Einde voor Peuterspeelzalen Goes PZC PZC Oostpoort Goes week voor gevangenis Zwemvierdaagse Goes begonnen RWS begonnen met bouw appartementen Hollandiaplein Goes Sprekers boeien op reünie jubilerende NH kerk in Kapelle zeeland 13 Veertig banen van medewerkers op de tocht Mijlpaal voor 75-jarige zwembaden 1W c mini EVEfA/ OMZI-ZVt JAIB's open tot december Kritiek op begroting GGD Reekalfje gestolen uit weiland Posteractie nationale audiotheek Van der Maas beste schutter Illegale vissers bekeurd Bushokjes in Goes vernield Dorpsraad Heinkenszand in vergadering Man moet oude boetes voldoen Twee auto's opengebroken dinsdag 23 juni 1998 door Esme Soesman GOES - Het doek valt voor de stichting Peuterspeelzalen Goes. Met acht stemmen voor en twee stemmen tegen, heeft het bestuur maandagavond beslo ten de stichting op 22 september te liquideren. Een pijnlijke be slissing, maar de bestuursleden staan met hun rug tegen de muur. „Wij durven de verant woordelijkheid op deze manier niet langer te dragen", ver klaarde penningmeester S.A -t_l van Mildert tijdens de vergade- ejlring. re5 De financiële positie van de stichting is ronduit slecht. Op een begroting van 483.000 gul den zou de gemeente Goes nog met tweeëneenhalve ton over de brug moeten komen. Een recent overleg met wethouder M.L. 't Hart leverde niets op. „Als we op deze basis doorgaan, zijn we in november failliet. Dat willen we niet, want we moeten wel zox-gen dat de peuterspeelzalen die doorgaan een doorstart kun nen maken. Maar het is akelig. Ik ben geen voorzitter van deze stichting geworden om veertig mensen ontslag aan te zeggen", aldus voorzitter A J.M. van Hec- ke. De overstap naar een 36-uri- ge werkweek, de noodzaak van een betaalde administratieve kracht en 70.000 gulden die no- de dig is om coördinerende werk zaamheden uit te voeren, zijn enkele van de oorzaken van de ondergang. De liquidatie gaat waarschijn lijk het einde betekenen van kleine speelzalen zoals Katten- dijke en Wilhelminadorp, tenzij deze gerund gaan worden door vrijwilligers. Bovendien wordt gevreesd dat afzonderlijke peu terspeelzalen om te bezuinigen beroepskrachten gaan vervan gen door vrijwilligers. Behalve dat er banen van de - nu nog veextig - peuterleidsters op de tocht komen te staan, komt dat volgens het bestuur de kwaliteit van het werk zeker ixiet ten goe de. Ook de kwaliteit die voort komt uit de samenwerking bin nen de stichting vervalt. De houding van de gemeente is in de ogen van de bestuursleden dan ook onbegrijpelijk. „De ge meente moet inzien dat het om een basisvoorziening gaat. Zes enzestig procent van de kinde ren in Goes maakt hier gebruik van", licht secretaris I.F. Vlie- genthart na afloop van de ver gadering toe. Ouderbijdrage Vooruitlopend op het besluit tot liquidatie hebben de peuter speelzalen de bereidheid onder ouders gepolst om de ouderbij drage te vei-hogen. De weerzin tegen deze optie blijkt groot. Bij peuterspeelzaal De Kx'ukeltjes in Kattendijke zou bijvooi-beeld de helft van de kinderen afha ken, waardoor nog maar zes kinderen over zijn. „En dan zit je dus opnieuw met tekorten", rekent Van Hecke voor. Boven dien wensen de peuterspeelza len, zo bleek uit de reactie van een vertegenwoox-diger van "t Texpje in Kloetinge, actie van de gemeente Goes. „Zij moeten over de bx-ug komen, dan pas kunnen wij eens kijken wat wij nog kunnen doen." Geruisloos verdwijnt de stich ting Peuterspeelzalen Goes niet. Burgemeester en Wethouders, raadsleden, ouders en inwonex's van de gemeente Goes - en als het even kan de rest van Nedex*- land - gaan hier iets van mer- ken. In de vonn van demonstra ties en andex-e acties luiden de betrokkenen de komende we ken voor de laatste keer de noodklok. „We laten het hier niet bijzitten en zullen aan ie dereen laten zien: zo gaat de ge meente Goes met haar peuter speelzalen om." doorMieke van der Jaqt GOES - De Regionale Woning bouwvereniging Samenwer king (RWS) is begonnen met de bouw van een appartementen complex aan het Hollandia plein op de plaats waar vroeger de Karei Doonnanstraat heeft gelegen. Karei Doormanhof gaat het complex heten en er ko men 49 senioren woningen in. Architectenbureau Rothuizen Van Doom 't Hooft tekende voor de RWS een complex met drie en vier woonlagen, waarin twee liften komen. De Walcherse Rouw Unie (WBU) denkt een jaar nodig te hebben voor de bouw. Twintig van de 49 appar tementen, die allemaal twee slaapkamers hebben, zijn be stemd voor de verkoop. De koopsom komt te liggen tussen de 210.000 en 245.000 gulden. De rest van de woningen is voor de verhuur. Met een huurprijs van 825 gulden in de maand komen ze net onder de huursub- sidiegi'ens te liggen. De appar tementen in de Karei Dooiman- hof zijn voor permanent of tijdelijk aangeboden aan de be- wonex-s van lxet te slopen com plex aan de Louise de Coligny- laan in Goes. :V, Baantjes trekken in het zwembad Sportpunt Zeeland. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jacqueline Pons-Maas. GOES-De eerste ruim vijftig zwemlusti- gen verschenen gistermorgen al om zeven uur aan de start in het zwembad Sport punt Goes om deel te nemen aan een de ne genentwintigste editie van de Nationale Zwemvierdaagse in Goes. Er kan voor de ze vierdaagse worden gestart op maandag of vandaag, dinsdag. De maandagzwemmers hebben nog de ge legenheid een rustdag in te lassen, maar diegenen die vandaag inschrijven en stax-- ten zullen elke dag moet gebuiken om voor hun prestatie een medaille te verwer ven. Gisteren legden xuim zeshonderd personen de eex*ste meters af, maar Sport punt Zeeland hoopt dat vandaag de laat ste inschrijvers zorgen het verwachtte aantal van duizend deelnemers wordt be- reikt. Vorig jaar deden er 751 zwemmers mee. Deze zwemvierdaagse is bestemd voor j ong en oud. Het is de bedoeling dat er vier clageix wordt gezommen over afstanden van 250 of 500 meter. Kinderen kunnen zich na hun tien baantjes (250 meter) ver der vermaken in het speelbad. Ouderen krijgen de gelegenheid om twintig banen te tx-ekken in het wedstxi jdbad of 34 banen in het instx-uctiebad. Mochten ze in plaats hiervan liever hieedoen aan aquajogging, aquafit of aquarobic, dan kan dit ook. De activiteiten worden moi-gen, woensdag, verder uitgebreid met een spelmiddag voor de kinderen. Aan het eind van de zwemvierdaagse, vrijdagavond, begint om 20.00 uur een grote verloting. VLISSINGEN - Het Sportfond- senbad in Vlissingen houdt deze week diverse activiteiten in het kader van het 75-jarig bestaan van Sportfondsen Nederland. In die tijd hebben de Sport fond- senbaden samen 600 miljoen bezoekers getrokken. De 600 miljoenste bezoeker wox-dt za terdag 27 juni in Vlissingen ge huldigd door staatssecretaris E. Terpstra (volksgezondheid, welzijn en sport). Woensdag, donderdag en vrij dag is er op diverse tijden 'histo risch diplomazwemmen', waar bij leerlingen zwemmen voor het diploma xiit 1923. Woens dagavond om 20 uur doen dat leden van de zwemgroep geeste lijk gehandicapten van zwem vereniging De Stormvogel Zaterdag is het bad van 10 tot 17 uur toegankelijk voor het jubi leumtarief van vijf gulden. Van af 12 uur is er een grote hinder- nisbaan in het zwembad en ^historisch diplomazwemmen voor belangstellenden. Om 14 uur wordt de 600 miljoenste be zoekers gehuldigd. Een half uur later is de prijsuitreiking van de kleinwedstxijd. iel REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M.van derJagt M.A.deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Leen Moerland Zoals men elke week kaxx lezen wor den de veroordeelden berecht en opgesloten ixx de gevangenis te Middel burg. Dit is niet altijd zo geweest. In de vorige eeuw had Goes een eigen gevan- genis, waar de misdadigers uit het rechtsgebied van de Bevelanden exx een gedeelte