Allochtoon verplicht naar taalles PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Angst regeert bij Openbaar Ministerie Kohl schaamt zich diep voor Duitse hooligans Colombiaan op weg naar hoger sferen Crisis slaat nu ook toe in Hongkong 4 WEKEN 19° 1 1bu ZW5 Paars dwingt buitenlandse werkzoekenden cursus te volgen Jospin verdacht van fraude met overheidsgeld Van Langen maakt einde aan carrière VN waarschuwen voor drama Guinee-Bissau Alarm over groenten en fruit BVD ontkent radicalisering moslims P.C. Hooft-prijs voor F.B. Hotz Advocaat woedend op bank Roemenië verrast Engeland VOOR 15,00 JA, ik wil: Kans op regen Wisselend bewolkt, vanmiddag meer be wolking en kans op wat regen. Maxima 19 graden bij een stevige ZW-wind. 241e jaargang no. 148 Jinsdag 23 juni 1998 losse nummers 1,75 DEN HAAG - Allochto nen die al langer in ons land wonen, moeten ver plichte taalcursussen krij - gen. PvdA, D66 en VVD onderzoeken voor welke mensen deze verplichting precies zou moeten gel den. .Voor het vinden van een baan is het spreken van de taal een ab solute noodzaak", aldus PvdA- fractievoorzitter Wallage. ,,Ook te veel opvoeders zijn de Neder landse taal nog niet machtig. Daar moet iets aan gebeuren." De paarse onderhandelaars zoeken naar geld om deze groe pen allochtonen bij te scholen. Kledingbranche moet vernieuwen pagina 7 door Cees van der Laan en Hans van Soest De onderhandelaars zijn er niet uit of er meer sancties moeten staan op het weigeren van een taalcursus. Zo is het nu al moge lijk te korten op de uitkering als een werkzoekende niet naar Ne derlandse les gaat. Zoals verwacht kwamen de paarse partijen gisteren tot een akkoord over de ingewikkelde asielproblematiek. Afgespro ken is dat het aantal 'statussen' die vluchtelingen kunnen krij gen, wordt teruggebracht van vijf naar twee: een tijdelijke en een permanente. De Vreemde lingenwet wordt daartoe ingrij pend veranderd. De procedure moet korter worden, zodat vluchtelingen die recht hebben op asiel minder lang in onzeker heid hoeven te blijven. WD-leider Bolkestein sprak van een snellere afhandeling van procedures, gekoppeld aan een versobering van de opvang. Hij verwacht dat deze aanpak zal leiden tot een vermindering van het aantal asielaanvragen. Zijn collega Wallage: „Wie een redelijke kans maakt moet snel ler worden toegelaten en wie geen kans heeft moet sneller worden uitgewezen. Beroeps procedures mogen het systeem niet langer blokkeren", aldus de PvdA'er. Daarnaast willen de drie partij en opvangcapaciteit achter de hand houden voor onverwachte vluchtelingenstromen. „Bij plotselinge drama's zijn we nog steeds toevluchtsoord", zei Wal lage. PARIJS - De socialistische Franse premier Lionel Jospin is gisteren aangeklaagd wegens fraude. Hij zou van 1993 tot 1997, voordat hij premier werd, op de loonlijst van het ministe rie van Buitenlandse Zaken hebben gestaan zonder dat hij daar werkte. De aanklacht is ingediend door advocaat Sylvaint Garant, een vooraanstaand lid van de cen trum-rechtse RPR van presi dent Jacques Chirac. Openbaar- aanklagers moeten nog beslui ten of ze werk maken van de aanklacht. Jospin spreekt tegen dat hij ten onrechte geld van het ministerie heeft gekregen. AP HILVERSUM - Ellen van Lan gen stopt met haar actieve atle- tiekloopbaan. De 32-jarige Hil- versumse heeft dat gisteren bekendgemaakt. Van Langen, die in 1992 in Bar celona olympisch kampioene op de 800 meter werd, hakte de knoop door omdat een blessure aan haar rechterhiel ook op lan gere termijn verhindert dat ze wedstrijden kan lopen. Na haar gouden race werd de at lete, die oorspronkelijk uit Twente afkomstig is, voortdu rend achtervolgd door uiteenlo pende