sociale x-edzaamheid van Rei- merswaalse allochtone vrou wen te vei'hogen. De kosten van het onderwijs project woi'den betaald uit de middelen die het ROC voor on derwijs aan allochtonen be schikbaar heeft. Reimerswaal wil 15.000 gulden bijdragen om de maatregelen te bekostigen die nodig zijn om de cui'sus toe gankelijk te maken. Als alles naar wens verloopt, komt het ROC nog dit jaar met een cui'sus Nederlands voor dezelfde Rei- merswaalse groep vrouwen. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal laat een milieu-ef fectrapportage (MER) maken voor de vestiging van honderd hectare glastuinbouw in de Eer ste Bathpolder. Het onderzoek naar de milieueffecten van de bouw van zoveel kassen strekt zich uit over een gebied van in totaal 140 hectare. De gemeente Reimei'swaal heeft ervan afgezien om meteen maar een MER voor driehonderd hec tare te laten maken. Bij een uit spraak van de Raad van State, waar-uit bleek dar Reimerswaal ten onrechte een MER achter wege had gelaten en waardoor het bestemmingsplan opnieuw moest worden gemaakt, heeft de gemeente even overwogen om meteen maar uit te gaan van di'iehonderd hectare. Toen duidelijk werd dat er in Zeeland plaats was voor drie honderd hectare glastuinbouw, opteerde Reimerswaal gelijk voor de volle mep. De provincie echter verdeelde de poitie over drie locaties: de Bathpolder, honderd hectare bij Kapelle en nog eens honderd hectare in het Sloegebied. Reimerswaal toog meteen aan de slag om de plano logie rond te krijgen en wist zelfs al dertien hectare gereali seerd te krijgen. Vogelgebied De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF), die zich vanaf het begin heeft verzet tegen de Reimei's- waalse plannen zo vlak bij het vogelgebied de Rattekaai, ging echter tot de Raad van State met de overtuiging dat een MER ge boden was, omdat het gebied in zijn geheel groter is dan hon derd hectare en omdat er boven dien bijzondere natuurlijke waarden te bescherfnen zijn in de directe omgeving van het glastuinbouwpi'o ject De ZMF kreeg bij de Raad van State gelijk en Reimei'swaal moet dus het bestemmingsplan opnieuw in procedure bxengen. De overweging om de verplichte MER dan maar meteen te laten gelden voor de hele Bathpolder en aldus een planologische hob bel weg te nemen voor de vesti ging van de hele Zeeuwse glas tuinbouw in Reimerswaal, kwam voort uit het feit dat in Kapelle en Borssele nog niet veel is gebeurd. In de Bathpol der draaien al glastuinbouwbe drijven en er zijn er ook in aan bouw. Bovendien onderzoekt Reimex-swaal de mogelijkheden om COuit het Antwerpse indu striegebied te benutten. Een MER voor een grotei'e schaal in Reimei'swaal heeft echter geen zin omdat daarvoor buiten de gemeente bestuurlijk geen draagvlak te vinden is. Hoewel een nieuw, vastgesteld en goedgekeurd bestemmings plan nog wel even op zich laat wachten, kunnen de glastuin bouwbedrijven die i'eeds geves tigd of aan het boxxwen zijn in de Bathpolder gewoon doorgaan op grond van het oude bestem mingsplan, dat nu weer geldt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 26