van Zeeuws-Vlaanderen wer den opgesloten. Tijdens de Franse tijd werden de plaat selijke rechtbanken opgeheven en- kreeg Goes het bovengenoemde rechts gebied. Goes moest echter wel voor ei gen gevangenisruimte zorgen en men kwam tot zeer creatieve oplossingen. Later zou het Rijk hiervoor zorg gaan dragen. Men sloot de gevangenen op in de stadhuistoren, in het politiebin-eau, in het Gasthuis en ook op de consisto riekamer van de Grote Kerk. Op de lange duur vonden de heren be- stuurders dat hierin verandering moest komen. In 18.18 wilde de Ganzestad hierin al verandering aanbrengen, om dat de situatie onhoudbaar dreigde te worden. De cipiers konden op de ver schillende plaatsen hun 'klanten' geen goede vex'zorging en bewaking geven. De regexring werd gevraagd een huis van arrest in Goes te bouwen. Terrein Het gemeentebestuur stelde een terrein beschikbaar aan de Wijngaardstraat- De overheid ging hier ecliter niet op in, omdat op nog meer plaatsen gevange nissen gebouwd moesten worden. De zaak bleef jax'en slepen en in 1848 kwam Goes met een geheel nieuw plan. De Oostpooi't bjj de Ophaalbrug zou afge broken worden en het daar bestaande verdedigingswerk werd ook gesloopt. Dit is aan de tegenwoordige Albert Joa- chimikade. Er moesten verder nog enkele gebouw tjes opgeruimd worden en de vuilstort of stadsbeerput die hier lag moest ge reed gemaakt worden voor bebouwing. In augustus 1848 kwam er een architect uit Amsterdam het texrein opmeten en de Oostpoort en de overige gebouwen werden afgebx-oken. Er trad echter door reorganisatie van de rechterlijke macht in 1849 opnieuw vertraging op. Pas in 18 5 5 nam men een verdere beslis sing. Op 19 juni 1855 werd het terrein door de gemeente overgedragen aan het Rij k. Het terrein werd echter groter dan gepland was. Enkel e bewoners moesten verhuizen en schadeloos worden ge steld. Men moest een nieuwe plaats vin den voor de stadsbeerput. Deze kwam nu te liggen ten noorden van het kanaal naar de zaagmolen. Aan de kade moes ten nog 57 olmen gerooid worden voor de bouw van de gevangerxis. In 1858 kon men eindelijk begiixnen. De vroegere strafgevangeixis in Goes. Eerst werd de fundex-ing aanbesteed. Deze werd aangenomen voor 30.400 gulden door Arie van Iiattum uit Slie- drecht. De stadsschuur, die nog steeds op het terrein stond, moest worden af gebroken, omdat ze niet bestand was tegen de hei- en grondwerkzaamheden. De aannemer schonk enkele maanden later een geschildei-de impressie van het hei- en grondwerk. Een reproductie hiervan hangt in de bestuursvleugel van het Stadskantoox; dat nu staat op de plaats van de gevangenis en de stadsbeerput. De laatste paal die geheid moest wor den, de 1530ste, werd met kroon en slin gers versierd en door de wex-klieden triomfantelijk door de stad gedragen. Enkele ingezetenen van de stad werden ook nog bezocht waarna men terug keerde naar het bouwterrein, waar men de laatste paal de gx'ond injoeg. Een loods op het bouwterrein werd inge richt als danszaal en men vierde feest tot in de kleine uurtjes. Dezelfde maand werd de eerste steen gelegd voor het opmetselen van de fun deringen van het hixis van axrest. Inmiddels had men ook nog andere be slissingen genomen over het gerechts gebouw, zodat men hier ook nog aan kon beginnen. De gemeente verplichtte zich om eenvijfde van de kosten voor de bouw te dragen, onder aftrek van het geen de gemeente al had bijgedragen voor het gevangenistexrein. Goes zou nu jaarlijks vijfhondex-d gulden beta len. Huis van arrest In juni 1860 kwam de tweede aanbeste ding voor het huis van arrest en ook voor de arrondissementsrechtbank en het kantongex-echt. In 1861 werd het derde perceel aanbesteed. J. Nedex-hoff uit Dordrecht nam het werk aan voor 31.870 gulden. De gulden was toen heel wat meer waard dan nu. December 1862 volgde nog een aanbesteding en deze viel ten deel aan J. C. van