blessures. Eind vorig jaar besloot Van Langen het nog één seizoen te proberen. Ze plaatste zich voor de EK indoor in Valen cia. Daar trok ze zich echter op 1 maart terug voor de halve finale omdat ze zich weer niet fit ge noeg voelde. Haar laatste optre den in de openlucht was als haas in Kerkrade op 24 mei. ANP MONTPELLIER - Een als een soort engel uitgedoste Colombiaanse voetbalsuppor ter hangt, vastgehouden door zijn voet balmaatjes, aan de railing van het La Mosson-stadion in Montpellier. Colombia boekte gisteren voor het eerst sinds jaren een overwinning op een wereldkampioen schap. Het elftal, geformeerd rond de ou de dirigent op het middenveld Carlos Valderrama, won gisteren met 1-0 van Tu nesië. foto Michael Probst/AP door Cees van der Laan DEN HAAG - Bij het Openbaar Ministerie heerst 'een cultuur van angst'. Dit concludeert een onafhankelijk onderzoeksbu reau dat gesprekken heeft ge voerd met officieren van justitie en rechercheurs. Het onderzoeksbureau Wage naar en Hoes uit Driebergen stelt vast dat het Openbaar Mi- nisterie nog steeds kampt met de naweeën van de IRT-affaire uit 1995. Uit de parlementaire enquête opsporingsmethoden bleek dat zowel rechercheurs als officieren van justitie over de schreef waren gegaan bij het vervolgen van verdachten van georganiseerde misdaad. Als gevolg van deze publicitair breed uitgemeten affaire is de wettelijke regelgeving aanzien lijk aangescherpt. Deze IRT-af faire is nog steeds niet verwerkt, stelt het onderzoeksbureau. De angst om fouten te maken leidt bij officieren van justitie tot een 'toenemende behoed zaamheid' bij het bestrijden van de criminaliteit. De druk vanuit de samenleving, media en het departement van justitie ver groot de angst om misstappen te maken, aldus het bureau. Offi cieren verschuilen zich achter bureaucratische regeltjes om onderzoek na te laten of niet voort te zetten. Woordvoerders van Justitie en Binnenlandse Zaken bevestigen de uitkom sten van het onderzoek. Het bureau voerde gesprekken met circa zestig mensen uit de wereld van politie, openbaar ministerie, korpsbeheerders en ministeries. Het rapport ligt nu bij hoofdofficieren, korpsbe heerders en korpschefs voor na der commentaar. Het is nog niet toegezonden aan de Tweede Ka mer. Het ministerie van Justitie bracht gisteren over een ander deel van het ministerie van Jus titie, de directie Voorlichting, een lovend rapport naar buiten. Deze nota komt na de golf van kritiek die andere onderzoekers over deze afdeling uitstortten. Volgens diverse uitgelekte rap portages, waaronder een ver- van onze redactie economie HONGKONG - Hongkong kan zich niet meer onttrekken aan dc Azië-crisis. Tung Chee-hwa, de leider van Hongkong, ver wacht opnieuw een achteruit gang van de economie in het lo pende kwartaal. Ook voor de tweede helft van het jaar ziet hij het somber in. In de eerste drie maanden van dit jaar beleefde Hongkong al een economische krimp van 2 procent. Dat betekent dat Het afstevent op een recessie. Tung kondigde gisteren maatre gelen aan. De koppeling tussen de Hongkong-dollar en de Ame rikaanse dollar verdwijnt ech ter niet. De economische gevol gen daarvan zouden volgens Tung onoverzienbaar zijn. Voorrang heeft een stabilisering van de grondprijzen, die in een jaar tijd met zo'n 40 procent zijn gezakt. Die prijs val zet de eco nomie van Hongkong, sinds j aai en dag een baken van stabiliteit in Azië, onder grote druk, Om te voorkomen dat de hui zenprijzen stijgen, beloofde Tung dat niet zal worden afge weken van de plannen om jaar lijks 85.000 huizen te bouwen. Debetrokkeninstantie, de Hou sing Authority, zal dit jaar 3,6 miljard Hongkong-dollar (ƒ914 miljoen) extra krijgen