Hattum uit Sliedrecht, een zoon van de aanne mer van de fundering. Later zette dit bedrijf zich voort in het bekende aan- nemingsbedrij f Van Hattum en Blanke voort, een van de aannemers van de te genwoordige Zandkreekdam. In maart 1864 kwam de laatste aanbe steding. Dit was voor het voltooien van de bouwwerken en de eer werd gegund aan A Oudijk uit Gouda voor de prijs van 39.800 gulden. De gebouwen wer den uiteindelijk in 1865 voltooid en de gevangenis kon in gebruik worden ge nomen. De gevangenen zaten nu alle maal op één plaats en niet meer door de hele stad verspreid. Deze situatie bleef voortduren tot aan het begin van deze eeuw. Toen werd de rechtbank overgeplaatst naar Middel burg en ook de gevangenis. Goes had geen rechtbank en gevangenis meer aan de Albert Joachimikade. De gebouwen stonden nu enkele jaren leeg, maar een gedeelte van het complex werd al gauw in gebruik genomen als kantoorruimte voor de Raad van Arbeid. Na de Tweede Wereldoorlog betx-ok de Belastinginspectie dit gedeelte en het andere stuk werd, voor zover niet ge sloopt, bestemd als leslokaal voor di verse scholen. Deze situatie is nu ook alweer veranderd. De Belastinginspec tie is vex-trokken naar een nieuw kan toor bij het station en de scholen zijn er al jax-en uit. Het gebouw wordt nu nog gebruikt als kantorencomplex en hier vlakbij staat zoals gezegd het nieuwe stadskantoor. Gevangenen wox-den al jaren op deze plaats niet meer opgeslo ten. MIDDELBURG - De Stichting Jeugdzorg Zeeland houdt de Jongeren Advies en Informatiebureaus (JAIB's) in Middel burg en Terneuzen open tot 31 december dit jaar. Vanaf die datum stopt de subsidiëring en vallen de JAIB's niet meer onder de Jeugdzorg. De gemeente Middelburg en de Zeeuws-Vlaamse gemeenten voeren met de Jeugdzorg ge sprekken over een overname van de functies informatie en advies voor jongeren per 1 januari 1999. Tot december zijn de bureaus gewoon op maandag en donder dag geopend. KRUININGEN - Het Reinxerswaalse college van burgemees ter en wethoudex-s is niet van plan om de begroting van de Ge meenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) Zeeland zo maar goed te keuren. Het college vindt dat de gemeente veel te weinig tijd heeft ge kregen, twee maanden, om bestuurlijk en ambtelijk overleg te hebben over de GGD-begroting. De GGD moet wox-den be taald door de Zeeuwse gemeenten, die in vereniging hebben, bepaald dat de kosten van gemeenschappelijke regelingen drie procent mogen stijgen. De kosten van de taken die de GGD voor de gemeenten uit voert, stijgen echter veel meexx Omdat de organisatie van de GGD momenteel grondig wordt doox-gelicht, is de verwach ting dat de kosten voor de gemeenten toch al zullen stijgen. Reimerswaal vindt dat op zo'n moment juist niet van de be- kostigingsrichtlijnen moet worden afgeweken. RILLAND - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag een reekalfje van dx-ie dagen oud gestolen uit een weiland in de polders bij Rilland. Het kalfje liep bij zijn moe der in de wei. De eigenai-esse uit Rilland deed maandag aangifte van de diefstal. VLISSINGEN - Visio, de organisatie voor visueel gehandi capten, is maandag in Zeeland en op Goeree-Ovex-flakkee eeif postex-actie begonnen om meer bekendheid te geven aan de nationale audiotheek. In samenwerking met de omroepen leent de audiotheek hoor spelen en radiodocumentaires uit aan mensen die niet op de gebruikelijke wijze kunnen lezen. Volgens Visio is deze voor ziening nog relatief onbekend. RILLAND - Jacco van der Maas uit Kox-tgene heeft afgelopen weekeinde het 75-jachtparcours gewonnen tijdens wedstrij den op sportschietcentrum Reymerswael in Rilland. Hij schoot 69 punten bij elkaar. Tweede werd Adriaan van Dam me uit Kortgene en derde Rob de Graag uit Goes. Mai-t van Fraassen uit Waarde werd winnaar in groep B met 47 punten. In totaal werden meer dan tachtig honden