voor hy potheekleningen aan eerste ko pers. Om beleggers te trekken, ver laagt Hongkong verder de belastingen. Kleine en middel grote exportbedrijven zullen gemakkelijker leningen kunnen krijgen. De maatregelen kosten dit jaar ongeveer 32 miljard Hongkong-dollar 8,1 mil jard), aldus minister van Finan ciën Donald Tsjang. Uitblijven De financiële markten in Azië hadden gisteren te lijden van het uitblijven van concrete plannen voor hervormingen van de economie van Japan. De yen zakte tot 137,65 per dollar. Af gelopen vrijdag leverde een dol lar nog 133,30 yen op. Zaterdag werd Japan door zijn partners in de G-7 (grootste industrielan den) stevig onder druk gezet om op korte termijn daadwerkelijk maatregelen te nemen om zijn economie en daarmee die van andere landen in Azië nieuw le ven in te blazen. Gisteren kwam Tokio met de mededeling dat er op 8 juli een beslissing zal vallen over de bijzonderheden van een reddingsplan van het aangesla gen bankwezen. KRF/RTR van onze redactie buitenland GENEVE - De VN-Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen, Sadako Ogata, heeft gisteren gewaarschuwd dat er een 'grote humanitaire crisis' dreigt als er niet snel een vreedzame oplos sing wordt gevonden voor het gewapende conflict in Guinee- Bissau. Ogata riep de presidenten van Guinee-Bissau en de buurlan den Senegal en Guinee per brief op om de problemen zo snel mo- gelijkop te lossen. De hoofdstad Bissau, waar voor de crisis die op 7 juni begon 300.000 mensen woonden, is nagenoeg leegge stroomd. Daardoor liggen hon gersnood en een vluchtelingen stroom naar de buurlanden op de loer. aldus Ogata. De VN-vluchtelingenorganisa- tie Unhcr riep vorige week haar laatste buitenlandse medewer ker terug uit Guinee-Bissau. Extra mensen zijn ingezet in de grensstreken van Senegal en Guinee, waar ook al meer dan een half miljoen vluchtelingen uit Sierra Leone en Liberia ver blijven. AP zie ook pagina 2 PvdA D66 en WD verwachten dat de nieuwe maatregelen on derlinge ruzies over het asielbe leid de komende jaren zullen voorkomen. ..We zullen elkaar niet meer de tent uitvechten", aldus Wallage. „Dat is in het verleden te vaak gebeurd. We zijn het eens over deze strengere maar rechtvaardiger aanpak." GPD DEN HAAG - De meeste islami tische bewegingen die in Neder land opereren hebben een afkeer van de westerse samenle ving en koesteren weerstand te gen integratie. Maar er is geen sprake van groeiende radicali sering bij Nederlandse moslims. Dat staat in een rapport dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De BVD schetst in het rapport een beeld van moskeeën die als politieke arena fungeren. Volgens de dienst is gebleken dat landen als Iran, Libië en Saoedi-Arabië zich be moeien met de gang van zaken in Nederland. Volgens de BVD zullen de radicale moslims waarschijnlijk niet aan invloed winnen, maar in slechtere tijden kunnen ze voor verscherping van tegenstellingen zorgen en het integratieproces verstoren. De dienst stelt dat het moeilijk is de bewegingen tegen te wer ken, vanwege het heimelijke ka rakter ervan. Weinig moslims zouden overigens bereid zijn om hun radicale idealen met ge weld kracht bij te zetten. ANP AMSTERDAM - De P.C. Hooft- prijs voor verhalend proza gaat dit jaar naar F.B. Hotz. De 76-jarige auteur krijgt 75.000 voor zichzelf en 50.000 voor een literair doel. De jury waardeert Hotz' stijl 'die, wars van effectbejag, puur door de taal zelf doel treft.ANP zie ook pagina 4 Vier milieuorganisaties in Nederland eisen een ver bod op het gebruik van zeven bestrijdingsmidde len in de landbouw. Vol gens de clubs is het eten van groenten en fruit die met de pesticiden zijn be werkt, schade- lijk