met-vooxjager het veld in gestuurd voor proeven op drie niveaus. Johan van Nimwegen jr. uit Middelhax-nis won de titel 'allround jager' (schutter en voorjager). Hij bleef titelverdediger Danny de Jonge uit Hoek en Vincent Hendrikse uit Sint Krixis voor. NEELTJE JANS - Een 28-jaxrige Oosterlander en een 18-jari- ge inwoner van Moerdij k zij n zaterdag bekeurd wegens vissen vanaf de stormvloedkering. Ze kregen een bon van zestig gul den voor het zich op verboden groxxd bevinden. door Jacqueline Pons-Maas KAPELLE - Dc Nederlands Hex-vormde Kerk in Kapelle stond zaterdag in het teken van het 750-jarig bestaan van het kerkgebouw. Vanaf één uur was er een samenkomst van lien die vroeger en nu met de kerkge meenschap hebben geleefd. Een reünie van vele generaties en ge meenteleden. Onder hen waren de vier predikanten die er de laatste vijftig jaren het ambt be kleedden: ds. E. Jebbink, J. Barnhom, L. den Breejen en de huidige ds. L. C. P. Deventer. Na het openingswoord door J. Kloosterman voor tweehondei-d aanwezigen begoix er oixx 13.00 een gevax-ieerd programma met sprekers, afgewisseld door or gelspel van organist Henk G. van Putten. B. Oele belichtte de archeologische aspecten van het oudste kerkgebouw. G. J. Le- poeter, schrijver van het boek 'De geheimen van de kerk van Kapelle onthuld' gaf in zijn le zing over 'Symboliek uit de bouwpexriode' een duidelijke uiteenzetting waarin hij op boeiende wijze duidelijk maak te waarom oost en west in dit kerkgeboüw, mede vanuit de Rooms-Katholieke Kerk altijd een belangrijke x~ol vervulden. Drs. H. Eversdijk was de taak toebedeeld om zijn visie te ge ven over 'de kerk in het midden'. Eversdijk, in 1933 in Kapelle geboren, deed dit met veel ge voel voor humor en niet als de politicus van nu, maar als het stoute jongske van toen: 'Hube van Ko van Mina', sprekend over zijn eex-ste 24 levensjaren. Jubilarissen Vóór de vesperdienst werden al le jubilarissen gehuldigd die dit jaar vanuit de Hervormde Kerk 25, veertig of vijftig jaar ge huwd zijn. Zij kregen allen op nieuw de trouwkaars. Ds. Deventer gaf te kennen dat GOES - Het afgelopen weekein de zijn de bushokjes aan de Pa- tijnweg bij de kruising Ocken- burg in Goes totaal vernield. Het eerste hokje moest het ont gelden in de nacht van zaterdag op zondag en het tweede een nacht latex-. De politie spreekt van een grote schadepost. er dit jaar nog meer activiteiten aankomen op het gebied vah kunst, cultuur en muziek. HEINKENSZAND - De dorps raad van Heinkenszand houdt woensdag 24 juni een openbare vergadering in de Stenge in Heinkenszand. Op de agenda staat onder meer herinrichting van de schoolplei nen in het kader van het Master- plan Heinkenszand. De ziens wijzen van de dorpsraad op het ontwei-p-bestemmingsplan van de eigen kern en het Groen-! structuuiplan liggen ter inzage in de int'omap van de dorpsraad in de bibliotheek. De vergadering begint om 20.00 uur en is voor iedereen toegan kelijk. S-GRAVENPOLDER - In de nacht van zondag op maandag werd op de Heinkenszandseweg te 's-Gravenpolder een 26-jari- ge inwoner van Bergen op Zoom aangehouden. Bij die controle bleek dat de man nog tweemaal in het opspo ringsregister vermeld stond, omdat hij boetes niet betaald had, Het ging om een boete van 280 gulden en een van 370 gul den. Na betaling kon de man zijn weg vervolgen. 's-GRAVENPOLDER - In de nacht van zondag op maandag werden uit geparkeerde auto's in Kwadendanxme en 's-Gra- venpolder verschillende spullen gestolen. Uit een auto op het Schuttershof in Kwadendamme verdween na het breken van een autoraam pje, onder meer een autotele foon ter waarde van driehon derd gulden. Uit een, eveneens opengebroken, auto aan de Wil- gensti-aat in 's Gravenpolder werden een autoradio en een; compactdisc-speler gestolen. De gezamenlijke waarde be droeg 950 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23