voor de ge- V? zondheid. De Middelburgse advocaat Schieman wil stappen onderne men tegen de Bank Brussel Lambert. Op aangeven van de BBL heeft hij in België enige dagen in de cel gezeten. Volgens Schieman heeft de bank ten onrechte de indruk gewekt dat hij en een zoon van de voormalige Indonesische presi- dent Soekarno 1,2 miljard gulden wilden verduiste ren. Na Brazilië, Frankrijk, Nigeria, Kroatië en Ar gentinië heeft ook Roeme nië zich gisteravond ge plaatst voor de tweede ronde van het WK voet bal. In Toulouse bleef de ploeg Engeland de baas. Vlak voor tijd scoorde Mi chael Owen de gelijkma ker, maar in de extra tijd dompelde Dan Petrescu (foto) de Engel- sen in diepe 1 f rouw: 2-1. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17,18 en 19 trouwelijk Rijksrechercheon derzoek en een interne enquête op justitie, functioneert A Stor- diau, directeur voorlichting en vertrouwelinge van minister Sorgdrager, niet goed en schof feert zij haar minister. De giste ren door justitie zelf naar buiten gebracht rapport laat echter weten dat er niets mis is op justi- Ingewijden melden daarente gen dat diverse justitie-ambte- naren hebben geweigerd hun medewerking aan dit laatste onderzoek te verlenen. GPD Gevluchte kinderen uit Guinee-Bissau wachten tot ze het dorp Zuiginchor in Senegal inmogen. foto Brennan Linsley/AP van onze redactie buitenland PARIJS - De wereld spreekt schande van de récente golf ge weld waardoor het WK voetbal is ontsierd. Sinds zondagavond ligt een Franse agent in coma na te zijn gemolesteerd door Duitse hooligans. Bondskanselier Kohl liet gisteren de Franse president Chirac weten zich diep voor het wangedrag van zijn landgeno ten te schamen. De vermoedelijke dader is in staat van beschuldiging gesteld. Deze man, een 27-jarige inwo ner van Hannover, was bij zijn aanhouding in Lens stomdron ken. De man sloeg politieman Daniel Nivel met een ijzeren verkeersbord op het hoofd. De zwaar gewonde gendarme werd vervolgens door meerdere hooligans geschopt. Het slacht offer werd met ernstig hersen letsel per helikopter naar het ziekenhuis in Lille vervoerd. Gisteravond werd zijn toestand door de behandelde artsen sta biel genoemd. Kohl zei de ontwikkelingen in Lens 'een werkelijke schande voor ons land' te vinden. De Duitse minister Ki nkel van Bui tenlandse Zaken drong bij zijn Franse collega Védrine aan op snelle en harde straffen. De poli tie, die 96 arrestaties verrichtte, noemde de actie van de hooli gans voor de WK-wedstrijd Duitsland - Joegoslavië 'een ge organiseerde aanval'. De wereldvoetbalbond riep de veiligheidscommissie voor een spoedberaad bijeen. Sepp Blat ter, secretaris-generaal en aan staand voorzitter van de FIFA, kwam maandag met de opmer kelijke mededeling dat de Duit se voetbalbond zou oveiwegen het nationale elftal van het WK voetbal terug te trekken. Blatter herriep die mededeling later, de DFB zei nooit een dergelijke be slissing te hebben overwogen. Een Duitse veiligheidsbeambte, die tijdens het WK nauw met de Franse politie samenwerkt, be streed dat het merendeel van de hooligans tot de neo-nazisti- sche organisatie van de rechts- radicaal Steiner zou behoren. In Engeland treedt binnenkort een wet in werking die het mo gelijk maakt hooligans strenger te straffen en eerder op te pak ken. Vandalen die een reisver bod hebben maar toch naar het buitenland gaan, wacht straks zes maanden cel. Onder de rel schoppers van afgelopen week in Marseille bevonden zich bij voorbeeld geregistreerde van dalen die officieel geen duels in het het buitenland mochten be zoeken. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 J per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1